REFLEX-WAS BEZOEKT de BAZAR Gemengd Nieuws. Advertentiën. Faillissement P. J. DE HULSTER, GESLOTEN Woensdag 30 Oct., na 12 uur. De Axeische Radio-Centrale Oranjestraat 25. REFLEX C. de Feijter-de Hullu, ten bate der Herv. Zondagschoolvereen. te AXEL op WOENSDAG 3D en DONDERDAG 31 OCTOBER a. s. des nam. van 2—10 uur in haar gebouw JULIANASTRAAT. Geheel nieuwe attractie's, o.a. Een gezellige avond. Een goede daad. Komt allen!!! Vliegdemonstratie's Hors d'oeuvres Koffie en thee met cake, enz. Entrée 10 cent per persoon. Kinderen onder geleide halve prijs, sagiersverkeer was drukker en steeg b.v. te Hulst van 45.000 tot 64.000 en te Sas van Gent van 19000 tot 25000. Te Axel was het aantal ongeveer 1000 hooger en te Terneuzen 5000 lager. Het vrachtvervoer was te Hulst stationair, te Axel meer dan 50 pet. lager en te Terneuzen en Sas van Gent hooger. Voor het tramverkeer was het reizigersvervoer minder evenals dat van de suikerbieten. De beurtdiensten. Deze maken een ernstige crisis door, niet alleen tengevolge van het autoverkeer, maar ook doordat b.v. door de landbouwcrisiswet- ten het vervoer van granen voor een groot gedeelte aan den beurt- dienst is onttrokken. Handel. Bouwbedrijven. Deze ont wikkelen zich in ongunstigen zin. Er wordt bij aanbestedingen te laag ingeschreven, doordat risico en arbeidsloonen onvoldoende worden berekend. Dit vergroot de stroppen der aannemers, maar ook die der handelaren in bouw materialen. Door contigenteering van ce ment was er een voorsprong op de Belgische concurrentie, doch deze bracht weer nadeel mede voor de betonfabrikanten, omdat deze als zoodanig geen invoer vergunning voor cement konden bekomen. Het gevolg was, dat belanghebbenden betonnen voor werpen voordeeliger uit België konden betrekken. Ijzerwaren. De handel in ijzerwaren is verre van rooskleu rig. De invoer van kachels is gecontigenteerd, wat een bezwaar is voor den verkoop van de zgn. buiskachels. Bankwezen. De omzet van effecten was beduidend hooger dan in 1933, hoofdzakelijk door conversie van leeningen. Ook hadden belangrijke omzetten in vreemde valuta's plaatsvooral Belga's en Ponden, wegens uitvoer van aardappelen, uien en vlas. Suikerindustrie. De te Sas van Gent gevestigde beetwortel suikerfabrieken hadden weer een voorspoedige campagne. De prijs op de wereldmarkt bleef echter dalende (van f 4,75 tot beneden f3,50 per 100 Kg.). De binnen- landsche consumptie van suiker was niet bevredigend. De hooge accijns van f33,75 per 100 kg., de gedaalde koopkracht en boven dien het bezigen van andere zoet stoffen, b v. glucose zullen hiervan wel oorzaak zijn, ofschoon ook de smokkelhandel in suiker die door het groote prijsverschil in België, enorme winst afwierp, wel een woordje zal meespreken. Graan- en meelhandel. Hierover zijn niets dan klachten. Door de crisismaatregelen is er van normalen handel geen sprake meer. Hotel- en restaurantbedrijf - Worden in het algemeen de be tere verkeersmiddelen toegejuicht, het hotelwezen ondervindt hier van de nadeelen. De reizigers kunnen het per auto dit gewest op korten tijd afwerken en blijven niet meer logeeren. Kruidenierswaren. Deze handel wordt ook steeds moei lijker, door daling van koopkracht aan den eenen kant en concur rentie aan den anderen kant, die sterk wordt ondervonden van de diverse filialen, die de klanten tot in de verste uithoeken op zoeken en zonder prijsverhooging aan huis bedienen. De grootere bedrijven kunnen zich met veel moeite handhaven, doch de kleine moeten zich steeds inkrimpen. Brood- en banketbakkers. Deze houden zich over het alge meen goed staande. Slagersbedrijf. Hier grijpen de crisismaatregelen ook ernstig in, zoodat het prijspijl kunstmatig hoog gehouden wordt. Door de goede organisatie der slagers in Zeeuwsch-Vlaanderen blijven de bedrijven winstgevend. Manufacturen. Door de dalende koopkracht wordt meer naar goedkoopere artikelen ge vraagd, zoodat dalende inkomsten het gevolg zijn. Hoewel contin- fjenteering van bijna alle artikelen n de?e branche de bedrijfsleiders groote zorg baren, om zoodanig te koopen, dat zij aan het ver langen hunner cliëntèle kunnen voldoen, werden daaromtrent geen klachten vernomen en werd in verschillende gevallen een soepele behandeling der zaken vanwege het crisis-invoerbureau onder vonden. Kunstmest. De handel in kunstmest wordt steeds moeilijker door de onderlinge concurrentie en de coöperatie der afne'mers, die rechtstreeks van den groot handel betrekken. Steenkolen. Hierin is veel concurrentie van de zijde van personen die zonder werk geraken en dan een handel beginnen in steenkolen. Halst. Het was gisteren voor deze gemeente een gewichtige dag. De restauratie van de R. K. kerk was beëindigd en opneming daarvan geschiedde officieel in tegenwoordigheid van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Slotemaker de Bruïne, den Commissaris der Koningin, jhr. Quarles van Ufford, den Commissaris van Noord- Brabant en nog tal van autoriteiten Tal van vlaggen werden bij het luiden der klok uitgestoken en honderden begaven zich ter kerke, toen om 9 uur een H. Mis uit dankbaarheid werd opgedragen door den HoogEerw. heer Deken Rops. Om 2 uur had ten stadhuize de ontvangst plaats der autoritei ten door burgemeester Truffino. Na dit welkomstwoord deed minister Slotemaker mededeeling van de onderscheiding van den Deken Rops, wat met luid ap plaus werd begroet. Hierna werd de Hervormde kerk bezocht, die gebouwd is, nadat het protestantsche deel der St. Willebrorduskerk was ver kocht op 25 Oct. 1929. Om 3 uur e ejnigc'e men zich in de Basiliek. Na koorgezang sprak hier Deken Rops het wel komstwoord en dankte na God de Koningin voor de onderschei ding en voor alles wat gedaan was tot herstel der Basiliek. Met een bede tot God tot heil van het gebouw besloot spreker zijn rede. Hierna nam de minister weer het woord en wees op de be- teekenis, die het herstel dezer kerk voor historie, voor vader land en voor de katholieken in het bijzonder heeft. Een gebouw, waaraan geslachten hebben ge werkt, zei spr., is een gebouw, waarvan ook ik de restauratie met hartelijkheid begroet. Hierna sprak de Commissaris der Koningin in Zeeland, die den minister dankte voor zijn belang stelling in historische gebouwen. Er vragen er in Zeeland nog meer om herstel Spr. herdacht de eenstemmigheid tusschen katho lieken en protestanten bij het herstel van het kerkgebouw en wees op de beschrijving door wijlendhr. J.Adriaanse en wensch- te Hulst geluk met de kerk, die een trots is voor de streek, zij het velen tot zegen. Tenslotte gaf burgemeester Truffino nog een beschrijving van de restauratie, waarna de plech tigheid met zang werd besloten. 's Avonds is in „De Graan- beurs" een feestmaal gegeven door het kerkbestuur. - Ter gelegenheid van de in gebruikneming na de restauratie van de basiliek te Hulst heeft mi nister Slotemaker de Bruïne me degedeeld, dat H.M. de Koningin den hoogeerw. heer P. Rops, de ken van Hulst, heelt benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van het waterschap „De Vereenigde polders van Osse- nisse" de heer E. G. M. de Waal te Ossenisse. De stoombootdiensten. Verschenen is de rekening en verantwoording der inkomsten en uitgaven over 1934 van de pro vinciale stoombootdiensten. Daaraan ontleenen wij het vol gende De ontvangsten van den prov. Stoombooldienst op de Wester- Schelde (met uitzondering van de lijn VlissingenTerneuzen) be droegen f 437 202,29 en de uit gaven f 663.240,83, zoodat het tekort een som van f 226.038,54 beloopt. Bij den dienst VlissingenTer Neuzen staat tegen een ontvangst van f 55232,79 een uitgaaf van f 62 680,52, zoodat er een tekort van f 7.447,73 te dekken valt. Voor den prov. stoombootdienst op de Ooster-Schelde hebben de ontvangsten f 65.494,96 en de uitgaven f 102.647,14 beloopen 'n tekort alzoo van f 37.152,18 Van Vlissingen naar Breskens (v.v.) werden 7696 reizen gemaakt van Terneuzen naar Hoedekens- kerke t,v.v.) 4124 en van Hans- weert naar Walzoorden (v.v.) 5376. Zij nog vermeld dat de voor malige tramdienst Hansweert— Vlake en de autobusdienst Hans- weert—Kruiningen een tekort op leverden van f 8.220,22. Prof, mr. Frnin f Met prof. mr. Fruin, oud-alge- meen Rijksarchivaris, die Zondag morgen in zijn woning te 's-Gra- venhage dood in bed werd aan getroffen en die den leeftijd van 78 jaar had mogen bereiken is, 'n man heengegaan, die ook in Zeeland en met name in Middel burg in veler gedachten voort leeft. Mr. Fruin kwam in 1894 als Rijksarchivaris en woonde aldaar met zijn fam. op de Balans, waar nu het kantongerecht is ge vestigd. Het is te begrijpen, dat de werkkring van mr. Fruin hem ook in aanraking bracht met het Zeeuwsch Genootschap der we tenschappen, waarvan hij 5 jaar voorzitter is geweest. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen. Een paar kinderhandschoenen, A. Schelleman, Julianastraat. Reciitszaken. Arrond Rechtbank te Middelburg In de zitting van 25 October werden de volgende vonnissen uitgesproken openbare schennis van de eer baarheid F. J. N. J., 33 jaar, electricien, wonende te Hulst, 4 maanden gevang, pr. 3 jaar en bijzondere voorwaarden helingE. de B., huisvrouw van P. M48 jaar, wonende te Terneuzen, 6 weken gevang; De ambtenaar van het O M. en den veroordeelde F. W., 36 jaar, chauffeur te Hulst, hebben hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij laatstgenoem de wegens uitvoer van vee naar het buitenland is veroordeeld tot f 25 of 13 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de auto of betaling van f350 subs 1 mnd. hechtenis. Donderdag werd door de Bre- dasche rechtbank vonnis gewezen in de zaak contra den 54 jarigen bakker C. Th. D. uit Axel, die op 31 Juli jl. uit het buitenland in Nederland (Putte) een auto in voerde en daarbij als echt en onvervalscht daarvoor vertoonde 'r. nationaliteitsbewijs waarvan hij chasis- en motornummer veran derd had. Wegens valschheid in geschrifte werd D veroordeeld tot een boete van f 50 subs. 25 dagen hechte nis, met bevel tot vernietiging van het in beslag genomen rijbe wijs. Door P. J. B., oud 47 jaar, landbouwer te Hontenisse, is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis van ds Middelburg- sche rechtbank dd. 18 Oct., waarbij hij is veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf wegens het uitlokken van brandstichting. De Officier van Justitie heeft eveneens hooger beroep aange- - teekend. Vrijdagavond is op den Wade- d(jk te Tholen een motorongeluk gebeurd. De 23-jariga D. de R., die aich per motorrijwiel naar huis begaf, is io volle vaart te gen een spau paarden van den landbouwer Poot gereden. De mo tet fiets kwam tusschen de paar den terecht waarbij de R. door den disselboom ernstig aan het hoofd werd gewond. Vervolgens is bjj onder de paarden en or der den wagen terechtgekomen. Jn bewustelooze toestand is bij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. De motorfiets is vrij wel vernield. De paarden wer den licht gewond. Auto te water. Zondagavond is op den rijks straatweg nabij „Huize De Geer" eeu luxe auto, komende uit de richting Jutphaas, te water ge reden. Hoewel onmiddellijk hulp kwam toegesneld en geneeskun dige hulp spoedig ter plaatse was, kon dit niet meer baten. De in zittende, zekere R., uit Utrecht, bleek verdronken te zijn. Uit de houding kon men opmerken, dat het slachtoffer nog getracht had uit de auto te komen. Van V. is ongehuwd hjj had de auto in een garage gehuurd. Marktberichten. AXEL, 26 Oct. 1935. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00— 6,75, wintergerst 4,75 5, zomergerst 4,755,00, haver 6,— —6,50, groene erwten 7,50— 8,25 bruine boonen 12,5013,50, duivenboonen 0,00—0,—, paar- denboonen 0,00—0,00, blauw- maanzaad 17,0018,00, karwei zaad 19,00—21,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 6,— —8,00. HULST, 28 Oct. 1935. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,50 7,00, wintergerst 5,00—5,25 zomergerst 5,00—5,25, haver 6,00 6,25, erwten 7,00—8,50, paar- denboonen 6,00—6,25, duiven boonen 7,00—8,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 14,00, lijnzaad 6,00 8,00, blauw maanzaad 15,00—17,00, mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad 9,00—10,00. Rundvee aanvoer 12, verk. 6. Varkens 24, 13. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 4,50 Voor de betoonde deelneming bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Groot- en Overgrootvader, PIETER KOOLE, betuigen wij onzen hartel(]ken dank. Familie KOOLE. Axel, October 1935. Smid, te Axel-K(jkuit. De curator in bovengemeld faillissement deelt mede, dat bij beschikking van den E. A. Heer Rechter-Commissaris d.d. 23 Oc tober j.l. is bepaald 1. dat de schuldvorderingen dit faillissement betreffende, bij den curator moeten worden ingediend vóór 22 No vember a.s. 2. dat de verificatievergadering zal plaats hebben op Zater dag 7 December a.sdes v.m. te 11 uur in het Ge rechtsgebouw aan het Hof plein te Middelburg. De curator, Mr. R. J. J. LAMBOOY. Hulst, den 26 October 1935. Gr. Bagijnestraat 208. (wegens huwelijk) W. RU1JTENBURG, voorheen de Jonge, Noordstr. B 44. maakt bekend, dat haar bedrijf verplaatst is van NOORD STRAAT 44 naar De Ondernemer, G. J. A. DE JONGE. De ideale WRIJFWAS in Uw woning. glimt meer en spoediger dan andere was. Aanbevelend, Kerkdreef 91, AXEL. Een niet geadverteerd artikel, dat niet geregeld gevraagd wordt, is buitengewoon moeilijk te plaat sen tenzij met zeer hooge kor ting. Advertentiekosten bedragen slechts gemiddeld 5 pCt. van den verkoopsprijs, terwijl reizigerspro visie tot 40 pCt. van den omzet bedraagt. Toch heet adverteeren duur. Maar dat is onwaar. Adverteeren is niet duurder dan de adverteer der zelf wil. Men kan tot alle mogelijke prij zen adverteeren. Ook kleine ad vertenties, mits goed gesteld, kun nen voor den kleinen zakenman wonderen doen. Wij zijn U gaarne behulpzaam bij het bepalen van Uw adverten tiebudget en bij het opstellen van goede advertentieteksten. Officiëele opening WOENSDAG 30 OCTOBER 's namiddags 2 ure door den WelEerw. Heer Ds. P. VAN OEVEREN. HET COMITÉ.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3