AKKERTJES Zenuwpijnen overel? Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De Romeinsche bladen uit Mo gadiscio, de hoofdstad van Itali- aansch Somaliland, berichten, naar United Press aan de bladen meldt, dat de opmarsch der Itali aansche troepen bij Oeai Oeal (Wal Wal) en Qerlogoebi door plotselinge stortiegens wordt be lemmerd. Voóral de gemotoriseerde ieger- afdeelingen ondervinden grooten hinder, daar de bodem doorweekt is van den regen. Italiaansche vliegtuigen hebben op de kleine stad Taffara en op Kathama in de provincie Ogaden ongeveer 300 bommen geworpen. Daarbij zouden 5 personen zijn gedood en omstreeks 20 gewond. Een Ita!iaansch vliegtuig zou een noodlanding hebben moeten maken in de omgeving van Ossa, terwijl een tweede vliegtuig in de streek rond Aski Tafaro ge dwongen zou zijn geweest te landen. De inzittenden van beide vlieg tuigen zouden door de Abessiniërs gevangen genomen zijn. Naar uit Diredawa wordt ge meld, zouden de Italianen van plan zijn een groot deel van de Somalitroepen naar Erithrea te zenden. Reeds zouden ongeveer 1000 man onderweg zijn. Volgens berichten uit Addis Abeba is een deel der troepen van Ras Seyoem de rivier Takaze overgestoken. De troepen van Ras Kassa zouden het contact met die van Ras Seyoem hebben tot stand gebracht. Er zou een tegen aanval voor de deur staan, welke ten doel zou hebben de heilige stad Aksoem te heroveren. Te Rome heeft de Britsche gezant met Mussolini en Suvich besprekingen gevoerd, waarbij de geheele internationale toestand moet zijn aangeroerd. Drum mond heeft Mussolini medege deeld, dat Engeland t.a v. Itali aansche schepen de neutraliteits- voorschriften, neergelegd in de Haagsche conventie van 1907 zal toepassen. Te Londen verkiaart men zich nog steeds voldaan over de Fransche nota; deze zal echter niet worden gepubliceerd. De Italianen hechten bijzonder veel beteekenis aan den val van Dagheri, welke stad zij als de sleutel tot Harrar beschouwen. Aan het Noordelijk front is het nog rustig. De Italiaansche voor trekkers, die Makallé reeds vrij dicht genaderd waren, schijnen zich teruggetrokken te hebben om zich weer bij de hoofdmacht iets ten Zuiden van de lijn Aksoem- Adigrat te voegen. Ras Syoem heeft de telefoni sche verbinding met Addis Abeba kunnen herstellen. Een groot gedeelte van de keizerlijke garde heeft gisteren Addis Abeba verlaten met be stemming naar Dessié. Het ver trek van den negus wordt nu binnen korten tijd verwacht. Het Koningin Astrld zegel. Gemeld wordt, dat met 31 Oct. a.s. door de Belgische posterijen een begin wordt gemaakt met den verkoop van de Koningin Astrid- zegels. Deze zegels, met een rouwbandje omrand, zullen een frankenwaarde hebben van 70 centiem, waarbij een surtaxe komt van 5 centiem, bestemd voor het Belgische werk tot bestrijding van de tuberculose. Binnenland. Minister Oad te Goes. Zaterdagmiddag hield de fede ratie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond een vergadering in hotel Gentraal te Goes, waar de minis ter van financiën, mr. P. J. Oud aanwezig was. De minister hield voor partij- genooten en geestverwanten een inleiding waarin hij de verschil lende binnenlandsche politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd de revue deed passeeren. Hij stond geruimen tijd stil bij de vde moeilijkheden, die de om standigheden de regeering in den weg leggen. Verschillende aanwezigen maak ten van deze gelegenheid gebruik schriftelijke of mondelinge vragen te stellen, die de minister uitvoe rig beantwoordde. De vergadering droeg overigens een huishoudelijk karakter. Het baconcontract. Minister Deckers heelé besloten, om het baconcontract de loon- slachtovereenkomst tusschen de Veehouderij centrale en de bacon- fabrikanten met ingang van het nieuwe jaar te annuleeren. Dank zij het krachtige ingrijpen van den minister van Landbouw, wordt dus thans ten langen leste een einde gemaakt aan een toe stand, die eenige jaren lang aan stoot heeft gegeven aan zeer velen in den lande. Twee onderzeeërs. Het Departement van Defensie zal dezer dagen opdracht verstrek ken voor den bouw van twee on derzeeërs, tevens ingericht voor het leggen van mijnen en bestemd voor den dienst in Ned.-lridië, ter vervanging van thans in dienst zijnd materiaal. Tegen de dictatuur. Slechts vier dagen na den met zooveel zorg voorbereiden N.S B - landdag, waar aanhangers over het geheele land verdeeld, aan wezig waren, waarbij stelling werd genomen vóór de dictatuur, maar tégen onze Regeering en den Volkenbond, terwijl een pro- Italiaansch pleidooi werd gehou den dat weliswaar allerminst insloeg slechts vier dagen later, hebben duizenden aar han gers der democratie, die slechts ten deel van Z.-Holland verte genwoordigden (met Rotterdam en Leiden als uiterste grenzen) ge demonstreerd. Op inderdaad bewonderens waardige wijze heeft de voorzit ter der S.D.A.P., Koos Vorrink, tot driemaal toe een boeiend betoog gehouden tegen het fas cisme, dat aan duidelijkheid niets te wenschen liet. Mussert is door Vorrink vol komen getroefd. Op een wijze, die vér buiten de S.D.A P.-krin- gen instemming zal hebben De demonstratie, voor de de mocratie en tegen de dictatuur, georganiseerd door de S.D.A P. en den Nieuwén Haagschen Be- stuurdersbond, heeft zich geken merkt door een enorme geestdrift. Tienduizend! n hebben tijdens de drie bijeenkomsten in de groote garage aan den Fruitweg uiting gegeven aan hun afkeer van het fascisme en hun vurige aanhan kelijkheid aan het democratische stelsel. In deze drie bijeenkom sten heeft de partij-voorzitter, de heer K. Vorrink, voor meer dan 50 000 menscher, in een wel sprekende rede verklaard, dat het fascisme oorlog beteekent en slechts de democratie de mensch heid kan redden van den totalen ondergang. Zijn rede werd meer malen onderbroken door uitroe pen van afkeuring, toen hij er aan herinnerde, dat de leider der N.S.B ir. Mussert, in zijn rede op den fascistischen Landdag, de houding van Italië in het conflict met Ethiopië had verdedigd, door aan te voeren, dat Italië expansie noodig had en daaraan het recht ontleende, een vreemd land bin nen te vallen, om zich met geweld meester te maken van datgene, wat het begeerde. Bij deze massa-demonstratie sprak 't hart van't Nederlandsche volk, dat wars is van onrecht en verdrukking verknocht als het is, door een eeuwen-oude traditie, aan vrijheid en rechtvaardigheid Geluidsversterkers maakten het gesprokene overal hoorbaar. Met de muziek voorop en het zingen van de Internationale werd de menigte, die zich zeer ordelijk gedroeg, in de middelste ruimte van de garage gebracht, die door touwen was afgezet. Nadat bazuingeschal had weer klonken, ving de heer Vorrink zijn rede aan. f Arthur Henderson. Naar aanleiding van het over lijden van Arthur Henderson heeft de minister van buitenlandsche zaken het volgende telegram ge richt aan den secretaris-generaal van den Volkenbond De Nederlandsche regeering is zeer getroffen door het overlijden van Arthur Henderson, die zoo vele jaren als voorzitter der ont wapeningsconferentie in den geest van het pact van den Volkenbond er naar gestreefd heeft, aan een overmatige bewapening van de staten perken te stellen. Zij ge denkt zijn door hooge idealen geleiden arbeid op dit terrein met te meer weemoed, nu zijn over lijden plaats grijpt op een oogen- blik van bizondere internationale moeilijkheden en vertrouwt, dat de herinnering trn de figuur van Henderson ook op dit uur de gedachte levendig doet blijven aan het streven, dat voorgezeten heeft bij hen, die door het pact van den Volkenbond in toenemen de mate beslechting van interna tionale geschillen langs de wegen van het recht in stede van door middel van de wapenen hoopten te bevorderen. AXEL, 22 October 1935. Naar wij vernemen is het ont slag aan den heer E. v. d. Berg, als onderwijzer aan de R.K la gere school alhier, door de com missie van beroep in het Bisdom Breda, vernietigd. De vernietiging houdt verband met het feit, dat dhr. E. v. d. Berg niet de laatst aangestelde leerkracht is. Sumatra film. Morgenavond wordt deze film alhier vertoond. Het is een zen dingsfilm, die ongetwijfeld door weven zal zijn van prachtige na- tuurlaferee'en, zooals die alleen in ons schoone Insulinde zijn te bewonderen. Maar ook, wie in het zendelingenwerk belang stelt, zal daar kunnen zien van hoeveel nut dat werk is. We kunnen daarom met gerustheid aanbeve len, om er eens te gaan kijken. Er wordt zooveel geschreven en verteld over Indië, dat we gaarne eens zouden zien. Welnu, er is r.u weer de gelegenheid. Zaamslag. Gisterenmiddag vergaderde de Raad alhier onder voorzitterschap van burgemeester Van Hoeve. Nadat dhr. A. Haak als lid was btëedigd, werden de notuien vast gesteld. Medegedeeld werd, dat een leening was geplaatst ad 4 pet» en tegen den koers van 99. Het suppletoir-kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld op f8. De begrooting 1935 werd ge wijzigd als volgt: Verhooging inkomsten, wegens geldleening f3115,72, waarborg bijz. scholen f549,83, restitutie geldleening f34,28, totaal f3699,83 Verhooging uitgaven, wegens gebouwen en terrein voor licha melijke oefeningen f 3665,55, kos ten op dei geldleening f34,28, totaal f 3699,83 Aangeboden werd de gemeente- begrooting voor 1936, welke sluit met een bedrag aan ontvang en uitgaaf van f 94138,77 op den gewonen dienst en op den kapi taaldienst f 1725,82 Betreffende ingekomen reclames inzake schoolgeld werden afge wezen die van A. Cornelissen en C. de Jonge. P. Dees werd te ruggebracht naar de 5e klasse en P.'Donze naar de le. Aan P. Pladdet werd ontheffing verleend. Bij de omvraag besprak dhr. Koopman het idee om des avonds te vergaderen, waarmede dhrn. Haak, Hamelink en Maas instem den, doch dhrn. De Feijter en Wisse niet voor waren. Naar aanleiding van de vraag naar distributie van margarine en bussen gehakt deelde de Voorz. mede, dat die plaats zal hebben, indien de behoefte bestaat en de Regeering met haar maatregelen gereed is. Weer kwam ter sprake de ver harding van het pad langs de haven en wilde men dat met beton. De Vo'orz. achtte dat niet gewenscht wegens mogelijke ver zakking van het pad, maar wilde nagaan of het niet mogelijk is met betonblokken. Teneinde het verstuiven of weg waaien van afval tegen te gaan bij het ophalen van vuilnis, achtte dhr. De Jonge het ge- wenscht om een zeil over de kar te leggen. En tenslotte vroeg dhr. Koop man of dit jaar weer toeslag op loon voor vlegeldorschen zal ge geven worden, waarop de Voorz. antwoordde, dat dit niet waar schijnlijk is, daar een geheel nieuwe steunregeling voor het landbouwbedrijf in studie is. Hierna werd de vergadering gesloten. Meisje verdronken. Zondagavond keerde de 19 jarige M. Vinck uit St. Jansteen van haar ouderlijke woning per fiets terug naar St. Nicolaas (B waar zij dienstbode was bij een tandarts. Zondagavond is zij niet te St Nicolaas aangekomen. Haar fiets en een handtaschje werden ge vonden bij een kreek in de buurt schap De Trompe aan de Neder- landsch Belgische grens. Kort daarna is haar lijk uit het water opgehaald. Eenige weken geleden heeft een jong meisje uit Stekene (B), op dezelfde plaats den verdrin kingsdood gevonden. Ook haar lijk werd opgehaald nadat men haar fiets aan den kant gevonden had- De Nederlandsche en Belgische politie stellen een onderzoek in. St. Jansteen. Bij de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering waren afwezig dhrn. J. Vinck en C. Plasschaert. Besloten werd de woning van den veldwachter te Heikant te verhuren aan den onderwijzer P. L. van Hooije. Als commissie tot onderzoek van de begrooting werden benoemd dhrn. Martinet, de Potter en Vinck. Voor het voortgezet onderwijs werd 2 maal f 150 subsidie ge geven, met minimum 15 leer lingen. De opcenten pers. bel. werden verlaagd van 220 op 200. Na bespreking met Ir. Carrière van de waterleidingplannen, het geen met gesloten deuren ge schiedde werd in openbare zitting het voorstel van B. en W. tot aansluiting in stemming ge bracht. Een poging tot uitstel mislukte. Voor stemden dhrn. Vael, Schiffer, Martinet, Potter en Danckaert en tegen dhrn. van Helsland, Ferket, Smit en Stevens, zoodat met 5 tegen 4 st. besloten werd tot aansluiten. Naar we VoeU Nasi Poema Kwee, ioesi Q lor ia na Dee Q Deze. schoone kent U niet 'tls voor'teerst dat IJ haar ziet Zij stelde zich juist aanU voor Gloriana van de 5neeuwwitg|oor. .CACHETS vernemen is hier de aansluiting niet verplicht, maar geldt die alleen voor nieuwe perceelen en diegenen, die aan de hoofdleiding zijn gelegen. Zondag is te Kloosterzande de eerw. heer A. Dronkers, the ologisch candidaat als predikant bevestigd en ingezegend. De bevestiging had plaats door zijn zwager, ds. G. de Ru te Ritthem met de bede uit Ps.90 16a en 17b. De predikant deed zijn intrede met als tekst 2 Cor. 1 24, waarna de gebruikelijke toespraken wer den gehouden. Rouleering in werkverschaffing. Namens den Minister van So ciale Zaken heeft de Inspecteur voor de werkverschaffing in Zee land aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat voortaan streng de hand zal worden gehouden aan een rouleering in de werk verschaffing. Ongeacht den omvang van de werkverschaffing wordt uitdruk kelijk vastgesteld, dat tewerkge- stelden hoogstens vier weken achtereen zullen mogen arbeiden in de werkverschaffing. Deze maatregel treedt in wer king op den eersten dag van de eerstvolgende werkweek. Rouleering geldt niet alleen voor hen die als hoofd van een gezin, eventueel kostwinner, door loopend zijn tewerkgesteld, doch eveneens voor kostgangers en op zichzelf wonende personen. Arrond Rechtbank te Middelburg A E. d. W., 25 jkoopman te Stoppeldijk, thans gedetineerd, is wegens brandstichting veroor deeld tot 7 maanden gevan ;enis- straf, met aftrek*van het voorarrest. P. J B, 47 j., te Hontenisse, is wegens het uitlokken van brandstichting veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf. K. L. v. K33 j arbeider te Loochristie (B), thans gedeti neerd, is wegens verboden invoer van paarden veroordeeld tot 8 weken gevangenisstraf, met invrij heidstelling. J. C. M, 39 j, paardenhande laar te Zaamslag, is wegens als- voren veroordeeld tot f 300 boete of 3 maanden hechtenis. M. R., 19 j'., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 6 weken gevan genisstraf. Door den Ambtenaar van het Openbaar AAinisterie bij het kantongerecht te Ter Neuzen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij J. P. v. H., 31 jwonende te Sas van Gent, ter zake van verboden vervoer van margarine tot een geldboete van f50 of 20 dagen hechtenis is veroordeeld. De storm. Weer heeft de stormwind over ons land en omgeving geraasd. Zaterdagmiddag brak bij plotse ling los. Boven het land zelt bereikte de wind geen groote kracht, maar op sommige plaat san langs de kust, woei een or kaan, die heel wat onheil heett aangericht. In dan nacht van Zaterdag op Zondag strandden nabij Eg- mond twee Nederlandsche sche pen. Kort na eikaarzen beide vaar tuigen op het airand geworpen. De bemanningen konden d» zeer veel moeite in den vroegen Zondagmorgen worden gered. Zondagmorgen werd uit het meer Het Zwet te Wormer het )(Jk opgehaald van den ruim Nederlandsen Van die verschietende Product pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgens recept t/on Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2