Nieuws- en Advertentieblad Vvooi Zeeuwsch -Vbnindeien, HtT TESTAMENT. No. 57. DINSDAG 22 OCTOBER 1935 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Griekenland. Nauwelijks opgemerkt door de gebeurtenissen elders, heeft zich in Griekenland een staatsgreep voltrokken, waarbij stil te staan toch zeker wel belangwekkend genoeg is, juist in verband met de overige verwikkelingen in en buiten Europa. Binnen enkele uren is daar een regime wegge vaagd met een spons. En won derlijk genoeg voor de Grieken is dat gebeurd, zondei dat maar noemenswaardig verzet werd ge boden. Het kabinet-Tsaldaris, dat de door Venizelos ontketende revolutie eenige maanden geleden met geweld van wapenen onder drukte, verdween plotseling. De generaals, met Kondylis aan het hoofd, maakten korte metten. Volgens hun meening was de tijd der republiek voorbij en vormde herstel der monarchie de eerige oplossing om het land voor ram pen te vrijwaren, Het daarbij gestelde alternatief was even kort als krachtig herstel van het ko ningschap of burgeroorlog. Aan de bedoeling viel niet te twijfelen. Het leger stond klaar om zich te laten gelden, wanneer niet zonder verwijl werd toegegeven. De re- geering trad af om plaats te maken voor een kabinet-Kor.dylis, dat met een moderne vaart de noodig geoordeelde stappen deed tot ver wezenlijking van zijn voornaamste doeleinden. De Rationale Ver gadering bleek een gewillig werk tuig te zijn in de handen van het nieuwe bewind. Kortweg werd de afschaffing der republiek ge proclameerd en het monarchale stelsel weer ingevoerd. Maar nu de comedie Niettegenstaande de republiek werd afgeschaft, ver klaarde het nieuwe landsbestuur dat het volk zich eerlang zal heb ben uit te spreken over dit vraag stuk bij een daarvoor te houden volksstemming, niettegenstaande het reeds voor een voldongen feit is gesteld. De rollen zijn dus omgedraaid. Het plebisciet zal met het herstel der monarchie betreffen, daar dit reeds is ge schied, maar een beslissing moe ten geven over het eventueel her stel der republiek. Het spreekt vanzelf, dat deze regeling ver warrend moet werken, ofschoon de kiezers wel onder een zekere pressie zullen staan, wanneer ze ter stembus tijgen. Voorloopig treedt generaal Kon dylis op als regent, tot tijd en wijl de koning den troon zal hebben bestegen. Er kan der halve vrijelijk worden gesproken van een militaire dictatuur. Er is eenvoudig uitgemaakt, dat de groote meerderheid van het volk monarchistisch gestemd is en daarmee basta. De rest volgt dan automatisch, naar de meening der machthebbers van thans. Abessinië. Dank zij den bekwamen spoed, door den Volkenbond betracht bij de behandeling van het Itali- aansch-Abessinische conflict, is de regeering te Addis Abeba van een zware zorg bevrijd. Het was steeds een der ernstigste grieven der Abessiniërs, dat, ondanks de machtige militaire voorbereidin gen van Italië, een verbod van uitvoer van wapens door de meeste mogendheden was uitge vaardigd. Dat gevoel van achter stelling nam nog aanzienlijk toe, toen de Italiaansche bedreiging in daden werd omgezet en de op- marsch binnen de grenzen van het zwarte keizerrijk was be gonnen. Deze grief is thans weggenomen door het besluit der sanctie commissie te Genève, het wapen-embargo wel voor Italië, doch niet langer voor Abessinië te doen gelden. En de Negus heeft temeer reden tot tevreden heid, nu ook voorstellen worden ontworpen, den als aanvaller be stempelden staat ook nog op an dere en zeker niet minder ge voelige wijze te treffen door maatregelen van economischen en fiuanciëelen aard. Alles wijst er op, dat het den Volkenbond ernst is zoo mogelijk een spoedig einde aan den krijg te maken. Dat hier de door Engeland uitgeoefende druk een belangrijke rol speelt is onbetwistbaar, maar dat kan de voldoening niet verminderen over het feit, dat het langzaamwerkend apparaat van Genève door toe voeging van een sterker motor een onverwachte energie ontwik kelde, welke menigeen verbaasd doet staan. Inmiddels laten de Abessiniërs zich ook niet onbetuigd. Zij ver dedigden zich met ware doods verachting, zoodat de Italiaansche inval tot dusver slechts betrekke lijk geringe resultaten heeft op geleverd, gelet op de zooveel sterker bewapening der troepen van den Duce. En de moeilijk heden zullen eerst recht beginnen, wanneer de Italianen erin slagen tot het bergland door te dringen, zoodat de Abessiniërs tot de gue rilla kunnen overgaan en zich niet langer aan een open veldslag behoeven te wagen. Desondanks aat het zich aanzien, datMusso- ini zal trachten door te zetten, wellicht met gebruikmaking van dat meest afgrijselijke oorlogs wapen: het gifgas Tot dusver is dat, naar het schijnt, niet toe »epast, maar vermoedelijk zal de Italiaansche legerleiding niet aar zelen ook hiervan gebruik te maken, wanneer gemeend wordt, dat daardoor voordeel kan wor den behaald. Abessinië heeft niet tevergeefs zijn vertrouwen gesteld in den Volkenbond en bij onverhoopt voortwoeden van den oorlog zal dit een krachtigen moreelen steun zijn voor de regeering te Addis Abeba. Daarnaast evenwel k*in- jien de Abessiniërs gerechtvaar digde hoop koesteren, dat zij ook op andere wijze hulp zullen verkrijgen, indien de omstandig heden daartoe mochten leiden. Voor Italië gaat het er op of er onderen er kan nauwelijks twijfel bestaan, dat zelfs naar uiterste middelen zal worden gegrepen, teneinde het hoofd boven water te houden. Voc-r Abessinië niet alleen, maar ook voor Europa zou het te wen schen zijn, dat weldra van het onzalige krijgsbedrijf wordt afgc- zien en vrede tusschen de strij denden wordt gesloten. Een weg daartoe moet te vinden zijn en zal ook gevonden worden, wan neer de wil slechts bij allen aan wezig is. De Volkenbond. Met ongekende voortvarend heid geeft de co-ordinatie-com- missie, door den Volkenbond ingesteld ter uitvoering van het besluit tot het toepassen van sancties jegens Italië, gevolg aan de verstrekte opdracht. Reeds is het voorstel goedgekeurd, waarbij bepaald wordt dat tegen Italië financiëele sancties zullen worden gebruikt en aan de hierbij be trokken regeeringen is verzocht met den meest mogelijken spoed aan het secretariaat van den Vol kenbond een opgaaf te doen toe komen van de maatregelen in dit verband genomen. De hiervoor gegeven voorschriften laten aan duidelijkheid niets te wenschen over en komen neer op het stop zetten van alle leeningen en cre- dieten aan Italiaansche officieele of particuliere instellingen. Voorts worden besprekingen gevoerd met betrekking tot de toepassing ook van economische sancties, waar bij geheel of gedeeltelijk den uitvoer naar Italië of den invoer van Italiaansche goederen zal worden veiboden. Het resultaat der actie van Genève doet zich reeds dadelijk gevoelen in de op heffing van het verbod van wa- penuitvoer naar Abessinië door de regeeringen van Engeland en België, waarbij vermoedelijk wel dra Zweden zich zal aansluiten. Voor Italië wordt dit uitvoerver bod gehandhaafd. De Italianen merken thans tot hun schade, dat zij de macht van den Volkenbond te laag aange slagen hebben door te beweren' dat Genève tot niets in staat is Het valt niet te betwisten, dat het Brilsche doorzettingsvermogen zich bij dit alles op de meest krasse wijze laat gelden en dat de leden der sanctiecommissie door de Engelsche delegatie met Eden aan 't hoofd gewoonweg worden opgejaagd tot het be trachten van den meest mogelij ken spoed. Maar dit verschijnsel kan slechts dienen om de stelling te onderstreepen, dat de Volken bond per saldo, wat zijn uitvoe rende macht betreft, geheel is aangewezen op de bereidwillig heid zijner leden. Verraad. Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat het overloopen van Ras Koeksa een feit van verstrek kende beteekenis en vermoedelijk een begin van verrassingen in Abessinië is. Ras Koeksa maakt deel uit van de familie, die tot de negentiende eeuw de koningskroon van Tigre en den keizerskroon van Abessi nië bezat. Na den dood van Jo hannes heeft Negus Menelik uit Sjoa zich tot keizer van Abessi nië laten uitroepen, nadat hij de koningen van Tigre, Godsjam, Harrar en Kaffa onttroond had. 1500 manschappen van Ras Koeksa's troepen, gewapend met moderne Japansche geweren en 50 mitrailleurs zullen worden in gedeeld bij de Sela-divisie, welke van Italië naar Oost-Afrika on derweg is. 500 andere manschap pen zullen worden ingedeeld bij het legercorps te Adigrat. Verdere krügsverriehtinaen. De correspondent van de Lon- densche „Daily Telegraph" te Oiredawa meldt, dat het Italiaan sche legercorps onder generaal Graziano langs de grens van Britsch Somaliland oprukt in de richting van Harrar, doch op zijn linkerflank bedreigd wordt door naar schatting 160.000 Abessi niërs uit het Zuid-westen. Het leger van Ras Desta is uit Webbe Sjebeil vertrokken. De stammen uit de buurt van Ger- logoebi hebben zich bij hem aangesloten. Het Italiaansche leger bestaat uit drie Europeesche en twee ïn- landsche divisies. De troepen worden vergezeld van 250 tanks en 20 vliegtuigen. Zij zijn on geveer 50 K M. opgerukt in de richting van Bohetle-Beridaleh. AXELSCliic COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. lEngelsche vertaling 36 Zou Pralt dien morgen de waai heid gezegd hebben vroeg Eldrick zich af. Het schijnt toch, dat hij veel stiekemer is dan ik dacht. Maar er zijn meer mtnschen met een goed stel hersens. N >g voordat hij van kantoor weg ging kwam een antwoord-:elegram uit Londen, waarin Halstead <S Byner meldden, dat de heer Bynet uen vol genden dag naar Barford zou komen en zich tegen elf uur op het kantoor zou vervoegen. Dan is het nogal van gewicht, overdacht Eldrick en stak het telegram ln zijn zak. Anders kwam die vent ri:t dadelijk opzetten. Maar waar is Parrawhite 7 Eldrick wachtte zijn bezoeker den volgenden morgen met ongeduld. Koit na elven werd een flinke, goed gekleede en pienter uitziende jongeman bij hem binnengelaten, die zich voorstelde als Qeiard Byner. Onmiddellijk s:ak hij van wal. U weet iets over Simon PffE- white, mijnheer Eldrick, begon hij. Wij zullen blij zijn eiudelijk iets te hooren. We hebben links en rechts geadverteerd. Hst is vreemd, dat u onze advertentie niet eer heeft gezien. Ik let niet op dergelijke advet- tenues, antwoordde Eldrick. Het was bloot toeval, dat mijn mede firmant pe gisteren in het oog kreeg- Maar mag ik u eerst wat vragen Wat is uw firma? Informatiebureau? Zoo iets, antwoordde Byner. Informatiebureau en zoo'n beetje de tective-zaak. Wij zoeken lui or, vin den verloren voorwerpen, gaan per- sar,en na. In dit geval werken wij in opdracht van de heeren Vickers Marshall, Canonstraat. Zij hebben Simon Parrawhite hard noodig. Waarvoor vroeg Eldricu. Waarvoor? lachte Byner droeg- jes. Omdat er vijftigduizend gul den op hem ligt te wachten. Eldrick floot van verbazing. —Een halve ton voor S tnon Parrawhite. Ais dat zoe is en u heeft al veel ge adverteerd Geadverteerd in alle soorten b a- den, dag-, week- en maandbladen. Stad en dorp. Geen woord, tot uw telegram kwam. Dan moet hij dood zijn, zei El drick. Of in de gevangenis onder een valschen naam. Vijftigduizend gulden voor Parrawhite. Goede man, ais Parrawhite nog leefde zou hij vijf tigduizend centen geen vijf minuten laten wachten. Wat weet u allemaal, mijnheer Eldiick, vroeg de detective. Eldrick deed het heele verhaal, zon der iets te verzwijgen, Byner luisterde gespannen. Er valt mij dadelijk iets op, zeide hij. U zegt dat, tegelijk met hem, drie of vierhonderd gulden zijn verdwenen. Heeft u de nummers van die bankbiljetten Daar ben ik niet zeker van,twij- felde Eldrick Ze zijn uitbetaald aan mijn eerste bediende Pratt en ik meen, dat het zijn gewoonte was, de nummers in een dagboek te noteeten, Hij ging terug naar het klerkenkan toor en kwam terug met een smal, langwerpig boek, waarin IQ begon te bladeren. Dit is misschien, waarn a u vraagt, zei hij na eenigen tijd. Hier onder 23 November staan een paar ciifers, die mij de nummers van bankbi jetten toeschijnen. U kunt ze wel overschrijven als u wilt. Nog iets, mijnheer E'drick, zeide de jonge man. terwijl hij de cijfers overnam. U zegf, dat er ook blanco cheques verdwenen, tegelijk met dat geld. Zijn de formulieren ooit gebruikt Neen, nooit antwoordde Eldrick. Dus geen valsche handteekening of zoo iets, vroeg de bezoeker. Niels daarvan, zei Eldrick. Ik kan er heel spoedig achterko men of deze biljetten de Bank van Engeland weer hebben bereikt. Dat is een simpel werkje. Nu laten wij eens voorstellen, dat ze er niet terug gekomen zijn. Zoo, en dan zeide Eldrick, U weet natuurlijk, dat het ge' woonlijk niet lang duurt, of een biljet komt weer terug bij de bank. U weet ook, dat het dan niet meer uit gegeven wordt, maar vernietigd Nu, als deze bankbiljetten niet meer aan gekomen zijn bij de bank, waar zijn ze dan? En ais uw gestolen cheques niet gebruikt zijn waar zijn die? Goed, best, zei Eldrick. Ik zou zoo zeggen, u zult vooruit komen in uw vak. Wil u nu verder hier in Barford een onderzoek naar Parrawhite instellen of elders. Zeker, bevestigde d« ander. Ik blijf h;er een tqdje. Het is van groot belang, dat Parrawhite gevonden wordl, van groot belang, voegde hij er glimlachend aan toe, voor ande ren meer dan voor Parrawhite zelf. Hoe dat? vroeg Eldrick. Kijk eens hier, zeide Byner. Als hij dood is, vervalt dar geld aan een ander, een familielid. Dat familie lid zou dolgraag zeker weten of hij dood is of met. Nu ik hier eenmaal ben, zal ik mijn uiterste best doen om hem op te sporen. U heeft het adres van zijn hospita Daar ga ik natuui- Iijk het eerst heen. Ik wil weten hoe hij zijn vrijen tijd besteedde. Van hetgeen u mij vertelde, krijg ik den indiuk, dat hij dood is, tenzij hij weer in de gevangenis zit. Het lijkt mi; hoogstonwaaisci ij ilijk dat hij onze advertentie niet gezien zou hebber. Maar u adverteert nooit in ons provinciaal blad, zei Eldrick. Dat niet, gaf Byner toe. O «dat we geen idee hadden, dat hl zóó ver weggetrokken zou zijn. Parrawhite, bedacht Eldrick, las veel kranten. Hij ging er ixpresvoor naar de openbare leeszaal. Ik begin ook te denker, dat hij dood is. Even wel, om u te kunnen helpen, heb ik gisteiavond ook wat gedaan. Hij nam een van de plaatselijke bla den op en gaf ze aan zijn bezoeker. Ik heb dit erin laten zetten, we zullen zien of er ar.t.voord op komt. En nu nog wat, mijnheer Byner, nu u er toch zijt, u hebt mij den naam Pratt hooren noemen Ja, antwoordde Byner. Pratt is hier vandaan gegaan, zeide Eldrick, en heeft een kantoor geopend in de volgende straat. Nu zou het mij buitengewoon aangenaam zijn, als Pratt niet zou te weten ke rnen, dat u in de stad is. U kunt hem eens ontmoeten, 't is mogelijk, dit is een dorp bij Londen vergeleken, zeg hem dan niet, waarom u hier gekomen zijt. Daar is niet veel kans op, mijn- heet Eldrick, zei Byner rustig. Jawel, maar u begrijpt mij nog niet goed, zeide Eldiick haastig. Wel licht ziet Pratt uw adveitentie, mis schien schrijft hij er op, aan uw firma en uw compagnon kon den brief wel eens opsturen. Behandel hem dan niet hier. Laat Pratt zelfs uw naam niet weten, mocht u hem ont moeten. A'.s ik zoo'n zaakje onder handen heb, hernam Byner, weet niemand mijn naam, behalve iui zooals u. Ik ben in mijn hotel ingeschreven ais mijnheer B ack uit Londen. Maar, als Pratt inlichtingen zou willen geven, waarom zou hij ze u dan niet geven, nu u geadverteerd hebt Neen, dat zou hij niet, zeide Eldrick. Waarom niet? Omdat hij mij alles verteld heeft wat hij weet of te zeggen weet over Parrawhite. De detective keek Eldrick scherp aan en even zwegen beide mannen. Dan glimlachte de jongere. U spreekt daar van zegt te weten. Denkt u dan, dat hij niet de waarheid sprak Ik zou nu zeggen, dat hij het waarschijnlijk niet deed, zei Eldrick. E genlijk doe ik zelf ook geen onderzoek naar Pratt en ik zou niet graag lub oen, dat dit er tusschen kwam. Ais u mij op de hoogte houdt van hetgeen u weet, zal ik u ook zooveel mogelijk heipen, (Wordt veitolgdjt

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1