Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 55. DINSDAG 15 OCTOBER 1935 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Zitting van Dinsdag 8 October. Aanwezig de heeren P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. La- noy, A. P. de Ruijter en F. Die- leman. Voorzitter de heer F. Blok, bur gemeester, secretaris de heer J. L. J Maris. .Afwezig dhrn. J. M. Oggel en C. Th. van de Bilt. 11. De VOORZ. zegt met belang stelling te hebben geluisterd naar het gesprokene door dhr. 't Gilde. Spr. wil echter wel enkele dingen nader ontzenuwen, al komt hij natuurlijk niet tot de technische zaken, waarvoor de gelegenheid is geweest. Ook zal spr. niet in eerste instantie met hand en tand het voorstel van B. en W. verdedigen, maar hij wil op en kele onjuistheden van dhr. 't Gilde wijzen. Zoo wijst hij op de ga rantie voor het plan Oost en West, maar dat plan treedt alleen in werking, als daarvoor ook de risico-garantie wordt genomen door het Rijk en de Provincie en dus varen we in hetzelfde schuitje als de Staat. Ook heeft spr. niet hooren noemen een bedrag van f 90.000 voor aansluitingskosten, waarvan dhr. 't Gilde sprak. Even min wordt een overhaast besluit genomen, als zou de bevolking niet zijn ingelicht. Spr. is van meening, dat de bevolking op de hoogte moet worden gesteld, het is hun recht te weten, waarom nu de beslissing moet worden geno men en dat weet ook dhr. 't Gilde Men kan weten, zegt de Voorz dat ik er voor gezorgd heb, dat toen het eerste plan mislukt is, bij een volgend plan de deur open stond voor Axel om nog aan te sluiten. Maar die deur blijft niet open. Tusschentijds kunnen de prijzen van de buizen enz verhoogen en nu loopt op 1 No vember a.s. het contract af, waarop die buizen geleverd kunnen wor den. We zouden dan in plaats van 5 cent, 9 cent per fractie moeten betalen, terwijl we nu nog kunnen profiteeren van de goed- koope prijzen. Ook de tarieven neemt dhr. Gilde te hoog. Er is niet gezegd f 58, voor het oude plan was het f 7 tot f 52, maar nu zijn ze nog niet bekend, omdat de aanbeste dingen nog moeten worden ge houden voor aanleg, enz. Onjuist is ook, als dhr.'t Gilde zegt, dat de gemeente leeningen zal moeten sluiten voor deze zaak. De financiëele regeling is mis schien niet goed tot hem doorge drongen, maar het gaat hierover de Waterleiding-Maatschappij, die hier een N.V. is. De maatschap pij sluit dus de leeningen en niet de gemeenten, tenminste niet alle, maar wel zijn de gemeenten ga rant voor die leeningen. Ten slotte wijst spr. er nog op, dat van overrompeling geen sprake is, want de Raad heelt het volle pond gehad om alle inlich tingen te vragen, die men wenschte. Dhr. DE JONGE wil beginnen met te zeggen, dat hij tegen de waterleidingplannen is, zooals ze hier voor ons liggen. Voorna melijk tegen de verplichte aan sluiting. Er zijn de laatste jaren |un de nieuwe woningen flinke regenbakken geplaatst, zoodat de menschen niet zuinig met regen water behoeven te zijn. Nu dus zoowat iedereen volop water heeft, moeten aan dit plan alle menschen aansluiten en worden verplicht water te koopen, terwijl ze het gratis in de bakken hebben, ün nu het voor een massa men schen zoo'n buitengewoon moei lijke tijd is, is het dan niet on billijk om hen nog eens extra voor water te laten betalen Ik beschouw dat als een verkapte belasting. Voor het le jaar wordt gere kend op 60 pet. aansluitingen, maar als nu eens maar 40 pet. aansluiten, dan moeten we de menschen toch gaan dwingen voor 20 pet.? En dat nu de tarieven niet eens bekend zijn. Spr. vindt dat op erge mate wordt ingegrepen in de vrijheid van onze ingezetenen. Hij doet een beroep op de groep, die zegt de vrijheid et? de belangen der ne ringdoenden te bevorderen, om niet mede te werken aan deze plannen. Spr. zal tegen het voor stel stemmen uit overtuiging, daarmede het algemeen belang van Axel te hebben gediend. Dhr. P. VAN BENDEGEM zegt. dat bekend is, dat hij de minder heid was, die in het college van B. en W. tegem dit voorstel was. Dhr. C. VAN BENDEGEM: Daar weten we niets van Dhr. P. VAN BENDEGEM: Neen, maar de Voorz. weet het toch en ik wil dat motiveeren. Ik ben tegen de waterleiding wegens verplichte aansluiting. Ik ben ook overtuigd, dat geen 20 pet. vrijwillig aansluit1 en als we moeten dwingen, dan is dat geen 60 pet., maar tot 92 pet. en dat is zeer ver ingrijpen in de vrijheid der ingezetenen. Dan moet men zien de omstandig heden, waaronder dat besluit wordt genomen de inkomens zijn verminderd. Daar straks is ge zegd, dat f 12,50 waarborgsom te veel was om te betalen. Dat was voor één keer en nu zal men dat telken jare moeten betalen. En nu we gezorgd hebben, dat aan de nieuwe woningen flinke bakken zijn is het volgens mij niet in orde, dat we de bevolking gaan dwingen om aan te sluiten. Het is, zooals dhr. De Jonge deed uitkomen, de groep, die voor de middenstand en de neringdoenden zegt op te komen, zal hen met dit besluit geen dierfst bewijzen. Gerekend op 1200 woningen, die jaarlijks gemiddeld f 20 betalen gaat er per jaar f 24000 de ge meente uit. En daarvan moet 3/« opgebracht worden door men schen, die dat op andere wijze niet kunnen besteden. Dat geld gaat de gemeente uit. De VOORZ.Niet allemaal Dhr. P. VAN BENDEGEM: Een arbeider, die 2 kamers heeft zal geen f8, maar f 12 moeten betalen. De gegeven tarieven zijn zeer vaag. Ook om deze reden zal spr. tegen stemmen. Dhr. SEGHERS zegt de moei lijkheden, die er bij dit voorstel bestaan, ten volle in te zien. Maar als hij zoo op zijn levens weg terugziet en denkt aan den tijd dat er nog geen fietsen waren, dan moet spr. tot de ervaring komen, dat men toch niet op de kosten moet zien, want nu heeft iedereen een fiets en niemand wil die missen. Zoo is het ook met gas en electriciteit gegaandat kostte allemaal geld en evenmin als dat, zal men ook de water leiding, als die er is, niet meer willen missen. En als we nu als bestuur- van deze gemeente vooruit willen zien, dan mogen en kunnen we den vooruitgang niet tegenhouden en zijn we ver plicht dit voorstel te aanvaarden. Dhr. D1ELEMAN herinnert er aan, dat de Raad eenige jaren geleden voor dezelfde moeilijk heden stond, nl. de verplichte aansluiting, die er nu weer is. Maar er is nog een tweede be zwaar bij gekomen de financi- eele toestand van de gemeente aat volgens spr. niet toe, dat er jaarlijks f 24000 uit de gemeen tekas gaat, waarvoor we niets in de plaats hebben. Dhr. Seghers heeft gewezen op de fiets, gas en electriciteit, maar dat zijn dingen, die iets vervangen. Er is water genoeg. De waterleiding vervangt niets. Er is geen water gebrekalleen bij uitzondering moet de gemeen te bijspringen, en daarom wordt dan voor f 100 water gekocht, maar laat het f 1000 zijn, dan weegt dat bedrag niet op tegen den last, die nu op de bevolking wordt gelegd Spr. wil de verant woording voor zoo'n last niet op zich nemen, omdat z.i. een wa terleiding hier overbodig is. Bo vendien is ook de economische toestand in onze gemeente van dien aard, dat we die lasten niet dragen kunnen en ook daarom wil hij er niet aan meewerken. Beter zou het z.i. zijn, als men eens de kat uit den boom keek. Misschien komt de Waterleiding- Maatschappij ons nog vragen, of we niet willen aansluiten, evenals het met de P.Z.E M. is gegaan Die vroegen aanvankelijk toch ook een groot garantiekapitaal. Men is daar niet op ingegaan en toch ligt nu overal de electr. lei ding en is de stroom betrekkelijk goedkoop, zoodat bijna iedereen aangesloten is. Spr. meent, dat de Waterl.-Mij. in de aansluiting van Axel een aardig zaakje ziet; de aansluiting van Axel is zoowat noodzakelijk voor het plan en dus zouden we toch daarom de lasten niet zoo zwaar moeten dragen Als ze op 60 pet. aansluitingen rekenen, moeten ze volgens spr, niet meer de verplichting opleg gen. Dan komt de rest vanzelf. Spr. geeft daarom in overweging om het eens af te zien en naar een middel te zoeken om van de verplichting af te komen. Dhr. SEGHERS: Dat kan niet Dhr. D1ELEMANIk geloo van wel. Dhr.'t GILDE: Laten we con cessie verleenen. Dhr. SEGHERS Als dat mo gelijk is, ben ik ook voldaan. Dhr. VAN 't HOFF zegt met belangstelling te hebben geluis terd en dan hoort hij, dat het hoofdbezwaar der tegenstanders isde verplichte aansluiting Maar in de vergadering die we gehad hebben met den Directeur der Waterl.-Mij., heeft deze de zaak netjes uiteen gezet, en ge zegd, dat de verplichting zeer soepel zal worden toegepast, er wordt dan gerekend op 60 pet. aansluitingen en dan is er nog 20 jaar tijd voor de overigen. Nu heeft dhr. 't Gilde wel gezegd, dat hij niet verantwoordelijk wil zijn voor de aansluiting, omdat hij niet gerust is in de resultaten, maar spr. is van een andere op vatting en is er juist zeer ge rust op, zoo gerust als het maar kan, als hij zijn stem aan het voorstel geeft, want met de wa terleiding zal er welvaart komen. 3hr. Dieleman vindt het erg, dat er f 24000 jaarlijks de gemeente uitgaan, maar spr. hoopt, dat er 48000 in Axel binnen zal ko men. Zonder waterleiding kan Axel niet tot welvaart komen. Men moet er aan denken, dat er hier meer aan vast zit. Wanneer men b.v. in deze streek fabrieken wil stichten, dan zal dat niet zijn op Axels grondgebied, als we geen waterleiding hebben. En als er concessie gegeven wordt, en men wil het afwachten, dan zal de Waterleiding-Mij. ook wel zorgen, dat voor ons de aansluiting veel duurder komt en dat is ook haar goed recht. Het is dus van be lang voor den werkman, zoowel als voor den middenstander en de gegoeden der gemeente, als we nü aansluiten. Spr, zal dan ook met vrijmoedigheid zijn stem aan het voorstel geven en is heelemaal niet ongerust, dat hij daarmede het gemeentebelang niet heeft gediend. Als de waterlei ding er is, zal men zien, dat de tegenstanders na een jaar of 3, er even hard voor zijn. De practijk leert dat in andere plaatsen. Na hetgeen spr. heeft gehoord van den directeur zal het met de verplichting niet zoo'n vaart loopen. De buizen liggen er reeds en de waterleiding komt er, daar kan men verzekerd van zijn. Het eerste jaar zal ook die 60 pet. wel aangesloten zijn. leder een wil graag goed water hebben en kan dan een werkman hier geen 15 cent per week missen, vraagt spr., of kan dat ir. Ter- neuzen, Sas van Gent en Hulst en overal, maar niet in Axel Of zijn de menschen in die plaat sen en in geheel Nederland alle maal zooveel dommer dan wij Als men niet met den stroom meegaat, kan men er van ver zekerd zijn, dat er hier geen kans is op vestiging van industrie, waar men het oog zal wenden tot die plaatsen in deze omge ving, waar een waterleiding is. En daarom is spr. niets ongerust, dat hij er zijn stem aan geeft, maar doet hij dat uit overtuiging, dat hij daardoor de welvaart van de gemeente helpt bevorderen. Dhr. FANOY zegt, dat hij zich in deze kwestie in de eerste plaats heeft afgevraagd, of een water leiding voor onze gemeente nuttig is of niet. En nu heeft spr. niemand gehoord, die verklaarde, dat het niet nuttig zou zijn. En als men het nut van een water leiding inziet is men er voor, ook ondanks den drang tot aanslui ting. Natuurlijk is iedereen tegen de verplichting, maar iedereen is ook overtuigd van het groote nut. Waterleiding is geen genotmiddel, maar iets dat tot de gezondheid en het gemak van geheel Axel leidt. Spr. is het ook eens met het betoog van dhr. Van 't Hoff, als hij zegt, dat een waterleiding noodzakelijk is voor de ontwik keling en de welvaart eener ge meente. Als het een onding was, zou niet vrijwel de geheele be schaafde wereld in het bezit van een waterleiding zijn. Als nu dhr. 't Gilde aanvoert, dat er geen voldoende voorraad water is, dan meent spr. dat we toch vertrouwen moeten stellen in de Rijks technici van het Bureau voor Drinkwatervoorzie ning, die een en ander hebben onderzocht en op wier advies Rijk en Provincie garant zijn, en van wie we toch zeker niet kun nen zeggen, dat ze met gelden van Rijk en Provincie zullen smijten, zoodat w ij toch niet kunnen zeggen, dat watervoor ziening hier niet mogelijk is Een absolute wetenschap, dat iets gaan zal, hebben we nooit, wel het omgekeerde. De verplichte aansluiting is noodig, wegens de garantie die het Rijk en de Provincie stellen. Spr. is het ermee eens, dat dit moeilijkheden schept voor den middenstand, want eenmaai aan gesloten, moet het geld er toch maar komen en men moet toch eerst ontvangen, eer men kan uitgeven. Maar we moeten er tegenover stellen, dat het Rijk het zoo heeft geregeld en die verplichting neodig is, zonder dat komt er geen waterleiding. En zijn we nu van oordeel, dat de waterleiding voor Axel nut af werpt, dan moeten we dat nemen. Naar spr. oordeelt, weegt het be zwaar van de verplichting niet op tegen het nut er van, want zooals gezegd is, heeft de Di recteur beloofd, dat de verplich ting soepel zal toegepast worden. Spr. zal nog niet spreken over de mogelijkheid, dat voor zekere groep iets gedaan kan worden, dat valt nog te bezien. Maar als men in Axel tegen stemt, is men dan verantwoord, vraagt spr., dat Axel in het centrum van Z. Vlaanderen door de bewoners van Neuzen, Hulst en Sas wordt bestempeld als een dooie pot Want het is toch juist zooals de heer Van 't Hoff zeide, dat men zich niet zal vestigen in een plaats waar geen water leiding is, als een paar uur verder die er wél is. Toch ziet spr. ook het bezwaar, dat door het besluit aan te nemen, men hier de centen weghaalt. Maar als men het heeft over verantwoor delijkheid, dan durft spr. de ver antwoordelijkheid niet op zich nemen, dat we Axel dood maken daar hoopt hij voor op te passen, en dus zal hij vóór stemmen. Dhr. HAMELINK constateert, dat de tegenstanders met groot geschut zijn opgekomen. Men gelooft aan dien kant, dat de aansluiting voor Axel een finan ciëele strop zal zijn en dhr. 't Gilde wijst daarbij op de verantwoorde lijkheid daarvan voor den Raad. Spr. sluit zich aan bij dhr. Van 't Hoff, dat hij zich ook ten volle bewust is van die verantwoorde lijkheid en zal medewerken in 't belang der gemeente door vóór de aansluiting te stemmen. En wel gesteund door de feiten niet alleen dat het plan is bestudeerd door een groep ingenieurs, die op dat terrein deskundig zijn, maar bovendien zijn boringen en berekeningen gemaakt onder con trole van het Rijks bureau en hebben naar aanleiding daarvan het Rijk en de Provincie zich garant gesteld. Spr. meent dat men met die waarborgen wel veilig is, want die bureiux smij ten niet met geld, al wordt wel eens anders beweerd. Tegen het betoog van dhr. 't Gilde, dat er geen water genoeg aanwezig zou zijn op de water- winplaats zegt spr., dat de tech nici het anders zeggen, maar spr., noch 't Gilde noch anderen zijn hier competent om dat in twijfel te trekken. Wat betreft de financiëele las ten moet erkend worden, dat de zaak niet kan bestaan, zonder dat er aandrang tot aansluiting wordt uitgeoefend, ofschoon de verplich ting soepel zal zijn. Maar dat AXEL

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1