Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen, No. 54 VRIJDAG II OCTOBER 1935 5 le Jaarg. Een Koninklijk Woord. Haads verslag. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Eerste Blad. Aan den Voorzitter van de commissie inzake oorlogs- prophylaxe van de Neder- landsche maatschappij tot bevordering der genees kunst. U dankend voor de toezen ding van het adres dat u met uw vakgenooten uit andere landen tot de staatslieden, aan wie de volkeren hun lot hebben toevertrouwd, gericht heeft.geef ik u de verzekering, dat dit tot nadenken stemmend stuk mijn volle aandacht en belangstelling heeft en dat ik met uw bij uitstek practisch en reëel stand punt van harte instem. Ik vertrouw dat het zijn in vloed niet zal missen op de geestesgesteldheid van volken en staatslieden. God geve dat de onderscheider. volkeren, ge drongen door scherper en juis ter inzicht in het vreeselijke van den krijg, zich in hun waarachtig belang bereid too- nen tot vreedzame samenwer king voor het welzijn der menschheid in het algemeen. Voor de staten, in het bij- .zonder voor die, welke lid zijn van den Volkenbond, ligt hier een grootsche taak. (w.g.) WILHELM1NA Zooals enkele dagen geleden ook door ons is gemeld, is door tal van ter zake kundige en voor aanstaande geneesheeren eenadres verspreid over de geheele wereld aan vorsten en diplomaten, om de menschheid te waarschuwen voor den gruwel van den oorlog. Zij hebben dat adres ook aan onze Koningin doen toekomen Men vindt hieronder afgedrukt het telegram, hetwelk H. M. ten antwoord op dit adres aan den Nederlandschen voorzitter zond Commentaar op dat even no bele als spontane antwoord is overbodig. Onze Koningin kan ervan verzekerd zijn, dat zij met dit telegram de gevoelens van het overgroote deel harer onder danen heeft vertolkt Daarvoor past waardeering en dankbaarheid. Zitting van Dinsdag 8 October Aanwezig de heeren P. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, B Seghers, A. van 't Hoff, A. P Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fa- noy, A. P. de Ruijter en F. Die leman. Voorzitter de heer F Blok, bur gemeester, secretaris de heer J L. J Maris. De VOORZ. opent de vergade ring met het gebedsformulier en stelt aan de orde 1. Notulen. Zonder hoofdelijke stemming worden de notulen (verslagen) van de vergaderingen van 27 Augustus en 3 September ji. on veranderd vastgesteld. 2 Mkdfdeelingen en Ingeko men Stukken. De VOORZ. deelt mede, dat dhr. J. M. Oggel schriftelijk heeft medegedeeld, dat hij wegens het bijwonen van een begrafenis niet aanwezig kan zijn; ook dhr. C. Th. van de Bilt heeft schriftelijk bericht van verhindering gezon den. Als ingekomen stukken zijn aangekondigd a. Goedkeuring door Gedepu teerde Staten van Zeeland van genomen raadsbesluiten in zake verkoop van bouwgrond aan M. W. Visscher en A. W. Brons en van de geldleening van f 23.500 voor aankoop van grond voor bouwterrein. b. Bericht van de Regeering, dat de huishuur van de met ge meentesteun gebouwde woningen op f 2,50 kan worden bepaald. De waarborgsom is intusschen voor nieuwe huurders van die wo ningen bepaald op f 12,50. Dhr. D1ELEMAN zegt, dat er staat, dat de vermindering van waarborgsom voor nieuwe huur ders geldt, maar hij vraagt of het niet beter was, dat het voor allen gold. Men krijgt nu een scheeve verhouding, doordat de eenj 25 en de ander f 12,50 moet sto'rten. De VOORZ. zegt, dat de Ver- eeniging het hem zoo heeft mee gedeeld. Dhr. C.VAN BENDEGEM gelooft, dat dat een vergissing is, want aan de oude huurders is het te veel reeds terugbetaald. Dhr. VAN 't HOFF bevestigt zulks. De VOORZ.Dhr. Van 't Hoff kan zulks als bestuurslid weten, maar ik wist het niet. c. Mededeeling van aanvaar ding van benoemingen door: R. de Kraker Lz., als gemeentewerk man H. van Luijk Sr., F. J. Tieleman en Jac. Dieleman als leden van de Commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemidde ling P. le Feber jr., als deskundig lid der bouwcommissie. d. Proses-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger door den gemeente-secretaris, op 19 September. Hieruit blijkt, dat het batig saldo van 1934 bedraagt f 17409,60 Inkomsten 1935 Totaal Uitgaven 1935 Verschil f 133332,41 f 150742,01 f 128180,51 DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ontvangt de gemeente meer be lasting en Dieleman heeft meer inkomsten. Ten opzichte van liet adres van de vergunninghouders staat spr. echter meer sympathiek, want hier moet altijd betaald worden voor de biljards, ook al speelt er nie mand op, terwijl dhr. Dieleman alleen moet betalen als hij inkom sten heeft. Dhr. 't GILDE zou voor toe passing van die belasting voor Dieleman een uitzondering willen maken het is zooals deze zegt, dat er veel vreemdelingen door die inrichting naar Axel komen zoo zouden b.v. de dit jaar ge houden landbouwvergaderingen niet in Axel, maar elders zijn ge houden, als deze zaal er niet ge weest was. Spr. zou gaarne zien, dat de Raad dien man zooveel mogelijk tegemoet kwam. Er is voldoede gebleken, dat deze in richting hier in een bestaande behoefte voorziet en als men nu weet, dat het ongeveer f 40.000 gekost heeft, dan is het te be grijpen, dat het niet rendeeren kan en behoeft Dieleman zijn cij fers niet in 't midden van den Raad te leggen. De VOORZ. zegt, dat B. en W. voorstellen om deze adressen bij de volgende begrooting te behandelen, welk voorstel z.h.s. wordt aangenomen. 3. Benoeming lid GL O. Ter voorziening in de vacature- Iz. de Feijter, als lid der com missie voor het georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, wordt aanbevolen dhr. Esselbrugge, die met 8 stemmen wordt gekozen. Dhrn. Seghers en De Jonge v.'rktijgen 1 stem en 1 stem is blanco. 4. Onts^g stoker gasfabriek. B. en W. stellen voor om aan F. Seghers met ingang van 1 Nov. a.s ongevraagd eervol ontslag te verleenen. Dit voorstel wordt aldus toegelicht De gezondheidstoestand van dezen stoker van de gasfabriek is in de laatste maanden zoodanig, dat zijn taak te zwaar is, om deze naar behooren te verrichten, en hij gaarne zou zien, dat hem ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. f 22561,50 welk bedrag overeenkomt met de getoonde waarden en bescheiden. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. e. Adres van dhr. H. P. Die leman, houdende verzoek om de vermakelijkheidsbelasting af te schaffen of althans voorloopig tot de helft te verminderen. f. Voorstel van dhr. C. Ha melink om de opcenten op de personeele belasting volgens pro gressief tarief te heffen. e. Verzoek van koffiehuis-, res tauranthouders en slijters, om de belasting op de biljards in pu blieke localiteiten op te heffen. De inhoud dezer adressen is in ons vorig nummer vermeld. Dhr. C. VAN BENDEGEM merkte ten aanzien van het adres van dhr. Dieleman op, dat als deze zegt, dat hij geen sluitende rekening kan maken voor de ex ploitatie van zijn bioscoop, dat zulks wel mogelijk is, maar het is niet bewezen, want cijfers zijn niet gegeven. Maar spr. zou in plaats van op verlaging van ver makelijkheidsbelasting willen wij zen op een andere mogelijkheid, nl. door b.v. de bioscoop ook des Zondags te laten draalen, dan eervol ontslag werd verleend, teneinde vervroegd ouderdoms pensioen te verkrijgen. Volgens de verklaringen van den Directeur en gehoord de Gascommissie, komen de mededeelingen met de werkelijkheid overeen en ware niet, dat de mede werkzame sto kers hem niet extra bijstonden, zoo zouden de werkzaamheden niet behoorlijk voortgang kunnen hebben. Op grond van een en ander zou aan Seghers voornoemd ongevraagd eervol ontslag kunnen verleend worden, opdat hij in het belang van zijn gezondheid, in het genot gesteld kan worden van vervroegd ouderdomspensioen. Genoemde persoon heeft verklaard hiermede accoord te gaan. De VOORZ. zegt, dat als men dit punt we ischt te bespreken, hij dit in besloten zitting zou willen doen, maar als ieder met den toestand op de hoogte is, is bespreking misschien niet noodig. Z h. s. wordt hierna het voor stel aangenomen. 6. Verkoop Bouwgrond. Z- h. s. wordt besloten tot in williging van het verzoek van dhr. A. Nolthé te Vught, om een perceel grond te koopen aan de Noordzijde van de Prins Hendrik- Straat, groot 160 c.A., ad f3.50, De VOORZ. zou tegelijk willen besluiten tot verkoop van een perceel grond aan dhr. lz. Brak man. Deze heeft dit gisteren ge vraagd, niet wetende, dat het heden Raadsvergadering was. Het perceel is gelegen tegenover het zooeven verkochte perceel, naast Verlinde en groot 150 M2., terwijl de prijs ook f 3 50 per M. is. Z. h. s. wordt alzoo besloten. 6. Voorschot Waarborgsom. Dhr. C. HAMELINK heeft een schriftelijk voorstel ingediend, om aan de huurders van woningen van de woningbouwvereeniging van gemeentewege een voorschot te geven van f 12,50, zijnde de waarborgsom voor het betrekken dier woningen. De teruggave zou dan moeten geschieden met medewerking en garantie van ge noemde vereeniging. Adressant zegt toelichting toe. Afgezien van de toelichting die daarover zal worden verstrekt, zeggen B. en W. dit punt nader overwogen en ook het oordeel van het bestuur der Vereeniging gevraagd te hebben. Hunne mee ning en die van de Vereeniging is, dat de te storten waarborgsom voor de bewoners wordt overge dragen op de Gemeente ter „even- tueele"vereffening van kosten ont staan door schade of nagelaten verplichtingen bij het verlaten der woningen. Een verhaal der waar borgsom kan de woningbouwver eeniging niet op zich nemen, aan gezien het reeds dikwijls veel moeite kost om de wekelijksche huur te innen. B. en W. adviseeren dus om er niet op in te gaan. Dhr. HAMELINK zegt uit dit preadvies begrepen te hebben, dat men er niet aan wou, ofschoon het toch wel van belang is. Een groot deel van die woningen staat leeg en het is niet te voorzien, dat ze gauw vol zullen komen, als die waarborgsom blijft be staan. Want ook f 12,50 is voor de gewone huurders nog een te groot bedrag en daarom huren ze lieVer elders. De bedoeling van spr. is daarom om op de begrooting een klein bedrag te zetten voor die voor schotten, welke dan, b.v. door de huurders een kwartje per week meer te laten betalen, terugkomt in de gemeentekas. De VOORZ O, is dat de be doeling? Zoo had ik het niet begrepen. Dhr HAMELINK gelooft dat wel als er geen goede wil aan wezig is, begrijpt men het ge woonlijk niet. De VOORZ.Dat mag u niet zeggenwe hebben inderdaad niet begrepen, hoe u het wilde. Dhr. HAMELINK gelooft toch, dat dit een gemakkelijke wijze van betalen is. Maar dat men het niet begrijpen wilde blijkt ook uit het preadvies. Niettegen staande spr. in zijn adres zet, dat de teruggave der waarborgsom zou moeten geschieden, met me dewerking en garantie der wo ningbouwvereeniging, zetten B. en W in hun advies, „een ver haal is niet mogelijk." De VOORZ.Neen, wij dach ten ditals de gemeente voor schiet en de huurder verlaat de woning, dan betaalt de gemeente die waarborgsom en beteekent de garantie niets. Spr. en de voor zitter van de bouwvereeniging hebben het zoo begrepen. Het gaat hier niet als bij particulieren, die de bewoners na kunnen zitten. En om het nu gemakkelijker te maken, is de garantie op f 12,50 gesteld. Dhr. DE RUIJTER dacht dat het de bedoeling was, dat de ge meente die f 12.50 moet veor- schieten. Maar als dan een huur der f 7 schade gemaakt had aan de woning en hij trok er uit, dan kreeg de gemeente maar f 5,50 terug. Spr. kon het zich niet anders indenken. Dhr. VAN 't HOFF Zoo had ook de vereeniging het op. Het is de voordeur openzetten, om er langs de achterdeur uit te vluch ten, want dat is geen voorschot, maar een toelage van f 12,50 voor den huurder, die alzoo de kosten op de gemeente legt. Spr. had gedacht, dal Hamelink tevreden zou zijn, nu de huur op f 2,50 en de waarborgsom op de helft is gebracht. Dhr. Hamelink denkt, dat de waarborgsom de reden is, waarom die huizen in de Juliana- straat niet bewoond worden, maar hij weet dat beter en spr. zal die reden hier liever niet noemen mocht men er op gesteld zijn, dan wil hij dat-wel in geheime zitting doen. Maar spr. meent, dat de 2 a 3000 gulden toelage, die de gemeente geeft per jaar, niet zoo klein is en daarom vindt spr. het een eng standpunt om nu nog op de waarborg neer te ko men. Wie op een breed stand punt staat, zegt het is voldoende en voor f 2,50 zijn het inderdaad goede woningen. Dhr. P. VAN BENDEGEM ge looft, dat Hamelink het wil zoeken door de huurders een kwartje meer per week te laten betalen, maar dan is het toch mogelijk, dat ze na een paar weken de huizen verlaten en heeft de ge meente inderdaad geen verhaal mepr. Dit voorstel zou een pre cedent scheppen, dat veel geld kan kosten. Spr. meent dat er nu reeds een groote tegemoet koming is gedaan. Dhr. HAMELINK hoort nu wel, dat er geen goede wil aanwezig is. Men gaat niet na, hoe het verhaal is te krijgen, maar men begint de zaak te vergelijken met particuliere huurders. Zoo is het echter niet. We hebben die wo ningen staan en ze moeten be woond worden. Als het bedrag dat de gemeente tekort komt, groot is, is dat een gevolg van het niet huren en spr. wil juist dien toestand verbeteren. Juist is, dat als een huurder het huis verlaat, dan is er risico, maar die heeft elke ver huurder van woningen. Spr. acht de woningen zeer geschikt; hij heeft er 4 jaren gewoond en was het niet voor zijn bedrijf, dan woonde ik er nog en dus moet het wel de waarborgsom zijn, die de huurders terughoudt. Wij zijn garant voor die woningen en dus doet spr. nogmaals een beroep op den Raad. Misschien is het tevergeefs, maar dan zal het niet de laatste maal zijn en zal spr. er zeker later op terug komen. Een klein postje van f250 acht spr. toch geen groot risico voor den Raad, om zich daarvoor terug te houden. Het is toch een ge meentebelang, dat de huizen be woond zijn en daarom, als de vereeniging het niet riskeeren kan, dan moet de gemeente daar toe de kans geven. Dhr. DE RUIJTER erkent, dat het een schadepost is, als de woningen niet verhuurd Zijn, maar hij gelooft, dat nu ze successie» velijk van f3 50 naar f 3 en f 2.50 huur zijn gedaald, wel verhuurd AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1