Duitsche volk toont, draagt trek ken, waarvan men slechts oprecht kan wenschen, dat zij niet het ware gezicht van Frankrijk ont hullen. Italië kon niet meer terng. Italië kon niet meer terug, schrijft de Gazeta del Popoio, een Italiaansch dagblad, omdat het de reeds uitgegeven en voor een terugtocht benoodigde milli- arden niet kan opofferen ter wille van de eigenzinnigheid van ande ren. Het kon niet meer terug, omdat het de gemobiliseerde legerkorpsen niet werkloos kon laten. Het kan niet terug, omdat het niet eensklaps het herstelde rythme van zijn industrieën kan kapot maken. Maar vooral kan het niet meer terug, omdat 300,000 van zijn zonen met de zekerheid van een groot en waardig lot zijn uitgerukt en branden van verlangen om hun bloed te storten (wij spatieeren Red.) voor het wreken van oude en nieuwe beleedigingen en voor de verovering van een plaats onder de zon. Ethiopische keizers begraven lig gen de Italianen wenschen wraak te nemen voor de geleden ne derlaag bij Adoea in 1896 en voor de twee vliegtuigen, die bij den luchtaanval op laatstgenoemde stad Donderdag zijn neergescho ten. Met het gezang van de Italiaansche soldaten is het thans afgeloopen. Het bericht van de neergestorte vliegtuigen werkte ais een ernstige waarschuwingen er waren verschillende die nu pas begonnen te beseffen, dat oorlogvoeren zeker geen sportieve wandeling is. Hiertoe droeg nog bij de verklaring, welke de vlie gers aan hun generale staf over brachten, namelijk, dat het vliegen boven Abessinisch gebied veel onverwachte moeilijkheden op levert. Om over het gebergte vliegen, moet op buiten groote hoogte gevlogen heen te gewoon worden. Van het front. Te Addis Abeba zijn berichten ontvangen volgens welke in de geheele streek van Danakil he vige gevechten van man tegen man zijn geleverd. Aan beide zijden zijn zware verliezen gele den, welke van niet-officieele zijde worden geraamd op 1300 gesneuvelde Abessiniërs en 700 Italianen. De veldslag op het front tus- schen Aksoem en Adoea duurt met onverminderde hevigheid voort. De Abessiniers bieden verbitterden tegenstand. Op het geheele noordelijke front namen Vrijdagavond de aanvallen dei Italiaansche troepen met kracht af. In de provincie Walkait hebben de Abessiniers met succes tegenaanvallen onder nomen De Italianen gingen tot den aanval over waar de weg Bere- ritoe—Hemberti ophoudt, maar zij hebben daar slechts geringe vorderingen kunnen maken. Zaterdag hebben de Italiaan sche vliegtuigen de stad Dessie ten noordoosten van Addis Abeba gebombardeerd. Volgens de Daily Telegraph verluidt te Rome, dat Vrijdag tijdens den opmarsch in Abessinië 400 Italianen zijn gesneuveld. Naar schatting hebben de Ita liaansche troepen tot dusver onge veer 3000 vierkante K M. Abes sinisch gebied bezet. Zij trekken op met steun van vliegtuigen, kleine tanks en berggeschut. De gevechten, welke ten westen van de rivier Takkaze zijn be gonnen, worden in het Abessini- sche hoofdkwartier beschouwd als afleidingsmanoeuvres. De Abessiniërs schijnen zich zeer ongerust te maken over de wijze waarop de Italiaansche troepen de terreinmoeilijkheden overwinnen en hun leger in massa laten oprukken. Daarbij komt de demoraliseerende uitwerking van het artillerievuur en de lucht bombardementen. Als de vlieg tuigen naderen, vluchten de dorpsbewoners uit hun huizen, of leggen' ten teeken van onder werping, hun sjamma's over de daken der hutten. Toch verwacht men te Addis Abeba, dat het oprukken van den vijand spoedig moeilijker zal zijn, als hij in de bergen komt, met zijn vele kloven. Daar zullen de Abessiniërs pas ten volle van hun speciale krijgskunst gebruik kun nen maken en daar zullen de kansen, naar zij meenen, gelijk zijn. De Abessinische deskundi gen schrijven den vluggen op marsch bovendien toe aan de groote kennis, die generaal De Bono van den toestand daar ter plaatse heeft. Het geschut van de zware ar tillerie kraakt en het vuur barst ver voor de voortrukkende infan terie los. De tank-escaders razen met groote snelheid op den vijand los. Aan beide zijden wordt met groote woede gevochten de Abessiniërs verdedigen met leeu wenmoed den weg naar Aksoem de heilige stad, waar de eerste Adoea gevallen, De Italianen zijn er Zondag ochtend in geslaagd deAbessijn- sche stad Adoea, waar zij in 1896 eenmaal verpletterend weiden verslagen, te veroveren. In Italië is dit bericht met groote vreugde ontvangen. Men kan begrijpen, hoezeer het bezit van deze stad een zaak van nationale eer voor de Italianen was. Na 40 jaar van een herovering te spreken Blijk baar beschouwt de Duce de hui dige expeditie als een voortzetting van de mislukte van 1896. Zonder slag of stoot hebben de Italiaansche troepen zich niet van de begeerde stad kunnen meester maken. De Abessijnen verdedig den zich hardnekkig. Volgens sommige berichten zouden de Italianen Zaterdag reeds een oogenblik in 't bezit van Adoea ijn geweest. Een tegenoffensief had hen er toen weer uitgeslagen. Wel staat vast, dat er ontzettend hard gevochten is en dat aan beide zijden groote verliezen zijn geleden. De berichten, dat de stad Adigrat nog niet door de Italianen veroverd is kunnen worden, wor den bevestigd Er zijn herhaal delijk stormaanvallen ondernomen doch de Abessijnen wisten deze allemaal af te slaan. Ook hier moet het aantal slachtoffers aan beids zijden groot zijn. Graaf Ciano vertelt. De schoonzoon van Mussolini, graaf Ciano, commandeerde, zoo als men weet, een der Italiaansche eskaders, welke Adoea hebben gebombardeerd. Bij zijn terug keer deelde hij volgens een Ex- change-bericht het volgende mee „Wij vertrokken's morgens om 6 uur en vlogen om ongeveer half acht boven Adoea. Zwaar mitrailleur- en artillerievuur werd op ons gericht. Wij beantwoord den dit vuur met onze machine geweren. Na vastgesteld te heb ben, waar het keizerlijke Gabi- paleis zich bevond, lieten wij er verscheidene bommen vallen, die alle doel troffen. Vandaar vlogen wij naar Adigrat, waar wij de rest van onze bommen neergooiden. Om 10 uur 's morgens keerden wij naar het hoofdkwartier terug. Alle piloten en machines zijn behouden teruggekeerd". Zondagavond laat meldde Ha vas uit Rome, dat graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini, tijdens het bombardement van Adoea door verscheidene kogels getroffen zou zijn en zwaar ge wond werd. Italië de aanvaller. De Volkenbondsraad is giste ren in vergadering bijeen geweest. Met de stem van Italië tegen nam de Volkenbodsraad het rap port der Commissie van Zes aan, waarin Italië tot aanvaller in Abessinië werd bestempeld. Italië wordt dus schuldig ver klaard aan schending van het Volkenbondsverdrag. De Volken bondsstaten zijn dus verplicht sancties toe te passen. Daarover kan intusschen eerst morgen de beslissing vallen, op welken dag weer een plenaire Volkenbondsvergadering gehou- den wordt. Niet de Raad, maar i het Assemblée heeft het laatste woord in deze. Men verwacht dat de Assemblée echter eerst nog een commissie van 15 staten zal benoemen, van welke elf lid van den Raad zouden zijn. Er zullen dan natuuriijk nog enkele dagen meer verloopen, alvorens een definitief besluit wordt ge nomen. Binnenland. Ambtenaren-actie Ten Departement van Binnen- landsche Zaken had een onder houd plaats van den minister met vertegenwoordigers van de zes samenwerkende Roomsch-Kath Christelijke en Moderne organi saties van ambtenaren en werk lieden in Overheidsdienst. Aanleiding tot deze conferentie was de circulaire van den minis ter met betrekking tot verdere verlaging van de loonen en sa larissen van het personeel der gemeente, in verband met de komende 5 pet. korting op d<? salarissen van het Rijkspersoneel. De delegatie besprak o.a. haar bezwaren tegen het optreden van het departement tegenover de lagere organen. Verder zetten zij uiteen, dat naar het inzicht der bonden, ook uit straatrechterlijk oogpunt tegen de steeds verder gaande bemoei ingen van de Regeering ten op zichte der loonregelingen der lagere organen bezwaar moet worden gemaakt. De minister stelde hier tegen over, dat de steeds moeilijker wordende omstandigheden het ingrijpen der Regeering recht vaardigde. Het gaat hier niet om een blijvende bemoeiing van hooger gezag, zoodra betere tijden aan breken, kan aan de lagere orga nen weer meer vrijheid worden gegeven. Tegenover de critiek der de legatie op verschillende metho den, welke den laatsten tijd wor den toegepast bij de bepaling van een plaatselijk particulier loonpeil als basis voor de vaststelling van de loonen van het lagere gemeen- tepersoneel, stelde de Minister, dat nimmer aan een gemeente bestuur het volgen eener bepaalde methode wordt voorgeschreven. De minister was van oordeel, dat een algemeen centraal overleg als door de bonden bedoeld, in de huidige omstandigheden, welke vaak snel optreden eischen, niet mogelijk is, terwijl naar zijn mee ning het plaatselijk overleg toch altijd nog een, zij het dan be perkte, taak behoudt. Evenwel verklaarde de minister zich bereid, de door de delegatie aangevoerde bezwaren, nog eens nauwkeurig te overwegen. Jubileum N J.V. Zaterdagavond is door het Na tionaal Jongeren Verbond, na de 10e Alg. Vergadering te Arnhem een eenvoudige herdenkingsbij eenkomst gehouden, ter gelegen heid van het feit dat voor tien jaren te Arnhem de grondslag werd gelegd voor het N J.V. Op deze bijeenkomst heeft prof jhr. mr. B. C. de Savornin Lohrnan een rede gehouden, getiteld „Pa raat blijven 1" Spr. vestigde de aandacht op de onvoldoende weermacht van ons land. Alle nationaal voelen den behooren thans meer dan ooit paraat te zijn. Het vaderland rekent op U, zoo besloot spr. CrisMieffing op yarkensvleesch. In verband met de stijging van varkensprijzen is met ingang van 7 October de heffing verhoogd van 6 op 9 pet. per kg. geslacht gewicht. Geconstateerd wordt, dat het aanbod van varkens de vraag niet meer overtreft, zoodat prijs- verhooging plaats had. De heer Turksma, voorzitter van den Ned. Bond van Varkens handelaren heeft aan den minister van landbouw en visscherij een telegram verzonden, waarin hij tegen dezen maatregel protesteert. Als protest tegen het besluit der veehouderijcentrale is door de organisaties van varkens- vleeschproducten, te Den Haag besloten, Maandag geen varkens te slachten, waaruit volgt, dat heden geen varkensvleesch in de slagerijen verkrijgbaar is. Ook te Rotterdam zou heden niet geslacht worden. Vredoactie. Een vredesactie wordt voorbe reid. Op Zondag 20 October, 8.30 uur n.m. zullen meetingen plaats hebben. Reeds is een antwoord op de rede van de keizerin van Abessinië, geadres seerd aan alle Vrouwen en Moe ders, opgesteld, waarvan het slot luidt Vrouwen en Moeders! Zonder onderscheid van rang, stand, re ligie of politieke opvatting, beseft allen welk een groote zegen en kracht van levend gebea, con centratie van gedachten en be zinning kan uitgaan Leidsters en Leiders, die er voor voelen door samenwerking centrale bijeenkomsten te vormen, worden verzocht daarvan kennis te geven aan mevrouw G. J. He- roma-Ennen, Vredeshuis, Laan van Meerdervoort 19. De Internationale Unie der R K Vrouwenbonden heeft reeds lang en geregeld een dergelijke „ge bedsactie" aanbevolen. In Ne derland heeft zij voor 20 October aan alle pastoors het verzoek ge richt, hun avonddienst op het bepaalde uur aan den vrede te wijden. Het Leger des Heils zegde voor Den Haag reeds zijn volle mede werking toe. Het Vredeshuis is dagelijks ge opend van 10—10; Zaterdag tot 8 uur en Zondags gesloten. Tele foon 394638. JVu sfecAts pnjs is ivHaeiCfol JJ& u terfcing is verhoogd/ fforss, Nederland en de oorlog. In verband met het lidmaatschap van Nederland van den Volken- bestaat de mogelijkheid, dat ons land geroepen zal worden mede te werken bij de toepassing van oeconomische en financieele sanc ties, welke een gevolg zijn van het conflict in Oost-Afrika. De Nederlandsche regeering heeft hierin aanleiding gevonden dit vreagstuk nader onder de oogen te zien en is daartoe Zater dagmiddag in een bijzonderen mi nisterraad bijeengekomen. OPROEP tot het Nederlandsche volk Het Nederlandsche Roode Kruis zijner roeping getrouw, doet een beroep op het Nederlandsche volk, om hulp te verleenen in Abessinfë, liefst door het zenden van eene eigen ambulance. De kosten daarvan voor 3 maanden worden geschat op minstens f150 000 Het Nederlandsche Roode Kruis rekent dan ook op de naastenliefde en offervaardig heid van een ieder. Het Hoofd bestuur houdt zich overtuigd, dat ondanks den druk der tijden, vGen, zeer velen eene bijdrage willen schenken om den nood en het lijden der gewonde en zieke strijders in Noord-Afrika althans eenigermate te lenigen. Eenieder geve wat zijne hand vindt om te geven. Bijdragen kunnen gestort wor den op de postrekening No. 22120 van het Nederlandsche Roode Kiuis of op zijne rekening bij de Bank Associatie te 's Gravenhage de Nederlandsche Handel- maatsch. te 's Gravenhage de Rotterdamsche Bankver- eeniging, Kantoor Bezuiden- hout te 's Gravenhage de Twentsche Bank te 's Gravenhage onder het motto: „Abessinië". AXEL, 8 October 1935. In de heden gehouden Raads vergadering waren afwezig dhrn. Oggel en Van de Bilt. Ingekomen waren, behalve eenige stukken van formeelen aard. Ie. een adres van dhr. H. Dieleman, die daarin te kennen geeft, dat hij sedert Febr. 1934 in exploitatie heeft het bioscoop gebouw Het Centrum anrtex localen voor het houden van vergaderingen dat hem van verschillende zij den ingenomenheid is betuigd, dat de gemeente Axel in het be zit is van een gebouw, waarin alle vergaderingen en bijeen- 1 komsten kunnen worden gehou den hetgeen ongetwijfeld aan leiding is dat verschillende in stellingen en groote vereenigingen de gemeente Axel kiezen voor hunne vergaderingen en bijeen komsten dat or.dergeteekende dus zonder overdrijving mag zeggen, dat zijn inrichting in een bestaande be hoefte voorziet en voor de ge meente Axel van groot nut is; dat hij echter ondanks alle in spanning er niet in kan slagen, een sluitende exploitatierekening te krijgen, omdat de op zijn on derneming drukkende lasten te hoog zijn dat in het bijzonder de door hem te betalen vermakelijkheids belasting extra zwaar op zijn be drijf drukt dat verhooging van de bestaan de entréegelden onmogelijk is, omdat door deze verhooging of door het brengen var, de belas ting ten laste van de bezoekers het bezoek dermate zou vermin deren, dat daardoor zijn bedrijf geheel ten gronde zou gaan dat alleen afschaffing of een beduidende vermindering van de bestaande vermakelijkheidsbelas ting uitkomst kan brengen dat meer en meer blijkt, dat de vermakelijkheidsbelasting geheel ten laste van den exploitant komt, en dat andere gemeenten meer en meer gaan inzien, dat derge lijke lasten de sluiting van de belaste bedrijven tengevolge heb ben en dat een te hooge belasting van een bestaande bron ten ge volge heeft, dat de belastingop brengst gaandeweg vermindert of geheel en al ophoudt en dat daar om in die gemeenten dan ook vermindering van die belasting plaats heeft of in uitzicht is gesteld Reden waarom adressant den Raad eeibiedig verzoekt, het daar heen te willen leiden, dat de in deze gemeente bestaande verma kelijkheidsbelasting wordt afge schaft of althans voorlospig tot op de helft wordt verminderd. 2i Een voorstel van dhr. C. Hamelink, raadslid om de Personeele Belasting te heffen volgens progressief tarief als volgt: 160 opcenten bij een belastbare huurwaarde van f 75 en minder; en voor iedere f 25 hoogere huurwaarde 5 op centen meer. 3e. Een adres van de afd. Terneuzen en omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuishou ders, enzwaarin zij eraan her inneren, dat de vroegere Raad geen gevolg gaf aan het verzoek om de personeele belasting voor die bedrijven gelijk te stellen met die van winkels of pensions. Zij geven voorts te kennen, dat zij niet behoeven te wijzen op den buitengewoon slechten gang van zaken in hunne bedrij ven dat de lasten* erop zoo buiten gewoon zwaar drukkend zijn, dat zij niet meer in een redelijke verhouding staan tot de inkom-' sten en velen steeds verder in DeT- vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middei, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nöy sterker, nóg doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheenl Een ongeëvenaarde werking legen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde 75 ct 3 dagen gebruik F 1.25 6 dagen gebruik prijzen zijn F 2.00 12 dagen gebruik 9 thans F 3.50 24 dagen gebruik fiï QO Gebruik buiienshuis ABDIJSIROOP-BONBONS per doos 301/2 ct. - per dubbele doos 621/2 ct. vniirtr'i "n

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2