Ciectrischc jföwidlampeit f 2.75. Lu fipiimu f 3.75 Een Arbeiderswoning. Kef Woonhuis Oe witte seinstreep Rüwielmagazijn „Central", Inmaakpotten. Gemengd Nieuws. Ad verten tien. 6 volt lamp (compleet) met groote kap. Rijwielmagazijn „Central", Uit de hand te koop: Woensdag 9 October 1935, met Schuurtje, Erf en Tuin J. C. VINK - Axel. LEERLING Seinschildjes (gemonteerd) 15 cent Busjes WITTE LAK vanaf 15 cent Spatborden schilderen (wit) per stuk 5 cent Stationstraat J1, AXEL. lijke conditie, al komt het ervoor de kleinere clubs ten slotte niet zoo erg op aan, als bij spelers die een top-prestatie moeten le veren; maar aan de hoofdlijnen dient men zich toch te houden en in elk geval buitensporigheden na te laten. Iets anders, waaraan tegen woordig ook aandacht wordt ge wijd, is de kleeding, waarin de spelers binnen de lijnen ver schijnen. Een net gekleed elfta maakt altijd een goeden indruk; zopwel bij tegenstanders als toe schouwers. Een zaak voor de spelers zei is het met zorg kiezen van hun aanvoerder, die hun volle ver trouwen moet bezitten en tact heeft om op te treden onder alle omstandigheden, zonder hiermede afbreuk te doen aan eigen o anderer prestige. Bedenkelijk is het symptoon in onze tegenwoordige samenleving, dat velen thans meenen, dat voet bal ook nog naar een ander terrein moet worden overgebracht. Er zijn b.v. menschen, die deser- teeren naar een Vlaamsche Voet bal-Bond, wat niet getuigt van goed vaderlanderschap. Ook geen voetbal voor politieke of geloofsdoeleinden. De politiek moet geweerd worden uit orize sportbeweging, evenals het ge loof al zal spr. de laatste zijn, om een speler van zijn kerkelijke, of godsdienstplichten af te hou den. Feitelijk is de sport nog het eenige terrein, waar wij als broeders met elkander kunnen omgaanwaarom dus dit te be zoedelen Spr. herinnerde aan de woor den, die H. M. de Koningin bij een sportevenement in het Am- sterdamsche Stadion sprak, nl. „Ik wensch dat eendracht in mijn volk heersche.'' „Zoo moet het zijn", riep dhr. Lotsy, „geen s p 1 ij t z w a m in onze sportbeweging". Ook voor de scheidsrechters brak dhr. Lotsy een lans. Be denk, dat deze heeren ieders steun en waardeering verdienen in hun moeilijke taak, waarbij zij zelf ook weer dienen te beseffen, dat zij leider zijn. Ook van hunne leiding moet opvoedende kracht uitgaan. En tenslotte nog een welge meende opwekking aan alle ouders om hun jongens met volle gerustheid toe te vertrouwen aan de clubs van den Z.V.B. of den K.N.V.B. Den verenigingsbestu ren drukte dhr. Lotsy met nadruk opliet hart, de grootst mogelijke zorg te besteden aan hetjunioren- vraagstuk en de opleiding van jonge spelers. De sport kan ook voor hen een middel zijn om alle goede eigenschappen aan te kweeken, die onmisbaar zijn voor de algemeene lichamelijke en geestelijke ontwikkeling, onmis baar voor hun toekomst en die van ons volk. Een langdurig applaus klonk door de zaal na deze met vuur en volle overtuiging uitgesproken rede, die, als de daarin gegeven wenken en raadgevingen ter harte worden genomen, voorzekergoede vruchten zal afwerpen ook voor de sport in onze streek. Na een kwartier pauze ver toonde de heer Lotsy een groot aantal lantaarnplaatjes op het witte doek, waarop afbeeldingen van de verschillende trainings methoden en oefeningen. Uit voerig, meermalen komisch,lichtte dhr. Lotsy alles toe, daarbij vooral wijzende op de fouten en hoe het wèl moet. Er waren plaatjes uit binnen- en buitenland alle zeer aantrekkelijk voor beoefenaars van de voetbalsport. Zij vormden een waardig slot van dezen leer- zamen avond. Ongetwijfeld was de heer F. N. Hiemstra de tolk van allen, toen hij als voorzitter van de V. V. Axel den heer Lotsy dank zegde voor zijn komst en voor zijn schitterende rede, en hem het „tot weerziens" toeriep. Het deed goed te hooren, dat de heer Lotsy te kennen gaf, dat hij gaarne nog eens naar dit gewest terugkeerde, Dhr. Hiemstra voegde bij zijn Woorden van dank een kleine herinnering aan Axel's veste en bood den heer Lotsy een zilveren lepeltje met Axelsch wapen aan, namens de Axelsche voetbalver- eeniging. De heer Lotsy dankte in ge voelvolle woorden voor dit sou venir en sprak de hoop uit, dat eerlang in het Nederlandsch elftal ook eens een plaats zal worden ingeruimd voor een speler uit Zeeuwsch-Vlaanderen, het gebied, dat nu nog min of meer wordt beschouwd als een ruwe diamant, maar die eenmaal fijn geslepen, later zal mogen prijken als een schitterende smaragd aan de kroon van den Kon. Ned. Voetbalbond. En hiermede was de vergade ring geëindigd en trokken zeer velen uit de omgeving naar huis per fiets, auto, autobus of extra tram. Onder de officiëtle personen merkten we behalve dhr. Oele vnd. ook nog op de heeren L. Boeljon, hoofdconsul van den K. N. V. B. en A. Imanse, secr.- competitieleider van den Z V. B. Ten slotte zij nog vermeld, dat een en ander uitstekend was ge organiseerd, met als resultaat een goed verloop. Zaterdag werd alhier weer een openbare vergadering ge houden, waarin een spreker op trad van de Nat. Soc. Beweging. Er was weinig publiek. Vrijdag wilde de molenaar C. H. te Zaamslag, een benzine lamp in gebruik stellen, toen eensklaps het benzinereservoir daarvan vlam vatte en de bran dende inhoud terecht kwam in het gelaat van den molenaar, en ook diens kleeren vlam vatten. Door een meelzak over het hoofd te trekken wist deze de vlam te dooven, om daarna even eens met een zak, de brandende lamp naar buiten te werken. Door verdere toegesnelde hulp wist men de reeds brandende voorraad koolzaad te blusschen, waarmede door dit spoedig op treden erger is voorkomen. Hoewel vrij ernstig in het gelaat en aan de armen gewond, is de toestand van den molenaar gun stig te noemen. Tern. Ct. De snikercampagne. De fabrieken te Sas van Gent zijn deze week aan het werk ge zet er. de aanvoer van bieten is reeds in vollen gang. Gerekend wordt op een campagne van 7 a 8 weken. Het is intusschen echt bieten- weer geworden en de wegen too- nen daarvan de gevolgen. Aan de grens werden door de Belgische kommiezen uit Sel- zaete vier koeien in beslaggeno men, welke afkomstig waren uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De smok kelaars konden de vlucht nemen. A. fi. J. A.-clnbs. A. R. J. A. beteekent zooals men weet anti-revolutionnaire jeugd-actie. Er bestaan in Zee land 20 van die clubs, o.a. ook te Axel, Zaterdag werd te Mid delburg door die clubs een Zeeuwsche toogdag gehouden, waarbij verschillende voorgangers het woord voerden, n.l. ds. A. M. Fransen van Biezelinge, ds. H. Jansen, legerpredikant, dhr. J. A. Dominicus en mr. P. Dieleman, id van Ged. Staten van Zeeland. Deze schetste de beteekenis der anti-rev. beginselen voor het heden. Over de practische poli tiek wilde spr. het niet hebben. Daarmee is hij het niet altijd eens. Ook zal hij niet spreken over de A. R. partij, die volgens sommigen niet zoo lang meer zal bestaan, wat best mogelijk is, omdat geen enkele partij de eeuwen trotseert. Maar de A R. grondbeginselen, die ontleend zijn aan Gods Woord, zullen blijven. Die reiken ook verder dan de A. R. partij. Ze zijn het eigen dom van de Protestantsche Chris tenen in Nederland en daarbuiten, en hebben beteekenis voor alle tijden. Ds. A. Scheele van Kapelle sprak het slotwoord uit. Naar de N. Rott. Crt. meldt, bestaat het plan om te Temsche een 300 M. lange brug over de Schelde te bouwen. Doodslag. Vrijdag kreeg een alhier woon achtige familie bericht van een afschuwelijke gebeurtenis. Hun schoonzoon en Zwager, dhr. C. M. van L -K., woonachtig op de Oudegracht te Utrecht, kreeg twist met zijn 23 jarige knecht M., over een boodschap, die d8ze niet goed zou hebben gedaan. Het eeno woord lok te het andere uit en tenslotte werd de knecht zoo driftig, dat hij een bakkersmes uit een rek trok en daarmee zijn patroon te lgf giDg. Bij de worsteling, die hierop vo'gde, werd de bakker op ver schillende plaatsen gewond. Hij kreeg steekwonden in zijn wang hals en schouder. Hevig bloedend liep hy de bakkery uit, waar da dader rustig achter bleef. Een dokter van de G.G.D. verleende de eerste hulp. Het slachtoffer dat ernstig gewond was, werd naar het Academisch ziekenhuis vervoerd waar hy den volgen den nacht is overleden. De bakkersknecht is in verze kerde bewaring gesteld. Dhr. van L. was 48 jaar en was vroeger als zoodanig te Axel gevestigd. Vergaan. De vrees, dat het op de Wes- ter-Eems gevonden wrak afkom stig zou zijn van de „Poolster" uit Groningen, is bewaarheid ge worden. De eigenaar, de heer R. J. Kajuiter Sr., de vader van den schipper van de „Poolster" heeft gisteren het wrak herkend als afkomstig van dit vaartuig. Zooals men weet bestond de be manning uit den 22-jarigen on gehuwden kapitein, J. Kajuiter, den 27-jarigen stuurman H Wo- ries, deD 24 jarigen gehuwden matroos Z Veenstra, allen uit Groningen, den ongehuwden 17- jarigen motordrijver W. Vollen hoven uit Zuidbroek en den even eens ongehuwden 18 jarigen kok- lichtmatroos Th. Haima, uit An- jura Als vaststaand moet wor den aangenomen, dat zij allen het leven by het vergaan van het schip hebben verloren. Te Oude Schild (Eil. Texel) is het lijk aangespoeld van een 25 jarig manspersoon, waarschijn lijk een van de slachtoffers van de scheepsongelukken, welke tij dens den jongsten storm heb ben plaats gehad. Het s. s. „Oceaan" had gerap porteerd, dat dwars van Eierlaud twee masten en een laadboom boven water staken. De „Bran- daris" is hierop uitgevaren om naar het wrak te zoeken. Inder daad werden de overblijfselen van een schip aangetroffen. Men weet nog niet wat voor een schip het is geweest, doch vermoedt wordt dat het hier een logger of kustvaarder betreft. Te Amsterdam is gisteren een moordaanslag gepleegd op een colporteur van de N.S.B. Een 46 jarige anarchist, geboren te Rotterdam, loste eenige scho ten op den 34 jarigen B, die echter niet levensgevaarlijk werd gewond. De dader is gearres teerd. Te Oude Schild op Texel is de visscher Sibberlee by het ophalen van een net met garna len achterover gevallen en met het hoofd op de steenen terecht gekomen. De dood trad onmid dellijk in. De 36-jarige onderbaas der PhiiipsfabriekeD te Eindhoven, L. v. D., die in 't laboratorium tengevolge van het vlamvatten zyner kleeren by het werken met zilver-nitraat, ernstig gewond werd, is aan de gevolgen over leden. Sportnieuws. mannen reeds in de eerste minuut de leiding. Door de gladheid van het terrein zag men vele glij- en valpartijen en balleD goed bedoeld, van richting ver anderen. Gesteund door den wind bleef Axel sterker, zoodat de Oostburgsche doelverdediger werk genoeg kreeg. Na ruim een kwartier werd hij voor de tweede maal gepasseerd (02). Tegen de rust maakte Axel een derde doelpunt, doch de scheids rechter had het blykbaar niet gezien en liet doorspelen. Kort hierna werd echter de stand toch op 3-0 gebracht, waarmee ook de rust inging. Even na de hervatting kwam een eend het terrein opwaggelen, zoodat het spel een poosje ge staakt moest worden, daar het dier geen neiging vertoonde om vrijwillig het speelveld te ver laten. Nadat juffrouw eend ver wijderd was, kwam Oostburg meermalen gevaarlyk opzetten, doch de Axelsche verdediging wist deze aanvallen te weerstaan Na een kwartier maakte de Axelsche rechtsbuiten kortachter elkaar twee doelpunten (05). Oostburg hield moedig vol en maakte na een half uur het eerste tegenpunt, kort daarop gevolgd door een tweede. Beide partijen pakten nog eens extra aan, waar bij Oostburg 7 minuten voor het einde den stand op 3—5 bracht. Hierna ondernam Axel nog eenige aanvallen, uit een waarvan de linksbniten den eindstand op 36 bracht. Axel II-Halst II 6-4. De Axelsche reserve's zetten hier de Z.V.B, competitie in met een overwinning op Hulst II. Mede ook wel een gevolg van den hevigen wind had het spel niet veel te beteekenen, doch de doelpunten bleken goedkoop. Bij de rust stond de score 3 3, terwijl de eindstand 6—4 voor Axel werd. Damclub Zaamslag. Op initiatief van da heeren J. A. van Dixhoorn en J. M. de Pooter Pzn., is te Zaamslag een damclub opgericht met aanvan kelijk 23 leden. De heer Van Dixhoorn open de dezen avond met het geven van een simultaanfèmce, waar aan een 17-tal spelers deelnamen. Na aoderhalf uur spelens had bij er 9 gewonnen, 3 remise en 5 verloren. Tot bestuursleden wer den gekozen de heeren J. A. vaD Dixhoorn, J. M. de Pooter Pzn. en P. Oele. De algemeene vergadering keurde met algemeene stemmen het voorstel van dhr. Van Dix hoorn goed om zich in beginsel te verklaren voor aansluiting bij den Zeeuswchen Dambond. Tot adviseur-instructeur werd met algemeene stemmen be noemd dhr. J. A. van Dixhoorn. Marktberichten. AXEL, 28 Sept. 1935. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00- 6,75, wintergerst 4,50—4,75 zomergerst 4,50—5,00, haver 6,- —6,50, groene erwten 7,50— 8,25 bruine boonen 11,50—12,00, duivenboonen 0,00—0,—, paar- denboonen 5,50—6,00, blauw- maanzaad 13,00-14,00, karwei zaa i 00,0000,00, getI mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 5, -6,00. HULST, 30 Sept. 1935. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00—7,00, wintergerst 4,50—5,00 zomergerst 4,50—5,00, haver 6,00 —6,25, erwten 7,00—8,50, paar- denboonen 5,00—6,00, duiven boonen 7,00—8,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 11,00 -12,00, lijnzaad 5,00-6,00, blauw maanzaad —,00—00,00, mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 15, verk. 6. Varkens 11, 9. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 2,80 De Heer en Mevrouw VAN DER ZWAN-BOM geven mef blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon A R I E. Axel, 30 September 1935. S -volt Stationstraat J 1, AXEL. Te bevragen Schapenbout O 25. fiffliiW** Notaris FANOY te r Axel, is voornemens voor Wed. C- SCHIEMAN, in het café van Jos. van Damme te Axel-Station, op des namiddags 3 uur te ver- koopen te Axel, Watervliet L 19, kad. sectie D no. 1165 geheel en 1162 en 1163 ged samen groot 1 Are 94 c A. Te aanvaarden bij de betaling. BETALEN: uiterlijk 2 Novem ber 1935. voor jer drukkerij van dit blad kan een geplaatst worden. Oostburg—Axel 3-6. Zondag speelde Axel I te Oostburg tegen de club van dien naam. Oostburg was volledig, terwyl onze stadgenooten twee invallers telden. Met den wind ia den rug namen de Oranje- moet nog op uw achterspatbord. U kunt ze bij ons het goed koopst in orde laten maken. geheel nieuwe montage (gemonteerd zonder bouten). (op 10 minuten geheel droog). U KUNT ER OP WACHTEN 1

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3