AKKERTJES Binnenland. in een nieuwen v©nn vóór alles evenwel op grond van het hooge aanzien, dal het allerwege geniet, meer kan bij dragen tot het behoud van den vrede, dan welk ander land ook. Wil Groot-Brittannië echter, dat zijn stem met den noodigen eer bied wordt aangehoord, wil het in staat zijn om aan alle ver plichtingen, welke het op zich genomen heeft, te voldoen, dan moet het ook sterk genoeg zijn, om aan dat woord de noodige kracht bij te zetten. Alleen op die wijze kan het zijn roeping vervullen, de rol te spelen van vredebewaarder in Europa. Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen over het Bezuinigings-ontwerp zijn gesloten. De Minister-President verklaar de zich Vrijdag in zijn dupliek aar. de sprekers „niet ontevreden" over de ontvangst, welke het Kabinet in de Kamer had genoten. In de rede van den Minister heeft een uitdrukking geklonken, welke stellig nog nimmer van de regeeringstafel is vernomen. Hij sprak nl. van „onvaderlandslie vende schobbers". En hiermede had hij hen op het oog, die probeeren uit alles, wat er over devaluatie of gouden standaard in ons parlement of van de regeeringstafel wordt gezegd, in letterlijken zin munt te slaan zij maken ons volk onrustig, probeeren de bezitters van guldens te doen overgaan in vreemde valuta, teneinde met hun sjacheren daaraan te verdienen. In de bewuste passage van zijn rede gaf de Minister-President de Kamer het dringende advies, voortaan over devaluatie te zwij gen. Elk debat over deze zaak, zei hij, geeft voedsel aan nieuwe actie. De Regeering plaatst de valuatie buiten haar plannen (even tevoren had hij verklaard „Een. prijsgeven van den gouden standaard is van dit kabinet vrijwillig niet te verwachten!"); laat de Kamer dit ook doen. De vlucht van den gulden naar buitenlandsche valuta wordt zoo ging de Minister voort door menschen, „die ik onvader landslievende schobbers noem", aangemoedigd, waardoor allerlei nationale belangen worden ge schaad. Maar de Regeering zal alles doen om te bevorderen, dat ons land deze twee zaken krijgt, waaraan dringend behoefte is llgere rente en hooger crediet En hiermede was dan door den Minister-President (die ook nog in het licht stelde, dat de- viezencontröle alleen mogelijk is bij het prijsgeven van den gouden standaard, en bovendien in zich zelf practisch vrijwel onuitvoer baar is) vonnis gestreken over de speculanten, die de ellende van onze dagen aangrijpen „om er buit uit te slaan", zooals men het noemt. Men zou echter ook kunnen zeggen, dat ZExc. schob bers noemt degenen, die dit vroeger deden of nóg dagelijks doen, omdat nu eenmaal de geld handel een zaak is van specula tieven aard. En als er geen risico is, is er ook geen speculatie en zullen er ook geen „schobbers zijn, die effecten koopen. In dat licht bezien beschouwen we die uitdrukking van den Minister even gevaarlijk als van degenen, die zeggen, dat devaluatie „moet enzalkome n", zoo als het Tweede Kamerlid Van der Weijden, lid van de RK. Kamerfractie, deed in de dezer dagen te Hulst gehouden ver gadering. Overigens heeft ook Minister Colijn nog over ontstaan en ver loopder kabinets-crisis gesproken. Dr. Colijn bevestigde, dat de crisis feitelijk was ontstaan door felle critiek in een deel der rmsche pers. Erkennend, dat ÜLuitlokken" der crisis in het •ent in niemands bedoeling elegen, gaf de minister te tfprvoV dat het kabinet door die lende en felle campagne vaste jee| dg,. Roomse^ perS) zijn positie werd aan- j Axel 's 8aan twijfelen, of het nog wel het vertrouwen der ka tholieke fractie bezat. En toen mr. Aalberse de vraag had gesteld, of het kabinet nog het vertrouwen koesterde ons volk door de crisis te kunnen heenhelpen, heeft het daarop gereageerd met het ant woord, dat het zelf dat vertrou wen nog bezat, maar dat het wilde weten of de katholieke fractie harerzijds nog vertrouwen stelde in het beleid. Om een motie heb ik nooit gevraagd zei dr. Colijn een eenvoudige verklaring zou voldoende zijn geweest. De Minister erkende het steno gram te hebben aangevuld met de woorden „door het achterwege laten van ondermijnende critiek". Hij had dat (naar aanleiding van een particuliere opmerking) nog eens gedaan om duidelijk te doen uitkomen, dat er geen motie was bedoeld. Zij wilde zich verge wissen of zij nog op een meer derheid steunde, of de sterkste groep haar nog vertrouwde, en toen dit niet het geval bleek, is aan de Kroon gevraagd, de Mi nisters van hun ambt „te ont heffen." De Minister heeft geen poging gewaagd om een parlementair kabinet te vormen, aangezien de mislukking daarvan na de gebeur tenissen van '33-en '35 vast stond. Ook stond volgens hem «ast dat de vorming van een extra-par lementair kabinet door een ander Zou mislukken. En omdat er geen tijd verloren mocht gaan (de Nederlandsche Bank heeft in die dagen 130 millioen aan goud verloren) daarom heeft hij zélf toen de opdracht aanvaard. Over de rest van het debat kunnen wij kort zijn. Nadat Minister Oud nog eens in het bijzonder financieele op merkingen had beantwoord, heb ben nog verschillende sprekers het woord gevoerd. In de eerste plaats de heer Aalberse. Maar nieuws kon hij uiteraard niet meer zeggen. Markwaardig en open hartig was, dat hij zonder om wegen sprak over het gerucht (hetwelk inderdaad al geruimen tijd loopt) als zou er tusschen hem en dr. Colijn een oude veete bestaan. Welnu, de heer Aalberse getuigde van de groote achting, welke hij dr. Colijn om zijn per soon, zijn werkkracht en zijn be kwaamheid toedraacht. Overigens trad hij uiteraard nog eens in een verdediging van het beleid zijner fractie, wat hij dikwijls op geestige wijze deed. Vooral het slot van zijn rede was aardig. Men heeft gezegd, zei hij dat ik geen vrede heb gesloter, maar een wapenstilstand. Welnu, in onze vaderlandsche historie heeft een wapenstilstand eens 12 jaar geduurd. En de vraag, wie den strijd van de laatste maanden nu eigenlijk gewonnen had, be antwoordde hij met de verwijzing naar een woord van Guizot de overwinning is aan hem, die den vrede weet te herstellen. Zulk een overwinning wenschte hij het kabinet toe mitsgaders een lang leven. Waarlijk, de verhouding is wel heel veel milder dan twee maan den geledenEn wij moeten getuigen, dat het optreden van den katholieken leider in dit debat doorloopend loyaal is geweest. We kunnen zeggen, dat de ver houdingen zijn verbeterd; dat de atmosfeer is verhelderd en dat er tusschen het kabinet en de groote meerderheid der Kamer een wil tot samenwerking bestaat. Amsterdamsche Oranjegezinde burgerij. Duizenden kinderen en ook tele ouderen trokken zingend en jui chend in marschtempo voorbij de zich op het balcon bevindende vorstelijke personen. Het duurde bijna een uur voor deze Oranje optocht voorbij het paleis getrok ken was. Zondagmorgen hebben de Ko ningin en de Prinses den kerk dienst in de Oude Kerk aan het Oude Kerkplein bijgewcrond. Voorganger was ds. J. P, van Bruggen. Des middags begaven de vors tel ij ke bezoeksters met gevolg zich naar het Rijksmuseum. In stroomenden regen reden de beide vorstinnen, evenals zij gekomen waren in een open rijtuig, weer naar het paleis op den Dam terug. Gister is de Koningin per trein naar Apeldoorn veitrokken. De Koningin te Amsterdam. Spontaan en geestdiiftig heeft de jeugd van Amsterdam Zater dagmiddag H. M. de Koningin en Prinses Juliana gehuldigd. Op den Dam waren duizenden deel nemers opgesteld jeugdorgani saties, scholen, vereenigingen van volwassenen, padvinders, enz Mr. Haitsma Muiier, voorzitter van het Nationaal Jongeren Ver bond, afd. Amsterdam, die de huldebetooging op touw had ge zet, begaf zich voor het défilé naar het paleis, teneinde ter in leiding van de hulde een toe spraak tot de Koningin te houden, waarin hij dank zegde voor het aanvaarden van de hulde der AXEL, 1 October lf?35 De waterleiding wordt volop gereed gemaakt. Men is reeds Drieschouwen gepasseerd en gaat nu in de richting Hulst. Eer. groot terrein is op de Groote Plaat af gescheiden voor werkzaamheden en berging van materiaal van den watertoren. Gezien het vele zand en ijzer zal betonbouw wel de hoofdzaak zijn. Een drietal tenten of keeten voor opzicht en teeke naars zijn reeds geplaatst. Een jubileam. Toen dhr. J. R. de Jonge, on derwijzer aan de Chr. Nat. School alhier in zijn lokaal kwam, werd hij ten zeerste verrast door het feit, dat dit in een feestzaal was omgetooverd, door een smaak volle versiering met bloemen, guirlandes en bouquetten. Al spoedig werd het hem duidelijk, dat men daarin wilde herdenken, dat hij heden 25 jaren onafge broken aan deze school werk zaam is geweest. En ook de leerlingen zijner klasse, of liever de ouders daarvan, wilden op dezen dag hunne genegenheid toonen; zoo schonk een der leer lingen namens zijn klassegenooten een fraaie bureaulamp, terwijl het hoofd der school, de heer J. J. de Ridder met een hartelijke toespraak namens de collega's een bloemenmand overhandigde. Eveneens werd dhr. De Jonge gecomplimenteerd door den voor zitter der Schoolvereniging, den heer J. M. Oggel, die daartoe met den secretaris, den heer J. L. J. I Maris, namens het bestuur een j bloemstuk aanboden. Toevallig was ook dr. J Huizinga, inspec teur van het Chr. Nat. School onderwijs en directeur van de Chr. Kweekschool voor onderwij zers te Middelburg aanwezig, zoodat de jubilaris ook van dezen eenige woorden van waardeering had in ontvangst te nemen. Wie dhr. De Jonge kent, zal begrijpen, dat het hem dezen dag niet gemakkelijk gema'akt is, om dat hij, wars van smuk en hulde, niets liever doet dan zijn plicht, d.i. zich geven aan zijn vak en zijn kinderen, in allen eenvoud, maar met een goedig hart en vas ten wil, om hetgeen hij doet, zoo goed mogelijk te doen. Vanmiddag mochten de leer lingen een tractatie ontvangen en zijn ze allen door het versierde lokaal geleid om hun meesterde hand te drukken. We willen ons gaarne aan sluiten bij de wenschen, dat hij nog vele jaren dien arbeid als opvoeder der jeugd moge voort zetten. Ook ten huize mochten de heer en mevrouw De Jonge vele blijken van belangstelling ont vangen. Karei Lotsy te Axel. „Napels zien en dan sterven", heette het in onze schooljaren. Onze brave „meester" wilde met die enkele woorden den machtigen indruk schetsen, die deze schoone stad, gelegen aan de blauwe wateren der Middellandsche Zee, onder den eeuwigen rookpluim van den majestueuzen Vesuvius, opwekt bij den vreemdeling, welke haar van de zeezijde nadert. Geen stad ter wereld moet deze sprookjesachtige schoonheid kun nen evenaren of overtreffen, Het is misschien een ietwat zonderlinge aanhef voor een ver slag van de rede, die de heer K. J. J. Lotsy hier Vrijdag in „Het Centrum" voor pl.m. 400 toe hoorders hield, doch we werden onwillekeurig aan deze woorden herinnerd door de opmerking van een bekend sportman, die vol lof was over het door dhr. Lotsy gesprokene en zich ongeveer in dienzelfden geest uitliet met de woorden„Wanneer je Lotsy gehoord hebt, sprekende over voetbal- training, concentratie, enz. ga dan niet verder, want dan is er voor ons op dit terrein niets nieuws meer onder de zon". Inderdaad ligt er een groote waarheid in deze woorJèn en zij, die Lotsy's lezing bijwoonden en aandachtig elk woord beluisterden, zullen hiermede ongetwijfeld in stemmen. De vergadering was in de eerste plaats belegd voor de Zeeuwsch- Vlaamsche voetballers en hun leiders; doch ook de velen, die niet als voetballer, doch in eeni gerlei functie in de maatschappij met leiding of opvoeding van de jeugd belast zijn en de lezing bijwoonden, zullen veel leerzame slof en nuttige wenken hebben opgedadn. Want als Karei Lotsy eenmaal aan het vertejlen gaat, most men niet denken, dat het een droog voetbalpraatje wordt over tactiek, techniek, enz. van het spelmaar dan krijgen we oneindig veel meer te hooren dat van opvoedkundige waarde is, zoowel voor ouderen als jongeren. Een rede" van den heer Lotsy is tintelend van liefde voor zijn vaderland en voor allen, die op eerlijke wijze elkaar bestrijden in een sportieven kamp'; is vol warmte en toewijding om onze jongere generatie in goede banen te leiden. En dan niet te ver geten z ij n jongens, het Ncder- landsch elftalSporminnend Ne derland moet Lotsy daarvoor dankbaar zijn. Komen we thans tot de lezing zelve. De heer Lotsy werd ingeleid door den heer M. Oele, voorzit ter van den Zeeuwschen Voet halbond, die in het kort het doel der bijeenkomst uiteenzette, nl. meer propaganda in deze streek in het algemeen en voor de spe Iers zelf allerlei nultige werken in het bijzonder. Hij spoorde aan tot trouw aan Z.V B.-en Kon. N V.B., als zijnde de bonden waar nipt gevraagd wordt naar rang o stand, godsdienst of politieke rich ting. Spr. betreurde hel, dat in Z. Vlaanderen zoovelen de gele deren van den neutralen Bond verlaten en toetreden tot den Bel gisch— Vlaamschen Bond, geen nationale organisatie dus. We kennen toch allen hetZeeuvtrsch- Vlaamsche volkslied „Van d Ee tot Hontenisse, Van Hulst tot aan Cadzand Dat is ons eigen landje, Maar deel van Nederland." Wordt dit bij de sportbeoefe ning vergeten vroeg spr. De genen, die onze organisatie ver laten en tot een buuenlandschen bond toetreden, zijn geen echte Nederlanders (applaus). Alsnu betrad de heer Lotsy het podium, die allereerst de V.V. Axel dankte voor de uitnoodiging om naar het gebied van de Zeeuw- sche klei te komen, waaraan hij volgaarne heeft voldaan. Het verheugde hem, dat er in Z. Vlaanderen zooveel belangstelling vooi de voetbalsport bestaat, ge tuige de groote opkomst in deze mooie zaal. Spr. gaf daarna een overzicht van de ontwikkeling var. het spel, vanaf het oogenblik, dat in Hol land de eerste voetbal rolde, toen een handjevol pioniers bespot en verjaagd werd, tot heden, nu het spel zoo'n voorname plaats in neemt in onze samenleving en volksontwikkeling. In het voet balspel ligt meer opgesloten dan het schoppen tegen een balhet kweekt wilskracht en energie, snel handelen en denken en meer andere goede eigenschappen, die we in onze tegenwoordige samen leving nog zoo vaak missen. De sport is een onmisbaar onderdeel van onze samenleving geworden. Een nieuwe pijeistiSSor NeZTuTnooidr^ Ki^piin, Spier pijn, Zenuwpijn, Vrouwen- pijn, Rheumatische pijnen, gevatte kou, Griep, enz. A Vervolgens besprak de heer Lotsy waf concentratie vermag op sportgebied niet alleen, doch ook bij het dagelijksche werk. Ta! van voorbeelden haalde spr. aan, die ook door niet-voetballers ter harte kunnen genomen worden. Op onderhoudende wijze ver telde hij van- de buitenlandsche reizen met „zijn jongens", het Nederiandsch elftal. Vroeger kwam het eigenlijke doel, een goede wedstrijd, daarbij wel eens in het gedrang, omdat zoo'n reis dan meer als een vroolijke va- cantietrip werd beschouwd door sommige spelers, doch thans is dit veranderd. Iedere leider, iedere speler beseft ten volle, dat liet gaat, om de eer van ons va derland ook in den vreemde op sportgebied hoog te houden. Dat zijn alle goede resultaten van de oefeningen en besprekingen met de jongens op het V.U.C.-terrein in Den Haag. Daar leert men elkander kennen, daar wordt de goede geest geschapen en de band van saamhoorigheid gesmeed. Het heeft veel toewijding en stof fering gekost om het tegenwoor dige peil te bereiken na de jaren van inzinking, doch de werkwijze van de technische commissie heeft goede resultaten opgeleverd, die ook mee in het nauwste verband staan met de belangen der klei nere clubs. Aan de opleiding van onze Juniores moet bijzondere aandacht worden gewijd, aldus spr. De leiders moeten de fijne roerselen in deze jonge menschenzielen aanvoelen als de Juniores zich als lid aanmelden. Men moet eruit halen wat er in zit. Bovendien moet er tucht zijn in een voetbal club en onderwerping aan de leiders. Nooit mag deze echter den vorm van dwang aannemen. Zijn er elementen onder uwe leden, die zich aan de wetten der sportiviteit niet willen onderwer pen, of een schrik of gevaar zijn voor de tegenstanders. Spaar ze niet, doch riep spr. met stem verheffing dze d'r uit 1 Snel reageeren is vooral go.ed bij de sport. Snelheid van han delen en denken is iets onmis baars voor de goede ontwikkeling van den voetballer. Spr. gaf daarvan voorbeelden van de oefe ningen op het V. U. C. terrein. Bij niet-begrijpen mogen de leden de spelers nooit ruw behandelen of dwangmaatregelen nemen, dat kan slechts funeste gevolgen en het tegenovergestelde van het be oogde doel als resultaat hebben. Ook bij de strengst doorgevoerde training mag men den" spelers niet ais kinderen behandelen en hun alles verbieden of onthouden, 'eder goed sportman voelt zelf ook wel, wat goed of nadeelig is voor zijn lichaam. Er moet echter regelmaat zijn, zoowel bij eten, rooken, drinken en slapen. Dit wordt veelal verwaarloosd bij de tegenwoordige sportmenschen. Schijnbaar zijn dit kleinigheden, die niet van zooveel belang ge acht worden maar die noodzake lijk zijn voor een goede lichame* -nding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoo danige wijze samenvoegde, dat daar uit onistond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt, koorts verdrijft en onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tablet ten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Geproc-fl niets! Geen maagpijnen! Wijze van 10 tellen onder water houden i^tiemen dan achter op de tong leggen 3. doorslikken met'n teug water 52 cent per buisje van 12 stuks! AKKERTJES werken zeer snel bij: Volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2