Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. HÊT TESTAMENT. No. 51. DINSDAG 1 OCTOBER 1935 5ie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. (Wordt vtifal q Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën werden franco ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar uiterlijk Na Konintia Astrid s dood. In een bijzondere correspon dentie uit Brussel aan de redactie van „De Avp," lezen we het volgende België heeft zich nog niet ge heel en al van het verlies van zijn koningin hersteld en nog eenige dagen geleden zag het er naar uit of reeds weer nieuwe zorgen aan het koninklijk hof zouden opduiken. De jonge ko ning leefde in een toestand", dien men niet anders dan met zwaarmoedigheid kan be titelen. Weliswaar verrichtte hij automatisch zijn werkzaamheden, maar men kon het hem aanzien, dat geheel andere dingen hem bezig hielden. Het is onmogelijk den aanblik te vergeten, dien hij bood, toen hij achter de baar van de konin gin liep. Hij legde de vijf kilo meters af als een man, die voor de buitenwereld geen belangstel ling meer heeft en zich nog slechts met één enkele gedachte bezig houdt. Toen hij zich in de graf tombe bevond, viel hij onmachtig neer. Uit de naaste omgeving van den koning is het in de open baarheid doorgedrongen, dat de koning zich voortdurend verwijten maakt over het auto-ongeluk, waarvan hij zichzelf de schuld geeft. Hij tracht zich de gebeur tenissen van den ongeluksdag steeds weer voor den geest te halen en komt dan op bijzonder heden terug. „Wanneer ik dat niet gedaan hadof „wan neer ik daaraan gedacht had Er zijn vrienden van den ko ning, die zijn gezondheidstoestand rmt bezorgdheid gadeslaan. Als jong officier sloot Leopold zich bijzonder aan bij een wapen- ge' oot, dien hij nog van de mili taire academie kende. Monsieur L.brun die intusschen den mili tairen dienst verlaten heeft om een eenvoudig Brusselsch burger te worden, is de meest intieme vriend van den koning gebleven (Engelsche vertaling1. 31) Ik houd vol, dat uw moeder van plan was mij mij door die rotte brug te laten vallen. Het bewijs is deze brief. Eerst zal ik u vertellen, wanneer ik hem ontving, daarna hem aan u voorlezen, als u dan nog twijfelt kunt n hem zelf lezen. Maar ik geef hem niet af. Wat het eerste punt betreft, want dat is van groot gewicht, hij kwam aangeteekend met de eerste post op den Zaterdag, dat uw broeder verongelukte. Vrijdag, laat in den middag was hij aangeboden aan het postkantoor van Normandale. En door wie denkt u Ik weet het niet, zei Nesta flauwtjes. Zij voelde zich overwel digd, door dit onbarmhartige opstape len van bewijsmateriaal, het was haar, alsof zij reeds als beschuldigde in het beklaagdenbankje stond en luisterde naar den officier van justitie. Hoe kan ik dat weten Ik kaa niet meer denken. De kamenier van uw moeder, Esther Mawson, bood hem aan, zei Pratt met dreigenden blik. In ieder geval taetb :n wij in haar een waar devol getuige. En dat was een onder deel van het plan, juist zooals zeker Ingesloten voorwerp deel uitmaakte an het complot. Nu zal ik u den brief voorlezen. Denk er goed aan, bij kwam Zaterdagmorgen met ele «eute post. Uw moeder schrijft aldus i en hij zal wel de eenige Belg zijn, die zijn souverein met je en jou aanspreekt. Lebrun en zijn echtgenoofe be geleidden indertijd Leopold en Astrid op hun reis naar Neder- landsch-lndië en verbleven ook thans met het koninklijk paar in Zwitserland. Het is opgevallen, dat de koning zich na de ca tastrophe ook van Lebrun terug getrokken heeft. De kleine hertog van Brabant, die op 7 September vijf jaar oud werd, had voor zijn verjaardag aan zijn moeder een fiets ge vraagd, en de koningin had hem beloofd, dat hij er een zou krijgen. Toen men het kind de fiets bracht, herinnerde het zich zijn moeder, barstte in bittere tranen uit en wierp zich snikkend in de armen van zijn vader. Leopold verwij derde zich snel uit de kamer en sloot zich dagenlang op, zonder iemand te ontvangen. Leopold van België vindt dage lijks nieuwe dingen, om de ge dachtenis aan zijn geliefde ge malin niet in vergetelheid te doen geraken. Voordat hij zich naar Beieren begaf, ging hij eiken morgen naar het graf en legde een struik witte rozen op den grafsteen. Het slot Stuyvenberg, waar hij zijn wittebroodsweken doorbracht, liet hij sluiten, opdat alles behouden zou blijven, zooals zijn gemalin het had ingericht. Hetzelfde zal nu binnen eenige dagen met het slot Ciergnon ge beuren, waar zijn verloving ge vierd werd. Thans heeft koning Leopold met koningin Elisabeth als gasten van de grootmoeder van den koning, prinses Marie José, een week in Beieren doorgebracht. Nog voor zijn afreis had de Belgische koning het bevel ge geven, dat de auto, waarmede het ongeluk gebeurd was en die, zooals bekend, uit het meer, waar zij in was gestort, was opgehaald, weer in het meer verzonken moest worden. Niets, maar dan ook niets, mag den koning meer aan het ver schrikkelijke ongeluk herinneren, „Gaarne zou ik u nogmaals spreken over de zaak, die tusschen ons har.- gende is. Ook zou ik dat document nog eens willen zien. Kunt u hier komen en het meebrengen met den trein van twee uur Zaterdagmiddag? Omdat ik er opsta, dat aan dit verzoek geen bekendheid wordt gegeven, ver zoek ik u niet naar het huis te komen. Neem het pad dwars door het park of aan het boschje vlak bp het huis. Mocht u dan iemand tegenkomen, dan kunnen zq denken, dat u een korteren weg naar het dorp neemt. Ik zal cp u wachten bij de brug, aan deze zijde. D® hekken plotse ling zweeg Pratt en keek lang en doordringend naar zqn bezoekster. Luister goed naar alles wat er nu komt en denk aan alles wat uw moeder eerst al gedaan had, de brief gaat verderDe hekken zijn gesloten, maar de ingesloten sleutels passen er op. Kom dus zonder mankeeren eH breng het stuk mede. Als ik het nog eens gezien heb, zal ik u iets voorstellen." Pralt wendde zich weer om en nam uit de lade, twee kieine, platte sleu teltjes zooals die, welke passen op moderne hangsloten. Hij hield ze Nesta voor. Kijk eens bier, zeide hij zegevierend. Ik heb ze zuinig bewaard, en zal er ook verder goed op passen. Nu, wilt u den brief nog lezen Niet Ook goed, dan gaat hij weer terug in de lade, tegelijk met de sleutels. Zoo ziet u, ging hij door, na de lade gesloten te hebben, wat een vuil complot uw moeder tegen mij gesmeed had. Het lot, dat haar zoon trof, was voor mij bestemd. Ik moest door dat bruggetje vallen. Ik moest mijn nek breken, zooals hij het dat zich aan de oevers van het lieflijke Vierwaldstatterrneer op den straatweg naar Küssnacht heeft afgespeeld. Natuurlijk heeft men direct met den wensch van den koning rekening gehouden De zeer beschadigde wagen is van de garage, waarin hij was ondergebracht, naar de plaats van het ongeluk gesleept. Daar heeft men den wagen aan het natte element overgegeven. Bij deze ceremonie was een groot aantal Zwitsersche autoriteiten en de Belgische gezant te Bern aan wezig. Deze laatste had aan den koning zijn woord moeten geven, dat alles naar zijn wensch zou worden ten uitvoer gebracht. Het is te hopen, dat de tijd het overige zal doen, om den koning de tragedie, waaraan zijn gemalin ten offer viel, te doen vergeten. Engeland's rol In Europa. Engeland staat voor zeer moei lijke binnenlandsche problemen, die binnenkort het onderwerp zullen vormen van heftige ge- dachtenwisselingen, want de ver kiezingen zijn niet ver meer af. Doch op dit oogenblik is de blik van iederen Engelschman niet naar binnen, maar naar buiten gericht en zijn wij getuigen van het zeldzame schouwspel van een volk, dat als één man achter de regeering staat. Engeland kan zich er terecht over gevleid gevoelen, dat, zoo dra de buitenlandsche politieke toestand aanleiding geeft tot be zorgdheid, de andere landen ge woon zijn zich tot Engeland te wenden, om de leiding in handen te nemen. Hierin ligt zonder eenigen twijfel de erkenning op gesloten van Engeland's beteeke- nis in het internationale concert. Ook in dit geval hebben zij niet tevergeefs een beroep gedaan op het Vereenigde Koninkrijk. Engeland heeft zich aan het hoofd gesteld van de oppositie met de groote rede, die de Engelsche minister van Buitenlandsche Za ken enkele dagen geleden voor de vergadering van den Volken bond heeft gehoudenen het is deed. Niet alleen wilde ze mij voor altijd het zwijgen opleggen, ze wilde, als ik hulpeloos neerlag, mij van het stuk berooven, het stuk, dat zij het document noemde en dat zp zoo dol graag in handen krijgen zou. Om dat te bereiken, wa3 zij tot alles in staat, ja, zelfs tot een moord. Nu weet u. waarom ik dien Zaterdag middag naar Normandale ging. Om wille van uw moeder loog ik tegen over den rechter bij de schouwing, eigenlijk ook om uwentwil. Ik ging er heelemaal niet heen om te sollici- teeren naar dat rentmeesterschap, ik ging er heen naar aanleiding van dezen brief. Begrijpt tt goed Alles wat Nesta kon doen, was zwijgend knikken. Zij was er reeds van overtuigd, dat, al was het niet in zijn geheeien omvang waar, er toch veel waarheid stak in wat Pratt haar vertelde. Zij racht aan haar moeder, aan den valstrik dien zij gespannen had, aan het lot, dat haar broer trof en voor het oogenblik voelde zq zich verslagen. Dan ging Pralt weer door met die bijtende, hoonende stem en somde zqn verhaal punt voor punt op. Nu kom ik, tot wat er dien Za terdagmiddag voorviel. Ik kan u van te voren wel zeggen, dat ik in mijn eigen belang met groote zorgvuldig heid het noodige bewijsmateriaal heo verzameld, dat bij de schouwing het- iemaal niet gebruikt is. Het had dan ook met de eigenlijke schouwing niets uitstaande. Dus op dien Zaterdag heeft u met uw moeder samen geluncht (uw broeder was niet thuis, dat komt straks nog) om kwart voor twee, zoowat twintig minuten over twee ging uw moeder het huis uit, de tuinen lo, Vandaar wandelde tij het boschje een heuglijk feit te kunnen vast stellen, dat Sir Samuel Hoare niet alleen sprak voor een eensgezind Groot-Brittannië, doch dat zijn woorden ook grooten bijval en steun vonden bij allen, tot wie hij in Genève sprak. Engeland nam een groot risico op zich door de verklaring, dat het bereid is om zijn verplich tingen tegenover den Volkenbond na te komen. Doch de toekomst van dit lichaam staat op het spel. In vroeger tijden trachtten de volkeren zich door middel van bondgenootschappen tegen oorlog te beschermen, in dien zin, dat zij de "legersterkte van een land neutraliseerden door er de gelijke sterkte van een ander land tegen over te stellen. Dit systeem heeft langen tijd veel succes gehad doch het heeft toch niet den grootsten oorlog kunnen verhin deren, dien de wereld ooit heeft gekend. Het Engelsche volk heeft de idee van den Volkenbond om helsd, omdat het in dien Bond 't eenige middel zag om door een gemeenschappelijk samengaan de veiligheid van alle leden van den Bond te waarborgen. In het on derhavige geval zou het er toe kunnen leiden, dat Engeland zich de vijandschap op den hals haalt van een land, waarmede het altijd op goeden voet heeft gestaan en welks strijd om zijn vrijheid en onafhankelijkheid te verwerven in een tijd, die achter ons ligt, En geland's bewondering en sympa thie heeft gewekt. De stap, door Engeland gedaan, vereischte zoowel moed als ver trouwen; moed ten aanzien van het risico, dat het op zich laadde, en het vertrouwen dat het den juisten weg had ingeslagen. Door het samengaan met Frankrijk en door de verklaring van alle an dere betrokken landen is deze stap gebillijkt. De stap is gebil lijkt doch of de Volkenbond een oplossing voor het hangende vraagstuk za! kunnen vinden, dit is iets, dat eerst in de toekomst zal kunnen blijken. Het conflict heeft in elk geval door. En om ongeveer vqf en twintig minuten voor drie zag haar een van de tuinlieden, een zekere Featherstone, in het Noordeiqk gedeelte van het boschje. Zij was daar verdekt opge steld natuurlijk Waarom mejuf frouw Mallathorpe? Zij wachtte daar, wachtte, tof dat het ongeluk zou ge beuren waarvan ik het slachtoffer zou zijn. Dan zou ze haar post verlaten en zoo mogelijk het documeni uit mijn zak te haien. Zie nu, hoe knap zij haar complot gesmeed had, haar moordplan Het kostte Nesta groote moeite kalm te blijven. Zij begreep, dat zij tegen over een vree3elijk geheim stond, een geheim, dal slechts door geduid en energie opgelost kon worden. Zq begreep ook, dat zij geen teekenen van vrees moest geven. Wilt u verder gaan vroeg zp. Ik zal verder gaan, bitste Pratt, wanneer ik verkies en zooals ik verkies. Ik kom nu tot uw broeder. Vrijdagmiddag ging Harold naar Ba - ford om een kennis te bezoeken, de jonge Siemhaite, die op de „Berken" woont. Hij zou daar 's nachts blijven en werd niet thuis verwacht vóór Za terdagavond. In ierdaad bleef hij er 's nachts, maar keerde onverwachts om half drie terug. Hij kleedde zich om, nam een geweer en wandelde de tuinen in en door het boschji en zooals u weet, ging hij naar het brug getje. U ziet, mejuffrouw Mailarhorpe, tl was uw moeoer nog zoo slim, zq had één onderdeel over het hoofd gezien, de hekken waren laag en het was geen groote moeite voor een jongen kerel om er over heen Ie klim men. Er was nog iets, wat zij vergaf, namelijk dat het personeel niet gta aan den dag gebracht, dat Enge land zijn verdedigingsmiddelen tot een gevaarlijk minimum had teruggebracht. Dit betreurens waardige feit heeft het vertrouwen geschokt in Groot-Brittannië's be reidwilligheid, om zijn verplich tingen na te komen, in de oogen van zijn vrienden, terwijl het an deren heeft aangemoedigd, die op niet zoo vriendschappelijken voet staan met Engeland en daarin aanleiding hebben gevonden te meenen, dat zij Engeland met onverschilligheid, zoo niet met geringschatting, konden behan delen. Dit kan een groote natie zich niet laten aanleunen en het is ook niet bevorderlijk voor de zaak van den vrede. Er is geen enkel volk ter we reld aan te wijzen, dat sterker naar het behoud van den vrede streeft, dan Engeland. Geen en kele mogendheid ter wereld heeft meer te verliezen bij een oorlog, dan Engeland. Het heeft er ook niets bij te winnen. Een oorlog moet onfeilbaar den wereldhandel verlammen en op dezen wereld handel berust het geheele bestaan van Engeland. Engeland's strijdkrachten vor men voor niemand een bedrei ging en het beste bewijs voor deze bewering is wel, dat nie mand zich er ook door bedreigd gevoelt. Het heeft geen sterker bewapening noodig, dan onmis baar is voor zijn verdediging en voor het nakomen van zijn ver plichtingen. Zijn bezit aan kolo niën, dat over de geheele wereld verspreid is, gevoelt zich veilig, dank zij de bescherming van het moederlanden zelfs de Domi nions en Indië zouden zich in hun veiligheid bedreigd gevoelen, als het niet de Engelsche vloot was, die de zeeën beheerschte. Het is een onbetwistbaar feit, dat Groot-Brittannië, op grond van zijn politieke situatie als hart van het Britsche imperium, op grond van zijn geografische lig ging als eiland waardoor het altijd min of meer buiten de Europeesche verwikkelingen bleef waarschuwd was, dat de brug gevaar opleverde. Evenmin had zij er op gerekend, dat uw broer eer thuis zou komen en dat hq onmiddellijk na zqn thuiskomst zou doen wat hq deed. En daarom maar ik zal u de verdere beschaving maar sparen. Alleen dit nog: nu begrqpt u, waarom mevrouw Mallathorpe bq het lp* van haar zoon gevonden werd. Zq had gewacht om mq, maar het noodlot trof hem. Ondanks haar voornemens slaakte Nesta een kreet. Ik kan het niet langer uithouden, zeide zq. Is u nog niet klaar Er valt niet veel meer te ver tellen, antwoordde Pratt, nu in alle geval niet. Wat ik nog te zeggen heb, zal weinig zqn. Hat ppqt mfl genoeg, dat ik alles heb moeten vet- telien, maar tot op zekere hoogte dwong u mq. U dreigde met de po litie. Het feit is mejuffrouw Malla thorpe, u begrqpt mq hiet. U komt hier met veel drukte en eewicht, neem mq niet kwaiqk, dat Ik het zoo zeg, en praat over politie en chantage en ik weet niet wa'. Maar ik moest eigenlqk naar de politie gaan. Ik kan uw moeder laten oppikken, beschuldigd van poging tot doodslag, vandaag nog. Ik heb al de bewqzeu in handen. Ik veronderstel, dat u dat tegen haar gezegd hebt en haa gedwongen hebt, die volmach procuratie te teekenen, merkt«j»M# op. Voor de eerste maal sin'®''" komst keek Pratt haar boos a, kreeg een kleur en zqn oogen fr1 1

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1