Voelbalpropaganda-aTond Karei Lotsy, Openstelling Wegvak. Houtverkooping - Axel. nieuwe HOUTWAREN. Frissche drooge Zolder Puike Aardappelen Lezing met lichtbeelden Inmaakpotten. Gemengd Nieuw§. Advertentiën. op Vrijdag 27 September aanst., PROVINCIE ZEELAND. opengesteld. D. JANSEN, Op Zaterdag 28 September a.s.( Te huur gevraagd: Voor winterprovisie te bekomen: HELS VERSTRATEN. J. C. VINK - Axel. deel moeten worden afgestaan van wat onverdiend is verkregen. Men kan het probleem bezien vanuit de geldzijde en van af het be drijfsleven. Spr. laakt de hou ding van de bankiers en een deel der pers, waardoor de export de industrie en dus ook de arbeiders in moeilijkheden kwamen, terwijl in 't buitenland de productieren dabei is. Hier tracht men dat te bereiken door toeslag en pre mie (boter), doch niemand vindt J het goed. Qoudpolitiek is handelspolitiek en daarom wordt ons land door het Buitenland bloed afgetapt en wordt het economisch leven ont redderd. Het is steun, steun, steun aan alles en overal. De bezitters ontvangen het dubbele, van wat het werkend deel der Mij. moet opbrengen. Zonder devaluatie ziet spr. geen verbete ring, al zal dan ook nog niet alles op te lossen zijn. Politieke voor mannen als De Geer en Aalberse zijn van dezelfde meening, alleen dr. Colijn wenscht consequente deflatiealle leeningen naar be neden, dus renteverlaging, 30 pet. schulddelging door afschrijving van hypotheken, enz. Spr. gaf hiervan sprekende gevolgen. Het wordt een schroef zonder eind. De 25000 Neder landers, die hier hun geld ont vangen en het in Brussel vertee ren, zijn een symtoom van wat gaat gebeuren. Als dr. Colijn meent, dat devaluatie onrecht vaardig is en meent, dat ons volk er niet bij gebaat is, gelooft spr. niet, dat de regeering van de 48 landen, die het anders dachten, gespeend zijn van verstand. Spr. acht het onredelijk om te wachten met wat volgens hem een volks belang is. Met een warme pero ratie en eenige dichtregelen ein digde spr. zijn causerie. Beide sprekers mochten door de volle zaal een warm applaus oogsten. Aan het eind werden nog eenige vragen gesteld en beantwoord. Te Bruinisse is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de schuur van den landbouwer L. Dorst. Aangewakkerd door den feilen wind greep het vuur zóó snel om zich heen, dat aan blus- schen niet viel te denken. De houten schuur brandde tot den grond toe at, terwijl ook het aangebouwde woonhuis met den geheelen inboedel een prooi der vlammen werd. Er kon niets worden gered. Twee geiten en eenige konijnen kwamen in de vlammen om. Mdb. Crt. Te Wolfaartsdyk had Vrij dag Al. Smallegange bij het pluk ken van fruit het ODgeluk, dat da ladder, waarop hij stond, uit gleed, waardoor bij kwam te vallen, hoewel hy pas op de 3e trede van den ladder stond. Het bleek, dat een zyner beenen gebroken was Een heels luchtreis Dat zoo'n gasballonneije nog een verre tocht kan maken bleek dezer dagen. Te Aliddelburg werd op 31 Aug. tydens een kinderfeest een ballonwedstrijd gehouden en gingen honderden ballons de lucht-in, waarvan er zijn teruggezonden, die tot Doorn spijk, Kootwijk, Tiel enz. ge zwaaid zijn en vandaar werden teruggezonden. Zaterdag heeft op den Rijs- wijkscheweg een ernstig ver keersongeval plaats gehad, dat het leven heeft gekost van den 52 jarigen wielryder, den heer F. van Os, ambtenaar van den Voogdyraad. Toen de heer v. O. de Jan van der Heydenstraat te Den Haag kwam uitfietsen, schynt hij by het oversteken van den weg geen voorrang te hebben ver leend aan een auto. Hij werd gegrepen en overreden. By het onderzoek bleek de bestuurder van den auto geen schuld te treffen. Vermoedelijk heeft dhr v. O., die aan één oog blind was, den auto niet Uien aftkkomeu. Gistermiddag i3 bij Soester- berg een militair vliegflig van uit 500 M. hoogte neergestort. De vliegenier, sergeant Steensma sprong er met een parachute uit en kwam behouden beneden. De landbouwer J. Hofstede te Zelhem wilde in zijn weide een haas schieten. Het schot trof slechts gedeeltelijk doel Toen hij daarop het gewonde dier achtervolgde en het met den kolt van het geweer sloeg, ging tegelijk het schot af, waar door de man de vólle lading in den buik kreeg. Hij is aan de bekomen verwondingen over leden. Schandelijke daad. Te Nuth (Limb.) is een schandelijke daad gepleegd, welke tot ver in den omtrek groote verontwaar diging heeft gewekt. Toen Vrijdag in de vroegte eenige personen het veld tus- schen Nuth en Schimmert pas seerden, kwamen zij tot de ont stellende ontdekking, dat het Nuther kruisbeeld totaal was vernield. De Christus-figuur was van het kruishout afgerukt. De bee nen en armen hebben de onver laten er afgerukt en wegge worpen. Men vond deze bij eenig zoeken in de naaste om geving terug, aldus de „Msb.". Den romp en het hoofd heeft men evenwel nog niet terug gevonden. Men tast nog in het duister, wie deze gruwelijke daad heeft begaan. Nog pas Zondag was het kruis beeld, dat van 1708 dateert en een grondige restauratie had ondergaan met groote plechtig heid ingezegend. Waarde had het kruis niet, zoodat men wel of aan verregaande, ja alle per ken te buiten gaande baldadig heid moet denken of aan moed willige heiligschennis, aldus het blad. Te begrijpen valt, dat deze brute daad de omwonenden diep heeft gekwetst in hun religieuze gevoelens. Te Maastricht zijn zes jeugdige personen gearresteerd, die den laatsten tijd in de buurt van Maastricht eenige diefstallen met inbraak hadden gepleegd. In den avond van Zaterdag j.l. werd tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken ;n de villa van H. in het Villapark. Ont vreemd werden o.a. eenige gou den en zilveren sieraden en een bedrag van 40. Men heeft de daders gearresteerd, allen van den leeftijd van achttien tot twintig jaar, uit Maastricht. Zij bekenden zich te hebben schul dig gemaakt aan diefstal by H. in het Villapark alsmede aan een inbraak in de Tramstraat. R. bleek bovendien schuldig te zijn aan diefstal van een rijwiel Jacht op smokkelaars. De Ned. Centrale ter bestrij ding van den smokkelhandel in verdoovende middelen te Rotter dam had van den Rftksrecherctae- dienst voor invoerrechten en ac cijnzen te Amsterdam vernomen, dat een complot bestond, hetwelk zijn vertakkingen had te Amster dam en Nijmegen. Het bleek, dat in zuivere cocaïne werd gehan deld. Toen eenige Amsterdam mers, die werden verdacht, op reis gingen, werden zy gevolgd. De tocht bleek naar Nymegen te eaan, vanwaar per auto naar den "iasmolen werd gereden Eenige personen, die in den auto hadden gezeten, bleven in een café te Mook achter. De auto reed verder en keerde eerst terug, toen de duisternis begon te vallen. Hier op hadden de rechercheursgere- rend. De wagen werd aangehou den. Op het oogenblik echter, dat men tot arrestatie van de 6 inzit tenden wilde overgaan lieten dezen den auto in de steek en vluchtten het boschin. Een ach tervolging ontstond, waarbij door de rechercheurs eenige schoten werden gelost. Weldra waren 4 personen gepakt. Inmiddels was een der personen weer naar den auto teruggegaan, dien hy ach teruit reed om er vervolgens, vol gas ga vende, mee vandoor tegaan, De vier arrestanten werden in een auto van de ambtenaren van den douane geladen en met dezen auto werd een achtervolging in gesteld. Onder Heumen kreeg j men den wagen van den vluch tenden smokkelaar in zicht. Deze bleek aan den kant van den weg te zijn gezet. Toen de recher cheurs den wagen naderden kwam de bestuurder van den auto juist uit 'tbosch te voorschijn Hij werd aangehouden en de auto werd in beslag genomen. Ook de zesde smokkelaar is later door kommiezen aangehouden. Bij een ingesteld onderzoek is in het bosch een hoeveelheid cocaïne gevonden, welke was begraven Gebleken is, dat ook nog een Middelburger in deze affaire be trokken is. Gesnapt. Te Schiedam zijn drie personen gearresteerd die er van worden verdacht schuldig te zijn aan den inbraak in den nacht van Februari ge pleegd bij de werf Wilton Feije- noord, waarbij een bedrag van j 38 000 werd buitgemaakt. Het gestolen bedrag is bijna geheel terug gevonden. Dezer dagen was de Sebie- damsche politie ter oore gekomen dat door den 19 jarigen werk looze A. M. buitengewoon groote uitgaven werden gedaan. De politie liet hierop zijn gangen nagaan en zag deze geruchten bevestigd Door den commissa ris en een hoofdinspecteur werd in de woning van AI. een huis zoeking verricht en deze bracht een groote verrassing. Op den zolder lagen eenige vloerplanken los. Het bleek, dat daaronder een bedrag van ruim 15000 was geborgen. Aan de bewoners van het huis de 58-jarige C. M. en de 19-jarige A. Mvader en zoon, werd ge vraagd te verklaren hoe een zoo groote som op deze ongewone plaats terecht was gekomen. Zij verklaarden aanvankelijk, dat dit geld afkomstig was van specu laties en kettinghandel. Ten slotte vielen zij door de mand en bekenden, dat het geld van diefstal, gepleegd bij de firma WiltOD, afkomstig was. Beiden zijn in het politiebureau inge sloten. Tevens deelden zij mede, dat nog een d^rde persoon bij de inbraak behulpzaam was geweest nl. de 18 jarige G. L eveneens wonende te Schiedam, die als fabrieksarbeider bij de firma Wilton te Rotterdam werkzaam is. Deze G. L werd in den loop van den dag op de fabriek ge arresteerd. Bij een huiszoeking in zijn woning te Schiedam werd in de huiskamer, verstopt in een houten kastje, dat van een dub belen bodem was voorzien, een bedrag van ƒ1500 gevonden. L, die eerst beweerde het gestolen geld verbrand te hebbeD, reeft tenslotte toegegeven, dat dit be drag van de inbraak afkomstig was. De 18 jarige G. L heeft mede gedeeld, dat hij tijdens een kleine verbouwing op het kantoor kans heeft gezien, een sleutel van de kluis te bemachtigen, waarna hij met zyn vriend A M. de inbraak beraamde. Het Chineesche s s „Pao- feng", dat zich met 500 passa giers aan boord op weg bevond van Shanghai naar het eiland Tsjoengming, i3 bij den mond van de Jangste door zeeroovers over vallen. Het schip heeft na het verlaten van den riviermond in Zuidelij ke richting koers gezet. De roovers drongen plotseling op de scheepsofficieren in. In de verwarring, welke daarop ont stond, werden drie personen, die zich teweerstelden, neergescho ten. Hun lyken werden zonder meer over boord geworpen. Bo vendien werden nog drie vrou wen gewond. De roovers stuurden hierop het schip langs de kust van Tsje- kiang, waar zij aan wal gingen en verdwenen. Zy hebben in totaal 40.000 Me- xicaanscbe dollars buitgemaakt. Treinoverval. Het blad „Sjoenpao" meldt, dat bandieten in Mantsjoerjje een aanslag heb ben gepleegd op den trein Moek- den—Kirin. Op het Zuidelijk gedeelte van de lijn hadden zij de rails opgebroken, zoodat de trein ontspoorde en omviel, waar door 25 personen werden gedood of gewond. De bandieten ont voerden 7 reizigers Sportnieuws. Axel—Halst 3—1. Niettegenstaande het dreigende weer, was er Zondag toch tamelijk veel belangstelling voor boven staande voetbalontmoeting, die onze stadgenooten weer 2 puntjes rijker heeft gemaakt. Het begin was anders niet be moedigend, daar Hulst eerst het voordeel van den hevigen wind had. Meerendeels werd dan ook op de Axelsche helft gespeeld, waar vele hachelijke momenten voor het doel ontstonden. De weinige Axelsche aanvallen ble ven echter gevaarlijk en hadden met een beetje geluk best een of meer doelpunten kunnen op leveren. Hulst had ook eenige malen pech, terwijl overigens het Axelsche doel op eminente wijze verdedigd werd. Er was dan ook reeds een half uur gespeeld, voor Hulst het eerste doelpunt maakte. Deze voorsprong were echter nog voor de rust teniet gedaan, toen de Axelsche links buiten met een prachtig schot gelijkmaakte. Onze stadgenooten stonden er dus bij het begin van de tweede heift goed voor. Doch het voordeel van den wind leverde geen succes op. Wel werd on ophoudeitjk het Hulstersche doel bestookt, doch doelpunten bleven achterwege. Eenmaal zelfs nam Hulst bijna de leiding, toen een hard schot van de lat terugsprong Toen nog ongeveer 10 minuten te spelen waren kreeg Axel een strafschop toegewezen, die naast geschoten werd Men dacht reeds aan een gelijk spel, toen plotseling na eenig heen en weer getrap de bal via de paal in het Hulstersche net verdween (2 1. De bezoe kers gaven zich nog niet ge wonnen en het spel werd ruwer, mede een gevolg van de zwakke leiding. Kort na het tweede Axelsche doelpunt ontstond ook het derde, door ontijdig uitloopen van den Hulsterschen doelver- dediger die na een ir.dividueele ren gepasseerd werd (3—1). Ge lukkig werd hierna spoedig het einde gefloten van dezen wed strijd, die, wat het spelpeil be treft, niet kon bevredigen, hoofd zakelijk ook wel een gevolg van den hevigen wind, die goed spel onmogelijk maakte. Beide par tijen speelden bovendien den bal te hoog in de lucht, wat hun taak nog moeilijker maakte. De andere uitslagen in deze afdeeling luiden Sluiskil—Breskens 45 Hoofdplaat—Terneuzen 2 6—1 Oranje—Oostburg 1 6 KON. NED VOETBALBOND Competitiestand 3e klasse A. Axel 2 2 0 0 4—1 4 Hoofdplaat 2 110 8—3 3 Oostburg 1 1 0 0 6—1 2 Breskens 2 10 1 6—6 2 Hulst 2 10 1 3—4 2 Sluiskil 2 0 11 6—7 1 Oranje 10 0 1 1—6 0 Tern. II 2 0 0 2 1—7 0 Marktberichten. AXEL, 21 Sept. 1935. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren rn granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,50- 6,75, wintergerst 4,50—4,75 zomergerst 4,50-4,75, haver 6, -6,50, groene erwten 7,00— 8,25 bruine boonen 10,00—10,50, duivenboonen 0,00—0,—, paar- denboonen 5,50—6,00, blauw- maanzaad 13,00-13,50. karwei- zaad 16,00 17,00, geel mosterd zaad 00,00-00,00, lijnzaad 5,— -6,00. HULST, 23 Sept. 1935. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00-6,75, wintergerst 4,00—4,75 zomergerst 4,50-5,00, haver 5,50 -6,00, erwten 7,00-8,50, paar- I denboonen 5,50—6,00, duivert- boonen 6,007,50, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 11,00, lijnzaad 5,00—6,00, blauw maanzaad —,00—00,00, mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad OOO O.CO. Rundvee aanvoer 7, verk. 3. Varkens 28, 16. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 2,80 's avonds om 7.45 nnr, in „HET CENTRUM" te Axel. Toegang gratis. door den WelEd. Qestr. Heer Bestuurslid K.N.V.B., lid van de Technische Commissie K.N.V.B. Zeldzame gelegenheid den Heer LOTSY, den schepper van ons Ned. Elftal te hooren spreken over voetballen in het algemeen maar van het Ned. Elftal in het bijzonder. Gelegenheid tot parkeeren van auto's, bussen en fietsen bij het gebouw. Vanaf 21 September 1935 is het gedeelte van den Pro vincialen weg Neuzen-Axel van de buurt Margrette tot de buurt Spui voor het verkeer zonder de prijs en kwaliteit gezien te hebben, bij NOORDSTRAAT. 's nam. 4]/a uur (n.t.), nabij het café van den heer JOS. VAN DAMME aan het Station te Axel, zal publiek A contant worden verkocht Eene part ij A. DIJKSTRA, Deurwaarder, HULST. draagvermogen 20 ton. Aanb. met prijs Bureau „Ax. Courant". (Eigenheimers en Bevelanders), a f2,50 per 100 K.G. Aanbevelend, Tuinier, AXEL. voor - i

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3