2oo'n erge Hoofdpijn? Landbouw. Het vervoeren en in voorraad hebben van brooddeee, voor zoo ver voor menscheiijk gebruik be stemd, is slechts toegestaan, in dien hetzij dit deeg bereid is van grondstoffen, door vermaling in Nederland verkregen of op recht matige wijze in Nederland inge voerd, hetzij dit deeg op recht matige wijze in Nederland is in gevoerd. Als grenskantoren, waarlangs deeg kan worden ingevoerd, zijn aangewezen Sas van Gent, Putte, Wernhout, Goirle, Reusel, Berg- eyk (barière), Neder-Canne en Eysden (land). Het vervoeren en in voorraad hebben van brood, is, voor zoo ver voor menscheiijk gebruik be stemd, slechts toegestaan, indien elk brood voorzien is van een midden op den boven- of onder kant van het brood, opliggend, geheel met de broodkorst saam gebakken geleidezegel, terwijl zij, die broodbakken, moeten kunnen aantoonen, dat het brood afkom stig is van brooddeeg, hetwelk voldoet aan de hiervoren genoem de bepalingen. Geleidezegels zijn niet ver- eischt voor brood, hetwelk door particulieren in eigen woning voor eigen gebruik wordt gebak ken. Dit brood mag echter niet worden vervoerd. Vervoerdocumenten (geleide- biljetter, broodzegels), registers, enz. worden door het Regeerings- bureau uitgereikt. Aanvragen richte men tot meervermeld bu reau, Stadhouderslaan 102, 's Gravenhage, welk bureau tevens alle gewenschte inlichtingen ver strekt. Ontslag by de spoorwegen. De directie der Ned. Spoor wegen heeft aan den Personeel- raad medegedeeld, dat zij met het oog op overcompleet van per soneel bij den dienst van tractie en materiaal voornemens is, met ingang van 27 October a.s. te pensioneeren 14 kolendragers, 4 stokers bij machineioodsen, 67 machinisten, 2 machinisten bij de tramwegen, 1 leerling-maclrn'st en 4 wagenbestuurders, in totaal 92 man, die alsdan 55 jaar of ouder zijn. Het ligt verder in het voornemen, ook aan bij voren- genoemden dienst werkzaam zijn de personen, die geleidelijk door het bereiken van den 55 jarigen leeftijd voor vervroegd ouder domspensioen in aanmerking kun nen komen, de dienstbetrekking op te zeggen. Versterking der weermacht. In de Troonrede is aangekon digd, dat de regeering heeft be sloten maatregelen te nemen tot versterking van onze verdedi- gfngsmiddekp. Naar de Tel. verneemt, ligt het in de bedoeling, over te gaan tot den aankoop van meer vliegmachines, moderne sterke zoeklichten, afweergeschut, alsmede onze munitevoorraden op grootere schaal dan uit bezuini gingsoverwegingen anders zou zijn geschied, aan te vullen. Zomerpostzcgels. Naar men vermeldt, heeft Prin ses Juliana van het algemeen comité voor de zomerpostzegels een belangrijk bedrag aan zomer postzegels gekocht, zulks als be schermvrouwe van de vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen, die in de extra opbrengsten der zo merpostzegels deelt. Aan de Rijksmunt zullen het volgend jaar voor 2.500.000 gul den aan dubbeltjes worden aan- gemunt, di. dus 25 millioen dub beltjes. Fietsers, opgepast S Bij Kon. besluit is bepaald, dat een rijwiel, waarmede over een weg of een rijwielpad wordt gereden, voorzien moet zijn van een achterspatbord, of, indien het rijwiel twee achterwielen heeft, van achterspatborden, waarvan, voor het achteroprijdend verkeer goed zichtbaar, hel gedeelte over een lengte van ten minste 30 c.M., gemeten vanaf het achteronder einde, geheel helder wit is ge kleurd of geheel van een helder witte bedekking is voorzien, met dien verstande, dat de wittestrook, mits niet smaller dan het spat bord, ook als verlengstuk aan wegdek het achterondereinde daarvan mag worden aangebracht, en dat, indien een reflector wordt ge voerd, deze op het witte gedeelte van het achterspatbord of op het witte verlengstuk, en niet hooger dan 60 c.M boven het moet zijn aangebracht. Voorts is bepaald, dat mei voor goederenvervoer ingerichte rij wielen op meer dan twee wielen niet mag worden gereden op rijwielpaden of op wegen, voor zoover die niet openstaan voor het verkeer met rij-of voertuigen geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. Verder moeten deze rij wielen voorzien zijn van ten minste één rem, waarmede het ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. Ook moeten deze op meer dan twee wielen voor goederenvervoer ingerichte fietsen voorzien zijn van twee lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen en die geplaatst zijn vooraan aan de uiterste linker- en rechterzijde van den bak of opbouw vari het voertuig, en aan de uiterste linker achterzijde van den bak of opbouw van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt Dit besluit treedt op 7 Octobei a.s. in werking. Het vermiste vliegtuig van de Guinea-expeditie is blij kens Zaterdag ontvangen berich ten ongedeerd terecht gekomen De noodlanding was gemaakt op een terrein waar het niet mogelijk was eerder verbinding te krijgen, om bericht uit te zenden. Het is Zondag naar Rangoon gevlogen. Wegens het slechte weer waren de vliegtuigen van elkaar geschei den geraakt. De bemanning, Fullford, Vonk en Cope, heeft een angstlgen nacht doorgemaakt, want ze moesten in het vliegtuig blijven omdat wilde dieren, krokodillen en slangen, rond hen slopen De inboorlingen waren eerst vijandig, doch later beangst- Vonk is er op uit ge weest om hulp te zoeken en ont moette e ;n stcomboo', die hem naar Bassein bracht, waar hij naar Rangoon om een vliegtuig seinde. Tuinbouwsteon. De zeer ernstige omstandighe den, waarin de tuinbouw, in het bijzonder door de exportmoeiiijk- heden is geraakt, hebben ertoe geleid, dat het steunbedrag, dat voor 1935 uit het landbouwcrisis fonds voor den tuinbouw beschik baar zal worden gesteld, met 6 millioen gulden is verhoogd, zoo dat thans in totaal voor den tuinbouw voor het jaar 1935 een bedrag van 12 millioen gulden beschikbaar is gesteld. Door deze verhooging van het steunbedrag is de mogelijkheid geopend, de voor 1935 vast te stellen richtprijzen voor de pro ducten en in de perioden, waar voor deze zuilen geiden, voor 100 pet. uit te keeren. Aardappelen. Uit Den Haag wordt gemeld, dat is besloten, wederom vergun ning te verleenen voor het de- natureeren van aardappelen voor den oogst 1935, welke geteeld zjjn krachtens een teelt vergunning volgens de Crisisakkerbouw-be- schikking 1934 lil, dus met uit zondering van de fabrieksaardap pelen en van aardappelen, geteeld krachtens een vergunning bedoeld in het Crisistuinbouwbesluit 1935. Om voor steun in aanmerking te komen, dienen van de ter de- naturatie aangeboden partijen die aardappelen, welke kunnen vallen door een ronde opening van 35 mm te worden uitgesor teerd. De grootte van de ver goeding zal afhangen van de ru briek, waarin de aardappelen zijn ingedeeld. Voor aardappelen zal bij denaturatie in het tijdvak van het in werking treden van de beschikking op 1 Dec. 1935 tot 1 Maart 1936 8 pet. en van 1 Maart 1936 tot en met 15 Juli 1936 9 pet. per 100 kg worden uitbetaald, met dien verstande, dat bij denaturatie van de rubriek A. in het tijdvak van 1 Fehr. 15 Juli 1936 f 1,50 per 100 kg wordt uitbetaald. Eykslandbonwwintem<hool te (iroes. Toegelaten werden tot de eerste klasse: Iz. de Bruijne, Cadzand, J. Dekker, Axel, E. Dooijes, Goes, J. P. van Dijke, Groede, P. J. Gast, Duivendijke, B. Geelhoed, Nieuwdorp, J. M. Goemans, Zon- nemaire, A. Goetheer, Wolfaarts- dijk, P. A. de Groene, Wilhelmi- nadorp, A. J. Groenewege, St. Maartensdijk, J. A. Kiompe, Zon- netnaire, A. D. van Liere', Hans- weert, 1. D. Luteijn, Zuidzande, C. J. Straub, Kloetinge, A. Re- meijnse, Wolfaarisdijki C. Ver- schuure. id. en A. J. Wisse, Ber gen op Zoom. AXEL, 24 September 1935. Het was gisteravond echt een afscheidsconcert, dat de Chr. harmonie „Hozanna" gaf. Het weer was droog, doch koud, zoodat velen, die bij 't begin rond de kiosk stonden geschaard, weg trokken, ondanks het vervroegd eindigen van het concert. Een gevarieerd marschenprogramma werd vlot uitgevoerd, tot behoud van den goeden indruk, die dit corps tijdens de zomerconcerten in crescendo heeft gewekt. - Met ingang van 1 Januari a.s. is aan dhr. Eug. van den Berg door het R K. kerkbestuur alhier eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de R. K. school, als gevolg van de groote daling van het leerlingenaantal (160) Dhr. van den Berg is de jongst aangestelde leeikracht. V. V. V. De opkomst ter vergadering, die jl. Vrijdag door V. V. V. was uitgeschreven tot bespreking van St. Nicoiaasplannen onder de win keliers, was treurig, zoodat terecht het bestuur zich afvroeg, of het wel zin had om een reclame campagne te bespreken, als er van 168 genoodigde winkeliers nog geen tien procent aanwezig is. Dhr. D. J. Oggel Jz., bevestigde deze vraag en nam het initiatief tot huisbezoek, teneinde meer animo en algemeene deelname te krijgen. Dhr. A van Maale zette de plannen uiteen, welke hoofd zakelijk bestaan in een rondrit met St. Nicolaas met schoolbe zoek en een loterij onder het publiek dat om deel te nemen of prijs te hebben de winkeliers dient te bezoeken. Zij stelde f75 beschikbaar, terwijl de winkeliers een prijs van minstens f2 50 moesten uitloven. Een Commissie van 8 personen zal belanghebbenden aansporen tot deelname. Laten we hopen, dat wat elders gebeurt, hier ook mogelijk blijkt. Allen naar Karei Lotsy Wanneer we willen wijzen op de lezing, die hier aanst. Vrijdag avond zal gegeven worden door dhr. Karei Lotsy uit Dordrecht over de voetbalsport, dan zou dit eigenlijk thuis behooren onder de rubriek „Sportnieuws''. Maar omdat ook voor niet voetballers, ouders, jeugdleiders en liefheb bers van andere sport van zoo buitengewone moreele waarde is, wat dhr. Lotsy in den regel aan zijn gehoor te genieten geeft, meenden we dit feit onder de algemeene aandacht te mogen brengen. Een lezing van dhr. Lotsy is geen lezing; dat is een vertelling, waarbij de .luisteraars hem aan de lippen hangen, om geen woord te verliezen. Het is daarom ook, dat hij niet alleen bekend is in de voetbalwereld, maar op alle sportterrein geëerd wordt om zijn hoog standpunt, dat hij in de' sportwereld inneemt. iedere Zeeuwsch-Vlaming, die met sport te maken heeft, geve er zich dan ook rekenschap van, dat het een uitzonderlijke gelegen heid en een vereerende gebeur tenis is, als iemand ais Lotsy naar hier komt. We geiooven niet, dat deze leider van de vader- iandsche sport die lastige tijd- roovende reis zou maken, om hier een sportpraatje te houden, ware het niet, dat hij het deed «it liefde voor zijn vaderland, want ijdelheid is aan het onbe rekenbaar vele, dat hij in 't bij- zonder aan de voetbalsport offert, ten eer.enmale vreemd. Wie hem gehoord heeft, zal begrijpen, dat naast leiderscapa citeiten en welsprekendheid ook menscherikennis en een fijnge voelig hart de eigenschappen zijn die hem sieren en hem drijven om belangeloos zijn land en de sport te dienen door zich (e geven aan zijn „sportmakkers" dat zijn allen, die de amateuristische spoit beoefenen op een eerlijke wijze, als de naam sport beteekent ontwikkeling va geest en lichaam tot heil van zichzelf en van iedereen We raden aan, dat degenen, die de lezing willen bijwonen, zich vroegtijdig naar Het Centrum begeven, want het zal ongetwijfeld druk zijn. (Zie advertentie). Tot bestuursleden van de Eerst Nederlandsche Coöperatie ve Bet tworteisuikerfabriek Ie Sas van Gent, werden herkozen de heeren M. de Putter te Terneuzen, C. van Acker te Sas van Gent en J. Ramondt te Schoondijke, ter wijl in de vacature van dhr. P. Lindenbergh, werd gekozen dhr. A. Lindenbergh te Wemeidinge. Bij besluit van den Minister van O. K. en W. is bepaaid, dat de R. K. Middelbare Handelsdag school te Hulst met ingang van 11 Sept. 1935 oificieel wordt er kend. Voor de school beteekent dit, dat zij thans gelijkgesteld wordt met alle andere scholen in Neder land van dit type en nu de eind examens worden afgenomen on der toezicht van rijks gecomit- teerden. Dit feit werd gisteren door de school feestelijk herdacht. Noodlottig schot. Zaterdagochtend kwamen twee auto's nabij het gehucht het Kalf naar de Nederlandsche gemeente Clinge gereden. De bestuurders gaven geen gevolg aan het bevel van de douanebeambten om te stoppen, waarna onmiddellijk op hen geschoten werd. Terzelfder tijd kwam de ongeveer 55 jarige J. Meerschaert van zijn hofstede gereden. De man werd door kogels in den onderbuik getrof fen. in ernstigen toestand is hij opgenomen in liet ziekenhuis te St. Nicoiaas, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. De beide auto's zijn op Nedeilandsch gebied ontkomen. De Eerwaarde'Zuster Alcan tara, in de wereld mej. Philomena de Rechter uit Huist, zal in de eerste helft der maand October naar de Missie van Curasao ver trekken. Te Breskens werd Zaterdag middag een driejarig ventje van dhr. Pleyte door de tram aange reden, die uit de richting Bier vliet kwam. Het kind werd ern stig gewond. Vóór devaluatie. Dit was de toon, die sprak uit de redevoeringen, welke jl. Za terdag te Hulst gehouden werden door dhrn. mr. H. Bogaerat en M. P. van der Weijden. Eerstgenoemde is secretaris van de Ned. Vereen, voor waar devast geld en laatstgenoemde is lid van de Tweede Kamer. Bei den waren uitgenoodigd door een comité, gevormd door dhrn. J. A. van Rompu, Ern T. Lockefeer, M C F. van Goethem, M Geerts en Th. Gie-le, om ten aanzien va t de financiëele positie van ons land en wat tot verbetering kan dienen, te spreken. Mr. Bogaerdt begon met een uiteenzetting van de beteekenis van devaluatie, d i. vermindering van muntwaarde, en stelde de vraag of de goederen in waarde zijn gedaald, of is de geldwaarde verhoogd Ais men kijkt naar het buitenland, is het antwoord bekend. Devaluatie is daarom noodig. Dat is reeds in 480 v. Christus toegepast en dus geen nieuws. Het is ook geen deflatie, noch inflatie. Beide kunnen door devaluatie worden voorkomen. Deflatie treedt in, als de Regee ring blijft doorgaan als nu, ni, door allerlei aanpassing het levenspeil verlagen en inflatie had plaats in Duitschland door zoeveel moge- lijk bankpapier te drukken. De flatie beteekent vermindering van produc'.ic, dus werkloosheid en bij inflatie jaagt men, om zooveel mogelijk goederen voort te bren- gen. Hierna stond spr. siil bij de methode aanpassen en wees erop, hoe Nederland niet^op zichzelf kan staan, maar een deel vormt van het geheele handelsverkeer, zoodat uitvoer en invoer noodig zijn. En als nu overal daling intreedt van goudwaarde en in 48 landen devaluatie werd toegepast, kan vroeg spr. ons kleine landje dan daar buiten We kunnen toch de grenzen niet sluiten Spr. wees op Engeland en betoogde, dat deflatie ons niet redden kan. De productie is niet te groot en evenmin de consump tie te gering, maar het zit in de waarde der goederen. Een andere oorzaak van den misstand is goudopeenhooping, die in Engeland en Frankrijk plaats had en waardoor het goud te duur werd en er veel meer bankpapier in omloop kwam, dan er goud was zoodat de verhouding scheef liep, ofschoon men gemakkelijk spreekt over een verhouding van 40 pet. Spr. wees daarom op de onmo gelijkheid van deflatie op mono- tair gebied, door het opofferen van goederenwaarde aan de goud- polititk. We volgen daardooi de visieuse cirkel. Spr. zet op den voorgrond dat de Vereen, voor waardevast Geld buiten en boven de politiek staat en volkomen neutraal is. Maar thans is het noodzakelijk de politiek van de Regeering te volgen, omdat die dualistisch (foutief) is, naar spr.'s meening. Er is daarop ter plaatse reeds gewezen in April jl. Men heeft daarna zgn. beoogt een con sequente deflatie, welke spr. idealistisch noemt. Het eerst is die ingevoerd door Mussolini en daarna door Biüning en de ge volgen zijn bekend. Men wilde economisch herstellen, wat mono- tair is ontstaan. Ook het sluitend maken van rekeningen door af schrijving op hoofdsommen is uit den booze, en ook in strijd met de Grondwet. Als eenige uitweg uit de misère propageert spr. devaluatie; le omdat deflatie sociale onrust ver oorzaakt (stakingen) door de be staande impasse, 2e wegens de ongewenschte overheidsbesluiten, die de 119 millioen tekort niet kunnen dekken, en 3e omdat de kaspositie zoowel van den Staat ais van het maatschappelijk bezit gevaar loopt. Men moet de be lemmeringen wegnemen, die de bedrijven tot stilstand nopen. Spr. roept daarom de medewer king in van degenen, die verant woording gevoelen voor wat er in de Maatschappij omgaat. Ten slotte dankte hij gehoor, comité en pers voor de groote belang stelling. Alsnu trad dhr. Van der Weijden op, die met andere bewoording in meer practische voorbeelden bevestigde, wat de vorige spr. had gezegd. Zoo zei spr, dat men deflatie heeft, als het ruilmiddel in waarde stijgt en daardoor de goederen van hunne waarde ont eigent, omdat deze door de con currentie te zeer daalt. Devalua tie beteekent z.i. correctie van de muntwaarde. De voorstelling, dat devaluatie ongeoorloofd is, omdat zij vermindering van eigendom veroorzaakt, is volgens spr. vol slagen onhoudbaar. Daar komt bij, zei spr. dat de Reg. veel heeft gedaan, waardoor de slechte toe stand nog erger werd, zooals toe slag op de spoorwegmisère, steun aan noodlijdende gemeenten en meer bevoorrechting, wat gevaar lijke praktijken bleken. Het geld is in waarde gestegen zonder toedoen van de bezitters en dus zou door devaluatie alleen eert Binnen een kwartier kunt '"°duct Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2