Bazar Zondagsschool AXEL I HULST I Prima Cahiers Goede Cahiers J. C. VINK, Boekhandel, Harkt, Axel. Buitenland. Advertentiën. BASTIAAN HENDRIK POT, Zondiomiddao om half 3 modern omslag 25 stuks voor één gulden. blauw omslag 35 stuks voor één gulden* hun benarde po3itie bevryd. Een 53-jarige dame had eeD schedelbreuk opgeloopen en werd in het Wilhelminagasthuis opge nomen. Een tweede dame had een armbreuk bekomen, doch kon, nadat hulp was verleend, haar weg vervolgen. De overi gen bleven ongedeerd. Op den Amstelveensche weg te Amsterdam is Dinsdagavond een jODgetje van zes jaar dat plotseiiDg deze drukke verkeers weg overstak gegrepen door een auto, welke hem overreed. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hy enkele oogenblikken later is overleden. Te Brummen is de 40-jarige courantenbezorger J. S. door een auto overreden, S. is met een scbedelbasislractuur naar het zie kenhuis te Zutphen overgebracht waar hy is overleden. De storm. De Zuid-Wester, welke Dins dag over West-Europa woedde, heeft hier te lande op verschei dene plaatsen schade aangericht en het verkeer belemmerd. Schip omhoog gevaren. Dinsdag is de motoraak „De Schelde", uit Hansweert,schipper Borger, komende met een lading pakstroo uit Kamperland, door den stormwind in de Zandkreek „verlagerd", zoodat de schipper de aak omhoog heeft moeten zetten by de zwarte ton II. Hoewel hulp niet dringend noo- dig was, heeft „De Schelde" toch zyn boot, ongeveer een derde van zyn deklast en zyn luiken en dekzeilen verspeeld. De boot is later weer opgehaald, doch de rest is verloren gegaan. Uit eigen beweging is het schip by hoog water Woensdagmiddag vlotgekomen en is daarna naar zijn bestemming vertrokken. Hot schip was niet verzekerd, de lading echter wel. Mdb. Crt. Nabij Westkapelle is een Gro- ningsche vrachtboot gestrand De bemanning was in een roeiboot gegaan, welke in de branding omsloeg, nadat de 5 mannen een uur lang met de golven hadden gestreden, waarby een der rie men brak. Ze zagen kans zich aan de boot vast te klampen, ter wyl één hunner met een zwem vest zwemmend den wal bereik te. De eigenaar van de boot, schip per H. Bakker uit Groningen ge raakte onder de boot en is jam merlijk verdronken. De drie ove rigen werden door dijkwerkers van Westkapelle gered. De boot was op weg van Lon den naar Antwerpen. De schip per had zijn vrouw in Engeland achtergelaten, omdat zyn zesjarig dochtertje er een operatie moest ondergaan. Dinsdagnacht heeft de motor reddingsboot „Insulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingsmaatschappij ep het Borku- merrif tijdens het zware storm weer een uiterst moeilijke red ding volbracht. Er werden noodseinen waar genomen van een stoomschip, dat op het rif bleek te zyn ge strand. Onmiddellijk werden deze seinen doorgegeven, waarna te middernacht de Duitsche mo torreddingsboot „Nebeltau" van het eiland Borkum, en de „In sulinde" van Oosi Mahorn ver trokken. De „Insulinde" arri veerde te 4 uur op het Borku- merrif. Er stond een zeer zware zee en de boot stootte herhaal delijk tegen den grond. Daar het stikdonker was, viel er niets te beginnen men moest het dag licht afwachten. De Duitsche reddingboot was ook in denabyheid. Tegen half 6 gelukte het de „Insulinde" het gestrande schip, dat bleek te zijn het Duitsche stoomschip „Branies", metende 900 tOD, ge laden met graan en met bestem ming Rotterdam te naderen. Het schip bevond zich ongeveer twee myl uit den wal van Borkum. De situatie was uiterst gevaar lijk, want de „Insulinde" werd herhaaldelijk door de kokende golven opgenomen en tegen het Duitsche schip gesmakt, waar door de boet beschadigd werd, Acht der opvarenden van de „Bramos" slaagden erin, in het spriuguet van de „Iusulinde te springen en konden aldus in veiligheid worden gebracht. De 4 overige leden van de beman ning werden op andere wijze van boord gehaald. Da „Iusu linde is daarop naar Borkum gegaan en heeft daar de beman ning aan wal gezet. De schip per rapporteerde, dat aan boord van de „Bramos" alles van dek was geslagen. De tentoonstelling van land en tuinbouw te Teteringen heelt het zwaar te verantwoorden ge bad. Talrijke tenten zyn omver gewaaid. Het terrein biedt een troosteloozen aanblik. De tent voor de collectieve inzendingen van de atdeeliDgen van den Boerenbond is geheel verwoest. Ook de tribune is totaal vernield. De consuaaptie tent is bfhoutien gebleven, doch veel glaswerk is gebroken. De andere tenten moesten in haast worden ontruimd. Bij Wieringen is de visschers- aak W.R. 104 van haar anker losgeslagen en tegen de steenen glooiing geworpen. Het schip werd totaal vernield. Te Voorst heeft het noodweer een menschenleven geëischt. Een zware beuk, welke in den tuin van het rusthuis der Ned. Herv. Gemeente aldaar stond, knapte af en sloeg door een ruit van het rustnuis. Een der verpleegden, de 65-jarige E'lander, die juist onder den boom bezig was met het poten van plantjes, werd onder de zware takken bedolven en zoo ernstig gewond, dat by eenige uren later overleed. Behalve de tenten voor de Veetentoonstelling is te Leiden ook nog de groote tent voor groenteD, fruit en bloemen neer- gesmakt. Te Haarlem werd door het omvallen van een boom de bo venleiding van de tram geheel vernield. Het tramverkeer lus- schen Amsterdam en Haarlem was geheel gestagneerd, Te Utrecht stond in een mi nimum van tijd bet Vreeburg voor het Jaarbeursgebouw blank. Op verschillende punten in de stad werdeu de straten berscha- pen in golvende beken. Te Oosterhout wilde de ge meente-secretaris van Dongen waarin nog drie heeren en twee dames waren gezeten voor een omgewaaiden boom uit wijken. De auto slipte daarbij, sloeg om en werd vrijwel ver nield. De inzittenden kwamen er vrijwel ODgedeerd af. De schade aan bet fruit in de Betuwe en het land van Maas en Waal, heeft zeer groote af metingen aangenomen. Er zyn boomgaarden, waar tientallen boomen ontworteld zyn en on telbaar zyn de boomen, die van kruin of takken zijn beroofd. Honderdduizenden kilo's fruit zyn onryp afgewaaid, hetgeen voor de fruitkweekers enorme schade beteekent. Zooals men weet, wordt het fruit in de Betuwe gewoonlyk op het hout verkocht. Dit jaar was er een overvloedig gewas van uitstekende kwaliteit, zeodat de bestede prijzen vrij hoog waren. Maar daardoor is de schade des te grooter, want het afgewaaide fruit moet zoo spoedig mogelyk van de band worden gedaan, daar het door de kneuzingen aan rotting onderhevig is. De ko mende dagen kunnen dus ge weldige aanvoeren van bescha digd fruit op de markt verwacht worden, maar de pryzen zullen in geen verhouding staan tot de bestede sommen by aankoop. Alle bij de fruitteelt betrokkenen worden dus door den storm zeer zwaar gedupeerdde kweekers door de verwoesting van zoovele boomen de handelaren, die de mogelijkheid van winst in de ze kerheid van groote verliezen hebben zien verkeertn. Een voorzichtige schatting van de schade loopt in de tonnen, Beven de Friesche eilanden bereikte de storm een sterkte die tot orkaankraebt aangroeide. Er werd overal schade aan gericht. De sterm in 't bollenland. Voor zoover bekend is, heeft de storm in Engeland zeven men- schanleveDs gfëischt. Drie per sonen verdronken en vier werden door vallende voorwerpen doo- delijk getroffen. In Zuid-Engeland zyn ver schelde personen door instorten de daken en vallend gesteente gewond, terwyl eok vallende boomen een groot aantal slacht offers hebben gemaakt. Zoowel bet spoorweg als het automo- bielverkeer was gestremd. De radiomasten op bet vliegveld Heston bjj Londen werden om geworpen. Het telefoonverkeer met acht steden werd geheel verbroken en in totaal werden 19000 verbindingen door den storm buiten gebruik gesteld, waarvan 720 hoofdlynen. De gezagvoerder van een vrachtschip werd in het Kanaal overboord gespoeld en verdronk, De reddingboot van Barry heeft de bemanning gered van een Franschen schoener, die niet te Swansea kon binnenlospen. De bemanning was nauwelijks veilig aan boord van de redding boot o( de schoener sloeg tegen de rotsen te pletter. In verband met het hevige stormweer werden Dinsdag in België alle vliegdiensten gestaakt. Het gewone lynvliegtuig naar Duitscbland was echter reeds gestart en had den wind in den rug. Het Engelsche toestel dat met 32 passagiers vertrokken was naar Londen, moest twee uur vlie en alvorens het Osten- de bereikte. Hier bleef hel daar de wind boven het Kanaal een uursnelheid bereikte van 100 km. Het Fransche toestel, dat uit Nederland was gekomen, is te Evere gebleven. Het vliegtuig uit Berlyn kwam te Brussel aan, doch bad onderweg met hevige rukwinden te kampen. Ook bovon bet Kanaal woed den hevige stormen. Te Bou logne sur Mer en omgeving heeft het noodweer groote schade aan gericht. Het scheepvaartver keer tusschen- Folkestone en Boulogne is gestaakt. Te Havre zijn twee zeiljachten tegen de kade gedreven en ern stig beschadigd. Ook da Duitsche Noordzeekust werd geteisterd. Jacq. Lsbel, directeur der chocolade-fabrieken Meunier te Paiys is by een ongeluk tydens de jacht gedood. Terwyl by een patroon in zyn geweer deed, ging het wapen at. De kogel veroorzaakte een zware dybeen- wond en Lebel overleed spoedig daarna, tengevolge van bet bloed verlies. Zyn invloed in de po litieke en financieele wereld was zeer groot. Dak ingestort. Bij het sloopen van het oude Hollisthea ter te New York stortte het dak onverwachts in. Tot dusver zijn de lyken van 3 arbeiders ge vonden. Men vreest dat nog 15 slachtoffers onder het puin be dolven liggen. By Frydek (Tsjecho Slo- waakscb Silezië), zyn by een brand in een stroo-molen, waarin een aantal personen sliep, 17 menscben omgekomen. De prins van Wales heeft te Weenen den oorspecialisf prof. Neumann geconsulteerd. Deze heelt hem een oor-operatie aan geraden, waaraan de Prins zich spoedig zal onderwerpen. Jodenhaat. Het stedelyk persbureau te Maagdenburg deelt aan de Frank furter Zeitung mede, dat de toe gang tot de gemeentelijke bibli otheken en het stedelyk archief aldaar voor Joden verboden is. De bedoeling van dezen maat regel is, ,de Duitsche volksge- nooten te beschermen tegen bet ontmoeten van Joden in deze inrichtingen", LAATSTE BERICHTEN. Vliegtuig vermist. Het A. N. P. seint ons, dat hedenochtend een der drie vlieg tuigen van de karteeringsexpe- ditie naar Nieuw-Quinea nabij Bassein, in Engelsch-lndië vermist is. Men vermoedt, dat het vlieg tuig een noodlanding heeft moeten maken. Aan boord zijn captain Fullford, de Nedeil. kapitein Vonk en de Engelsche werktuigkundige Cope. Tot heden hebben we niets naders omtrent het vliegtuig ver nomen. Gisteravond werden de vlieg tuigen te Ahiab gerapporteerd. De ltaliaansche kwestie. Of de oorlog, die tusschen Italië en Abessinië dreigt uit te breken, in Italië onder een groot gedeelte der bevolking werkelijk populair is, valt moeilijk te con troleeren. Vrijheid van pers en meeningsuiting zijn er ver te zoeken. Een typisch verschijnsel is evenwel, dat de leden van het Koninklijk huis allesbehalve warm loopen voor eventueele deelne ming aan de tropische expeditie. Ook staat vast, dat vele hoogge plaatste militairen Mussolini heb ben meegedeeld, dat huns inziens een enorm risico aan een oorlog met een land als Abessinië ver bonden is. En eveneens verluidt, dat hooge ambtenaren, die het gewaagd hebben met den Duce van meening te verschillen over de wenschelijkheid om de zaak op de spits te drijven, hun vrij moedigheid met ontslag uit hun functie hebben bekocht. Naar aanleiding van de bespre kingen te Genève meent de „Temps", dat men onder alle omstandigheden koelbloedig moet blijven. Het is reeds treurig genoeg, dat het Italiaansch— Abessinische geschil is uitge groeid tot een Engelsch—Itali aansch geschil. Frankrijk zal niet nalaten deel te nemen aan een eventueele procedure vanwege den Volken bond, doch de bemoeiingen om een schikking tot stand te brengen, mogen daarom toch niet worden opgegeven. Foorbereidingen. Uit Asmara wordt gemeld, dat in Augustus jl. in de haven van Massaoea in totaal 99,727 ton goederen zijn aangevoerd, terwijl 22,843 man zijn gedebarkeerd van 82 pakketbooten. Bovendien zijn 2644 ton goederen en 1329 man met 88 kleine zeilbooten aange komen. Van Japansche zijde heeft men de verzekering gegeven, dat Japan voornemens is de neutraliteit in acht te nemen. De Egyptische Wafdpartij geeft haar standpunt als volgt weer: Ingeval de Italianen de grenzen zouden overschrijden, zou Egypte een verdedigingsoorlog tegen Italië voeren. Anders zal de strengste neutraliteit in acht moeten worden genomen. Volgens berichten uit Addis Abeba zal de regentijd vermoe delijk op 27 September eindigen. Daar de grond dan nog verschei dene dagen doorweekt en moe rassig blijft, zullen geen militaire operaties door de Italianen kunnen worden ondernomen vóór de eerste dagen van October. De geheele Britsche thuisvloot, met uitzondering van de slag schepen Nelson, Rodney en Royal Sovereign, de kruiser Leander en het vliegtuigmoederschip Furious, is thans in de Middeliandsche Zee geconcentreerd. Dit is de grootste Engelsche vlootconcen- tratie sedert den wereldoorlog. Twee slagkruisers, 3 slagsche pen, 3 vliegtuigmoederschepen, 9 kruisers, 6 duikbooten, ongeveer 40 torpedojagers en tal van hulp schepen zijn bij Alexandrië, Port Said, Malta en Gibraltar gestati- onneerd. Onder het waakzaam oog van de Engelsche torpedojagers, die in de Roode Zee patrouilleeren, zijn twee ltaliaansche duikbooten door het Suez-kanaal de Roode Zee opgestoomd, op weg naar Massaoea. In de laatste 24 uur zijn 10,000 man ltaliaansche troepen het Suez-kanaal gepasseerd. In om gekeerde richting hadden echter ook verschepingen plaats, voor namelijk ziekentransporten, daar in Assab een epidemie is uitge broken. De gouverneur der Abessinische provincie Harrar heeft alle dienst bare mannen onder de wapenen geroepen. Zij, die aan den oproep geen gehoor geven, zullen worden gearresteerd, om vervolgens in vrouwenkleeren door de straten gevoerd en daarna opgehangen te worden. De steden Adoear en Aksoem zullen worden ontruimd met het oog op een mogelijken aanval der Italianen. De keizerin van Abessinië is met een specialen trein naar de op 2 uur sporens van Addis Abeba gelegen stad Bichofi afge reisd, waar zij haar intrek zal nemen in een hotel. Voor de vele blijken van deelneming, be toond bij het plotseling overlijden van onzen geliefden echtgenoot en vader, den heer betuigen wij onzen weigemeenden dank. Wed. B. H POT en Kinderen. Axel, 20 September 1935. A X E L. Allen, die ietsin handwerk of andere artikelen hebben toegezegd voor bovengenoemde bazar, worden vriendelijk verzocht deze vóór 13 Oct. te willen be zorgen bij Mej. M. C. LOOY, Verl. Julianastr. E 170 of dhr. SMIES-Loof, Kerkdreef. HET COMITÉ. tegen Competitie K.N.V.B.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 4