Axelsciie Courant Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 48. Vrijdag 20 September 1935 Binnenland. Buitenland. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede idlad. Opening Juiianakanaal. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, H. K H. Prinses Juliana, den Minister van Water staat, den Commissaris der Ko ningin in Limburg, en tal van andere autoriteiten, is Maandag het Juiianakanaal, dat ten dienste van de scheepvaart en het groote Zuid-Limburgsche industriege bied, vrijwel gelykloopend met de Maas is aangelegd, geopend onder groote belangstelling van de geheele bevolking, die niet moede werd de Vorstelijke be zoekers toe te juichen. H. M. de Koningin heeft aan den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg het volgende telegram doen toe komen „Teruggekeerd van ons bezoek aan Limburg verzoek ik U myn warmen dank over te brengen aan de bevolking voor de geest driftvolle en hartelijke ontvangst, die zij Mijn Dochter en Mij heelt bereid. Gaarne voeg ik hieraan toe onzen hartgrondigen wensch, dat het door Mijn Dochter ge opende Juiianakanaal in alle opzichten aan de gestelde ver wachtingen zal beantwoorden en in belaugryke mate zal bijdragen tot verbetering van den econo- mischen toestand van Maastricht en Limburg, en van geheel ons land". Gedenkboek K XVIII. Het comité Onze Marine te Den Helder deelt ons mede dat het gedenkboek ter herinnering aan de vermaarde wereldreis van de K XVIII onder de titel „Alles wel geen bijzonders" byna ge reed is. Hit wordt een zeer bslangwek- kend boek dat uitgebreide docu mentatie bevat van alles wat op de vermaarde wereldreis betrek king heeft. Het gedsnkboek be vat alle bijzonderheden van de reis, van het leven aan boord, de bezoeken en ontvangsten in bui- tenlandsche havens, een over zicht van het belangstellend me deleven in ons land, een zeer uitvoerig, aan de buitenlandsche pers ontleende beschouwing, 'n oordeel van Nederlanders in den vreemde, enz. enz. Bovendien be vat dit gedenkboek een artikel van elk lid der bemannig. Zoo wel de commandant, als prol Vening Meinesz en alle overige opvarenden hebben elk in een artikel hun indruk over de reis of een bepaald deel ervan neer gelegd. Vervolgens bevat het ge denkboek een artikel van Carmus F. van Hasselt, Laura Marks, S. v. d. Molen, Prof. dr. J J. A. Muller, E. van Laer, Harm Oost, Vandervaart, H. Zeelenberg e.a in totaal ruim 300 bladzijden druks. Bijna 200 illustraties zal dit gedenkboek bevatteo, waaron der gedeelten uit het filmjour naal van Polygoon voor de eerst daags te verwachten film „20.000 mijlen over zee" een afdruk van het dagblad de „K XVIII-post" dat gedurende 13 Maart—8 Juli aan boord van de K XVIII werd uitgegeven, en van elke andere belangrijke gebeurtenis rondom deze wereldreis. Het wordt een zeldzaam boek, dat alleen voor belangstellenden beschikbaar is en eind Septem ber zal verschijnen. Een bodemlooze put? Het Zendingsbureau te Oegst- geeat vraagt ons plaats voor het volgende Men weet, dat deze uitdruk king herhaaldelijk gebruikt wordt j in verband met de Zending. En men schijnt niet te merken, dat dit, althans wat de samenwer kende Corporaties betreit, vol komen toutief is. _Wij maken elk jaar een zeer nauwkeurige raming op en zeggen daarmee elk jaar aan het begin en ge durende het jaar telkens weer boe diep de put is, die gevuld moet worden. Dit jaar is de diepte 900.000 gulden. Daarvan is reeds ontvangen tot 1 Sep tember 443 750. De put is dus reeds half vol. Wanneer in de nog komende maanden de achterstand wordt ingehaald, die 156 000 bedraagt en dus geen onoverkomijnliike hindernis vormt, en maandelijks de 75.000 bijeen wordt gebracht, is aan het eind van het jaar de put vol. En komt er meer bij een, dan stroomt er reeds iets over in de put van het volgende jaar. Maar dan moet het nog wel iets beter gaan dan in deze eerste Septemberheltt. Die heeft nog niet heelemaal 20.000 op gebracht en op deze wijze wordt de achterstand dus vergroot i p.v. ingehaald. Maar in de natuur is het na den drogen zomer nu hard gaan regenen, de putten stroomen vol. Zou het voor ons een symbool mogen zijn Vergeefsche arbeid? Omtrent het ontwerp van het 12 punten-voorstel van de Com missie van Vyf uit den Volken bondsraad, is de Italiaansche delegatie te Gecève van meening, dat Mussolini dit bemiddelings voorstel niet zal aannemen. Tecle Hawariate verklaarde, dat ook Abessinië de voorstellen niet kan aannemen. „Wij laten ons niet onzen hals afsnijden, om onze hand te redden", aldus de vertegenwoor diger van den Negus. Is Hitler bang Als men de figuur, of liever de gelaatsuitdrukking ziet op een foto van Hitier, zal men boven staande vraag niet stellen, maar als men leest hoe bij bewaakt wordt, dan is het al niet veel minder als met Wilhelm von Ho- heDZollern, toen hij tijdens de oorlogsjareu door België reisde. De correspondent van de N E C. geeft een beschrijving van de vei ligheidsmaatregelen, welke tij dens het partij congres te Neu renberg ten gunste van rijkskan selier Hitier zijn genomen. Verschillende malen per dag verlaat deze zijn hÓ:el in de Frau- entor gasse (het staat in den rijks- gids vermeld als hötel van den tweeden rang, maar de leider heeft hier in de jaren van strijd gewoond en daarom is hy dit fcö:el ook trouw gebleven) om zich naar de een of andere ver gadering te begeveD. H«t zij in de Congreshall, hetzij op de Z?p- pelinweide of In het stadion. En dan moet er steeds een flinke af stand worden afgelegd. Zoowel op de heenreis als op de terugreis zorgen dan SA.- ofSS.-mannen voor een haag aan beide kanten van den geheelen weg. Erg streng is dat alles eerst niet, maar plot seling wordt het anders. E^n klei ne auto, getooid met een gele vlag waarin een politie officier meteen t weede gele vlag zit, komt in flin ke vaart aangereden. Dat is het signaalde leider is in aantocht. Oumiddelijk verandert het ui terlijk beeld. Niemand maar ook werkelijk niemand, niet eens de hoogste autoriteiten worden meer toegelaten. De mannen die den weg afzetten geven elkaar de hand en vormen een lange ket ting van het hotel tot aan het vergaderlokaal. Vaak staan za om beurten naar het middenpad of met het gelaat naar de huizen en aldus kunBen zij zoowel den weg als het publiek in het oog houden. De spanning wordt daD ook grooter Maar men moet dan nog enkele minuten geduld heb ben. Eerst komen dan nog een paar groote auto's met officieren en SS, lieden en eindelijk komt dan de auto van den leider wel ke weer aan beide kanten wordt g'flmkeerd door groote auto's met SS. mannen: soldaten van de lijfwacht. Dit zelfde schouw spel kan ran te Neurenberg ze ker zestien maal per dag gade slaan. De „Noorderl'ng" aardappel. Mer. schrijft ons De naam zegt het reeds dat deze variëteit is gekweekt in het Noorden des lands. Deze soort heeft vele bijzondere goede eigenschappen, welke aan velen nog onbekend zijn. Middelmatige tol flinke loof- ontwikkeling, waarvan de bladeren afvallen plm. 10 Septterwijl de stengels nog eenigszins groen blijven. Het is een vlak-oogige, licht- geelvleezige consumptieaardap pel en bestand tegen wratziekte. Ovaal rond, iets ruw, zeer gelijk matig van grootte, mooi gevormd en goed rooibaar. Weinig kriel. Geeft een hooge opbrengst en een zeer hoog zetmeelgehalte, en daarom als fabrieksaardappel ook zeer aan te bevelen. De smaak is goed, ook indien verbouwd op zand- en veen gronden. In 't bijzonder kan deze soort worden aanbevolen voor iets laag gelegen gronden, vanwege zijn onovertrefbare duurzaamheid. De knollen kiemen in 't voor jaar niet vlug. Vanwege de vele goede eigen schappen, welke deze variëteit bezit, wordt hij waar éénmaal verbouwd op groote schaal uitgebreid, daarbij komt nog dat het een zeer gepaste plaatsver vanger is voor de Bravo, Kam pioen en de Wet, welke drie soorten het volgend jaar komen te vervallen. Zaterdagavond is de perso nentrein, welke ruim 8 uur van Kruiuingen vertrekt naar Vlissiu- geD, by genoemd station tot stil stand gebracht door het trekken aan de noodrem. Bij onderzoek bleek dat een reiziger gebruik van de noodrem had gemaakt, omdat in de coupé, waarin hij had plaats genomen, een ont ploffing had plaats gehad. Tus- schen de dubbele zoldering van de coupé had zich een hoeveel heid lichtgas verzameld welke was ontploft, tengevolge waarvan de zoldering en eenig glas werd vernield. Brand was niet ontstaan terwijl ook geen enkele reiziger werd gewond. Doordat nog steeds gas bleef stroomen uit de defocte leiding moesten de reizigers van enkele coupé's worden overge bracht naar een andere wagon. Met een kleine vertraging kou da reis worden voortgezet. Boordereen afgebrand. Tijdens onweer, dat boven de provincie Groningen woedde, is de boerdery van den landbouwer van Zanten te Roderwolde door den bliksem getroffen eu tot den grond toe afgebrand, Het vuur woedde zoo hevig, dat de Groningsche brandweer op het punt stond uit te rukken, daar zij van meening wa», dat de brand in de onmiddellijke nabijheid van Groningen was uitgebroken. Het plaatsje is ech ter een vijftiental kilometers daarvan verwyderd. Op Texel is de groote boeren hofstede Sir Robert Peel, nabij De Cocksdorp afgebrand. Te omstreeks 10 uur werd de brand ontdekt in de keuken waar men bezig was met het bakken van brood. Binnen een uur waren het woonhuis en de aangrenzende groote schuur, welke geheel met graan was gevuld, totaal vernield. Ook te Elburg is de bliksem ngeslagen in de boerderij van da stichting „Feitenhof". Het huis brandde tot den grond toe at. De oogst en inboedel giDgen eveneens verloten en een hond kwam in de vlammen om. Arbeiders, die bezig waren met het aanleggen van centrale verwarming in e«n villa aan de j Korpeweg 16 te Aerdeuhout (ge meente Bloemendaa') hadden een vuurtje gemaakt om te onderzoe ken of de schoorsteen goed func- tionneerde. Daarbij zijn vonken op het rieten dak terecht geko men en spoedig stond het heele dak in lichte laaie. Ook de bo venverdieping werd door hst vuur aangetast. De Bloemendaalsche brand weer werd gewaarschuwd, en deze wist het vuur weldra te bedwingen. De geheele bovenverdieping brandde uit, de benedenverdie ping liep veel waterschade op. Huis en inboedel waren ver zekerd. Op een weiland naby Mij drecht, is een militair vliegtuig gedaald, dat te Soesterberg was opgestegen, met als bestuurder de sergeant-vlieger Bosman. De bestuurder was door de zware bewolking de richting kwijtgeraakt en kreeg bovendien lekkage aan de koelinrichting, zoodat het toestel „waterloos" geraakte. De landing geschiedde vlot en het toestel werd niet besehadigd. Massa-ontslag. De directie van de Algemeene Kunstzijde Industrie (AKU) te Arnhem heeft ontslag aaogez gd aan ongeveer 160 mannen en 125 jongens en meisjes. Nadat in December van het vorige jaar byna 500 personen waren opge zegd, werd gehoopt, dat de afzet van de kunstzijdengarens zich verder zou kunnen handhaven. In het buitenland wordt echter de afzet nog steeds moeilijker, Te Meerendonck zou zekere F. V. de W.C.-afdeeling met carbid eens grondig reinigen. De man was daarbij zo° onvoor zichtig een lucifer aan testeken, zoodat een onlploifiag ontstond, de W C. uiteensprong en V. zelve zoodanig gewond werd, dat de dokter te hulp moest komen. Nogmaals Oss. Scpteinber-recept. De vacantietyd is voorbij en de zomer heeft weer voor een jaar afscheid van ons genomen. Langzamerhand b"gint de tijd van 't jaar te naderen, waarin „warme hapjes" als aanvulling bij de boterham gewaardeerd worden. De „kliekjes" van het vorige middagmaal groente met aard appelen of aardappelen met vleesch of eenvoudig restje stamppot dat in de vliegenkast werd opgeborgen kannen met zeer weinig moeite een aanlok kelijk schoteltje vormen bij de twaalf-uur boterham. Er zijn echter ook gelegenhe den, waarbij de huisvrouw iets méér moet uithalen dan ze op gewone dagen doeteen gast aan tafel, een verjaardag of ander huiselijk feestje doet verlangen aan iets extra's, zonder dat nu nog juist gedacht wordt aaneen groots opgezette lunch. Zonder veel onkosten en zon der veel tijdverlies kan men zich dan redden met het volgend re cept, genaamd de Portugeesche schotel. Voor 4 personen neme men 4 stevige appelen (bellefleurs b v.) 10 koude gekookte aardappelen, van middelmatige grootte, 2 flin ke uien, 4 eetlepels tomatenpu- rée, wat peper eD zout, 2 d L. water met M»ggi's bouillonblokje, 80 Gr. (4 afgestreken eetlepels) boter. Snijd de geschild? appelen in blokjes, snipper de uien en iaat beide in de boter gaar smoren (in 66n dichtgedekte paü). Voeg er de in blokjes gesneden aard appelen by en laat alles samen (nu in open pan) even flink door bakken. Roer er de tomatenpurée door, den Maggi's Bouillon en zoo veel peper en zout als voor den smaak noodig blijkt. Laat alles in de gesloten pan nog even sto ven en breng dan het gerecht over in een verwarmde schaal. Leg, wanneer een mooier effect I gewenscht wordt, het mengsel in het midden van een vleesch- Nchotel en vorm een omranding van drooggekookte, gestoofde ma caroni of aardappelpurée. Toon de Soep en Bijs de Syp twee der mesr dan 100 ge arresteerde Oasenaren heb ben bekend in April 1934 een man van 280 te hebben be- roofd in de Harensche steeg tllgGZOlHlGll otlllvkCD. onder Barchem. Ais medeplich- tige hebben zij aangewezen Peer Hooggeachte Radactie. de Bie. Tevens hebben zij in Beleefd verzoeken wij U onder- het najaar van 1933 op den j staand bericht in Uw blad te Berchemschen weg te Oss, ze keren B. uit Berchem van ruim 70 beroofd. De derde me deplichtige hierin was M. de B. De twee roofovervallen werden niet by de politie aaugegeven. Het derde geval betrot een roofoverval te Lith op de ge zusters van Ein den nacht van 30 op 31 Mei 1932, waar naast een bedrag aan geld diverse voorraden sigaren, sigaretten en drank wtrdcn ontvreemd. Als medeplichtigen hieraan zijn nog aangewezen de momenteel te Breda in het Huis van Bewaring vertoevende van G. en J. van de A uit Oss, die naar aanlei ding biervan Woensdagmorgen door de gemeentepolitie is gear resteerd. De andere medeplich tigen aan de genoemde feiten bevinden zich reeds voor andere delicten in arrest. Een leger van maizcn. De stad Tsjensjong in de Chi- neesche provincie Foekien is ge teisterd door een leger muizen die hun verblijfplaats verlegden en daartoe midden door de stad trokken. Katten en honden zoch ten een goed heenkomen voor de enorme overmacht en de be woners sloten ramen en deuren. Het duurde 12 uur alvorens de laatste muis de stad had verlaten. In dien tyd hadden zy enorme hoeveelheden voedsel aange vreten. Men moet denken, wat waar gevoelen, wat schoon willen, wat goed ia, PtATQ, willen opnemen, waarvoor wij U by voorbaat vriendelijk dank zeggen. Vrouwen willen Keizerin van Abessinië antwoorden. Ondergeteekenden roepen alle vrouwen en moeders in Neder land op om( als antwoord op het verzoek van de Keizerin van Abessinië „aan alle vrouwen op de wereld om zich in gebed voor vrede te vereenigen", op nader te bepalen dag en uur allen bijeen te komen, ons niet storende aan spot, hooD, verdachtmaking en onverschilligheid. Ieder in eigen kerk, vereenigingsgebouw, vergaderzaal of huis, teneinde daar in allen eenvoud zich in gebed te vereenigen, zich te concentreeren ot te bezinnen, ler bevordering van den vrede. Opdat gezamenlyk onze gedach ten en gebeden uitgezonden worden, zoodoende elkander hel pende en steunende. Organisaties en ieder, die aan de tot standkomiDg wil mede werken, richten zich zonder uitstel tot de eerste onderge- teekende. Nadere berichten omtrent dag en uur worden spoedig bekend gemaakt. Vrouwen en moeders, bedenkt, dat het mode ons aller schuld zal zyn, indien de verschrikking van den oorlog wederom over ons en onze kinderen komt. Mevr. E. J. Miolée-Riem Vis, Haarlem, Garenkokerskade 31 rd, Mevr. N. Dyserinck-Vau Giise van der Pais, Aerdeuhout, Mevr. Ir. M. Waardenbu g- Lindevar. Haarlem.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3