Knipcursus. Nijverheidsonderwijs. knippen en naaien Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Te koop: Avondvakteekerschool der Vereen. „AMBACHTS6ELANG" te Axel. korten. Echter zal aan eenige verhooging van enkele belastin gen niet zijn te ontkomen wil de Overheid hare sociale taak kunnen blijven vervullen. Ernstig zijn de zorgen, welke blijven drukken op het Neder- landsche bedrijfsleven. Er zijn zeer weinig teekenen, en zeker geen daden die op een spoedigen terugkeer van een vrijer goederen en kapitaalverkeer wijzen. Naarmate de moeilijkheden en belemmeringen, welke onze bui- tenlandsche handel schier aller- wege ondervindt, bestendig blij ven, zal een doeltreffende, snelle berichtgeving voor handel, nij verheid en scheepvaart tot een meer gebiedende noodzakelijkheid worden. Nagegaan zal worden, of het mogelijk zal zijn geleidelijk de bestaande contengeeringsbepalin- gen te vervangen door andere maatregelen, welke evenzee. steun aan het bedrijfsleven en behoud van werkgelegenheid beoogen, doch die niet het bezwaar me debrengen van de onvermijdelijke en ongewenschte verstarring van den handel. Ter bevordering van een ver dere industrialisatie, zoozeer ge- wenscht met het oog op werk verruiming, zal stelselmatig tiet onderzoek naar de mogelijkheden daarvan worden ter hand geno men in samenwerking met regio nale economisch-technologische instituten en een maatschappij voor industrie financiering. No pens dit laatste zal een wetsont werp U binnenkort bereiken. In het kader van een doelbewuste industriepolitiek zal een wet, waarbij de vestiging van bepaalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt gesteld van de toestem ming der Regeering, niet mogen ontbreken, Voorstellen hiertoe zullen eveneens spoedig worden ingediend. Een wetsontwerp, houdende een regeling inzake vestigingseischen voor den middenstand, dat be oogt hulp te bieden aan dit zwaar getroffen nijvere deel der bevol king, wordt voorbereid De toestand van het meeren- deel onzer reederijen is dermate verergerd, dat ook voor het ko mende jaar steunmaatregelen voor de zeescheepvaart moeten worden genomen. Daarnaast zal aan de binnenvaart alsmede aan de Rijn vaart bijzondere aandacht moeten worden geschonken. Daar ook de Landbouw nog steeds een uitermate moeilijken tijd doormaakt, kunnen de reeds getroffen steunmaatregelen voors hands onmogelijk worden gemist. Deze steunmaatregelen zullen in toenemende mate zoo ingericht worden dat een betere aanpassing van de voortbrenging aan de sterk verminderde afzetmogelijkheden verkregen wordt. In het bizonder geldt zulks voor de veehouderij en den tuinbouw. Ook op het gebied van de visscherij blijft hulp geboden. Maatregelen tegen noodlottige prijsdaling zullen hier moeten ramengaan met de uit voering van plannen tot bevor dering van den afzet en tot ver betering vrr 't productieapparaat. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de organisatorische en paedagogische vragen inzake het onderwijs, voor zoover deze op het terrein van de Overheid liggen. De juiste en diepere kennis en de zuivere uitspraak van onze Nederlandsche taal zal daarbij ook verder bevorderd worden. Ook in het komende jaar zal de Regeering krachtig blijven optreden tot beperking van het euvel der werkloosheid en tot leniging van de gevolgen er van. Mede daartoe zullen gelden wor den aangevraagd tot voortzetting van de inpoldering van het IJs- selmeer en tot aanvulling van het Werkfonds. Meer dan gewone aandacht zal worden geschonken aan het zoo beklemmende vraag stuk der jeugdwerkloosheid. De economische en financieele toestand in de overzeesche ge westen blijft met uitzondering van Curasao, waar deze bevredi gend is te achten nog steeds groote zorg eischen. Al zal in Nederlandsch-lndië, naar gehoopt mag worden, over 1936 een be- grootingstoestand worden bereikt, waarbij althans toeneming van schuld voorkomen wordt, toch kan verdere aanpassing van de uitgaven bij de inkomsten niet achterwege gelaten worden. De groei van de inheemsche industrialisatie is aanvankelijk niet onbevredigend. Ook zijn er teekenen, dat de belangstelling van Nederlandsche zijde voor de stichting van industriëele onder nemingen in Indië begint te ontwaken. In het afgeloopen jaar zijn tal van maatregelen genomen om het goederenverkeer van Nederland naar Indië te bevorderen. Ook voor het verkeer in omgekeerde richting geschiedde zulks, terwijl meermalen een gelegenheid zich voordeed, waarbij Nederland ko„ helpen om den afzet van Indische producten naar elders te bevor deren. Op dien weg zal worden voortgegaan. Met het oog op de gewijzigde internationale toestanden zullen U voorstellen worden gedaan tot het treffen van eenige bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk. Naast de voorzieningen welke verband houden met de maatre gelen die reeds genoemd werden, stelt de Regeering zich voor in dit zittingjaar onder meer aan hangig te maken :*voorstellen tot wijziging van sommige bepalingen der Grondwet en een ontwerp van wet ter voorkoming van par ticuliere machtsvorming op het terrein der overheidstaak. Voorts zal worden voorbereid een her ziening van het vreemdelingen recht mede in verband met het vluchtelingenvraagstuk. Met dankbaarheid kan Ik vast stellen, dat Leger en Vloot, zoo mede ambtenaren en het onder wijzend personeel van allerlei ge leding, in groote meerderheid, zoo hier te lande als in de Overzee sche gewesten, o.idanks de ook van hen gevorderde offers, met toewijding hunne vaak zoo in spannende taak blijven vervullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel van Regeering en Kamers gevergd worden. Met de innige bede dat ds Almachtige God ons allen de kracht en de wijsheid schenke, die Hij aileen geven kan en dat Zijn onmisbaren zegen op ons werk moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. AXEL, 17 September 1835. Vrijdag had in het café van dhr. H. W. de Moor alhier de aanbesteding plaats van een dub bel woonhuis in de Prins Hen drikstraat door den bouwkundi M. J. van den Berg. De uitslag was als volgt Timmerwerk H. van 't Hoff f 1995 K. Dieleman, Zaamslag i940 J. A Butler 1898 J. P. van den Broeke 1880 A. de Zeeuw 1766 P. Apers, Zuiddorpe 1640 Metselwerk Gebr. de Bruijne, Hulst f 2790 J. Hough 2748 J. v.d. Velde, Zaamslag 2670 J. C. de Vos, Zaamslag 2580 Fraaijenhove, Zaamslag 2567 A. J. Wisse, Zaamslag 2536 M. v.d. Brande, Hulst 2375 J. A. Lensen 2369 J. Wieles 2300 Schilderwerk Ph. Knieriem f 580 W. P. Antheunis 473 P. J. Brakman 412 H. J. Harte „,399 Wisse Galle, Zaamslag „398 W. A. de Jonge 387 G. van Bunderen, Hulst 380 D. G. Riemens, Zaamslag 378 M. W. Visscher 370 Loodgieterswerk H. Mei f 187 A. Mei 180 Gebr. van Rijn 135 Electrisch licht G. de Jonge f 130 J. H. Peeters 105 H. W. Hough, Zaamslag 87 Massa J. A. Butler f4980 H. van Luijk 4600 De inschrijvers, bij wie geen plaatsnaam is vermeld, wonen te Axel, De zomertijd eindigt dit jaar op 6 October des voormiddags te 3 uur. In de Donderdag te Ter Neuzen genouden vergadering van de Z. V. v. Luchtvaart, afd. Oost Zeeuwsch Vlaande-en, is het huishoudelijk reglement vast gelegd, waarmede tegelijk de afdeeling geconstitueerd is. Tot bestuursleden werden ge kozen J. Huizinga, C Wind van Merkesteijn, N. J. Harte, P. F. Standaert, allen te Terneuzen, F. Blok te Axel, B. A. Th. Truffino te Hulst en P. A. Neeteson te Sas van Gent. Als lid van het hoofdbestuur werden aangewezen J. Huizinga, C. Wind van Merkesten en F. Blok. Besloten werd het bestuur te machtigen de voorbereidingen met bekwamen spoed voort te zetten, o.a. een voortgezet onder zoek naar de vliegvelden welke waren aangewezen en de mogt- lijkheid van samenwerken met Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten den heer H. Plaggemars hulpprediker te Sluiskil. Als rijks-veldwachter in vasten dienst met standplaats St. jansteenHeikai.. is benoemd dhr. E. J. van Renen, marechaus see te Zundert. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen. Een rijwielbelastingmerk. Gem Secretarie. De Rotterdamsche politie heett een groep van 25 personen over vallen, die zich op de Achterha ven, bij de Lange Dijkstraat be zig hielden met dobbelen om geld. Hoewel de spelers trachtten te vluchten, konden z\j allen wor den gegrepen en naar het politie bureau worden overgebracht Zoodra de politie zich vertoon de, begonnen vrouwen uit de buurt te schreeuwen en de spe lers kozen het hazenpad. Zij wa ren echter van alle kanten in gesloten. Eenige dobbelaars vluchtten over schepen in de Achterhaven en één geraakte daarbij zelfs te water. Anderen probeerden door een vlucht over de daken uit de han den der politie te blijven. Onder de spelers bevinden zich vele werkloozen, die van den steun ontvangen gelden vardob- belen. De dobbelzucht schijnt wel buitengewoon groot. Groot en klein doet er aan mee. Onder de dobbelaars zjjn jongens van 16 jaar, die probeeren geld te win nen. De manier, waarop zij aan het geld komen om te dobbelen, is tamelijk raadselachtig. Er zjjn er, die geld van boodschappen achterhoudenanderen offeren er hun geheele zakgeld aan op. Eanigen tijd geleden verkocht een man zijn geheelen inboedel voor 25 welk bedrag hjj spoe dig daarna weer kwijt was. Het komt voor, dat venters, die van Maatschappelijk Hulpbe toon 5 10 ontvangen om een handeltje op te zetten, dit geld "ebruiken om het dobbelspel te beoefenen. Is het geld verdwe nen in de zakken van den bank houder, dan vragen zij steun aan Er z\jn dagen geweest, dat er bedragen van 40, 50 in de pot zat. Op den weg Breda Ant werpen wilde dr. Freijtag uit Den Haag met zjjn auto voor een kip die den weg overliep uitwjjken Dr. Von Preijtag die met een flin ke snelheid reed, verloor bierbjj de macht over het stuur, tenge volge waarvan de auto tegen een boom reed en zwaar beschadigd werd. De onfortuinlijke bestuurder werd slechts lichtgewond, doch zjjn echtgenoote en de res -kapi tein Smit en diens echtgenoote, beiden eveneens uit de Residen tie werden uit den auto geslingerd en bleven op den weg liggen, De verwondingen van de beide dames en den beer Smit bleken zeer ernstig. De gewenden zijn in een ziekenhuis te Breda op genomen. De autobestuurder kwam er met lichte verwondin gen af. Een Amerikaansch ver keersvliegtuig is op 50 mijl afstand van de stad Panama neergestort en daarop door een ontploifiug vermeld. De inzit tenden kwamen om het leven. Vliegtnig in botsing met ziekenauto. Tijdens een gehouden vlieg- feest te Cul des Sarts (Ardennen) is een vliegtuig waarmede tien persouen den luchtdoop onder gingen, by de landing in botsing gekomen met een ziekenauto. Een verpleegster werd op slag gedood en een andere zwaar gewond. Voor de zending. De inzameling der Georganiseerde Guldenscollecte nadert weer. Is het noodig, deze aan te bevelen Mij dunkt van niet. Dat zij niet noodig zou zijn in deze voor de zending zoo moeilijke tijden, zal niemand durven beweren. En dat ze in den loop der jaren reeds veel zendingsnood heeft kunnen lenigen, is ook wel bekend. Een eenvoudig middel, tweemaal in het jaar één gulden voor de zending. Een kostelijk middel, dat wij niet gaarne zouden missen, een ofler, dat wij gaarne brengen willen boven wat wij anders aan de zending zouden geven. Anders helpt het niet. Houde ieder zijn gulden gereed, als onze ijverige collectanten komen. Ontmoe digt u ze niet, maar helpt u mede aan dezen, ook u opgelegden arbeid Predikt het Evangelie aan alle creaturen. Bij voorbaat hartelijk dank voor uw gave B. J. C. RIJNDERS, Secretaris G. G. C. Sportnieuws. Terneuzen II—Axel I 0—1. Zondag hebben onze stadge- nooten de competitie ingezet met een uitwedstrijd teg' de reserve's van Terneuzei,. Deze wedstrijd is geëindigd met een overwinning voor de Oranjemannen, zij het dan ook met slechts 1—0. Maar ze mogen tevreden zijn met dit resultaat, want het had evengoed andersom kunnen zijn. We kregen den indruk, dat Axel beter kan spelen en in volgende wedstrijden ook beter zal moeten spelen om weer kampioen te worden van deze overigens zwakke en weinig interessante afdeeling, die er zeker niet toe zal bijdragen om het spelpeil in deze streek hooger op te voeren. Over den wedstrijd nog het volgende Axel begon met den sterken wind in den rug, doch van overwicht was geen sprake. Beide doelverdedigers kwamen om beurt in actie, waarbij enkele moeilijke gevallen, doch hun doel bleef ongerept. Reeds dacht men dat met blanco stand de rust zou ingaan, toen plotseling de Axel- sche rechtsbinnen een hard hoog schot inzond, dat Gerrit volkomen verraste (01). Een veilige voorsprong was dit geenszins met de rust, temeer daar het was gaan regenen, zoodat bal en terrein uiterst glibberig werden. Terneuzen begon dan ook met gevaarlijke aanvallen, doch het goede schot ontbrak. Een aantal hoekschoppen op het Axelsche doel werd achterge plaatst en overigens was een goede balbehandeiing moeilijk door den steeds heviger neer- stroomenden regen, die ook voor de toeschouwers minder aange naam was. De gastheeren hadden pech met een drietal schoten op lat en palen, terwijl ook een prachtkans voor den gelijkmaker verloren ging, toen een der voor- waartsen een open doel miste. Beide achterhoeden werden nog eenige malen op de proef gesteld, waarna onder groote spanning het einde aanbrak met een zwaar bevochten 10 zege voor Axel en spelers en toeschouwers klets nat het terrein verlieten. De andere uitslagen in deze afdeeling luiden Sluiskil—Hoofdplaat 2—2 Hulst—Breskens 2—1 KON. NED VOETBALBOND Competitiestand 3e klasse A. Axel 1 J 0 0 1—0 2 Hulst 1 1 0 0 2—1 2 Hoofdplaat 10 10 2—2 1 Sluiskil 10 10 2—2 1 Breskens 10 0 1 1—2 0 Tern. II 10 0 1 0—1 0 Oostburg 0 0 0 0 0—0 0 Oranje 0 0 0 0 0—0 0 Marktberichten. AXEL, 14 Sept. 1935. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,25- 6,75, wintergerst 4,00—4,50 zomergerst 4,25—4,50, haver 6,— 6,25, groene erwten 7,00— 8,25 bruine boonen 10,00—10.50, duivenboonen 0,00—0,—, paar- denboonen 5,50—6,00, blauw- maanzaad 12,00—13,00. karwei- zaad 16,00—17,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 5,— —5,50. HULST, 16 Sept. 1935. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00-6,75, wintergerst 4,00—4,50 zomergerst 4,00—4,50, haver 5,50 6,00, erwten 7,00 -8,25, paar- denboonen 5,50—6,00, duiven boonen 0,00—0,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 10,50, lijnzaad 5,00-6,00, blauw maanzaad —,00—00,00, mosterdzaad 00.00— 00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 4, verk. 2. Varkens 16, 11. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 2,80 Hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling op 14 dezer ondervonden. - P. VAN DIJKEN, Axel, 1 34. Vanaf October lessen in van alle voorkomende kleeding- stukken. Vraagt inlichtingen. Aanbevelend, P. t. DOESELAAR-DE VISSER. Kerkdreef E 19, Axel. (Bevelanders), f3,— per 100 kilo, franco thuis. D. DE BS, Buthdijk J 17b. Inschrijving- van Eeerlingen aan bovengenoemde school vóór of op 21 September a.S.» bij dhr. JOH. J. HOEBÉ, Pieter Paulusstraat 17. Gegadigden moeten voldoend lager onderwijs hebben genoten en mogen geen leerlingen zijn van dagscholen, Het Bestuur» A. E. G. KRUYSSE, Voorzitter, A. ESSELBRUGGE, Secretaris,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3