Belgische materialen, door Belgi sche arbeiders, aldus minister Ge- lissen. Ik hoor dat buiten de ten toonstelling met het oog op de expositie groote werken zooals tunnel- en bruggenbouw werden uitgevoerd. Millioenen menschen hebben reeds de expositie bezocht. Dit alles heeft een geweldigen terug slag op het verkeerswezen, de ac tiviteit van den middenstand, het hotelwezen en zoo meer. Als elke bezoeker maar twee gulden heeft verteerd, heeft dat alleen reeds een circulatie van dertig millioen gulden meegebracht Het kwam den Minister voor dat Nederland hieruit zijn voordeel kan halen. Nederland komt moei lijk voor exposities in beweging maar wat België kan, moet Neder land ook kunnen. De Kamer van Koophandel van Amsterdam denkt over de organisatie van een we reldexpositie. Haar voorzitter heeft er reeds herhaaldelijk over gespro ken. De Minister voelde meer dan sympathie voor het plan en zal het nu zeker krachtig steunen. Amsterdam moet ook zijn wereld tentoonstelling krijgen. In 1937 exposeert Parijs, doch in 1939 zou Amsterdam aan de beurt kunnen komen. Men mag hopen, dat de deflatie-politiek van de Regeering tegen 1939 het duur- tepeil te onzent zoozeer zal hebben verlaagd, dat het bezoek aan de Amsterdamsche tentoonstelling ook voor vreemdelingen met ge- deprecieerde valuta mogelijk zal zijn. Er zijn trouwens nog tal van andere kwesties van toeristischen aard, die overwogen dienen te worden. Bijvoorbeeld wat Neder land, en in het bijzonder Amster dam, den vreemdelingen aan ver maak en verstrooiing heeft te bieden. Opleiding landmeters. Staatsblad no 492 bevat het Kon. besluit van den 2den Augus tus, houdende verplaatsing van de opleiding van landmeters van Wageningen naar Delft en instel ling van den titel van civiel - land meter. Vrijdag heeft Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de kaas markt te Alkmaar. Aan een nieuwe door den minister van financiën uitgevaar digde instructie tot uitvoering van de rijwielbelastingwet wordt de volgende bepaling ontleend Berijdt een persoon in strijd met artikel 4bis der wet een rij wiel, dan wordt van hem niet opnieuw een boete gevorderd, indien hij een te zijnen naam staande quitantie Rijwielbelasting no. 16 of 17 vertoont, waaruit blijkt, dat niet langer dan twee etmalen geleden terzake van eenzelfde overtreding een boete is voldaan. Ir. L. J. M. Febtr zal na behandeling der Indische be grootingen zijn Kamermandaat neerleggen. De staking te Tilburg. De positie der plm. vierdui zend stakers is niet gunstig. De steun is, in weerwil van alle voor het meerendeel ten volle nagekomen toezegging van giften in natura, zeer verre van toerei kend. Kostwinners en gehuwden krijgen door bemiddeling van het stakingscomité slechts zes gulden per week uitgekeerd en nog niet eens allen. De steun wordt ver leend in de volgorde der deel nemers aan de staking uit de fabriekspersoneelen. De nood in de stakersgezin nen neemt met den dag toe. Wel zegden tallooze neringdoenden toe hulp te zullen verleenen, doch verscheidenen is het te doen om reclame voor hun zaak. De R.K. Bond van Kapperspa troons heeft dan ook geprotes teerd tegen mededeelingen van sommige kappers, dat zij gratis zullen scheren. Er is op groote schaal namens het stakingscomité in de stad een manifest verspreid met opwek king aan alle Tijburgsche ar beiders één uur loon voor de stakers af te staan. De afdeeling Enschede van den R.K. Textielarbeidersbond heeft op een drukbezochte ledenver gadering een motie aangenomen over het Tilburgsche textielcon- flict. Met algemeene stemmen vereenigde de vergadering zich met het bestuur, waarin zij haar verwondering te kennen geeft over het feit, dat communistische avonturiers de groote massa der katholiek georganiseerde textiel arbeiders tot een dergelijk heilloos avontuur wisten te brengen. Men keurt af de onverantwoor delijke houding en immoreele adviezen van het zoogenaamd stakingscomité en is van oordeel, dat hoewel aan de steeds terug- keerende loonsverlagingen een einde dient te komen, in dit geval door de arbeidersorganisaties een dergelijk resultaat was bereikt, dat een staking niet verantwoord was. Het bestuur adviseerde namens den bond, om het werk zoo spoedig mogelijk te hervatten. Karteerlng van Nlenw Guinea. Zooals bekend, zijn de drie Dragon-Rapide vliegtuigen, welke gebruikt zullen worden bij de karteering van Nieuw-Guinea, reeds naar lndië vertrokken. Als een der bestuurders treedt op de chef-vlieger van de werk- expeditie, kapitein C. A Koppen. De algemeen leider van de expeditie, de kapitein der Artil lerie mr. R. N. de Ruyter van Stevenick, is reeds 14 Aug. 1.1. per K.L.M. naar lndië vertrokken, evenals verschillende andere per sonen. per K.L.M. vliegtuig, of per mailboot. De vliegtuigen zijn aan den onderkant eenigszins gewijzigd, zoodat het oog van de camera's, welke op deze plaats worden be vestigd, naar alle kanten een vrij veld heeft. Het gebied, dat in kaart moet worden gebracht, beslaat de ge weldige oppervlakte van tien millioen hectarer, tezamen echter nog niet de helft van het Neder- landsch bezit op Nieuw-Guinea vormend en hoofdzakelijk be staande uit laag terrein, dat een lengte heeft van ongeveer 800 kilometer. De duur van het werk wordt op tenminste een jaar geschat en is uitsluitend afhankelijk van de gelegenheid tot fotografeeren. Bewolking en andere factoren in aanmerking nemende, rekent men er op, dat per dag hoogstens ge durende een uur opnamen zullen kunnen worden gemaakt. De regeling is zoodanig, dat bij aankomst der vliegtuigen op Nieuw-Guinea al het overige personeel en al het benoodigde materiaal reeds in 't tevoren ge heel gemonteerde kamp te Babo, aan de Zuidkust van de Mac Cluer Golf aanwezig is, zoodat de karteering onmiddellijk kan beginnen Er komen in het geheel vier kampementen, waarvan de vesti ging zorgvuldig is uitgekozen. Ofschoon de expeditie uiteraard behoorlijk gewapend is en de regeering een wakend oog in het zeil houdt, worden geen vijande lijke overvallen gevreesd. Als alles naar wensch gaat, zal begin Oct. met deze grootsche onderneming want deze kwa lificatie komt de karteeringsop- dracht ongetwijfeld toe een aanvang worden gemaakt. Beperking melkstenn. In verband met de bestaande regeling ter beperking van den melksteun tot een zeker percen tage van de melk, welke van 1 Jan. 1933 tot 1 Jan. 1935 is ge produceerd, heeft de Alg. Ned. Zuivelbond zich tot den minister gewend waarin zij tot de conclusie komt dat deze regeling, althans dit ja.ar, practisch niet loopen kan le. omdat er geen boer is, die weet, op hoeveel melk hij dit jaar steun kan ontvangen 2e. omdat er dus een regeling in werking is, waaraan elke grond slag ontbreekt. Het bestuur staat op het stand punt, en de gehouden algemeene vergadering "heeft dit standpunt krachtig ondersteund, dat met een dergelijke uitvoering der melk- steunbeperking geen genoegen kan worden genomen, daar dit zeer onbillijk zou zijn tegenover de georganiseerde boeren. Zonder zich thans uit te spreken over de melksteunbeperking op zichzelf, verzoekt het bestuur den minister daarom dringend de in voering van de melksteunbeper king voorloopig op te schorten. Vrijdag bracht de Koningin een bezoek aan de S O.S-ten toonstelling (schilderijen) te Den Haag en heeft er verscheidene schilderstukken aangekocht. Zaterdag bezocht H. M het nieuwe Museum Boymans te Rotterdam. Op de vraag van het Kamer lid Schalker aan de Regeering, o de geruchten juist zijn, dat de gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië lid is van de N S B. antwoordde Min. Colijn, dat de Regeeiing niet voornemens is ieder dwaas gerucht te weer spreken. Prinsjesdag wordt in volksterm de derde Dinsdag in September genoemd, omdat dan de Koninklijke stoet in normale tijden in al haar glans uitrijdt om het Hoofd van den Staat in de Residentie naar de Ridderzaal te brengen, ten einde de zitting te openen der Staten- Generaal. Ook heden had dit weer plaats en duizenden stonden langs de straten en op pleinen geschaard, of waren voor de ramen gezeten dier huizen, waarlangs de stoet reed. Het weer is ruw, doch houdt zich droog en de oranjezon schittert nu en dan door de wolken. Duizenden vreemdelingen heb ben zich per autobus, auto, fiets, trammen en treinen naar Den Haag begeven, ten einde oogge tuige te zijn van het schouwspel, dat zich telkenjare als uit een sprookjeswereld vertoont. Volgens order werd den vol genden weg gevolgdNoord einde, Heulstraat, Lange Voorhout (over het schelppad), Tournooi- veld, Korte Vijverberg, naar het gebouw der Ridderzaal op het Binnenhof Een detachement, sterk 80 rui ters (korporaals en manschappen) van het 2e reg. huzaren, onder bevel van een ritmeester, waar onder de standaard en het mu ziekkorps, opent den stoet. Bij dit detachement bevinden zich de regimentscommandant en diens adjudant. Verder volgden een rijknecht majoor en twee rijknechts te paard de kamerheer-ceremoniemees ter gezeten in een rijtuig, met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier; acht kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paar den bespannen, gaande één lakei naast elk portier de grootofficieren, volgens rang van benoeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier de grootmeesters en de dienst doende dame du palais, gezeten in een rijtuig, met twee paarden bepannen, gaande twee lakeien naast elk portier de opperceremoniemeester, ge zeten in een rijtuig, met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, gezeten in een sta tiekoets, met acht paarden be spannen, gaande één koetsier r.aast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de gouden koets. De chef van hit militaire hiiis en de gouverneur der koninklijke residentie, rijden te paard ter rechter- en ter linkerzijde van de statiekoets. De officieren van het militaire lis, te paard, rijden achter de statiekoets, twee aan twee. De stoet wordt gesloten door een detachement, eveneens van 30 ruiters, onder bevel van een litmeester. Een compagnie van het regi ment grenadiers, ter sterkte van 100 man, onder bevel van een kapitein, met vaandel en de Kon. Mil. Kapel, is als eerewaeht op gesteld aan het paleis Noordeirde. Bij deze compagnie bevinden zich de commandant van het regiment met zijn adjudant. De afsluiting aan weerszijden van den te volgen weg geschiedt als volgtde rest van het regiment grenadiers en eventueel een deta chement van het 4e reg. infanterie het gedeelte van het Noordeinde tot aan het Tournooiveld (einde schelppad); de afdeeling te voet van het 2e reg. huzaren vervol gens tot aan den hoek van den Korte Vijverberg; de afdeeling te voet van het 2e reg. veldartillerie op den Korte Vijverberg tot aan de eerste poort bij het Mauritshuis. Vervolgens zet een detachement van ongeveer 90 man politie- troepen van genoemde poort af tot aan den noordelijken hoek van de Ridderzaal het Binnen hof af. Een afdeeling van het Korps Mariniers ter sterkte van 70 man, met vaandel en het muziekkorps van de Koninklijke Marine, onder bevel van een kapitein, is als eerewaeht aan de Ridderzaal opgesteld. Het verdere gedeelte van het Binnenhof wordt afgezet door een afdeeling mariniers ter sterkte van ongeveer 80 man. Te half één begaven zich de Kamerleden naar het Binnenhof, evenals de Ministers en tal van autoriteiten. Op zichzelf is het al een tooneel van kleur en schil dering, als men de verschillende diplomaten in ambtscostuum uit de auto's ziet stappen, om hun plaats op te zoeken binnen de zaal. Kanonschoten dreunen, als tee- ken, dat H. M. de Koningin het paleis heeft verlaten voorde komst. Bij aankomst van den stoet aan de Ridderzaal wordt Hare Majesteit de Koningin ontvangen door eene commissie uit de ver gadering, die, voorafgegaan door den kamerheer-ceremoniemeester, de acht kamerheeren, de groot officieren en den opperceremo niemeester, Haie Majesteit geleidt naar den koninklijken zetel. De grootmeesters en de dienst doende dame du palais, de chef van het militaire huis, de gou verneur der koninklijke residentie, de 1ste stalmeester en de officie ren van het militaire huis volgden onmiddellijk. Zoodra Hare Majesteit de Ko ningin op den troon is gezeten en Hare Koninklijke Hoogheid Piinses Juliana der Nederlanden links van Hare Majesteit de Ko ningin heeft plaats genomen, plaatsen de grootmeesters en de dienstdoende dame du palais zich ter zijde achter Hare Maje steit. Ook de overige personen nemen hunne plaatsen in en daarna leest H. M. de lange troonrede voor, waarmede de zifting is geopend Nadat de klanken van het tra- ditioneele «Leve, H. M. de Ko ningin" gevolgd door een drie werf hoera zijn verstomd, begeeft de Koningin, en autoriteiten zich op voorgeschreven wijze naar de wachtkamer, waarvan de terug tocht naar het Kon. paleis wordt aanvaard. H M verschijnt echter niet zoo spoedig als wordt verwacht en heeft zich blijkbaar met eenige personen onderhouden. Het pu bliek, de militairen en de politie staan intusschen in stroomenden regen te wachten en in geen jaren is Prinsjesdag onder zulke ongun stige weersomstandigheden ver- loopen. Eindelijk verschijnt H. M., in witten bontmantel en ook de Prinses, eveneens met witten bontmantel en daaronder beige costuum. Terwijl H. M. zal in stappen, zetten de paarden van de gouden koets aan en het scheelt maar weinig, of H. M. dreigt te vallen. Nadat H. M. is gezeten, stijgt ook de Prinses in en zet de stoet zich in beweging. lntusscher. is de vereenigde vergadering der Staten-Generaal gesloten en komen ook de Mi nisters, Kamerleden, enz. hunne rijtuigen opzoeken. Het eerst is er Minister Colijn, die door de nog wachtende be volking luide werd toegejuicht. En hiermede was de plechtig heid afgeloopen, die ditmaal velen een nat pak heeft bezorgd. Nadat de stoet was ontbonden verspreidde zich de menigte door de stad of naar Scheveningen. Men kon daar genieten van het machtig geweld, dat een storm op zee vertoont, van het gieren van den wind door de boomtop pen van het Haagsche bosch, maar af en toe ook van den druilerigen aanblik die een regen vlaag biedt op de stad of erger nog op een boulevard. Militaire taptoe. Ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal zal heden op het Piein 1813 te 's Gravenhage, des avonds te half negen, weer een groote militaire taptoe plaats vinden. Hieraan zal worden deelgeno men door de Kon. Militaire Kapel, de tamboers van het regiment Grenadiers, hoornblazers van het regiment Jagers, trompetters van het 2e regiment huzaren en de trompetters van het 2e regiment veldartillerie. Het geheel staat onder leiding van kapitein C. L. Walther Boer. Fakkeloptocht. Het Nationaal Jongeren Ver bond organiseert vanavond een fakkeloptocht voor H M. de Ko ningin, waaraan deel kunnen nemen alle in den Haag geves tigde nationale vereenigingen, terwijl ook alle afdeelingen van het N.J.V. aanwezig zullen zijn. Deze stoet zal voor H.M. de Koningin langs het Huis ten Bosch dtfileeren. Vervolgens trekken de deelne mers naar het terrein van de Haagsche IJsclub, waar de Mi nister van Staat, dr. H. Colijn, een kort woord zal spreken. OE TROONREDE. Leden der Staten-Generaal, ln dezen zorgvollen tijd Mij wederom in Uw midden bevin dend, gevoel lk Mij gedrongen allereerst uiting te geven aan Mijne deelneming in het lot van allen die onder den druk der tijden gebukt gaan. Inzonderheid ben lk met deernis vervuld jegens hen die door werkloosheid ge troffen zijn. Hoewel men nog niet zeggen kan, dat de Internationale poli tieke toestand voor Nederland aanleiding geeft tot bezorgdheid en hoewel het tot voldoening stemt, dat het vriendschappelijk» karakter hetwelk onze verhouding tot de andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept be waard bleef, volgt de Regeering nochtans de ontwikkeling der verhoudingen in en met het bui tenland met bijzondere nauwlet tendheid. Zij hoopt dat de Vol kenbond in staat zal blijken te genstellingen in het leven der staten op te heffen en zij zal harerzijds doen wat mogelijk is om dit te bevorderen. De zware rouw waarin het Belgische vorstenhuis en het na burige bevriende Belgische volk opnieuw gedompeld werden ver vult Mij met innige deelneming. De financiën van Rijk en ge meenten vereischen intoenemende mate de zorg der Regeering. De algemeene vermindering dei wel vaart, zoowel elders als in het eigen land, is oorzaak van het nog steeds terugloopen der in komsten voor de publieke kassen, terwijl tegelijkertijd de uitgaven voor instandhouding van de volks kracht toenemen. Het aantal mo gelijkheden tot verhooging der welvaart en dus tot gezond finan- ciëel herstel door middel van nationale maatregelen is beperkt. Met name kunnen devaluatie van de munt of prijsgeven van den gouden standaard niet beschouwd worden als middelen die de volks gemeenschap als geheel baat zou den brengen. Ten einde ontwrichting der begrooting te voorkomen, moet dus de arbeid tot herstel van het Ulkens weer weer verbroken evenwicht onafgebreken worcten voortgezet. Het streven naar be perking der uitgaven blijft daarbij op den voorgrond staan, waarbij in het bijzonder ook te denken valt aan beperking van de nog steeds aangroeiende spoorwegte*

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2