Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 44. Vrüdao 6 September 1935 Koningin Astrid ten grave gedragen. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. TNvee,de JBlad. Zware gang naar Laeken voor Koning Leopold. Zooals we reeds in 't kort in ons vorig nummer meldden, is Dinsdag het stoffelijk overschot van de jonge Koningin Astrid van België in den Koninklijken gratkelder te Laeken bijgezet. Het is een ontroerende plech tigheid geweest, deze uitvaart van de beminde Vorstin, de lief hebbende echtgenoote en moeder, aan wier leven op zoo tragische wijze een eind is gekomen te midden van het prachtige Zwit sersche berglandschap. Reeds Maandagnacht vertoef den vele duizenden in Brussel's straten, waarlangs de ljjkstoet zou voorbijtrekken. De dag brak aan met een betrokken zware lucht, doch later klaarde het op en kwam de zon door het wolken dek, dat als een rouwwade boven de stad hing in de vroege morgen uren. Koningin Astrid zou naar haar laatste rustplaats worden gebracht by een weder, zoo zonnig en blyals steeds haar leven tot op den dag van de ontzettende tragedie aan den oever van het meer te Kiissnacht was geweest. Te ruim 9 uur kwamen de vele auto's met hoogwaardig- heid8bekleeders op het Paleizen plein aan, evenals de vertegen woordigers van de vreemde hoven en regeeringeu. Het Koninklijk paleis, waar zij binnen gingen, bood .een droevigen aanblik op dezen mooien ochtend. De gor dijnen waren neergelaten en op het plein schemerden met rouw floers omhangen lantaarns. Om kwart voor tien ging de geeste lijkheid het paleis binnen. Kort daarop reed de staatsie lijkkoets voor, getrokken door acht zwarte paarden. Lange rouwdekkan waren op de ruggen der dieren gelegd, die op den kop een groote zwarte vederbos droe gen. Een baldakijn, versierd met goud geborduurde Belgische wapenschilden was boven den lykwagen gespannen. Te 10,20 werd de kist met het stoffelijk overschot van dejooge Koningin naar buiten gedragen. Hoorngeschal weerklonk, terwijl van uit de verte de kanonschoten over het rouwende Brusseldreun- den. De laatste tocht van de geliefde Vorstin zon een aanvang nemen. De stoet werd geopend door militaire atdeelingen en de staf- muziek van de bereden gidsen, verder delegaties van ^oud-stry- ders vereenigingen errdeunie van oorlogsweduwen en weezen. Bij den lijkwagen liep de geestelijk heid in vol ornaat. Onmiddellijk achter den lijkwagen volgde de Koninklijke familie. De smar telijk getroffen jonge Koning Leopold hinkte nog een weinig en had de rechterhand in een verband en ook_ nog een verband op de rechterwang. Naast hem schreed Prins Karei van Zweden, de vader van de overleden Vor stin. Verder volgden de broeder van Koning Leopold, prins Karei van België, prins Bertil van Zwe den, prins Axel van Denemarken kroonprins Olaf van Noorwegen, de jonge prins Karei van Zwe den, de hertog van York, kroon prins Umberto van I alië, enz By de groep der buitenland- sche vertegenwoordigers waren o.a. ook de Nederlandsche en Zweedsche gezant en de verte genwoordiger van H.M. Koningin Wilhelraiaa. Overal stond een compacte menigte, op sommige plaatsen tot twintig rijen dik, terwijl ook duizenden vanaf de daken den stoet gadesloegen. Onder het luiden der klokken ging de stoet naar de St. Goe- dele-kerk. Duizenden vrouwen weenden, sloegen een kruis en prevelden een kort gebed toen de lijkwagen met de diep-be- treurde doode passeerde. Bij de ingaDg van de ktrk werd de mahoniehouten lijkkist met zwaar zilveren kruis in zil veren belegsel uit de staatiekoets geschoven en door acht onder officieren voorzichtig naar binnen gedragen. Allen waren diep ontroerd koning Leopold wischte de tranen van zij o gelaat en ook de vader van Koningin Astrid weende, toen het stoffelijk over schot van zijn dochter de kerk werd binnengedragen, waar het door de geestelijkheid van de St. Goedele in ontvangst werd genomen. In de kerk bevonden zich reeds de vrouwelijke leden van de Koninklijke familie en ver wanten van Koningin Astrid, allen in zware rouw, het gelaat met lange zwarte sluiers bedekt. De dienst werd geleid door mgr. Van Roey, die werd bijge staan door den pastoor-deken van de St. Goedele-kerk. Bij het binnendragen van de kist zette het koor het Sub Ve- nite in, iets later het tweede deel van een zesstemmige Mis van den Brugschen componist Reylandt en vervolgens een voor zes stemmen k capella geschre ven „O vos omnes verder het Sanctus in Gregoriaaaschen stijl, het Bsnedictus en het Agnus Deij van denzelfden componist. Aan grijpend was het, toen aan het eind van de Mis het „OJesu Cbriste" onder de hooge Gothi- sche gewelven klonk. Toen tegen kwart over twaalf de mis ten einde was, klonk weer hoorn geschal, terwyl de stafmuziek in Sourdine de BrabarQonne speelde. Inmiddels was uit het Konink- lijk paleis een tweede stoet ver trokken, samengesteld uit het Brusselsche garnizoen, die de honderden kransen en bloem stukken naar de kerk te Laeken bracht. Onder deze waren veel blijken uit Nederland en de Ne derlandsche kolonie uit België. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid stelde da stoet zich op voor de ongeveer 4 K.M. lange tocht naar Laeken, waar Konin gin Astrid in het donkere graf gewelf voor goed aan den Dood zou worden toevertrouwd. Ook op den weg naar Laeken verdrong zich een enorme me nigte, die op een miltioen men- schen werd geschat. Ruim half 2 werd de kerk te Laeken be reikt, onder het dreunen der salvo-schoten uit het naburige park. Ia de kerk werden de absoutes gezongen door kardinaal van Roey en door denzelfden pastoor, die anderhalf jaar geleden de gebeden der dooden over het lyk van koniDg Albert las. Tijdens deze plechtigheid steeg het verdriet van Koning Leopold ten top. Hy viel neer op een bidstoel en bleef geknield met het hoofd in de handen zitten tot de dienst klaar was. Bij den slotzaDg barstte hij in tranen los, doch toen door een kapel het Belgische volkslied werd ingezet, richtte öy zich weer eenigszins op en trachtte een meer militaire houding aan te nemen. Daarna volgde hij diep ontroerd en ah een gebroken man de geestelijk heid en de lykkist naar de onder de kerk gelegen grafkelder. Ook zyn moeder, de ouders van Koningin Astrid, prins Karei van België, de jonge prins Karei van Zweden, prins Axel van Dene marken, prins Olaf en prinses Martha van Noorwegen, prinses Marie José en prins Umberto van Italië, prins Ludwig Wilhelm, hertog van Beieren, de Zweed sche kroonprins Gustaaf Adolf en prinses Louise, prins Prederik van Denemarken, prinses Iogrid, prinses Margaretha van Zweden, die sprekend op haar gestorven zuster Astrid gelijkt, de hertog van York, prins Bertil van Zwe den, prinses Stefanie van België, prinses NapoleoD, ex keizerin Zita en prins Oito van Habsburg, prins Xavier de Bourbon, de groothertogin vaD Luxemburg en haar gemaal prins Felix van Bourbou, de prinsen Frederik en Christiaan vauSchaumburg Lippe en de hertog van Nemours woon den de bijzetting by in de voor- ioopige graftombe van witte staeD, geplaatst tusschen het graf van Koning Albert en het graf van diens ouders, den graaf en de gravin van Vlaanderen. Het kleine prinsesje Josephine Charlotte, dat geheel in het wit gekleed de plechtigheid in de kerk van St. Goedele had bijge woond, was hier niet aanwezig Een krans met heerlijke orebi detëa van Koning Leopold en andere prachtige bloemen van de ouders en zusters van Ko ningin Astrid werden op het graf neergelegd. Weenend verlieten de ver wanten daarna de crypte, waar de lieftallige, levenslustige prin ses uit bet Noorden, die de meest geliefde Vorstin aller Belgische vorstinnen was geworden, nu voor altijd rusten zal. KoniDg Leopold en de grijze vader van de ontslapen Vorstin bleven het laatst in den graf kelder. Het kostte den jongen vorst blijkbaar groote moeite van haar laatste rustplaats heen te gaan. Slechts op herhaald aan dringen van den vader, verliet de Koning het graf vap zyn geliefde vrouw. Het feit dat de Koning geheel alleen als lid van de Koninklijke lamilie en in spijt van zijn ver wondingen de lijkkoets te voet volgde, heeft de groote massa in België ten zeerste getroffen. Hij heeft er de voorkeur aan gegeven, om evenals een gewone man, het lijk zijner echtgenoote naar haar laatste rustplaats te voet te volgen. Het Belgische volk heelt op zeldzaam treffende en ontroeren de wijze afscheid genomen van zyn jonge Koningin, maar het zal haar aandenken in zijn hart bewaren. De algemeene indruk was, dat nimmer een Vorstin in dat land zoo beweend is als zij, die Dinsdag ten grave werd gedragen. Tot laat in den avond is het in het centrum van Brussel buiteugewoon druk gebleven. De couraDtenverkoopers werden ais 't ware bestormd en maakten goede zakeD, daar iedereen da verslagen in de bladen van de droeve plechtigheid nog eens wilde lezen. Stand van do landbouwgewassen. Aan het in de Staatscourant opgenomen overzicht van den stand der landbouwgewassen op 19 Augustus 11. omleenen wy het volgende Reeds kon in het vorige over zicht worden medegedeeld, dat de periode van groote warmte een snelle ryping der graange wassen tengevolge heeft. De weersgesteldheid na 12 Juli is van dien aard gebleven, dat inderdaad de rijping van verschil lende grWiS8en in 'n zeer snel tempo is verloopen. De gevolgen daarvan uiten zich in een tegen vallende opbrengst van verschil lende landbouwproducten. Het oogBten van de peulvruch ten en de graangewassen is vlot verloopen en ondervond geen enkele stagnatie. Voor zoover de verbouwers zich niet hebben laten verleiden tot overhaast binnenhalen, even. tueel te spoedig dorschen, is de kwaliteit der graangewassen goed te noemen. Kon in het overzicht van 13 Juli in het algemeen nog gespro ken worden van een vrij goeden tot goeden stand der gewassen, de aanhoudende droogte sinds dien is oorzaak, dat de oogst van 1935 belangryk in opbrengst zal achterblijven bij dien van het vorige jaar, De opbrengst van de winter tarwe zal, gezien de reeds plaats gevonden dorschingen, belangrijk uiteenloopen, doch in doorsnede in vergelijking met jaren met nor male opbrengsten niet veel ver schil opleveren. Ten opzichte van het oogstjaar 1934 zal de op brengst niet onbelangrijk achier blijveD. De korrelgrootte blijkt in vele gevallen iets aan den fijnen kant te zijn. Dank zij het gunstige oogstweer is de korrel goed droog en het hl-gewicht hoog. Hier en daar werd de opbrengst ten zeer ste gedrukt door het optreden van voatziekten. De zomertarwe, die hoofdzake lijk alleen voor het noorden des lands van beteekenia is, vooral dit op de vroeg gezaaide perceelen, is minder goed. De langdurige droogteperiode heeft ten gevolge gehad, dat ook de rogge tesnel ryp werd en daardoor onvolkomen is uitge groeid. De korrel is over het al gemeen te fijn en de opbrengst vrij goed. In de veenkoloniën is het resultaat van de roggeteelt, wat betreft de opbrengst, goed te noemen. De opCrengst van de winter gerst loopt uiteen van matig tot goed, over het algemeen is de opbrengst nog meegevallen, de korrel is iets te fyn doch goed droog. Het hl gewicht is behoor lijk. De zomergerst, die in het zuid westen des lands een goede op brengst heeft gebracht, valt ia het noorden iets tegen. De gunstige weer8gesteldheid»tijdens het oogs ten is de kwaliteit ten goede ge komen. De opbrengst van de haver in dit jaar zal goed tct zeer goad zijn voorzooverre het betreft de teelt van dit gewas op de klei en in de Veenkoloniën; op de zandgronden daarentegen is de droogte oorzaak geweest, dat de opbrengst slechts matig tot vrij goed genoemd kan worden. De veldboonen leveren een vrij goede tot goede opbrengst dit jaar. De opbrengst der erwten is tegengevallen de oogst kan over het algemeen slechts matig tot vrij goed geDoemd wordeD, als gevolg van een minder goed ge vuld zijn der peulen. Da stamboonen, die in het al gemeen op de lichtere kleigron den werden geteelt, hebben te lijden van de droogte. Het gewas wordt te vroeg ryp, zoodat de opbrengst hierdoor gedrukt zal worden Da stand is slechts matig tot vrij goed. Het vlas is over het algemeen aan den korten kaDt gebleven en de kwaliteit blijft ten achter bij die van den vorigen oogst. De zaadopbrengst blykt dit jaar aan den lagen kant te zyn. De teglt van koolzaad, die slechts van geringenomvang was, heeft een vry goede opbraDgst opgeleverd. Ook blauwmaanzaad zal dit jaar slechts een vry goeden oogst geven. De teelt van karwy heeft voor al in het noorden des landsschade ondervonden door de karwymot- aantastiDg en het optreden van Sclerotinia Libertiana. De op brengst is dan ook zeer uiteen loopend en wisselt tusschen slecht en matig. De teelt van mosterd-, spina zie- en suikerbietenzaad belooft een vry goede opbrengst. De consumptie-aardappelen, die reeds een onregelmatige stand hadden, hebben vooral op de lich te gronden geleden van de droog te, zoodat een te snel afsterven plaats vond. De opbrengsten der middelvroege aardappelen vallen daardoor tegen. De late soorten vertoonen eveneens een matigen tot vry goeden stand. De resul taten van de late consumptie aardappelen op de betere gron den kunnen nog gunstig beïn vloed worden door tydigen regen. De fabrieksaardappelen zullen slechts een vry goeden oogst op leveren. Vele soorten lyden in erge mate aan bladrol. Op de hoo- gere gronden hebben vroegere soorten het te droog gehad. Da knollen blij ren over hetalgemeen te klein. De stand der suiker- en voe derbieten op den kleigrond is vrij goed tot goed. De opbrengst kan door regen nog ten goede beicvloed worden. Ook de stand der uien is slechts vrij goed. Het weiland ondergaat den fu- nesten invloed van de langdurige droogte. De graslanden lijden alle door watergebrek. Op de hoogere zandgronden is het gewas vrijwel verdord, ter wijl do naweiden weinig of niets opleveren. Het weiland verlangt derhalve hard naar regen. De stand van de roode klaver is slechts matig, eveneens als ge volg van de droogte. Het 11-jarig zoontje van de familie van Rooy te Kerkdriel, dat in een noteboom aan den kant van den dijk was geklom men, heeft daarbij het evenwicht verloren en is van een hoogte van 10 M. naar beneden gestort. De toestand van het jongetje is zorgwekkend. In de kom der gemeente Maarheeza is een auto, bestuurd door den heer De Zeeuw uit Poeldijk, tengevolge van de glad heid van den weg geslipt en in volle vaart tegen een boom gere den. In den auto zaten nog De Zeeuw en dhr. en mevr. Luteyn uit Dan Haag. De gevolgen van de botsiDg wa ren ontzettend. De ruim 50 jari ge mevr. De Zeeuw werd op slag gedood, terwijl mevr. Luteyn vry ernstig werd gewond, zoodat een ijlings ontboden geneesheer het raadzaam achtte haar naar het ziekenhuis te Weert over te bren gen. De beide heeren kwamen er zonder noemenswaardig letsel af. De auto werd zwaar beschadigd. Bloedige boeren-onlusten. De boerenstaking in Litauen, over welke de pers nog slechts enkele sobere berichten bevat, schijnt scherpe vormen te heb ben aangenomen. Naar verluidt moest de politie bij een botsing met posten der stakende boeren, die over een afstand van 40 K.M. den hoofdweg naar Zuid-Litauen tusschen Marianpol-Alytus en Kowno bewaken, van de wapens gebruik maken. Hierby werden twee boeren gedood en verschei dene gewond, terwyl ook aan de zijde der politie een doode viel en zeven man gewond werden. Te Kowno wordt geen melk meer bezorgd. Op den straatweg tusschen Donauwörth en Neuburg (Dtl.) reed een autobus met 18 inzitten den tegen een boom. De bus werd totaal vernield en een aantal in zittenden werd op den weg ge slingerd, terwijl de overigen tus schen de wrakstukken beklemd raakten. Twee passagiers werden gedood en zeven gewond. Zennwartsen waarschuwen. Naar wy vernemen hebben meer dan 300 zenuwartsen en psychologen uit vele landen be sloten binnenkort een brief te richten aan de staatslieden. Daarin wenschen zy erop te wyzeD, dat de geestesgesteldheid, zooals die zich in den laatsten tijd heeft ontwikkeld, vooral in ïuropa, het gevaar voor een nieuwen katastrophalen oorlog in zich sluit. Zy zyn van moening, dat deze bedenkelijke gang van zaken in booge mate door psychologische factoren wordt bepaald en dat zij als artsen daardoor gerechtigd en verplicht zyn een waarschu wend woord te doen hooren en aan te geven langs welken weg huns inziens een uitweg gevon den moet worden en kan worden. De brief, die in September gepubliceerd wordt, is door vele psychiaters van wereldbekend heid onderteekend. Te MÜochen is een huis ngestort, waarby 2 personen om het leven kwamen. Het waren arbeiders, die het bouwvallig [«worden gebouw moesten af- breken.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3