Axelsche Courant. Nieuws-en Advertentieblad vo ar Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 42. Vrüdag 30 Augustus» Binnenland. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J31ad. Do Koningin. Naar men meldt, ligt het in het voornemen van H.M. de Koningin, om met Prinses Juliana op 10 Sept. a.s. per stoomschip van de Mij- Zeeland, hier te lande uit het buitenland terug te keeren. H.M. en de Prinses zullen dan haar intrek nemen in het landgoed de Ruigenhoek. Wfjlen Prins Hendrik. Woensdagochtend heeft in den Kon. Grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft de overlegging plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen Prins Hen drik in een bronzen kist. Door de begrafenisonderneming var. dhr. Innemee te Den Haag, werd Woensdagochtend vroeg de bron zen kist per auto riaar Delft gebracht en in het koor van de Nieuwe Kerk geplaatst. Omstreeks kwart over tien ar riveerde in een hofauto de op- perceremoniemeester en groot meester van het Huis van H. M. de Koningin, graaf J H. F. du Monceau. In het kerkgebouw werd de hooge bezoeker ontvan gen door den burgemeester van Delft en Commissaris van den Kon. Grafkelder, mr. G. van Baren en den opzichter, den heer D. Houtzager. De bronzen kist werd vervolgens in den grafkelder neer gelaten, waar door het personeel var, den heer Innemee het stof felijk overschot van den Prins daarin werd geplaatst. De kist werd verder dichtgesoldeerd. Om streeks 12 uur verliet graaf Ju Monceau de kerk. Beperking vrouwenarbeid. Dg Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet inzake het verrichten van arbeid door vrou welijke arbeidskrachten. Aan de Memorie van Toelich ting ontleenen wij het volgende De voortdurende toeneming van het percentage vrouwelijke arbeidskrachten in de industrie geeft te denken. Het aantal werkloozen, inge schreven bij de organen van de openbare arbeidsbemiddeling in ons land, bedroeg in het winter halfjaar 1934—1935 gemiddeld bijna 400 000. Het aantal daarin begrepen werklooze vrouwelijke arbeidskrachten bedroeg nog geen 15000. Deze cijfers zijn wel sprekend en de Minister heeft zich dan ook de vraag gesteld, of naast de bestrijding van de werkloosheid in het algemeen, iets gedaan zou kunnen worden om de werkloosheid onder de mannelijke arbeidskrachten eenigs- zins te verminderen, door op eenige terreinen de bestaande werkgelegenheid voor vrouwen een weinig in te perken. Werkloosheid is een ramp voor ieder, die er door getroffen wordt, maar voor het gezinshoofd werkt zij veel meer funest dan voor iemand, die niet met de zorg voor het levensonderhoud van anderen belast is. Op den man nu rust, naar den natuurlijken gang van zaken, de plicht om ook voor zijn vrouw en kinderen het le vensonderhoud te verdienen. In dien dan ook zonder overwe gende bezwaren de werkgelegen heid voor de vrouw eenigszins beperkt kan worden en aldus hier en daar haar plaats op het ter rein van dèn arbeid door een man kan worden ingenomen, dan acht de Minister dit gerechtvaar digd, Men vergete hierbij ook niet, dat niet alle arbeid, die te genwoordig door vrouwen ver richt wordt, de soort werk is, die voor haar het meest geëigend is, al is zij wellicht physiek tegen dien arbeid bestand. Reeds uit dien hoofde moge er op gewezen worden, dat de ontworpen rege ling zekere bescherming inhoudt voor de jonge meisjes, op wie zij betrekking heeft, met name voor wat arbeid in fabrieken betreft. De Minister heeft in dit ver band gemeend, op tweeërlei wijze het werkterrein van vrouwelijke arbeidskrachten te moeten inper ken, nl. door verhooging van den leeftijd, waarop zij tot arbeid in de industrie en in kantoren kan worden toegelaten, en door het aanwijzen van soorten van arbeid, welke een meisje of een vrouw in een fabriek of in een kantoor niet of slechts onder bepaalde voorwaarden verrichten mag. In een verbond van arbeid van meisjes van 14 en 15 jaar in fabrieken en op kantoren ziet de Minister het aangewezen middel om den toeloop van meisjes naar die inrichtingen te beperken. Daardoor immers zullen, naar verwacht mag worden, velen ha- rer na volbrachten leerplicht een werkkring in huiselijke diensten zoeken Eenmaal in die richting begonnen, zullen vermoedelijk verschillende definitief buiten de industrie blijven. Aldus zou ge leidelijk een grooter aantal Ne- derlandsche meisjes als dienstbo de beschikbaar komen ;zij kunnen dan de plaatsen, thans door bui- tenlandsche meisjes ingenomen bezetten. Uiteraard zal daarme de de mogelijkheid geschapen zijn, dat een aantal jongens plaats in de industrie vindt. Eenzelfde tendez heeft een verbod, als ge noemd voor vrouwen en meisjes om bepaalde soorten van arbeid te verrichten. Door zoodanig ingrijpen wordt de vraag naar mannelijke arbeidskrachten in fa brieken en kantoren rechtstreeks gestimuleerd. Ingrijpen van Overheidswege zal met behoedzaamheid moeten geschieden. Protest-telegram aan Slnssolini. In het Vrijzinnig godsdienstige weekblad „Ons Godsdienstig Leven" wordt medegedeeld, dat de redactie mede namens zeer vele lezers het volgende telegram in de Italiaansche taal gezonden heeft aan Mussolini „Ondergeteekenden protestee ren in naam van Christendom i n menschelijkheid tegen den oorlog, waarmede Uw land in strijd met Volkenbondsverdrag en Kellog- pact, Abessinië bedreigt. Zij hopen hartelijk, dat U Uw land nog zult weten te behoeden voor daden, waardoor het zich voor langen tijd buiten de gemeenschap der beschaafde volken zou plaatsen. Met heilbede voor de zedelijke grootheid van Italië en verschul digde hoogachting, Redactie en lezers van het Vrijz. Chr. Weekblad „Ons Godsdienstig Leven", Hoorn (Nederland)" Nog altijd maar Oss. Da gemeentepolitie te Oss is er in geslaagd, nieuwe bekente nissen los te krij zen van denreeds lang geleden gearresteerden „Dik ken Toon de Soep" en „Bijs de Sijo". Zij hebben opheldering ge bracht in een roofoverval te Meer- lo, waar zy een bejaarden man aanvielen en een bedrag van 2000 ontvreemdden. Voorts hebben zy zich cog schuldig gemaakt aan een in braak in het Veerhuis te Megen waar behalve een kist sigaren, een bedrag van ƒ40 werd buit gemaaktaan een roofoverval op den landbouwer Ploegmakers te Heesch een op een dronken man in het Vierhoekje te Osseen op een ouden man in de Haren- schesteeg, en aan nog tal van andere overvallen, inbraken en diefstallente veel, om alle op te noemen. Verdacht van medeplichtig te z(jn aan een in 1928 «epleegden roofo erval op den kassier van de Bterenleenbank te Maren, waarb\j niet minder dan 3000 werd ontvreemd, is Zaterdag te CUs gearresteerd de 44 jarige L de R uit Heesch. Da R bekende medeplichtig te zijn aan dezen roofoverval en verklaarde dezen te hebben ge pleegd in samenwerking met zijn broer M. de R en een zekeren van O. en C. de B allen uit Ojs De beide laatsten zitten voor dit feit reeds geruimen tijd in voor arrest. Voorts is op verzoek van de Kon. Marechaussee te Oss de 20- jarige O^sanaar vau H. te Haarlemmermeer gearresteerden naar Ossovergebracbt. Hy bakende medeplichtig te zijn aan den in 1933 gepleegden manufacturendielstal, waarvan de heer v. d. Zanden slachtof fer werd. Dinsdagnacht heeft te Bsek en Donk een zeer ernstig auto ongeval plaits gehad. De heer a. H., hootd der school aldaar, kwam, in gezelschap van zijn zwager, den heer A. T., architect aldaar, per rij wiel uit de richting Veghel, toen zij een personenauto komende uit de richting Helmond ontmoetten. De bestuurder van den wagen, de heer J. P. han delsreiziger uit Oss, verloor door tot nu toe onbekende oorzaak de macht over het stuur, reed ra kelings laugs den vooroprijdende heer H. en greep den circa 5 meter achter dezen rijdenden hr. T. die ongeveer 12 meter werd meegesleurd. De ongelukkige kwam terecht tegen een stapel kisten, welke ter verzending ge reed stonden op een steiger van een fabriek aldaar. De auto reed over den steiger, recht op de Zuid-Willemsvaart aan. De wagen botste eerst tegen de leuning van een aldaar aan den wal gemeerde boot en toen tegen een verder oplïggeud vaartuig. Een portier vaa den wagen werd afgerukt en bleet aan het anker van de laatste boot hangen. De kapitein van de eerste boot, die door den slag wakker was geworden, was spoedig aan dek, en bemerkte aen bestuurder, aie in het mid den van het kanaal zich zwem mende trachtte te redden. Mat een haak heeft hij den drenke ling gegrepen en op het droge gebracht. lntusscben was de heer H. in het duister aan het zoeken naar zijn zwager, totdat de nachtwaker der tabriak verscheen en de lichten vóór de fabriek ontstak, waarna men spoedig den zwaar gewonden heer T. in bawuste- loozen toestand ontdekte. Zijn toestand was zoo ernstig, dat hij nog ter plaatse aan zijn verwondingen overleed. De be stuurder, die over inwendige pynen klaagde, is naar het r. k. ziekenhuis te Helmond overge bracht. Ook zijn toestand is hoogst zorgwekkend. De overleden heer T. was gehuwd en 35 jaar oud. De be stuurder is eveneens gehuwd. Te Monster is een brutale pogiDg tot inbraak gedaan. Op klaarlichten dag wist een inbre ker een woning aan de Haven straat binnen te dringen. In de voorkamer van de eerste ver dieping vond by een kast, waar van hij vermoedde, dat er geld in geborgen was. Juist op het oogenbhk, dat de brutale indrin ger een der laden bad geforceerd, kwam de dienstbode, die in de bovenkamer gerucht bad gehoord binneD. De inbreker, die zich in het nauw geraakt zag, bedacht zich geen oogenblik, sloeg bet doodelyk verschrikte meisje in het gezicht en sprong pardoes uit het raam. De man kwam goed terecht en koos ylmgs het hazenpad. De dienstbode waarschuwde onmiddellijk de politie; zij kon een vaag signalement opgeveu. Oude man overreden. Te Overloon by Venray is de 80-jarige A. v. d. Weyer overre den door een vrachtauto. De man was op jacht geweest met zyn hond. Op den weg vanOverloou naar Vierliugsbeek liep de houd plotseling voor een naderenden auto. Da oude man wilde bet dier voor een aanrijding behoe den, doch kwam daarbij te val len, zoodat hij den wagen over zich heen kreeg. Toen genees kundige hulp ter plaatse kwam, was v. d. W. reeds overleden. Te Hoogesmilde is de dub bele woning, bewoond door de gezinnen G. Tingen en H. Goor tot den grond afgebrand. Het ko ren, dat in de schuur lag opge slagen en een geldsom van 1200 ging verloren. De brandweer kon niets uitrichten. Alles was ver zekerd. Nabij Lemberg (Polen) is de sneltrein Berlijn Boekarest ontspoord. De locomotief en vijf wagons liepen uit de rails en vijt andere sloegen om. Niettemin werden slechts drie personen licht gewond, daar de trein zeer slecht bezet was. Het treinverkeer kon spoedig worden hervat. Een onderzoek naar de oorzaak der ontsporing wordt ingesteld. De douane van Le Havre (Fr.) wordt beschuldigd van een nieuwe schandaal-affaire. Het betreft den frauduleuzen invoer van luxe automobielen. Sedert 3 jaren zou deze aangelegenheid gaande zijn, zonder dat zelfs geruchten erover in omloop wa ren gekomen. Intusschen zijn de bezwarende documenten ver dwenen. De smokkelarij zou bedreven zijn door dure auto's met een triptiek in te voeren, z g. voor tijdelijk, zoodat geen invoerrecht behoefde te worden betaald. Te Auburn in den Ameri- kaanscöen staat Californië is de 21-jarige Cramer gearresteerd, die in de algeloopen 4 jaar 27 personen heeft vermoord. Men noemde hem den Ame- rikaanschen „Jack the Ripper", naar den desiyds zoo beruchten Engelschen moordenaar. Cramer heeft bekend en aan gegeven, waar de lijken verbor gen zijn. Tijdens verbeteringswerk zaamheden aan een kanaal te Venetië stuitten de arbeiders op een granaat uit den wereldoorlog. De granaat ontplofte en 3 ar beiders wtrden gedood, terwijl een vierde arbeiderzwaar gewond werd. Tydens het te Malaga in Spanje gevierde „feest van de luchtvaart" zou de beroepspa rachutist Casimiro Ortiz een de monstratie geven. Hij steeg met eeu vliegtuig tot 1000 M. hoogte en sprong toen naar beneden. Zyn valscherm weigerde echter met het gevolg, dat hij in een korenveld te pletter sloeg. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat aan het valscherm niets mankeerde, zoo- dat men in het duister tast omtrent de oorzaken van dit ongeluk. Straatsburg is thans de zooveelste Fransche stad waar een „financieel schandaal" aan 't licht is gekomen. Bij de ge meen telykecredietinsteiling heeft men nl. ernstige onregelmatig heden ontdekt. De directeur en de kassier zijn van hun functies ontheven. Te Krefeld (Duitschland) hebben de anti-semieten hun woede tegen de Joden gekoeld, door in alle perceelen, zoowel winkels als particuliere huizen, welke door Joden bewoond wor den, of waarvan dit zelfs maar vermoed werd, de ruiten met steenen te verbrijzelen. Noodweer te Berltyn. Te Berlijn ontlastte zich Dins dagmiddag een wolkbreuk, ge paard met hevig onweer. Op elf plaatsen sloeg in de stad de bliksem in. Een arbeider werd getroffen en op slag gedood. Vooral het district Spandau had van het onweer te lyden. Op zeven plaatsen sloeg daar de bliksem in. In de Potsdamer Sirasse sloeg de bliksem in een tramwagen, De passagiers kwa men met den schrik vrij. Een 2-motorig bombarde mentsvliegtuig is by Parijs ty dens een nachtelijke oefenvlucht bij de daling in brand geraakt. Een der inzittenden verbrandde, twee onder officieren liepen ern stige brandwonden op. Voor wielrijders. Indien twee of meer wielrijders of motorrijders naast elkander ry- den op een rijwielpad, daD moeten zij bij het tegenkomen van een* anderen wielrijder ot motorrijder op het rijwielpad achter el kander gaan rijden. Hij die rechts is gaat voor rijden. Rijdt gij liefst naast elkander Op 't smalle rijwielpad, Bsdenk dan dat een ander Zijn deel ook gaarne had. Komt gfj dien ander tegen, Wees dan een brave man Gaat zoetjes achter 't vrouwtje Eo kijkt hem vriend'lijk an. Liggen er langs een weg twee rij wielpadeD,«dan moet men steeds het rechts liggende pad berijden. Geheimen. Eeuwenlang heeft zich een groot geheim gehandhaafdhet kleurgeheim van het échte Per zische tapijt, voor welks pracht zelfs de modernste anilineverven moeten verbleeken Dit recept is in het bezit van bepaalde dor pen, waar men de tapijten ook knoopt. Bedreigingen noch geld- aanbiedingen kunnen bewerken, een tip van den sluier, welke dit geheim verhult, op te lichten. Men weet slechts, dat het plant aardige kleurstoffen zijn. Vandaar, dat een echte «Perzische» door liefhebbers tegenwoordig nog met groote bedragen wordt be taald KorteD tijd geleden werd nog een Perzisch tapijt, dat een der vroegere vertrekken van ex- keizer Wilhelm, den «Heer van Doorn», in een Berlijnsch paleis versierde, voor de enorme som van 160 000 gulden, verkocht. Overigens zijo niet alle in Perzië vervaardigde tapijten échte, doch slechts die, welke geverfd zijn met de geheime kleuren. Hoe hoog een waardevol recept geschat wordt, bewijst het door Bayer samengestelde Bayer 205», het middel tegen de vreeselijke tropengeesel de slaapziekte dat het Zwarte Werelddeel ver overd heelt en voor het land, dat deze uitvinding herbergt, een belangrijke inkomst beteekent. Daarom werd destijds door En geland, dat als koloniaal land bijzonder veel belangstelling koes tert voor dit middel, in allen ernst het voorstel gedaan, tegen uitle vering van dit geheim een deel der Duitsche koloniën terug te geven. Recept. Wentelteefjes met vrnchtensans. 12 sneedjes oud brood zonder korst, V, liter melk, 2 eieren, 50 gram suiker 2 theelepels kaneel, 1 fleschje vruchtensaus. De eieren worden geklopt met suiker en kaneel, waarby de melk gevoegd wordt. In deze vloeistof dompelen we de sneedjes brood en stapelen ze op elkander, zoodat het vocht er goed in kan trekken. In de koekepan smelten we boter en bakken de sneedjes aan beide kanten lichtbruin, waarna wij ze op een langwerpige schotel leggen liefst in het midden iets hooger en het geheel overgieten met de saus. Desverkiezende kunnen we in- plaats van saus, jam op de wen telteefjes doen, b.v. abrikozenjam. De saus kangemaakt worden van 2Yj d.L. sap en 1 d.L. water, 50 gram suikeren 1 paplepel sago. Ponlet met rjjst en kerrie (4 per») 750 G. rijst, 600 G. kallspoulet, 21/, L. water, 4 bouillonblokjes, 80 G. boter, 4 uien, 1 eetlepel kerrie, ODgeveer 1 eetlepel zout, Neem een pan van 3 L., laat er boter in smelter, voeg daarbij het vleescb, het zout, de kerrie en de uien en laat in de pan alles met elksar smoreD, róó, dat de kleur lichtbruin blytt. Strooi er dan de rijst in en laat die 5 minuten men smoren, giet er het water bij en laat dit koken. Doe de bouillon» blokjes in een kopje, giet er ko kend water over en laat ze oplos sen, giet deze bouiiiou in de pan en laat alles zachtjes gaar worden,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3