geen goede tactiek zijn. Nu wil len B. en W. de V.V.V. wel steu nen, maar het gaat natuurlijk ook niet, om voor haar uitzondering- te maken als er een belasting is, geldt die voor allen zonder uitzondering. Ook voor 1935 kan geen subsidie meer worden gegeven, maar wel willen B. en W. voor 1936 in uitzicht stellen, om met een voorstel tot subsidie te komen. Het betreft hier een vereeniging, die tot algemeen belang dient. Dhr. 't GILDE zal er te zijner tijd meer van zeggen, maar wil nu wel verklaren, dat hij er meer voor is om de vermakelijkheids belasting te verlagen. Hij vindt het niet goed, om een vereeni ging, die eenige duizenden in kas heeft, nog met subsidie te steunen. Dhr. SEGHERS is het niet eens met dhr. 't Gilde en kan zich vereenigen met het voorste! van B. en W. Dhr. DE RUIJTER: Dat is toch slechts een voorstel, waarbij de Raad zich niet gebonden acht en dus nog vrij is om te oordee- len wat gebeuren moet? De VOORZDe- Raad blijft volkomen vrij. Het is alleen een mededeeling van B. en W., dat zij van plan zijn om subsidie voor te stellen. Dhr. VAN KAMPEN zal er geen drukte over maken, omdat nu toch geen beslissing wordt ge nomen, maar wel is hij het eens met dhr. 't Gilde, dat hetgeen B. en W voorstellen, een gevaarlijk- experiment wordt. De vermake lijkheidsbelasting is ingevoerd uit principe, dat deze wordt geheven, van degenen, die aan vermaak doen en dus door die belasting alleen worden getroffen diegenen, die het best kunnen bijdragen aan de instandhouding van het maatschappelijk leven. Naar spre kers meening wordt dit principe door de houding van B. en W weer verworpen En verder meent spr., dat als aan V V.V. een subsidie wordt toegekend, dan is het te verwach ten, dat andeie vereenigingen, die een zelfde doel beoogen, ook met een dergelijk verzoek zuilen ko men en het dan moeilijk gewei gerd kan worden. En ten slotte, zegt spr., zullen er, als de vermakelijkheidsbelas ting wordt verlaagd of afgeschaft, weer andere belastingen moeten worden verhoogd of nieuwe in het leven geroepen. Dhr. OGGEL bemerkt, dat de houding van B en W. hier weer wordt afgekamd, maar hij stelt daar tegenover, dat er toch ver schillende vereenigingen in onze gemeente zijn, die subsidie krij gen, en vraagt dan waarom er hier geen reden zou zijn, om ook V.V.V. te steunen. Men bedenke, dat deze veel en nuttig werkt in 't belang der gemeente en nu zijn B. en W. van meenin£, dat er geen bezwaar is om die vereern ging in staat te stellen om op dien weg voort te gaan, al was het maar uit erkenning en waar deering van het goede doel dat zij voorstaan. Het voorstel van B en W. tot afwijzing van dit verzoek wordt hierna met alg. st. aangenomen 6 Onderwijskosten. B. en W. dienen in a. een ontwerp besluit tot vast stelling van de kosten per leerling aan de openbare lagere school over 1933, b. idem van de verrekening met de bijzondere lage scholen over 1933, c. idem van driejaarl. afreke ning met de bijzondere scholen over de jaren 1931, 1932 en 1933. a. Aan de hand van de uit gaven ten behoeve van het open baar onderwijs over het jaar 1933 is een berekening gemaakt hoe veel de kosten per leerling over dat jaar bedragen. Uit de bij de stukken liggende gegevens zal men kunnen constateeren dal dit een bedrag van f 8,40 bedraagt. B. en W, stellen voor de kosten per leerling op dat bedrag vast te stellen. b. Aan de hand van dit vast gestelde bedrag kan worden be paald, waarop de besturen van de bijzondere scholen recht heb ben over dat jaar. Het aantal leerlingen van elke school geeft aan dat de school voor Chr. Nat. Onderwijs recht heeft opeen bedrag van f 3796,80, idem de school v.d. Hulpvereen. voor Geref. Onderwijs te Spui f 1222,20, idem de school van het R. K. Kerkbestuur f 1552,40. c. De rekening van de ge meente over het jaar 1933 is onlangs definitief vastgesteld, zoo dat met de besturen van de bij zondere scholen de driejaarlijk- sche afrekening kan plaats heb ben over de jaren 1931, 1932 en 1933. De door de schoolbestu ren overgelegde bescheiden tot staving van de over dat tijdvak gtda e uitgaven zijndoor B. en W. onderzocht en hebben bedragen voor de bijz. school in de Nieuw- straat f 10961,75, idem te Spui f4315,04 en voor de R.K. school f5328,17. Over die jaren is reeds uitgekeerd aan de bijz. school Nieuwstraat f 10227,71, de school te Spui f 4189,90 en de R.K. school f 5006,68, zoodat aan de besturen van die scholen het verschil met de reeds uitgekeerde bedragen kan worden uitbetaald als volgt school Nieuwstraat f734 04; school Spui f 22,20 en R K. schooi f 162,40 Het maximum bedrag waarop de schoolbesturen recht hebben bedraagt resp. f 12712.52, f4212,10 en f5169,08. Zonder hoofd. st. wordt beslo ten deze bedragen zoodanig vast te stellen. 7. Vermindering van school geld. Dhr. H. Verstraten E No. 33b vraagt vermindering van school geld 1933-1934. Blijkens be slissing van den Inspecteur van de Rijks Directe Belastingen be hoort hij van den 17e naar de 15e klasse van de Schoolgeld regeling te worden teruggebracht alzoo een vermindering van t 10.80. Ook is een verzoek ingekomen van C. J3. van Doeselaar Q 15. Blijkens beslissing van den Insp. der Rijks Dir. Belastingen was hij te hoog aangeslagen ook in de Schoolgeldbelasting. Alzoo behoort reclamant van de 8ste naar de 5de klasse in de School geldbelasting voor het jaar 1934- 1935 te worden teruggebracht, hetgeen een bedrag van f 5.40 vertegenwoordigt. Met alg. st. wordt aan deze verzoeken voldaan. 8. Aanbh-dins Gomeentereke nlneen 1934 a. Gemeenterekeningen. Gewone dienst. Ontvangsten f259.222 52 Uitgaven,247.398 58 hebben, nl. voor de gemeentere kening de hm. C. Hamelink, de Ruijter en 't Gilde en voor de rekeningen dergasfabriek, vleesch- keuringsdienst en armbestuur de hrn. Dieleman, van Bendegem en Segheis. Dezen nemen de benoeming aan. Batig saldo f 11.823.94 Kapitaaldienst. Ontvangsten f 54 608.57 Uitgaven 49022 91 Batig saldo f 5.585 66 Van het Gasbedrijf Afdeeling 1. Totaal batenf 87 502 77 lasten 87 502 77 Afdeeling 2. Kapitaalsinkomsten f 62.850.— Kapitaalsuitgaven 64 582.43 Nadeelig saldo f 1 729 43 Van den Vieeschkeu ingsdienst Afdeeling 1. Totaal baten. f 5.382 67 lasten 5 382.67 Afdeeling 2. Kapitaalsinkomsten f 597.13 Kapitaalsuitgaven 597.13 Van het Burgerl. Armbest. Bedrag der werkelijke ontvangsten f 10283 83 Bedrag der werkelijke uitgaven 10.237.68 Nadeelig saldo f 385 Tot onderzoek dezer rekenin gen werden door den voorzitter aangewezen die leden, welke nog in de volgende periode zitting Ook werden (voor den vorm) de begrootingen voor 1936 aan geboden. De VOORZ zegt, dat deze voorzien van de memorie van toelichting aan de leden zullen worden toegezonden, 9 Wijziging begrooting 1935. Besloten werd z.h.s. de vol gende wijzigingen aan te brengen. De inkomsten te verhoogen met f 75 voor bouwgrond, en f7827, wegens meer te ontvangen steun van het Rijk voor werkverschaf fing. De uitgaven worden ver-hoogd met f 4240, o.a. wegens otficieeie ontvangsten f 50, plaatsen urinoir in de Oranjestraat f215, terug gaaf tuinhuur f75, werkverschaf fing f 7000, toeslag voor dorschen f 800, en fokdag f 100. De onvoorziene uitgaven wor den verminderd met f338. 10. Aanvulling van vacature Hofyssen. Wegens vertrek van dhr. P. Huijsscn is in de Commissie van toezicht op het Agentschap van de Arbeidsbemiddeling en den dienst der Werkeloosheidsverze kering een vacature ontstaan. De Axdsche Bestuurders hier over gevraagd om een aanbeve ling voor de vacante plaats te zenden, zond het volgende twee tal Jac. Dieleman, Kanaalkade, Jan Goossen, Prins Mauritsstraat. Gekozen werd J. Dieleman met 9 st., Goossen had 1 st. en 3 st. waren blanco. 11. Vaststellen loon Gem." werkman. Met 1 Juli j.l. is er een vacature ontstaan van gemeente-werkman, omdat A IJzebaart op dien datum den dienst heeft verlaten, wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd. Alvorens een oproepiig daar voor te doeri hebben B. en W eerst overwogen of het bestaande loonpeil in overeenstemming was met het tegenwoordige loon in het vrije bedrijf. De conclusie was dat men voor de nieuw te benoemen functionaris eerst een andere basis moest vaststellen, wilde men niet voor de moeilijk heid komen dat bij een benoe ming een lager loon werd vast gesteld, dan waarna is opge roepen. Aanvankelijk dacht men loon- klassen in te voeren van: le klasse van f 19 tot f22 per week met 3 tweejaarlijksche verhoo gingen tl, 2e t 18 tot f21 met idem, 3e f 16 tot f 19 met idem, welke niet van toepassing zou zijn op het in dienst zijnde per soneel, doch bij het ter beoor deeling zenden van dit voorstel aa de Commissie voor Georga niseerd Overleg kwam deze tot de volgende beslissing, n.l. de loonkiasse voor de gemeente werklieden niet door te voeren en B. e"h W. in overweging geven om de nieuw te benoemen ge meente-werkman aan te stellen op een aanvangsloon van f 17 met 4 tweejarige verhoogingen van tl tot een maximum van f21 per week. Het College kon zich bij deze beslissing niet neerleggen, ui - gaande van de meening, dat da vraag naar een zoodanige be trekking ruimschoots zou wezen om daaruit een keuze te doen daarbij niet uit het oog verlie zende dat de loonen in het vrije bedrijf belangrijk gedaald zijn, sedert deze voor de aanwezige functionarissen waren vastgesteld. B. en W. stellen voor de be looning vast te stellen op een jaarwedde berekend naar f 16 per week met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 1 per week. Dhr. C. HAMELINK £egt in het voorstel van B. en W. weer te ervaren, d it Axel moet af geweken worden van den ge wonen gang "an zaken Nog on langs zijn de loonen besproken en is men tot de conclusie ge komen, dat ze de crifiek konden doorstaan van niet te hoog te zijn en zelfs vergeleken met an dere gemeenten laag te noemen zijn en nu wil men toch weer nog lager gaan bezoldigen. En zoo moet Axel altijd in ongun- stigen zin uitblinken. Spr. kan zich niet met het voorstel ver eenigen en als men vraagt of de bezuiniging er mede gediend is, dan antwoordt spr neen, het is bedillerigheid die niet te pas kdtnt en kant noch wal raakt. Ais we iemand in dienst nemen, eischen we, dat we er voor 100 pet. staat op kunnen maken, dat hij alle voorkomende werkzaam heden kent en ten beste zal verrichten. Zetten we hem naast oudtrei die meer verdienen, dan zal dat van invloed zijn op zijn prestatie's. Er zijn natuurlijk menschen, zegt spr., die voor minder loon willen werken, vooral in deze tijden van werkloosheid. Maar daar mag de gemeente niet op parasiteeren en daar is zij ook met mede gebaat. Men laat zich hier van den slechtsten kant zien. Spr. had beter gevonden, dat men de bestaande regeling had ge handhaafd. Wil men iemand zijn loon misgunnen, dan begeeft men zich op een gevaarlijken weg. We nemen personeel aan, maar ontnemen dat het recht om zich te verzetten of te staken ten be hoeve van betere vooruitzichten. Dat brengt mede, dat we daar tegenover een .coulante en sta biele houding aannemen. Acht men wijziging noodig, goed, maar dan over de geheele linie. Spr. zou gaarne zien, dat de Raad, die nu voor 't laatst bij - en is, goeden indruk achterlaten za!, door aan een behoorlijke bezoldiging mee te werken. De man, die benoemd zal worden, zal er heusch niet rijk van worden en in vei gelijking metTerneuzen b.v., waar het leven z.i. niet duurder is, zijn we nog aan den veiligen kant. Tenslotte, vraagt spr., wat zijn de motieven, waarom men lager gaat Een vergelijking met het vrije bedrijf gaat niet op, want er zijn verscheidenen, die meer verdienen. Spr. laakt de krenterigheid van B. en W., die willen toegeven aan den drang, welke steunt op naijver en afgunst. We moeten onze menschen op behoorlijke wijze bezoldigen, dan hebben we recht 100 pet. te eischen en handelen we rtaar eer en geweten. Spr. stelt voor het loon op het oude peil te houden en vraagt daarvoor den steun der raads leden. De VOORZ. licht het standpunt van B en W. toe, dat aanvankelijk niet eenstemmig was, ofschoon verschillende malen over die zaak is gesproken. Wel waren we overtuigd, dat het loon lager kon en dat een 3e werkman moest aangesteld worden. Spr. was het eens met de Commissie van Gerrg. Overleg, maar de meer derheid van B. en W. niet. Het komt spr. voor, dat f 16, dat ver minderd met de pensioensbijdrage f 14,60 wordt, te weinig is, terwijl er toch 6 jaar noodig zijn, eer het maximum bereikt is. De tegenwoordige werklieden van de gemeente hebben f20—f24 en spr. acht die sprong tot f 16 te groot en zag liever f 17. Acht men het noodzakelijk om te verminderen over de geheele linie, dan moet deze zaak worden behandeld bij de begrooting. Maar spr vindt ook dat een vergelijking met het vrije bedrijf, waarmee dan meestal de landbouw wordt bedoeld, niet goed is. Men moet niet de laagste loonen nemen en daarom vond spr. f 17 beter. Dhr. OGGEL wil, nu toch de spiitsing besproken is, zijn stand punt ook meededen en zegt, dat de loonen, zooals ze nu zijn, zijn vastgesteld in jaren van hoog conjunctuur en dus is het redelijk en billijk, dat, nu er depressie is gekomen, we ons daarbij weer aansluiten. Het is gemakkelijk om uit de gemeentekas royaal te zijn, maar we moeten toch reke ning houden met de tijden. Blijkt iater dat het loon te laag is, dan is het gemakkelijker bm het op te voeren, dan om er af te nemen. Ook als we zien op de werk zaamheden die gevraagd worden en deze vergelijken met het vrije bedrijf, dan is het verschil groot en zal ook het uurloon in ge meentedienst hooger zijn. Het verschil met het G O. is wel niet groot, maar we hebben ons aangepast aan het ambtenaren reglement. Een algeheele verla ging was natuurlijk gemakke lijker, maar dan stuiten we op de hooge salarissen, die ook dhr. C. Hamelink niet verminderen wil en waaraan we niets kunnen veranderen. Maar voorzoover we het in handen hebben moeten we toï de richting naar verlaging uit. Dhr. VAN KAMPEN zegt dat men zich op het standpunt kan stellen, dat dit loon is overeen komstig de realiteit van het te genwoordige levensonderhoud en dan wil hij dat accepteeren. Spr. meent, dat f20 een goed weekloon is, daar kan men mee voor den dag komen, en ja, de gemeente moet een goed werk geefster zijn, maar toch niet bui tengewoon. Men kan de loonen wel willen handhaven, maar een- 'maal moet men toch tot minder geraken. En wat de hoogere ambtenaren betreft, dat is voor de verantwoording dergenen, die erover te beslissen hebben. Maar in het aangezicht van duizenden, die voor veel minder moeten ploeteren, wil spr. het voorstel van B. en W. steunen. Dhr. VERSCHELLING is het eens met dhr. Hamelink, omdat de menschen van alies moeten kunnen en nu eens dit en dan dat moeten verrichten. Dhr. SEGHERS vindt het ook klein, dat B. en W. zich vast klampen aan het vrije bedrijf. Toch wordt b.v. op de 'lAzote wel meer verdiend en zijn ws dus aan den lagen kant. Dhr. 't GILDE staat op een artder standpunt, al wil hij niet het laagste. Hij steunt een voor stel van f 17—f21. De VOORZ. zegt alzoo drie voorstellen te hooren en brengt het voorstel van B pn W. in stemming, dat wordt aangenomen met 7 tegen 6 st. Vóór dhrn. Jan de Feijter, van Kampen, Og- gel, van Bendegem. van de Bilt, Dieleman en Iz. de Feijter. Te gen dhrn. 't Gilde, Verschelling, A. Hamelink, Seghers, C. Hame link en De Ruijter. (Wordt vervolgd). Koningin Astrid f Een droevige mare ging gis terenmiddag door België, door ons land, ja door geheel Europa. Het bericht van een ontzettend ongeluk, dat hoewel het bijna iedere week hier of daar gebeurt, nu van zooveel meer beteekenis, waar het de dood geldt van een lieve vorstin, van Koningin Astrid van België. Medelijden gaat uit van geheel Europa, met Koning Leopold, die nog slechts ruim een jaar op zoo noodlottige wijze zijn vader ver loor en nu eveneens plotseling in eenige seconden zijn gade ziet sterven. Vreeselijk klonk de tijding Koningin Astrid van België tjjdens een automobiel ongeluk plotseling om het leven ge komen. Het ongeluk had piaais op den weg tusschen Kilsnacht en Luzern. Koning Leopold bestuurde zelf den auto, naast hem zat de Koningin. Zij waren vergezeld van den chauffeur, die achterin had plaats genomen. Doordat Z. M. keek op een land kaart, die de Koningin raad pleegde, week het stuur af en reed de auto met een groote vaart in de richting van het Vierwoudstedenmeer. De auto botste tegen een rij boomen, waarbij Koningin Astrid uit den wagen tegen een boom werd geslingerd. H. M, was op slag dood. De Koning werd licht gewond. Ook de chauffeur werd uit de auto geworpen, doch bekwam geen letsel. De auto reed daarna het water in. Inzittenden van een volgauto vonden de Koningin en den Koning op den weg liggen,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2