Het I0IHÜIS Een perceel Bouwterrein, 1. en Een Woonhuis met Erf WIJDINGSSAMENKOMST Spreker: Ds. LINDEBOOM van Serooskerke (W.) Edelstijf sel „Crackfree" Advertentiën. Donderdag 29 Augustus a.s. Kantoorvan W. A. DEN BQGGENDE te Axel, Nieuwstraat 80. Terstond te huur: ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, op Vrijdag 30 Augustus 1935, Onderwerp: „Hou en trouw aan Troon en Kroon". i. zij den gemeente veldwachter Forsten, dien zij het voorgeval lene vertelden, waarop deze een auto aanhield en den chauffeur gelastte met hem terug te ryden. De veldwachter slaagde erin de man, die de dames het laatst had achtervolgd, aan te houden. Hy bleek te zijn de 26 jarige A. K. uit Sappemeer. De man bekende de dames met minder goede be doelingen te tebben lastig geval len. Nadat hij eenigen tijd op gesloten was geweest, is bij, na dat proces-verbaal was opge maakt, weer op vrije voeten ge steld. In de gemeente Gemert (N.-Br.) doet zich een geval van slaapziekte voor bij de 45 jarige vrouw A. RoversVerschuren. De vrouw slaapt al ongeveer 20 dagen. Ofschoon zij langs natuur lijken weg wordt gevoed, is zij zoodanig verzwakt, dat voor haar leven wordt gevreesd. Bg het Kruithuis aan den Haarlemmerweg onder Amster dam is een 10 jarige jongen, die daar zat te hengelen, te water geraakt en verdronken. Op een onbewaakten over weg te Raamsdonk is een boeren wagen door een trein gegrepen en tientallen meters meegesleurd. De voerman, J. B. werd tegen den grond geslingerd en liep een ern stige hooldwondo op. Hij is naar een ziekenhuis vervoerd. De paar den, welke voor den wagen waren gespannen, hadden zicb terstond losgerukt en bleven ongedeerd. Op den nieuwen betonweg AmsterdamVelsen onder Haar- lemmerliede heelt een ernstig motorongeluk plaats gehad. In de richting Amsterdam reed de motorrijder P. K. uit Amster dam met als duopassagiere, zijn verloofde, de 17-jarige mej. E H. eveneens uit Amsterdam. Van den tegenovergestelden kant kwam plotseling eeD met paard bespannen boerenwagen, welke dwars over den wegslin gerde, tengevolge waarvan de motorryder werd aangereden. Deze kwam op den betonnen weg terecht. De duorydster bleek er erg aan toe te zyn. Zy bad waar- scbynlyk een ernstige hersen schudding bekomen. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken iu de wo ning van den landbouwer T. Grenier te Beesd. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en het duurde niet lang, of de brand sloeg over naar de aangrenzende woningen. Tengevolge van de droogte vond het vuur gretig voedsel in de vele brandbare materialen van de slechts gedeeltelijk uit steen opgetrokken huizen. Het ge- heele blok van 4 boerenwonin gen en een tuindershuis werd door het vuur aangetast. Hoewel de brandweer uit Gel- dermalsen nog ter plaatse ver scheen om assistentie te verlee- neD, kon de brandweer van het dorp zelfs, ook met deze hulp tegen de fel-oplaaicnjie vlammen niets uitrichten. Alle 5 wonin gen met bybehoorende schuren en hooibergen brandden geheel at. Van de inboedels der wo ningen kon slechts weinig wor den gered. De vry aanzienlijke schade wordt niet geheel door verzekering gedekt. De kerkgang op het dorp en in de stad. In het Hervormd weekblad „De Geretormeerde kerk" schryft os. H. Bakker, Ned. Her*. Pred te Amsterdam in zyn rubriek Christendom en Cultuur over het onderwerp „Onze Kerkgang". Na het een en ander in dat artikel te hebben medegedeeld over zijn verschillende ervarin gen opgedaan bij het huisbezoek in Amsterdam, alwaar de men- schen beter de adressen bekend zijn van de diverse theaters, dan de plaatsen waar de kerken te vinden zyo, zegt ds. Bakker ook het volgende Myn gedachten kunnen, gemengd met een he.melyKe ja- loerschtieid, wel eens terugkee- ren naar mijD vroegere dorpsge- meeatea. Da Zondag was er de dag van rust en van heiliging. Winkels gesloten. Ieder op z'n Zondagsch En wanneer straks de kerkklok de kerk stond midden in het dorp, kostelyk sym bool begon to luiden, gingen de deureD open. In breede rijen gingen de stammen op naar des leeren huis. Nooit lypischer heb ik dit ech ter geziendan toen ik op een Zon dag op bet eiland Marken preek te. 't Eiland was ondergeloopen. Langs de steenen paadjes kon men niet gaan Maar in de kerk kwam men. Wanneer het kerk- yd was, zag ik vanuit het pasto- rieraam roeibootjes van alle kan ten komen aandrijven. Bemand met vrouwen en kinderoD. De mannon rooiden metforscbensl ig. Schilderachtiger, maar ook in drukwekkender heb ik het wel nooit anders gezien. Ja ze kwa men. Want op Marken is de kerk hèt middelpunt, tot dr. A Kuyper er de scheidslijn trok en er in die éóne gemeenschap du twee ierken, dus ook twee middelpun ten zyn. Veenbrand in N.-Lintborg. De droogde en de hitte hebben tot gevolg, dat de hoogo veen gronden in Noórd-Limburg bui tengewoon (brandbaar zijn gewor den. Een enkel vonkje, zelfs een glasscherfje dat als brandglas werkt, is voldoende om een laai ende vuurzee te ontketenen, die uitermate moeilijk te bestrijden is. Dit heeft men aldus de Tel. ondervonden in de gemeente Arcen-Velden tusschen Venloen Gennep. Tot deze gemeente, die zich tot aan de Nederlandsch Duitscbe grens uitstrektbehooren groote hoofdzakelijk met heide- gewassen begroeide hoogveen- gronden, die weinig waarde be zitten, maar in dagen als deze zeer brandbaar zyn. Vermoede- yk door een van de bovenge noemde oorzaken is daar eenige dagen geleden brand ontstaan. Zoolang de verwoesting zich be paalde tot vry waardelooze gron den, beperkte men de bestrijding tot de zichtbare vlammen, maar Vrydag giügen twee dennenbos- schen in vlammen op. Het vuur nam daarna grootere afmetingen aan en woedde tenslotte over een oppervlakte van naar schatting 6 H.A. Bovendien dreigde het over te slaan naar de uitgestrekte bosschen, die in de nafcyheid van de Duitsche grens gelegen zijn. Op dat oogenblik greep de over heid krachtig in. Hij rt quireerde alle beschikbare arbeiders van de werkverschaffing en hetgemeen- tepersoneel en met voortvarend heid werd begonnen met het gra ven van een brandvrije gaüg ge heel om het bedreigde gebied. Het was een omvangrijk werk, maar men is er in geslaagd het tot een goed einde te brengen. f 500 buitgemaakt. Op de grens van Overschie en botterdam ligt een woonschip en de bewoner daarvan, de 19 jarige A B, is aangehouden, verdacht van den 55 jarigen J van W die alleen in een huisje woont, verschillende bedrageD te hebben afgeperst, jn totaal tot een bedrag van 500 gld. J. van W. durfde zelf geen aan- gitte by de politie te doeD, maar door verschillende omstandighe den heelt de politie toch aan deze geschiedenis een eiDde kunnen makeD, dank zij de hulp van een familielid en een vriend van den 55 jarigen man. Het was reeds opgevallen, dat de B die werkloos was, geregeld by van W. op bezoek kwam en dat de jongeman er steeds zorgvul diger en beter gekleed ging uit zien, terwijl de oude man mepr en meer verslonsde en zichtbaar wegkwynde. Naar aanleidiug van de verkregen inlichtingen werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat A B. sedert 1933 op gezette tijden geld kwam atpersen. Hierbij maakte b\j den ouden man bang met iets, dat hy uit zyn verleden zeide ta weten en onder bedreiging met een revolver wist by geld los te krijgen. De oude man is by familieleden ondergebracht en B. is gearresteerd. De politie heeft tal van aan wtysingea tegen hem, o.a. eenige brieven waar mee hy eveneens den ouden man geld heeft afgeperst. Dappere moeder. Tengevolge van een defect aan een benzine-kooktoestel is brand uitgebroken in een zomerverblijf te Bergumermeer, toebehoorende aan den heer B. uit Leeuwarden. Het vuur breidde zich snel uit en mevrouw B., die naar boven was gesneld om haar ziek te bed liggend dochterije te redden, kon niet meer naar beneden en moest z;ch met haar kostbaren last door een raam in veiligheid stellen. Zij kreeg hierbij eenige verwon dingen. Het buis is uitgebrand. Tusschen de Nederlandsche grens en de vierde golfbrekers- dam naar Kcocke is een kano door een verkeerde roeibew giDg omgeslagen. De inzittende vrouw geraakte onder het vaartuigje ec is verdronken. Zij was afkomstig uit Parijs en te Knocke in pension. Liefdadigheid en belasting. John D. Rockefeller Jrheeft meer dan 25 pet. van zijn aan- deelenbezit in oliemaatschappijen ten bedrage van 256 millioen, voer liefdadige doeleinden be steed in de afgeloopen acht maan den, te beginrfen by het oogenblik waarop de eerste gegevens be kend werden over de belasting- wetplannen van Roosevelt. Dit is medegedeeld in een rapport aan de betrflïende commissie van on derzoek. We kunnen ons voorstellen, dat men zijq geld liever vrijwillig, dan „gedwongen" afstaat. Net goed. Den laatsten tyd zijn in Japan doosjes lucifers verkocht, met bet opschrift „Weg met Japan", het geen begrijpelijkerwijze groote ontstemming heeft gewekt. De bladen beschuldigden China reeds van „onoprechtheid", omdat daar dergelijke artikelen, vervaardigd en op de markt gebracht zouden zyn, totdat bleek, dat de lucifers met de etiketten vervaardigd wa ren in Japan, door een Japanscbe firma. De fabrikant had de luci fers naar China willen exportee ren, daar bleken zy onverkoop baar in verband met campagne, die de autoriteiten voeren tegen de anti-Japansche leuzen. Delu- ciferfabriek ging failliet en haar voorraad werd tegen zulke lage prijzen op de bionenlandsche markt gebracht, dat deze grit van de hand gicg. Nog steeds worden bij de Brandenburgerpoort te Berlyn de werkziamheden by den in- gestorten tunnel van de onder- grondscbe voortgezet. Indien men de bedolven personen niet zal aantreffen, zullen de mijn werkers opnieuw moeten ingrij pen en trachten van denzykant door te driDgen op de plaats, waar men de slachtoffers ver moedt. Tot nu toe hebben acht brandweerspuiten dienst gedaan om het peil-van het grondwater te doen verminderen. Er zijn nog bijna 700 man druk aan het werk Men is er gisteren in geslaagd 8 van de 19 vermiste slacht offers te vindeD. Volgens medisch oordeel hebben de ongelukkigen onmiddeliyk den dood gevonden. Sportnieuws. dan ook een nuttigen voorsprong van 2 0. In de tweede helft was het echter spoedig met hen gedaan. Aanvankelyk gaven ze nog een bee*je partij, doch toen Axel den staud weldra op 1 2 bracht en even later uit een strafschop gelijk maakte, ver toonde het Belgische spel een totale inzinking. De Oranjeman nen profiteerden hiervan en voerden den stand op regelmatige wijze op tot 5 2, waarmede het einde kwam. Als geheel stond de wedstrijd op veel lager peil dan de laatste hier tegen Aalst gespeelde partij Het was ook wel een beetje te warm om zich ten volle te geven in een wedstrijd, waarvan de uitslag toch van geen belang was. Marktberichten. AXEL, 24 Aug. 1935. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00- 6,50, wintergerst 4,00 4,25 zomergerst 4,00—4,25, haver 5,25 5,50, groene erwten 7,00— 8,25 bruine boonen 00,0000,00, duivenboonen 0,00—0,paar- denboonen 0,00—0,blauw- maanzaad 13,00 14,00, karwei zaad 15,00 16,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 5, —5,50. HULST, 26 Aug 1935. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,50—0,—, wintergerst 4,00—4,25 zomergerst 4,00—4,25, haver 5,50 6,00, erwten 7,50—8,50, paar- denboonen 0,00—0,00, duiven boonen 0,00—0,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 00,00 00,00, lijnzaad 5,00 5,50, blauw maanzaad 00—00,50, mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 0, verk. Varkens 23, 16. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 2,90 CORRESPONDENTIE. A. D. Uw schrijven kan in dien vorm niet geplaatst worden. Axel— R C. Lokeren 5-2. Er was Zondag voor dezen wedstrijd geringe belangstelling, wat ten deele ook wel een gevolg zal zijn geweest van het onge wone uur (half 4) waarop werd aaugevacgen. Onze stadgenooten verschenen in een gewijzigde opstelling, met enkele jonge spelers als proef, waarmee men in volgende wed strijden rekening kan houden. De wedstrijd zelf had een gewoon verloop, d.w.z. zooals er reeds vele gespeeld zyn, zender dat er bijeonder goed spel ver toond werd. Lokoren was voor de rust iets sterker, wat voor namelijk kwam door de goede aanvallen van den linksbuiten Bij de rust harders de bezoekers Kinderen, van 8 jaar en ouder, die LID van bovengenoemd koor willen worden, kunnen zich aan melden op de eerste repetitie op s avonds half 7 in „HET CENTRUM" (repetitiezaai). Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van de fam. JACOB OOOSSEN, in het café van Mej. Wed. Qili- jamse te Axel, op Vrijdag 6 September 1935* ues na- miuuags 3 uur, verkoopen KOOP 1. met ERF en TUIN te Axel, Vaartdijk, kad. sectie Bdeelen nos. 602 en 603, samen groot pl.m. 4 A. 74 c.Athans nog bewoond door J. J. van Drongelen-Goossen. KOOP 2. naast koop 1, deel van sectie B no. 603, groot pl.m. 3 A. 56 c.A. Te aanvaarden: 15 Oct. 1935. Betalen 12 Oct. 1935. A. DYKSTRA, Deur waarder te Hulst, zal op Donderdag 29 Augustus a-s 's voormid dag te 10 uur (w t.), ten ver zoeke van den WelEd. Oestr. Heer Mr. P. C. ADR1AANSE, adv. proc. te Middelburg, Cu rator in het faillissement van J. HE1JNSD1JK, kolenhandelaar te Axel, ten huize van Heijnsdijk, publiek a contant, verkoopen alsBuffet, diverse Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Bank, Buiska chel met toebehooren, Hee renrijwiel, Gordijnen, Vloer zeil, Vloermatten, Klokstel, Petroleumstellen, Steengoed en verder Keukengerief. Paard, 6 Kippen, Tortelduif, Menwagen, Orondbascule met gewichten, Ladder, Wa- genwip, Broeiramen, Paar dentuig, klein Landbouwge- rief, Brandhout en de Mest in den put. BEZICHTIGING: 1 uur voor den verkoop. NtTTh WONING, staande Oudeweg, Axel. Te bevragen bij J DE KRAKER, Zeestraat, Axel. Op Donderdag 29 Au gustus 1935, nam. 7 uur (zumcriijd), zal ten verzoeke van dhr. ABR. JANSEN, in het café GrOOThaert te Spui, in het openbaar worden verkocht: te Axel-Margrette, kadaster sectie B no. 576, groot 1 A. 6 c.A. Aanvaarding bij de betaling, zijnde 1 maand na de toewijzing. Hypotheek beschikbaar. 's avonds 7 uur in de Geref Kerk te AXEL. Medewerking verleenen de Chr. Zangver. „Asai" en het Kindetkoor. Programma's a 10 cent verkrijgbaar tot 5 uur bij de Heeren B. J. KNIERIEM, C. A. VAN DER W1ELE en P. A. WONDERGEM. Leden der Chr. Oranje-Ver. ontvangen gratis programma. HET BESTUUR DER CHR. ORANJE-VER. Onze klanten zeggen Wol, Zijde en Katoen Kan men ook met „Crackfree" doen. Overal verkrijgbaar. miRim

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3