Binnenland. Rectitszaken. Gemengd Nieuws. met de verdwenen 300 kisten mun'tie, waarover di „Oeuvre" indeitijl eveneens de eerste it hullingen heeft gedaan en du later voor Paraguay bestemd bleken te zijn. De raadgevingen van de Duitsche rijksminister van Eco nomische Zaken, tevens president der Rijksbank, dr. Schacht, om de actie tegen de Joden te ma tigen, zijn tot nu toe niet opge volgd. De nationaal-socialisti sche autoriteiten gaan voort met de anti-semietische agitatie. Te Wiesbaden zijn voor de huizen van negen Joodsche families de monstraties gehouden. De be woners werden „in Schutzhafi" genomen. Te Mainz heeft de plaatselijk partijleider proclamaties doen aan plakken, waarin hij verklaart, dat alle pachters van landerijen dc gemeenten geen handel mogei drijven met Joden, op straffe vai verbreking van hun pachtcontraci De slaapziekte, welke in d> omgeving van Kobe heersehi, heeft grooteren omvang aange nomen. Ook de bewoners va Tokio zijn thans door de zieki aangetast. In totaal heeft men 400 ge vallen van slaapziekte geconsta teerd, waarvan 157 met doode lijken afloop. Het is nu tien jaar geleden, da de ziekte het laatst heeft gewoed De Ken. Familie In Schotland. H. M. Koningin Wilhelminaer H K H Prinses Juliana woonden als gasten van de Hertogin va Atholi een demonstratie bij van folklore u;t het Schotsche Hoog land te Crieff. Zij betoonden groote belangstelling voor dt typisch Schotsche prestaties en de kracht en behendigheid der Hooglanders. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin 31 Augustus nog in het "buitenland vertoeven en dus ditmaal op Haar verjaardag niet hier te lande aanwezig zijn. De crpdletmoelljjkhedcn. In verband met de stagnatie die er heerscht inzake het ver strekken van geld onder hypothe cair verband heeft de Minister van Sociale Zaken, mr. Slingen- berg, namens de Regeering een bespreking gehouden met ver tegenwoordigers van de Vereeni- ging van Directeuren van Hypo theekbanken, van de Nederland- sche Spaarbank, van den Beleg- gingsraad en van de Vereeniging ter Bevordering van het Levens verzekeringswezen. De Minister streeft er naar, in den bestaanden toestand in ge meenschappelijk overleg verbete ring te brengen. Tijdens de besprekingen, die een bevredigend verloop hadden, werd in het bijzonder naar voren gebracht dat de onzekerheid die er heerschte omtrent het lot van den gulden, zoomede het wets ontwerp inzake de vaste lasten, de credietmoeilijkheden hadden gestimuleerd. De aan de bespreking deelne mende instellingen zullen der re geering, hetzij individueel, hetzij gemeenschappelijk, nader schrif telijk van advies dienen. AXEL, 27 Augustus l»»5. Dank zij de opbrengst der ge houden collecten èn door e Chr. Oranjevereeniging èn van wege het daarna gevormd comi té, met het doel om op aanst. Zaterdag den 55sten jaardag van onze Koningin inzonderheid voor de Axelsche jeugd te maken tot een dag van ontspanning en feeststemming, is men er in ge slaagd om daarvoor een program ma samen te stellen. Tegen Vrijdagavond was het comité, bestaande uit de hoofden der verschillende scholen, door Burgemeester Blok ter vergadering opgeroepen en waren ook genoo- digd de respectievelijke onder wijskrachten, om aan de bespre kingen deel te nemen. Al spoe dig was het plan gemaakt, dat men ons ter plaatsing aanbood» Om half tien zullen de kinderen der bewaarscholen in feesttooi met hunne geleiders zingend een wandeling maken door de ver schillende straten en als ze in hun school zijn teruggekeerd, worden de kleuters vergast op een tracfaiie. 's Middags is het feest voor de leerlingen der lagere scholen. Om 2 uur worden ze allen in stoet opgesteld in de Noordstraat, om met de muziek voorop, af te marcheeren, eveneens onder ge leide van het schoolpersoneel naar het concoursterrein. (Jon gens en meisjes, we zouden jullie bij deze willen vragen om de volksliederen met de muziek mee ie zingen en niet te flauw, maai uit volle borst Op het terrein zal de jeugd vorden getracteerd en daarna vorden de kinderen opgesteld in roepen, verdeeld naar leeftijd, im deel te nemen aan de ver- chillende spelen, welke zullen ïestaan in turfrapen, stoelenwed- trijd, haasje-over, zakloopen en ïalloopen. Een en ander natuurlijk afge- visseld door muziek. Tot slot heeft een vliegerwed- trijd plaats en ook een wedstrijd oor steltloopers (jongens en neisjes), om vervolgens weer met nuziek naar de stad terug te <eeren, waar de behaalde prijzen uilen worden uitgereikt. Wanneer het weer meewerkt op het oogenblik is het niet zoo schitterend) belooft het een echt jolige dag te worden voor de jeugd en ook wel voor de groo teren. We stellen ons nl. voor, lat velen de stoet over den Kin derdijk zullen volgen om getidige te zijn van de pret der jeugd. Hierbij gevoegd de gewoonlijke vlaggentooi, welke hier altijd algemeen is, en de concerten op 1e markt, zal naar we hopen, 31 Augustus dit jaar weer op waar dige wijze zijn herdacht. Zooals gemeld, zal aan den vooravond door de Chr. Oranje vereeniging een wijdingsavond worden gehouden in de Qeref. kerk, met medewerking van de Chr. zangvereeniging Asaf en de WelEerw. heeren ds. Lindeboom van Serooskerke en ds. Post al hier, waarvoor programma's wor den te koop gesteld. Zie advertentie. Mooi nitstapje. Besloten is door de afd. Volks onderwijs in overleg met de Oudercommissie en het personeel der o. 1. s. alhier, dat de leer lingen van de openbare school aanst. Vrijdag per autobus een reisje zullen maken naar Cadzand en Knocke. P. T. T. Het postkantoor is a. s. Zater dag met het oog op Koningin ïe- dag geopend tot 12,30 en daarna dien dag gesloten. Behandeld worden zegelverkoop, pakketpost, spaarbankboekjes, telegrammen en postwissels. Giro alleen voor spoedbehandeling. Voor telegraaf en telefoon gel den de gewone uren. Het Klein Festival dat hier Zaterdag werd gegeven, ondervond door de gemaakte re clame veel belangstelling. Dit maal was Axel het laatst aan de beurt van de bezoeken, zoodat Hoek en Zaamslag hun muziek- feestje al gehad hadden en wel onder begunstiging van fraai zomerweer. Wij Axelaars konden daar Zaterdag niet op roemen, maar toch was koe te na den regen, die in den vooravond op hield, ten zeerste welkom. Mis schien was ook dat een der oor zaken, waardoor het bezoek veel drukker was dan vroeger. Na een wel wat korte muzikale wandeling werd, zooals gebrui kelijk, een ensemble marsch ge blazen, waarover de dirigent, dhr. Joh. Wisse van Zaamslag, tevreden kon zijn. Ook de concerten liepen goed van stapel, en waren o.i. als een excelsior te beschouwen. Axel had er zich een beetje gemakke lijk afgemaakt, Hoek was beter, al had het met „Guillaume Teil" een zware rol en Zaamslag was o i. het best. Met een gevarieerd en zelfs populair programma, dat uitstekend werd uitgevoerd, be haalde het verdiend succes. In dezelfde mate was ook het publiek rrnf de kiosk toegeno men. Jammer maar, dat niet de noodige stilte werd bewaard om de solisten behoorlijk te kunnen volgen. Ongeveer half elf trokken de gasten welgemoed naar huis. Alles liep in de beste orde af. Waar dit de 9e maal is dat de broederband of het drieman schap deze muzikale samenkom sten organiseerde is het te be grijpen, dat de besturen voor de 10e maal een jubileumsamenkomst in overweging namen. Gemeenteraad. De Raad vergaderde heden onder voorzitterschap van burge meester Blok. Aanwezig alle leden. Na vaststelling der notulen werd mededteling gedaan van de inge komen stukken, die voor kennis geving werden aangenomen. Hieronder behooren a. Goedkeuring der wijziging in de verordening der vermake lijkheidsbelasting. b. Goedkeuring van den ver koop van bouwgrond. c. Idem van de geldleening. d. ld. begrootingswijziging 1934 e. ld. 1935 f- ld- g. Verslag van de vergadering van de Commissie voor Georg. Overleg inzake het loon van den te benoemen gemeentewerkman. h. Advies van Ged. St. om aan de voorwaarden der geldlee ning toe te voegen het woord „jaarlijksche". Alzoo is besloten. Naar aanleiding van de vraag van dhr. Seghers, aan wie het onderhoud behoort van den berm aan den Oudenweg, deelde de Voorzitter mede, dat zulks niet met zekerheid is mee te deelen, doch dat inmiddels van gemeente wege het pad in behoorlijken staat is gebracht. 3. Vervolgens werd besloten tot verkoop van 2 perceelen grond ter grootte van 330 Ms ad f 3,50 in de Prins Hendrikstraat aan M. J. van den Berg, bouwkundige alhier, ten behoeve van cliënlèle, en 2 perceelen aan deDs.Jan Scharpstraat, ad f 2,75, aan M. W. Visscher, schilder alhier. 4. Ingevolge wijziging van art. 23 der Drankwet werd ook de desbetreffende verordening ge wijzigd. Punt 5 liep over een adres van V.V.V. alhier, waarin dhrn. A. van Maale en A. P. Essel- brugge, resp. voorzitter en secre taris namens het bestuur te ken nen gaven, dat het doel van V. V.V. is, het trekken van vreem delingen naar Axel en zij met het oog daarop jaarlijks op den 2en Pinksterdag harddraverijen doen houden dat dit aan Axel een goeden dag bezorgt, daar niet alleen di recte voordeelen voor vele ne ringdoenden zijn aan te wijzen, maar h.i. ook de indirecte voor delen niet zijn te onderschatten dat zij echter, dank zij de 20 pet. belasting op de vermakelijk heden als belooning voor hunne prestatie op dien dag nog ruim f 185 in de gemeentekas mag storten, waardoor een tekort werd geboekt van f 175. Waar op bijna alle plaatsen, waar een V.V.V. in het belang van de gemeente werkt, deze vereenigingen een flinke subsidie van de gemeenten ontvangen, vragen adressanten, om in de volgende jaren met het houden van harddraverijen te kunnen' voortgaan, de betaalde belasting in den vom van subsidie voor dit jaar te mogen terugontvangen. B. en W. zeggen in hun pre advies, dat de feiten hier worden weergegeven, zooals zij ze hebben kunnen constateeren op den 2en Pinksterdag. Anderzijds valt het uit een financieel oogpunt moei lijk te verdedigen, om in den loop van het jaar te besluiten tot een dergelijke uitgaaf. Op dien grond stelden zij voor om op het adres a f w ij z e n d te beschikken, maar wilden zij toezegging doen, dat bij het opmaken van de begroo- ting voor 1936 rekening zal ge houden worden met de prestaties van V. V. V. in het belang van onze ingezetenen. Het voorstei van B. en W. werd met alg. st. aangenomen. 6. Vervolgens werd besloten a tot vaststelling der kosten van het 1. o. per leerling over 1933 en b dienovereenkomstige ver rekening met de bijz. scholen. Het bedrag sub a is f 8,40 en de bedragen waarop de sub b be doelde scholen recht hebben zijn f3796,80 voor school Nieuwstr., f 1222,20 school Spui en f 1562,40 r. k. school. Blijkens de gegevens van uit gaven en voorschotten aan die scholen is nog uit te betalen resp. f734, f22,20 en f 162,40. 7. Ingevolge verzoeken werd be sloten tot vermindering vanschool gelden voor H. Verstraten en C P. van Doeselaar. 8. Aangeboden werden ver volgens diverse gemeentereke ningen over 1934, als volgt: a. Gemeenterekening gewone dienst (afd. I). Ontvangsten f 259.222, uitgaven f247.398, batig saldo f 11.824. Kapitaaldienst (afd II). Ontv. f54.608, uitg. f49.023, batig saldo f 5 585. b. Gasbedrijf (afd. I). Ontv. f87.502, uitg. f87.502. Atd. II. Ink. f 62 850, uitg. f64 582, nadeelig slot f1729. c. Vleeschkeuringsdienst- Afd. I. Ontv. f 5.382, uitgaven f5 382. Afd. 11. Chitv. f597, uitg. f 597. d. Burg. Armbestuur. Ontv. f 10.283, uitg. f10 287. 9. Ook werden de begrootingen voor 1936 aangeboden, welke den leden zullen worden toegezonden, voorzien van een memorie van toelichting. 10. Wegens vertrek van P. Huijssen werd in de comm. van toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling en den dienst der Werkloosheidsverzekering be noemd Jac. Dieleman, Kanaalkade. 11. Het laatste punt gold de be noeming van'een vasten werkman voor de gemeente, wegens de vacature-IJzebaart. Alvorens daartoe over te gaan weid eerst het salaris vastgesteld. De Commissie van Georg. Over leg gaf in overweging een aan- vangsloon van f 17 per week met 4 tweejaarl. verhooging, dus f21. B. en W. stelden voor f 16 met dezelfde verhooging, dus tot f20. Na eenig debat is het voorstel van B. en W. aangenomen. Op de lijst van aanbeveling stonden F. M. den Engelsman, Wiih. str. 23, R. de Kraker, O 25 F. Lippens B 84 en J. Wolfert H 4 Benoemd is R. de Kraker. Alvorens de vergadering te sluiten richtte de Voorz. woorden van hartelijken dank tot den scheidenden Raad, en vooral de leden, die niet terugkomen en inzonderheid dhr J. de Feijter, die 24 jaren lid van den Raad is geweest. Dhrn. J. de Feijter, van Kamper, Iz. de Feijter en Verschelling dienden resp. van antwoord. Op de Sassing alhier werd gisteren de groentekar van Smo-' lenaars van Sluiskil aangereden door een personenauto. De kar kantelde met de lading en ook de voerman liep verwondingen op. De auto kon zijn weg ver volgen. „Vrijwillig" motorkorps. Vrijdag was Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen het terrein van een denkbeeldigen strijd (oorlogsge vecht) gevoerd door het vrijwillig motorkorps van het Verband Zeeland, in groot verband. De Oostelijke (blauwe) troepen, die zgn. door de Westelijke (roode) over het kanaal van Gent waren gedreven, schenen niet in staat, zich te handhaven en zoo werden hulptroepen aangevoerd van over de Schelde per boot en per auto's van Walsoorden naar Zaamslag, dat als het centrum werd be schouwd. Een en ander gaf daar veel drukte zelfs een vliegmachine zweefde in de lucht om gegevens te verstrekken. Om één uur was de oefening afgeloopen en na een koffiemaal tijd trok men weer naar huis, zonder bloedvergieten of stikgas. Door den Kerkeraad der Gereform. Kerk te Terneuzen is het volgende drietal opgemaakt: Ds. J. Koppe, van Wagenborgen Ds. W. J. Smidt, van Waddinx- veenDs. A. v. d. Weg, van Oudewater. De N.L -plaat in BeLië. De K.N.AC, schrijft ons: Hoewel de Belgische autoritei ten het eenigen tijd geleden wel door de vingers zagen als Ne- derlandsche auto's op Belgisch grondgebied rijdende, de voorge schreven N L.-plaat niet voerden, blijkt thans, dat hierop een uiterst scherpe contiöle wordt uitge oefend. Van verschillende zijden be- teiken de K N.AC. hieromtrent mededeelingen en de boete welke in vele der gevallen moet wor den betaald, schijnt niet gering te zijn. In verband met het drukke automobielverkeer tusschen Ne derland en België, dat juist in dezen tentoonstellingstijd zoo bijzonder intensief is, lijkt het raadzaam de aandacht van de betrokken landgenooten op deze kwestie te vestigen. Alvorens, met de automobiel naar België te reizen, lette men er op, dat de N.L.-plaat aanwezig is Gevonden Ondeistaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een portemonnaie met inhoud. P. van Driei, Weststraat D 24. Door den politierechter waren de volgende personen gedag vaard M. A. v. P., echtg. van E. J., 44 j., te Clinge, wegens mishan deling f 10 b, of 5 d. hecht. A. J., 20 j., arbeider te Clinge, als voren. E J. G., echtg. van J. L. C., 31 jte Koewacht, wegens be- leediging f 15 of 10 d. V. M J. G., 32 jte Axel, wegens verboden invoer uit Bel gië van 2 brooden. f 5 of 3 dagen. L. R 20 jte Clinge, wegens aanranding der eerbaarheid. Deze zaak werd naar den Rech- ter-Commissaris verwezen. L. W. v. D., 27 j., veekoopman te Kapellebrug, wegens mishan deling. f 15 of 10 dagen. Zondagmiddag, tegen 5 uur is op een onbewaakten overweg te Epe, de 40 jarige Nieuwenhuis door een te Apeldoorn komenden trein gegrepen en gedood. De chauffeur A. Kooi uit Arkel (N Br.) die Zaterdag b(j het ernstige ongeval op den on bewaakten overweg ter plaats, waarbij een melkauto door den trein werd gegrepen en een 15 [arigejongen, naast Kooi zitten de, werd gedood, is aan de be komen verwondingen overleden. Aanranders. Ter hoogte van het bosch te Slocbteren zijn twee jongedames, D. de W. en R. van W. uit S.och- teren door een werkman lastig gevallen. De meisjes die hevig verschrikt waren, vluchtten in de richting Noord broek, waarbjj zjj door den man werden achter volgd. Toen een auto in zicht kwam, vluchtte de man het veld iD. De meisjes vervolgden haar weg Tot hun grooten schrik even wel werden zjj ongeveer een 500 meter verder wederom lastigge vallen, thans evenwel door een anderen man. Danig van streek durfden zjj, mede met het oog op den eerateu achtervolger, niet te- rugkeeren en zjj gingen zoo snel mogeljjk naar Noordbroek, waar bij zjj door den tweeden man steeds werden achtervolgd, totdal zjj in de bewoonde buurt kwamen Even voor Noorabroek ontmoete*

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2