Kiem Festival Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 27 Augustus 1935, Buitenland. Opnemen arbeidskrachten met Overneiasoysiag in de Lanaouuwocariiven. Auv erleij tien. Mej. ADRIAN! MEIJER, Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer Heden Zaterdag Frauduleus slachten. Als resultaat van een langdu rig onderzoek, ingesteld door ambtenaren van den Centralen Crisiscontrö'edienst, bijgestaan door rijks- en gemeentepolitie, is een inval gedaan bij den slager G. te Putten (G die op dat tijd stip bezig was met het clandestien slachten van een koe. Bü de daarbij ingestelde huis zoeking kwam tevens aan het licht, aldus de Tel., dat de slager in het bezit was van een valsch veekeuringsstempel. De ontdek king van dit ernstige feit was voor de politie en ambtenaren van de Crisiscontróledienst aanleiding om nog in tal van gemeenten op de Veluwe huiszoekingen te ver richten, bij personen, van wie werd verond r «11, dat zij in soortgelijke affaires betrokken waren. Inbrekers hebben huu slag geslagen in het kantoor van de drukkerij Joachimsthal aan de Joden Houttuinen te Amsterdam Uit de brandkast is het voorradi ge geld, ƒ2300 in totaal, waarvan een gedeelte in Belgische francs, gestoleD. Zaterdagnacht is ingebroken in het hooiastation te IJmuiden.Uit de brandk&st, waarvan het slot is uitgeknipt, is een bedrag van ongeveer f 1500 ontvreemd. Van de daders heelt men nog geen spoor kunnen ontdekken. Met proeftijd De 73-jarige tuinman J. O. te Rotterdam, die zijn geboorteacte vervalscht heett om zich 10 jaar jonger te doen schijnen en toen hoewel bü reeds getrouwd was in het huwelyk trad met een andere vrouw, is deswege door de Rotterdamsche recht bank veroordeeld tot een gevan genisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Het O. M. had 6 maanden „onvoorwaar- delyke" gevangenisstraf geëischt, De Nederlandsche schipper Isaac Kooyman, oud 51 jaar, ge boortig uit Sliedrecht en wiens schip thans te Gent ligt, is uit het raam van een logement al daar gevallen. De man is in zeer bedenkelijken toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Te Hengelo is gearresteerd het echtpaar W., dat er van wordt verdacht een pasgeboren kind in de omgeving van hun woning te hebben begraven Toen de vrouw eerst in verze kerde bewaring was gesteld, liep de echtgenoot naar hel gemeente huis en ging daar den veldwach B. te lijf, zocdat deze de assis tentie van een paar burgers moest inroepen. Te 's-Hertogenbosch is de bloemenverkoopster C beroofd van 250 gouden tientjes. De vrouw had het geld verborgen in een vaas, bedekt met een laagje zand. Telkens, wanneer zij tien gulden bü elkaar had, wisselde zij die in voor een gouden tientje en deed het geld stuk in haar „spaarpot". Zoo dacht zü zich een rusugeu ouden dag te verzekeren. Tüdens haar afwezigheid heeft iemand, die van dezen zonder lingen spaarpot klaarblijkelijk op de hoogte was, de spaarduitjes gestolen. Het politie-onderzoek heeft nog geen resultaat opge leverd. Te Kunrade, is de groote boerderij van den landbouwer Kerkhof aan dep Rüksweh Maa3 tricht—Heerlen, afgebrand. Het vuur vond voedsel in den pas binnengehaalden oogst. Aan olusschen viel Diet te denken. De bewoners, geholpen door voorbij gangers hebben nog gered, wat er te redden viel. Het huisraad kon nog in veiligheid worden ge steld. Tien varkens zün in de vlammen omgekomen. De boerderü is van het beken de L;mburgsche type, zoodat de schuren met het woonhuis zün vorbonden. Hierdoor nam de brand spoedig zulk een grooten omvang aan Het geheele complex werd dan ook door het vuur ver woest, De schade, die meer dan 10 000 bedraagt, wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van des brand is onbekend» Naar de „Msb." verneemt vermeldt de crediteurenlüst van den notaris P. te Bergen op Zoom, van wien wy de arrestatie op vermoeden van fraude heb ben bericht, een totaal van 128 152 52 aan schuldm. Voor posten debiteuren e.a. gaan hier een paar duizend gulden at, doch in totaal blyft er een passief van 123 525.05. Apenliefde. Op de Kruiskade te Rotterdam ontstond twist tusschen de daar wonende 22 jarige naaister H. N. en den 26 jargen chauffeur A. met wien zy vroeger vriendschap had ge- d. V hechte" sloten. Bij deze twist kreeg mej. N. zoo'n klap tegen le; hoofd, dat zij bewusteloos op straat bleef liggen. Voorbijgan gers waarschuwden de politie eD den G. G. D.mej. N. werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zij werd behandeld. De afgewezen minnaar werd door de politie aangehouden. Bü de openingsopvoering vaD De Zeven Bodschappen van Maria, het mysteriespel van Jozef Boon, dat te Eindhoven door 400 meisjes van katholieke jeugd- vereenigingen werd uitgevoerd, is het tot een incident gekomen, dat wonder goed is afgeloopen Tijdens de scène, waarin de kruisgang van Jezus wordt voor gesteld, werd door de volksme nigte op het toonèel gebruik gemaakt van open vureD van takkels. Plotseling vatte een der tien meter hooge coulissegordünen vlam. Het vuur laaide plotse ling hoog op, en er ontstond een paniek op het tooneel, waarbij twee meisjes kwamen te vallen. Ken van haar bleef bewusteloos liggen en moest ülihgs door den rigisseur van het podium worden gedragen. Door een teeval brandde het vuur niet hooger op, anders zou de ramp niet te overzien zün geweest. De voorstelling had, aldus de Tel., hierna een regel matig verloop. Zaterdag is te Den Haag een 23-jarige glazenwasscher van zyn ladder gevallen, doordat deze uitgleed. De man stortte van een vrij groote hoogte neer en bleef met een bloedende hoofd wonde bewusteloos liggen. Men vreest, dat hü ook een halswer vel heeft gebroken. Een meisje, dat het ongeluk zag gebeuren, viel eveneens be wusteloos. Geknoei met formulieren. Naar aanleiding van de arres tatie te Rotterdam van den vet- bandelaar J. M. S. en van den vroegeren bode fl. A. J. de R., in verband met fraude bü den invoer van vet, is komen vast te staan, dat S. 20.000 K G. vet heeft weten in te voeren en door gebruikmaking van aan hem verkochte papieren het Land bouw-Crisislonds voor 4000, anders verschuldigd als mono- poliehelflüg, heeft benadeeld. De gewezen bode heeft ver klaard, dat hij in zün functie dikwüis formulieren voor invoer vergunning, waarop nog alleen maar den naam van den inspec teur moest worden ingevuld, vaa de eene atdeeling naar de andere moest overbrengen. Hier- bü was het meermalen voorge komen, dat by b.v. in plaats van 4, 5 formulieren meekreeg. In den beginne had hü deze over tollige stukken weder aan den betrokken ambtsnaa' teruggege ven, doch later bad by' ze achter gehouden en ze, Da deze van een stempel en een bandteeke- ning te hebben voorzien, ver kocht aaD S., die er maar al te gretig gebruik van maakte. „Avp." Dinsdag reed te Amsterdam een vrachtauto en wilde links af de Keizersgracht opryden. Van tegenovergestelde richting kwam met groote snelheid de 20-jarige motorrüder H. Hmet als duo-passagier de 17 jarige W. M Een botBing kon door de groote snelheid niet worden voorkomen. Met een hevigen slag vloog het motorrü wiel tegea den zwaren vrachtauto, met het gevolg, dat zoowel de motorrijder ais de duo-passagier op den grond werden geslingerd. H. kwam er af met lichte kaakv8rwoadingen de duo-rüder had een hersen schudding opgeloopen. De chauf feur van den vrachtauto bleef ongedeerd. - Een hevige opschudding ontstond in een der drukste wij ken van het Zuiden van Berlijn toen een 28-jarige vrouw van den uitzichton n van een warenhuis op de Hermannsp'atz naar bene den sprong. Zij had Z'ch met ven der liften naar den daktuin be- geveD, en wierp zich over de ba lustrade, vóór iemand haar kon tegenhouden Met ernstige hoofd en beentracturen bleef zij liggen en overleed korten tijd later. In het ziekenhuis te Las Pal- mas (Canarische eilanden) word' een 14 jarig meisje, Carmen Go- doy, verpleegd dat reeds een jaar lang slaapt, zonder ook maar een oogenbük te zijn ontwaakt. Haar voortdurende bewuste loosheid, die de doctoren voor een raadsel plaatst, zou het ge volg zijn van den schok, dien zij heeft ondervonden, toen zü er ge tuige van was, hoe haar moeder tijdens een familietwist door haar vader werd gedood. Het meisje wordt kunstmatig gevoed. Te Klatt8burgh in den Ame rikaanschen staat Missouri heb ben 300 woedende boeren de wet telijke verkooping van boerenhoe ven verhinderd. De bondsagent Dillingham, die de verkooping leidde, werd afgeranseld. De overstrooming in Italië. Het is nog niet mogelijk het aantal slachtoffers van de dük- doorbraak bij Ovada in Noord- Italië te melden. Van officiëele zijde wordt ver klaard, dat de omvang van de ramp niet zoo groot is als men aanvankelük dacht en het „Gi- ornale d Italia" publiceert een doodenly'st, welke slechts 59 namen bevat. Nog tal van bijzonderheden worden bekend. Vele menschen zijn kilometers ver geloopen om zich op het dak van een huis in veiligheid te brengen, totdat het dak zoodanig belast werd, dat het onder hen instortte. Velen, die zelf door het nood lot getroffen werden, hebben met doodsverachting anderen gered. Een mecanicien, die niet minder dan 20 personen uit het water haalde, droeg hen stuk voor stuk naar een veilige plaats, waar de stroom hen niet kon meesleuren. Soldaten en militie zetten thans het reddingswerk voort. Overal worden hulpploegen gevormd en tegelijkertijd begint men reeds weer met het opbouwwerk. Op de plaats vau de vier wegge slagen bruggen, heett men spoe dig nieuwe "rivier overgangen gebouwd. Volgens de laatste berichten zyn 275 gezinnen dakloos ge worden. Ook groote buizen werden vernield, zooals b.v. te Boggo, waar 7 huizen waarin 58 gezinnen woonden, instortten. Watersnood in China Door meer dan 30 gaten in den nieu wen dijk van he Weishanjoe- meer, waarvan de nog losse aarde geen weerstand heett kunnen bie ten aan den dr"k van hethooge water. Btroomen de watermassa's naar het Noorden van Kiangsoe, dat door de bewoners, ondanks het bevel van de politie om mede te werken aan de versterking van de dü'ken, in paniek veriaten is. Men vreest dat de ramp een zelf den omvang zal krygen als die in West Sjantoeng. De voorzitter van het hulpver- leeningscomi'é, raamt de schade in West-Sjantoeng op 250 millioen dollar. Meer dan 80.000 vierkan te kilometer staat onder water en 6 millioen vluchtelingen wilbn zich naar Zuid China begeven. Hü deelde verder mede, dat de overstroomingsscbade in de pro vincie Honan 50 millioen dollar bedraagt. Het overstroomde ge bied heeft hier een oppervlakte van 6000 vierkante kilometer en er zijn een millioen menBOhen gevlucht. Da bekende Eagelsche schaakspeelster Agnes Stephen son is op 't vliegveld Poznanien Lawica (Polen) door de schroef van een vliegtuig gatroff-n. Haar schedel werd verbrijzeld zoodat zij op slag dood was. De brand te Berlijn. Twee personen, c a by" den brand op de radio tentoonstelling te Berlijn werden gewond, zijn aan hun kwetsuren bezweken. Het meest dramatische oogen- blik van de ramp is wel de red- diüg geweest *an de bezoekers van het Funkturm restaurant, aldus de „N R. Crt." De hooge vlammen, welke uit de aan den voet van den toren gelegen hal sloegen, hadden dit lokaal van verschillende zijden aangetast en tot overmaat van ramp functionneerde de lift niet meer. Eerst tegen 10 uur 's avonds teen de vlammen het restaurant niet meer bereikten, konden de gasten, die een zeldzaam be nauwd uur hadden doorgebracht, langs de gloeiende trappen naar beneden komen. Met bebulp van het brandweerpersoneel zyn zij daarin geslaagd. Elf personen stonden bü bet uitbreken van den brand op het plattorm van den toren. Tot bun schrik bemerkten zij, dat hei restaurant, hetwelk diep onder hen lag, ook in brand stond. Men kon niets anders doen dan wachten en kalm te blüven, maar al te lang kon men niet in de vlammen kijken, daar men zeifs op deze hoogte van 138 metei de hitte begon te voelen. Soms was de gloeu l6ó iel, dat men zich in een hoek van het plat form moest terugtrekken. Zoo hebben deze menschen gewactn tot zij door de brandweermannen die met zeldzame onversaagdheid Daar boven waren geklauterd, uit hun meer dan netelige po sitie werden bevrüd. Zij moes ten dwars door het nog brandende restaurant naar be neden worden gbbracht. Allen hielden zich goed tot zij weer grond onder de voeten voelden, toen kregen twee dames een zenuwtoeval. De Noorsche Daviscupspe Ier Finn Smith is om het teven gekomen bij een ongeluk vaD een militair vliegtuig bü Oslo Ook de hem vergezellende vlie- gerolficier is omgekomen. De „Washington Post" herin nert aan Mussolini's optreden in Stresa, waar hij de Duitsche actie tot wederinvoering van den dienst plicht veroordeelde. Thans doet hij echter nog veel erger met veel minder recht. De Amerikaansche regeering volgt de geheele ontwikkeling met groote bezorgdheid. Zij houdt zich opzettelijk bui ten het coi flict om het optreden van Engeland niet te storen. Wanneer het echter tot een oorlog mocht komen, zal zij waarschijn lijk gebruik maken van haar be voegdheid tot afkondiging van een wapen uitvoerverbod. Het betrtff .nde wetsontwerp is op wensch der legeering aluus gewijzigd, dat de afkondiging van een wapenembargo aan Pre sident Rooseveil wordi overgela ten en dat deze tevens de vrijheid heeft, te bepalen of het embargo zal worden afgekondigd tegen oeide oorlogvoerei de mogendhe den. Hierdoor heeft President Roosevelt de mogelijkheid ge kregen, pressie op liauë uit te oefenen. Het begin i Naar de corr. van de Daily mail te Addis Abeba bericht, heeft keizer Haüe Selassi van Abes- symë, besloten een algemeene mobilisatie van zijn troepen te gelasten in verband met de drei ging van oorlog met Italië. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 23 Augustus 1935. De Burgemeester, BLOK. Abessfnië de oorlogskreet. De Parijsche correspondent van United Press heeft een onderhoud gehad met den Abessinischen gezant Tecle Hawarime. Deze verklaarde o a., dat indien de Volkenbond een veroveringsvela tocht van Italië niet belet, d wereld waarschijnlijk een aaneen sluiting van alle gekieurde rassen tegen de oppermacht der blanken zal beleven." Abessimë aldus de gezant wacht op den drempel der beschaving op rechtvaardigheid der beschaafde volken, omdat hei, zelfs nu, op het allerlaatste oogen- blik met kan gelooven, dat het eenige, wat de blanke naties voor ons over hebben, bommen en gifgassen zijn. Wanneer Italië tegen Ab^ssinië oorlog voert, za men op de lippen van alle ge kleurde volken liet woord „Abes simë" hooren. Dat zal de oorlogs kreet zijn, besloot de gezant, en het symbool, dat de machtigste stimulans van deze eeuw voor de gekleurde volken zal worden Kolonel Reitz, de Zuid-Afri- kaansche minister van Landbouw heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat een oorlog in Abes- sinië de betrekkingen tusschen zwart en blank óver de geheele wereld ondersteboven zou werpen Een onrechtvaardige aanval van de zijde van het blanke ras zou zijn stempel nalaten. Hij voegde er aan toe, dat Mussolini niet op zijn stappen kot terugkomen, maar na de inneming van Addis Abeba zouden de ware moeilijk' heden pas beginnen, De Amerikaansche pers geeft uitsluitend Mussolini de schuld van de huidige situatie. Landbouwers, die in hun bedrijf aibeidskracnten willen opnemen met bijslag van Overheidswege, onder de daarvoor gestelde voor waarden, kunnen zien vóór 27 Augustus 1935 aanmeiucii ter gemeentesecretarie, alwaar nadere innemingen worden verstrekt. Axel, 22 Augustus 1935. Burgemeester en Wctttouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De becielarts, MAK S. Mi Voor de vele b-wij- zen van deelneming, ondei vonden geduienüe de zickie en bij het oveiiljden van onze gehelde Echtgenouie, Moeder en Benuwd-Moeder betuigen wij onzen liartc,yken dank. Uit aller naam, P. J. MEljER. Axel, 23 Augustus 1935. Goedkoope Winkel. te AXtL, Sluiting caté's 11 uur. Aanvang 5 uur. Koopt V. V. V. loten h 10 cent. Trekking der loterij op Maandag 2 September a.s. Het Bestuur V. V. V. Axel, A. VAN MAALE. Voorz. A P. ESSELBRUGGE, Sccr» taw! gcU. Ut rvtojutR,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3