Landbouw. Gemengd Meuws. belemmeren» za! worden over wogen. Een algemeen verbod voor alle wegen, om met een voertuig op den weg stil te staan, indien de wegberm ter plaatse daartoe geen ruimte biedt, gaat den Alinister te ver. Op zeer vele wegen met weinig verkeer zal een stilstaand voeituig, mits aan den kant van den weg geplaatst, geen noemens waardige belemmering vormen en moet daar dus worden toegelaten, vooral als de wegbermen smal zijn. Is het verkeer zoo druk. dat het gedurende langeren of kortercn tijd stilstaan van voer tuigen niet kan worden geduld, dan kan een stopverbod, station- neerverbod of parkeerverbod voor het betrokken wegvak worden uitgevaardigd. Omtrent de reminrichting van motorrijtuigen zijn thans nieuwe voorschriften in overweging. Ook de Minister meent, dat niet alleen motorrijtuigen, maar ook andere rij- en voertuigen, waarmede over een weg wordt gereden of welke op een weg stilstaan, in het algemeen van een rood achterlicht voorzien moeten zijn. Voor de gewone rijwielen kunnen er ook z.i. bezwaren ge opperd worden tegen het eischen van een rood achterlicht. Een wijziging van de desbetreffende artikelen van het Motor- en Rij wielreglement is thans zeer spoe dig tegemoet te zien. Een wijziging van de voor schriften omtrent verblindende rijwiel- en autoverlichting en ver keerd gerichte bermlampen is thans bij de Aiotor- en Rijwiel commissie in behandeling. Uiter aard zal op de naleving ook van deze voorschriften door de ver keerspolitie scherp moeten wor den gelet. Ook de Minister is overtuigd, dat verscheidene ongevallen wor den veroorzaakt door hen, die een automobiel zonder chauffeur gehuurd hebben. Hij vertrouwt echter, dat ook hier nieuwe eischen van geschiktheid en be kwaamheid. het periodiek genees kundig onderzoek en ook de zwaardere straffen verbetering zullen brengen Een algemeen verbod voor wielrijders van den rijweg ge bruik te maken, indien een rij wielpad aanwezig is, komt den Minister niet wenschelijk voor. Wel zal worden nagegaan of en in hoeverre het meer rechts hou den van het langzame verkeer bevorderd kan worden. Hoewel de Minister voorhands van oordeel is, dat het stellen van een algemeene maximum snelheid op de buitenwegen geen aanbeveling verdient, stelt hij zich voor, daaromtrent alsnog het oor deel van de Motor- en Rijwiel commissie in te winnen. Koninginnedag te Brussel. De Bond van Nederlandsche Vereenigingen en Lichamen in België organiseert ter gelegenheid van den verjaardag van Koningin Wiihelmina, op Zaterdag 31 Aug. verschillende feesten, welke zullen plaats vinden op het terrein van de Brusselsche wereldtentoonstel ling. Des middags zal in het paviljoen van de N V Philips de film „Onze Prinses", een filmbio grafie van Prinses Juliana worden vertoond. Des avonds wordt in Oud- Brussel een maaltijd ingericht. De Vereeniging Liburgia's Man nenkoor zal, tijdens den maaltijd, vaderlandsche liederen ten ge- hoore brengen. De Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid voor Brussel en omstreken heeft gewenscht dat dezen vaderlandschen dag voor hare beschermelinge niet onge merkt zou voorbijgaan. Aan ieder dezer behoeftige Nede lan ders zal een extra-uitkeerir.g van 25 francs in geld worden gedaan. Te Oosterbeek is jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, grif fier der Eerste Kamer Generaal, overleden, tengevolge van een bloedvergiftiging ontstaan uiteen negenoog, De overledene ver toefde op het landgoed „Trans- vali", een buitengoed der familie Beelaerts van Blokland, waar hij lijn xomervacantie doorbracht. Jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, werd 1 Jan. 1883 te Den Haag geboren. Sinds 1924 was hij lid van den Hoogen Raad van Adel. Extra heffing op de benzine. De geruchten, dat op de be staande nieuwe bruggen op onze groote ïivieren, geen tol geheven zal worden, worden thans, na informatie ter bevoegder plaatse, bevestigd. Men heeft te 's Gra venhage er van afgezien door het heffen van tol de benoodigde gelden voor het bruggenplan bij een Ie brengen. Naar de Tel. verneemt, zal in plaats daarvan over het geheele land den benzineprijs worden verhoogd met een halve cent per liter. Uitgaande van de officieele cijfers blijkt, dat een verhooging van 0,50 ct. per liter de belasting opbrengst met f 3.000 000 zal toenemen. In die lijn voortgaan de acht men zelfs uit die op brengst nog andere wegsverbe- ringen mogelijk, die in het re- geeringsplan niet zijn opgenomen. Steun aan de vlasteelt. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouwcrisisfond ter. behoeve van de erkende vlastelers steun zal worden verleend over de opbrengst van ten hoogste 10.000 ha met vlas beteelde oppervlakte met dien verstande, dat a. in den vorm van een teelt premie uit te keeren aan deze telers, in totaal geen hooger be drag aan steun zal worden uit gekeerd dan overeenkomt met een bedrag van f150 per ha, berekend over de totale met vlas bebouwde oppervlakte b. in den vorm van een be werkingspremie, uit te keeren aan de erkende vlassers in totaal geen hooger bedrag aari steun zal worden uitgekeerd dan over eenkomt met f75 per ha, bere kend over de totale met vlas bebouwde oppervlakte, voorzoo ver de opbrengst daarvan in Ne derland tot vlaslint wordt bewerkt. A.XËL, 23 Augustus 1935. De agenda van de openbare vergadering van den gemeente raad alhier, op Dinsdag 27 Aug., des namiddags ten twee ure, be vat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 3. Verzoeken van aankoop van grond aan de Pr. Hendrikstraat en Ds Jan Scharpstraat. 4. Wijziging van de verorde ning, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den ver koop van sterken drank in het klein. 5. Verzoek van het Bestuur van V.V.V. om een subsidie voor dit jaar, gelijk aan de betaalde vermakelijkheidsbelasting. 6 a. Vaststelling kosten per leerling aan de Openbare School b. verrekening met de Besturen van de Bijz. Scholen over 1933; c. vaststelling der kosten voor Bijz Scholen over 1931, 1932 en 1933 7. Verzoeken tot vermindering van schoolgeld 8. a. Aanbieding o a. van de rekening van de gemeente over 1934; b. idem van de begroo ting over 1936. 9. Wijziging gemeentebegioo- ting 1935- 10. Aanvulling van de vaca ture P. Huijssen in de Commissie van toezicht op het Agentschap der Arbeidsbeminddeling en den dienst der Werkloosheidsverze kering. 11. a. Vaststelling loon voor den te benoemen Gem. werkman b. Benoeming gemeentewerkman Ter vervulling van de vaca ture als gemeente-werkman alhier, hebben zich 31 sollicitanten aan gemeld. Op Vrijdag 30 Augustus a.s, zal voor de Chr. Oranjevereni ging hier ter plaatse in de Geref, kerk optreden Ds. Lindeboom, van Serooskerke (W met het onderwerp: „Hou en trouw aan Troon en Kroon". Zulks met het oog op de viering van den 55sten jaardag van H. Al. de Koningin. Medewerking zal worden ver leend door het Chr. Gemengd Koor „Asaf" en het Kinderkoor dezer vereeniging. Kinderkoor. Het kan bekend geacht worden, dat door het overlijden van den dirigent van „Orelio", dhr. B!an- saart, het kinderkoor dier ver eeniging tijdelijk ontbonden werd. Nu de tegenwoordige directrice, mevr. Moerdijk, zich bereid heeft verklaard, om naast de leiding van het gemengd koor ook die van een kinderkoor op zich te nemen, heeft het bestuur van „Orelio" besloten weer een op roeping te doen voor junioren. Men zie de advertentie in dit nummer. We twijfelen niet of velen zul len zich melden en ook zullen wellicht vele ouders, die zooveel malen het koortje van Jacob Hamel beluisteren, hun jongen of meisje aansporen, gedachtig aan de spreuk: „Zang veredelt". Men deelt ons mede, dat de repetitie's worden gehouden op Donderdagavond van half 7 tot half 8 uur. Goed afgeloopen Toen vanmiddag Francois An- theunis voor den winkel met een flesch benzine werkzaam was, viel deze om en doordat er vuur bij kwam, ontstond een begin van brand, die zich ernstig liet aanzien. Een zijwand van het zonnescherm vatte vuur en ook het raamkozijn werd beschadigd. Gelukkig, dat er vlakbij een pomp staat, zoodat met enkele emmers water de brand spoedig was gebluscht. Bij het blusschingswerk be kwam Antheunis Junior helaas eenige brandwonden aan zijn handen, die spoedig verbonden waren. Dinsdagavond kwam dhr. S. van Hoeve, burgemeester van Zaamslag, aan den zgn. Zeedijk in botsing met den wielrijder M. H., van Kijkuit. Doordat H. tij dig van zijn fiets sprong, bleef hij ongedeerd, maar het rijwiel werd leelijk beschadigd. Toch toegelaten. De gemeenteraad van Zaamslag had besloten de heer D. G. Koop man, omdat deze zijn geboorte bewijs eerst op den 19den Juli en niet voor dien datum had ingezonden, niet toe te laten als raadslid. Ged. Staten hebben dit besluit vernietigd en alsnog tot de toe lating besloten, omdat hen ge bleken is, dat de mededeeling van den heer Koopman, dat hij het bedoelde bewijs in den avond van 18 Juli in de bus van het raadhuis heeft bezorgd, als over eenkomstig de feiten moet worden aangenomen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de in specteur der directe belastingen enzJ. Hogenesch, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen en verplaatst naar de sub-inspectie dier middelen te Terneuzen. f J. Adriaanse. Ofschoon reeds lang onderhe vig aan een ernstige ziekte, kwam nog vrij onverwacht het bericht van het overlijden van den heer J. Adriaanse, den in onze streek zoo bekende oudheidkundige, uit Hulst. Dhr. Adriaanse was in 1934 van daar vertrokken naar Rotterdam, waar hij een meer rustig leven meende te hebben. Want door zijn optimisme en zijn ijver tot den arbeid, dien hij lief had, het zoeken en speuren, en door zijn populariteit, die hem eveneens veel bemoeienis gaf te midden van een ruimen vrienden kring, gunde hij zich niet de rust, die hij noodig had er» overschatte hij zijn krachten. Vandaar het onverwachte ver scheiden voor diegenen, die hem minder van nabij kenden en niet begrepen, dat zijn krachten zoo spoedig nog gesloopt zouden zijn. Aangaande zijn beteekenis voor deze streek schrijft de Rijks archivaris in Zeeland aan de Middelb. Crt o a. het volgende Door het overlijden van den heer J. Adriaanse verliest de ge meente Hulst een bekwaam archi varis en OostelijkZeeuwsch Vlaan deren een goed historicus. Reeds als schoolhoofd te Lams- waarde beoefende de heer Adri aanse de geschiedenis der streek waarin hij was gevestigd. En ook later, toen hij leider was gewor den van het bijkantoor der Amster- damsche bank te Hulst, zette hij zijn studiën ijverig voort. Daarbij had hij voortdurend het archief der noodig en daar dit dooreengezakt en dus moeilijk te raadplegen was toen hij zijn onderzoekingen aan ving, ondernam hij, onder verant woordelijkheid van den secretaris tevens de ordening van dat be langrijk archief. De heer Adriaan se publiceerde de vruchten van zijn nasporingen in twee werken De Poort van Hulst vóór de vijf tiende eeuw (1927) en: De Poort van Hulst in de vijftiende eeuw (1929) De beide boeken, geschre ven in de populair-wetenschappe- lijken trant, behandelen op uitne mende wijze het politiek, maat schappelijk en kerkelijk leven te Hulst in de middeleeuwen. De schrijver mocht dus worden be schouwd als een ernstig geschied kundige en archiefkenjner. Toen in 1929 te Hulst een ruime en brand vrije archiefbewaarplaats tot stand kwam en het gemeentebestuur het oude rechterlijke en de kerkelijke registers in bewaring wenschte te ontvangen van het Rijk, had dan ook de Minister van Ónderwijs, Kunsten en Wetenschappen er geen bezwaar tegen, dat de heer Adriaanse, hoewel niet gediplo meerd, werd aangesteld tot archi varis der gemeente Hulst, die ver volgens inderdaad de genoemde stukken in bewaring ontving. We kunnen hier nog aan toevoe gen, dat wijlen dhr. Adriaanse het initiatief nam tot het stichten van de Oudheidkundige kring „De vier Ambachten" en deze vereen, tot grooten bloei bracht en tot ruime bekendheid maakte. Zij zal noode de rr.eiewerking van dezen histo ricus missen. Onder groote belangstelling had heden de begrafenis plaats in de basiliek van St. Gregoriuste Hulst. Sluiting draaibrug te Sas van Gent. De Hoofdingenieur-Directeur van den rijkswaterstaat te Middel burg maakt bekend, dat de draai brug over den middenkanaalarm te Sas van Gent, van 27 Aug. as. te 7 uur tot 28 Aug. d a.v. 21 uur, in verband met aan het dek van die brug uit te voeren herstellingen, voor het verkeer in beide richtingen met motor rijtuigen, andere rij- of voertui gen, rij- en trekdieren en vee zal zijn gesloten. Dirk Koopman f Gemeld wordt het overlijden van dhr. D. Koopman, te Nieu- werkerk (bij Zierikzee), de in geheel Zeeland bekende speciali teit op het gebied van rundvee kennis. Ongetwijfeld zullen de landbouwbladen aan dezen een- voudigen, krassen en beminne- lijken vriend der veehouders, waardeerende artikelen wijden. Dhr. Koopman bereikte den leeftijd van 84 jaar en was ridder in de orde van Oranje Nassau. Gevonden. Onde staande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een rijwielbelastingmerk, L. P. Bakker. Noordstr. B 54. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/« ure Ds. van Oevercn Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure D*. J A VinV, vaa H;ek. Nam. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Gemeld wordt, dat binnen kort te Weert een luciferlabriek zal worden opgericht. De op richting dezer nieuwe industrie en haar vestiging ta Weert zijn mede hat resultaat van de be- moeiïogen van het economisch technologisch instituut (E T I.L.) in Limburg, alsmede van het gemeentebestuur en de vereeni ging Weert Vooruit. Met bouw eu inrichting der fabriek zal spoedig kunnen worden begon nen, zoodat tegen het einde des jaars de fabricage een aanvang kan nemen, en wel met een personeel van 70 arbeiders, welk aantal geleidelijk tot ongeveer 100 man zal worden uitgebreid. Diefachtige „Redder". In een politiepost te Rotterdam kwam een van het water drui pende man, die vertelde, dat hy even tevoren in de buurt een jongen uit de Maas bad gered. Hij vroeg nu of bij misschien even zijn kleeren yiocbtdrogen. Met waardeering voor de koene daad voldeed men gaarne aan zijn verzoek, waarbij men hem liefderijk een plaatsje gaf ineen vertrekje apart, waar by kon wachten, tot zijn pluDje gedroogd was. Na eenigen tijd was dit het geval en welgemoed ging onze redder weer heeri. Zooals gebruikelijk is, was van 's mans koene daad rapport in net jour naal opgemaakt Na een poosje wilde een der agenten zijn dienst aanvangen, en ging in verband daarmede naar het vertrekje, waar de menschenredder een tijdje had vertoefd. De agent had n.l. in dat kamertje zijn horloge opge hangen en wilde het nu van den spijker nemen. Doch dit was niet meer noodig. Dat had de redder blijkbaar al gedaan Maar men bad zijn naam en adres en onverwijld werd een rechercheur er op uitgezonden om den vingervluggen vriend aan te houden. Op bet aange geven adres woonde echter nie mand, van den opgegeven naam, doch toen de rechercheur eens informeerde in een garage in de buurt, zeide men daar: Dat tref je. Hij is net hier 1 En juist op dat oogenblik trachtte iemand de garage ter sluiks ta verlaten. Hij werd echter aangehouden en bij fouil leering vond men des agenten uurwerk in zijn bezit. Kort daarop zat de redder- kloizjesdief in een der politie bureaus zyn zonden te over denken Ten huize van de familie S. te Birgen op Zoom heelt een tragisch ongeluk plaats gehad. Toen de moeder naar haar negen maanden oud kindje ging kijken, vond zij het dood in de wieg liggeD. Gebleken is, dat het koord van de rammelaar de kleine om den bals was geraakt, waardoor het is gestikt. Te Nijmegen hebben twee joügelui, Tb. en B die beiden verliefd waren op betzelfde meisje, deze moeilijke kwestie met bet mes beslecht, waarbij Tb. eeD vrij diepe snede in den hals opliep. B. kon zich er niet in schikken, dat het meisje niets meer van hem wilde weteD. Hy daagde Th. uit met hem een robbertje te vechten, welke uitdaging door Th. werd aanvaard Maar voor de voorstelling een aanvang kon nemen, trok B plotseling een knipmes en stak Th. daarmede in den hals. Onder dulvenliefht-bbers. Twee werklieden, die te Am sterdam wonen en die verwoede duivenlielbebbers zijn, kregen ruzie, terwijl zy bezig waren bij bun respectievelijke tillen. De n noodigde den ander uit om op straat te verschijnen om de zaak eens uit ie vechten. Zoo verscheen het tweetal enkele oogenblikken later op straat. De een was gewapend met een bijl en bracht daarmede zijn zyn te genstander een klap toe, die ta* melyk ernstig aankwam, Buren maakten aan de vechtpartij een eiDde. De politie bracht den man, die zijn buurman had toegetakeld naar het politiebureau, waar pro* cea-verbaai tegen hem werd op* gemaakt, ZONDAG 25 AUG. 1935.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2