Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Het stratosfeervliegen heeft Wiley Post" in de laatste jaren druk bezig gehouden. Hij was er van overtuigd, dat het mogelijk moest zijn, op groote hoogte, met speciaal daarvoor gebouwde toe stellen, zeer hooge snelheden te bereiken. Eenige malen vloog hij in recordtijd van Californië naar New-York op een hoogte van 8000 a 9000 meter, hetgeen hij echter niet als een stratosfeer- vlucht beschouwde. Zijn pogin gen op dit gebied zijn in de laatste maanden eenige malen door machinepech mislukt. De noodlottige vlucht met zijn vriend Will Rogers was niet als recordpoging bedoeid. De beide mannen wilden verschillende be zienswaardigheden in de Sovjet- Unie bezichtigen en er ook op de jacht gaan. Inboorlingen, die in de nabij heid van de piek, waar het on geval gebeurde, kampeerden, deelden mede, dat Wiley Post tegen 5 uur 's morgens in de nabijheid was geland en den weg naar Point Barrow had gevraagd. Toen de machine weer gestart was, sloeg op ongeveer 15 meter hoogte de motor door, waarop het vliegtuig plotseling daalde en bij den oever van een riviertje over den kop sloeg. Het kwam in ondiep water terecht. Rogers lijk werd onmiddellijk uit de machine bevrijd, maar het toestel moest gedeeltelijk opgelicht wor den om het lijk van Post, dat onder water lag, te kunnen be reiken. De motor was in het vliegtuig gedrongenbeide in zittenden moeten op slag gedood zijn. Als een tragische bijzonderheid wordt uit Washington gemeld, dat juist op den dag waarop Wiley Post den dood vond, de Senaat het wetsontwerp aannam tot aankoop van het vliegtuig „Winni Mac" voor 25.000 dollar. Da Ijzer bedevaart. Voor de zestiende maal is Zondag te Dixmuiden de Vlaam- sche bedevaart gehouden door meer dan 100,000 mannen en vrouwen uit het Vlaamsche land. Het anders zoo stille Vlaamsche stadje, dat in den wereldoorlog een tragische beroemdheid heeft verworven, geleek wel een groote bijenkorf. Het eerst volgde de godsdien stige plechtigheid, als hulde aan de Vlaamsche gevallenen in den wereldoorlog, een Mis ter nage dachtenis van de gesneuvelden en voor den wereldvrede. Luidsprekers stelden ieder in staat het gesproken en gezongen woord te volgen. Plechtig klonk het gebed voor den vrede in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Verschillende toespraken wer den gehouden, o.a. doorAlphons Laudy, hoofdredacteur van het Amsterdainsche dagblad De Tijd, die als Noord-Nederlander een broedergroet overbracht van het volk van het Noorden aan het volk van het Zuiden. Terwijl door de menigte „Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief" gezongen werd, had de bloemen hulde tusschen twee rijen veel kleurige vaandels plaats. Na de bloemenhulde richtte de heer Juliaan Platteau zich tot de oud-strijders van alle natiën in een oproep voor wereldvrede. Hij spoorde hen aan de les van 1918 indachtig te blijven en zich nier te laten verblinden door het vuur van den haat. Na deze toespraken had de onthulling der gedenkplaten plaats Men ving aan met die van Cyriel Verschaeve, terwijl een koor uit Borgerhout de koorzang „Gedach tenis" uitvoerde. Hierna werd hel beeld van dr. v. d. Perre onthuld en tenslotte de beeltenis van dr. De Gruyter. Indrukwekkend was het einde- looze défilé langs het monument. Een woud van banieren werd in dezen zwijgenden tocht meege dragen. De door allen meegezongen „Vlaamsche Leeuw" vormde het plechtige besluit van de grootsche betooging. Volgend jaar zal deze plaats hebben op 24 Augustus. Koningin en Prinses in Seliotland De Koningin heeft de laatste dagen verschillende autotochten door het district gemaakt. Woens dagavond werd H. M. te St. Fillans, aldus de Telvergast op muziek van een band doedelzak blazers. Op verzoek van Konin gin Wilhelmina speelde de band eenige Schotsche dansen. Na afloop van het programma gaf de Koningin haar adjudant opdracht om de band in het hotel verfrisschingen aan te bie den. Het gezelschap bracht toen op de gezondheid der Koningin 'n dronk uit „in full Highland's honour". De adjudant hield daarna een korte toespraak, en wees er op, hoezeer Hare Majesteit en Prin ses Juliana genoten van hun ver blijf te St. Fillans. Hij zeide, dat gedurende de eerste dagen de Koningen de attenties van de pers- en amateurfotografen ietwat lastig had gevonden, maar thans worden zij met rust gelaten en genieten van de onvergelijkelijke schoonheid van het district. Rijksmiddelen in Juli. De Rijksmiddelen, de directe belastingen uitgezonderd, brach ten in de maand Juli f 32.061.609 op of ruim f 1 niillioen minder dan de raming, terwijl dit bedrag bijna f 4,4 miliioen bij het cijfer van Juli 1934 ten achter bleef. Voor de directe belastingen was eind Juli in totaal f64.053.737 op kohier gebracht of ruim 7 ton meer dan het vorige jaar op dezen datum. De Belgische Koningskinderen. Prins Boudewijn en prinses Jo sephine Charlotte hebben Zaterdag Noordwijk vtr aten. Per auto zijn zij naar Den Haag vertrokken met den burgemeester van Noordwijk, Jhr. van de Mortel, en van daar ging de reis per pul- manntrein naar België. Het publiek juichte de kinderen toe, hetgeen met handgewuif be antwoord werd. De politiebeambten, die gedu rende het verblijf voor de veilig heid zorg hebben gedragen, heb ben als souvenir een foto ontvan gen van het bezoek van de Ko ningin en Prinses Juliana aan de Koningskinderen op het strand. Des namiddags werden de Ko ningskinderen, bij hun aankomst te Brussel door een talrijk publiek levendig toegejuicht. De Australische burgemees ter is Zondag met zijn echtge- noote te Middelburg aangekomen en ontvangen door V. V. V. 's Middags werd het echtpaar Waugh te Vlissingen begroet met een bloemenhulde, bestaande in kangoeroe met buidel gevuld met fruit. Aardig was, dat de burge meester van ^Albury de nieuws gierige kinderen bevredigde met het bloemstuk te laten zien en hun op het fruit te trakteeren. 's Avonds werd met den burge meester van Vlissingen een Zeeuwsche avond gevierd, waarbij dhr. Waugh zijn dank betuigde voor de eer en hulde, die hem overal in Nederland was betoond. Spr. zag daarin de erkentelijkheid van het Nederlandsche volk voor wat hij voor de Uiver en zijn passagiers had gedaan. Den burgemeester van Albury werden geschenken geboden en ook een rit door Walcheren in gezelschap van den burgemeester van Vlissingen, die wederkeerig een souvenir kreeg. Gisteren zijn de gasten met de mailboot naar Harwich vertrok ken. Ze kunnen voorzeker op een vorstelijke ontvangst in Ne derland terugzien. Het Fokkervliegtuig Oehoe, dat kort geleden naar Curasao gezonden werd ter uitbreiding van het materiaal der K.L.M. aldaar, is op het vliegveld te Aruba op den neus terecht gekomen, waarbij alleen materiëele schade ontstond. De tarwe handel. Naar wij vernemen zal een iedef die tarwe wenscht in te voeren, te verhandelen of in voorraad te hebben, voor zoover hij niet onder de hierna te noemen uit zonderingen valt, zich spoedig dienen te wenden tot de Nederl. Akkerbouwcentrale, afdeeling er kenning, Bezuidenhoutscheweg 15, te 's Gravenhage, met het verzoek om als georganiseerde tot die centrale te worden toe gelaten en als zoodanig te worden ingedeeld in een der navolgende groepen van georganiseerden a. tarwe-imnorteurs b. tarwehandelaren c. tusschenpersonen in den tarwehandel d. erkende veemen. Daarbij wordt er de aandacht op gevestigd, dat alleen kan wor den ingedeeld a. in de groep van tarwe-im- porteurs die georganiseerde, die hetzij zijn beroep of bedrijf maakt van het importeeren van tarwe om deze verder te verhan delen, hetzij zelf tarwe importeert om deze in Nederland in zijn bedrijf te verwerken en het ver kregen product te verhandelen b. in de groep van tarwe-han- delaren die georganiseerde, die zijn beroep of bedrijf maakt van den handel in tarwe c. in de groep van tusschen personen in den tarwehandel die georganiseerde, die zijn beroep of bedrijf maakt van het voor re kening van derden verhandelen van tarwe d. in de groep van erkende veemen die georganiseerde, die zijn beroep of bedrijf maakt van het exploiteeren van een of meer veemen. Het vorenstaande is niet van toepassing voor 1. tarwetelers 2. pakhuishouders, die inheem- sche tarwe voor de gewestelijke tarwe organisaties in opslag wen- schen te verkrijgen 3. schooningsinrichtingen, die inheemsche tarwe voor de telers wenschen te behandelen, en 4. handelaren in zaaitarwe. Deze vier groepen van belang hebbenden bij de teelt van en de handel in tarwe dienen zich ten spoedigste te wenden tot de stichting gewestelijke tarwe-or- ganisatie voor het gebied, binnen hetwelk zij hun bedrijf uitoefenen om aansluiting als georganiseerde bij die organisatie te verzoeken. Loenbyslag landbouwers. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen in Zeeland medegedeeld, dat van 1 September a.s. af, voorloopig tot eind December van dit jaar, de loonbijslag voor de landbou wers, zooals die ook in andere gewesten van kracht is, ook in die provincie zal gelden. De inspecteur voor de werk verschaffing in Zeeland, tijdelijk adres Departement van Econo mische Zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag, heeft gelijktijdig aan de gemeentebesturen een opgave verstrekt inzake de minimum loonbedragen,welke voorrekening van de landbouwers blijven, die tot de loonbijslagregeling wen schen toe te treden. Bezwaren van landbouwers Op vragen van dhr. Kersten Is het den minister bekend, dat vele Zeeuwsche landbouwers be zwaren hebben, met de besturen van arbeidersbonden overleg te plegen in zake vaststelling van loon Is de minister beieid althans hen, die zelf niet in eenige or ganisatie zijn en wur arbeiders ook niet georganiseerd zijn, van de opgelegde verplichting, boven bedoeld, te ontheffen heeft de minister van econo mische zaken geantwoord 1. Inderdaad is den onderge- teekende uit de beantwoording van door hem verzo iden brieven wel eens gebleken, dat sommige Zeeuwsche landbouwers, uit vrees, dat zij ten gevolge van het plegen van overleg hoogere loonen zullen moeten betalen, bezwaren hebben tegen het ple gen van overleg inzake vaststel ling van loon. 2. De ondergeteekande is niet bereid medewerking te verleenen tot het geven van ontheffing van de verplichting tot het plegen van overleg, aangezien het ge volg hiervan zou zijn, dat de geheele door zijn ambtsvoorgan ger getroffen regeling illusoir zou worden. Richtp1 ys erwten. De richtprijs voor groene erw ten (en kroonerwten) is voor kwaliteit A f9, B f 8,50, Cf8 en D f7,50; voor stokerwten resp. f 10,50, f 10, f9,50 en f9. Bovenstaande is door den mi nister vastgesteld. AXEL, 20 Augustus 1935. Het marschenconcert, dal de chr. harmonie Hosanna hier Vrij dagavond gaf,'is niet druk bezocM geweest. Toch werd er lustig op gespeeld in vlot tempo en de dirigent, dhr. P. Brakman, was met zijn nummertjes niet karig. Zaterdag werd door Hosanna het jaarlijksche bezoek aan Scha penbout, Spui en Magrette ge bracht. om haar donateurs op een concert te vergasten. Per fiets reed men eerst naar den Graaf- jansdijk, waar werd afgestapt en de bewoners met een pas-redou- blé werden verrast. Op den driesprong den wegen (het cen trum van Schapenbout) werden nog een paar marschen en volks liederen gespeeld en vervolgens reed men naar Spui. Hier was aan de school voor een zitje gezorgd, welke attentie beantwoord werd door een mooi programma. Een tiental nummers werden op correcte wijze uitge voerd en vielen zeer in den smaak; getuige de verfrisschende dronk, waarop de muzikanten werden vergast en die eveneens in den smaak viel Nadat de lippen waren afge veegd peddelde men weer naar de Magrette. Ook hier werd een wandeling met muziek gemaakt, om daarna staande nog eenige nummertjes te blazen. En ook hier ging het goed en werd men op sigaren getrakteerd, met het gevolg, dat de tamboer, die niet van het geurig kruid kon scheiden en daardoor het uitzicht op zijn muziekblad verloor en alzoo de rusten sloeg. Daar het een ver moeiende tocht was, werd het niet in ernst genomen en met een tot ziens ging het hierna op huis aan. Het uitstapje was goed geslaagd en werd door de donateurs en belangstellenden zeer gewaar deerd. Een mooi reLje. Zaterdag is een gedeelte van het personeel der Z. V. Tram. Mij. met een autobus dier Mij naar Parijs getrokken en heden nacht na een paar dagen van veel genot in goeden welstand terug gekeerd. De spiegelglasfabriek. Wij lezen in verschillende bla den een bericht over de spiegel- glasfabriek te Sas van Gent, als zou daar weer opleving zijn te conslateeten, met gevolg dat in de laatste weken weer meer werkkrachten zijn aangenomen. Dat bericht is naar de „Tern. Crt meldt niet juist. Men zal zich herinneren, dat deze inrichting, wegens het in de laatste jaren verminderend afzetgebied, besloot de smelt ovens te dooven, en het in deze fabriek voorloopig alleen mogelijk was om ruw glas, waarvan nog een groote hoeveelheid voorradig was, af te werken. Dit had ten gevolge het ontslag van kantoor- en wtrkliedenpersoneel, daardoor stopzetting van de glasovens ook de pottenbakkerij was stilgelegd. Nu is er in de laatste weken weer wel eenig petsoneel aan genomen, doch dit is geschied wegens een bijzondere interne aangelegenheid, die niets uit staande heeft met een zgn. ver beterden toestand en welk werk dus wel niet van blijvenden aard zal zijn. Ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen, wegens over vorige jaren te weinig be taalde belasting naar inkomen er,/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe ■belastingen te Ter Neuzen f 8,40, f5,16, f4,60, f 3,52 j te Hulst 114,63» f 14,55, f 1,95. Op 15 en 17 Augustus wordt te Sluiskil sedert jaren kermis gevierd. Kwamen daar vroeger uit de omgeving, Sas, Axel, Westdorpe, Neuzen en Hoek nog al eens jongelui om een dansje te maken en zoo mogelijk „toe komstplannen" te vormen, thans is ook hier de kermis uit de mode geraakt. En eigenlijk ge lukkig, want de kermis te Sluis kil was nogal eens rumoerig, omdat ze de politie handen werk en „correspondentie" opleverde. Vooral dit jaar was het stil, wat men toeschrijft aan de Brus- selsche tentoonstelling. Dit feit en de jaarlijksche reisgelegenhe- den maken de kermis overbodig niet alleen, maar geven de jeugd ook hooger en meer leerzaam genot, dan zingend, zwaaiend, drinkend en tierend den dag door te brengen. Bij beschikking van den minister van financiën is verplaatst naar Rotterdam en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar de inspecteur der directe belastingen, enz. J B. Kloosterman, ter sub inspectie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen. Bellend fglieidsritten. Op initiatief van V.V.V.te Kloos- terzande is op 11 Augustus een motorwedstrijd gehouden, onder den naam Oost Zeeuwsch Vlaan deren I, die veel succes heeft gehad. Er waren 35 deelnemers, automobielen en motorrijders, w. o. twee met zijspan. Onder veel belangstelling werd om 11 uur gestat voor den rit door Zeeuwsch-Vlaanderen, met 1 minuut tusschenruimte en 's avonds werd met de gebruike lijke toespraken in feeststemming bekend gemaakt, in welke vol gorde de 20 prijzen waren toe gewezen. Breskens. Vrijdagmiddag vond hier de inwijding plaats van een nieuw fabriéksgebouw der N V. van Melle's C W. alhier. Daar dit feit samenviel met de herdenking van het 35-jarig jubileum dezer zaak, meende de directie dien dag niet ongemerkt te laten voorbij gaan. In het ruime, van de meest moderne machines voorziene ge bouw vereenigden zich de direc tie met haar administratieven staf alsmede alle fabrieksarbeiders, zoodat naar schatting ruim 500 personen aanwezig waren. De directeur der N.V., de heer I. van Melle, schetste de ontwikkeling van het bedrijf gedurende de laatste 10 jaren. De eensgezind heid maakt het de directie mo gelijk haar niet lichte taak verder voort te zetten, hetgeen blijken kan uit de vele hervormingen en uitbreidingen, welke werden aan gebracht. Haar devies zal steeds blijven Ora et Labora. In gezellig samenzijn werd de Vrijdagavond en een groot ge deelte van den Zaterdag doorge bracht, waaraan vooral luister bijzette het Middelburgsch Mu ziekkorps. Het Breskensche Mu ziekgezelschap bracht des avonds de jubileerende firma nog een serenade. De N.V. van Melle's C. W. mag op haar 35-jarig bestaan met trotsch terugzien. Zij zal zeker de middelen weten te vinden om haar groot bedrijf nog tot verdere ontwikkeling te brengen. Hiervan zal naast de vele arbei ders met in de laatste plaats de gemeente Breskens profiteeren, want vooral in dezen tijd van werkloosheid er. den slechten toestand in de visscherij is de N.V. van Melle's C W. het zij zonder overdrijving gezegd de kurk, waar Breskens op drijft. Mdb. Crt. Wolkbreuk Zondag is Den Haag en omge ving geteisterd door een wolk breuk. Onder het viaduct op den Rijswfjkachen weg stond het wa ter rtiim een meter boog. De tun nels van het station liepen onder. Velen konden geen onderdak vin den, vóór ze tot op de huid nat waren. De btraten werden rivic ren en het tramverkeer stond itop,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2