Axelscbe Conrant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 38. Vrijdag 16 Augustus 1935 Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J31ad. Het stekken van Geraniums. Een der meest gebruikte bloemplanten voor versiering van tuin en huis is wel de Pelargonium, et zooals ze ge woonlijk worden genoemd, Ge ranium. Deze populariteit dankt ze aan haar rijken en langdu- rigen bloei en aan haar vrij goed bestand zijn tegen ons klimaat. Wel is ze niet winterhard, maar ook in den winter stelt ze haar eischen niet hoog, en in da buis kamer voor het raam geplaatst bloeit ze zalig dan door. Van Pelargonium bestaan verschil lende soorten en van elke soort wser tal van variëteiten in kleu ren welke voornamelijk vari- eeren van wit tot rose en rood. Er zijn enkele en gevuldbloe- migs variëteiten. Laatstgenoem de zijn minder goed bestand tegen slecht weer, de bloemen smetten dan spoedig. Voor perk- beplanting wordt het meest ge bruik gemaakt van Pelarg. zo nale terwijl p. pellatum, walke kruipende stengels heeft, veel gebruikt wordt voor balcon ver siering. Afwijkende kleuren en mooi gevlekte bloemen hebben de Framche geraniums of P. Odier. Ook de biadvorm is van deze afwijkend. Ze zyn zeer mooi maar bloeien niet vol doende door. Een afzonderlijke soort is P. roseum welke rie kende bladeren heeft. Men be weert weieens dat deze lucht de muggen op een afstand houdt. Deze Pelargonium heeft weinig sierwaarde daar de rose bloem pjes klein zijn en het een wild groeiende plant is. Nu is het de meest geschiktste tijd voor het stekken van al deze gera niums. Hiervoor gebruiken we jonge scheuten ter lengte van ongeveer 8 c.M welke met een scherp mes, juist onder een vol groeid blad worden afgesneden. Dit onderste blad wordt, met dan bladsteel, tot bij den stengel afgesneden. Verder snijden wa van de grootste bladeren de bladschijf gewoonlyk half weg om een te sterke verdamping tegen te gaan. Deze stekken kunnen we onder glas, in een bak, maar desnoods ook zeer goed buiten plaatsen. In beide gevallen moeten ze bij zonnig weer de eerste dagen beschermd worden. We kunnen ze direct in een stekpotje, of eerst in deD vollen grond plaatsen en dan zoodra ze geworteld zijn oppot ten. Ook kunnen voorloopig eenige, b.v. 7 stekken in een 10 c M wijde bloempot plaatsen om deze nadat ze zijn geworteld, afzonderlijk in een 7 c.M steek- pot te planten. We stekken en planten in bladaarde of lichte tuinaarde, vermengd met een weinig scherp zand. Van veel belaüg is het volgendePlaats de stekken wel stevig, maar vooral zeer ondiep in den grond. Wees zuinig met sproeien en gieten, veoral wanneer de stek ken nog niet geworteld zijn en doe dit alleen op het midden van den dag. Gewortelde stek ken laten we buiten staan tot einde September. Bij sterken regenval komt er een raam boven. We overwinteren ze vorst vry maar koel en licht, b.v. voor bet venster in de huiskamer. 1935. Uit het verslag van den secretaris-competitieleider blijkt dat vele vereenigingen leden heb ben moeten verliezen, en zelfs zijn er vereenigingen geheel van het tooneel verdwenen. Beden kelijk waren, aldus het verslag, de gevallen, waar de vereenigin gen uit den bond traden en zich aansloten bij een niet-erkenden bond. Meest waren dit de spe cifieke roomsch katholieke ver eenigingen, welke soms onom wonden toegaven door de leiders van hun vereeniging gedwongen te zijn, zich bij de r.k. organisatie aan te sluiten. De competitie heeft geen vol doende regelmatig verloop gehad. Enkele wedstrijden zijn zelfs niet meer gespeeld. In de plaats van den heer J. C. Bravenboer, die als bestuurs lid bedankte, werd opgenomen de heer J. W. Gudde, terwijl de heer L. J. M. Stroecken te kennen heeft gegeven, zijn functiete willen neerleggen. Gedurende het afgeloopen sei zoen traden slechts 5 nieuwe vereenigingen toe (vorig jaar 22) Niet minder dan 19 vereenigin gen verlieten den Bond. Het aantal vereenigingen (75) vermin derde dus met 14, zoodat de bond momenteel 61 vereenigingen telt. Vorig seizoen bedroeg het aan tal leden 4834, waarvan 4132 betalende leden en 702 adspirant- leden. In het afgeloopen seizoen noteerde men 4413 leden, waarvan 3742 betalende leden en 671 adspiranten. De Kampioenen van het seizoen 1934 1935 zijn: Zaterdagcomp. Walcheren Oostkapelle 1 le Klasse A: Eiland Boys 1. Ie Klasse BAxel 2. le Klasse C: Oostburg 1. le Klasse D: Burgh 1. Overgangsklasse: E.M.M. 1. 2e Klasse A: Middelburg 5. 2e Kt. B: Hansweertsche Boys 1. 2e Klasse D: Breskens 3. 2e Klasse E Burgh 2. 3e Klasse AScheldestrooin 2. Adspiranten-Competitie Walcheren Afd A: De Zeeuwen A. Walcheren Afd. BZeelandia. Zuid Beveland Goes A. Zaterdag-Competitie Oostelijk Z.-Vlaanderen Z S.C 1. Deze brachten hen naar een uitgedroogde rivier; ze waadden door de modder en kwamen zoo in Frankrijk. Na honderd meter werden ze aangehouden de papieren zaten bij de achterge laten bagage, ze hadden alleen Fransch geld bij zich, dat ze van da heenreis hadden over gehouden. Da douanebeambten geleidden hen weer terug naar de rivier. Hier bleven ze tot het donker was in een koren veld ze hadden niets anders dan een broek en een overhemd aan en het regende dat het goot. 's Nachts trokken ze met hun vieren over weilanden naar de Pyreneeën, waar de Bulgaar en de Italiaan van vermoeidheid achterbleven. Da Nederlandsche jongens trokken de bergpassen in een dag en een nacht zijn za onder weg geweest, waarbij zij de dorpen vennedeD, uit angst teruggestuurd te worden. Van der Keur viel een keer van een rots, doch kon zich aan een struik ophijschen. Bevuild en doorweekt kwamen ze in de laagvlakten en Damen den trein naar Toulouse. Zy zochten hier een auto, die hen mee zou nemeniemand die beweerde dat hij Fransch vliegofflcier was, vervoerde hen naar Parijs, doch vertelde onderweg, dat hy' 300 francs moest hebben. Zehtbben hem die gegeven en hoorden later dat de treinreis maar 200 francs kost. De automobilist zette hen af ditmaal letterlijk bij den Nederlandschen consul te Parijs, die hen zeer vriendelijk behan helde en reisbiljetten naar Neder- land gaf. Zij bleven Dinsdag middag in Parijs en zijn met den nachttrein naar Roosendaal ver trokken, waar ze hun biljetten met een briefje van den consul verwisselden voor kaartjes naar Naarden-Bussum. hen langs een omweg de ont stellende tijding, dat de jonge arts in een concentratiekamp was opgesloten en daar reeds geruimen tijd was „overleden". De vader en moeder zijn naar een kliniek overgebracht; hun toestand is, naar „Het Volk" vernam, niet onbevredigend. In bewaring is gesteld de kellner C. J. v. d. Wdie ten nadeele van zijn collega's, met wie hij in een café aan den Binnenweg te Rotterdam werkt, een bedrag van f 588 zou hebben verduisterd. Dit geld was de vacantip-pot van het personeel, waarvan v. d. W. op z'n eentje vacant.e is gaan houden,zoodat er v.an het bedrag niets meer over is. Sportnieuws. Jaarverslag Z. Y. B. Verschenen is het jaarverslag van den Zeeuwschen Voetbal bond over 't hondsjaar 1934- AvontanrlQke reis. De twee jongens uit Bus^um, Henk van der Keur en Johan van der Berg, die een fietstocht naar Kaapstad wilden maken, doch tenslotte in Spanje in de gevangenis terecht kwamen, zijn de vorige week onverwacht thuis eekomen. De jongens waren zoo uitgeput, dat ze eerst Donderdag in staat waren een eenigszins samenhan gend verhaal te doen. Zij hadden van den consul te Barcelona ondanks vier brieven niets gehoord wel van den consul-generaal te Madrid, die hun verleden week berichtte, dat hij den consul in Barcelona last had gegeven hen te helpen en alvast vijf peseta's instuurde. Maar de consul te Barcelona dacht er anders over, aldus de „Tel." en schreef een brief, waarin hij mededeelde, dat zij lanöloopers waran, zooals er zoo veleo zyn, en die zich bovendien tegen de politie verzet hadden, zooals hy in een Spaansche krant bad gelezen. Zondagochtend kwameneenige beambten met knuppels, die hun gelastten vlug hun boeltje in te pakken. De twee jongelui, een Bulgaar en een Italiaan, werden naar een tsxi op de binnenplaats gebracht en moesten instappen. Hier zaide een gendarme, dat ze de bagage en fietsen niet mee mochten nemen. Eindelijk werd toegestaan, dat deze in eenandere taxi geladen zouden worden, waarvoor vyf peseta's moesten worden betaald. Zy stapten om halt tien in den trein, zonder bagage en zonder fietsen Begeleid door twee agenten kwamen ze om 1 uur aan een grensplaatsje en werden daar overgegeven aan twee poiitb- •genten, De Pier te Vlissingen. Naar gameid wordt is de N V. Wandelhoold Vlissingen, welke den bouw en de exploitatie van een wandelpier ter plaatse had opgevat, in andere handen over gegaan, mede als gevolg van enkeie moeilijkheden, die z ch bij de financiering van den at- bouw hadden voorgedaan en die een zekere stagnatie hadden veroorzaakt. De genootschap is thans onder directie gekomen van de N.V. Assoc atie voor Beheer van Trustzaken te Am sterdam. De verdere bouw is met kracht ter hand genomen en de moeilijkheden kunnen thans als overwonnen worden beschouwd, zoodat Vlissingen binnen zeer atzienbaren tjjd in het bezit van dsn langverwach- ten pier zal zijn. Verduistering door notaris. Als verdacht van verduistering is Dinsdag op last van de justitie aangehouden notaris J. P. te Bergen op Zoom. Na te zijn verhoord, is hij overgebracht naar Breda, om daar ter be schikking van de justitie te worden gesteld. Hoe groot het verduisterde bedrag is, valt op het oogenblik niet te bepalen. Men spreekt echter van eenige tonnen. Het kantoor van den gearresteerden notaris is inmiddels in beheer genomen door een caudidaat- notaris van de broederschap van notarissen in Nederland, terwijl voorts surseance van betaling is aangevraagd. Op welke wijze de verduistering is geschied, zullen de boeken moeten uit- wyzen. Er kan gevoeglijk wor den aangenomen, dat vele per sonen van deze onregelmatig heden de dupe zijn geworden. - Dezer dagen hebben twee Jooasche emigranten een echtpaar, dat zich te Amsterdam had gevestigd - gepoogd, zich door het innemen van vergif van het leven te bc-rooven. Hun zooD, een bekwaam me dicus, die als privaat-docent en assistent van professor Sauer- brucb werkzaam was, hadden zij in Cuitscbland achtergelaten. Reeds geruimen tyd hadden de ouders niets van hun zoob ver- j Böm?a. Zaudag echter bereikte Door manlief geplunderd Te Berlijn is het proces begon nen tegen den 27-jarigen Barn- bard Sido en den 39-jarigen Wal- demar Happe. Begin 1932 leerden zij in Zwit serland de latere echtgenoote van Sido kennen. Happe die zich uit gaf voor professor, stelde z'n vriend S. als secretaris voor. Enkele maanden later verloofde Sido zich. Hij zag kans zijn bruid 12.000 Zwitschersche francs af te trog gelen om een auto te koopen, die evenwel aanzienlijk minder kost te. Na eenigen tijd leende Sido 20.000 francs, zoogenaamd om 16.000 mark aan Happe terug te betalen. Teneinde het huwelijk op de laüge baan te schuiven gingen de beide heereD op reis. De poging na hun terugkeer om nog eens 7 000 francs te bemachtigen mis lukte. Toen besloot Sido te trou wen. Een dag voor de bruiloft Zi*S hij kans 20 000 trancs van zijn bruid los ;e krijgen, z.g, om een hotel te koo, en. Na de brui loft vertrok hat paar naar Berlijn- Wannsee. Spoedig vertelde Sido zijn vrouw, dat hij voor een goede baan bij een verzekeringsmaat schappij 10 000 mark borgstelling te kort kwam. Zijn schoonmoeder fourneerde 12 000 trancs, waarbij mevrouw Side nog 500 trancs bij paste. Het was evenwel nog niet alles. Teneinde het huwelijk te ontbin den spelde Sido zijn vrouw op de mouw, dat het in het belang van een hotelbedrijt het beste is ge trouwd te zijn op huwelijksvoor waarden, doch een dergelijke overeenkomst kan slechts g-«slo- teu worden door ongehuwden. Met dit voorstel ging mevrouw Sido accoord, voorai omdat Sido haar beloofde haar direct na de overeenkomst opnieuw te zullen trouwen. Aangezien de echtelieden we derzijds overspel voorgaven werd het huwelijk ontbonden Sido liet zich schriftelijk een verklaring geven, dat zijn vrouw afzag van iedere bijdrage voor levensonder houd. Maar nauwelijks was hij ia het bezit van dit bewijs ot hij ging er met Happe vandoor. Toen ging er by mevrouw Sido een licht op en diende zij een aanklacht in. Twee jongens verbrand. Tijdens zijn afwezigheid brak brand uit in de woniüg van den 37-jarigen wegarbeider Joseph Collard, een vader van 5 kin deren te Villers Deux Eglisesin de Belgische provincie Namen. Het huis brandde geheel uit en stortte in. Toen de vader arriveerde, ontdekte hij tot zyn ontsteltenis in de nog rookende puinhoopen de verkoolde lyken van twee zijner kindereD, een 9 jarige en een 7-jarige jongen, die waarschijnlijk bij het uit breken van den brand naar den zolder zyn gevlucht en daar in de vlammen omkwamen. Vrouwenhandelaars, Op de grens van Albanië en Zuid- Slavië merkte de grenswacht dezer dagen 14 gewapende Alba- neezen en 2 meisjes, die poogden over het 980 meter hooge Üjas 1 obarcplateau op Zuid-Slavisch grondgebied te komen. De Zuid-Slavische grensbe ambten sommeerden de mannen ia öiyven staan, en toen dezen aaaraau niet voldaden, openden zij het vuur, dat door de Alba- neezen werd beantwoord. Zei Albaneezen en de twee meisjes kwamen hierbij om het leven. Een commissie van onderzoek, die eenigen tyd later ter plaatse was, heeft vastgesteld, dat men hier t8 doen heeft gehad met een bende vrouwenhandelaars, die den laatsten tijd regelmatig meisjes van Albanië naar Zuid- Slavië heeft gebracht. De beide doodgeschoten meisjes waren voor J 600 verkocht. De oDgedeerd gebleven Alba neezen werden gevangen geno men en naar de gevangenis overgebracht. De gedoode Albaneezen zijn in 'n gemeenschappelijk graf met de twee meisjes in Gorenic» begraven. De identiteit van de meisjes kon niet worden vast gesteld. Een Belgische militaire vrachtauto, waarop een onder officier en 8 soldaten hadden plaats genomen, is op den weg van Bastogne naar Laroche door tot nu toe onbekende oorzaak in een 15 meter diepe ravyn gestort. Zes Z8er zwaar ge wonden wer den naar het militair ziekenhuis te Namen overgebracht. Men vreest voor het leven van drie hunner. Bisschop vergiftigd. Een tragische aanslag heelt zich in de hoofdkerk te Cremona (Italië) voorgedaan. Mgr. Erminia Stuani, bisschop van Cremona, droeg de H. Mis op. Aan de nutting had hy j nauwelijks den kelk geledigd, toen men den prelaat op de trappen zag neervallen. Pries ters en kerkbedienden snelden ter hulp, maar men stelde aan stonds vast dat de Bisschop overleden was. De verontwaar diging van de geloovigen was niet te beschryven, toen de ge neesheer die men had bijgeroe pen, in den kelk welke Mgr. Stuani nog steeds in handen hield, sporen vond van hevig vergif. Een heiligschennend» aanslag was gepleegd in plaats van wijn, bevatte de kelk blauw zuur (Acide cyaubydrique). De dood trad direct in. Uit het onderzoek blykt dat men hier te doen heeft met eene laffe wraakzaak. Eenigen tyd geleden reeds had een persoon een revolverschot gelost in de richting van Mgr. Stuani, maar deze werd niet getroffen. De kerk is op bevel van den Paus gesloten. Tengevolge van den lagen waterstand van de Donau onder vindt het scheepvaartverkeer op deze rivier naar Hongarije veel stagnare. Pleziertochtjes uit den omtrek van Weenea zijn ten deele vervallen. Een historische streek. Bet dorpje St. Fillan in het Schotsehe hoogland, waar H.M. de Koningin en H K.H. de Prinses de vacantia doorbrengen,, is een ro mantische streek vol herinnering j aan het grijs verleden, vbd den strijd tnsschen de Schotsehe Clans. Het was b.v, aan de oevers van Loch Earn, dat de MacGregors io 1589 uit wraak vooreen vermeend onrecht 's konings houtvester Ste ward vermoordden, diens hoofd op een schotel plaatsten met een korst brood tusscben de tanden en dit gruwelijk geheel aan zijn zuster brachten. De episode vindt men beschre ven in den roman van Walter Scott: De legende van Montrose. Op dezelfde plek wordt ook de oeroemde Clach Dearg of roode steen bewaard, een der oudste ta lismannen in Schotland. Op het kleine kerkhof, dat vlak naast het dotp is gelegen vindt men de roïne van de vroegere Middeleeuwsche kapel, die aan de Heilige Fillan was gewijd. Aan de Fillan Pool, een in de buurt gelegen vyver, werd nog de vorige eeuw wonderdadige genees kracht toegeschreven. Niet ver van het meer vindt men ook het graf van Rob Roy, den schetscheo Ro« bio Hobod. die io het begio van de 18de eeuw deze streek on vei- lig maakte en van wiens gednchs te wapenfeiten nog heden ten dace verbaleu de ronde doen, m

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3