Landbouw. Gemengd Nieuws. 15.000 gulden buitgemaakt. De schildwachten verklaren dat zij in het geheel geen onraad be speurd hebben. Binnenland. Eer gevaar dreigt. Zooals gemeld, is een wets- ontwerpingediend tot bescherming van de bevolking tegen luchtaan vallen, m.a.w. er dienen wette lijke maatregelen getroffen te worden om de gevaren van aan vallen uit de lucht voor de be volking te beperken. Reeds in 1927 werden aan de gemeente besturen aanwijzingen verstrekt nopens de door het burgerlijk gezag te nemen maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen gas- en luchtaanvallen. Ofschoon we dus tot nu toe daar weinig of niets van gehoord of gemerkt hebben, kan toch gezegd worden, dat de materie niet nieuw is. Dat we er niets van hoorden kan ook liggen aan de kosten, die aan een en ander verbonden waren en men daarmede het budget (gelukkig) liever niet be zwaarde. Maar wellicht wil men nu daarom de uitvoeiing van de te nemen maatregelen in handen leggen van den burgemeester, die dan eenvoudig die maatrege len kan voorschrijven, welke hij. gehoord de adviezen, noodig acht. Afgezien van het feit, of die te nemen maatregelen nu voor een groot of klein percentage practisch nut kunnen opleveren, is het toch wel eigenaardig, dat zoo veelzijdige voorbereidingen worden getroffen en doet het wel eenigszins de vraag stellen, of er gevaar dreigt in ons land. Wij voor ons gelooven dat nog niet en we vertrouwen maar, dat die maatregelen worden be schouwd, als het vormen van een leger, dat er nu eenmaal is, of er gevaar dreigt of niet. Maar toch is dan o.i. in dat verband wel eenige voorzichtigheid gebo den, dat men niet te ver gaat met de kosten van die o.i. zoo denkbeeldige bescherming. Ook hier is voorkomen beter dan ge nezen en is een krachtige anti- oorlogsactie van veel grooter belang en zal naar we hopen de behandeling van het genoemde wetsontwerp wel aanleiding ge ven tot flinke reclame voor vre- des-actie Aan de bij het wetsontwerp toegezegde Memorie van Toelich ting is het volgende ontleend Ter verzekering van de noodige eenheid in de technische toepas sing van de maatregelen zal de minister de noodige leiding ge ven en dit te meer, aangezien door het Rijk in aanzienlijke mate in de kosten van uitvoering zal worden bijgedragen. Een inspectie, die van advies zal die nen, dient daartoe te worden in gesteld. Niet alle gemeenten zullen bij luchtaanvallen in gelijke mate aan gevaar zijn blootgesteld. Ge meenten, waarin of nabij welke voor een luchtaanval aantrekke lijke objecten zijn gelegen, als Regeeringsbureaux, militaire mo bilisatie-centra, fabrieken van oorlogsmaterieel en andere in dustrieën, belangrijke spoorweg bruggen of emplacementen e.d zullen eerder een doelwit vormen, dan gemeenten, waaiin, of waar bij, dergelijke objecten niet voor komen. Omgekeerd echter, kan voor laatstbedoelde gemeenten elk gevaar voor luchtaanvallen niet ter zijde' worden gesteld, al ware het slechts daarom, dat geen gemeente zeker kan zijn, dat niet een vliegtuig door toe vallige omstandigheden, waaron der mogelijke vergissingen, zich van zijn bommenlast ontdoet, ongeacht de plaats, waar het zich bevindt. Uit dien hoofde acht de Re geering het raadzaam, dat in a 1 1 e gemeenten eenvoudige maatrege len worden genomen, waardoor de bevolking de noodige voor schriften zal verkrijgen, waardoor tevens in te stellen hulpdiensten op de hoogte zullen zijn, hoe zij, naar vermogen, nuttig werk zaam kunnen zijn. Naast de overal noodige maat regelen, zullen in gemeenten, welke door verschillende oorza ken meer aan het gevaar van luchtaanvallen zijn blootgesteld, maatregelen op uitgebreiderschaal noodig zijn, wat zal moeten ge paard gaan met het voorzien in de materieele uitrusting van de diensten, welke metterdaad zul len optreden, wanneer een der gelijke gemeente door een lucht aanval wordt getroffen. Het komt de Regeering billijk voor, dat de maatregelen, welke reeds dadelijk in alle klassen toepassing zullen moeten vinden, voor rekening van de gemeenten worden uitgevoerd. Aangezien de meest blootge stelde ligging van een gemeente, zooals hiervoren reeds werd aangegeven, in den regel niet een uitvloeisel is van omstandigheden, welke samenhangen met de ge meentelijke belangen, doch wordt veroorzaakt door de aanwezig heid van objecten, welke het landsbelang ten dienste staan, wordt het billijk geacht, dat de kosten van maatregelen, welke uitsluitend in de meer blootge stelde gemeenten zullen moeten worden getroffen, voor rekening van het Rijk komen. In de laatstbedoelde gemeenten zullen vooits op daarvoor in aan merking komende punten schuil plaatsen moeten worden inge richt, waarin de zich bij lucht aanvallen op den openbaren weg bevindende personen, die hun eigen woning niet meer kunnen bereiken, kunnen worden opge nomen. Hoewel het in de bedoeling ligt, de hier bedoelde schuil plaatsen zooveel mogelijk in ge bouwen van overheidslichamen onder te brengen, kan het ook noodzakelijk zijn, dat gebruik wordt gemaakt van daartoe ge- eigende niet openbare gebouwen. De belanghebbende dient, indien hij schade lijdt, daarvoor van Rijkswege te worden schadeloos gesteld. Ook moet een regeling worden getroffen, volgens welke bij drin gend of dreigend gevaar voor luchtaanvallen bepaalde eigen dommen in gebruik kunnen wor den genomen, terwijl het boven dien mogelijk moet zijn, dat ver- bruiksartikelen voor bescherming en ontsmetting dienende en in de gemeente aanwezig, kunnen worden gevorderd. Het ligt in de bedoeling in den algemeenen maatregel van be stuur het aantal klassen aanvan kelijk te bepalen op drie. De gemeenten, welke het minst aan gevaar zijn blootgesteld waar toe de overgroote meerderheid behoort worden gerangschikt in de 3e klasse. In de meer blootgestelde ge meenten, welke in de 2e en le klasse worden gerangschikt, zul len verschillende maatregelen meer uitgebreid moeten worden voorbereid, dan wel reeds een begin van uitvoering moeten verkrijgen. Als voorbeeld moge dienen, dat in zoodanige gemeen ten ten behoeve van het perso neel, hetwelk metterdaad zal op treden, ten opzichte van het aan tal inwoners een zeker percentage aan gasmaskers aanwezig zal moeten zijn, welk percentage in de gemeenten, behoorende tot de le klasse, weder grooter zal zijn dan in de gemeenten der 2e kl. Ook voor de aanwezigheid van ontsmettingsmiddelen zal dienen te worden zorg gedragen. De in alle gemeenten noodige maatregelen zullen onverwijld tot uitvoering moeten komen. Het komt wenschelijk voor, een bepaling op te nemen, waar door samenwerking tusschen bur gemeesters kan worden verkregen. Aangezien zekerheid moet be staan, dat de ingerichte schuil plaatsen in geval van nood on verwijld beschikbaar zullen zijn, acht de Regeering het noodzake lijk op de gebouwen, waarin een schuilplaats is ingerich*, een last te leggen, waardoor de mogelijk heid van gebruik is verzekerd en waarvoor aan belanghebbende ongeacht het recht van schade loosstelling in geval van nood, tot het tijdelijk in gebruik nemen van eigendommen over te gaan. Als zoodanig komen bij voorbeeld in aanmerking torens of andere gelegenheden voor uitkijkposten, doch ook automobielen voorver- voer van gaszieken, e.d. Het staat den burgemeesters vrij in hun gemeenten oefeningen te doen houden, echter eerst na verkregen goedkeuring van de Regeering. Daarnaast acht de Regeering het noodzakelijk, dat zij de be voegdheid heeft in de meer blootgestelde gemeenten oefenin gen te doen houden. Deze oefe ningen zullen per gemeente ten hoogste eenmaal per jaar worden voorgeschreven. Nederlai dscho rondvlncht. Volgens de voorloopige opga ven en aanmeldingen zal de luchtkaravaan op 23 en 24 Aug as. bestaan uit ongeveer 80 vliegtuigen waaronder 7 van de Luchtvaartafdeelir.g Soesterberg, 4 van de Marine Luchtvaart Dienst, 12 van de Nationale Luchtvaart- school en ciica 50 toestellen van sportvliegers, waarvan meer dan de helft buitenlanders zijn. In totaal nemen er 20 vliegtuigen meer dan verleden jaar aan de rondvlucht deel, hetgeen op een stijgende populariteit van dit luchtvaartevenement wijst. Een luchtvaart postzegel. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat ten bate van het Nationaal Lucht vaartfonds een bijzonder postze gel verkrijgbaar wordt gesteld in de frankeerwaarde van 6 cents met een geldigheidsduur tot 31 December 1936. Dit zegel zal worden verkocht met een door den Minister van Birqienlandsche Zaken te bepalen toeslag boven de frankeerwaarde. Cycloonherdenking te Borculo. Zaterdag was het tien jaar ge leden dat het geldersche stadje Borculo voor een groot gedeelte door een cycloon werd verwoest. Tien jaar van voor- en tegen spoed zijn sedert verloopen uit de ruïnes is een nieuwe, fraaie stad herrezen, doch den ramp- spoedigen dag hebben de bewo ners niet vergeten. 's Middags opende de oud burgemeester van Borculo, jhr. ir. R. R. L. de Murait het storm rampmuseum, dat ondergebracht is in een lokaal van het spaar bankgebouw. Tal van foto's geven een dui delijk beeld van de verschrikkin gen van den cycloon. Een kostbaar stuk is de mede- deeling van 13 Augustus 1925, waarin de bevolking wordt ge rustgesteld betreffende den weder opbouw. Een stuk van een om gebogen lichtmast, het wegge waaide haantje van den toren en vele andere voorwerpen illus- treeren de ontzettende kracht van den storm. Na de opening hield de bur gemeester van Borculo, de heer M. van Welie, een radio-rede voor de vara micrifoon, waarin hij de bijzonderheden der ramp in een uitvoerig relaas in de herinnering terugriep. Het centraal stembureau voor de verkiezing der leden der Eerste Kamer heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Slimgenberg, tot lid der Eerste Kamer benoemd verklaard den heer J. Schilthuis te Den Haag. Erwten en Boonen. Daar de regeling voor den nieuwen oogst op verschillende punten afwijkt van de oude steun- legeling, volgt hieronder een kort resumé van de voorgenomen maat regelen. Het is de bedoeling de vast gestelde richtprijzen maandelijks met f 0,10 per 100 K.G. te ver- hoogen, voor het eerst op Oct. 1935 en voor de laatste maal op 1 April 1936. Voor groene erwten (kroonerw- ten) en schokkererwten zijn maat regelen getroffen om de markt van overmatig aanbod te ontlas ten. De denaturatie (tegen ver goeding) kan plaats vinden op de boerderij of bij den handelaar. Aanvragen bij de landbouw crisis-organisaties en voor den handel bij de Nederlandsche ak- kerbouw-centrale. De erwten worden in vier kwaliteitsklassen gerangschikt. In den aanvang zal alleen voor de twee laagste klassen de denatura- tiebijslag worden vastgesteld. Voerts zal voor schokkererwten en lange bruine boonen een re geling worden getroffen, krach tens welke de N.A C. de voor raden op 15 AAei 1936, overneemt, tegen richtprijzen, verhoogd met een bepaalde vergoeding. De N.A.C. behoudt het recht prijsregelend o'p te treden, hetzij door eigen aankoopen, hetzij door het treffen van andere regelingen. AXEL, 13 Augustus lw35. Een veranderde weersgesteld heid, bestaande sedert gisteren in regen en wind met lager tem peratuur, zal veler gemoed opge lucht hebben. Er ging een alge- meene klacht over groote droogte, warmte en gebrek aan goed drinkwater. Of nu echter in dit laatste voorzien zal zijn, zal af hangen van een goede wijze van water verzamelen. Bij den een loopt veel verloren en bij den ander zijn de put, of de goten of de daken zoodanig veront reinigd door alierlei oorzaken, dat hetgeen men als drinkwater wenscht op te halen, niet drink baar is. Bij afwezigheid van een waterleiding was het nuttig, dat er tijdens droogte in een en ander werd voorzien. „Hosanna". Deze vereeniging zal aanst. Vrijdag, indien het weer gunstig is, een marschenconcert geven op de kiosk. Vertrek repetitielokaal half negen, terwijl a s. Zaterdag het jaarlijksche bezoex gebracht zal worden aan de bu.'mwijken Schapenbout, Spui en Magrette. Vrijdag j.l. werd alhier door dhr. M. j. v. d. Berg aanbesteed het bouwen van een woonhuis met landbouwschuur. Ingeschreven werd als volgt Grond- en metselwerk P de Rooy, Boschkapelle f 2870 S. Blommaert, Hulst 2432 L de Bruin, Hulst 2398 C. v. d. Brande, Hulst 2200 Timmerwerk J C. Kaijser, Zaamslag f 1595 H. van 't Hoff 1450 P. J. Apers, Zuiddorpe 1440 L. Hamelink, Zaamslag 1440 M. H. Wisse, Zaamslag 1424 J. A. Butler 1422 Wed. D. Galle, Zaamslag 1398 A. de Zeeuw *1393 D. P. Bastirick, Zaamslag 1344 J. P. v. d. Broeke 1330 H. van Luijk 1274 J. W. Vercouteren 1270 J. Mattheijssen, Graauw 1250 Loodgitterswerk A. Mei f 110 Gebr. van Rijn 103 Schilderwerk J. P. van Rijn f 283 P. Brakman 271 W A. de Jonge 196 IJzerconstructie en dakbedekking Gebr. Schieman f743,50 Electrische lichtinstallatie G. J. A. de Jonge f 59 Waar geen woonplaats staat, is Axel bedoeld. Gegund aan de laagste inschrijvers, behalve het timmerwerk, dat aan dhr. Vercouteren is opgedragen. Woonhuis en landbouwschuur komen alzoo netto totaal op f 4572 Een stierengevecht, maar zonder toreador en publiek heeft zich Zondag in deze ge meente voorgedaan. Terwijl de bewoners van de boerderij van dhr. J. de M., te Zoute Spui af wezig waren, graasden in de weide een paard en een jonge stier. Vermoedelijk moeten deze dieren elkaar gehinderd hebben en is een gevecht ontstaan. Hoe het geval zich heeft toegedragen, is niet juist te zeggen, want toen voorbijgangers iets van bet onheil bemerkten, lag het paard reeds met opengereten buik, dood in de weide. Het is misschien gelukkig te noemen, dat er niet eerder oog getuigen zijn geweest, want al- iicht zou men dan getracH hebben den woedenden stier te grijpen of verdrijven, om het paard te bevrijden. En ongetwijfeld zou dat den bemiddelaar slecht be komen zijn. Intusschen is de stier gekal meerd en in den stal opgesloten. Toch zal mtn dien rekel in de gaten moeten houden, zoolang hij niet onder slagershanden is ge vallen. Zondag had dhr. F. A., winkel bediende alhier, weer het ongeluk met zijn auto in botsing te komen met een woonhuis nabij Kijkuit. Hij reed tegen den gevel der woning van dhr. de VI., zoodat de steenen er uit vlogen. De auto was, voor wat het voorste gedeelte betreft, ontzet, doch de reis kon worden voortgezet, Als een bijzonderheid meldt men ons, dat bij den handelaar C. Swets alhier een zeug 18 levende jongen wierp. Er zijn nog 14 in leven. Tot ambtenaar ter secretarie te' Westkapelle is thans definitief benoemd dhr. W J. K. Dieleman, tijdelijk ambtenaar aldaar, vroeger te Axel. Dhr. Dieleman voorheen werk zaam aan de arbeidsbeurs te Terneuzen, is mede benoemd tot agent van de arbeidsbemiddeling, enz. te Westkapelle. Maandagmorgen ontstond brand in de schuur van den landbouwer P. van L. te St." Jansteen. De schuur, met oogst gevuld, werd met het nabij gelegen woonhuis in de asch gelegd. De nevenstaande klompenma kerij der weezen S., werd mede door het vuur aangetast en brand de met het woonhuis, geheel af. De motorbrandspuit, die aanwe zig was, kon wegens gebrek aan water niet vee! uitrichten. De oorzaak van den brand is onbe kend. Bij den landbouwer Neve op Klevershille, gemeente Osse- nisse, ontstond Zaterdagavond omstreeks 10 uur brand in de landbouwschuur. Geheel het ge bouw met inhoud werd door het vuur verteerd. Oorzaak onbekend. Met 1 Augustus j.l. is dhr. N P. van Egeraat, voor vast be noemd als leeraar aan de Am bachtsschool te Hulst. Wist u dat Bij verhuizing moet de verbrui ker van stroom ingevolge de door den Raad van Bestuurder P.Z E.M. vastgestelde Algemeene voorwaar den voor Stroomlevering de stroomlevering 10 dagen te voren schriftelijk bij de Directie opzeg gen. Bij verzuim hiervan blijft hij aansprakelijk voor het stroom verbruik en de meterhuur. Verbruikers worden voorts ver zocht om op den dag der ver huizing, of kort daarvoor, den meteropnemer, of in de plaatsen waar een kantoor der PZE.M. is gevestigd, het kantoor, te waarschuwen, opdat de meter stand kan worden afgelezen op het tijdstip, dat de woning wordt verlaten. Moordaanslag verzonnen. Eeu 15 jarige loopjongen, die Donderdag het even afschuwe lijke als sensationeels verhaal deed, dat hjj in een bosch bij Almelo door een onbekende aan een boom was opgehangen, heelt na veel heen en weer gepraat aan de politie bekend, het touw zelt om den hals te hebben ge daan en bet geheele geval te hebben verzonnen. Toen bij zijn boodschappen bezorgd had, zoo weet de „Tel." nader te berichten, ging hjj in bet gras zitten en daar vond hij een touw Plotseling kwam de gedachte by hem op, zichzelf het touw om den hals te Blaau en zich op te hangen aan een boom om eens te ondervinden, wat voor sensatie dat zou zya. Hij voerde dit dwaze plan ook werkelijk uit, doch schrikte voor de uiterste consequentie terug en liet zud beenen dus over den grond slepen, Zoo werd hij ge vonden,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2