ieuws- eli Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaa nderen. HET TESTAMENT. No. 37 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Rust in Frankrijk. De onder-prefect te Toulon heeft Vrijdag een rit gemaakt door het stadsdeel, waar de op roerkraaiers samenschoolden en zelfs barricaden hadden opgericht. Er heerscht thans rust. De toestand der gewonden in de ziekenhuizen is onveranderd. 'n Inspecteur van den veilig heidsdienst, die zich onder de zwaargewonden bevindt, verkeert nog in levensgevaar. Het hoofd der politie heeft de gewonde manschappen bezocht en ieder hunner persoonlijk zijn dankbaar heid betuigd voor hun optreden. Afdeelingen mobiele garde, ar tillerie en tirailleurs zijn in Toulon aangekomen. Ook te Brest is het volkomen rustig. De naar de stad gezonden versterkingstroepen zijn naar hun garnizoenen teruggekeerd. Er wordt niet langer gepatrouilleerd. Stratenmakers en gemeente-ar beiders zijn thans bezig de spo ren der wanordelijkheden te ver wijderen. Het gerechtelijk onderzoek is aangevangen. Bij ongeregeldheden teBryaan de Marne zijn 4 personen gewond. Na afloop van een conferentie met den minister van Marine heeft minister-president Laval verklaard, dat de wanordelijkhe den te Toulon geprovoceerd zijn door de meest duistere elementen van het land en niet moeten wor den beschouwd als een beweging, welke zou zijn ingegeven door een strijd van de arbeiders om hun verloren rechten terug te krijgen. Onder de slachtoffers bevindt zich geen enkele arbeider der tuighuizen. Ongeveer 2000 gemeentebestu ren van het voormalige bezette gebied, hebben zich in een ge zamenlijk schrijven gewend tot de Vereer.iging van Burgemees ters in Noord- en Oost-Frankrijk. Zij vestigden de aandacht op de werkloosheid en den alge- meenen noodtoestand tengevolge van de crisis in het Noorden en Oosten van Frankrijk en eischen een uitgebreid crisisprogram, dat een aantal werkverschaffingsob jecten bevat en welks kosten gedekt worden door den staat of uit de opbrengst van een lo terij voor het voormalige bezette gebied. Minister president Laval heeft in het ministerie van Buitenlandsche Zaken alle prefecten der Fransche departementen ontvangen en hun de noodige instructies gegeven voor de juiste uitvoering der nood verordeningen. Vriendeiyk Naar te Rome verluidt zou Mus solini den strijd tegen Abessynië willen openen met een luchtaan val. Wanneer de krijgsverrich tingen aanvangen, zullen er 400 militaire vliegtuigen in Oost-Afri- ka zijn. Men zou eerst traangas- bommen willen werpen en eerst tot schadelijker gassen overgaan indien dit noodig mocht worden. De autoriteiten willen het gebruik van deze gassen zooveel mogelijk vermijden, ten eerste uit mensch- lievende overwegingen en ver volgens omdat Italië zich niet wenscht te vervreemden van de bevolking, die het vriendschappe lijk wil koloniseeren. leder Italiaansche soldaat zal van een gasmasker worden voor zien. Vliegramp te Caïro. Een Italiaansch vliegtuig, op weg van Rome naar Massoea in Oost-Afrika, is kort na een tus- schenlanding te Caïro, ongeveer 14 K.M. voorbij die stad door nog onbekende oorzaak neerge stort. Bijzonderheden omtrent de vliegramp ontbreken, doch vast staat, dat de 8 inzittenden, nl. 4 leden tier bemanning en 4 passa giers, om het leven zijn gekomen. Onder de passagiers bevond zich de Italiaansche minister van Arbeid, Luigi Razza. Hij maakte een dienstreis naar Oost-Afrika. De dood van den minister ver wekte groote ontsteltenis te Rome. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot der slachtof fers zal te Rome op staatskosten geschieden. De Italiaansche bladen schrij ven, dat het verlies te bitterder wordt gevoeld, omdat het vlieg tuig, een prachtige machine, reeds zijn kwaliteiten had bewezen tijdens verscheidene vluchten over de Middellandschs Zee en boven Afrika, waarbij het in totaal reeds 20 000 KM. had afgelegd. Toen het toestel uit Caïro vertrok, wa ren de weersomstandigheden zoo gunstig mogelijk. Het „Giornale d'ltalia" schrijft, dat het ongeluk onder mysterieuze omstandigheden heeft plaats ge had. De geheel verkoo.'de lijken van de inzittenden van het neerge storte Italiaansche vliegtuig zijn Vrijdag naar Caïro overgebracht. Alle gebouwen van de uitge breide Italiaansche kolonie te Alexandrië en Caïro hebben'de vlag halfstok uitgehangen. Aan den dood ontsnapt. Twee officieren van de Fran sche luchtmacht, omtrent wie gemeld was, dat zij vermist wer den op een vlucht van Fransch Indo-China, zijn te Singapore aangekomen aan boord van een Japansch vrachtschip. Over de wijze, waarop zij aan den dood ontsnapten, vertelden zij het vol gende Het watervliegtuig, waarin zij zich bevonden, kwam op 120 mijlen van Saigon in de Zuid- Chineesche Zee terecht. Gedu rende twee nachten en drie da gen zaten zij in het wrak, dat een speelbal der golven was, bekneld. Zij waren zonder voed sel en moesten water drinken uit den radiator van het toestel. Beiden verkeerden in wanhoop toen het wrak dreigde te zinken. Toen zij meenden, dat hun laatste uur was geslagen, werden zij opgemerkt door de bemanning van een voorbijvarend Japansch vrachtschip en even voor het zinken van het wrak, werden zij opgepikt. Den tweeden dag na dat zij in zee terecht waren ge komen, zwommen haaien rond het toestel. Corrrptie in Amerika. De commissie uit den Senaat der Vereenigde Staten voor het onderzoek naar „lobbying" met betrekking tot het wetsontwerp tot verbod van holding maat schappijen van openbare nutsbe drijven, heeft Patrick J. Hurley gehoord, die in het kabinet van i president Hoover minister van Oorlog is geweest, en Joseph Tumulty, den secretaris van wijlen president W'iison. Zij verklaarden van belanghebbende electriciteits- maatschappijen geld te hebben ontvangen voor het verleenen van advies over de wijze, waarop de aanneming van het wetsontwerp met betrekking tot de openbare nutsbedrijven tot mislukking zou kunnen worden gebracht. Hurley verklaarde, dat zijn advocatenfirma in de afgeloopen jaren 100,000 dollar heeft ont vangen van ssociated Gas and Electric «^iporation, die, naar de .commissie heeft vastge steld, 700,000 dollar heeft uitge geven om het wetsontwerp geen doorgang te doen vinden. Tumulty zeide 33,500 dollar te hebben ontvangen van de American Waterworks en andere maat schappijen, onder meer de Cities Service Corporation, van welk geld hij 5000 dollar had betaald aan den vroegeren senator Moses en aan den broer van den senator van Montana, John Walsh, 2500 dollar. Hij onthulde, dat de Cites Service Corporation bij John W. Davis, die intertijd democratisch candidaat voor het presidentschap is geweest en ook ambassadeur der Vereenigde Staten te Londen, advies had ingewonnen over de grondwettigheid van de Wheeler Rayburn Bill. Hoeveel geld daar voor zou zijn betaald, is niet bekend geworden. De federale commissie voor fiscale kwesties heeft verklaard, dat Charles Mitchell, °'id-presi- dent van den Raad van Beheer van de National City Bank, schuldig is aan fra: de, aangezien hij 3 millioen dollar aandeelen aan zijn vrouw heeft verkocht met verlies, teneinde zijn inkomsten belasting te verlagen. Overstrooming in Cliinn. Tengevolge van den zwaren regenval in de Chineesche pro vincie Sjansi zijn de 4 voorsteden van de provinciale hoofdstad Taijoean overstroomd. In twee van deze voorsteden zouden alle bewoners verdronken zijn. Politie en militairen helpen bij het versterken der dijken. Doordat het water van den benedenloop der Gele Rivier 5 meter gestegen is, zijn talrijke nieuwe dijken doorgebroken en is het overstroomingsgebied in de provincies Honan, Hoepei en Sjantoeng uitgebreid, waarbij eveneens vele menschenlevens te betreuren zijn. In het Zuiden van Hoepi ijn 17 dorpen verwoest en werden 2000 gewinnen dakloos. In Zuid-Sjantoeng heeft het water van de Gele Rivier de pis voltooide 80 K.M. lange dijk bereikt, welke de laatste be scherming vormt voor het Noorden van Kiangsi. Volgens uit de provincie Sjan toeng ontvangen berichten, heeft het water van den Hoangho thans een oppervlakte overstroomd van 150 K.M. breedte en 125 K.M. lengte. Leven en eigendommen van 5 millioen menschen verkeeren in gevaar. Koning Carol bestolen. De salonwagen van den koning van Roemenië is op het station te Costanza, waar de trein op een zijspoor stond, geplunderd. De dieven stalen o.a staatsdocu menten en privé correspondentie van den koning. Ook boeken, schilderijen, manuscripten, uni formen, costuums en ondergoed waren van hun gading. Er werd een totaal bedrag van ongeveer AXELSCHE O '"ff COURANT. (Engelsche vertaling 17» Ik zal u tienduizend galden ge ver, contarf, zei ze. - As u mot gen met mij in de stad wilt afspreker, waar en wanneer u wilt, breng ik het geld mee, in bankpapier. Neen, herhaalde P.-att. Neer. Zij keek hem nog eens strak aan, maar hg weerstond dien blik, glim lachend. Als ik neen zee, bedoel ik ook neen, ging hij voor*. En ik heb het noo t ernstiger gemeend dan nu. Ik kan het niet aannemen, zei zij met een voorgewende ongeloovig- heid. U probeert me maar op te jagen, dat ik nog meer bieden za'. Als ik nog meer geld zou willen hebber, mevrouw Maliathorpe, hernam Pratt, als ik heusch van plan. was geweest u het testament voor klinken de munt te verkoopen, zou ik dat gisteravond wel gezegd hebben. Dan zou Ik meteen gezegd hebbed precies hoeveel ik hebben wilde, en ik zou er geen cent afgedaan hebber. Wer kelijk, mevrouw, dat geeft u niets. Ik heb mijn plannen, en mijn eigen Ideeën, die ik ga uitvoeren. U moet mij aanstellen als rentmeester op uw landgoederen zoolang ik leef. Voor uw lever, riep zij uit. Uw heele leven, Mijn leven, antwoordde Pratt. En laat mi] u dit erbij aeggen, u zult een, eerste klas zt ken man aan mij hebber. Ik ben een goede vertrouwde rent. Ik zil u en de uwen goed dienen. Het zal een van de beste za ken zijn die u ooit afgesloten heeft. I. zal uw zaken behart.gen, alsof het mijn eigen warer. Zooais zij dat dan ook op zekere hoogte zullen zijn, voegde hij er met een sluwen blik aan toe. Hoewel mevrouw Maliathorpe wel voelde, dat hier niet veel meti aan te veranderen vie', deed zij nóg een poginp. Twintigduizend, bood zij, toe denk nu eens na, wat twintigduizend gulden baar geld beteekent voor een jongemat als u. Neer, ook niet voor twintigdui- zei d, hernam Pratt. Ik ben vas<* beslater. Ik stel mijn eigen voor waarden. Het dient nergens tae, hee- lemaal nergens toe, te loven en te bieden. Ik heb het stuk in mijnbezi', en beheersch daardoor de situatie, U heeft precies te doer, wat ik zeg. Hij stond op, ging naar de tafel en nam een vloeitnap, een velletje papier en een potlood. Gedurende het momen% dat hij zijn rug gekeerd had, kwam weer die blik van woedenden naat in de oogen van zijn gast. Had hij dat gezien en begrepen, misschien ha i hij zelfs ddn nog zijn voorstellen herzier, en mevrouw A'.allathorpe's laatste bod aangenomen. Maar toen hij rich weer omkeerdp, was die blik verdwenen en ij bemerkte r i ats bijzonders toen hg haar het schrijfgereedschap aanreikte, Waar dient dit voor? vroeg zij, P'att ging weer zitten en trok zijn stoel een beetje dichter bij den hare, Dat zult u dadelijk zier, zeide hij. Luister nu eens. Verdere discussies zijn nutteloos, u zult toch eindigen met mij dat rentmeesterschap te geven. U moet doodgewoon aan uw zoon zegger, dat een rentmeester absoluut noodig blijkt te zijr. Hij zal het best vinden. Als hij het niet goed vindt nu, dat gec't ook niets. U praat hem wel om. Nu moe ten we het zoo inpikken, dat hetgeen opzien baart. U plaatst dus in de couranten van Barford, in alle drie, de advertentie, die ik u dicteeren za'. Wij zullen de gebruikelijke termen maar nemer. Schrijft u even op als het u belieft, mevrouw. Hij dicteerde een advertentie, waarin iemand gevraagd werd met de eigen schappen die hij in verband met zich zelf opgenoemd had. Mevrouw M.l- lathoroe schreef het heel gehoorzaam op. Zij haatte Pratt nu nog meer, dan eerst, er was een soort onbuig zaamheid in heni, die haar een gevoel van hulpeloosheid gaf. Maar zij o - derdrukte alle bi|ken van tegenzin en toen zij klaar was met schrijven, keek zij hern even rustig aan, als hij haa-. Dus, dit moet ik in de couranten laten zetten vroeg zij. De vol- gende week En wat dan Dan zult u natuurlijk een hoop sollicitaties krqgen, grinnikte Prat'. De mijne i. daar natuurlijk ook bij. De meeste kunt u we in de kachel stoppen, maar noudt u er een paar voor den vorm. Doe net alsof u er met Harold over praa', maar hij heeft natuurlijk nieis in te brengen. Ik zal een of twee goede getuigschriften insturen, van het begin af voelt u iets voor mij, Dan kon u mij wel ontbie* der. Natuurlijk ook, geeft ons onder houd u buitengewoon veel voldoening. Dan geeft u mtj die baan. m Eb de condities vroeg me vrouw Mallalf rpe. Nu haar eigen plannen in rook waren opgegaan, scheen het, alsof zij geheel overhel de naar Prati's -oorstellen. Indien hij het geweten had, was dat een onfijlaaar leeken, dat er onraad dreigde. Het is bete, dat ik het weet. Dau i kunnen we nu ineens afwerken, ein- digde zij. juist, stemde Pratt toe. —Maar eerst nog even dit. U moet dit ge deelte, het financieele deel, bedoel ik, ook geheim houden. Goed, dat zal ik dan we', gaf zO weer toe. Accoord, zei Pratt, jg vraag vijfduiaend per jaar. Bovendien moet ik twee kamers hebben op Norman- dale Gangi. En een kantoor. Ik zal mij niet met u en uw familie bc* inoeier, maar ik krijg al mijn maal- tijde- op mijn kamer gereserveerd, vanuit uw keuken. En één van uw bedienden staat ten mijnen dienste. Ik ken de Grange, ik ben er meer dan "ens geweest. F.r is veel meer ruimte dar. u kunt j, -.ruiken. Geeft u mij maar een paar kamers in den zijvleu- g 'I. Ik zal u niet storer, u zult mij alleen maar zien voor zaken en als u mij noodig heeft. Sommige menschen zouden de rus tige manier waarop mevrouw Mrla- thorpe in alles toestemde, verdacht gevonden hebben. De reden, waarom Prait dat niet deed wa«, dat hf zijn uur van triomf beleefde. Hij geloofde werkelijk, dat mevrouw Maliathorpe, figuurlijk gesproker, voor hem op de knieën lag. Nu schuilde er in zijn karakter een groote mate van IJdelheid dat voorschrijven van condities beviel hem bijzonder, h" v-beelde zich, dat hq de overwin» u - s, met zfinvoet op den nek van Het slacht» ff-r. Dat is verder alles vroeg de bezoekster. Ja, dat is alles. Bedaard vouwde mevrouw Millz- Ihorpa het ontwerp van de adverten ce op, en siak het in haar tasch. Dan stond ze op en deed haar voile weer naar beneden. Dus is er nleU aan te doe»-, voordat ik u brief krijg op deze annonce, uw sollicitatie, zeide zij H-el goed. Pratt liet haar uit en hielp haar in de tax'. Toen keerde hij naar zijn kamer terug, buitengewoon in zijn schik en totaal onwetend van Wat mevrouw Maliathorpe dacht, toen zij wegreed. Hoofdstuk ix. Nauwelijks was er een halve week vetloopen sinds den piorselmgen aood van dan ouden Antoon Bartie in het privé-kanfoor van. Eldrick of de oude tnan was al in het graf gelegd onder den taxisboom, waar juffrouw Ciough met zooveel voldoening over gespre ken had. B-halve een enkele nog te vervullen formaliteit was sijn kleinzoon reeds de eigenaar van wat hij nage laten had. Collingwood ondervond bijna geen moeilijkheden met het re gelen van zijn grootvaders zaken, hg was eenig en algemeen erfgen.am en tegeigkertyd executeur testamentair. Een paar dagen na de begrafenis had hg den winkel al van de hand gedaan, (Wordt vervol „O. J

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1