Axelsche Courant. i Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 36. Vrijdag 9 Augustus 1935 Buitenland. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J31ad. Toekomst voor Zuid-Afrika De hoofdredacteur van de Avp," had een onderhoud met generaal Pienaar, een invloedrijk Zuid- Afrikaansch staatsman, die dezer dagen een reis naar Europa maakte voor een conferentie te Londen en ook een paar dagen in ons land vertoefde. In zake de politieke verhou dingen sprak generaal Pienaar als zijn meening uit, dat de samen smelting van de beide vroeger bestaande partijen tot de nieuwe Vereenigde Partij de goedkeuring van de groote meerderheid der boerenbevolking wegdraagt. In het algemeen kan men spre ken van een goede samenwerking op politiek gebied. Deze kan ongetwijfeld gehandhaafd blijven, wanneer men zich houdt aan deze twee leidende beginsels handhaving der souvereine onaf hankelijkheid en het stellen van het Zuid-Afrikaansch belang bo ven elk ander belang. Wanneer men deze twee be ginselen hoog houdt, is de huidige positie van Zuid-Afrika ongetwij feld de veiligste. Wanneer men de banden met Engeland zou verbreken, zou dit dadelijk voor Zuid-Afrika groote gevaren met zich brengen. Men zou dan geheel op zichzelf aangewezen zijn en niet het minst met het oog op den mineralen rijkdom van het land is dit ongewenscht. Alle Afrikaners gevoelen dit, en ook de ultra-Engelsche partij ziet deze gevaren zeer juist in. Deze partij meent echter, dat de hui dige toestand nog niet voldoende waarborgen biedt en daarom wil zij terug naar de dominiale toe standen van vroeger. „Naar mijn vaste overtuiging", zoo zeide generaal Pienaar, „is de veiligste positie van Zuid- Afrika zooals deze vandaag is' Ook kwam het gesprek op het naturellenvraagstuk, dat eveneens een belangrijke rol speelt in de Zuid-Afrikaansche politiek. De naturellen, die reeds stem recht hebber, zullen dit behouden, maar het zal niet uitgebreid worden. In het algemeen, zoo merkte generaal Pienaar nog op, moet men wel bedenken, dat, hoe langer met de oplossing van deze kwestie gewacht wordt, hoe moeilijker zij wordt. Omtrent den economischen toestand in Zuid-Afrika was de generaal zeer optimistisch. De omstandigheden verbeteren zich geleidelijk. Onder de geschoolde arbeiders komen dan ook bijna geen werkloozen meer voor. Wat de ongeschoolde arbeiders betreft, bij deze groep zijn ongetwijfeld nog een groot aantal werkloozen. Maar men heeft hier de bijzondere moeilijkheid, dat de naturellen als ongeschoolde arbeiders een belangrijke plaats innemen. Met name was generaal Pienaar op timistisch wat betreft de goud ontginning in Zuid-Afrika. Hij verwachtte dat de goudmijnen, welke gesloten waren, omdat het erts van te laag gehalte was of te diep zat, thans binnen afzien- baren tijd weer in productie zullen komen. In den loop der eerstvolgende vijf jaar verwachtte hij dan ook een grooten opbloei. Het zou zelfs niet onmogelijk zijn dat de goudmijnen verdubbeld werden en dit zou natuurlijk van beteekenis zijn voor de samen werkende industrieën, waardoor in 't algemeen de koopkracht zou verbeteren. Revolutie te Brest. Aangezien de stakendearbeiders van het marine arsenaal te Brest (Fr.) weigerden, het werk te hervatten, voordat de orde-be wakers zich hadden teruggetrok ken, heeft men de werkplaatsen doen ontruimen. De stakers ver zetten zich hiertegen en eenigen hunner werden gewond. De hulp van koloniale troepen, infanterie en politie moest wor den ingeroepen om de werf te ontruimen, hetgeen na een ver hitten strijd gelukte. De werf werd spoedig daarop gesloten. De arbeiders trokken hierna onder het zingen van rcvolution- naire liederen door de straten,waar overal militairen gereed stonden om in te grijpen. De marine-prefectuur werd door een sterke politiemacht be waakt. Twee stakers en twee gendar mes, die tijdens de incidenten gewond werden, zijn in het zie kenhuis opgenomen. Dinsdagmiddag, tijdens een nieuw incident, werd de chef van den veiligheidsdienst van Brest door een projectiel getroffen. De betoogers vernielden de hoofddeur der prefectuur van politie en trachtten het gebouw in brand te steken. Zij werden echter door bereden politie en koloniale troepen verdreven. Duizenden betoogers stroom den het station op en verhinder den het vertrek van een trein naar Parijs door de locomotief af te koppelen. Vervolgens trok ken zij naar het gebouw van den onder-prefectuur en vervingen op 't hek de driekleur door een roode lap, welke door den onder prefect werd afgerukt. De trein naar Parijs ondervond door de relletjes een half uur vertraging. Tijdens een gevecht, dat on geveer een uur duurde, moest een arbeider met een zware hoofdwond worden overgebracht naar het ziekenhuis, war hij spoedig na aankomst overleed. Aan de betooging nam onge veer de helft van de 6000 arbei ders der marine-werf deel, Dinsdagavond werd een ver gadering gehouden door de sta kers, welke rustig verliep. Inci denten deden zich des avonds niet meer voor. Men wijt de relletjes aan com munistische agitatie. Ook te Parijs trachtten onge veer 1200 beambten van den verkeersdienst en 500 van het gasbedrijf na de uitbetaling der loonen een demonstratie op touw te zetten. De betoogers werden echter door de politie uiteenge dreven. Geweigerde schenking. Dezer dagen is te Cambridge een bijeenkomst gehouden, waar in gesproken werd over het aan bod van Sir John Siddeley om 10 000 pond sterling aan de universiteit te schenken voor on derzoekingen op luchtvaartgebied. Het aanbod van Sir John werd niet aanvaard. Het bestuur moest tot dit be sluit komen door de actie van een groep pacifistische studenten, die in de aanbieding een be dreiging voor den vrede zagen. In het antwoord op den brief van Sir John Siddeley wordt verklaard, dat het duidelijk is, dat het geld bedoeld is als een aanvulling op de bedragen welke door het ministerie voor luchtvaart beschikbaar worden gesteld en dat het doel is het onderzoek op militair gebied te bestudeeren, hetgeen van groote waarde zou zijn voor de wapen fabrikanten. Vliegtuigen worden door de fabrikanten naar het buitenland verkocht, en het lijdt geen twij fel, dat deze verkoopen in de eerste plaats militaire doeleinden gelden. In de universiteit van dit land en in de wereld in het algemeen is een groot en toene mend aantal mannen en vrouwen, die met schrik zien, dat de wapenproductie toeneemt en zich er van bewust zijn, dat tenzij directe stappen worden genomen ottl zulks te verhinderen, de oor- loj^vroe|^Maa^a^WQrden verklaard, en dat dan luchtaan vallen op de burgerbevolkingen zuilen worden ondernomen. De universiteit en de stad Cambridge als centrum van mi litair onderzoek, zou een belang rijk militair doel zijn voor een bombardement. Voorts wordt er in het antwoord aan herinnerd dat volgens de meening van velen de gewapende macht in strijd is met het christelijk geloof. De brief besluit „Wij zijn ons ten volle bewust van de waarde van de luchtvaart voor menschelijke en nuttige doeleinden, en wij steunen met geheel ons hart ieder plan, het onderzoek op lucht vaartgebied aan deze universiteit te bevorderen. Daarom zou, volgens onze meening, de gift van Sir John Siddeley moeten aanvaard wor den, onder het uitdrukkelijk voor behoud, dat het departement voor de luchtvaart het uitsluitend zou aanwenden voor een diepgaand onderzoek en voor de verbetering van de burger luchtvaart. Ondstryders verbroedering. Op een te Thatcham door het Britsche Legioen gehouden bij eenkomst, waaraan 7000 personen deelnamen, heeft majoor Fether- stone-Qodley rapport uitgebracht over het bezoek der delegatie van het Legioen aan Duitschland. De nationale conferentie van het Britsche Legioen aldus spr. is van meening geweest, dat bij de gevaarlijke internatio nale spanning een bezoek aan Duitschland voor de vaststelling van de algemeene stemming daar te lande en om te constateeren of niet iets gedaan zou kunnen worden ter verbetering van den toestand, volkomen op zijn plaats was. Met het bezoek aan Duitsch land heeft men willen bereiken, eens met de Duitsche oud-front soldaten een ontmoeting te heb ben, met hen te praten en op die wijze vriendschappelijke betrek kingen tot stand te brengen. De delegatie heeft in Duitsch land geconstateerd, dat niet alleen onder de vroegere frontsoldaten, doch bij de geheele bevolking de innige wensch bestaat naar nauwe vriendschap met Engeland. Spr, is van meening, dat de vroegere frontsoldaten een beslissenden invloed kunnen uitoefenen op hun regeeringen. Indien het mogelijk is in de geheele wereld een krachtig gevoel van kameraad schap tot stand te brengen, zai geen enkele regeering den vrede kunnen verstoren zonder zich zelf in gevaar te brengen. Spr. gelooft te kunnen zeggen, dat een goed begin is gemaakt. De Weensche Herfsijaarbears. De belangrijke vooruitgang en het opgeleefde vertrouwen in de toekomst, die zich in Oostenrijk door de energieke en doeltreffende maatregelen der Regeering op alle gebieden doen gelden, hebben ook eene opvallende verlevendi ging van het cultureele en het politieke leven tengevolge gehad. Dit openbaart zich op bijzonder duidelijke wijze op de Weensche herfstjaarbeurs, die dit jaar van 1 tot 8 September zal gehouden worden en die kan wijzen op een in vergelijking met vroegere jaren belangrijk toegenomen aantal binnen- en buitenlandsche aan meldingen. Wat de Weensche jaarbeurs nog in bijzondere mate onder scheidt van andere jaarbeurzen, is de iooverklank, die aan den naam Weenen verbonden is, en die bij iedereen de voorstelling teweeg roept van vroolijk levens genot, liefelijke muziek en heer lijke landschappelijke indrukken. De bezoeker van de Weensche jaarbeurs vindt de mogelijkheid, om in zijn vrije uren onuitwisch- bare indrukken te verzamelen, in de theaters prachtige voorstellin gen bij te wonen, groote sport- wedstrijden.te zien en uitstapjes te ondernemen in de liefelijke omgeving van Weenen, die in September prijkt in de toover- achtig bonte kleuren van den herfst. De herfstjaarbeurs van dit jaar biedt weder een buitengewoon handel, nijverheid, kleinbedrijf en landbouw. Voor de bezoekers werd voor paspoort- en reiskosten-begunsti gingen gezorgd. Vcclitparty met gevolgen. Onlangs is te Hilversum van S. aan den Lorentzweg een geld kistje, inhoudende papieren en 4000 gulden aan bankpapier, gestolen. Da politie vood bij het onderzoek geen spoor van braak, terwyl de bestolene niet kon opgeven, wanneer het geld kistje was verdwenen. Zaterdag is de politie door een vechtpartij tusschen de twee buren van S. op het spoor der daders gekomen. Beide mannen werden gear resteerd, waarna de politie het onderzoek in verband met den diefstal kon hervatten. Het spoor leidde via een zuster van 't V. naar diens broer te IJssel monde, die bekende, den dag na den diefstal een hoeveelheid geld per brief te hebben ont vangen. De zuster had dezen briet later weer naar Hilversum gebracht. Na duchtig aan den tand gevoeld te zijn, beweerden van 't V. en diens vrouw toen, dat zy het kistje in een sloot geworpen en het bankpapier verscheurd en in het privaat geworpen hadden. De politie heeft het kistje inderdaad in een sloot gevonden. Ook zijn in de rioleering bjj de woning van de verdachten een groot deel van de versnip perde bankbiljetten terug gevon den. Niet minder dan 146 stuk jes bankpapier werden opge- vischt. Van 't V. en zijn broer te IJsselmonde, steler en heler, zijn thans in arrest gesteld. De vrouwen zyn voorloopig op vrye voeten gesteld. De verdachten hadden uit angst het geld ver nietigd. Toen Zaterdagavond de buishoudster van een familie te Wassenaar die tijdelijk in het buitenland vertoeft, thuiskwam, trof zij in de achterkamer een inbreker aan die het geheele huis overhoop gehaald bleek te hebben. De huishoudster was zoo kor daat den inbreker aan te grijpen en te trachten vast te houden. De man rukte zich echter los en nam de vlucht. Dadelyk waarschuwde zij de politie te Wassenaar, die spoedig met motorfi tsen een achtervolging instelde. Bij onderzoek bleek dat de inbreker den bestuurder van een vrachtauto had aange roepen om mee te ryden en wel in de richting Leiden. Men gaf direct het signalement door aan de Leidsche politie en omlig gende gemeenten. Het mocht gelukken den inbreker aan te houden. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak brand uit in de boerdery van N te Heerlen. Het vuur ontstond in de schuur, waarin zich de geheele oogst, benevens het vee bevond. In een oogwenk stonden de schuur en alle bijgebouwen in lichtelaaie. Da bewoners, die inmiddels wakker geworden waren, tracht ten het vee ta redden. Met slechts ééu koe lukte dit, hoewel het beest veel brandwonden had bekomen. Twee koeien en een paard kwamen in de vlammen om. Het gelukte haar het woon huis, dat wel veel waterschade kreeg, van den ondergang te redden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alleen de oogst was vry laag verzekerd. I dan voldoende is voor een mo- dern toestel. Een vliegveld in het midden der stad was hoogst noodzakelijk te Leipzig. De vlucht van Berlijn naar Leipzig duurt slechts 40 mi nuten doch de afstand van het vliegveld te Leipzig bedraagt een half uur. Met het oog op de toe neming van het passagiersver voer op de Duifsche luchtlijnen wordt thans door een aantal ge meenteraden overwogen het voorbeeld van Leipzig te volgen. Arbeiders, die een nieuwen weg aanleggen in de nabijheid van Gap, in het Pransche depar tement Hautes Alpes, hebben 8 menschelyke geraamten van ge weldige afmetingen gevonden. Een dezer geraamten meet niet minder dan 2 55 meter. Alleen de hijbeenen zjjn reeds 90 c M. lang, aldus de „Daily Telegraph". De geraamten werden gevon den in sarcophagen, welke den vorm hebben van groote kisten, waarvan de zijkanten en het dek sel uit een enkelen steen bestaan. Men gelooft, dat men hier te aoen heeft met lijkkisten van zeer hoo- gen ouderdom. Noch steenen noch metalen wapens zyn by de reuzen aangetroffen. Alle Ijjken waren begraven met de voeten naar het Zuid Oosten. Per motor door Afrika. De Engelsche meisjes Florence Blenktron en Theresa Wallach, die met een motorfiets van Cairo (Egypte) naar Kaap De Goede Hoop wilden, hebben hun eind doel bereikt. Na een uiterst moeilijken tocht zijn zy te Kaap stad aangekomen. Hun moei lijkste avonturen hebben zij be leefd in (ft Sahara, waar zij op verschillende plaatsen in het zand zyn blijven steken. De motorfiets was niet alleen voor zien van een zijspan, doch trok bovendien een aanhangwagentje. De meisjes vertelden, dat zij verschillende malen wilde dieren hadden gezien en zich dan zoo veel mogelyk verborgen hadden tot de weg weer vry was. Te Berlijn is in de nabij heid van de Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche een bediende van een handelskantoor op straat door een beambte van de ge heime staatspolitie doodgescho ten. Volgens de offioieele lezing was door een kleinigheid, welke niets met politiek te maken had, een twist ontstaan, waarbij de bediende den Gestapo-man tegen den grond had geslagen en ge- trapt, zoodat deze uit zelfver dediging zijn revolver moest grijpen. Glazen scheermesjes. De glasfabrieken te Jablonec in Noord-Bohemen fabriceerea thans scheermesjes van glas. Zy zijn even dun en sterk als stalen en de fabrikanten beweren, dat zy zelfs een fyuere snede hebben. Het nadeel van het nieuwe fa brikaat is, dat de mesjes, die even doorzichtig zyn als vensterglas, niet kunnen worden aangezet, doch daar staat tegenover dat zy veel goedkooper zullen zyn dan stalen mesjes. Het station te Leipzig (Dtl.) zal aldus meldtw*e Daily Tele- giapb", in een vliegveld worden herschapen. Het station beslaat een oppervlakte van ongeveer 10 HA en men heeft berekend dat door een deel van de spoor lijnen te overbruggen man met inbegrip van het dak van het enorme gebouw een aanloop ruimte voor vliegtuigan zal heb- In de buurt van Londen is een militair vliegtuig neergestort op een electrischen spoorweg en bij het contact met de rails in braad gevlogen De bestuurder en zya metgezel waren op slag dood. Het treinverkeer onder vond aanzienlijke vertraging, daar het toestel den weg ver sperde en de door de kortsluiting ontstane schade moest worden hersteld. Zeldzaam. Een boeren vrouw, die nabij een boerderij in den omtrek van Kassei (Dtl.) aan het peentrekken was, zag een wortel, welke ongewoon dun was en een bijzondere gele streep rondom had. Toen zij de peen nader bekeek, ontdekte zij, dat de gele streep haar trouwring was, welken zij vijf jaar geleden had verloren, en dien zy tot nu toe niet had kunnen terugvinden. De wortel was er recht doof flik

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3