Landbouw. Ree; tszaken. de Marees van Swinderen en zijn echtgenoote vertoeven reeds in Schotland. De Koningin, die een donke ren regenmantel en hoed en blauwe shawl droeg, en Prinses Juliana, die in een grijs complet met grijzen stroohoed gereisd had, vertrokken na de aankomst aan het Liverpool Station per auto naar King Cross Station van waar zij met den zg. Night Scotsman om 10 u 25 naar Schotland ver trokken. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana "zijn Woensdag in den loop van den middag, na een prachtigen, door het bijzonder fraaie zomerweer begunstigden autotocht, in het door Haar uit verkoren Schotsche vacantieoord St. Fillans aangekomen. Ook hier was de hartelijkheid, waarmede de bevolking haar hooge gasten begroette, zeergroot Dwars over de hoofdstraat was een doek gespannen, waarop de vorstinnen „honderdduizend maal welkom" werden geheeten. Aangezien H. M. de Koningin alle drukte en opzien wilde ver mijden, betraden Zij en Haar dochter het Drummond Arms Hotel voor welks ingang zich talloos vele belangstellenden en persfotografen hadden opgesteld aan de achterzijde. Toen echter de Koningin ver nam, hoe groote teleurstelling dit had veroorzaakt bij de bevolking en de fotografen, van wie som migen een groote reis achter den rug hadden, om de aankomst van de Koningin te kunnen fotogra feeren, verklaarde H. M. zich dadelijk bereid voor de fotografen te poseeren, welk gebaar ook door de bevolking op hoogen prijs werd gesteld. Den avond hebben de Konink lijke bezoeksters rustig in het hotel doorgebracht. Tegen luchtaanvallen. Ingediend is een wetsontwerp tot Bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Blijkens de memorie van toelichting dient de uitvoering der te nemen maat regelen in handen van de burge meesters te worden gelegd, waar toe een door den minister van binnenlandsche zaken onder welk departement deze zaak ressorteert benoemde inspectie advies zal geven. De te nemen maatregelen wor den echter door de gemeente bekostigd, ofschoon het Rijk hierin tegemoet zal komen, naar mate de bescherming meer nood zakelijk is. De gemeenten bor den daartoe in 3 klassen verdeeld. ÏHeuwe Warenwet. Een wetsontwerp is ingediend, waarbij de gemeenten niet meer verplicht worden in samenwer king een keuringsdienst te onder houden. Onderwijs. De uit het Bezuinigingsontwerp genomen onderwijsbezuiniging is weer ingediend en vrijwel onver anderd als afzonderlijk wetsont werp. 34 nieuwe boerderijen. De directie van den Wieringer meerpolder te Alkmaar heeft aan besteed den bouw van 34 boerderij en in den Wieringermeerpolder en deze opgedragen aan den laag- sten inschrijver, T. Camerling, aannemer te Dordrecht, in totaal voor de som van f 409 5000. Prof. dr. J de Jong. Paus Pius heeft Mgr. dr. J. de Jor.g, president van het Groot- Seminarie van het aartsdiocees en kanunnik van het metropolitaan kapittel te Utrecht, benoemd tot Coadjutor met recht van opvol ging van Z. H- Exc. Mgr. J. H. G Jansen, aartsbisschop van Utrecht en tot titulair-bisschop van Rusio. Dr. Jan de Jong, de huidige hoogleeraar in de Kerkgeschiede nis en president van het Groot- Seminarie „Rijsenburg", te Drie bergen, werd 15 September 1885 te Nes op Ameland geboren uil een talrijk gezin, dat drie priesters voortbracht (twee nog in leven) en een Eerw. Zuster Carmelites, die overleden» is. Na een studie aan de Anima te Rome promoveerde hij aldaar tot doctor in de wijsbegeerte en den 15sn Juli 1911 tot doctor in de godgeleerdheid. De nieuw benoemde Coadjutor is algemeen bekend om zijn veel zijdige kennis op het gebied der Kerkhistorie. Dr. de Jong is Olficier in de Orde van Oranje-Nassau Chr. Boeren- en tuindersbond. Dinsdag vergaderde het bestuur der afd. Zeeland te Goes ter behandeling van de navolgende punten 1. De mogelijkheid van land- bouwhuishoudcursussen voor boerinnen, dochters en andere plattelandsmeisjes. 2. Het verkrijgen van een overgansperiode voor opruiming van melkkoeien in verband met de zuivelbeperking. 3. Aanbeveling van één of meer personen als lid van de provinciale regelingscommissie op de paardenfokkerij. 4. Schrijven van den bonds- penningmeester over de financiën vergeleken met andere organisa ties wordt een veel te lage con tributie geheven. 5. In den breede is gediscus sieerd over de werkverschaffing met toeslagvoorgesteld wordt van het uitbetaalde loon boven net normale 50 procent uit te keeren. 6. Voorgesteld is er bij de Landbouw crisis organisatie op aan te dringen, dat voor kosten- oesparing op den controledienst gerst en veldboonen op het land getaxeerd zullen worden. 7. Schrijven aan de Pluim veecentrale, waarbij getracht zal worden alsnog 50 kippen toege wezen te krijgen op bediijven boven de 20 H. A. Aardappeloogst in België mislukt. Naar het „Dagbl. v. N.-Br." meldt, beginnen de landbouwge bieden in België ernstig te lijden onder de aanhoudende droogte Vooral in het Walenland is de toestand onrustwekkend gewor den. Zoo wordt uit Rochefort gemeld, dat men in de omgeving zich reeds gedwongen heeft ge zien een deel van het vee weer op stal te zetten, aangezien het gras door de felle zon volkomen verdroogd is. Ook de bronnen zijn voor het grootste gedeelte uitgedroogd. Reeds thans kan met vrij groote zekerheid gezegd worden, dat de aardappeloogst en die der steenvruchten geheel mislukt is. In tal van plaatsen is gebrek aan drinkwater ont staan. In de bosschen heeft het groote wild te lijden van dorst. Gewestelijke Tarwe Organisatie. De minister van oeconomische zaken heeft in de stichting Ge westelijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland ingesteld een commissie voor de erkenning van pakhuis houders en voor den opslag van taiwe. Benoemd zijn daarin :J. M. van Bommel van Vloten te Goes; A. E. Langenhorst te HulstW. Poleij te lerseke Fr. Klaaijsen te Breskens. Uitvoer van nien. Ter kennis van belanghebben den wordt gebracht, dat men zich met aanvragen om onderzoek van uien voor uitvoer kan wenden in Schouwen en Duiveland tot C. O. J. Hendrikse, Zierikzee; in Tholen en St. Pnilipsland tot A P. v. Damrne, St. Maartensdijk in Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren tot J. Slabbekoorn Hz E 35, Biezelingein Westelijk Zeeuwscn-Vlaanderen tot J. F. Beun, Aardenburg; in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot W. de Groene, Ter Neuzen. AXJBL, 9 Augustus 1935. Men is in onze gemeente bezig de telegraafpalen weg te nemen en de telefonische geleidingen van den P. T. T.-dienst onderaardsch te leggen. Behalve dat dus in ongeveer alle straten opgravingen plaats hebben, moeten ook in ruim 100 aangesloten perceelen de binnenleidingen worden ge wijzigd. Een en ander geeft weer aan verscheidene handen werk. In 't bizonder ook aan haar, die den bezem hanteeren, want met den Vrijdag- en Zaterdagmorgen wordt heel wat zand weggeveegd, om te kunnen schuren, ondanks het feit, dat er geklaagd wordt over water gebrek. Wenschelijk was het misschien om te doen als in Oostburg, waar wegens den lagen waterstand der putten Burg. en Weth. het noodig oordeelden om een schuurverbod uit te vaardigen. Naar we vernemen worden pogingen aangewend om het a.s. schoolfeest te houden op het zgn. concoursterrein van de V. V. Z. F. Ongetwijfeld zal het bestuur dezer vereeniging, met name dhrn. P. J. Vael en Iz. de Feijter, resp. als voorzitter en secretaris tegenover een eventueel verzoek wel sym pathiek staan en zuilen genoemde heeren hun medewerking wel verleenen. R K Jeugdwerk. Op 15 Augustus zal alhier voor bovenstaand doel een tuinfeest worden georganiseerd. Vlijtige handen zijn reeds druk in de weer om aan de voorbereiding te werken. Zoowel in het gezellen- huis als op het daar achter ge legen terrein zal het aan de noo- dtge attractie's, waaronder vele nieuwe, niet ontbreken. Het zal de moeite waard zijn om eens een kijkje te nemen. Ook in onze gemeente zijn Dinsdagavond 2 vurige groene bollen in de lucht waargenomen, die na enkele seconden weer onzichtbaar werden. De Woensdag in „Het Cen trum" ten overstaan van den heer P. Ie Feber, bouwkundige alhier, gehouden aanbesteding van het grond- en metselwerk, benevens timmer- en ijzerwerk voor een te bouwen woonhuis aan de West straat, had tot uitslag, dat werd ingeschreven als volgt Metselwerk. J. A. Lensen, Axel, f 1779, F. v. d. Veen, Boschka- pelie, f 1700, Wiemeetsch en Verstraeten, Axel, f 1680, Ch. en Aug. v.. d. Brande, Hulst, f 1634, F. en J. Strijdonck, Hulst, f 1498. Timmerwerk. P. J. M. Apers, Zuiddorpe, f 1164, J. P. van den Broeke, Axel, f 1132, J. de Meijer, Terhole, f1104, A. Butler, Axel, f 1090, L. W. Hamelink, Zaam- slag, f 1077, H. van Luijk, Axel, f 1050, J W. Vercouteren, Axel, f 1010, J. Meerschaert, Hulst, f 1009, A de Zeeuw, Axel, f977, Aarscn en Courtin, Kloosterzande, f977, A. D. Kaijser, Zaamslag, f969, A. J. Millenaar, Hulst, f 947. Gegund aan laagste inschrijvers Op de l'Azote-fabriek te Sluiskil deed zich gisteren een ongeval voor waarbij de werkman J. K. zich het gelaat zoodanig brandde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en ge troffene naar huis werd vervoerd. Waar de Provincialen weg benoorden Spui een bocht maakt in meer westelijke richting, zal door het rechtlijnig doortrekken van den weg op de binnenzij, dit ongemak voor het verkeer worden weggenomen. Het nieuwe verkeerspunt komt dan opZaam- slagsch gebied te liggen door de aldaar bekend staande Zaainslag sche wei, behoorende bij de huf- stedevan den heer We jns. En kele opstallen zullen moeten worden opgeruimd. De heer hoofdingenieur- Directeur van den Rijkswater staat heeft aanbesteed het maken van een rijbaan van cement-be- ton en van klinkerkei op de Baandijk te Ter Neuzen. Raming f 15.400. Ingeschreven moest worden voor buitenlandsch en binnen- landsch cement. Twee biljetten waar dit niet was aangegeven, werden van onwaarde verklaard. Achter wiens naam slechts één getal is vermeld, schreven voor beide soorten hetzelfde in. Ingeschreven werd o.a. als volgt: P. de Regt, Schore f 21.390, P. A. van Hoeve, Axel f 20.940, P. F. Voet, Honteniise f 19 58Ü en 19.500, A. Warrens en Kindt Jr., Ossenisse f 14 975. Krrkeiyk feest. Op Maria Hemelvaartsdag zal te Hulst de verheffing der St. Willebrorduskerk tot bassiliek worden gevierd door een Sacra mentsprocessie. Deze zal des middags na het Lof in 'en rond de kerk gaan naar de grot van O. L. Vrouw, waar de zegen wordt uitgesproken. Er zal daar toe een stoet worden gevormd van kruisdragers en misdienaars, vrouwen en mannen en jongens en meisjes met vaandels en bloe men, uit alle bestaande organi saties. Met Koninginnedag zullen te Hulst volksspelen worden ge houden en conceiten worden ge geven. 's Avonds wordt een vuurwerk afgestoken en ook zal vergunning worden gevraagd voor dansmuziek in de café's. Een en ander wordt georganiseerd door V.V.V. aldaar. Voor Engelsch L. O. slaag de te Utrecht mej. S. A. Versluijs te Neuzen. Te Den Haag slaagde voor het examen Hoogduitsche taal L. O. mej. P. van Wel te Ter Neuzen. Voor het esperanto examen A slaagde te Breda de heerC.J.D. Dijselinck, eveneens te Terneuzen. Bij Kon. Besluit is met in gang van 1 September a.s. be noemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks H. B. S. te Vlissin- gen de heer H. Smals te Mulst. Zeeland in 1934 Aan het jaarverslag van de Provincie over 1934 ontleenen wij het volgende De provincie heeft voor de verpleging van krankzinnigen uit gegeven f 51.565. Óp 1 Januari 1934 bestond de bevolking uit 125 752 mannen en 124 958 vrouwen, totaal 250.710 personen. Er weiden geboren 2289 m. en 2145 vr., totaal 4434 er vestigden zich 5315 m. en 5936 vr., samen 11.251overleden zijn 1094 m. en 1123 vr., totaal 2217; vertrokken zijn resp. 5701 m en 6565 vr., totaai 12 266, zoodat de bevolking op 31 De cember bestond uit 126 561 m. en 125.351 vr., samen 251 912, alzoo een toename van 1202 per sonen, nl. 809 m. en 323 vr. Het onderhoud der Provinciale werken vorderde een uitgaaf van f 50.560. De wegen en werken verkeeren over het algemeen in goeden staat. In plaats van den heer mr. R M. van Dusseldorp werd als lid van de commissie van toezicht op de Provinciale bibliotheek aangewezen de heer mr. J. M. H. Stieger. In de autobuscommissie werd de plaats van den heer mr. van Dusseldorp ingenomen door het nieuw gekozen lid van Ged. Staten, den heer Van der Wart. Doodeiyk verkeersongeval. Toen gisteren een der talrijke Belgische toeringcars, afkomstig uit Blankenberghe op weg naar den Middelburgschen marktdag Sluis was doorgereden, werd aan het begin van den weg, die naai de Draaibrug leidt, het 12 jarig meisje S. R. door dien toeringcar aangereden. Het kind was on middellijk dood. De politie stelde een onderzoek in. De toeringcar moest blijven staan en de passa giers verlieten den wagen. Mdb. Crt. Ondeugdelijke montage. De electrotechnisch adviseur bij de Arbeidsinspectie schrijft Dezer dagen is in de pers een doodelijk ongeluk vermeld tenge volge van hel gebruik van een electrische „looplamp". Bij on derzoek bleek, dat hier niet een deugdelijke looplamp was ge bruikt, doch een gewone metalen lamphouder. Deze lamphouder, welke diende voor de verlichting van een draaibaar tuinhuisje achter het woonhuis, was des middags door den getroffene door middel van een stuk gewone snoerleiding op den lamphouder in de keuken van het woonhuis aangesloten. Te middernacht wilde de getroffene de lamp opbergen. Hij nam den lamp houder met de nog brandende lamp in de hand, en toen hij daarop uit het huisje op den goed geleidenden aarden bodem van den tuin stapte, kreeg hij den stroom door het lichaam, waarop hij doodelijk getroffen ineenzakte. De oorzaak van het ongeluk bleek gelegen te zijn in een on zorgvuldige montage van de snoer leiding eenige dunne draadjes van één der koperaders waren als gevolg daarvan in aanraking gekomen met den buitenmantel van den lamphouder, waardoor deze onder stroom was komen te staan. Het ongeval toont weer eens aan, dat het gevaarlijk kan zijn, wanneer leeken eigenhandig gaan monteeren, in plaats van de hulp van een kundigen installateur in te roepen. Het zelf aansluiten van electrische lampen in tuin huisjes, kippenhokken, broeikas sen e.d. onder gebiuikmaking van gewone metalen lamphouders, is al menigeen duur te staan gekomen. Ware in het onder havige geval een veilige loop lamp gebruikt, dan zou het on geval niet hebben plaats gevon den. De aandacht zij er op geves tigd, dat het gebruik van een gewoon snoer niet op zijn plaats waser had op zijn minst ge- biuik moeten zijn gemaakt van een stevige rubbermanteileiding, d.i. een leiding, waarbij de ge- isoleerde koperkeinen gemeen schappelijk zijn omgeven door een dikke omhulling van rubber, die als het ware met de aders één geheel uitmaakt. Overigens wil daarmede nog niet zijn gezegd, dat het aldus illumineeren van tuinhuisjes enz. aanbeveling verdient. Integen deel, steeds blijft de grootste voorzichtigheid geboden, daar ook het beste materiaal aan slij tage onderhavig is; en buitens huis kan nu eenmaal het geringste contact met een onder spanning staand deel ernstige gevolgen hebben. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/» ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. W. H. v. d. Veg', van Goes. Nam. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerh Nim. 2 30 Arrond Rechtbank te Middelburg De Rechtbank heeft in bare zitting van 6 Aug. j 1. de vol gende zaken behandeld P. v. V., 25 j., zonder vaste woonplaats, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat h(j te West- dorpe heeft weggenomenle. een pakje sigarettentabak en sigarettenpapier, toebehoorende aan J. de Koeijer; 2e. ongeveer 2 liter melk en 3 eieren, toebe hoorende aan J. van Aerde en N. Baert. P. v. V., vnd werd ook nog ten laste gelegd dat bij een geldsbedrag van /BI, dat hij van de klanten had ontvangen voor P. F. Nelen, en dat bjj aan dezen moest verantwoorden heelt verduisterd. Eisch 4 maanden gevang. J. C. C., 28 j., koopman te Hoofdplaat, werd ten laste gelegd dat hij de opbrengst van een automobiel, toebehoorende aan P. J. Brugge, welke auto b(j voor 105 had verkocht aan M. de Keijzer en welk geld b(j aan B ugge moest verantwoor den, heelt verduisterd. Eisch 1 maand gevang. Faillissementen. Failliet verklaard Edm. Marcusse en A. J. Mar* cus33, landbouwers te Hontenisse, Groenendijk. Rechter-commis- saris Mr. JL v. d. Hope. Curatoï Mr, W, K, fl. Dteleman, ZONDAG 11 AUG. 1935. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2