HET TESTAMENT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 35 DINSD A 6 6 AUGUSTUS 1935 5Ie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels öO Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VriidacrvnnrmJHHjifr 11 1 ft* A De Volkenbond. Wederom staat Genève in het middelpunt der wereldbelangstel ling, ditmaal wegens de buiten gewone vergadering van den Vol kenbondsraad ter behandeling van het lialiaansch—Abessyni- sche conflict. Het is een voor zichtig loven en bieden, dat daar bij wordt betracht. In samen werking met den Britschen mi nister voor Volkenbondszaken, Eden, probeert de Fransche mi nister-president, Laval, de Italt- aansche wenschen te peilen, welke inwilliging een beroep op de wapens zou kunnen voorko men. De regeering te Rome heeft bij herhaling te kennen gegeven op zijn minst een man daat over Abessynië te verlangen en als dat niet wordt verleend een veroveringsoorlog te begin nen. Men moet dit evenwel niet strikt naar de letter nemen, want Italië zal zich even goed willen verbinden van een gewapenden strijd af te zien, wanneer slechts voldoende compensatie wordt gegeven op koloniaal gebied. Dat juist Abessynië is uitgekozen als het voorwerp der Italiaansche begeerte vloeit slechts voort uit het feit, dat het land van den Negus zoo prachtig aansluit bij Eritrea en Italiaansch Somaliland, zoodat een afgerond geheel zou worden verkregen, als deze ge bieden bijeen werden gevoegd. Naar alle waarschijnlijkheid echter zou Italië evenzeer tevre den gesteld kunnen worden, in dien het een aanbieding kreeg voor ander koloniaal gebied in Afrika, waar immers Frankrijken Engeland zulke groote oppervlak ten beheerschen. Mochten dus deze mogendheden er toe kunnen besluiten een deel van hun Afri- kaansche koloniën aan Italië over te dragen, dan zou dit mede een middel kunnen vormen, den krijg met Abesssynië in de kiem te smoren. De wederzijdsche standpunten bij de besprekingen te Genève (Engelsche vertaling'. Ik ben bang, dat dit het werk is van Parrawhite. Ik kan je nu wel aegger, dat hij al in moeilijkheden was geweest, voor hij hier kwam. Ik wilde hem nog eens een kans geven. Jaren geitder. had ik hem gekend. Ik daetr, dat hij nu wel op den goe den weg zou blijven, maar ik vrees, dat hij weer voor de bekoring is ge zwicht. Misschien heeft hij gezien, dat ik dat geld liet slingeren. Was hij gisteravond nog in zijn kamer? Pratt wees op een stuk, dat op El- drick's lessenaar lag. HQ is dit voor u komen brenger, om door te zier, zei hij. Hij was hier alleen een paar minuten denk ik. Al deze leugens kwamen vlot en zonder aarzelen over PraM's lippen. Eldrick slikte ze, een voor een. Hij knikte. Mijn schuld, zei hij. Heele- tnaal mijn schuld. Luister een?, je moet het secuur stil houden. En weet je soms, waar Parrawhite ergens Woonde Ik niet, zei Pratt. Misschien een van de anderen, Vraag hen eens, maar ongemerk', ging Eldrick voort. Dan onder een of ander voorwendsel ga je ut', ga maar ergens papieren heen brengen of zoo iets. Probeer dan eens uit te yisscben, of hjj somt zijn kamers zijn nu aldus, dat de Italiaansche gedelegeerde baron Aloisi tracht los te krijgen, wat mogelijk is onder bedreiging met den oorlog tegen Abessynië, terwijl Engeland en Frankrijk zien inspannen hun bezittingen in Afrika zooveel mo gelijk intact te houden én toch Italië zoover tegemoet te komen, dat het tevreden wordt gesteld zoi.der zijn militair apparaat in werking te stellen. Het eerst noodige hiervoor is het verkrijgen van uitstel met betrekking tot tiet openen van vijandelijkheden. Dat is te gemakkelijker te bereiken, omdat de regenperiode in Oost Afrika thans toch elke militaire operatie belet. Vandaar, dat Eden en Laval dag en nacht bezig zijn met het opstellen van een resolu tie, die aanvaardbaar voor Mus solini is, en de mogelijkheid opent, de onderhandelingen tot begin September te rekken. Laval is, nadat Mussolini de resolutie in den oorspronkelijken vorm onaannemelijk verklaard had, met een ander voorstel ge komen, waarbij Italië zich zou verplichten niet naar de wapens te grijpen tijdens den duur der arbitrage-onderhandelingen, nadat met goedvinden van Rome een vijfde arbiter zou zijn aangewezen. Een dergelijk voorstel heeft meer kans van slagen dan het vorige, omdat, als gezegd, eventueele aanvalsplannen toch tot Septem ber, het eir.de van den regentijd, moeten blijven rusten. Wanneer derhalve op dat punt overeenstemming wordt bereikt te Genéve, beteekent dat niets anders, dan dat Italië zich bereid heeft verklaard, in de eerstvol gende weken niet ten aanval te zullen trekken. Frankrijk en En geland zullen echter met meer klinkende aanbiedingen moeten komen om de Italianen van een gewapend optreden af te houden. Ter wille van den Volkenbond alleen, (die stellig van het uit breken van een Italiaansch Abessynischen oorlog de scherpe reactie zou ondervinden) zal Ita lië zich niet van een aanval laten afhouden. Daarom zullen Parijs heeft opgezegd. Ik ik wil er liever de politie buiten houder. Hij is een fatsoenlijke vent geweest, Pratt. Kijk maar eens, wat je te weten kunt komen. Denk er om, onder strikte geheimhouding, hoor. Ik wil niet heb ber, dat het bekend wordt. Toen P.aft daarna uitging, had hij wel kunnen dansen van plezier. Er zou dus heelemaal geen navraag naar Parrawhite worden gedaan en ook geen vervolging ingesteld. Eldrick nam aen, dat hij hent bestolen htd en er met den buit van door was gegaan. Niemand zou ooit iets meer van Par rawhite hooter, zijn naam zou gewoon niet meer genoemd worder. Dat was een buitengewone meevailer voor hem. Ieder spoor van berouw of spijt was hij al kwijt. Zou hij treuren, omdat hij een medemensch had vermoord De schurk had getracht hem te doo- den, waarschijnlijk omdat hij meende, dat Pratt het testament bij zich had. Het was dus een geval van zelfver dediging geweest, het was volstrekt met zijn plan geweest een moord te doen. Neen, alles kwam schitterend uit. Parrawhites ongunstig verleder, Eldrick's slordigheid en verlangen om de zaak In den doofpot te stopper, alles paste fijn samen. Van nu af zou het zijn alsof Parrawhite nooit bestaan bad. Dat het lijk ontdekt zou worder, daar was Pratt niet in het minst bevreesd voor. Er was ai sprake van, dat de gezondheidsdienst de poelen stilstaand water zou oprui men door ze te dempen. Zelfs als het lijk gevonden werd wat dan Dan was de uitleg nog eenvoudig. De dief was op zijn beurt weer beroofd, waarschijnlijk door de leden waarmee hij gedronken had, Die hadden hem en Londen de hand over het hart moeten strijken en een zoodanig aanbod doen, dat Rome zich bevredigd gevoelt. Voor het oogeriblik vergenoegen Engeland en Frankrijk zich er mee tijd te winnen. Alt dat gelukt is, kan men wper verder zien. Intusschen blijft het oorlogs- spook ronddwalen en het schijnt niet verjaagd te kunnen worden uit deze onrustige wereld. Het Afrikuansehe co fl.c' „De Abessynische stem het eenige dagblad te Addis Abeba dat in de taal der inboorlingen verschijnt, schrijft over het con flict met Italië „Een aarzelende politiek van Abessynië kan slechts voor Italië een aansporing zijn om den oorlog te beginnen. Slechts door een energieke houding kunnen wij den vrede bewaren Wij zijn bereid naar Italië te luisteren wanneer het den vrede wil. Wij zijn bereid het te weerstaan wan neer het oorlog wil". Deze woorden geven de mee ning weer van het meerendeel der bevolking. Deze wacht rus tig op de beslissing van den Volkenbond. Intusschen vinden overal be toogingen plaats. In de 30 ker ken der hoofdstad worden toe spraken gehouden, en voordat de jongeren 's morgens naar hun werk gaan, houden zij vaak mar- schen met de ambtenaren. Een vrouwen-comité organi seert collectes voor de verdedi ging van het land, welke een groot succes zijn, en waarvoor zeer vele vrouwen hun sieraden hebben geofferd. Kolonel Julian, de commandant van de Abessynische luchtmacht, heeft uiteen gezet, welk een ver pletterende superioriteit Italië's luchtmacht heeft, vergeleken bij Abessynië, dat slechts 2 vlieg tuigen bezit, tegen Italië 800. De onder voorzitterschap van den Koptischen Patriarch te Caïro (Egypte) bijeengekomen Hooge Raad der Koptische kerk heeft vermoord en geplunderd op den koop toe, op hem zou geen verdenking vallen. Hij had iljts te vreezen. In het geheel niets. Voor den vorm liep hij even aan bij de vrouv, waar Parrawhite zijn kamers had gehad. Sisds den vorigen morgen had zij niets van hem verno men. De vrouw in het armelijke huisje, zei, dat Parrawhite zooals altijd, was weggegaan, hij had verder niets van zich laten hoeren. Pratt wilde zooveel te weten komen als hij kon. en vroeg of hij veel meu belen had, en veel koffers had achter gelaten. Zooals hij verwachtte, was het een armzalig boeltje, maar één pak kleeren en verder niet veel. Is er iets aan de hand vroeg de kostjüff ouw. Komt u van waar hij zijn werk had Juis', zei P.att. Hij is van morgen niet komen opdagen, wij denker, dat hjj met de Noorderzon vertrokken is. Heeft hij nog schuld bij u Neer, niet vee), was haar ant woord. Met een gulden of zes is het betaald. Pratt gaf haar een tientje niet ui consiieratie voor Pa rrawhlte's goeden nsa r, maar om te voorkomen, dat zij naar het kantoor zou gaan. Nou, ik denk, dat je hem niet meer zien zal. telde hij. En ook. dat je er geen spijt van zult hebber] Daarmede ging hij weg, maar de vrosw riep hem terug, voordat hij nog een half dozijn passen gedaan had, - Wat moet ik met zijn spullen doen, mijnheer vroeg zij, Wat je maar wilt, riep hij terug. Qool ze voer mqn part maar bü de vodden» besloten, „uit sympathie voor de Abessynische naburen" een be roep op den Volkenbond en alle mogendheden te doen. Voorts kwam men overeen, een commissie te vormen, welke een geneeskundig hulpcom.ié naar Abessynië zal zenden, om de Abessymë^s bij het uitbreken van oorlog te helpen. In het telegram aan den Vo'- kenbond wordt a. verklaard Gezien ons groot vertrouwen in de oprechte gevoelens van den Volkenbond m zijn pogin gen, te komen tot een vriend schappelijke regeling van het lialiaansch Abessynisch conflict voort te zetten. Het telegram is onderteekend door „den patriach der Abessy- niërs". Tal van in Egypte wonende Italianen komen op het consulaat generaal van Italië te Alexandrië gouden sieraden en voorweTpen aanbieden, om hun vaderland behulpzaam te zijn. Arme lieden hebben zelfs hun trouwringen ter beschikking gesteld. Gebed voor vrijheid In alle katholieke kerken van de Duitsche hoofdstad is Zondag een verklaring voorgelezen, onder teekend door den vicaris-generaal van het bisdom Berlijn. In deze verklaring wordt gezegd, dat de katholieke kerk in den loop der geschiedenis herhaalde malen vervolgd is. Den huidigen toe stand kenschetsend als een „toe stand van beproeving", gelastte de vicaris-generaal, dat in eiken dienst gebeden moest worden „dat God de vrijheid moge geven aan de katholieke kerk in Duitsch land". Rede van dr. Coiyn. Vrijdagavond heeft de Minister- President, dr. H. Colijn, zijn aan gekondigde rede tot het Neder- landsche volk gehouden. We zullen ons bepalen tot een samenvatting daarvan. Spr. be- Onderweg n?ar het zakenkwartier hield hij zich bezig met zijn houding tegenover mevrouw Mallaihorpe te bepaler. Ondanks zijn eerste idee om het rentmeesterschap te eischen hadden Parrawhite's woorden tóch indruk op hem gemaakt. Was het niet beter, zooals hij zei, om klinken de mum aan te nemen Pratt ge- joofde niet, dat er veel waarheid stak in wat hij van Coliinpwood gezegd ha*. De oude Bartie was gestorven vóórdat hij gelegenheid had gehad iemand iets te verteller. Collingwood had die lezing ook aanvaard, van dien kant was niets meer te duchten. En een levenslang rentmeesterschap lokte hem toe. Om dat hij zijn wereldje kende, wist hij hoe aangenaam het was, zekerheid te hebber. Ais hij er eenmaal in functie was, zou hij er blijven tol hij eenmad zijn schaapjes op het droge had. Dan gaan rentenieren en een loUig levemje leiden. Voor je leven g'bvgen welke verstandige vent wensent er nu meer En toch zat er wel iets in hetgeen die Parrawhite gezegd had. Want er bleef zeker altijd een klein risico over. Het kon toch beter zijn, het testament ineens te verkooper, voor zooveel als hij mevrouw Maila- thorpe maar kon uitknijpen, dan met zijn buit e-gens heen trekken en op nieuw beginnen. Was er niet zoo'n spreekwoord van één vogel in de hand en tien in de lucht, Op een eigenaardig manier werd er aan Pratt's twijfelingen een einde gemaakt, Hij had het midden van de stad weer bereikt, toen hij in de grootste winkelstraat een kennis ont moette» Zü maakten even een praatje gon met een woord van dank. Overstelpend veel blijken van belangstelling en medeleven heb ben hem in deze dagen uit alle lagen der bevolking en uit bij na alle politieke schakeering be reikt. Spr. zag geen anderen uitweg om daarvoor zijn erkenlelijkneid te betuigen dan door middel der radio. Hierna een woord van aanmoediging. Dat de economische toestand ten onzent, ofschoon steeds nog beter dan in vde andere landen, slecht te noemen is, dat weten wij wel. De ommekeer in het internationale ruilverkeer van goederen, heeft voor alle landen nog niets dan verarming opgele verd en de pogingen, om de verloren welvaart te herwinnen, hebben overal gefaald en kunnen ook niet tot icsultaat heoben, dat datgene wat verloren ging, weer in vollen omvang terugkeert Maar dit kan en mag niet be- teekenen, dat wij tegenover dtze feiten berusten zouden. Wel moet de mensch berustend aan vaarden wat Hooger macht over ons levenslot beschikt, maar daar naast staat de even gebiedende eisch, dat wij de gaven en krach ten ons geschonken, tot het uiterste moeten inspannen om dreigende gevaren af te weren en nieuwe welvaartsmogelijkhe den op te sporen. De Regeering van Nederland doet dat door een uitgebreid stelsel van contingenteeringen in het belang der binnenlandsche nijverheid en door krachtigen steun te verleenen aan onzen akkerbouw, door ook de veehou derij en den tuinbouw, benevens allerlei andere bronnen van volks welvaart de helpende hand toe te steken. Honderden millioenen guldens per jaar moesten en moeten daarvoor door het Neder- landsche volk worden opgebracht boven de belastingen, die het moet opbrengen. De vraag is nu wat daarenboven kan worden gedaan, teneinde de welvaart te vergrooten. Aan ad viezen daarvoor is geen gebrek over koetjes en kalfjes. Terwfil zü daar zoo stonden, hield in hun on- «Middellijke nabijheid een keurige auto stil, een meisje stapte er uit en ging een winkel binnen. Pratt zag haar na met bewondering in zyn oogen en zün vriena lachte. Dat is het goede soort, zei HS 'lichthartig. Als wij er ieder maar eens zoo een hadden. Wie is zfj vroeg Pratt. Wai? riep de ander uit. Ken je ze niet? Het is juffrouw M^iia- thorpe. Kij c, dat wist ik nie', zei Pratt. Wadiachilg niet. ilij wacntie tot Nesta weer ver scheen en wegreed, om haar nog eens g 'ed op te nemen. Toen ging hü langzaam terug naar zi)n kantoor, ann besluit stond nu vasi. R -co of geen iis;co, hij zou zijn eerste plan ten uitvoer brengen. Wat mevrouw Mai- aihorpe ook zou bieden, hij zou vast houden aan een hechte connectie met Normandale Grange. Hoofdstuk vi». Onmidde Ijk had mevrouw Malla- tnorpe ingezien, dat de toestand dien Piatt haar zoo onverwachts had bloot gelegd, zeer ernsug was. Hrt was baar in het geheel niet moeilijk geval len te gelooven, dat de klerk het bü het rechte eind had, en dat zü en haar kinderen alles zouden moeien terug geven, als het testament openbaar ge maakt zou worden. (Wordt vervolgd,) AXELSCHE COURANT 15»

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1