llüêia ind* Gemengd ^euws. In da Eerste Kamer komt niet terug de heer Mr Fock, die geacht werd zitting te hebben voor Zee land, en voorts de vrijz. dem. prof. Kranenburg. Ook komen niet terug, als zijnde niet gecandideerd de soc -dem. leden Dr. Wibaut en Oudegeest. Opzegging Handelsverdrag. Er zijn ernstige moeilijkheden gerezen in verband met de han delsbetrekkingen tusschen Neder land en Denemarken. Deze moei lijkheden, welke reeds lang het handelsverkeer tusschen beide landen belemmeren, zijn in hoofd zaak het gevolg van een niet of niet voldoende beschikbaar stel len van deviezen voor Neder- landsche artikelen door de Deen- sche deviezen instanties. De bestaande moeilijkheden zijn van dien aard, dat de Ne- deriandsche Regeering er toe is overgegaan, de bestaande han delsovereenkomsten met Dene marken op te zeggen. De Kabinetscrisis. Prof. Aalberse is niet geslaagd in de vorming van een kabinet. Na bespreking met de voorzitters van de Kamerfracties bleek dat geen voldoende overeenstemming te bereiken was; zoodat prof. Aalberse aan de Koningin heeft verzocht hem te veroorlooven de vorming van een parlementair kabinet op de breedst mogelijke basis niet te aanvaarden. H M. heeft daarop prof. Aal berse van zijn opdracht ontheven en jhr. mr. de Geer, Minister van Staat, bij zich laten ontbieden. Maandagochtend is dr. Colijn weer door de Koningin ontvan gen en heeft H M hem opdracht gegeven tot vorming van een extra parlementair kabinet van breede samenstelling. Dr. Colijn heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen nemen, waarna H. M. den wensch te kennen gaf, het be sluit van dr. Colijn binnen enkele dagen te mogen vernemen. Er wordt nu een spoedige op lossing verwacht. Kunst in nood. Het comité „De kunst in nood" heeft dezer dagen in een persbij eenkomst een uiteenzetting gege ven van zijn tot dusver verrichten arbeid en van zijn actie in de naaste toekomst. Het comité beschikt nog over tweehonderd kunstwerken groote en kleine door elkaar. Hiermede gaat het een groote verloting hou den, tot het slagen waarvan het ophetgeheele Nederlandsche volk een beroep doet. De winnaars van een zeker aan tal prijzen uit de loterij zullen ge legenheid hebben, zichzelf of een familielid te laten schilderen door een portretschilder naar keuze, op de lijst van „Kunst in nood" voor komende. Uit de opbrengst van de loterij zullen nog meer werken worden gekocht, welke bij deze zelfde loterij worden verloot. Het comité heeft aan de loterij een bijzondere aantrekkelijkheid verleend, dank zij het feit, dat de Koningin toesterriming heeft gege ven, twee door haar vervaardigde schilderwerken te laten reprodu- ceeren. Deze schilderijen zijn „Boschvijver op het Loo in herfst- mist" en „Sneeuwlandschap". Hare Majesteit heeft beide schil derijen gesigneerd met „W 1932". Elke kooper van een lot nu heeft recht op een reproductie, in kleu ren, van één dezer schilderijen. De reproducties hebben, het passé partout medegerekend, een afme ting van 50 bij dertig c M. De rand van het passepartout is 8 c.M Op deze manier wordt het dus een loterij zonder nieten. Een lot kost een gulden. Er zullen ten hoogste 35 000 loten zijn. Wie een lot koopt kiijgt aanstonds een re productie. De trekking zal uiterlijk 1 Juni 1936 plaats vinden. Met deze loterij zal „Kunst in nood zijn actie beeindigen. Geen bfjzonders alles wel. Onder de titel „Alles wel 1 Geen bijzonders" zal binnenkort gereed zijn een gedenkboek be treffende de vermaarde wereld reis van Hr. Ms. K XVIII en alles wat op deze reis betrekking heeft, vanaf het vertrek op 14 Novem ber 1934 uit den Helder tot aan de aankomst van de onderzeeboot op 11 Juli te Soerabaia. Voorts zal dit boek bijzonderheden be vatten over de daadwerkelijke belangstelling- van het Nederland sche volk over de historische radiouitzending naar Mauritius, over de ontmoeting met de Snip" enz. Bovendien hebben alle opva renden van de K XV11I daarin een artikel géschreven. Dit gedenkboek, dat een for maat van pl.m. 21 X 28 c.M. en pl.m, 240 bladzijden telt zal worden verlucht met meer dan 100 illustraties. Zoodra dit boek gereed is zal het aan elk der opvarenden van Hr. Ms. K XV11I worden aange boden als een blijvende herinne ring aan het belangstellend mede leven van het Nederlandsche volk Belangstellenden kunnen zich om inlichiingen wenden tot het Comité „Onze Marine" Postbus 6 (gironummer 42883) Den Helder. z&n Landbouw. De Z. L 31. Aan het kort verslag van de laatste vergadering van het da- gelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, gehou den te Goes, onder leiding van mr. P. Dieleman, is het volgende ontleend Medegedeeld werd dat de Z L.M. in samenwerking met de andere landbouworganisaties in Zeeland in een uitvoerig gedocumenteerd schrijven heeft verzocht aan de provincie Zeeland een grooter aantal biggemnerken en kalver- schetsen te willen toewijzen, terwijl gewezen werd op de ern stige bezwaren, die de verplichte castratie van stierkalveren mede brengt. In verband met de nieuwe vaststelling van de classificatie der gemeente, welke niet in alle od- zichten logisch en redelijk kan worden geacht, werd besloten het Landbouw Comité te verzoe ken een onderzoek te doen in stellen naar den maatstaf welke de regeering heeft aangelegd bij deze vernieuwde vaststelling. Het dagelijksch bestuur is van meening, dat de herclassificatie der gemeenten voor het platte land ernstig nadeel zal meebren gen. In een afzonderlijke vergade ring werd het ontwerp Pachtwet behandeld. Besloten werd een nota samen te stellen waarin de verschillende wijzigingen welke men wenscht te zien aangebracht, naar voren zullen worden ge bracht. Besproken werd een nota welke was ingezonden door het Land bouw Comité, betreffende de steunverleening aan deconsump tieaardappelteelt Aan dit rap port was een minderheidsnota toegevoegd, waarin wordt voor gesteld een gedifferentieerde de- naturatietoeslag in te stellen en daarnaast over te gaan tot het drogen van aardappelen. Het dagelijksch bestuur heeft zich met deze minderheidsnota ver eenigd. Eertijds heeft de Z.L.M. in samenwerking met de V.P.Z een schrijven gericht, om geen uitvoering te geven aan de plan nen, tot beperking van den hoen derstapel. Hierop is antwoord ingekomen, waarin er op gewezen wordt dat een beperking op zichzelf niet onbillijk kan worden geacht op de grootere landbouwbedrijven in de akkerbouwstreken van de zeekleigebieden, daar deze in meerdere mate dan de zandbe drijven profiteeren van de steun maatregelen. Het dagelijksch bestuur kan zich met deze zienswijze niet vereenigen. Steun aan tuinbouwers. Uit het Landbouw Crisis Fond zal steun verleend worden aan de telers van gewassen van de tuin bouw, die hun na te noemen pro ducten over de veilingen hebben geveild, tot een totaal bedrag van Ten hoogste f 160.000. Deze steun zal worden verleend over de hoeveelheden van de hier na vermelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van 1935 zijn verhandeld en zal bedragen gele kool 1 Jan. 17 Febr. f 0.45 per 100 kg, 18 Febr. 28 April f 0.60 per 100 kg., Deensche witte kool 1 Jan. 17 Febr. f 0 35 per 100 kg. 18 Febr.—31 Maart f 0.50 per 100 kg., 1 April— 28 April f0 45 per 1Ö0 kg. Gewestelijke Tarwe- Organisatie. De minister van oeconomische zaken heeft benoemd met ingang van 24 Juli voor een tijdvak, eindi gende 1 September 1936, in het bestuur der gewestelijke tarwe-or- ganisatie voor: Zeeland J M van Bommel van Vloten, te GoesC Franse, te Kleverskerke W. L Klompe te TholenA E. Langenhorst te Hulst; J. C. van Langenraad, te Dreischor C. P. Vogelaere te Krabbendijke en A. H de Milliano, tot voorzitterJ M. van Bommel van Vloten vnd. Dag en nacht oogsten. Naar uit Kortgene aan de ,Mdb. Crt." wordt gemeld, wordt op Noord-Beveland de oogst met zoo'n spoed binnengehaald, dat oude menschen, vrouwen en kna pen naast krachtige arbeiders mee helpen. Het is gebeurd, dat nog 's avonds om 7 uur aan een perceel tarwe werd begonnen met een maaimachine, die 's nachts 1 uur werd stopgezet, waarna 's morgens de arbeiders schoven richtten en een paa^r dagen later het graan in dfe schuur geborgen werd. Begrafenis dr. Wefjland. De teraarde bestelling had gis terenmiddag plaats na een kerk dienst in de Herv. kerk te Veere. Een twaalftal sprekers voerde daar woorden van waardeering over den overledene. Bij het verlaten der kerk werden door jonge dames de bloemen meege dragen en werd de kist door de kerkeraadsleden grafwaarts ge dragen. De oudste zoon van den over ledene dankte in de eerste plaats den Commissaris der Koningin en verder alle aanwezigen voor hun blijken van deelneming. Verkeerstremming op wegen in België. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. brengt ter kennis dat het verkeer voor voertuigen tot 2 September 1935 gestremd is op het vak Eessen-Dixmuide van den weg Roeselaere Dixmuide. De omleiding is door borden aangegeven. Eveneens is voor het verkeer met voertuigen afgesloten, en wel gedurende het tijdvak 20 Juli tot 28 Aug. 1935, het vak onder Lich- tervelde tusschen de K.M.-palen 6.152 6 500 van den weg Torhout- Gent. Het verkeer wordt omge leid volgens ter plaatse aange brachte borden. AXEL, 30 Juli 1*35. Toen dhr. VI. alhier gisteren met zijn auto aan de Zandstraat in de richting Philippine reed, geraakte hij onverwacht het stuur kwijt wegens een lekke band. Doordat er terplaatse hoopen steenen lagen van den herstelden weg, en de wagen daarop reed, kantelde het rijtuig, waardoor dit aanzienlijk beschadigd werd. Door tegenwoordigheid van geest wist dhr. VI., die alleen in de wagen zat, zich te beschermen, zoodat hij geen letsel bekwam en per rijwiel weer huiswaarts reed, om zijn wagen te doen halen. Te Zaamslag is onder lei ding van dhr. J. van Dixhoorn een damclub opgericht met 16 leden. Legeroefcninaen. Op 23 Aug. a s zal door het Landst. Korps Motordienst afd Zeeland een groote oefe ïing wor den gehouden in de omstreken van Zaamslag, met medewerking van de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis uit Terneuzen en Zaamslag en de Luchtvaartaf deeling uit Soesterberg. Door de zeer welwillende mede werking van den Directeur van de Z.V.TM. worden de gewonden var. de tramhalte te Zaamslag ver voerd naar de hoofdverbandplaats per tram. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen hoofdakte mej. G. Dieleman te Neuzen. Bij het op 1, 2 en 3 Juli gehou den examen boekhouden, vanwege de Vereeniging van Leerartn in de Handelswetenschappen te Am sterdam, slaagde o m. de heer A. Will te Neuzen. Bij beschikking van den di recteur generaal der P.T.T te Den Haag is met ingang van 1 Sept. a.s. als directeur van het P.T.T. kantoor te Sas van Gent benoemd de kommies der P. T. T., J. A. Straasheym te Amsterdam. Weer k»ns. Daar dhr. Em. Lockefeer te Hulst plaatsvervanger of opvolger is als lid van de Tweede Kamer van dhr. Fleskens, zou als deze zijn benoeming voor de Eerste Kamer aanneemt, dhr. Lockefeer weer in de Tweede Kamer terug komen. Het is voor onze streek zeer wenschelijk. Zeenwsche polder en water scbapsbond De Zeeuwsche Polder en Wa- terschapsbond hield Zaterdag zijn algemeene jaarvergadering te Sluis onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman, die speciaal de leden van Ged. Staten en die vdn het gemeentebestuur van Sluis welkom heette. De heer J F. Magendans, hoofd comnres ter provinciale Griffie van Zeeland en redacteur van het o gaan van den bond, „de Zeeuwsche Polder" hield een lezing over „de heffing op het gebouwd in de practijk". Spr. behandelde de geschiede nis van deze heffing. In 1915 achtten Ged. Staten den aanslag van de gebouwde eigendommen nog in strijd met het polderrecht. In 1918 werd in de Prov. Staten met 20 tegen 15 stemmen be sloten in het polderreglement de belastbaarstelling van gebouwde eigendommen mogelijk te maken en eerst in 1933 kwam op aan drang van den Polderbond, de redactie, die in alle gevalle hef fing toelaat. Spr. behandelde daarop den inhoud der bepalingen om ten slofte tot de praktijk der bepa lingen te komen. Het wa^ hét waterschap Krabbendijke, dat het eerst bij Ged. Staten om goed keuring aanklopte. Aan het einde van zijn lezing zeide spr. dat de heffing van polderbelasting van gebouwde eigendommen aanvankelijk eeni- ge beroering onder de huiseige naren zal brengen, doch dat men toch mag hopen, dat straks het onvermijdelijke van den maatre gel wel zal worden ingezien. Na afdoening van enkele huis houdelijke zaken, sprak de heer dr. E. J. Bosch Ridder van Ro senthal te Eefde over „samen voeging van polders". De vooruitgang van de tech niek en vooral de wijzigingen in de oeconomische toestanden doen de vraag rijzen of het niet tijd is veranderingen in de oude bestuurswijze aan te brengen. Wanneer men bijvoorbeeld West- Zeeuwsch Vlaanderen onder één of meer polders of waterschap pen zou moeten brengen, dan zou niemand daartoe de tegen woordige situatie schepptn. Een grooter centralisatie in het water- schapsbeheer zal in Zeeland be teekenen breken met het histo risch gegroeide. Zonder revolu tionnair te zijn, kan hel toch noodig zijn, het historisch ge groeide over boord te werpen. Spr. wees er op, dat allen die bGang hebben bij een water- schapswerk daaraan behooren mede te betalen. Een gno voordeel van centralisatie is het onstaan van een financieel krach tig lichaam, dat zich dan tech nisch voldoende kan outilleeren. Dit geldt ook voor de admini stratie, Een moeilijkheid is daar» bij vaak de verdeeling der lasten. Nadat de voorz. de sprekers dank had gezegd, en nog enkele vragen waren beantwoord, werd een rijtoer gemaakt via enkele dorpen naar Knocke, waar het noenmaal plaats had. Bij de terugreis werden nog wafels ge nuttigd bij Siska en daarna reed men huiswaarts. Het fietsplaatje. Met 8 Augustus begint de controle voor de nieuwe „rijwiel- belastingmerken". Wie dan be keurd wordt wegens overtreding van het desbetreffende wetsarti kel, krijgt alsdan de gelegenheid om de boete dadelijk in handen te stellen van den ambtenaar, die de overtreding constateert. Op zichzelf is dat een gemak. Men is dan van de rompsplomp af, die een verschijnen voor den kantonrechter meebrengt. Vroe ger was de boete f 5, maar die is nu ook verminderd in be paalde gevallen. A. Als de wielrijder(ster) geen plaatje bij zich heeft, wordt de boete f 1,50 en indien deze nog geen 18 jaar telt, f 0,50. B. Indien de overtreder het belastingmerk bij zich heeft, maar niet op de juiste wijze heeft be vestigd, wordt de boete vermin derd tot f 0,50. De ambtenaren, die de over treding constateeren, zijn niet gerechtigd, andere dan de ver melde boeten op te leggen. Indien verzwarende omstandighe den aanwezig zijn, met name wanneer het den ambtenaar be kend is, dat de overtreder in het belastingjaar reeds een zelfde overtreding heeft begaan, behoo ren zij den overtreder niet in de gelegenheid te stellen in hun handen de boete te voldoen. In dat geval is den ambtenaar op gedragen den overtreder naar den ontvanger der accijnzen te ver wijzen. Bij voldoening van de boete in handen van de ambtenaren die het feit constateeren, geven dezen den overtreder een kwi tantie af. Het publiek wordt in zijn eigen belang ernstig aangeraden, er zorg voor te dragen, dat in derdaad een zoodanige kwitantie wordt uitgereikt. Vrjjdagavocd is de 16-jarige K. uit Goes aan het Goesche Sas van den duiktoren gespron gen. Hij kwam echter niet meer boven. Toen men hem later ophaalde, bleken de levensgees ten reeds geweken. ZJJn moeder verbrand. De naspeuringen van de te Oss in de laatste jaren gepleegde misdaden, zijn nog steeds in vollen gang en als bet ware worden nog dagelijks draden gevonden in dit verborgen war net van euveldaden. Nu weer is gearresteerd een 45-jarige J. N, die als een halve dwaas werd beschouwd. Hij wordt verdacht de woniDg van zijn moeder, bjj wie hjj inwoonde, in brand te hebben gestoken en zelfs zijn moeder, die het eerst was gered, terug in de vlammen te hebb n geworpen. Alles om geld machtig te wordeD. Hij maakte daardoor zijn schuld fffen, kreeg het geld van de brandverzekering en ook van een levensverzekering di6 bij voor zijn moeder gesloten had. Op den onbewaakten over weg bij Kanaal Zuid is te Apel- dojrn de 18 jarige motorrijder D. W. de H. door de lokaaltreio Apeldoorn-Arnhem gegrepen eü op slag gedood. De duo-passagier H v. R., werd zoo zwaar gewond dat voor ziju leven wordt ge vreesd. Toen de landbouwer J. Pol man van zijn land te Purmerend met zjjn driewielskar, beladen met mest, den Oosterweg op wil de rijden, werd hij aangereden noor een autobus, die uit Edam kwam P. werd van de kar ge slingerd en door den autobus overreden, In het ziekenhuis te Purmerend is hij kort na aan* komst aau de bekomen verwon* dingen overleden, In doozen van 20ct af

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2