Het Ministerie vraagt ontslag. Tot gisteren werd de beslissing inzake het advies aan H. M. de Koningin nog in beraad gehouden. Vetmoedelijk hield dit uitstel verband mst het feit, dat H. M. advies heeft willen inwinnen van ervaren politici buiten de regee ring. We vernemen, dat enkele Eersle- en Tweede Kamerleden bij H. M. zijn ontboden geweest. Gisteren heeft echter het kabi net ontslag aangevraagd. Een telegram van het A. N. P. (Alg. Ned. Persbureau) d.d. 26 Juli meldt het volgende „H. M. de Koningin heeft in overweging genomen de op 25 Juli 1935 ingediende aanvrage om ontslag van de H.H. Ministers en hen uitgenoodigd om zich in middels niet alleen te willen blijven belasten met de behande ling en afdoening van de loo- pende zaken, doch ook al datgene te verrichten, wat 's lands belang en de moeilijke tijdsomstandig heden vereischen". Men kan nu veilig aannemen, dat H. M. aan den leider der Kath. Staatspartij de vorming van een kabinet zal opdragen. On derwijl is het mimsterie-Colijn demissionair, ofschoon dit, zooals gebruikelijk, zich wel beschikbaar stellen zal om in verband met de omstandigheden de portefeuilles te beheeren en de Kroon, zoo noodig, bij te staan. De ry wlelbelastingwet. De minister van financiën heeft aan de onder zijn departement ressorteerende ambtenaren, die belast zijn met opsporing van overtredingen van de Rijwielbe lastingwet, de bevoegdheid ver leend dadelijk na het constateeren van het feit, dat zonder belas- tingmerk of met een niet op de juiste wijze bevestigd belasting- merk is gereden, den overtreder in de gelegenheid te stellen de verbeurde boete in hun handen te voldoen. Deze regeling treedt in werking met ingang van 8 Augustus, op welken datum te vens de controle op de naleving der Rijwielbelastingwet voor het op den eersten dier maand be gonnen belastingjaar aanvangt. Omtrent het bedrag van de boete die door de ambtenaren kan worden gevorderd en de wijze, waarop van voormelde be voegdheid zal worden gebruik gemaakt, wordt het volgende onder de aandacht gebracht: A. Indien de overtreder geen rijwielbelasïingmerk bij zich heeft, wordt de boete verminderd van f5 tot f 1 50. Indien de leeftijd van den overtreder beneden 18 jaar is wordt de boete vermin derd tot f 0.50. B. Indien de overtreder het belastingmerk wel bij zich heeft, maar dit niet op de juiste wijze heeft bevestigd, wordt de boete verminderd tot f0 50. Indien verzwarende omstandig heden aanwezig zijn, met name wanneer het den ambtenaar be kend is, dat de overtreder in het belastingjaar reeds een zelfde overtreding heeft begaan, behoo- ren zij den overtreder niet in de gelegenheid te stellen in hun handen de boete te voldoen. In dat geval is den ambtenaar op gedragen den overtreder naar den ontvanger te verwijzen. Bij voldoening van de boete in handen van de ambtenaren die het feit constateeren, geven dezen den overtreder een kwi tantie af. Provinciale Staten van Zeeland. In de gisteren gehouden verga dering werd de motie De Pauw behandeld inzake het in prov. dienst nemen van een ponton knecht. Ged. St. maakten daarte gen bezwaar en wilden wachten waartoe na breede discussie werd besloten met 41 tegen 1 stem. Verbetering weg Hulst—Kijkuit. Naar aanleiding van het voor stel tot het in beheer en onder houd overnemen van den weg Hulst—Kijkuit als deze verbeterd is, waarvan het Rijk de kosten ad ten hoogste f 115 000 zal bij dragen, zijnsvragen gesteld in de afdeelingen. Naar aanleiding daarvan is van wege Ged. Staten o.a. gezegd, dat het juist is, dat deze weg niet op het Provinciaal wegen plan staat. Eene bijdrage in de verbeteringskosten wordt niet ge vraagd, omdat h^et Rijk de ver betering betaalt. De onderhouds bijdrage is laag gesteld, omdat ook het plantrecht en de boomen worden afgestaan, hetgeen een belangrijk bedrag beteekent, waar mede de Provinciale bijdrage fei telijk moet worden verminderd. Een afsnijding van een scherpe bocht was inderdaad oorspron kelijk voorgesteld, maar door den Minister1 afgewezen, omdat zij te duur was. Het Rijk betaalt alle kosten en zal niet afwijken van het nu voorgestelde plan. Ver schillende leden juichen het plan zeer toe en dit deed vanwege de Ged. Staten opmerken, dat als het voorstel aangenomen wordt, direct met het werk zou kunnen worden begonnen. Het woord asfaltbeton is geschrapt uit het voorstel in afwachting van de inschrijving, vermoedelijk zal de weg wel van goudalite gemaakt worden. Ged. Staten zijn het volkomen eens met de leden, die meenen, dat nu nog de weg HulstNieuw Namen dringend verbetering behoeft. Het voorstel werd aangenomen. Polderambtenarenregle ment Zeeland 1991. Het voorstel om wijziging te brengen in het Polderambtenaren reglement Zeeland 1931, zulks omdat de Regeering overwegende bedenkingen er tegen had, heeft in de afdeelingen tot verschillende opmerkingen aanleiding gegeven. Zoo werd opgemerkt, dat de Ambtenarenwet gebruikt wordt om de N S B. te weren. Ook werd opgemerkt, dat niet geregeld is, wat een nationale vlag is en dat een omschrijving toch wel gewenscht zou zijn. Vanwege Ged. Staten wordt daar op geantwoord, dat aan het Col lege niet bekend is, of de kleuren van de nationale vlag zijn vast gesteld. Een lid zou tot in hoogste instantie toe willen doen uitmaken, hoe die kleuren zijn, hetgeen een ander lid een te gewaagd experiment acht voor den betrokken ambtenaar. Een lid merkte op, dat de uitdrukking „revolutionnaire gezindheid" te vaag is en z.i. meer zou moeten worden gedefinieerd Een ander lid vraagt of dit art. niet in strijd is met de grondwet, daar immers ieder Nederlander tot elke lands bediening benoembaar is. De Voorzitter van den Raad van Ministers is steeds een politiek persoon en willekeurig wordt b v. de N.S.B. als revolutiondair ge stempeld, terwijl de S.D.A P. naar de meening van den spreker, dit is. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat de voor geschiedenis van de opneming van deze artikelen bekend is Deze wijzigingen zijn tegen den zin van het College van hooger- hand voorgeschreven. Het is als het optreden van een dictator hetgeen enkele leden toch niet ongewenscht moet voorkomen. Ook de kwestie van het gaan leven in concubinaat kwam ter 'sprake, en van de zijde van Ged. Staten tegen terugwerkende kracht bezwaar gemaakt omdat dit ook voor de reeds gehuwde ambte nares niet is geschied, enkele leden hadden bezwaar tegen ont slag bij huwelijk of bij het in concubinaat gaan leven, daar d t een particuliere aangelegenheid betreft en de overheid buiten dit terrein moet blijven, doch een lid zeide het daarmede volstrekt niet eens te zijn. Aangedrongen is o.a. nog op een nadere om schrijving van verlof, wachtgeld en diensttijd. Bij behandeling van de veror dening voor het uniformverbod sfelde dhr. Dekker (N S.Bde vraag wat nu eigenlijk de nati onale vlag is Dhr. Dieleman antwoordde, blij kens de Mdb. Crt., dat het is rood, wit en blauw. Het staat niet in een wet of Kon. besluit, maar het staat in verband met de geschie denis van ons land. Oorspronke lijk voor den worstelstrijd met Spanje, was het Oranje-blanche bleu. Het Oranje werd veelal rood reeds irs de 17de eeuw werd de keuze gelaten tusschen oranje en rood; het was lood om oud ijzer en had niets te maken met voor of tegen oranje zijn. Het rood was beter geschikt dan oranje het eerste met donkerblauw, tegen het matte blauw bij oranje. Nederland zal alleen welvaren bij het vergeten van partijschap en onder het rood-wit-blauw. Het voorstel werd aangenomen. Provinciale rekening 1933. Het voorstel tot vaststelling der Provinciale Rekening 1933 in ont vang op f9,430,251,59 en in uit gaaf op f9,550,903.82, alzoo met een kwaad slot van f 120,652,23 gaf in de afdeeling geen aanlei ding tot opmerkingen. Vervallen van Steigerrechten. Bij de behandeling in de af deelingen van het voorstel tot afwijzing van een verzoek van de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Hontenisse om de heffing van steigerrechten te doen vervallen, 'hebben enkele leden voor verlaging gepleit. Zoo wilde een lid wanneer het aantal plezierreizigers, b.v. de 40 over treft, een reductie geveneen ander lid wilde een degressief taiief toepassen, naarmate het aantal passagiers toeneemt. An dere leden wezen er op, dat men in Vlissingen voor gebruik van den Rijkssteiger niet betaalt, en de tegenstelling met Walzoorden dan wei heel scherp afsteekt. Een dergelijke heffing acht een lid uit den tijd. Van de zijde van Ged. Staten is opgemerkt, dat men de steiger rechten niet kan missen als bij drage in de kosten van het onder houd, doch ernstige overweging van de mogelijkheid van een ge differentieerd tarief werd toege zegd. Een lid zou er wel iets voor voelen, vaartuigen, die den steiger regelmatig aandoen, te laten betalen, doch pleziervaar tuigen, die den steiger regelmatig komen, vrij te stellen. Hoewel men zich in de afdee lingen vrij algemeen met het voor stel van Ged. Staten kon vereeni gen, is er ook een sterke stroo ming, die van oordeel is, dat verlaging der tarieven voor groote gezelschappen niet ongewenscht zou zijn. Ged Staten handhaven hun voorstel. Het voorstel werd aangenomen. Rekening Wegenfonds. In de afdeelingen werd niet gediscuseerd over het voorstel tot vaststelling van de rekening van het Provinciaal Wegenfonds 1933 in ontvang op f 3,071,649.17s en in uitgaaf op f 2.955,470,55s, alzoo een goed slot van f 116,178,63. Het voorstel van Ged. Staten om het aantal ingenieurs van den Provincialen Waterstaat uit te breiden met een ingenieur in algemeenen dienst, heeft in de afdeelingen tot verschillende op merkingen aanleiding gegeven. Men achtte het voorstel in strijd met de bezuiniging en zeide, dat men een ingenieur, als men hem eenmaal in vasten dienst en niet meer noodig heeft, ook zoo spoe dig niet kwijt is. Een lid van Ged. Staten merkte daarna op, dat de ingenieur reeds in dienst is, maar de waterstaatsdienst moet gereorganiseerd worden, opdat mettertijd een niet onbelangrijke bezuiniging zal worden verkregen met eene betere werkverdeeling. De ambtenaren moeten nu soms werkzaamheden verrichten, welke men gevoeglijk door schrijvers, zou kr.nnen doen uitvoeren. Verschillende van de technische ambtenaren zullen, als ze gepen- sionneerd worden, niet meer ver vangen worden, omdat met een voudiger personeel kan worden volstaan. Het werk bij den waterstaat neemt steeds toe, daar om moet de organisatie zoo goed mogelijk zijn. Het voorstel werd aangenomen. AXEL, 26 Juli 1935. De plannen tot viering van den 55sten jaardag onzer Vorstin al hier krijgen meer en meer vasten vorm. We vernemen nu, dat de organisatie thans niet meer zal uitgaan van de Christelijke Oranjevereniging, maar van de hoofden der hier bestaande lagere scholen en onderwijzeressen der fröbelscholen, voor wat het kin derfeest betreft; alleen zal de Chr. Oranjevereeniging nog in het bestuur zijn vertegenwoordigd door haar secretaiis, den heer H Zegers, die ook secretaris van het feestcomité is, terwijl als voorzitter is aangewezen, dhr J. Buma, hoofd der openbare school alhier. In verband met een en ander ontvingen we het volgende schrijven De door de Chr. Oranjever eeniging belegde vergadering, met de hoofden en personeel van alle scholen alhier heeft tot resultaat gehad, dat een comité is benoemd tot organiseeren var. een kinder feest op 31 Aug. e k. In het comifé namen zitting de hoofden der scholen, benevens de onder- wijzereden van de Bewaar scholen. Unaniem werd besloten, medewerking te vragen aan de verschillende vereenigingen. Volgende week zal het comifé worden uitgebreid in die mate, dat het zijn vangarmen om de geheele bevolking leggen zal. Op aller steun mag zeker wel gerekend worden, opdat onze kinderen op 31 Aug. een onver getelijke dag worde bereid. Tot zoover het schrijven. We mogen dus hieruit de gevolgtrekking maken, dat de bedoeling voorzit om, nu de me dewerking wordt gevraagd van verschillende vereenigingen, als muziek, zang en V.V.V. en der gelijke, er ook gedacht wordt aan algemeene feestviering. We kur.nen onsvoorstellen.dat zulks op bescheiden schaal nog mogelijk is, maar wanneer ge sproken wordt van bloemencorso, wedstrijden en spelen voor kin deren, dan komt het ons voor, dat het wel wat laat is om dat juist te organiseeren in een tijd, dat de onderwijzers met vacantie gaan en alzoo verscheidenen uit- stedig zijn. Prachtig zou het geweest zijn, wanneer een en ander zoover ware voorbereid, dat de kinderen in hun vacantie- tijd opdracht hadden gekregen om zich te oefenen of klaar te maken voor een bepaald nummer. Maar misschien dat de te hou den vergadering daarin nog voor ziet en gelegenheid opent voor veel mogelijkheden. „Orelio". Toen Orelio op den avond van 17 Juli te 10 uur te Zierikzee was ingescheept voor de terug reis, waren natuurlijk in vroolijk- heid allerlei felicitatje's gewis seld over het succes van den dag. Vermoeidheid, verstrooidheid en allerlei afwisseling waren echter gedurende de terugreis oorzaak, dat nog te weinig tot bewustzijn kwam, dat het feit der bekroning toch eigenlijk ook eens in ernst diende herdacht te worden, tot eenmaal uitgerust, men de kop pen bij elkaar stak, en werd besloten tot een bijeenkomst, zoodat jl. Woensdagavond in 't Centrum bestuur, directrice en leden van Orelio waren verga derd onder voorzitterschap van dhr. A. van Hoeve. Het is wel duidelijk dat men hierin aan een bestaande behoefte voldeed, want wederzijdsch wenschte men die gelegenheid aan te grijpen, om elkaar woor den van waardeering toe te voe gen. En aangezien het de ge woonte is, dat Orelio na de con cours-reis een paar weken va cantie neemt, was het wenschelijk om nog deze week daartoe een avond te beleggen. Toen dan allen waren gezeten, kwam de voorzitter op het po dium en richtte zich tot hen met de volgende toespraak Geachte vriendinnen en vrienden Na onze roemruchte en lange reis naar Burgh zijn weer allen tot het gewone dagelijksche doen teruggekeerd. Het zou verkeerd zijn, maar weer heel gewoon onzen gang te gaan en te doen of er niets bijzonders gebeurd waswant er is veel bijzonders gebeurd. Daarom zijn wij vanavond hoofdzakelijk bij elkaar om nog eens even na te praten. Toen wij het vorig jaar onzen ouden directeur ten grave droegen, be sloop ons het gevoel of met hem ook „Orelio" werd begraven. Doch ziet, alsof deze vereeni ging te mooi was om te sterven, kwamen wij met U, zeer Ge achte Mevrouw, in aanraking. Wij, eenigszins schuchter van onzen kant, en U volkomen be wust van de moeilijke taak die U wachte, zijn samen in zee ge gaan, en behouden aan wal ge komen. Mevr. Moerdijk, U in de eerste plaats hartelijk geluk gewenscht met het door U behaalde succes. Op de jaarvergadering sprak ik de hoop uit, dat het U zou mo gen gelukken ons als een |eanne d'Arc ter overwinning te voeren. Welnu mevr., onder de be geestering van Uw heilig vuur en willen, zijn wij met eere uit den strijd gekomen. Wij hebben in U gevonden een waardig op volgster van den heer Blansaart, die toch onmiskenbaar ook voor U den grondslag heeft gelegd. Ik hoop, dat U nog lange jaren Uw beste krachten aan onze schoone vereeniging moogt wij den en daarvan het beminde middelpunt wordenons aller achting hebt Gij nu reeds ge wonnen. Dit moge blijken uit de bloe men die wij U bij deze, met onze gelukwenschen en in dank baarheid wenschen aan te bieden. Onder daverend applaus over handigde de voorz. hierna aan de Directrice een door enkele dames leden keurig verzorgde bloemen mand. Wat hierin karakteristiek was, is dat de bloemen beschikbaar gesteld en tot een prachtig bou quet waren gerangschikt door de dames-leden van Orelio zelf, ter wijl de fraaie mand was versierd met een wit zijden lint, waarop stond gedrukt: „Burgh 17 Juli 1935, le prijs Eere-afd." Hierna wendde spr. zich tot de leden en wenschte ook hun geluk met het behaalde succes, leder naar uw eigen krachten en talen ten, zei spr., hebt gij daaraan meegewerkt. Trouw hebt gij de repetities bezocht en eindeloos en onvermoeid hebt gij maar steeds weer opnieuw hetzelfde regeltje willen zingen, zoolang tot het goed was. Door uw volhou den is mede bewezen, wat door wilskracht en taaie volharding is te bereiken. Gaat zoo op den ingeslagen weg voort, ja desnoods als het van u wordt gevraagd met nog meer ijver en krachtsinspan ning. Bedenkt, dat het nu een eer is lid van „Orelio" te zijn. Met rechtmatigen trots kunnen wij gerust zeggen, dat wij op kunstgebied in Axel de eereplaats innemen. Kweekt bij u zeiven en bij anderen gevoel voor het schoone aan, leert te begrijpen datgene, wat gij zingt en gij zult veel schoons, dat thans aan oog en oor voorbijgaat, leeren waar- deeren. ja, het leven zal daar door meer waarde krijgen. Wan neer ik u zeg, dat gij door uw zang verschillende toehoorders tot ontroering hebt gebracht, dan is daarmee zeker de waarheid van mijn woorden bewezen. Met „Orelio" leeft geheel Axel mee. Geeft hen dan ook iets, zingt niet alleen voor u zelf, zingt ook voor een ander en de vclJoening zal des te grooter zijn. Het kan nog veel en veel mooierdaarom doe ik een beroep op de oude leden, op hen die reeds meerdere jaren lid zijn zij toch vormen de kern, waarom alles draaitdenkt niet te gauw, dat gij te oud zijt om in de zang te zijn, want juist voor ouderen geeft de zang zoo'rt mooie, gewenschte afwisseling in het dagelijksche leven. Daarom blijft met ons trouw aan het vaandel, beziet de leden van Vlissingen en Kloetinge, allen jaren lang lid. Het is wel op merkelijk, dat juist die vereeni gingen de meeste punten behaal den. Dat Uw streven gewaar deerd wordt, moge blijken uit het feit, dat reeds daags na hef concours een ons allen welbekend Donateur bij mij kwam om d{

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2