ingangen van de Ondcrzeedienst- kazerne in Den Helder. Bij de overdracht te Willemsoord waren een aantal dames, vrouwen en fa milieleden van de opvarenden der K XVIII aanwezig. Hondt uw taal hoog. Het hoofdbestuur van het Alge meen Nederlandsch Verbond heeft een oproep gericht tot de Neder landers, die België denken te be zoeken Nederlanders, wilt bij uw bezoeken aan het Vlaamsch gedeelte van België, in het bij zonder aan Antwerpen en Brussel u uitsluitend van de Ncderland- sche taal bedienen. Doet dit uit eerbied voor u zelf, voor uw volk voor uw land, uit liefde voor uw eigen taal, die ook de taal der Vlamingen is. AXEL, 19 Juli 1935. Naar men ons mededeelt, heeft de voorbereiding voor het op 31 Aug. a.s. te houden kinderfeest een goed verloop. Het bestuur der Chr. O. V. mocht het ge noegen smaken, van de hoofden en personeel der openbare en bizondere scholen bericht van medewerking te ontvangen. Ook gaven zich reeds eenige dames en heeren op, die bereid waren om mede te werken aan de organisatie van dit kinderfeest. Woensdagavond stuurde de voerman A. v. d. W. alhier zijn vrachtauto, waarachter een ge wone wagen was gekoppeld. Óp deze laatste zat de werkman Kr. D,, die er echter door het hevig schommelen en schokken afviel. Hij bezeerde zich zoo' danig, dat hij zonder hulp niet overeind kon, zoodat hij op den auto gelegd en thuisgebracht werd, waar hij bewusteloos aan kwam. Geneeskundige hulp werd geroepen, die inwendige verwon' ding constateerde. Naar omstan digheden maakt de patiënt het heden gunstig. Dat goed scheren en haar snijden in den tegenwoordigen tijd niet voldoende is, maar het publiek ook eischen stelt aan het verblijf in den scheerwinkel, heeft de heer R. Kruisifikx alhier begrepen, toen hij zich in een nieuw pand ging vestigen. Men vindt er een gezellige salon, een comfortabele stoel en desverlangd ook radio-muziek, zoodat tijdens het wachten op voorgangers aan gename afleiding wordt bezorgd. Een en ander is naar de moderne eischen ingericht. De rit naar Knocke. Dankbaar gestemd was de Commissie van voorbereiding weer, toen Dinsdagmiddag het sein tot vertrek werd gegeven en de karavaan, bestaande uit 46 motorische rijtuigen, w.o. 4 twee wielige van de ordonnancen, zich in beweging zette voor den jaar- lijkschen tocht. Dank zij de medewerking der autohouders en de geldelijke bij dragen kon weer het reisje met de ouden van dagen, en de jon geren niet te vergeten, doorgaan. Men zou ditmaal een uur vroe ger afrijden, omdat men het vorige jaar eigenlijk te laat thuis kwam. leder jaar leert de ervaring. En dus ging de stoet om half een in beweging met een matige gang, na een luid „goede reis" van de talrijke belangstellenden, die het vertrek bijwoonden. We hadden ditmaal plaats ge nomen in de laatste wagen, waarin een tweetal monteurs zaten met de noodige reparatie-middelen om mogelijke mechanische sto ringen onder de overige wagens te voorkomen of te verhelpen. We konden nu constateeren, dat deze maatregel noodzakelijk is, want inderdaad moesten enkelen van die hulp gebruik maken. Het spreekt vanzelf, dat dit heel wat oponthoud veroorzaakte, maar dan werd het oude karretje, dat zoo geheel in het kader der voor gaande passagiers paste, weer wat extra opgestookt en profi- teerend van de rustpoozen der voorste wagens werd de achter stand weer ingehaald. Wegens reparatie aan den weg via Stroo- dorp naar Philippine werd een binnenweg gekozen, tot we den nieuwen weg bereikten. Dat deze weg een reusachtige verbetering is, behoeft niet gezegd te worden. De ongelukkige toestand, waarin die weg jaren te lang verkeerde, was bijna spreekwoordelijk. Het spreekt vanzelf, dat in dezen mooisten tijd van 't jaar ook volop werd genoten van het schoone landschap, dat als een lange film voor ons oog voorbij schoof. Het weer werkte daartoe buitengewoon mee, temeer daar de felle hitte der vorige dagen geluwd was. Door de voorbereidende maat regelen van den burgemeester, den EdelAchtbaren heer Blok, die weer de leiding van den tocht op zich had genomen, hield aan gevaarlijke bochten een politie man de wacht en leverde ook de doortocht aan de grens vanwege de douane geen bezwaar op Zoo kwamen we te half drie voor de derde maal dit jaar te Knocke aan en ging het als een zegetocht door de AvenueLyppens naar den boulevard, waar men kon genieten van het moderne strandgezicht. Maar ook de badgasten genoten van de Axelsche kleederdrach', want menig oudje werd in dat costuum op een plaatje gezet. Na eenige verpoozing ging het naar De Zoute, waar „les enfants de Sieska" zijn genesteld en hun bekende wafelbakkerijen exploi- teeren op een wijze, als moeder Sieska wel nooit zal gedroomd hebben. Men had ons hier al verwacht, want in de ruime serre, die uitzicht geeft op een mooien speeltuin, stonden een veertigtal tafeltjes gedekt. Eenmaal gezeten werden de vijfharten dampend rondgediend en voorzien van de noodige boter en suiker, meteen tas Belgische koffie, smakelijk verorberd. Vermelding verdient echter, dat er nog medereizigers waren, die ook taiwebrood met heps niet versmaden, en daarvan, blijkens hetgeen ze „verwerkten" geen geheim maakten. Tijdens den maaltijd stond als gewoonlijk de burgemeester op, om, terwijl allen nog bijeen wa ren, uiting te geven aan zijn blijdschap, dat tot hieitoe alles naar wensch was geloopen. Spr. dankte de autobezitters voor hun bereidwilligheid, dat ze de oud jes hier hebben willen brengen, de commissie voor de medewer king, en wenschte vooral de ouden van dagen een genotvol len dag toe. Toen de maaltijd was afgeloopen, koos ieder zijn weg; het vliegveld, het strand, de stad, de omgeving, het kreeg alles zijn deel en ieder genoot op gepaste wijze, terwijl degenen, die door leeftijd en invaliditeit ter plaatse bleven, in gezelligen kout rustig voor het hotel zaten, in afwachting tot het uur van vertrek sloeg. Dit liet zich echter nog al lang wachten, want de zomertijd werkt altijd nog eenigs- zins bedriegelijk. Iutusschen hoorde men dan zoo wederzijdsch, waarin men vermaak had gezocht en bleek ons, dat de gelegenheid tot vliegen druk was waargeno men. Zelfs dhr. A. Rottier, daartoe door zijn vroegeren patroon in de gelegenheid gesteld, maakte op 79 jarigen leeftijd den vlieg- doop mede en was daarover hoogst voldaan. Hoe lang is de tijd nog af, dat we met de oud jes van hier naar Knocke vliegen De terugtocht werd in goede orde aanvaard en behoudens eenig oponthoud, door misverstand ont staan, verliep deze gunstig. Nabij Schoondijke ontmoette men een ijsco-man, die als een waterplas in een oase werd be stormd. Stoffige monden en droge kelen werden gelaafd en vooruit ging het weer. Zooals gezegd ontstond hierna een langdurig oponthoud, zoodat de lichten weer branden moesten, toen Axels veste werd bereikt. Tal van menschen, groot en klein stonden aan den Buthdijk opgesteld om het welkom weer toe te roepen, hetgeen beantwoord werd met een getoeter van veertig auto's, die de Axelsche straten onveilig maakten. Want vol vreugde over den goeden afloop, werd op geen seinpalen of verkeersmaatregelen gelet. Men voelde zich vrij. ledêr bracht zijn passagiers naar hun woning, waar nog menig woordje van voldoening over den tocht zal zijn gesproken. Er is een stukje liefdewerk geleverd, waarop degenen, die er aan meewerkten, dankbaar mogen terugzien. R. K. VrouwenYcreeniging Onder voorzitterschap van mevr. De Smet— Dierick, werd Zondag jl. alhier de jaarvergadering ge- den van bovengenoemde vereeni ging. Uit het jaarverslag bleek, dat weer veel nuttig werk was geschied. Zoo had men o. a. meegewerkt aan de met succes gehouden crisis-bazar alhier, er was een muziektentoonstelling gehouden ten bate der Missie, en tal van zgn. stilte armen waren door het liefdewerk van de naai- kring blijmoedig en dankbaar gesteund De financiën stonden er goed voor. Er was na de uitgave van f 25,19 nog een batig saldo van f 23,53, terwijl men van sommige leden de contributie nog te goed had. Besloten werd op denzelfden weg met naaien en breien voort te gaan voor de behoeftigen en ook .zal een verloting worden gehouden. De vergadering werd bijge woond door den ZeerEerw. heer L. Goetstouwers, pastoor alhier, welke na afloop van de agenda een rede hield over het onder werp „opvoeding", in 't bizonder ten aanzien van kinderen van 12 tot 18 jaar. De bevattelijke en leerzame rede werd aandachtig gevolgd. Indien ook de daarbij ge geven practische wenken worden gevolgd, zal dit zeker de opvoe ding ten goede komen. Met dank voor het gesprokene en voor de opkomst sloot de presidente deze aangename bijeen komst. Nog eens De Fokdag. De hartelijke woorden van den Commissaris der Koningin wer den natuurlijk met een woord van dank door voorzitter De Feijter beantwoord. Maar deze moest ook nog van harte welkom heeten jhr. van Vredenburch en danken voor diens vereerend bezoek aan de tentoonstelling. Jhr. van Vredenburch zeide hierop niet voldoende te kunnen zeggen, hoeveel genoegen het hem deed, dat hij gekomen was, nu hij met bewondering aan schouwde de inzending van een zoo mooie collectie dieren, welke loor samenwerking der beide vereenigingen was verkregen en die reeds op het succes van den fokdag wees. Hierna werd een rondgang ge maakt over het terrein en zagen we, dat verschillende plaatselijke neringdoenden en vakmenschen hun waren hadden uitgestald. Zoo zagen we in de afdeeling werktuigen, landbouwmachines en wagens vertegenwoordigd de zaken van de heeren G. P. Vlaan der, R. J. de Kraker, Gebr. Schie man en Joz. Smies. De firma Kerckhaert was er met auto's, w.o. zelfs een met radio-instal latie en voorts enkele handelaren uit den omtrek. Van hier kwamen we langs de afd. rundvee en deze was ook sterk en met mooie dieren ver tegenwoordigd, al vertelde men ons, dat Zuiddorpe en West Z- Vlaanderen deze ver overtreffen. Vandaar ook, dat de afdeeling vet vee van den Slagershond er tog niet zoo ver onder deed en ofschoon klein in aantal toch een goede collectie handelsvee aan de lijn had staan. Pluimvee was er minder druk gezonden. Er waren ongeveer 20 inzendingen, die alle gepri meerd werden, zoodat men kon zeggen, dat er eigenlijk het beste was ingezonden en het mindere was thuisgelaten. Practisch was, dat men deze aatste twee afdeelingen onder de boomen had gebracht. Via eenige ververschingstentc n landden we nu bij de paarden aan. Overbodig te zeggen, dat dit een keurcollectie was. We willen daarvan niets meer zeggen, j dan dat verschillende kenners van het Zeeuwsch-Belgisch paard ons verklaarden, dat er inderdaad veel goed fokmateriaal aanwezig was en de jury hier geen ge makkelijke taak had. Van de bekroningen hebben we de voornaamste genoemd en zullen ons daartoe beperken. We zijn daaromtrent een betere me dewerking gewend en ook meer accuratesse. Dit lag niet aan den secretaris maar meer aan de non-chalance van dengenfe die met de verzameling der uitslagen was belast. Het was daardoor niet mogeiijk een juisten uitslag te krijgen, ook aan een oppervlakkig volledig schijnenden uitslag in een naburig blad ontbreekt heel wat om dezelfde reden. lntusschen werd de hitte op z'n hoogst, maar desondanks nam het bezoek toe, dat door ons tot ruim 3000 wordt geschat. Ook in dit opzicht kan dus van succes worden gesproken, na zulke drukke en drukkende dagen. Honderden auto's en rijwielen moesten worden geborgen en ook de tentenbouwers maakten goede zaken. In dit verband melden we nog, dat bij een inzender 6 maal „verkocht" prijkte op de door hem gefabriceerde wagens met ballonbanden. Tegen den middag vereenigde men zich aan de lunch, waar ex- burgemeester De Feijter als gast heer fungeerde. Menige dronk werd ingesteld en beantwoord Na de verwelkoming van het Dag. Bestuur dankte burgemeester Blok, die zijn blijdschap uitsprak, dat hier de fokdag w-erd gehouden en dronk op den groei en bloei der vereenigingen „Arbeid Adelt" en „Door Eendracht Sterk" Dhr. Hanken, voorz. van de afd. Zeeland van het N. P. S., prees de juryleden, die in zoo'n temperatuur met zooveel nauw lettendheid de keuringen uitvoer den. Maar vond dat natuurlijk, ziende op het jeugdig vuur dat nog straalde in de oogen van den bejaarden voorzitter. Dat hij nog jaren moge meewerken. Dhr. Haak sprak als voorz. van den Kring Axel der Z. L. M. lof uit over de mooie verzameling okvee, die was aangevoerd. Hij dankte, ook namens den secretaris van den kring, die wegens fami lieomstandigheden afwezig was, voor de uitnoodiging. Dhr. Truyman hoopte, als voorz. van de afd. N. C. B., dat de fokkers, die het beste fokmateriaal hebben voorgebracht, dat te vin den is, op dien weg zullen voort gaan. Dhr. C- de Putter, voorz. van den gewestelijken kring der C. B T. B zeide niet geschroomd te hebben tot medewerking. Ver blijd over het welslagen wenschte hij den voorz. geluk en hoopte, dat hij nog vele zulke fokdagen mag meemaken. Spr. zeide bij voortduring zijn steun toe. Dhr. C. Zwagerman, Rijks zuivelconsulent, brak een lans voor het rundvee. Hij prees, dat de liefhebbers van dikke paarden zooveel ijver en opoffering toonen, maar vroeg ook aandacht voor de koeien. Dhr. Colsen dankte namens de slagers, dat hun hier gelegenheid was geboden om in te zenden, waar zij zoo in 't bizonder den crisis voelen. Hij riep de me dewerking der burgemeesters in om het vleesch bij de slagers, de vakmenschen, te koopen en bracht hiflde aan den tweeden nector, hier aanwezig in burge meester Truyman. Het dessert was intusschen naar het menscheiijk interieur verhuisd en de tijd van arbeid weer gekomen. Als aangename afwisseling was ook voor muziek gezorgd en zoo hoorden we achtereenvolgens de beide plaat seliike harmonie's het haie doen ter opluistering. Was muziek en zang er niet Toen de keuringen afgeloopen waren werden de medailles uit gereikt. Ook hier willen we ter eere een naam noemen, nl. van dhr. A. P. Esselbrugge, die blij kens uitlating van den secretaris uitstekend had gezorgd voor rang schikking en graveering van de diverse medailles over zooveel klassen en prijzen. Het uitrijken der medailles ging gepaard met een hartelijk woord van den voorzitter, dat in omvang evenredig was aan het succes of aan het wederzien van oude ken nissen. Het publiek trok nu geleidelijk huiswaarts evenals de dieren, tot de commissie en het bestuur afscheid namen en elkander de hand reikten met voldoening over het succes, waarover we voldoen de hebben uitgeweid. Gaarne hadden we ons verslag eerder gegeven, doch omstandig heden onafhankelijk van onzen wil, was zulks niet mogelijk. „OreMo". Zooals gemeld, moest Orelio j I. Woensdag naar Burgh (Schou wen) tot deelname aan het zang concours, hetgeen dit jaar verband hield met het 30 jarig bestaan van „Nu met Hope" te Burgh. Het was vroeg dag voor Orelio want reeds om 5 uur moest men hier vertrekken, om tijdig te arri- veeren. Dank zij de goede dien sten die de zgn. „wekploeg" be wees en welke om pl.m. half 4 haar rondgang maakte om te „porren", was ieder tijdig present en nam bij't eerste ochtendgloren de reis een aanvang, per auto bus naar Neuzen. Daar lag de extraboot van de R. T. M. ge reed en kwamen ook de collega's van Sluiskil en Hoek opdagen. Via Hansweert en Wemeldinge, waar nog verschillende vereeni gingen uit Z.-Beveland aan boord kwamen, bereikte men na een voorspoedige reis om pl.m. 10 uur Zierikzee. Per extratram ar riveerden de deelnemers om 11 uur aan het einddoel. Aan het tramstation klonken reeds opgewekte marschen van de harmonie „Wit e van Haem- stede". De boot, welke nog deelnemers van Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland aanbracht, had een uur vertraging, zoodat we ruimschoots tijd kregen tot uit rusten van de reis, of versterking van den inwendigen mensch. Bij de officiëele ontvangst ver welkomde de Burgemeester de EdelAchtb. Heer W. G. Boot Wz. in een mooie en hartelijke rede den Bond. Medegedeeld werd dat dhr. Eduard Flipse was verhinderd en zijn plaats als jurylid werd inge nomen door dhr. H. W. de Ronde te Rotterdam, die met Henri van Nieuwenhoven uit Breda de ver schillende prestaties zou beoor- deelen. Iets later dan bedoeld, nam het concours een aanvang. lntusschen werd het kleine maar mooi gelegen dorpje bezichtigd en werd waargenomen, dat alles in 't werk was gesteld om den gasten een waardige ontvangst te bereiden. Zelfs had het dorpje door eenvoudige versieringen een feestelijk aanzien gekregen. Evenals in 1926 was het con- coursterreiu beschikbaar gesteld door de fam. v. d. Lek de Clercq. Schitterend gelegen tusschen duin en bosch, met prachtig uitzicht over de duintoppen en de Noord zee, terwijl de zon de mooiste tinten toovert op de duintoppen en het boschgroen, kunnen we deze streek een der mooiste plekjes van Zeeland noemen. Ieder was dan ook onder de be koring van dit mooie stuk natuur, te midden waarvan de wedstrijd plaats vond. In vlot tempo ver- iiep het programma. Gedurende de pauze werden de aanwezigen vergast op een mooi concert van het muziekgezelschap Apollo" van Wissenkerke, onder leiding van den Bondsvoorzitter C. Flipse. Het beluisteren van dit gezel schap dat op meesterlijke wijze eenige nummers uitvoerde, was ook nu weer een genot, en de sympathieke directeur oogstte dan ook veel succes. Om half 7 werden de uitslagen bekend gemaakt. Voor Orelio heeft dit concours een schitterend resultaat gebracht. Met 196 pun ten behaalde zij in de Eere-af- deeling een len prijs, waardoor zij in het bezit kwam .van de verguld zilveren medaille, extra beschikbaar gesteld door V. V. V. „Haamstede-Burgh". Dit succes veroorzaakte natuurlijk een geest* driftige jtemming,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2