HET TESTAMENT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 30 VRIJDAG 19 JULI 1935 51p Jaarg. öAjs I J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Berate Blad. Binnenland. Mr. P.W.A. Cort ran der Linden f In de vergadering van den Raad van State heeft de vice-president, jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land den minister van Staat, mr. P. W. A. Cort van der Linden, oud-lid van den Raad van State, herdacht in de volgende toe spraak Het is niet gebruikelijk in de vergadering van den Raad van State landsdienaren, hoe verdiens telijk ook, bij hun verscheiden te herdenken, wanneer zij niet of niet meer in den Raad zitting hebben. Toch ben ik overtuigd, dat gij allen, zoo gij het niet reeds had verwacht, het redelijk zult ver staan, dat ik heden mijzelf het zwijgen niet kan opleggenhet is mij een behoefte des harten, zij het slechts een enkel, sober woord te wijden aan de nage- gedachtenis van mr. Cort van der Linden, die in twee perioden, ruim 27 jaar lang, een der peilers van ons college is geweest en nog slechts enkele maanden ge leden uit ons midden heenging. In de laatste vergadering van den raad, welke de thans ont slapen staatsman heeft bijge woond, heb ik gepoogd in en kele woorden te schetsen, wat hij gedurende de vele jaren var. zijn lidmaatschap voor ons college is geweest Neg hooren wij hem, aan het slot van die vergadering, met zijn krachtige stem uiting geven aan hetgeen opwelde uit zijn ziel „Als ik nu moet heengaan, om dat 's levensloop nu eenmaal daartoe dwingt, voeg ik mij naar God's ordonnantiën met dank baarheid in het hart''. Dankbaarheid leeft ook in ons hart voor hetgeen aan ons vader land in Cort van der Linden ge schonken werd. Met diepe er kentelijkheid gedenken wij in de eerste plaats wat hij als leider van het door hem gevormde ka- binet, in de zware jaren van den oorlog voor ons land is geweest. Rustig en waardig ging hij den weg, dien zijn staatsmansplicht, door bezonken wijsheid geschept, hem gewezen had. Zoowel op binnen- als op bui- tenlandsch terrein, wist deze groote figuur ons vaderland in die moeilijke jaren voor dreigend gevaar te behoeden en door ver zoenend optreden onze nationale eenheid te sterken Man van hooge en stage plichts betrachting, bezadigde wijsheid en trouw en vastheid van ka rakter, was hij onder alle om standigheden een beproefd raads man van onze geëerbiedigde Ko ningin, voor Wier persoon hij, zooals zijn laatste rede in ons midden nog wederom getuigde, een diepe vereering had. Aan Cort van der Linden's lijkbaar stemt het gansche Ne- derlandsche volk in met de woor den van hulde voorkomende op de verleden week te zijner eere geslagen penningCivi optime de patria merito. Nadat alle leden zich van hun zetels hadden verheven, heeft ook de Voorz. der Tweede Ka mer mr. Cort van der Linden herdacht. Spr. prees het werk, dat de overledene heeft gedaan tijdens den wereldoorlog toen hij ons volk geleid heeft langs veler lei gevaren, waarvan het zelf niet het bestaan vermoedde. God zij geloofd, voor wat hij ons in Cort van der Linden gegeven heefl. Minister Colijn sprak hierna ongeveer als volgt De regeering met dankbaarheid gedenkend, den gewichtigen ar beid door wijlen Cort van der Linden in het belang van het vaderland verricht, sluit zich van harte aan bij de door den voor zitter gesproken woorden. Meer dan een halve eeuw heeft Cort van der Linden zijn leven gewijd aan den publieken dienst en in zonderheid blijft in onze herin nering het beleid in de jaren 1914 1918, toen hij er niet alleen in geslaagd is, ons land er voor m Alleen maar, dat hf graag zou ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag lt ure. te behoeden, meegesleept te wor den in den gruwelijken oorlog, maar hij ook een der weinigen was, die hoog hield de vaan van het internationaal recht en die is opgekomen voor de rechten en belangen der neutralen, die des tijds zoo ernstig gevaar liepen, uit 't oog te worden verloren. Ook de regeering dankt God, voor wat Hij ons land in dezen man heeft geschonken. Bij de familie van mr. P„ W. A. Cort van der Linden zijn tal van telegrafische en schriftelijke betuigingen van deelneming inge komen, o.a. een telegram van de Koningin en schriftelijke deel nemingsbetuigingen van dr. H. Colijn, den waarnemenden presi dent van het Permanente Hof van Internationale Justitie en den alg. secretaris van het Internationale Hof van Arbitrage. De Rtyksmiddelen over Jnni. De opbrengst der rijksmidde len over Juni heeft de directe belastingen buiten beschouwing gelaten ruim 30 millioen be dragen, d.i. een millioen minder dan over dezelfde maand van het vorig jaar. Ze bleef ongeveer f 3 millioen beneden 1/12 der raming. Aan dit teleurstellend resultaat hebben de opbrengsten der ac cijnzen (op zout, geslacht, wijn, gedistilleerd, bier en suiker) de meeste schuld. Alleen de heffing op tabak vertoont tegenover Juni 1934 een kleine stijging. De omzetbelasting leverde maar slechts f 60 0000 meer op dan een jaar geleden. Het wordt nu zoo langzamerhand wel duidelijk, dat laatstgenoemd middel van den beginne af veel te hoog is geraamd. Over de eerste zes maanden van dit jaar is het nu al weer ruim f 11 millioen bij de raming ten achter gebleven (op brengst f 29 millioen, 6/12 der raming f 40 millioen). De totale opbrengst over het eerste halfjaar (weer buiten de directe belastingen om) beloopt f 180 millioen tegen een raming van f 190 millioen. Wat? zei Se nauw verstaanbaar. - Wat? Wij zijn dus nog steeds een fiink stuk beneden de raming. Intusschen is de situatie gunsti ger dan verleden jaar, toen over de eerste zes maanden een op brengst van f 162 millioen werd verkregen. Als Juni u maar niet een periode heeft ingeluid van maandopbrengsten, lager dan de correspondeerende van het vorig jaar. De directe belastingen hebben tot dusver f 47,8 millioen in 't laatje gebracht, tegen 48,6 milli oen over de eerste zes maanden van 1934. Mdb. Crt. Contra bezuinfgingsontwerp. Naar aanleiding van de me morie van antwoord betreffende het bezuinigingsontwerp heeft het comité ter behartiging van de algemeene belangen van over heidspersoneel (A. C. O. P) een adres aan du Tweede Kamer gezonden. Het comité betoogt, dat na eventueele invoering van de re- geeringsplannen inzake salarisver laging voor het rijkspersoneel en de onderwijzers het loonniveau van die groepen in het algemeen beneden dat van 1914 zal liggen, en dat het beroep van de regee ring op de gedaalde indexcijfers van de kosten van levensonder houd de voorgestelde salarisver laging niet kan motiveeren of aannemelijk maken. Disconto opnieuw verlaagd. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat de rente-tarieven met ingang van 19 Juli met een half procent zuilen worden verlaagd, zoodat het wissel-disconto vanaf dien datum 3 procent zal be dragen. Ir. Massert naar Indië De leider van de N.S.B. Ir. A. A. Mussert is Woensdag met de „Sperwer" onder commando van gezagvoerder Both naar Indië ver trokken, waar hij op Java en Su matra contact zal zoeken met le den van de N.S.B. en waar hij enkele lezingen zal houden. Ruim een uur vóór het vertfek vertoonde zich een niet alle- daagsch beeld. Naar schatting waren te 5 uur circa 10.000 per sonen aanwezig, allen leden van de N.S.B. om hun leider een laatst vaarwel toe te roepen en een be houden terugkeer toe te wenschen. Alvorens zich naar het vliegtuig te begeven, maakte de leider met zijn echtgenoote en leden van den staf met opgeheven arm een korte wandeling langs het front der be langstellenden, die hem op en thousiaste wijze onder aanhou dend houzee-geroep hun partij- groet brachten. Eer aan de dapperen. De minister van defensie heeft in verband met de aankomst van de K XVIII te Soerabaia meege deeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den beleidvollen commandant, luitenant ter zee der le klasse, Hetterschij, ridder in de orde van Oranje Nassau, te bevorderen tot officier in deze orde De luitenant ter zee der 2e klasse Wytema en de officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse Leeuwenburg werden be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De eere-medaille in de orde van Oranje Nassau werd toegekend in goud aan den opperschipper Boskamp, in zilver aan den majoor-machinist Valkier in brons aan den kwartiermeester Den Berg, den korporaal-machi nist Koningstein, den korporaal kok Van der Linde en den matroos der le klasse Koldenhof. De versierselen, verbonden aan al deze onderscheidingen, zullen worden gedragen met de zwaar den. Het per K.L.M. naar Soerabaia verzonden gebrandschilderd raam bestemd voor de marinekazerne aldaar en deel uitmakende van het Nationale Huldeblijk, ter herinne ring aan de wereldreis der K XVIII aangeboden door het Comité „Ón ze Marine" is Donderdag te Soe rabaia onthuld. Tegelijkertijd had te Willems oord de onthulling plaats van de vijf gebrandschilderde glazen, die zijn aangebracht boven een der (Wordt vervolgd). AXELSC COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. (Engelsche vertaling1. 10> Het vertrek waarin Pratt wachtte, was een klein kabinet naast de biblio theek. Toen Jan Mallathorpe Norman- dale Grange had gekoch', had hij het geheel naar zijn eigen smaak laten veranderen, en zoodra Pra'.t er binner- trad. viel het hem op, dat hier „voor zichtigheid" had voorgezeten. Er wa ren dubbele deuren en dikke gordijnen voor de vensters. In de weinige mi nuten, die er verliepen tusscben zijn binnenkomen en de komst van me vrouw Mallathorpe, keek hij eens goed rond, zelfs achter de gordijnen. Wat hij te zeggen had, moest vooral niet afgeluisterd worden. Mevrouw Mallathorpe liet haar nieuwsgierigheid goed blijken toen zij binnenkwam, Zij kon zich niet herin neren dezen jongen man ooit meer gezien te hebben, maar ze zag dadi- lijk, dat hij een slimme en gewiekste vent was. Dat hij belangrijk nieuws had, maakte zf op uit aijn geheele optreden. Zij beantwoordde zijn ietwat plechtige buiging heel koeltjes en be duidde hem om plaats te nemen bij het groote bureau, dat uaast den haard stond, Zelf ging sij zitten tegenover ham in den ouden leunstoel van jan Mallathorpe; Wie ook in naam meester is van Normandale Grange, docht Pratt, de werkelijke meester tit hier, deze zelfbewuste vrouw, die hem tot duidelfk ontving. U wenscht mij te spreken begon mevrouw Mallathorpe. Wat is er van uw dienst? Zaken, mevrouw Mallathorpe, zaker, zei Pratt. Zooals ik op mijn kaartje al aanduidde, belangrijke privé- zaker. Met mij vroeg zS. Met u en uw familip, hernam Pratt. En vóór wij een stap verder gaan. geen sterveling weet er iets van behalve ik. Nog eens keek mevrouw Malla thorpe hem onderzoekend aan. P/att boog zich naar haar toe,* over het bureau heen. Zijn stem was reeds gedaald tot een geheimzinnigen en verlrouwelijken toon. Ik begrijp niet, waar u het over heefr, zei ze. Gaat u door. Eerst een vraag, al het u belieft, mevrouw. Pratt boog zich nog meer naar baar over. Eén vraag en een antwoord. Het is voor uw eigen bestwil. Is de jonge mijnheer Colling- wood vanmorgen hier geweest Ja. cn wat is daar mee? Wat moest hij hebben vroeg Pratt. Mevrouw Mallathorpe aarzelde even en fronste haar wenkbauwer. Pratt haastte zich haar eenigszins gerust te steller. Het is heusch geen holle phrase als Ik zeg, dat het voor uw eigen bestwil is, mevrouw. Waar kwam hij om HQ kwam vragen wat er in den brief stond, die zijn grootvader mf gisteravond schreef, Dus had Antoen Bartle a ge schreven En wat schreef hij Want dat is van belang, zier, dat ik even bij hem kwam, wan neer ik in Barford was. Geen woord meer Geen enkel woord. Ook niets over waarover hij u spreken wilde Neer, ik dach', dat hij mij zou willen vragen hem nog een par ij boeken o«er te doen van mijnheer Mal lathorpe zaliger. En heeft u dat ook aan Colling- wood verteld vroeg Pratt gejaagd. Ja natuurlijk. En was hij daarm ?e tevreden Opnieuw keek mevrouw Mallathorpe verstoord Waarom niet vroeg zij. Het was de eenige uitleg, die ik geven kop. H >e moest ik weten, wat de oude heer wilde? Pra t schoof zijn stoel nog dichter bij het bureau, en zijn stem ging ge heel tot fluisteren over, terwijl zijn blik beteekenisvol werd. Ik zal u eens zeggen, wat hij wilde, begon hij. Daarvoor ben ik gekomen. Luister. De oude Bartle kwarr, kort na vijven, op ons kantoor. Ik was alleen, al de anderen waren weg. Ik liet hem in Eldrick's kantoor. Hij vertelde mij, dat hij dien middag de boeken, ei- hQ van u gekachthad en die van Mallathorpe's fabriek af komstig waren, eens had nagezien. Daarbij had hij gevonden wat denkt u Bij het noemen van de breken was het bloed mevrouw Mallathorpe naar het hoo*d geschoten. Nu verbleekte zij, toen Pratt haar zoo onderzoekend aankeek, De klerk zag, dat haarban den zich vaster klemden om de stoet* leuning na het hooren van zijn vraag. Het testament van Jan Mallathor pe, fluisterde Pratt. Begrijpt u het goed Zijn testament. Snel keek zij om zich heen, naar de deur, en naar de gordijnen voor de ramen, Hier is het veilig get .wig, stelde Pratt haar gerust. Dat heb ik al even onderzocht. Weest u maar niet bang. Niemand weet er iets van behalve ik. Het sehetn wel of mevrouw Malla thorpe geen geluid meer kon unb en ger, en toen ze eindelijk haar stem terugk.-eeg, klonk die sch ir en onvast. Onmoge fli-, was het eenige ant woord dat *ij kon uitbrengen. Toch is het een feit, verzekerde baar Pra't. Dat zult u eens zien. Maar aat ik eerst even verder vertel len. De oude man zeide dat hf, heel toevallig een half uur tevortn het testament gevonden had, en vroeg mij. of ik Eldrick even wilde opbellen, dan konden wij drieën het tezamen lezen. Ik ging naar de telefoon, toen ik terugkwam, was Bartle dood en ik nam het testament uit zijn zak. Onwillekeurig maakte mevrouw Mal lathorpe een beweging met haar rech- terhand. Pratt glimlachte, en schudde zijn hoofd. O, neen, mevrouw, dat is een veel te kostbaar document om mee rond te loopen. Ik heb het veilig achter slot en grendel. En zooals ik u al gezegd heb, weet niemand er iets van af. Geen levende ziel- En nie mand kan er iets van af weten. Toch was ik een beetje ongerust, toen ik hoorde, dat de jonge Collingwood hier geweest was. Ik was bang, dat de oude man, al had hij er mij aiets van virtald, a een briefje gsechreven had om u te laten weten, wat hij gevon den had. Nu hf aat niet gedaan heeft, wel, nu weet geen sterveling er iets van behalve u en ik. Langzamerhand herkreeg mevrouw Mallathorpe haar kalmte. Weliswaar had zg een heele schok gekregen maar het ergste was voorbij. Uit Pratt's kruiperige manier van doen en zijn veelieggende air, begreep zij, dat het testament niet ten hare voordeele zou zijn. Zij vermoedde dat het haar en haar kinderen de pas- verkregen rijkdommen weer peheel of gedeeltelijk zou ontnemer. Er was dus niet veel anders aan te doen dan de feiten onder de oogen te zien. Wel, en wat staat er in vroeg zij, met veel moeite sp-ek nd. Voor antwoord knoopte Prau zijn oveijas los, en haalde uit den binnen zak een vel papier. Dit legde hij voor haar op het bureau. Een nauwkeurige copie, zei hf kort en bondig. Lees u het zelf maar. Ondanks haar frachtige poging om kalm te zijn beefden haar gingers toen zij het papier opnam. De klerk be spiedde haar aai djchtig. Hij begreep, dat er heel spoedig een strijd tusschen hen ontbranden zou, en zag heel goed ii, dat zij er de vrouw niet naar was, om het eenmaal verkregen bezit los maar zonder slag of stoot weer af te geven. Met kracht zou ze opkomea voor haar eigen belang en dat van haar kinderen.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1