Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. 1 AHijd No. 28. VRIJDAG 12 JULI 1935 5Ie Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Landbouwfeesten. een mooie en zachte huid Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Tweede .Blad. Wanneer we spreken van land bouwfeesten, dan wil dat feesten hier niet beteekenen uiting van luidruchtige vroolijkheid, vertoo- ningvan optochten en volksspelen, welke feiten meestal met het begrip feesten samengaan, maar dan bedoelen we daarmede uitin gen van dankbaarheid, hoogach ting en waardeering, die in rede voeringen en gesprekken worden vastgelegd, zoowel collectief als individueel, maar in samenkom sten van groote massa's men- schen, in tegenwoordigheid van autoriteiten, die allen doelen naar en belangstellen in één streven, met name hier den bloei van den landbouw. We hebben reeds in ons blad de velen, die in dat verband ons stadje bezochten, welkom gehee- ten, maar ook de burgerij beves tigde dat in het uitsteken van de nationale vlag, die vanaf Dinsdag tot Donderdagavond wapperde. Zooals gemeld, zou Dinsdag de officiëele ontvangst plaats hebben van het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Landbouwmaatschap- pij, door het Dagelijksch Bestuur van Axel, in tegenwoordigheid van tal van genoodigden. De raadzaal was daartoe herschapen in een feestzaal, als ware het een terras met tafels en stoelen, waar aan de vriendelijke bouquetjes niet ontbraken. Toen te ruim 7 uur allen ge zeten waren, liet de Burgemeester den hamer vallen en sprak hierna de volgende welkomstrede uit Mijne Heeren. De goede gewoonte om Uw jaarlijksche vergadering in ver schillende deelen van onze schoo- ne provincie te houden heeft U dit jaar over de Schelde gevoerd naar onze streek en het is mij een genoegen U op dit oogenblik als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Axel op deze plaats welkom te heeten. Het is voor ons als gemeente bestuur méér dan een vormelijke gewoonte dat wij U als vertegen woordigers der Zeeuwsche Land bouw Maatschappij hier officieel ontvangen en het is mij een aan gename taak U bij deze gelegen heid te kunnen zeggen dat wij steeds met belangstelling volgen den belangrijken arbeid, dien Uwe Maatschappij in geheel ons ge west en ook voor Oostelijk Z. Vlaanderen verricht. Doch niet alleen het gemeente bestuur, ook onze gansche be volking stelt het zeer op prijs dat U naar de hoofdplaats van het Axelerambacht zijt gekomen om Uw bekende landbouwdagen te houden. Dat zulks zoo is zal U niet verwonderen als ik U zeg. dat de Axelsche bevolking in hoofd zaak in den landbouw haar be staan vindt. Dat is niet alleen het geval in dezen tijd maar reeds eeuwen terug was het zoo. En als we de geschiedenis naslaan dan blijkt dat reeds honderden jaren geleden de stad Axel be langrijke handelsrelaties had met Gent en uit haar vruchtbare om geving vele kostbare landbouw producten, inzonderheid granen, daarheen vervoerde en zoodoende mede oorzaak was dat Gent het belangrijke handelscentrum werd, welks graanmarkten een wijdver maarde beteekenis hadden. Ik behoef U niet te zeggen welke beteekenisvolle plaats de Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij inneemt in het landbouwkun dige leven en wat zij doet voor de ontwikkeling van den land bouw. Ik betreur het ten zeerste dat ondanks dien arbeid de toestand thans zoo geworden is, dat zonder steun van overheidswege een loo- nende bedrijfsexploitatie niet mo gelijk is. De taak Uwer organisatie is in de laatste jaren va i economischen neergang ongetwijfeld niet ge makkelijker geworden en het wil mij voorkomen, dat die donkere maatschappelijke toestand mede één der oorzaken is dat Uw jaar lijksche vergadering ditmaal niet gepaard gaat met de gebruikelijke tentoonstelling, waar op uitgebrei de schaal getoond wordt waartoe de landbouwbevolking van een bepaalde streek in staat is. Het is mij een buitengewone voldoening, dat de samenwerking tusschen de in deze streek wer kende organisaties met Uw steun het mogelijk heeft gemaakt dat aan Uwe jaarlijksche vergadering verbonden is een fokdag van paarden, waar onze nijvere land bouwbevolking. die zich op het gebied der paardenfokkerij heeft gespecialiseerd, U wil toonen wat een systematische naar goede beginselen doorgevoerde verede ling van het paard vermag te bereiken. Het is mijn wensch dat er van dien fokdag een stuwkracht zal uitgaan, om de verkregen resul taten te behouden en zoo moge lijk nog te verbeteren en uit te breiden. De tijd, waarin wij leven, is weliswaar niet rooskleurig, maar behoeft aan een intensieve be oefening van den arbeid dien gij op u genomen hebt geenszins in den weg te staan. IntegendeelJuist de eenheid in dagen van gemeenschappelij- ken druk kan er toe leiden om met te meer kracht samen te werken en in eendracht te vinden de energie die in staat is om aan de bedrijfsmoeilijk'neden het hoofd te kunnen bieden. Mijnheer de voorzitter, leden van het hoofdbestuur der Zeeuw shhe Landbouw Maatschappij, benevens het kringbestuur dier maatschappij, autoriteiten, belang hebbenden en belangstellenden, ik heet U namens het gemeente bestuur nogmaals hartelijk wel kom in onze aloude stad en spreek de hoop uit dat Gods Zegen bij den voortduur op Uw arbeid moge rusten en dat het Uwe or ganisatie gegeven worde nuttig werkzaam te blijven tot verheffing van den landbouwenden stand in zijn geheel en in het bijzonder in onze provincie, opdat mede daardoor de welvaart stijge voor alle Nederlanders. Ik hoop dat Uwe vergadering, zoowel als de daaraan verbonden rijtoer en paardenfokdag, zóó mogen siagen dat naast verster king van den onderlingen band daarvan uitga een opbouwende kracht die in staat is U door de donkere lijd van het heden te leiden naar het stralende licht eener betere toekomst. De heer mr. Dieleman ant woordde hierop met een hartelijk woord van dank voor de gulle gastvrije ontvangst. Nooit heeft de Z L M, kunnen klagen over gebrek aan medewerking Uwer zijds zei spr. Wij zijn daar voor in hooge mate erkente- j lijk en danken U ook oprecht, dat wij de eer mogen genieten, gelijk dat nu reeds bijna 100 jaar overal is waar wij onze alge- meene vergaderingen houden, onze hoofdbestuursvergadering te mogen houden in Uw raadzaal. We zien daarin de waardeering van onzen arbeid, die wordt ver richt voor de welvaart van het platteland in zijn geheel. Wij beleven zeer moeilijke tij den daarover zullen ook wel her haaldelijk ernstige onderwerpen in deze zaal door Uwen raad zijn besproken. Wij zullen in de lijn blijven, want ook wij hebben onderwer pen te behandelen van hoogst ernstigen aard en wetsontwerpen b. v. te overwegen, die, werden zij wet, ontzettend diep in het oeconomisch leven zouden in grijpen, ja dat zelfs geheel zou den kunnen ontwrichten, inzon derheid in Zeeland, waar vele minder kapitaalkrachtige land bouwers toch landbouwbedrijven tengevolge van behoorlijke pacht- voorwaarden kunnen uitoefenen. Deze nijvere pachterstand mag niet verdwijnen en deswege heb ben wij de vraag te beantwoor den of de ingediende wetsont werpen het doel niet voorbijstre ven en in plaats van te helpen, wat theoretisch de bedoeling is, zij den landbouw niet in ver schillende deelen des lands, met name in Zeeland, zouden ont wrichten. De landbouw is voor Axel ook van belang. Het al of niet goed gaan van den landbouw is voor geheel Zeeland, maar inzonder heid ook voor een plaats als Axel, een levenskwestie. Want wel heeft U industrie, en zelfs groot-industrie, op Uw grondge bied gekregen, gedeeltelijk ook groote landbouwindustrie, maar de gewone landbouw is toch de hoofdbron van bestaan in Uw gemeente. Hoe is dat alles veranderd sedert Axel de stapelplaats was der zeevisch en dus het centrum van den zeevischhandel, sedert Uw stad omringd was met groote wateren, die langzamerhand door middel van indijkingen werden veranderd in vrucntbare polders en toen kanalen u verbonden met de Honte ter Neuse en met het majesteitelijke Genttoen men, zij het dat de Oostvaart sterk verzande, nog langs Moere het kasteel van dert- heer van Axel van Joos van Chistele naar den Overslag voer. Langzamerhand werd alles als vruchtbaar polderland ingedijkt en werd bewaarheid, wat de Zeeuwsche dichter Gargon zong zeestad landstad en daarna weer zeestad en toen wederom, gelijk het thans is, landstad. En nu het verkeer het snelle verkeer weder gaat te land en niet te water, (de lucht even daargelaten) is er reden het cen trum van het ambacht, de land- bouwhoofdplaats van het vrucht bare Axelerland van alle kanten te verbinden met de beste land wegen, opdat van Noord en Zuid, Oost en West haar markt het gemakkelijkst kan worden bereikt. Axel wordt dan meer en meer het centrum als marktplaats, als plaats waar men zijn grootere ambachtslieden heeft, waar men zijn landbouwwerktuigen koopt en zijn landbouwbenoodigdheden zich aanschaft, het centrum van landbouwend Axelerambachl en de grensstreek van Oost Vlaan deren. Mogen daartoe allereerst de omstandigheden zoo geleid wor den, dat landbouw en handel en industrie daarmede in verband staande, opleven en brood en welvaart aan de beoefenaars daar van bezorgen Gods zegen ruste op Uw ge meente en op U, trouwe, vader landslievende Axelaren. heeft als zijn oordeel te kennen gegeven dat met deze vorm van werkverschaffing geen productief werk wordt geleverd, en er an dere groote bezwaren aan zijn verbonden, en uit dien hoofde geen voorstander is van het in voeren van dorschen met den vlegel. Het Dag. Best. was van oordeel, dat het egaliseeren van gronden, het graven van slooten, enz. een betere vorm van werk verschaffing geacht moet worden. Beperking melksteun. Het Dag. Best. heeft zijn bezwaren kenbaar gemaakt tegen de beperking van de melksteun op basis 1933/1934. Tuinbouwvereenigingen. Voor deze wordt de gelegenheid open gesteld, om zich bij de Z. L. M. aan te sluiten. Een viertal ver- eenigingen trad toe. De uitvoer koudbloedpaarden, welke op aandringen van de Z. L. M. tot heden werd geregeld door het Vleesch-Export-Bureau te Nijmegen is mede onderge bracht bij het Secretariaat van het N. T. S. Verwonderlijk land, Door diepte verzand. En scheeprijke stroomen, Met bloemen en boomen Staan vrolijk geplant; En d'aarde verslonden Door stortbroek van gronden Laat huizen noch strand, Door golven en wind Zijt Gij steeds bestreden, Maar 't water geeft steden, Als 't dorpen verslindt. Vernielt het Uw waard, Gij wint weder aard, En mist Gij de kielen, De ploeg met zijn wielen Weer overvloed baart. O, land, dat zoo strijdt, Wie kan U vernielen Gij wint, als Gij lijdt 1 Zoo werd Axel in plaats van De voorzitter van den kring, de heer A. Haak, wenschte na mens den kring allen welkom, bracht dank aan het bestuur der Z. L. M. en de ambtenaren voor het werk in het afgeloopen jaar. Dank bracht hij ook aan het gemeentebestuur van Axel en in het bijzonder aan den burge meester, voor het afstaan der zaal en voor de ontvangst. Hierna werd de eerewijn aan geboden en bracht de burge meester een dronk uit voor den goeden afloop van de lanabouw- dagen. Alsnu volgde de officiëele ver gadering en heette de heer mr. Dieleman als voorzitter de auto riteiten welkom en in 't bijzonder dr. Wintermans, vertegenwoordi ger van de Regeering, dhr. Van Rompu voor Ged. St., en ver schillende genoodigde officiëele personen en afgevaardigden, w.o. den voorz. van V. V. V. alhier en die der beide muziekvereni gingen. Hierna volgden verschillende mededeelingen, waarvan we de volgende melden Minimumprijzen aardappelen. Hieromtrent heeft het Dagelijksch Bestuur aan het Landbouw-Co- mité zijn standpunt ter kennis gebracht. Met de inhoud van een rapport over de vraagof uitbreiding van den aardappel- verbouw voor veevoeder op de gemengde zandbedrijven ge- wenscht is, heeft het Dag. Best. zich vereenigd, onder voorbehoud dat voor de verbouw van con sumptieaardappelen garantieprij zen worden gesteld. Vetvraagstuk. Met het rapport hierover van de drie Centrale Landbouworganisaties en de F. N. Z. heeft het Dag. Best. zijn instemming betuigt en heeft op gemerkt dat het een nationaal belang moet worden geacht wan neer aan het gebruik van Neder- landsche boter de voorkeur wordt gegeven boven het gebruik van margarine. Dorschen in handenarbeid. Hieromtrent heeft het Ministerie van Sociale Zaken aan de Z.L.M. verzocht haar standpunt te deelen als werkverschaffing op de land- bouwbedriivcn. Het Dag. Verlaging richtprijzen. Deze heeft in den Nederlandschen land bouw onrust teweeg gebracht. De drie centrale landbouw-orga- nisatie's hebben tegen deze ver- laging geprotesteerd. Kostprijs berekeningen zijn opgesteld van tarwe, erwten, suikerbieten en aardappelen en aan het Landbouw- Comité gezonden. Steunverleening tuinbouw. Hieromtrent werd een com missie afgevaardigd, die een be spreking heeft gehad met den Regeeringscommissaris en den Secretaris-Generaal van het Dep. van Econ. Zaken, ter toelichting van de bezwaren, die Zeeland ondervond van de vastgestelde tuinbouwteeltregeling 1935. Naar aanleiding van deze be spreking zijn eenige wijzigingen ten gunste van de Zeeuwsche tuinbouw aangebracht. De kleine- land- en tuinbouw bedrijven verkeeren in nood. Daarom heeft het Dag. Best. een rapport samengesteld, waaraan eenige conclusies zijn toegevoegd ten aanzien van de maatregelen, welke voor de instandhouding van deze bedrijven zouden moeten worden genomen. Voorts werd er de aandacht op gevestigd, dat vele kleine bedrij ven veel te hoog inpachten. Hier tegen dient te worden gewaar schuwd. Besloten werd de heeren Ir. Ovinge en Bosma tot adviseurs te benoemen en aan de algem. vergadering voor te stellen te benoemen tot eere-leden C. van Dixhoorn, ir. C. Stevens en ir. A. W. v. d. Plassche en tot leden van verdienste de heeren M. N. v. d. Linde, Rilland, P. Lefeber, Axel en H. J. Dorst te Rijswijk. (Vervolg in het Eerste Blad) AXELSCHE yi COURANT. JIk heb ondervonden fdat het goed it om, een of twee maal per, Jweek des avonds hetj J gelaat een paar mlnu- Jten met Purol te mat- f seeren, waarna ik de gewoonte heb de nleti rin de huid gedrongen /Purol met een zachtj J doekje af te vegefl, Deze eenvoudige be- handeling geeft opj J den duur aan de huid, 'een bijzonder zachte.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3