De Landbouwfeesten. industriearbeiders en der werkers in den groothandel en in onze transportbedrijven men de loonen daar niet naar beneden kreeg, kwam er hoe langer hoe grooter verschil tusschen de loonen in de industrie en den handel en al wat daarmede verband hield, de z.g. stedelijke loonen en de platte lands- ot landbouwloonen. Inde laatste jaren moest de regeering wel ingrijpen, zou niet de boe renstand verdwijnen. Op de een of andere wijze moest worden gezorgd dat de productiekosten voor het verwerven der land bouwproducten min of meer wer den gewaarborgd aan den produ cent, waaronder een behoorlijk loon voor zijn arbeiders. De boer is de eenige producent die niet zelf den verkoopprijs vaststelt. De prijzen zijn van geheel van hem onafhankelijke factoren afhankelijk. Zij worden gevormd dikwijls op van hem ver verwijderde markten of beurzen waar hij zelfs geen toegang heeft en hij moet tijdig zijn vruchten verkoopen, per slot van rekening voor eiken prijs. De boer is afhankelijk van den kooper. En deze is meestal niet de consument Coöperaties voor verkoop, zouden gunstig hebben kunnen werken, maar de boer van nature indivi dualist, gelijk de arbeider van nature syndicalist is, is toch al zoo moeilijk in een vereeniging te krijgen, dat deze manier van samenwerking tot gemeenschap pelijken verkoop der producten niet is gelukt. Tegen de groote tegenwerking van belanghebbende commer?an- ten en de oppositie soms ook bij overheid of in het parlement, waren dergelijke pogingen in menig land en ook bij ons niet bestand. Daarbij komt dat een boer zijn producten dikwijls moet verkoo pen. Zijn vee moet weg als het vet is gemest. De melk moet weg als zij is gemolken. Nog erger werd het hier en daar als de afnemers tevens geldschieters zijn, een toestand, die langen tijd met name in het Oosten van ons land heeft bestaan en hier en daar ondanks het werk der land bouw maatschappijen en de re geling van een landbouwcrediet, nog niet geheel is uitgeroeid. Hoe dit ook zij, de vaststelling der prijzen houdt geen rekening met de productiekosten, noch met de moeite en den arbeid van den producent, noch met een loon, dat hij rechtmatig en billijk zou mogen verlangen. Zij houdt ech ter ook geen rekening met den verkoopsprijs, met den prijs, die de consument moet betalen. Zoo is er dikwijls met en in de prij zen gespeculeerd. (Wordt vervolgd). (Vervolg van het Tweede Blad De pachtwetten De heer mr. M. C. van der Minne, voorz. van den kring Walcheren, die reeds een memorie ter zake had ingediend, lichtte zijn bezwaren nader toe en was het met den voorz. eens, dat men ter zake niet in finesses moet afdalen, maar principiëel moet blijven. Spr. meent, dat de twee hoofdbezwaren zijn, dat het wets ontwerp het contract, steunende op een wilsovereenkomst uitscha kelt, wat toch in onze tegenwoor dige wetgeving niet past, en dat het ontwerp blijk geeft van het ontbreken van kennis op het ge bied van den landbouw, bij hen, die het wetsontwerp ontwierpen. Spr. meent, dat de regeering met een handigheidje art. 1223 B. W. omzeild heeft en gemaakt heeft, dat men geen hypotheken meer op hofsteden durft te geven. Spr. durfde dit niet met f 20,000 voor een boerderij van 52 H A. in West. Zeeuwsch-Vlaanderen. De regeering moet zorgen, dat men vasten grond onder de voeten heeft en geen drijfzand. De voorzitter zeide, dat het Dag. Bestuur de kwestie reeds besproken heeft en besloten heeft dit volgende week voort te zetten. Het is 'n kwestie van zeer groot belang voor Zeeland, met zijn vele pachtboeren. Spr. meent, dat het wetsont werp onaannemelijk is, o.a. omdat het een stap is naar landnationa lisatie. Men licht de kwestie uit het B. Wwat men toch niet deed met het arbeidscontract, ter wijl de toestanden van het pacht wezen niet zoo slecht zijn als die van de arbeiders destijds. Hier zal wet zijn wat de kan tonrechter bepaaltgehoord de deskundigen, ook ai zijn pachter en verpachter het met elkaar eens, kan hij het verpachten verbieden of er andere regels voor voor schrijven. De wet zal de vlucht van het land naar de stad doen toenemen. De groote en nijvere pachtersstand zal ten gronde gaan en hij moest juist beschermd worden. Het zal drijven tot een grondeigendom van den staat, en het zal gedaan zijn met den vrijen en^nafhan- kelijken boerenstand. Mtn zal niet voor een bepaal den termijn mogen pachten, een proefjaar maakt het niet mogelijk een oordeel te vestigen, noch naar de eene, noch naar de an dere zijde. Na 10 jaar kan men opzeggen met l1/, jaar opzeg gingstermijn. Éen bezwaar is ook, dat er weinig landelijke kantongerechten zijn en de andere dus bijna allen met werk overladen zullen worden. Er zijn echter ook goede be palingen in het ontwerp. De Voorz. vond wel aanleiding om te komen tot een staatshypo- theekbank, al kan er ook hulp komen van middenstands- of boerenleenbank. De heer De Oude gaf nog en kele voorbeelden van de bezwaren aan de maatregelen verbonden. Ook te dezer zake zal het Dag. bestuur een nota opstellen. Dhr. J. den Hamer kwam op tegen de 5 pet. die men aan de veiling moet betalen voor naar België uitgevoerde velderwten, die als tuinerwten worden be schouwd. Het dagelijksch bestuur zal deze zaak nader onder het oog zien. De heer W. de Buck vroeg pogingen aan te wenden om de Drijzen van vet vee te doen ver- hoogenen de heer Leenhouts zeide, dat dit ook in den kring Oostburg besproken is. De heer Dorst zeide, dat men overweegt door het nog meer uit het bedrijf nemen van het vee om tot betere prijzen te komen in den veehandel. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen gesteld en door den voorz. beantwoord. Hierna dankten dhrn. Winter- mans en ir. Molhuizen voor de hun toegesproken woorden. Beiden roemden de leiding van de Z. L M. in den voorzitter en spraken den wer.sch uit, dat die nog vele jaren in zijn handen zou blijven. Hierna sloot de voorz. de ver gadering, zoodat men gelegenheid kreeg buiten een luchtje te scheppen na een zoo lang verblijf in een tropische warmte. Men begaf zich naar „Het Gulden Vdes", waar de genoodigden een zeer eenvoudig souper werd ge boden. De Algemeene Vergadering. Deze was aangekondigd tegen Woensdaemorgen 10 uur, in Het Centrum, zoodat uit alle richtingen auto's, rijwielen en voetgangers daarheen kwamen. Toen de ruim 375 bezoekers waren gezeten, sprak de heer mr. P. Dieleman het openingswoord en riep weer tal van autoriteiten en genoodigden op hartelijke wijze het welkom toe, w. o. vertegen woordigsters van dèn Zeeuwschen Boerinnenbond, meerdere dames en ook de pers, die druk was vertegenwoordigd. Het jaarverslag over 1934. Aan het uitgebreide jaarverslag der ZLM. over 1934 ontfeenen wij, dat het ledental met bijna 200 is toegenomen. Inzonderheid nam het toe in Walcheren en Oost* Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl het in de andere kringen stationnalr bleef, De rekening over 1934, sluit na afschrijving van f 568 op land- bouwhuis c.a. met een goed slot van f 574. Na bijschrijving van dit voordeelig saldo, bedraagt het totaal over alle voorgaande jaren f 70.947. De financieele toestand der Maatschappij is dus gunstig te noemen en het is een verheu gend feit. Het verslag dringt er op aan, hen, die nog buiten de Z.L.M. staan tot aansluiting op 4e wekken. Ook in 1934 strekten de werkzaamheden zich uit op het terrein der landbouwcrisiswetge ving en der bezwaren van som mige bevolkingsgroepen tegen den landbouwsteun. Daarnaast is aan de technische zijde van het landbouwbedrijf ook weer meer aandacht besteedzooals het bijhouden der bedrijfsboek- houding bemiddeling bij den aan koop van de bedrijfsbenoodigd- heden, verstrekken van technische adviezen en het verzorgen van het officieel orgaan. De gewassenkeuring is niet ver geten." Men legde zich bij voor keur toe op de gewassen, die I voor steun in aanmerking kwamen. I Nagenoeg in heel de provincie is het gebruik van machines toege nomen. Het arbeidsloon onder ging over het algemeen wein g verandering. De gezondheidstoestand van het rundvee was over het alge meen zeer goed, evenals van de varkens, de paarden, de schapen en de geiten. Voor den tuinbouw worden gegevens ontleend aan 't Verslag van de Prov. Commissie uit de veilingen. Na de mededeeling, dat het jaarverslag in het landbouwblad zal volgen, zeide de voorzitter eens over iets anders te willen spreken en hield de rede, die aan het hoofd van dit nummer is afgedrukt. Met applaus werd deze beantwoord, terwijl de onder-voorzitter, dhr. ir. Kakebe- ke, mr. Dieleman dankte voor de rijkheid van stof die deze weer in zijn woorden heeft gelegd en waarin hij aangaf, hoe de boeren moeten handelen voor hun be drijf, hoe ze het moeten beheeren en hoe ze ook met hun organisatie moeten meeleven. Spr. dankte namens allen en hoopte dat dhr. Dieleman nog zeer lang de her der van de Z. L. M. moge zijn. Hierna werd het woord gege ven aan dhr. J. Smid, oud-refe rendaris aan de directie van den landbouw, die een rede hield over „De plaats van den landbouw in onze samenleving". Spr. betoog de, dat de landbouw den grond slag vormt van het geheele econo misch leven en ook in cultureel opzicht, voor zoover de natuur met den mensch in aanraking komt, ook den grondslag van de zedelijke en verstandelijke vor ming der menschen. Een groote fout acht spr. het daarom, dat het groote stadsleven domineert. Spr. ontwikkelt die gedachte en staat stil bij twee groote dwalin gen, ofschoon er veel meer zijn Maar loon naar behoefte en de zorgen, koopkrachttheorir, zijn in 'strijd met de natuur en de economie van den landbouw Voorts betoogt spr., dat moet worden bestudeerd le het wezen van den vrijhandel, 2e de \e- houding tusschen landbouw en industrieen 3e de grondslag onzer sociale politiek. Door de verkeerde inzichten, die daarom trent bestaan, is het onmogelijk behoorlijk voor den landbouw te werken, spr. bestrijdt, dat de landbouw f 200 000.000 steun krijgt; gin vergelijking met den handel komt men nog zooveel te kort voor den landbouw. Of schoon de loonen op 175 a 200 pet. staan van voor den oorlog, staan de prijzen der landbouw producten op 70 pet. daarvan. Die wanverhouding moet ver dwijnen, zegt spr. Hij wil nog hoogere tolmuren opbouwen, om die later af te breken. Ook de verhouding tusschen landbouw en industrie moet ver beteren. Meer steun aan den landbouw biedt meer steun aan industrie en middenstanders. En ten slotte de sociale politiek, die volgens spr. loonpolitiek is geworden, leder moet streven naar bezit* om de persoonlijke bestaar,sverantwoordelijkheid te kunnen dragen. Onze sociale politiek gaat daar echter tegen in. In de miskenning van de plaats die de landbouw in onze maat schappij inneemt ligt volgens spr. de oorzaak der crisis-ellende. Een krachtige eensgezinde agra rische actie zou niet alleen den boerenstand maar het geheele volk van nut zijn. De Voorz. dankte voor de be langrijke rede van dhr. Smid, die ongetwijfeld tot veel studie en bespreking aanleiding geeft en daarom wil spr. gaarne de aan gehaalde ideeën bij een volgende gelegenheid aan de orde stellen. Hierna nam de Commissaris der Koningin het woord, die kort na den aanvang der vergadering was binnengekomen en verwel komd door den voorz. De Commissaris dan zeide met groot genoegen en vol aandacht de beide redevoeringen te hebben beluisterd en brengt hen hulde voor de kernachtige wijze waar op zij hebben ontwikkeld denband die tusschen overheid en volks gemeenschap bestaat. En te meer, waar we hier daarvan het nut zien in een streek, die nauw ver bonden is aan het Staatsgezag en diepe eerbied koestert voor Haar, die door Gods genade aan het hoofd van ons land staat. Spr. heeft onderweg bewonderd het natuurschoon in deze streek in dit jaargetijde. Geen schooner streek is er, dan deze landbouw streek, zegt spr., waar de land bouw op zulk een hoog peil staat, al is het dat er een diepe inzinking in gekomen is. Spr. zal niet beoordeelen, of meer in dustrie gewenscht is in ons land, maar toch zegt hij, laat de Re geering doordrongen zijn van het feit, dat de landbouw steeds den grondslag en het fundament is geweest van ons bestaan en Ne derland rijk is geworden door sterke en welvarende landbou wers. Daarom ook heeft spr het toegejuicht, dat dhr. Stevens als inspecteur werd benoemd aan de oeconomische dienst in be trekking tot den landbouw. Ook spr. maant aan tot trouwe aan eensluiting tot de organisatie een hechte band vormt een sterk front. Houdt in deze moeilijke tijden goeden moed en vertrouwt op God, die zelfs in den hoog- sten nood wil, kan en zal geven, wat gij noodig hebt, en u den weg zal wijzen, die uw voet be treden moet. Spr. eindigt met de beste wen- schen voor de Z. L. M. Ook dhr. Wintermans dankte als vertegenwoordiger van den Minister, welke helaas verhinderd was, voor de uitnoodiging tot deze zoo hoogst belangrijke ver gaderingen. De Reg heeft er be lang bij, dat de Z. L. M., ons en landbouw krachtig Spr. bewondert den in zulke treffende woorden uitdrukking kan geven aan de gedachte die in hem leeft. Spr. noemt hem een blad, die sappen verzamelt en afgeeft tot ontwikkeling van den boom, de Z. L. M. Hij acht deze gelukkig onder zulk een leiding. Dhr. Molhuizen brengt als voorz. van het Nederl. Landbouw Comité hulde aan de leiding van de Z. L M die aan geen politiek doet, maar toch de sociale poli tiek volgt en de vraagstukken weet op te lossen zoodanig, dat ze tot loonende productie leiden. De organisatie kan dankbaar zijn voor wat daardoor bij de Reg. is bereikt. De Voorz. sluit hierna meteen kort woord de vergadering en zegt in 't bizonder op hoogen prijs te stellen de aanwezigheid der afgevaardigden van de Re geering en van den Commissaris, als vertegenwoordiger der Konin gin, aan wie ons Zeeuwsche volk gehecht is. Alsnu vereenigde men zich aan de koffietafel, welke op de bo venzaal van „Het Centrum" klaar stond. De aanwezigen, waarvan velen reeds hun bewondering over de zaal hadden uitgesproken, konden nu waarnemen, hoe in velerlei opzicht dit gebouw prac- tisch is ingericht en in een be staande behoefte voorziet» de geheele stand houdt, voorz., die Na den maaltijd volgde weer de rijtoer. Op het terrein der vereeniging van Zeeuwsche fokkers stonden een 80-tal auto's, waarbij een paar autobussen, om de reis te aanvaarden. Deze ging, zooals gewoonlijk langs de meest zon derlinge wegen en uithoeken, waardoor men een juisten kijk kreeg op den omvang van den landbouw, de soorten gronden, de verbouwde producten en den toestand waarin deze zich be vonden. Voor den stedeling was het een éénige tocht vol natuur schoon, door de lanen van goud geel golvend graan of groene vlasvelden en weiden te rijden. Op voorbeeldige wijze was ge zorgd voor het verkeer, zoodat op alle gevaarlijke punten politie stond om te waarschuwen. Maar nu we dit opmerken, kunnen we niet nalaten te vermelden, dat ook in Axel de politie zich uit stekend van faar plicht kweet door het verkeer te regelen, zoodat zich geen enkel ongeval voordeed. Het hoofd der politie komt hiervoor zeker hulde toe. De autotocht ging langs Hul- stersche weg, Tweede verkorting, Langedreef, Bewestenblijpolder, Beoostenblijpolder, Catharinapol- der, naar het Stoppeldijkveer en vandaar door de poldersWil lem III, Stoppeldijk, Hellegat, Van Lijnden, Groot Huijssen, Marga- retha, Zaamslagp. Coegors en Buth naar de Kunstmestfabriek bij Sluiskil. Daar sprak een der ingenieurs een kort woord van welkom en verzocht de talrijke bezoekers zich in twee ploegen te splitsen voor een wandeling door de groote fabrieksgebouwen. Men kreeg hier een indruk van den omvang van het bedrijf, maar voor nadere toe lichtingen was de tijd tekort. Het dorstige weer en de stoffi ge wegen had vele kelen droog gemaakt doch slechts enkelen wer den gelaafd. Integendeel waren de stoffige fabriekspaden en de hitte tusschen de gebouwen oorzaak, dat men verlangde naar verfris- sching, en dat terwij! het verblijf o.i. onnoodig lang werd gerekt, zoodat velen in plaats van de officieele route te volgen via Ze venaar, Westrijk, Lovenpolder, Nieuw Neuzen, Hoek, rechts streeks naar Neuzen reden, waar de stoet werd ontbonden, doch ieder zich haastte naar het buffet. Waarom van de goede ge woonte is afgeweken, door geen dronk te presenteeren, is ons niet bekend. De Fokdag. Eveneens onder begunstiging van prachtig zomerweer, maar wegens de heetejulizon minder aangenaam, werd gisteren de fokdag gehouden, die naar wensch is geslaagd. Veel aanvoer van prachtige dieren en veel bezoek, alles een geregeld verloop zonder incidenten; wat wil men meer? Hulde den voorzitter voor zijn initiatief, hulde den secretaris voor de goede uitvoering der regeling, hulde al degenen die tot het goede verloop meewerkten. Momenteel kunnen we er niet verder over uitwijdenr maar laten dat over voor het volgend num mer. We laten nog volgen de on derstaande bekroningen, maar ko men ook daarop nader terug. Bekroningen. Afd. paarden. Hengsten van 5 jaar en ouder, kleine maat. le prijs Honny's Mon van J. Serraerens, Ossenisse. 2e Anten van Absdale van G. J. M. Vael, Absdale. Id. groote maat. 1 Imo van Jos. de Wael Ossenisse. 2e Ju les van H. Bonte Koewacht. Hengsten van 4jaar. Ie Solon van Certain van Wed. Verschue- ren Hengstdijk. 2e Avenir van C. de Feijter, Boschkapelle. Eerv. verm. George van Jac. de Feijter Cz. Boschkapelle. Hengsten van 3 jaar. leDeS* sert van P. Dieleman Hoek. 2e Clairon van FassaertLamswaarde. 3e Frederik van C. de Putter Axel» Hengsten van 2 jaar, kl. maat» le Bravo van C. de Feijter vndi

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2