Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 26. VRIJDAG 5 JULI 1935. 5ie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raads verslag. 33e Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A'B O N N F M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. HET PAARD van nu en vroeger. We staan aan den vooravond van een grooten paardenfokdag. Eigenlijk is die term een beetje eigenaardig gekozen en was het woord paardententoonstelling of demonstratie o.i. een betei, mooier en duidelijker woord. Maar om aan te duiden, dat de tentoon stelling hier speciaal beteekent het voorbrengen van uitstekende en zelfs vooraanstaande fokpaar- den, n.l. hengsten en merrie's, goede en raszuivere dieren, welke aan de eischen der onderscheidene keuringen voldoen en krachtens afstamming en nakomelingenschap kunnen toonen, dat ze goede veulens voortbrengen, noemt men in landbouwkringen den dag, waarop die paarden worden ver toond, kortweg een fokdag. Eenige jaren geleden is hier de eerste fokdag gehouden en later werd die gevolgd door meer dere in Zeeuwsch-Vlaanderen. t Het was na een tijd van stilte in de paardenfokkkerij dat de vereeniging van paardenfokkers Arbeid Adelt" alhier gevestigd, het besluit nam om in samen werking met de zustervereni gingen .Door Eendracht Sterk" te Hulst en „Rust Roest" te Oostburg een fokdag te organi- seeren, hetgeen in zoover succes had, dat de vereeniging te Hulst bereid was tot samenwerking, doch .Rust Roest" liet niets van zich hooren. We zullen niet rele- veeren, wat allemaal aan de orga nisatie gepaard ging, maar con- stateeren het feit, dat aanst. Don derdag op het terrein der V.V.Z.F. alhier de fokdag wordt gehou den en wel in zoo'n uitgebreiden zin, dat er a. h. w. de geheele landbouw bij betrokken is. Dit feit gaf ons aanleiding zij 'het dan als leek eens te vergelijken het paard van vroe ger met dat van tegenwoordig. Zoo herinneren wij ons levendig, welk een tegenstand er was onder de landbouwers, toen van regee- ringswege paal en perk werd gesteld aan het vrij exploiteeren van hengsten, d.w.z. dat van toen af men alleen van wege het Rijk goedgekeurde hengsten mocht houden ter dekking of voortteling. Dat was een maatregel, die zeer ingrijpend was, want vóórdien kon ieder die wilde, een hengst houden en rondleiden en was het voor sommigen een onderdeel van het bedrijf, dat ze ook hengste- boer waren. In onze gemeente fungeerde als zoodanig dikwijls wijlen dhr. L. Jansen van Rosendaal, die zijn veestallen in de Koestraat had, tegenover de Hervormde kerk. Zoo'n hengst werd toen gekocht voor f 350, terwijl het dekgeld f5 bedroeg, dat toen veulengeld werd genoemd. Die f 5 werden nl. alleen betaald, als het bleek, dat de merrie beveulend was zoo niet, dan moest de hengst 2 tot 3 maal terugkomen. Naar keuze van den hengst werd minder ge keken, dan naar persoonlijke vriendschap of genegengeid van den eigenaar van den hengst. Het gevolg hiervan was, dat door de meeste landbouwers ook niet gelet werd op de sco t paarden, zoodat men allerlei vormen zag. Zoo was het vroegere Zeeuwsche paard erg kort, meestal kleine maat, dikwijls met zeer diepe ruggen, als gevolg van het te yroeg berijden door het perso* neel (aan paardrijden werd toen zeer veel gedaan, omdat er nog geen fietsen waren) en waar men boeren aantrof, die zgn. gaarne „mooie beesten" zagen, daar werden de paarden vet gevoerd, zoodat de ruggen glansden. Het onderhoud van de hoeven werd aan den smid overgelaten, die er toen ook nog weinig van af wist. Anderzijds werden ook veel jonge paarden in hun ontwikke ling verwaarloosd, doordat ze veel te vroeg zware lasten moes ten trekken, bij schrale kost. En bij die zware lasten kwam dan nog de zeer slechte toestand waarin de polderwegen verkeer den, zoodat soms de wielen hal verwege in het slijk bleven zit ten. Ook was het ploegen toen veel zwaarder werk dan tegen woordig. Het gevolg was, dat sommige paarden als uiteenge trokken waren en allerlei mis vorming te zien viel in den bouw van lichaam en beenen. Ook de geneeskundige behandeling van toenmalige „pèremeesters" liet veel te wenschen over En zoo was het geen wonder, dat liefhebbers van mooie paar den uitkeken naar middelen om tot een beter paard te komen, want fokken met en van paarden die allerlei gebreken toonden was daaraan nu eenmaal niet be vorderlijk. Daarbij kwam, dat, al werd er niet zoo druk gereisd als tegenwoordig, men zoo nu en dan toch in België kwam en dan bewonderde men daar de grove massale paarden. Zoo kwam het, dat het idee werd besproken, om van daar eens een hengst in te voeren, teneinde een beter ras paarden te krijgen. Ook op de wereldtentoonstelling van 1884 te te Amsterdam waren Belgische paarden aanwezig en bekroond, hetgeen aan enkele Zeeuwsch- Vlaamsche landbouwers niet is ontgaan. We moeten nu beginnen met namen noemen om de pioniers van onze Zeeuwsch Vlaamsche paardenfokkers de eer van hun initiatief te geven. Het was nl. de heer Joh. de Feijter, de oud burgemeester van Zaamslag, die toen naar Ninove trok en daar een grijzen hengst kocht, de twee de prijs van de tentoonstelling, waarmede het fundament is ge legd van een gebouw, dat hopen we nog tientallen jaren de stor men der tijden zal mogen trot- seeren, het gebouw der Zeeuwsch Vlaamsche paardenfokkerij, dat na verloop der tijden in een eigen type, het Zeeu.wsch-Belgische trekpaard, een voor handel en praktijk prachtdier, heeft ge kweekt. Later werden door toenemende relatie's in België, o.a. met de familie Lyppens te Moerbeke, hier meer Belgische hengsten in gevoerd, waardoor zeer zeker eenige verbetering in het paar denras zichtbaar werd. Maar men zag nog allerlei paarden, Olden- burgers, gekruiste Gelderschen, Zeeuwsche paarden, alles door elkaar, tot met de stichting van het Ned. Paardenstamboek daarin eenige verbetering kwam en ook hier de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij er zich mede be moeide en een zgn Provinciale Regelingscommissie voor de paar denfokkerij werd ingesteld, die weer leidde tot de stichting van een Zeeuwsch-Belgisch Stamboek, waarin de beste paarden werden ingeschreven en dus een brevet van goede kwaliieit kregen» Het waren wijlen de heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel, en de heer B. C. Puylaert, toen te Zuid- dorpe, die met dhr. De Feijter vnd. het gebouw van af het fun dament optrokken. We achten het onnoodig te beschrijven, welkeen omkeer voornamelijk dhr. Van Dixhoorn vooral op dat gebied heeft gebracht, al zou er een boekdeel over te vullen zijn. Het is bekend, dat dhr. Van Dixhoorn in dat verband als ridder in de orde van Oranje-Nassau werd benoemd, later ook dhr. De Feijter en de vorige week ook nog dhr. Puylaert. Een drietal pioniers van naam, een drietal ridders van Zeeuwsch-Vlaamschen bodem, die dat stukje grond door den roem van het Zeeuwsch- Belgisch paard wereldkundig heb ben gemaakt. Maar we dwalen af en zouden het over de ontwikkeling van het paard hebben. Het was de groote wereldoorlog, die op den vooruitgang van het paardenras een zeer remmenden invloed deed gelden, want toen werd weer van alles en nog wat gefokt en veel van het goede dat door aankoop van zeer dure fok- hengsten, als Lion d'Or, Labou- reur d'Isaac, Indigène du Fosteau, Mon Rève de Roeulx, e.a. was voortgebracht, kwam weer op den achtergrond. Het gevolg was, dat prijzen van duizenden en tien duizenden guldens, die werden besteed voor de hengsten en ook duizenden voor een goede fok- merrie, ver terugliepen en ook wel niet spoedig weer zullen worden gegeven. En toch bleef de goede geest voortleven. Er werden weliswaar groote verliezen geleden, maar wat niet verloren is gegaan, dat is het fundament dat gelegd was. Het gebouw werd ver weerd, soms gedeeltelijk afgebro ken, maar toch bleven er muren staan. De geest der pioniers leefde nog voort en werd gevoed door jongeren, zoodat ondanks de jaren van groote malaisse in de paardenfokkerij toch nog trou we liefhebbers van een goed en mooi paard den moed hadden om te volharden in den strijd ter volmaking van het Zeeuwsch- Belgisch paard. Door het fokken van weinig, maar goed materiaal hield men de prijzen dragelijk en zoo is verkregen, dat tegenwoor dig weer een eenigszins loonen- de prijs voor een goed paard wordt besteed. Veel heeft daartoe bijgedragen het feit, dat eenige jaren geleden het Zeeuwsch-Belgisch stamboek verdween en de daar ingeschre ven paarden werden overgebracht naar het Nederl. Paardenstam boek (Z.-Belg. type), en ook de Premie- en Stamboekkeuringen werkten ten goede. Na den terugslag van 1914 1920 is dus nu in 24 jaar weer het oude peil bereikt, zoo nog niet meer. We behoeven dat niet nader te demonstreeren. Een bezoek aan den Fokdag te Axel op 11 Juli zal U ervan ovërtuigen, dat Z-. Vlaanderen weer aan de spits staat van de paardenfokkerij en er nergens nóch in Binnenland, nóch in 't Buitenland van een kleine streek een collectie paarden is voor te brengen als hier zal wor den vertoond. We wekken daarom ieder lief- hebber op, niet alleen om die collectie te bezichtigen, maar om een keuze te doen voor zijn stal len, indien deze aanvulling van noode hebben. Het zal biijken, dat de veree niging in haar naam „Arbeid Adelt" geen ijdele spreuk voert, maar dat die naam gekozen is uit de ervaring, dat men werke lijk door onvermoeiden arbeid van een halve eeuw schoone vruchten heeft gekweekt. Het zal den fokkers zeker vol doening geven, dat zulks wordt gewaardeerd door de Overheid in de gegeven onderscheidingen en ook in het feit dat de Gou verneur onzer Provincie den fok dag zal openen. We wenschen de ondernemers een prachtig geslaagden dag toe. Vergadering van 2 Juli. De Voorzitter, burgemeester F. Blok opende de vergadering op de gewone wijze, terwijl een viertal leden afwezig waren, nl. de heeren C. Hamelink en Adr. Hamelink, C. Th. van de Bilt en J. de Feijter, beide laatstgenoem den met kennisgeving. 1. Op de notulen van de vorige zitting had dhr. SEGHERS de opmerking, dat hij weliswaar tegen gestemd had, aangaande het ontslag van den gemeente werkman IJzebaart, maar dat zulks niet betrof het verleenen van eervol ontslag, want dat hij daar natuurlijk vóór was, maar spr. had tegen gestemd op het voor stel van B. en W. om geen toeslag op het pensioen te geven. De VOORZ. zeide, dat men het ook zoo had opgevat. 2. De ingekomen stukken waren meestal van formeelen aard. Blijkens het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger bedroeg het saldo 1933 f 18710,06 Ontvangen in 1934 f290970,05 1935 52234,72 Totaal f361914,83 Uitgaven 1934 f283044,20 1935 75218,34 Totaal f 358262,54 Er moest dus in kas zijn f 3652,29, overeenkomende met de aanwezige gelden en be scheiden. Naar aanleiding van een vraag van dhr. SEGHERS om in de buurt van de barières aan de Stationstraat een bank te zetten, hadden B. en W. overwogen om dat niet te doen, le omdat er daar weinig gelegenheid is, we hebben er geen grond, en het ook meestal geen oude menschen zijn, die daar staan. Het is er meer een soort markt voor het aanwerven van werklieden. Mis schien dat op andere plaatsen wel weer eens een bank komt, waar B. en W. het meer noodig achten. Dhr. SEGHERS vond het op de gevraagde plaats juist harder noodig dan in 't nieuwe gedeelte der stad. De menschen moeten daar soms lang staan wachten voor den trein, enz. en ook zou de spoorwegmaatschappij wel een plaatsje afstaan voor een bank. De kosten kunnen z. i. ook geen bezwaar zijn, want er liggen al 5 6 jaar balken in den brand put, die men er beter voor ge bruiken kan, dan dat ze liggen rotten. 3. Op een verzoek van mej. B. C. de Moor em den grond achter haar perceel, groot 100 c.Ain de P. Paulusstraat te koopen voor f2,50 per M., doch zonder verplichting tot bouwen, stelden B. en W. voor dit verzoek toe te staan. Dhr. VAN KAMPEN vond het een eigenaardige houding van B. en W. Toen spr. eens op ver koop als bouwgrond van die perceelen heeft gewezen, werd geantwoord, dat die grond te laag lag en ongeschikt was voor bouwgrond. Later werd ze weer wel geschikt geacht en is een gedeelte als bouwgrond verkocht en ook bebouwd en nu weer wordt ze verkocht zonder ver plichting tot bouwen. Ook is destijds gezegd, dat er een muur zou gezet worden als afscheiding, omdat het anders een leelijk ge zicht werd, maar er is niks gebeurd. De VOORZ antwoordde, dat destijds is opgemerkt, dat de perceelen te klein waren voor bouwgrond. Anderen meenden van niet en hebben er gebouwd, terwijl weer anderen een per ceeltje kochten ter verruiming van hun tuin en zoo heeft ieder gelegenheid om er grond te koopen. Dhr. VAN KAMPEN meende, dat B. en W. tweeërlei fout be gingen; le was er geen reden om dien grond voor lager piijs af te staan, en 2e hadden zij het in de hand moeten houden voor bouwgrond, wat beter en voor- deeliger was geweest, dan dat de een er bouwt, en de ander niet. Dhr. DE RUIJTER vroeg, of aan de toezegging tot afrastering de hand wordt gehouden DE VOORZ. zeide, dat het later netjes in orde zal komen. 4. Desgevraagd door de Ba- taafsche Import Maatschappij, stellen B. en W. voor om vergun ning te geven tot het plaatsen van een benzinepomp aan den Nieu- wendijk bij C. G. Heijnsdijk, ge deeltelijk op gemeentegrond, op de bekende voorwaarden en tegen betaling van f25 per jaar. Dhr. SEGHERS vroeg of dat geheele bedrag moet betaald wor den, nu er toch maar een ge deelte van de installatie op ge meentegrond komt? De VOORZ.: Ja, daar is re kening mee gehouden. Dhr. OGGEL De voorwaar den zijn voor allen gelijk. Overal ligt de tank wel op eigen terrein, maar het is voor het plaatsen van de pomp dat men moet be talen. 5. B. en W. stelden voor om f lOOte voteeren voor de ontvangst van het Hoofdbestuur van de Zeeuwsche Landbouw Mij. B. en W. wezen erop, dat om beurt ook hier de algemeene vergade ring wordt gehouden en dan een groot aantal menschen hierheen komen. Het is gewoonte, dat op elke plaats waar dit gebeurt, het gemeentebestuur daarvoor een officiëele ontvangst bereidt en dat natuurlijk kosten meebrengt, die echter nu in verband met de tijdsomstandigheden een beschei den karakter dragen. En waar ongeveer 70 personen verwacht worden, vragen B. en W. een credit van hoogstens f 100. Dhr. 'T GILDE protesteerde daartegen en hield een scherp betoog om dat voorstel te ver werpen. Nu de ramingen van de uitgaven op de begrooting reeds zijn overschreden, komt men nog met zoo'n voorstel. We leveren AXELSCHE t COURANT.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1