Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. overeenkomstig de goede traditie van het Wapen voort zult gaan uw beste krachten te wijden aan den dienst van het vaderland, besluit ik met „Leve het Vader land". Op de rede van de Koningin volgde spontaan een driewerf Hoezee Vervolgens nam kapitein Phaff het woord. Hij deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had, aan den opperwachtmeester der marechaussee Mintjes, en den wachtmeester De Gier uit Oss, den gouden eere-medaille van de orde van Oranje Nassau met de zwaarden toe te kennen. Gene- raal-majoor Kappelhoff betuigde H. M. dank voor de groote eer, aan het Wapen bewezen. Hij noemde dezen dag den schoon- sten in de geschiedenis van het Wapen en na een opwekking aan de manschappen tot trouw en toewijding aan het vaderland be sloot hij met een„Leve de Koningin en de Prinses", welke juichkreet door alle manschappen werd overgenomen. Daarna defileerden de mannen voor de beide vorstinnen. Donderdag is het Indië- vliegtuig „Nachtegaal" op de thuisreis, tegelijk met de „Riet vink", op de uitreis, te Athene aangekomen. Wegens gebrek aan hangarruimte moest de „Nachte gaal" buiten blijven staan. Toen de gezagvoerder Vrijdagmorgen op het vliegveld kwam om de laatste dagétappe AtheneAm sterdam te volbrengen, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat een storm, die des nachts had gewoed, zijn toestel had beschadigd, on danks alle genomen voorzorgen. Drie van de vier passagiers van de „Nachtegaal" hebben nog juist plaats kunnen vinden in het vliegtuig van de Deutsche Luft hansa en zijn via Berlijn naar Nederland doorgereisd. De „Lijster" is naar Athene vertrokken om den vierden pas sagier en de post van de „Nach tegaal" over te nemen en terug te keeren naar Nederland. Stamboek van bet Ned. Trekpaard. Donderdag en Vrijdag is te 's-Hertogenbosch, de 11e Nat. Fokpaardententoonstelling van het Stamboek voor het Ned. Trek paard gehouden. Alleen de beste dieren zijn hier voorgebracht, na dat tevoren overal voorkeuringen hadden plaats gehad. Er waren niet mir.der dan 400 dieren ingeschreven, die in vier ringen tegelijk werden gekeurd. Van de bekroningen vermelden wijMerries van 5 tot 8 jaar, kleine maat: le Joubertine de Laboureur, eig. A. H. Dekker te Zaamslag. Merries van 3 jaar kleine maat Azalea van Kruispolder, fokker Th. Staal, Lamswaarde. Merries van 4 jaar groote maat 2e prijs: Julia van Zeedorp; eig. E. de Waal, Ossenisse. Merries van 4 jaar kleine maat 1. Urena, J. Serrarens, Ossenisse. Hengsten van 3 jaar, gr. maat 1. Audeux van Eykelenbosch, eig. G. J. Klompe, Dreischor. Donderdag bracht minister Dec kers een bezoek aan de tentoon stelling en werd rondgeleid door jhr. J. van Vredenburgh en bur gemeester Van Lanschot. Z.Exc. toonde veel bt langstelling voor de hengstenkeuring. Hengsten gr. maat, 5 jaar en ouder. 1. Karei van Hengstdijk van Mr. M. C. v. d. Minne te Middel burg, fokk. Wed. Verschuere te Hengstdijk. Vierjarige hengsten, kl. maat: 1. Solon van Certain, Wed. Verschueren vnd. Het kampioenschap der heng sten werd weggedragen door de solide Karei van Hengstdijk van Mr. M. C. v. d. Minne te Mid delburg. Eerste der oude-heng sten groote maat. Reserve kampioen werd de 4- jarige Cesar van G. Buijsse te Biervliet, fokk. A. Tollenaar Gz. te Hoek, Het kampioenschap der merriën verkreeg Duchesse d'Hermine van Gebr. de Dobbe'aere te IJzendijke. AXEL, 2 Juli 1935. In de heden gehouden raads vergadering werd besloten tot het voteeren van f 100 voor de ont vangst van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschap pij en f 100 voor den fokdag. Vergunning werd verleend aan C. Heijnsdijk tot het plaatsen van een benzinepomp tegen ver goeding van f25 pér jaar. (Ver slag volgt.) Gisteren traden alhier op de markt in open lucht een paar acrobaten op, die veel belang- steliing van de jeugd hadden. Vertoond werd o. a. de kracht toer, waarbij via een plank een auto over het lichaam werd ge reden. De Chr. harmonie „Hosanna" zal Woensdagavond 3 Juli, aan vang half negen, op de kiosk op de Markt het volgende progrqpima uitvoeren 1. Psalm 150. 2. Wiener Swabben, marsch, Schlögel. 3. Astrid, ouverture, Strauwen. 4. Mijn Regiment, marsch, Blankenburg. 5. Marche des Gamins de Wavre van Perck. 6. Brise Ethérée, wals, Popy. 7. Van Sonsbeek. marsch, Tiebosch. 8. Bienvenuie, saxofoon-polke, Boland. 9. Soli Deo Gloria, ouverture, Rugers. Dat men voorzichtig moet zijn met zijn eigen rechter te spelen, of te nemen, wat u eerlijk toekomt, ondervond dezer dagen de slager W. alhier, die van een huisvrouw f 1,98 tegoed had. W. ontving nl. bij een latere gelegenheid van bedoelSe vrouw een briefje van f20 ter betaling van hetgeen zij gekocht had. Meenende in zijn recht te zijn, hield hij ook het eerste postje ad f 1,98 af van hetgeen hij terug moest betalen. De vrouw was het daar echter niet mee eens en zoo ontstond er een kwestie, waarin zelfs de justitie gemengd werd. Het gevolg was, dat het recht, dat de wet voorschrijft, weer indruischt tegen het gewoon menschelijk denken en de slager wegens verduistering een straf tegen zich hoorde eischen van f25 boete of 20 dagen hech tenis, met de bemerking, dat hij zich voor die f 1,98 maar tot een deurwaarder had moeten wenden. Met ingang van 15 Juli aanst. wordt de heer S. Versluijs, opper wachtmeester en commandant bij de brigade der Kon. Marechaussee alhier, overgeplaatst naar de "bri gade te Roosendaal. In diens plaats komt de heer J. F. Clause van Roosendaal naar hier. Ofschoon op zichzelf een pro motie, wat standplaats betreft, wordt de verplaatsing met ge mengde gevoelens vernomen,want zoowel de manschappen der bri gade als het publiek troffen in den heer Versluijs steeds een humaan mensch aan, die er nimmer prijs op stelde om ver balen te provoceeren, doch zag die in den regel liever te voor komen. Zaterdag had in het café Gilijamse door den heer M. J. v d. Berg alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een dubbel woonhuis. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk Van Helsland, Hulst f2760 J. A. Lensen, Axel 2387 P. A. van Hoeve, Axel 2380 Timmer en ijzerwerk Wed. Galle, Zaamslag f2585 J. de Meijer, Terhole 2487 Apers, Zuiddorpe 2444 Burggraaf, Hengstdijk 2344 Aarssen, Kloosterzande 2300 J. A. Butler, Axel 2290 Magnus, Boschkapelle 2275 L. W. Hamelink, Zaamslag 2252 K. Dieleman, 2200 J, P. v. d. Broeke, Axel 2060 H. van Luijk, 2044 Gebr. van Kerckhove, Kloosterzande 1880 Timmer- en metselwerk J. Aarssen vnd. J. Wisse, Axel Butler vrd. f5450 5124 4725 Schilderwerk D. Riemens, Zaamslag f 375 Wisse, 368 W. A. de Jonge, Axel 365 W. P. Antheunis 352 Loodgieterswerk Alb. Mei, Axel f233 Gebr. van Rijn, Axel 213 Gegund aan de laagste in schrijvers. V. V. Axel. De voetbalvereeniging „Axel" hield haar jaarvergadering in haar clublokaal bij Mej. Wed. Gilijamse dit jaar niet onder bizonder gun stige omstandigheden en zoo kon de toon van den voorzitter, dhr. F. Lensen ook niet verblijdend zijn, als hij moest wijzen op de teleurstellingen, die men had moeten ondervinden, telkens wan neer na hoopvol winnen een verlies werd geboekt en alzoo de kans werd verkeken om de de gradatie van het vorige jaar uit de tweede klasse weer goed te maken door een promotie. Te hopen is, dat het een volgend jaar bij de viering van het 25- jarig bestaan beter gaat. Het aantal leden en donateurs bedraagt ongeveer 80. Blijkens het kasverslag waren de uitgaven f 2906 geweest, zoo dat men met het batig saldo van het vorig jaar nog f 115 over had, behoudens de nog te betalen posten. Besloten werd om het aantal bestuursleden van 7 op 9 te brengen. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing werden dhrn. F. Hiemstra en A. Riemens met' groote meerderheid herkozen. Verder werden gekozen dhrn. J. van den Berge CzD. J. Freekenhorst en P. J. Scheele Rz. De ieden der elftalcommissie werden eveneens herkozen in dhrn. A. Koekkoek, Riemens vnd. en A. van Rijn. In een later gehouden bestuurs vergadering zijn de bestuurs- functie's verdeeld als volgt Voorzitter F. N. Hiemstra, vice- voorz. F. Lensen, secretaris A. Riemens, 2e secr. J. v. d. Berge en penningmeester L. v. d. Berge. Besloten werd de trainer te handhaven en bij diens afwezig heid te vervangen door dhr. Hiemstra. Voor het le deel, notariëel examen slaagde o. m. de heer P. Dregmans Jz., te Bilthoven, vroeger te Axel. Zaterdag! trokken de mu ziekverenigingen van Axel en Zaamslag naar Hoek, om aldaar dezen zomer voor het eerst en in den loop der jaren voor de 25ste maal te zamen met haar zustervereeniging van Hoek weder een klein festival te geven. Be gunstigd door fraai zomerweer maakten de drie korpsen een ge- zamenlijken marsch door het dorp waarna op het schoolplein de gebruikelijke ensemblemarsch „Overste Barendsen" van Frits Jukma werd uitgevoerd onder leiding van den heer H. Wisse directeur van „De Volharding" van Zaamslag. Als gewoonlijk werd na afloop hiervan een bijeenkomst gehouden van de besturen, waarin de heer P. A. Ocké, directeur van „Elk naar zijn Krachten" te Hoek er met leedwezen aan herinnerde, dat op deze samenkomst de heer Blansaart de sympathieke direc teur van „Concordia" helaas ont brak en memoreerde hetgeen de heer Blansaart voor het drieman schap was geweest. Hij sprak den wensch uit dat de nieuwe directeur, de heer A. J. Schieman die hij met zijn benoeming feli citeerde, de voetsporen van zijn voorganger zou drukken. Achtereenvolgens gaven de drie vereenigingen een concert, welke zich in een flinke belangstelling mocht verheugen. Het was voor Hoek weer een gezellige Zaterdag geworden. Vrijdagavond werd in de Geref. kerk alhier een schooldag gehouden voor het bestuur en le den van den Chr. Scholenbond „Land van Axel". De vergadering was matig bezocht. Als sprekers traden od dhrn. Nobels van Sluis kil en ds. van Dijk vroeger te Zaamslag. J. A. van Roonpu. Morgen zal de heer J. A. van Rompu, te Terneuzen, den dag herdenken dat hij 40 jaar lang lid is van de Ged. Staten van Zeeland en ter gelegenheid daar van is hij door H M de Koningin benoemd tot Commandeur in de orde van Oranje Nassau nadat het ridderschap van den Ned. Leeuw reeds jaren zijn borst siert. Vooral voor de Provincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde heeft de heer Van Rom pu zijn krachten gegeven. De krasse werker hoopt 17 Novem ber a.s. zijn 80sten verjaardag te gedenken en met onverflauwde toewijding komt hij nog steeds naar de vergaderingen van Ged. Staten. Zijn groote kennis, speci aal van Zteuwsch-V!aanderen,ook als voorzitter der Kamer van Koophandel van dat deel van Zee land zijn vooraanstaande plaats in handel en reederij, doen hem in het college waardevolle advie zen geven. Toen de bijna 30-jarige Jac. H. wonende te Reuzenhoek, Zaamslag, die met zijn beide broers C. H. en P. H. en de heer C. v. d.W., in den Eendragtpol- der bezig was met maaien, zich aldaar Donderdagmiddag tijdens schafttijd voor de aardigheid in een onder den wal liggende kano begaf, is hij na te voren door W. te zijn gewaarschuwd, met de kano omgeslagen en op jammer lijke wijze verdronken. De heer v. d. W., sprong onmiddellijk te water, waarna hij de heer H die onder de kano was verdwenen, poogde te redden. Na veel moeite en ingespannen arbeid is het tenslotte na een uur na het ongeval gelukt, H. uit het water te halen, doch de pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, bleken vruchteloos. De ongelukkige was gehuwd en laat een vrouw met een 1-jarig doch tertje achter. Halst. Gisteren werd door den Hoog- Eerw. Heer Deken P. Rops het volgende commumiqué verstrekt Z. H. Exc. Onze Bisschop, Mgr. P. Hopmans, brengt ons het heuglijk nieuws, dat het aan Onzen Heiligen Vader Paus Pius XI behaagd heeft onze St. Wille- brordus-kerk tot basiliek te ver heffen. Tever s is Deken Rops be noemd tot eere-kanunnik van het kapittel te Breda, terwijl de heer Richard Wilking te Hulst is begiftigd met de ridderorde van St. Gregorius den Groote. De heer G. van de Putte, lid van Ged. Staten, herdacht jl. Zaterdag zijn 75sten {geboorte dag en eindigde gisteren zijn ambtsvervulling als zoodanig, die hij als sieraad voor de antl-rev. partij sinds vele jaren heeft ver vuld. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau dhr. B. C Puylaert te Sas van Gent, voorzitter van de rijkscommistie voor de hengsten- keuringen, Zondag nam de WelEerw. heer ds. S Groeneveld, predikant bij de Geref. kerk te Terneuzen, afscheid van zijn gemeente. De kerk was propvol. De leeraar had tot tekst Hebr. 13 8. Zaterdag was het de laatste dag, dat de gemeentewerkman A. IJzebaart in dienst der ge meente was, nadat hij bijna 25 jaren die taak had vervuld. Na afloop van de dagtaak kwa men zijn collega's in het kantoor van den Gemeente-opzichter en nam deze met eenige hartelijke woorden afscheid van dhr. IJze baart, dien hij namens het per soneel van den reinigingsdienst een blijvend aandenken aanbood. Voor het op 1 Juli te Den Haag gehouden examen gemeente administratie slaagde o.m. de heer J R. v. d. Bent, ambtenaar ter secretarie te Neuzen. Steunregeling voor vlas. Ten vervolge op de reeds eer der gepubliceerde richtlijnen voor de steunregeling voor vlas van den oogst 1935 deelt de regee- ringscommissie voor den akker bouw en de veehouderij mede, dat de noteering van vlaslint in het tijdvak voor 13 Juni zoodanig is geweest, dat aan de telers, die met inachtneming van de in het vorige persbericht genoemde voor schriften in dat tijdvak reeds vlas oogst 1935 hebben verkocht, een teeltpremie zal worden uitgekeerd, overeenkomende met een bedrag van gemiddeld f 87.50 per H.A. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een paar kinderschoenen. J. van Driel, Weststr. D 25. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 25 Juni werden de volgende personen veroordeeld H. de K., 24 jaar, auto-onder nemer te Axel, wegens mishan deling van P. H. Esselbrugge te Axel op 23 Mei, door hem te slaan en te schoppen, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. E. F., echtgenoote van P. J. de B., 28 jaar, zonder beroep te St. Jansteen, wegens beleediging f 10 of 5 dagen. J. A. A. H., huisvr. van D. J. M 40 j. en D.J. M., 38 jaar, arbeider, beiden te Sas van Gent, wegens beleediging ieder f5 of 2 dagen. S. A huisvr. van J. van P., 45 jaar, te Sas van Gent, wegens beleediging f 10 of 5 dagen. A. L. S., huisvr. van A. M. B., 44 jaar, te Hulst, wegens belee diging f10 of 5 dagen. Bij het opstaan werd de vrouw van den landbouwers, te Schiebroek opgeschrikt doordat ze een vreemdeling door het huis zag loopen. Zij maakte alarm en haar man en de zoon schoten zoo vlug mogelijk toe. Laatstgenoem de haalde den vluchteling in, doch kreeg een gevoelige slag en ook S- moest het tegen hem afleggen. Terwijl nog andere burgers zich gereed maakten veor de achtervolging, had men de politie reeds gealarmeerd en de beide agenten namen aanstonds deel aan de jacht over weilanden en slooten. Twee burgers wisten hem ten slotte te grijpen. De man bleek te ziinJ.M. W., een berucht Rotterdamsch inbre ker, oud 42 jaar. Juist was hij ontslagen uit de strafgevangenis te Scheveningen, waar hij 5 jaren door brach'. Voorts bleek, dat hij bovendien 9 vonnissen achter den rug had. Op het Brasemermeer on der Woubrugge heeft een felle brand gewoed in een motorjacht. De eigenaar de heer B uit Leiden, zat in een roeiboot te hengelen, toen hij plotseling bemerkte, dat op het schip, waar niemand aan boord was, brand was uitgebro ken. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat aan blus- schen niet te dehken viel. Slechts de Ijzeren romp bleef over. De brand is vermoedelijk ontstaan door een brandend thee lichtje aan boord, dat door den golfslag is gekanteld. Het doodvonnis van Matusch- ka, die door het veroorzaken van eenige ontzettende treinrampen in Duitschland en Hongarije, het verlies van talrijke menschenlevens op zijn geweten heeft, is te Boe dapest in hooger beroep bevestigd. Windhoos. Te Netterden (G.) woedde eeü windhoos en een zware regen bui, waardoor groote schade is aangericht aan huizen, vrucht- boomen en veldgewas meldt da „Gelderlandfcr". 0

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2