Landbouw. heeft de Minister van Economi sche Zaken o.m. geantwoord, dat hij bij den tegenwoordigen om vang van de pluimveehouderij het niet noodzakelijk acht dat alle bestaande fokbedrijven als zoodanig in stand worden ge houden. De Minister is voornemensom voor het volgend broedseizoen na te gaan of het mogelijk zal zijn een regeling te treffen zoo danig, dat de afname van produc ten van fok- en vermeerderings- bedrijven wordt bevorderd en dat tevens de pluimveehouder, die deze producten betrekt, er van profiteert. De bezuinigingsvoorstellen. De memorie van antwoord der regeering over 't bezuinigingsonl- werp zal, naar wij vernemen, nog ever. uitblijven, al was ze in con cept reeds enkele dagen gereed. Er zijn nog moeilijkheden gerezer. Intusschen zal het uitstel niet lang duren. De memorie van antwoord zal o.a. t.a.v. 3 punten concessies bevatten 1. De gevraagde volmachten zullen aanzienlijk worden beperkt. 2. T.a.v. de pensioenen zal een minder harde regeling worden getroffen. 3. De regeling van de kwee- kelingen bij het lager onderwijs zal door een minder krasse rege ling worden vervangen. Clir. Boeren- en Taindersbond afd. Zeeland. Vrijdag hield de afdeeling Zee- laad van de Christ. Boeren- en Tuindersbond onder voorzitter schap van den heer C. P. Voge laar te Krabbendijke haar druk bezochte jaarvergadering te Goes. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren Zwager mans en Ovinge, resp. zuivel- en landbouwconsulent voor Zee land. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter er aan dat we thans het eerste lustrum van de regeeringsmaatregelen voor den landbouw vieren. Het heeft moeite gekost om regeering en volksvertegenwoordiging van de noodzakelijkheid daarvan te over tuigen, maar nu mogen we dank baar zijn, dat door deze maatre gelen het platteland voor den ondergang is bewaard. Zeker, er zijn wel eens uitwassen, maar laten we liever, inplaats van daar over te vallen, medewerken om de Regelingen goed uit te voeren. Spr. betreurde het dat enkele richtprijzen zijn verlaagd. Daar voor was geen voldoende reden. De regeering was bang voor duur der brood, maar waarom neemt ze dan niet eens het groote prijs verschil tusschen groot- en klein handel, tusschen producent en consument, onder de loupe Waarom moet alleen het loon van den boer en niet alles omlaag Het loonverschil tusschen stad en platteland, tusschen overheids-, en industrieloonen eenerzijds en landbouwloonen anderzijds is veel te groot. Verder wekte spr. de leden op om zooveel mogelijk arbeiders te werk te stellen en alleen in geval van strikte nood zakelijkheid machines te gebrui ken. we moeten het geheele platteland als één groote ge meenschap zien en overleg ple gen met de arbeiders. Hierna bracht de secretaris, de heer J. A. Dominicus te Wemel- dinge het jaarverslag uit. Het ledental in Zeeland overschreed de 800. Op Walcheren en op Schouwen-Duiveland viel veel groei waar te nemen. Op Tholen gelukte het nog niet een afd. op te richten. Aan de rekening van den pen ningmeester den heer J. Oele te Wemeldinge ontleenen wij dat er een batig saldo is van f 10, (v.j. f208). Bij de rondvraag werd o.m. geinformeerd of de teeltpremie ook wordt uitbetaald voor vlas dat door den hagel waardeloos is geworden. Hierover bleek met zekerheid nog niets te zeggen. Er zal een onderzoek worden in gesteld* De heef Le Feber drong er vooral op aan het Landbouwhuis- houdonderwijs in de eerste plaats in te richten voor de boerenmeis jes en niet voor de stadsdames, een wensch die de heer Zwager man onderschreef. In den breede werd gehandeld over de werkverruiming in het boerenbedrijf. De heer A. J. de Jager wilde dat de arbeiders in het bedrijf konden worden te werk gesteld zonder hinderlijke controle door ambtenaren. Er is werk genoeg te doen. De voorz. achtte de zaak niet zoo eenvou dig. We zullen de werktuigen wat aan den kant moeten zetten. Liet men de tarwe b.v., twee maal wieden, dan was de werk loosheid in het voorjaar veel minder. Het is billijk, dat ook de arbeiders van den steun aan den landbouw mee profiteeren. Er is nu toch voor de bedrijven eenige verbetering gekomen. Er zijn nu streken waar de werk loosheid juist grooter is dan twee jaar geleden. Dat is niet in orde. De heer Ovinge wees op de nieuwe regeling die nu voor enkele provinciën is ingevoerd. Enkele aanwezigen laakten het, dat sommige boeren Belgische arbeiders in dienst nemen. Op die manier gaat de Nederlandsche steun naar België Ten slotte werd besloten, dat elke gewestelijke afdeeling een af gevaardigde zal benoemen, die met het bestuur deze zaak zullen bestudeeren. De veehouderij. In de middagvergadering hield de heer J. Biemond, lid van het hoofdbestuur van den CB.T.B. te Bleiswijk een rede over de Rundveebeperking en de regee ringsmaatregelen. Spr. toonde in den breede aan dat het de taak onzer regeering is, de bevolking zooveel mogelijk van eigen bodem te voorzien. Daarom moet de graanbouw wor den uitgebreid en de veehouderij en de groenteteelt worden be perkt. Het is ten eenenmaale onmogelijk onzen uitvoer te ver meerderen. Daarom moeten we onzen invoer beperken, althans van die artikelen, die ook wij kunnen voortbrengen. Spr. toonde zich voorstander van 'n economische regeling aan de grens. Daar kunnen we rechten heffen, waardoor voor de boeren het index cijfer .van 100 wordt bereikt. Dan is het de beurt van hen, die nu het index cijfer op 140 hebben staan om zich eveneens aan te passen aan 100. De boer moet zich aan passen naar boven en de andere groepen naar beneden. Wat betreft den steun aan de veehouderij, wil spr. de koe voorop stellen. De varkensteelt moet slechts aanvullend zijn. We moeten niet denken, dat we het Nederlandsche volk kun nen dwingen natuurboter te eten. We kunnen wel de margarine productie beperken, maar meer niet. Wel is spr. voorstander van afschaffing van het mengge- bod van margarine. Hij wil een verzwaarde heffing van rechten op de margarinefabricage. Dan zou de boterprijs iets kunnen dalen en zou het boterverbruik toenemen. Nadat op deze rede eenige bespreking was gevolgd, waarbij ook de heer Zwagerman zjch aansloot bij het betoog van den heer Biemond, volgde sluiting. Mdb. Crt. Beperking van varkens. Het schijnt in de bedoeling te liggen dan Zeeuwschen varkens stapel belangrijk te beperken. In een vergadering van vertegenwoor digers der Zeeuwsche landbouw organisaties, werd medegedeeld, dat het aantal varkens boven de 20 K.G., hetwelk aan Zeeland werd toegewezen, vorig jaar 55 000 bedroeg en thans is terug gebracht tot 37.810, alzoo een vermindering van ruim 31 pet., daarbij dus inbegrepen de fokzeu- gen en de fokbeeren. De vertegenwoordigers van ge noemde organisaties achten een zóó ver gaande vermindering on aanvaardbaar. Een beperking, waardoor zelfs de huisslachtingen worden aangetast gaat te ver en ontneemt aan bedrijven, die erin bepaalde deelen van Zeeland toch ook zijn waar men zich jaar in jaar uit met de varkenshouderij heeft bezig gehouden de bestaans mogelijkheid. Alleen voor de huisslachtingen zouden reeds 36 000 varkens noo- dig zijn. Bovendien worden in Zeeland nog ruim 4500 fokzeugen en fokbeeren gehouden. Besloten werd dan ook dringend te verzoe ken een 'hoogere toewijzing toe te staan. Een vruchtbare merrie. Op de Donderdag te Middel burg gehouden paardenmarkt is een 23-jarige merrie verkocht, die haar 18e veulen bij zich had staan. Een zeldzaamheid in de paardenwereld. AXEL, 25 Juni 1935. Ofschoo n het getal belangstel lenden in hoofdzaak in de jeugd bestond, viel toch ook bij de ouderen het marschconcert van jl. Vrijdagavond goed in den smaak. Vooral het tempo was goed, wat toch altijd aan de goede uitvoering van en de animo voor een marschje veel bijdraagt. Ook de nuanceering kan aan een be trekkelijk vaak gehoorde pas- redoublé toch nog een bijzonder karakter geven. Enkele nieuwe lingen, die onder leiding van den pas benoemden directeur waren ingestudeerd, kwamen er goed uit. Het Wit Gele Kruis. Donderdag hield de zusterver- eeniging van onze plaatselijke vereeniging „Het Groene Kruis" haar jaarvergadering onder voor zitterschap van dhr. J.J. Michiel- sen, wegens afwezigheid van den voorzitter, dhr. C. Th. van de Bilt, die wegens treurige familie omstandigheden verhinderd was de vergadering te leiden. Dhr. Michielsen sprak zeker namens alle aanwezigen, als hij den wensch uitsprak, dat de ernstige ziekte een wending moge nemen en mevr. Van de Bilt voor het groote gezin gespaard mocht blijven. De secretaris-penningmeester, dhr. J. A. Breepoel bracht een jaarverslag uit, waaraan het vol gende is ontleend Het aantal leden bedraagt 183, er werden gehouden 4 bestuurs vergaderingen en een alg. leden vergadering. Door de Eerw. Zuster wijkverpleegster werden afgelegd 1644 bezoeken, zijnde 200 meer dan in 1933; 174 bij stand zuigelingenverzorging, 38 gezinnen werden bezocht, 198 personen werden geholpen in het wijkgebouw, 93 artikelen werden uitgeleend en in goeden staat terugbezorgd. Het consultatie bureau hield 24 zittingen, inge schreven waren 52 zuigelingen met 356 consulten. Blijkens het financieel verslag bedroegen de inkomsten in 1934 f 755,64 en de uitgaven f 741,90, zoodat er f 13,74 over was. Naar aanleiding van het ledental dat grooter kan zijn, besprak de Zeer Eerw. heer Goetstouwers, als geestelijk adviseur der ver eeniging het groote nut dezer instelling, dat nog te weinig wordt ingezien als een werk van liefdadigheid. We sluiten ons hierbij gaarne aan en voegen er aan toe, dat al wie de zegenrijke hulp ervan ondervindt, kan be seffen hoeveel troost en verzach ting het Wit-Gele Kruis aan de lijdende menschheid brengt. Daar aan mee te werken is eigenlijk de plicht van ieder Christen op zijn terrein. Dhr. Michielsen dankte Zijn Eerw. voor diens woorden van opwekking en hoopte dat deze ter harte zullen worden genomen, waarna de vergadering werd ge sloten. Goed afgeloopen. Een chauffeur kan pech hebben, maar hij kan ook boffen. Dat ondervonden een tweetal jongelui alhier Zondagavond. Dhr. Fr. A. alhier had een auto gehuurd om te gaan toeren en had daarbij zijn vriend, Jos B meegenomen. De thuisreis werd aanvaard over den Rijksweg langs het kanaal, een welgeliefde laan voor Zon dagavondwandelaars. En zoo geviel het, dat deze even voorbij de le Verkorting op ongeveer 1 K. M. afstand een auto in slin gerende beweging zagen aanko men en bij nadering zoodanig, dat de geheele weg in zigzagvorm werd afgelegd, zoodat ieder, waar onder ook moeders met kinder wagens, berging zochten naast den weg, hetzij in een sloot, langs de vliet of in het graan. Toen dhr. A. blijkbaar zag, dat het toch te erg werd, nam hij het stuur van zijn vrind over en stopte met zoo'n kracht, dat de auto een halve draai omwendde en toen bleef staan. Het bleek toen, dat een achterband totaal was leeggeloopen, zoodat dat als de vermoedelijke en verzachtende oorzaak van het slingerende rijden werd aangewezen. Intusschen is het hier als een wonder te beschouwen, dat geen ongelukken gebeurd zijn. En als zóóveelste bof voor de toeristen, dat geen politie aanwezig was. Bakercursus. Van bevoegde zijde vernemen we, dat op initiatief van het Bestuur van het Wit-Gele Kruis alhier getracht wordt om een bakercursus te krijgen. Deze zal staan onder leiding van de en- quêtrice van de R. K. Zuigelin genbescherming in Z.-Vlaanderen, de Eerw. Zuster van der Werf. Het is de bedoeling om meisjes en vrouwen van 20 tot 50 jaar op te leiden niet tot vroedvrouw, zooals abussievelijk in een dag blad wordt gemeld, maar tot baker. We zijn tevens bevoegd om mede te deelen, dat in dezen de cursus niet uitsluitend zal gegeven worden aan Roomsch Katholie ken, maar dat de gelegenheid tot deelname openstaat voor iedere gezindte en voor geheel Zeeuwsch Vlaanderen. Waar voorzeker gezien de achterlijke toestanden die in het bakerwezen nog bestaan, de behoefte aan wel onderlegde krachten op dat gebied groot is, is het te verwachten en ook te wenschen, dat er flinke deelname zal zijn, wat niet anders dan be vorderlijk kan zijn aan een goede verpleging van moeder en kind in de dagen, dat deze een goede verpleging het meest van noode hebben. Men kan zich aanmelden bij den secr. van het Wit-Gele Kruis, dhr. J. A. Breepoel, alhier. Tal van gebreken liggen voor het grijpen, die het gevolg zijn van onkundige voorlichting en behandeling en het zou zelfs gewenscht zijn, dat ook in dezen eens in een lezing op een en ander werd gewezen, om te be vorderen, dat de deelname aan bedoelde cursus zoo groot mo gelijk wordt. Extra tram. Ter gelegenheid van het jaar- lijksche klein festival te Hoek op 29 Juni a.s. zal er een extra tram rijden, die 's avonds van Drie- schouwen vertrekt om 8 50 naar Hoek, via Sas van Gent en Philip pine en van Hoek om 10 uur weer terugkomt naar Drieschou- wen via Neuzen, Zaamslag, Axel. De weg Halst Ktfkuit. In de zomerzitting van Provin ciale Staten zal een voorstel van Ged. Staten aan de orde komen tot verharding van het wegvak Hulst-Absdale-Kijkuit met asfalt beton, mits door het Rijk een subsidie beschikbaar wordt ge steld tot een bedrag gelijk aan het bedrag van de kosten der verbetering, tot een maximum van f 115 000 en het betrokken wegvak, wanneer de uitvoering van de verbetering is opgeleverd bij de Provincie in beheer en onderhoud over te nemen van de onderhoudsplichtigen, onder voor waarde, dat de aanwezige be planting en het plantrecht en de bermen kosteloos aan de provin cie worden afgestaan de polder Beoosten- en Bewestenblij, en de waterschappen Absdale-, Riet- en Wulfsdijk en Ferdinandus aan de provincie betalen onderscheiden lijk f 1200, f7000 en f4800, in eens en deze huidige onderhouds plichtigen elk uit zijn eigen weg vak de voor bestrating nog bruik bare keien behouden, voor zoo veel deze aan elk wegvak niet noodig zijn voor aansluittng van zijwegen en uitwegen* Zaamslag. Wanneer het plan tot samen voeging tot één gemeente van de gemeenten Ossenisse, Hengstdijk, Stoppeldijk en Boschkapelle tot stand komt, zou naar reeds lang is beweerd, de Hellegat, van Lijnden en de Willem 111 polders geheel aan Zaamslag worden toegevoegd, benevens de Noord westhoek bewesten de Hulster- sche Sassing in den Catharina- polcjer, terwijl de grens aan den driesprong in dien polder zich zou aansluiten aan den Pouckc-'* polderschen dijk, Zaamslagsch ge^. bied. De bijna rechtloopende schei dingslijn zou dan loopen vanaf de Schelde langs de buurtschap pen Kampen, Keizerrijk, Bosch kapelle en Willem 111 en in aan sluiting met den voornoemden Catharinapolder. Hierdoor zou een belangrijk grondgedeelte bij Zaamslag komen, met practische grenzen, terwijl de bevolkings aanwas gering zou zijn. Tem. Crt. Tot burgemeester van Hon- tenisse is herbenoemd de heer mr. B. J. J. Lambooy. In den nacht van Zondag op Maandag is nabij Cadzand een Duitsche luchtballon geland, waarin drie luchtvaarders uit Düsseldorf. Roekeloos. De heeren V. en G. teTerneu- zen reden Zondag met een auto naar België. Zij arriveerden te Philippine met een lekken band. Terwijl V. die chauffeerde na het verrichten der reparatie de handen waschte meende G die niet kan chauffeeren, het toch eens alleen te moeten probeeren. Het gevolg was, dat zijn makker die hem achterna was geloopen hem in de nabijheid van „De Posthoorn" met een vernielde auto en deerlijk aan het gelaat gewond aantrof. Hij was met het achterwiel van de auto achter een boom blijven haken en door de voorruit ge vlogen. G. is na verbonden te zijn naar het ziekenhuis te Ter- Neuzen vervoerd. Mdb. Crt. Zaterdag speelden in de Steenkamplaan te Terneuzen eeni ge kinderen en klommen op de vrachtauto van den Bouwmateri- alenhandel „De Hoop". De chauffeur verwijderde de kinderen van de auto en reed weg. Het moet echter, dat het 4-jarig zoontje van den heer P. van de Wege weer op de treeplank is gekropen. Bij het starten van den wagen hoorde de chauffeur nl. iets kraken en stopte. Hij zag toen het kind roerloos op den grond liggen, terwijl het gekraak, naar de Tern.- Crt. meldt, afkomstig was van zijn klompjes. Het kind moet met kracht tegen de steer.en zijn geslagen enwasonmiddellijk dood. De chauffeur trof geen schuld. Arbeidsgeschillen opgelost Prof. dr. G. Minderhout, door den Minister van Economische Zaken benoemd tot arbiter in het landbouwbedrijf in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, heeft thans uitspraak gedaan. In dit geding werd de eene partij gevormd door de landbouw- werkgevers individueel en de andere door de moderne, Christe lijke en Katholieke landarbeiders organisaties. Prof. Minderhout acht het tijd stip voor invoering van een uni forme regeling voor geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gekomen en meent voorts, dat de billijkheid eischt, dat voor Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen dezelfde loonen worden bepaald. De loonen voor de vaste en losse volwaardige arbeiders zullen ten minste bedragengedurende April, Mei, Juni, October, No vember 1935, alsmede in Maart 1936, f 2 per dag gedurende Juli, Augustus en September 1935 f2,15 per dag en gedurende December 1935, Januari 1936 en Februari 1936, f 1,90 per dag. Voor zwaardere werkzaam heden, als oogstwerkzaamheden, mesdaden, dorschen met de groote machine, kunstmest strooien en delven, zal het uurloon ten minste 25 cent bedragen. De vrouwenloonen dienen twee*

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2