ÏLJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, HET TESTAMENT. No. 23 DINSDAG 25 JUNI 1935. 51 e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Koninkl. bezoek aan Rotterdam. Het is alweer eenige jaren ge leden, dat H. M. de Koningin een bezoek gebracht heeft aan Rotter dam. Er is ir. dien betrekkelijk korten tijd veel veranderd voor de Maasstad, veranderd in zeer ongunstigen zin, in hoofdzaak door de devaluatie in België. Dit sterk de aandacht trekkende feit heeft de oogen tevlns geopend voor de gevolgen daarvan voor Rotterdam. In de Maasstad zelf hebben de kopstukken uit het bedrijfsleven gemeend dat het niet langer ging te berusten, dat men nu wel ge dwongen werd op de groote trom te slaan teneinde belangstelling elders te wekken voor het lot van Rotterdam. En juist daarom heeft het in Rotterdam zoo'n buitengewoon prettigen indruk gemaakt, dat H. M. de Koningin van Haar hooge belangstelling getuigenis heeft willen afleggen. Deze daad zal meer dan welke daad ook, weerklank vinden in ons land. De Koningin heeft aangekondigd, dat Zij een bezoek aan Rotterdam brengt om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de moeilijke omstandigheden waarin de stad en de haven van Rotterdam ver- keeren. De Rotterdamsche burgerij heeft een koninklijk bezoek altijd op zeer hoogen prijs gesteld Maar dit koninklijk bezoek staat stellig vooraan in de rij der bezoeken, omdat het zoo zeer spreekt van medeleven met wel en wee van deze stad. Om half twee kwam Zaterdag de auto van H. M. de Koningin vergezeld van klein gevolg op den Schieweg aan, waar zij door burgemeester Droogleever For- tuyn werd begroet. Onmiddellijk daarop reed de kleine stoet naar den Coolsingel waar voor het Raadhuis werd stilgehouden. Overal langs den weg, waar de stoet passeerde, was de belang stelling groot. H. K. H. Prinses (Engelsche vertaling'. 4) Dus is hij klaar, hè mijnheer, zei P.at', en legde een telegramformulier op het bureau. Dat wist ik nog niet. Ja, pas afgezwaaid, dit semister, in Lonuen, antwoordde Eldrick,terwijl hij ging zitten en een pen van zijn bediende aannam. Een heel knappe, veel beloovende jongeman. Luister eens, Pratt, wij doen verstandig met twee lelegrammen weg te sturer, één naar zijn kantoor, en een naar zijn [a ticulier adres. Je zult ze allcb:i in het boek vinden. Het is nu zes uur, niet? Ja, mis schien is hij al thuis, misschien ook niet. Hij kan al naar huis zijn. Ik zal even de telegrammen opstellen, schrijf jij ondertusschen de adressen en ga er dan mee naar het postkantoor. Als het kar, moeten wij hem gauw hier hebben. Het eene adres is Pompstraat 53, het andere Coburgplein 96, las Pratt tuit het boek voor. Er is een sneltrein die uit Londen vertrekt om acht uur vijftien. Dan is hij voor middernacht hier. O, laat dat maar aan hem over, meende Eldrick. Als hij er morgen ochtend vroeg is, is 't tijds genoeg. Zeg, Prat, sou er een gerechtelijke schouwing noodig zijn Daar had Pratt niet aan gedacht begon haastig te overwegen wat Juliana kwam afzonderlijk aan. Zij kwam per auto met klein ge volg vrijwel gelijktijdig bij het Stadhuis aan. Op den Coolsingel stonden vele duizenden die de Vorstelijke personen hartelijk toe juichten. Nadat de Koningin, de Prinses en het gevolg waren uitgestapt, betraden zij het stadhuis op de Burgerzaal, waar de wethouders en de gemeente-secretaris aan Haar werden voorgesteld. De Koningin en de Prinses begaven zich daarop naar de kamer van den burgemeester, waar de heeren W. A. Engelbrecht, voorzitter van de Kamer van Koophandelmr. K. P. van der Mandele, directeur der Rotterdamsche Bankvereeni- ging en W. H. de Monchy, direc teur van de Holland-Amerika Lijn, in audiëntie werden ontvangen. Door genoemde heeren liet H. M. de Koningin zich voorlichten over den slechten toestand in de Rot terdamsche haven, het bedrijfs leven en de scheepvaart. Om vijf minuten voor half drie werd naar het schoolgebouw aan den Schiedamschen Singel ge reden. Hier was een tentoon stelling ingericht van werkstukken gemaakt door werkloozen. Het gezelschap reed daarna naar de Zeevaartschool. In de school woonden de Koningin en de Prinses de plechtige overdracht bij van een buste van wijlen Prins Hendrik, door het Comité tot Huldiging van de nagedachtenis van den Prins aangeboden aan de gemeente Rotterdam ter plaat sing in de Zeevaartschool. De plechtigheid werd door den directeur van de Zeevaartschool, den heer C. Westerhof met een korte speech geopend, waarna de voorzitter van het Comité de heer H. G. J. M. Drabbe een redevoe ring hield. Het Comité zoo zeide spr. is zeer dankbaar, dat het H. M. behaagd heeft door Hare aanwe zigheid aan deze plechtigheid den hoogsten luister te geven. Spr- herdacht vervolgens Z.K.H. Prins Hendrik, wiens belangstel ling voor de zeevaart en haar hij daarop zeggen zou. Toen kwam juist de dokter binner, om wien hij getelefoneerd had. Hij onderzocht den doode, vroeg aan den klerk hoe het gegaan was, en was tevreden. Ik denk nie% dat er een schou wing noodig is, gaf hij op een vraag van Eldrick antwoord. ik kende den ouden heer heel goed, hij was er veei slechter aan toe, dan hij zelf wilde weten. De inspanning van dat trappenklimmen, en daarbij nog dat hoesten door dien mist, was al meer dan genoeg. Ik heb er niets op tegen een bewijs van overlijden af te gever, zijn dood kan dan gewoon bij den burgerlijken stand worden aangegeven. Het lijk moet maar naar zijn huis vervoerd worden we moeten dis zijn huishoudster waarschuwen. Hij had toch geen familie in de stad, wei Hij heeft me nooit over iemand anders gesproken dan over zijn klein zoon, een advocaat in Londen, ant woordde Eldiick. Ik heb juist een telegram voor hem opgesteld. Hie% Piatt, stuur ze meteen weg. Dan zullen we zien, wat er verder te doen is. Oh, wat ik nog zeggen wou, toen Pratt al bij de deur stond, weet je waarom waarover hij mij wou spreken Ik heb er geen flauw vermoeden van, mijnheer, antwoordde Pratt, Hij stierf net als ik u verteld heb vóór hij iets kon zeggen, Pratt ging naar beneden, de straat op, en naar het telegraafkantoor, geheel in beslag genomen door de eene gedachte t dat hij nu heel alleen het groote geheim kende, De kans waar hij altijd op gehoopt had, was gekomen. En terwijl hij zich voort* opvarenden, bekend was. Oud-leerlingen en leerlingen van de Zeevaartschool hebben mogen ondervinden, hoe warm het hart van wijlen Z. K. H. voor onze Nederlandsche koopvaardij klopte en hebben dan ook zeer scherp het groote verlies, dat de natie trof, gevoeld. Waar de zee genomen had, waar rouw en droefheid heerschte, was wijlen Z. K. H. steeds aan wezig om met zijn woorden van oprecht medeleven troost te bren gen en de behulpzame hand te bieden. Zeer veel is de Nederlandsche zeeman dan ook aan wijlen Z.K H. verplicht. Daarom heeft men dan ook willen getuigen van de plaats, die wijlen Z K. H. in onze harten inneemt. Spr. richtte woorden van oprechten dank aan allen, die hebben bijgedragen om het streven van het Comité te helpen uitvoeren. Voortgaande richtte spr. het woord tot den burgemeester, wien hij als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur de bronzen figuur van wijlen Prins Hendrik in ad- miraaisuniform aanbood en daar bij den wensch uitsprak, dat dit beeld nog eeuwen lang zijn plaats in deze school mocht behouden als blijvende herinnering voor alle koopvaardij-officieren aan een be mind man, in wiens hart een warme plaats was voor de Neder landsche zeevarenden. Na den heer Drabbe hield de burgemeester een korte toespraak, waarin hij namens het gemeente bestuur de buste van wijlen Prins Hendrik gaarne van het Comité aanvaardde. Het bezoek der Koninklijke gasten aan de Zeevaartschool had ongeveer 20 minuten geduurd. De vorstelijke personen stegen weer in de auto's, waarna naar het door jonge werkloozen aan gelegde Museumpark bij het nieuwe museum Boymans «werd gereden. Met groote belangstelling be zichtigden de Koningin en de Prinses dit park, dat nu vrijwel geieed is gekomen en vervolgens spoedde door den dichter wordende mist, herhaalde hij telkens weer een brokstukje uit de zoo kort te voren gevoerde conversatie. Een van de twee, die het gesprek gevoerd hadden, was nu dood, de ander stond nog midden in het leven. En dat was hij zelf. U heeft het toch niemand anders laten zien had Pratt gevraagd. Niemand heeft het gezien en ik heb er met geen sterveling over ge sproken, had Bartle geantwoord. Dus hij alleen in die heele groote stad Barford, hii, Linford Pratt, hij de eenige uit vijt en twintig duizend menschen wist wat Hij wenschte alleen te zijn, hij wilde nadenker, welke mogelijkheden er uit konden voort komen, en uitrekenen, wat ze waard waren. Eén ding wist hij nu al zeker, het moest ten eigen bate worden aangewend. Het was ai over achter, toen Pratt thuis kwam. Zijn hospita, die wist, hoe punctueel Pratt was, stond al op hein te wachten en begon, zoodra zij hem hoorde, haar verontschuldigingen aan te bieaen als het eten soms wat te gaar zou zijn, Pratt, voor wien het diner de eenige stevige maaltijd per dag was, antwoordde, dat hij zoo vurig hoopte van niet, maar dat hij, als het zoo was, er dezen keer genoe gen mee zou nemen. Hij dacht nu aan heel wat anders dan aan eten en wat betreft de afspraak voor dien avond, die had hij al afgezegd, Al zijn tijd, energie en concentratie-ver- mogen moesten aan het geheim wor den besteed, Het was daarom buitengewoon ka rakteristiek van hem, dat hij tóch nog toilet maakte, zich omkleedde, at, aelfs begaven zij zich naar het nabij gelegen openlucht-theater, een werk, dat nog in aar.leg is, en dat eveneens een object is van het Centraal Comité voor Jongere Werkloozen. Ten slotte reden de Hooge Gasten naar het Maasstation. Met den trein van 4.32 uur ver trokken de Koningin en Haar Dochter naar het Loo. Een menschen?edder. In Scheveningen woont een eenvoudige man, die a.s. Donder dag 80 jaar hoopt te worden. Iedereen kent hem, want in zijn lange leven heeft hij vele men schen het leven gered, mèestal met groot gevaar, zelf den dood in de golven te vinden. Want deze man, Cornelis Jacobus Klaa- sen, heeft in storm en noodweer 515 reddingen volbracht. Voor zoo iemand moet men grooten eerbied hebben. Zijn scherpe blauwe zeemans- oogen staan nog levenslustig in zijn bruin verbranden kop, zijn ineengedrongen gestalte is nog vol stoere kracht en denk niet, dat hij -als een vermoeide grijs aard in zijn stoel leunt! Neen, hij is een en al bedrijvigheid en vooral, als het gesprek komt op de „reddings", zooals Klaasen dat noemt, nu, dan raakt hij bijna niet uitgepraatWant de zee heeft nog zijn hart en als er nog eens een beroep op hem werd gedaan, wel, hij zou er nog op los trekken, zoo oud als hij is Klaasen is trotsch op zijn vele medailles, die op zijn borst prij ken. Terecht, want hij heeft ze eeriijk verdiend, in zwaren strijd met de woedende elementen en in voortdurend doodsgevaar. Met zijn schilderijen en platen, die aan den muur hangen, vormen zij dan ook zijn kostbaarste bezit tingen. Avp. Hendrieka van Tussenbroek f Op 80-jarigen leeftijd is te Doorn overleden de bekende componiste van kinderliedjes, me vrouw Hendrika van Tussenbroek. nog een ooger.b'.ik het avondblad in zag, vóór hij het eigenlijke werk ter hand nam. Eindelijk had de meid de tafel af geruimd en was hij alleen in zijn zitkamer. Toen stak hij een pijp aan, maakte een grogje klaar, de eenige luxe, die hij zich eens in de vier en twintig uur veroorloofde en haalde het testamant voor den dag Driemaal las hij het zorgvuldig door en begon dan diep en lang te denken. O.n te beginnen, het testament was een deugdelijk testament, zooals Bartle had gezegd. Niemand kon er met een speld tusscher, komen. Het was abso luut geldg. Niet dat het opgesteld was in de termen, die een notaris zou gebruikt hebben, maar het gaf toch duidelijk en zonder omhaal aan, wat Jan Mailathorpe van plan was omtrent het besteden van z(jn eigendom. Het kói niet duidelijker zijn. De aange wezen executeurs moesten alles te gelde maken en die gelden volgens een vast 11 tn verdeelen. Het was zoo klaar als een klontje. Pralt was een goed kenner van de wet, en wist heel goed wat het Hof zou zeggen, als dit testament ter bespreking zou voorge bracht worden. Ten tweede.' het was écht. Hon derden konden zweren, dat dit Malla- ïhtrpe's handteekening was, of Gauk- rouger'a, duizenden konden getuigen voor de echtheid van die van Mars hall, want als kassitr werd zijn hand teekening wijd en zijd verspreid. Neen, er behoefde maar een ding gedaan te worden, het testament in handen geven van de executeurs en dan Op de derde plaats liet Pratt zijn gedachten gaan over de twee execu teurs, Bekends lui la Barford, be§ Hendrika van Tusschenbroek was in haar jeugd leerlinge van Richard Hol te Utrecht. Zij gaf privaatlessen (piano en koorzang) op verscheidene scholen, doch verwierf eerst groote bekendheid en de warme genegenheid van talloos velen door haar kinder liedjes, tweestemmige liederen, meerstemmige koorwerken en ook operettes. Een van haar laatste groote werken was het zangspel „De schoone in het slapende Bosch", welks uitvoering een van haar liefste wenschen was, die tien jaar geleden in vervulling ging toen de eerste uitvoering onder haar persoonlijke leiding plaats vond in den Utrechtschen Schouw burg. Tot haar groote vreugde werd deze première gevolgd door groeiende reeks van uitvoeringen in het geheele land. Met haar dood is een rijk en artistiek leven afgesloten. Politietroepen. Naar men aan de „N. R. Ct." schrijft, bestaat het plan bij de Regeering, om het korps politie troepen uit te breiden en daarvan een deel te bestemmen voor de bewaking van de toegangswegen aan de grenzen van ons land. Het korps 'zal onder recht- streeksche bevelen staan van den Minister van Defensie. Voor groote gezinnen. De Ned. Roomsch-Kath. Bond van Groote Gezinnen heeft in een adres aan den Minister ge vraagd om le vermindering van perso- neele belasting (10 pet. per min derjarig kind), en 2e op invoering van een vrij gezellenbelasting tot goedmaking van het tekort door de vermin dering van den len maatregel ontstaan. Te veel pluimvee. Op de vragen van den heer Van Rappard betreffende hetver- leenen van steun van Regeerings- wege ter verbetering van den pluimveestapel hier te lande, trekkeüjk jon?, zoo ongeveer veertig. En werkzame kerels. Buitengewone voorstanders van goed onderwijs, dat was de reden waarom Maiia.horpe hén had uitgekozen. Wyatt had de autoriteiten jarenlang lastig gevallen over het oprichten van handelsscholer, Chariesworth was een groot voorvech ter voor ambachtsonderwijs. Zij zou den huizenhoog springen als zij hoor den dat nu eindelijk de noodige fond sen beschikbaar waren om hun idealen te verwezenlijken, en als zij geweten hadden, dat er een testament bestond, zouden zij Normandale Grange en de heele fabriek afgebroken hebben om het te vinden. En dan de uitwerking? Wat zou er gebeuren als hij hef testament openbaar maakte Pratt, zooals trou wens iedereen, had de Mallathoipe- arfaire met veel belangstelling gevolgd. Alleen omdat het als een paai boven water stond, dat er geen testament was, had het zoo weinig tijd en moeite gekost om Harold en Nesta de be schikking te geven over de nalaten schap. En wat was die waard Wat voor een som zouden de tx cuteurs aan burgemeester en wethouders heb ben kunnen ter hand stellen, als het testament dadelijk bekend gemaakt was Pratt, volgens hetgeen hij zich nog kon herinneren, maak e een vlugge berekening. Hij meende, het zou ora en nabij f 3.000.000 geweest zijn. En dit nu was hij ten laatste waar hij wezen wilde, dit zouden die jonge lui verliezen als hü de vondst openbaar maakte. (Wordt vervolgd). «x. COURANT

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1