Landbouw. Gemengd Nieuws. Volkenb.-aangelegenheden Antho ny Eden zich eerstdaags naar Parijs zal begeven. Het tot stand komen van het vlootaccoord beteekent een groot succes voor de Duitsche diplo matie, die er in geslaagd is op nieuw een wig te drijven tusschen de bondgenooten van Stresa. Het is verbazingwekkend, zoo snel zich in deze dagen de politieke constellatie wijzigt. Van een vaste lijn is nergens sprake en de op- portuniteits-politiek viert hoogtij. Als twee of meer landen den eenen dag besluiten tot een ge meenschappelijk optreden in een bepaalde kwestie, ligt de zaak den volgenden dag bij wijze van spreken alweer uit elkaar. Aldus wisselen toenadering en afstooting elkaar voortdurend af. Ook Al bion betoont zich daarin een baas. De opgenomen bemiddelaarsrol schijnt in zich te sluiten een doorloopende wisseling van voor keur voor het een of andere land. In de eerste jaren na den oorlog, toen de bewondering voor den Franschen bondgenoot aan het slijten raakte viel een onmisken bare voorliefde jegens het onder het vredesverdrag zuchtende Duitschland te bespeuren. Die voorliefde verdween snel, zoodra 't nationaal socialisme aan de macht kwam, maar nu blijkt, dat dit een kracht vormt, waarmee terdege rekening dient te worden gehouden, wekt Londen den in druk verheugd te zijn, dat het Derde Rijk bereid is met zich te laten praten. Alles bijeen genomen doet de handelswijze der Britsche regee ring de gedachte opkomen, dat men er te Londen op uit is den weg van den minsten weerstand te volgen. Dit "geldt vooral ook ten aanzien van het thans ge sloten vloot-accoord. Hierdoor toch wordt Berlijn gebonden en men rekent er waarschijnlijk in Downingstreet op, dat de Fran schen zich wel bij het voldongen feit zullen neerleggen. Inmiddels concentreert de Brit sche aandacht zich voor een groot deel op de verbetering der be trekkingen met de Vereenigde Staten, mede als gevolg van de gebeurtenissen in het Verre Oos ten. In samenwerking met Was hington hoopt men in staat te zijn, de aan de Oosterkim opdui kende gevaren tijdig te kunnen bezweren. De Z. L. M Aan het kort verslag van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Land bouw Maatschappij, gehouden op 17 Juni 1935 te Middelburg, is het volgende ontleend Zaadteelt. De drie centrale landbouworga nisaties hebben bij den minister een voorstel ingediend tot het steunen van de teelt van radijs-, spinazie-, blauwmaan-, kool- of raapzaad, om den uitvoer van deze zaadsoorten in stand te houden. Men wil, dat genoemde zaden worden gesteund met een bepaald bedrag per 100 KG., waardoor het mogelijk wordt concurreerend te exporteeren. Dientengevolge heeft het Land bouwcrisisfonds voorgesteld om voor de gewassen, die in plaats van de genoemde zaden zouden worden verbouwd, geen steui - uitkeering te doen, terwijl tevens aan monopolieheffing op de meer dere invoer van granen, een grooter bedrag zal worden geïn casseerd. Uiteindelijk zal dit een voor deel voor het Landbouwcrisisfonds opleveren. Uitvoercontróle uien. De Directeur generaal van den Landbouw heeft aan de Land bouworganisaties medegedeeld overtuigd te zijn dat in de uit v >ercontröle op uien, welke door net Uitvoer-Controle-Bureau (U C. B.) wordt geregeld, de be langhebbende telers niet voldoen de medezeggenschap hebben en heeft daarom voorgesteld de uit voercontróle voor uien op te dragen aan een commissie. Deze commissie zou dan be staan uit 4 leden-exporteurs en d-producent, welke worden aan gewezen door het U. C. B., ter wijl de landbouworganisaties 3 ^roducentleden zullen aanwijzen. Vlet voldoenining heeft het Dag. 3estuur van de Z. L. M- van dien maatregel kennis genomen. Invoer vleesch. In verband met de huidige zeer moeilijke positie van de veehou derij in ons land werd de invoer van vleesch inzonderheid uit De nemarken en Argentinië opnieuw in bespreking gebracht. Hoewel tegenover den invoer van Deensch vleesch in ons land een niet onbelangrijke export van landbouwproducten uit Nederland naar Denemarken staat, was het Dag. Bestuur van oordeel dat maatregelen tot beperking van de invoer van vleesch noodzakelijk moeten worden geacht, gezien het groote overschot aan vleesch dat Nederland reeds heeft zonder de bedoelde invoer. Besloten werd daarom het andbouw-Comité te verzoeken krachtige pogingen in het werk te stellen om den invoer van vleesch te doen vermindereu. Pachtwet. Het Dag. Best. heeft het nieuwe ontwerp-pachtwet besproken en nader in studie genomen. Tevens werd besloten het ontwerp in de eerstvolgende Hoofdbestuursver gadering te behandelen. Uitkeering Schapenfonds. Met instemming werd vernomen dat de landbouworganisaties zich tot den Minister hebben gewend met het verzoek de uitbetaling van het z.g. Schapenfonds 1933 zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. Varkensstapel. Bij de gewijzigde crisisbeschik king 1933 11 zijn aan de provin cie Zeeland slechts 37.810 varkens zwaarder dan 20 K.G. toegewezen, tegen het vorige jaar 55.000. Het Dag. Best. was van oordeel, dat deze beperking van 31 pet. voor Zeeland onaanvaardbaar is. In een uitvoerig gedocumen teerd schrijven heeft de Z. L. M. met de andere landbouworgani saties zich tot den regeerings- commissaris voor de Akkerbouw en de Veehouderij gewend om de onmogelijkheid van deze beperking aan te toonen, daar alleen reeds voor de huisslachtingen 40.000 varkens noodig zijn. Met den meesten aandrang werd dan ook verzocht het aantal varkens boven de 20 KG. voor de Provincie Zeeland zoodanig te verhoogen dat het toewijzen van varkens aaa de individueele varkenshou ders mogelijk wordt. Besloten werd namens de Z.L.M. een tweetal leden af te vaardigen, die bij het Landbouw-Comité een wijziging van de genomen maat regelen zullen bepleiten. Spekproductie. Instemming is betuigd met het rapport van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, over de spekproductie, mits de huisslach ting en het mesten van oude beren en zeugen zooveel mogelijk blijft zonder verhooging van de heffing. Verlaging vaste lasten. Kennis werd genomen van het schrijven van de landbouworga nisaties aan den Raad van Mi nisters inzake het nieuwe bezui- niginsontwerp. In het schrijven betuigen de organisaties haar leedwezen dat de verlaging der vaste lasten in het nieuwe bezui- nigingsontwerp niet isopgenomen. Zij dringen er op aan zoo spoedig mogelijk voorstellen in te dienen tot verlaging der vaste lasten, daar verlichting voor verschillende bevolkingsgroepen dringend noo dig is. Tuinbouwcommissie. In verband met de aansluiting van verschillende tuinbouwveree gingen bij de Z. L. M. werd be sloten een reorganisatie van de Tuinbouwcommissie voor te be reiden. Er wordt dan aan de Z. L. M. een afdeeling Tuinbouw toegevoegd, welke inzonderheid de belangen der leden-tuinbou wers zal behartigen. Algemeene Vergadering Z.L.M. Besproken werd de regeling der te houden Hoofdbestuurs- en Algemeene vergadering, welke op 9 en 10 Juli a.s. te Axel zullen worden gehouden. Ongetwijfeld zal het op de algemeene verga dering waar de Heer Smid, oud referendaris bij de Directie van den Landbouw een inleiding zal houden, niet aan belangstelling ontbreken. Medegedeeld werd, dat de op gave voor de rijtoer de gestelde verwachtingen reeds overtreft. AXEL, 21 Juni 1935. De verkiezingen hebben hier een kalm verloop gehad, ondanks het feit, dat voordien tal van pam fletten zijn verspreid met een minderwaardigen inhoud. Maar ja, ook hier geldt, dat het vat geeft, wat het inhoudt. Betrekkelijk vroeg was de uit slag bekend en konden we onzen lezers in uitvoerige specificatie den uitslag per bulletin mededee- len, zij het ook, dat enkele cijfers van het officieele getal afweken, of vergeten waren te corrigeeren. Voor de juiste getallen verwijzen we nu naar de bekendmaking van het Hoofdstembureau, dat heden officieel den uitslag vast stelde. Hoofdzaak was wie zijn ge kozen en dan is de uitslag aldus Van lijst 1 (Chr. Hist.) de hrn. P. J. van Bendegem (aftr.) er. P. de Jonge van lijst 2 (St. Ger.) geen van lijst 3 (Roomsch Kath.) dhrn. C. T. van de Bitt en B. Seghers (beiden aftr.); van lijst 4 (S.D.A.Pdhrn. C. Hamelink aftr en C. van Bendegem; van lijst 5 (vrije lijst) dhr. A. T. 't Gilde (aftr.); van lijst 6 (anti rev.) dhrn. J. üggel, F. Dieleman, A. P. de Ruijter (aftr.) en J. Fanoy; en van lijst 7 (vrije lijst) dhrn. A. van 't Hoff en A. P. Essel- brugge. De politieke samenstelling van den Raad wordt dus 8 rechts en 5 links. De vraag is r.u, wie worden wethouder? Van dhr. Oggel is wel vaststaand, dat hij herkozen wordt, maar omtrent no. 2 worden verschillende gissiqgen gemaakt. Dat hangt natuurlijk voornamelijk af van de beslissing, die de anti-rev. raadsfractie neemt, Intusschen treden niet in den Raad terug dhrn. I. de Feijter, J. de Feijter, A. Hamelink, C. van Kam pen en A. Verschelling, voor wien we vijf andere gezichten in den Raad zullen aantreffen, nl. dhrn. C. van Bendegem, A. P. Essel- brugge, J. Fanoy, A. van 't Hoff en P. de Jonge. Ook nu is weer gebleken, hoe het op één stem kan aankomen. Bij eventueele herkiezing van den heer I. de Feijter, wat met 21 stemmen meer het geval was ge weest, zou de vrije lijst van 't Hoff geen tweeden zetel hebben verkregen, omdat zij een stem minder had dan de Kath. lijst vergelijk lijsten 3 en 7. En dus is het altijd geraden, tot den laatsten man op te komen, wat gezien het getal thuisblijvers nu niet het geval is geweest. Gisterenavond werd ten stadhuize alhier onder leiding van den EdelAchtbaren heer Burge meester vergadering gehouden van het crisis-comité, dat belast is geweest met de organisatie van de zgn. crisisbazar. Deze vergadering werd voornamelijk gehouden om de financiëele eind resultaten vast te stellen, die we hier blijkens ontvangen gegevens laten volgen. De netto-opbrengst bedroeg f886 18 en een halve cent. De winnaars van het kruis woordenraadsel waren: le prijs f 10, Leentje van Alten, Spui, 2e f5, Willem Oostdijk, Sluiskil en 3e f 2.50, P. Verschelling, Scha penbout. Voorde kinderen: le prijs f 5, Kaatje Oppeneer, Spui, 2e f 2 50, Pieter Bakker, Magrette en 3e C. Rombout, Koewacht. Gezien het mooie resultaat en het feit, dat de crisis helaas nog niet ten einde is, werd aan het eind der vergadering de mogelijk heid besproken, om ook hier ter stede te komen tot het houden van een oliebollendag. Een com missie werd benoemd om deze zaak te overwegen en desge wenscht te regelen. Ondanks het begin van den zomer, volgens de kalender op heden, is het weer nog niet zomer- achtig. Gisteravond moest hit concert van „Concordia" wegens den regen worden uitgesteld. Als het nu goed weer is,, zal het concert vanavond worden gegeven. Mej. J. P. W. Oggel alhier, slaagde te Middelburg voor het examen nuttige handwerken. De heer M J. van den Berg, bouwkundige alhier, slaagde deze week te Arnhem voor het examen beton-technicus. Geslaagd te Rotterdam voor het diploma Ned. Handelscor respondentie de heerj.de Coninck Czn. alhier. V. V. V. nieuws. Het 2e zomeravondconcert te organiseeren door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer zal gegeven wor den door de Harmonie van Schoon- dijke. Dit gezelschap behaalde bij het in Mei gehouden concours te Hoofdplaat den len prijs in de afdeeling „Uitmuntendheid" en werd begiftigd met een eereprijs, uitgeloofd door den Commissaris der Koningin. De datum voor bedoeld concert is vastgesteld op Donderdag 11 Juli ter gelegenheid van den te houden Fokdag. We kunnen daaruit de conclusie trekken, dat ook dus bij die voor al voor de landbouwers van hier en uit de omgeving feestelijke ge legenheid V. V. V. het hare bij draagt, om de tentoonstelling enz. zooveel mogelijk op te luisteren en de vreemdelingen binnen onze gemeente te houden. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, is het concours- hippique, dat met den 2e Pink sterdag 1.1. is gehouden, nu juist geen financieel voordeel geweest voor V. V. V. Men spreekt van een tekort van f 180, voorname- ijk als gevolg van het bedrag van f 181. dat men aan verma kelijkheidsbelasting in de gemeen tekas heeft moeten storten. Inder daad geeft dit feit te denken en is het o.i. wel gewettigd om maatregelen te treffen, dat we die speciaal Axelsche attractie mogen behouden en voortzetten zonder een zoo groot financieel risico. Gemeenteraadsverkiezingen. HOEK. 1398 Geldige stemmen 1 Vrije arbeiderslijst (A. Meertens) 305 2 Staatk. Geref. 210 3 S.D.A.P. 185 4 Vrijheidsbond 240 5 Vrije lijst (H. Dekker) 82 6 Chr. Hist. 167 7 Anti-rev. 209 Gekozenvan lijst 1 A. Meer tens en Joz. de Kraker, van lijst 2 J. A. Meertens, van lijst 3 Jac. den Hamer, van lijst 4 J. D. Haak, van lijst 5 geen. van lijst 6 D. J. Jansen en van lijst 7 P. Scheele Az. TERNEUZEN. Aantal kiezers 5858. Uitgebracht 5274 st. Van onwaarde 208. Geldig 5066. Anti-Rev. 414 st. Chr. Dem. 181. Staatk. Geref. 383. Vrije Kath. (lijst Colsen) 550. R.-K. Staatspartij 408. Chr. Hist. 705. SD.A.P. 1058. Vrijheidsbond 899. Vrije a.-r. (lijst Scheele) 468. Gekozen de heerenJac. den Hamer, aftr., A.-R., H. J. Colsen, aftr. en P. B. Geenevazen, vrije R.-K., J. Duurinck, R.-K., D. E. de Kraker en D. van Aken, aftr, Chr. Hist., L. J. van Driel, aftr., J. N. 't Gilde en M. de Vos, S. D. A. P., P. van Cadzand aftr., St. Geref., L. J. Geelhoedt, aftr., C. A. Verlinde, aftr., en N J. S. Lambrechtsen van Ritthem, Vrij heidsbond, D. Scheele Az., aftr. en A. de Bruijn, aftr., vrije A-R Predikbeurten te Axel. ZONDAG 23 JUNI 1935. Ned. Herv. Kerk. Voorn». 9V« ure Dï. Van Oeveren Nam. 2 Ds. Piaggemars van Sluiskil. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Pos'. Nam. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Lgeskerk, Nam. 2.30 Een ton verduistferd. Bij de controle van de boeken van het plaatskaartenbureau van het station der Nederlandache Spoorwegen te Haarlem, werd ontdekt, dat een bedrag van ruim ƒ100 000 verduisterd was. Da chet-commie8 L. is dadelijk ge- schorscht, waarna een uitvoerig onderzoek in de boeken begon nen is. De betrosken ambtenaar, een man met bijna 40 dienst jaren,- is te zijnen huize aangehouden en op het politiebureau opgeslo-"' ten. Hij beeft bekend, een be drag van om en nabij een ton in den loop van het jaar te heb ben verduisterd. De verduistering is door val- sche boekingen gepleegd, terwijl de schuldige, die zeer vertrouwd is met zijn werk, telkenmale kans zag de verschillende con troles vanwege de directie of deü stationchef te mislejden. Naarmate de man echter door mislukte speculaties meer en meer in geldverlegenheid raakte, werd hij onvoorzichtiger, zoodat tenslotte wel alles aan het licht moest komen. Bij zijn verhoor heeft de amb tenaar een bedrag van ongeveer ƒ100.000 genoemd, doch het vermoedt n bestaat, dat dit veel hooger is. Hij heett bovendien medegedeeld, geen medeplichti gen te hebben gehad. Onder het personeel van het station en van het plaatskaarten bureau in het bijzonder, heeft de tijding van de schorsing uiteraard groote beroering ge wekt, vooral waar de heer L. altijd een prettig collega is ge weest. Woensdag is brand uitge broken in de electrische zakken- stopperij van de firma W. Smal te Rotterdam, in een groote houten loods gelegen tusschen talrijke panden van de Djjkstr., Lige Oostzeedijk en het voor malig kantoorgebouw van het ölectrieiteiisbedrüf. Iu de loods bevonden zich groote partyen zakken en een aantal machines. Ook de aangrenzende woningen liepen groot gevaar. Van twee étages brandde het platoud weg, op de tweede étage de achterka mer gedeeltelijk en op de eerste é.age de achterkamer geheel. De loods is platgebrand. Verzeke ring dekt de schade. Laffe aanranding. Onder Beuuingen, bij Nijmegen zijn de 4 gebroeders Klaassen, die van de kermis te Weurt huis waarts keerdeD, onverwacht door 8 mannen, die langs den weg in hinderlaag lagen, aangevallen. Met stokken en messen gingen zij de gebr. K. te Hit. Eén hun ner, T. K., werd door messteken zeer zwaar gewond aan linker wang en maag. Twee der 3 overi gen kregen lichte verwondingen terwjjl de vierde tijdig de vlucht kou nemen. De daders sloegen na het gebeurde op de vlucht. Hevig bloedend kwamen de slachtoffers thuis. Onmiddeilijk waarschuwde men een dokter. De toestand van T. K. was levens gevaarlijk. De politie, die een uit gebreid onderzoek instelde, mocht er in slagen, de aanranders aan te houden. Tot hen bebooren da twee gebr. H., zekere T,, zekere D. en een Duitscher, allen woon achtig te Bauningen. De aanlei ding tot deze daad schijnt gele gen te zijn in een oude veete. Is de safe safe Te Wormerveer is groote op winding veroorzaakt door het spoorloos verdwijnen van den directeur van het kassierskaotoor den heer J. Schaap Lzn. Maandagmiddag is deze met zijn auto vertrokken, zonder ach' terlating van adres. Kort na zijn verdwijning kwam een bediende der N V Stroom verkoop Maat schappij het sate-loket dier maat schappij controleeren. Dit loket waarin een bedrag van 200.000 gulden aan effecten geborgen was geweest, bleek leeg te zijn, In hoeverre ook andere cliön- ten zijn gedupeerd, moet nog nader worden onderaocht,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2