Landbouw. DE RAADSVERKIEZING. Desgevraagd laten we hier in verband met de stemming voor de Gemeenteraadsleden volgen de uitslag der stemming op 10 Juni 1931 voor den Gemeenteraad en die op 17 April 1935 voor de Prov. Staten, in de verschillende stemdistricten alhier. LIJST ar z d u «c H O H VrJJheidsbond 1931 1935 123 84 80 70 40 49 25 18 268 221 Vr(je Katholieken 1931 1935 65 28 34 12 38 12 38 3 175 55 Christ.-Hist. 1931 1935 32 82 73 155 120 203 58 107 283 547 Roomsch-Katholieken 1931 1935 83 162 48 84 50 93 27 63 208 402 Anti-Revolutionairen 1931 1935 101 112 172 222 209 240 313 326 795 900 S D. A. P. 1931 1935 55 73 126 185 61 93 19 37 261 388 Staatk. Geref. 1931 1935 32 33 45 30 51 54 30 45 158 162 N. S B. 1935 70 48 34 15 167 VrJJz.-Democraten 1935 10 24 9 1 44 HJst 't Gilde 1931 134 146 138 62 480 tocht naar Caïro reeds gebleken was, dat men het toestel, wat den koers betreft, in zeer ongunstig weer zelfs met twee man niet steeds houden kon, en daarbij veel hoogte verloor. Nadat het rapport nu den ver- moedelijken vorm van de botsing met de aarde, als gevolg van het vorenstaande, vermeldt, zegt het, dat de meest voor de hand lig gende onderstelling is, dat het den piloten niet mogelijk geweest is zich voldoende aan den invloed van bij zulke buien voorkomende dalende luchtstroomen te onttrek ken, dat zij de besturing met het verticale roer zijn kwijt geraakt en dat er niet aan landen te denken viel, zoodat ze met een eigen snelheid van ten minste 225 km/ii den grond raakten. Onderscheidene aanwijzingen zijn er voor de commissie, dat men het toestel niet meer op voldoende wijze kon besturen. Blikseminslag? De onderstelling, dat de piloten door blikseminslag verdoofd of gedood zijn en dat het toestel aldus onbestuurd naar omlaag ging, acht de commissie mogelijk, althans niet met zekerheid uitge sloten, doch wel onwaarschijnlijk. Kwaadwilligheid Van kwaadwilligheid of mis daad kwam geen enkel positief feit ter kennis van de commissie. Conclusie der Commissie. Als hoofdoorzaak moet worden aangezien het buitengewoon on gunstige weer, waarin het vliegtuig zich bevond. Waarschijnlijk hebben tot het ongeluk bijgedragen de minder gunstige vliegeigenschappen van het toestel in zeer slechte weers gesteldheid en de nog geringe praktijk, die de piloten met het toestel verkregen hadden. De mogelijkheid van bliksem inslag en dientengevolge van plotselinge verdooving of dood van de piloten is als oorzaak van het ongeval evenwel niet uitge sloten. De commissie vereenigt zich dus in hoofdzaak met de door dr. Van der Maas in zijn rapport neergelegde conclusies, luidende Conclusies-v. d. Maas. 1. De oorzaak van het ongeval is hoogstwaarschijnlijk niet gele gen in brand, breuk of bliksem inslag in de lucht, zoomin als in storingen van technischen aard 2. Het moet waarschijnlijk worden geacht, dat de zeer on gunstige weersomstandigheden tezamen met minder gunstige vliegeigenschappen van het toestel in zware remous en vermoeidheid van den vlieger geleid hebben tot de botsing met den grond, die de catastrophe tengevolge had, Gehuwdensteun aan werkloozen. De minister van sociale zaken heeft besloten, de bepaling om trent het verleenen van steun aan diegenen, die tijdens werkloosheid zijn gehuwd, te wijzigen. Tot dusver werd de methode gevolgd, dat met betrekking tot de tijdens werkloosheid gehuwden een da tum werd vastgesteld, waarvoor men gehuwd moest zijn om voor gehuwdensteun in aanmerking te komen. Deze datum werd na verloop van tijd verschoven, waardoor dan op een bepaald oogenblik zij, die na bedoelden datum gehuwd waren, gehuwden- steun ontvingen. Als datum waarvoor men ge huwd moest zijn, gold sinds de laatste wijziging 1 April 1934. De minister van sociale zaken heeft thans bepaald, dat aan hen, die tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, geen gehuwden-uitkee- ring mag worden verstrekt dan nadat zij een jaar gehuwd zijn of na hun huwelijk drie maanden in het vrije bedrijf hebben ge werkt. Gehandhaafd is de be paling, welke reeds bestond, dat zij, die na hun huwelijk kostgan- gerssteun ontvingen, dien kunnen behouden zoolang zij ingevolge het vorenstaande nog niet voor gehuwdensteun in aanmerking komen. De Belgische Koningskinderen. De kinderen van het Belgische koningspaar komen, naar wordt gemelü, Maandag a. s. bij den burgemeester van Noordwijk lo- geeren. Het K.L.M.-vliegtuig „Koe- tilang", de eerste der nieuwe Douglas-Fokker-machines, in den versnelden dienst op Indië, is gisteren onder commando van Scholte met 5 passagiers op Schiphol geland. De toekomst van onze veehouders (Ingezonden) Daar de algemeene toestand voor de veeboeren nog steeds slechter wordt en de vooruitzich ten weinig hoop op beterschap bieden, meen ik dat een gezamen lijke actie van alle belanghebben den thans uiterst noodzakelijk is. Een verdere beperking en een nog sterkere inkrimping zal den boerenstand gevaarlijk verzwak ken en een absoluut chronische verarming tengevolge hebben. Een andere richting moet ge kozen worden. Met grooter élan moet men zich instellen op de productie van nieuwe artikelen op de propaganda in 't buitenland, opdat tot zelfs in China en Al banië de roem van onze produc ten verkondigd worde. „Deze theorie is goedkoop", zult ge zeggen. „Wij willen dit ook, doch de praktijk is iets moei lijker". Volkomen waar. Toch geloof ik, dat wanneer alle krachten en alle organisaties zich solidair ver klaren en intensief volgens een vast omschreven program g^an werken, er nog veel te bereiken is. Om het vraagstuk klaar en hel der voor te stellen, laat ik hier onder eenige punten volgen die een deel van het program zouden kunnen uitmaken. Ie. Stichting van een labora torium voor researchwork (onder zoekingen). 2e. Uitbreiding van propagan da in binnen- en buitenland' (Voor al in onze koloniën). 3e. Instelling van premies voor de uitvinding van een nieuw han delsproduct. 4e. Toevoeging van één of meer eminente personen aan de handelsconsulairer. dienst, speci aal voor de zuivelbe[angen. 5e. Inrichting van een toon zaal in alle consulaatgebouwen. 6e. Verlaging van den bin- nenlandschen boterprijs tot iets boven den kostprijs. 7e. Verplichting boterverbruik Ziekenhuizen, leger en Marine. 8e. Oplegging van de ver plichting aan hotels, restaurants, koek- en banketzaken om bij ge bruik van margarine in hun eet bare waren dit te vermelden aan den ingang van het gebouw, zoo als dit'thans wettelijk is voorge schreven bij winkeliers. 9e. Verplichting voor alle fabri kanten van koek, biscuit enz. in het geval zij margarine verwerken hiervan mededeeling te doen op de verpakking. 10e. Beschikbaarstelling van een zeker kwantum boter tot de laagsten exportprijs aan alle vee houdersgezinnen. 11e. Kleuring der margarine op een wijze waardoor het ver schil tegenover natuurboter dui delijk zichtbaar is. Korte toelichting op enkele programpunten Punt 1 Voor rubber nikkel er.z. bestaan researchbureaux die schit terend werk verrichten, waardoor genoemde artikelen uitgebreider toepassing hebben gevonden en waarvan dientengevolge de aan wending buitengewoon is toege nomen. Philips Bayer enz. zouden wegkwijnen, wanneer zij hun la boratoriums zouden opheffen. Punt 2. Indien men het par ticulier initiatief stimuleert en de knappe koppen van Nederland aan 't werk stelt, zal men verrast zijn over de resultaten. De waar de van een uitvinding kan even tueel b.v. na een jaar door een speciale commissie vastgesteld worden. Pur.t 3. Wat Philips alleen kan, moet toch zeker mogelijk zijn door de gezamenlijke zuivel- belangen in Nederland. De hee- ren van die Kamers van Koop handel, die straks op non-activi teit komen, zouden prachtig naar 't buitenland gedirigeerd kunnen worden om aldaar onze belangen te behartigen. Ter gedeeltelijke bestrijding der kosten zou de exporteur door deze instantie b. v. belast kunnen worden voor 1 pet Punt 6. Bij een boterprijs van 60 cent per pond is de melk- waarde c.a. 4 cent per Liter voor de boeren, die aan de fabriek leveren en 4Vs voor den zelfkar- ner. Voor dezen prijs wil de veehouder gaarne zonder steun zijn product leveren, dus is het onnatuurlijk en niet juist om door een kunstmatig hoogeren prijs den afzet te belemmeren. Het is typeerend dat men in Engeland gedurende 1934 per hoofd ge middeld 11 K.G. roomboter ge consumeerd heeft, terwijl in ons land dit verbruik slechts 7 K.G. per hoofd van de bevolking was. Laat de regeering alleen het verschil op den exportprijs be talen en een toeslag geven op de kaas, welke voor een groot ge deelte kan betaald worden uit exportrechten, die voor uitvoer naar bepaalde landen geheven worden. Punt 7. Dat men in vele ge vallen zieken en zwakken nog steeds ons edelste product ont houdt, druischtin tegen allemoraal en logica en is lijnrecht in strijd met de bedoeling om kranken datgene te verstrekken wat nood zakelijk voor hen is. In Frank rijk geeft men den soldaten per dag 1 Liter wijn. In dezelfde lijn en met beter resultaat zou men toch ook onzen soldaten natuur boter kunnen verstrekken. Punt 8 en 9. Veevoederfabri kanten zijn verplicht bij bereiding van varkensvoer enz. de ingredi ënten, welke in het voeder aan wezig zijn, te vermelden. Is het nu logisch, dat voor menschelijk voedsel deze wet niet geldt? Hier is toch een schromelijke leemte in de wet die ten spoe digste weggenomen dient te worden. Punt 10. Het komt veelvuldig voor dat een veehouder uit finan- cieele noodzaak margarine koopt voor een veel hoogeren prijs dan die waartegen zijn eigen gepro duceerde roomboter verkocht wordt naar 't buitenland. In Israël gold de wet„Gij zult den dorschenden os niet muilbanden". Evenzoo moet toch zeker den producent de ge legenheid geboden worden zijn eigen product tot den laagsten verkoopsprijs te koopen, teneinde in de behoeften van eigen gezin te kunnen voorzien. Tenslotte Juist las ik in de „The Norwegian Journal of Com merce and Shipping", dat Noor wegen de export van kaas, die in 1930 626.012 K.G was, heeft opgevoerd tot 2.004.730 K G. in 1934. Men exporteert thans naar 50 landen. De kwaliteit staat onder scherpe contröle waardoor men een hooge standaardiseering, aangepast aan de behoefte van elk land, heeft verkregen die het product in het buitenland popu lair heeft gemaakt. Ziedaar een klein voorbeeld 't welk ik voor Holland ook zou wenschen. Na deze uiteenzetting zou ik het op prijs stellen dat een ieder die voor mijn idee voelt, mij schrifte lijk zijn adhaesie zou willen be tuigen. Critiek of aanvulling wordt gaarne aanvaard. Daar minister Steenberghe in een vergadering van werkgevers heeft verklaard, praktische wen ken op prijs te stellen, wil ik dit program, ondersteund door Uw bijvalsbetuigingen, in requets- vorm thans aan zijn opvolger doorzenden. De belangen staan op 't spel van een paar honderduizend boe ren, van hun arbeiders, van ieder, betrokken bij de Zuivelindustrie, van de importeurs van en de handelaren in veevoederproducten en verder van allen, die door de zen tak van nijverheid direct of indirect een middel van bestaan vinden. Pract'sch houdt de welvaart van de Nederlandsche bevolking ten nauwste verband met het veehoudersbedrijf en daarom ver zoek ik U beleefd doch zeer dringend deze actie door Uw schriftelijke instemming te onder steunen. AXEL, 18 Juni 1985. De gemeenteraadsverkiezing van morgen schijnt, te oordeelen naar de vele en vaak venijnige strooibiljetten die worden ver spreid, in het teeken van den strijd te staan. We willen voor den goeden gang van zaken slechts dezen raad geven Maak gebruik van uw recht en doe uw plicht door ter stembus te gaan, het hokje rood te maken voor den candidaat, die volgens Uw oordeel het beste het gemeente belang en Uw belang zal behar tigen en laat Uw tegenstanders met rust. Donderdagavond om half 9 zal door Concordia op de Markt een marschconcert worden ge geven met het volgende pro gramma 1. Souvenir de Beersse. 2. Anny. 3. Daar komen ze aanl 4. Colonel Bogey. 5. Koning Voetbal. 6. Ons groot feest. 7. Les Saltimbanques. 8. Burgemeester van Sonsbeek. 9. Gandria. 10. Mont la Ville. Dit zal dan het eerste zomer- concert zijn, dat door Concordia onder haar nieuwbenoemden directeur, dhr. A. J. Schieman, zal ten gehoore worden gebracht. Na een proeftijd van 6 maanden werd de heer Schieman vorige week bij de gewone repetitie iiwi1 bijzijn van het bestuur der ver- eeniging geïnstalleerd. Het eerst werd de nieuwe directeur toege- sproken door den heer J. Buma', als voorzitter van Concordia, die in den korten tijd, dat hij met den heer Schieman alhier heeft samengewerkt, dezen heeft leeren kennen en waardeeren evenals de overige leden van het bestuur en de werkende leden, die hier van blijk hebben gegeven door den heer Schieman na rijp over leg als directeur te benoemen en hier alzoo sprake is van een uitzondering op den regel, nl. dat een profeet in eigen land niet wordt geëerd. Spreker hoopt, dat de heer Schieman lange jaren tot heil der vereeniging werkzaam moge zijn. Hierna richtte de heer J. S. J. Wijna als vertegenwoordiger der werkende leden een kort woord tot den heer Schieman. Hij wees er op, dat het vertrouwen in zijn persoon den doorslag tot de be noeming had gegeven en sprak den wensch uit, dat de heer Schieman zich zou bekwamen tot een waardig opvolger van zijn voorganger. Na een „lang zal hij leven* dankte de heer Schieman voor het in hem gestelde vertrouwen en beloofde zijn beste krachten aan zijn nieuwe taak, die hij als een zeer eervolle beschouwt, te zullen geven. We hopen, dat het weer ten gunste mag keeren en dit concert nog dezen zomer door verschei dene zal worden gevolgd. De op Donderdag 11 Juli alhier te houden fokdag, zal door den heer Commissaris der Ko ningin in Zeeland officieel wor den geopend. Dank zij een flink aantal inzendingen belooft deze dag voor de ondernemers een succes te worden. Opheffing van kantoren en heerbanen. Staatsblad no. 321 bevat het Kon. besluit van den 31stenMei, tot opheffing van kantoren en heerbanen en wijziging van de attributen van eenige kantoren. Daarbij is bepaald dat Koewacht als expeditiekantoor en Axel als betalingskantoor voor den invoer te lande vervallen We gaan hier steeds vooruit Voor de acte L. O. is ge slaagd de heer A Verstraeten van Axel. Men schrijft ons De nieuwe Directrice van „Orelio", Mevrouw Moerdijk— Vanderswalm, piano virtuose en haar echtgenoot, de heer Jos. Moerdijk, de meest bekende Z.- Vlaamsche zanger, zijn wederom uiigenoodigd tot het geven van een piano en zang recital voor den K R. O. microfoon, op Vrij dag 28 Juni a.s. tusschen 2 en 5 uur 's namiddags. De buitengewone gaven dezer beide kunstenaars zijn ongetwij feld van dien aard, dat geheel Zeeuwsch-Vlaanderen goed zal doen voor dit concert een plaatsje te zoeken achter den luidspreker, teneinde van het aangename mooie volle geluid van deze prachtige stem en het schitterende meesterlijke pianospel van hun eigen artisten te kunnen luisteren. Gemeenteraadsverkiezingen. GRAAU.fV. Alhier werden voor den Gemeenteraad 808 geldige stemmen uitgebracht. Lijst 1 behaalde 325 stemmen. Lijst 2 165 stemmen. Lijst 3 143 stem men, en lijst 4 175 stemmen. Gekozen zijn van lijst 1 C. Janssens, A. van Damme en Kegelaer. Van lijst 2 C P. Staa Van lijst 3 D. A. Boënne, Van lijst 4 C. J. Buijsse en H, J. M« Bruggeman. cd "cd cd "o "o 4 cd N TD cd cd Im CO 3 CJ -C a tn J= V) a. O V 9 1) H. J. BONDA, Boompjes 45, Rotterdam.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2