Gemengd Nieuws. van Mantsjoekwo binnenkort naar Peking zou gaan. Een dergelijk bericht noemde hij kwaadaardig en valsch. In de Noordelijke Chineesche provincies heeft een sterke troe penbeweging naar het Zuiden plaats. Alle beschikbare treinen zijn door de troepen gerequireerd en alle wegen overvuld met mi litairen. Twee Chineesche eskadrons, die te Kangoe aankwamen, zijn weer teruggetrokken, daar de commandant van de Japansche wacht hun tegenwoordigheid overbodig achtte. Cbaco Oorlog. Dinsdagavond, om 11 uur pl. tijd, zou de reeds bekend ge maakte wapenstilstandsovereen komst in den Qran-Chao tusschen Bolivia en Paraguay, die door de te Buenos Aires vergaderende be middelaars was ontworpen, wor den onderteekend. Nadat Bolivia zich reeds in den namiddag tot aanvaarding der overeenkomst bereid had verklaard deelde de Paraguaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken enkele minuten voor het vastgestelde tijdstip mede, dat hij de overeenkomst niet kon onder teekenen aangezien zij geen ga ranties bevatte en afweek van de aanvankelijk vastgestelde richt lijnen. Hij moest eerst overleg met zijn regeering plegen. Deze mededeeling op het uiterste mo ment heeft te Buenos-Aires groote verbazing gewekt. Volgens de berichten in de pers hield de overeenkomst o.a. in de onmiddellijke bijeenroeping van een vergadering ter instelling van een neutrale commissie, die een neutrale zóne in den Gran- Chaco zou vaststellen. Nadat de bemiddelaars in het Gran-Chaco-conflict, tot diep in den nacht, met gesloten deuren hadden vergaderd, werd medege deeld, dat het voorgestelde ac- coord inzake een gegarandeerden wapenstilstand tusschen Bolivia en Paraguay, om 12 uur zou worden onderteekend. De vijandelijkheden zullen 48 uur na de onderteekening worden gestaakt. Toen de zitting werd gesloten, reikten de ministers van Buiten landsche Zaken van Bolivia en Paraguay elkaar de hand en beloofden elkaar den eeuwigen vrede. Zwitserland. Het z.g Crisis-initiatief, waartoe de stemgerechtigde Zwitsers Zon dag naar de stembus zijn geroe pen, om uit te maken, of in de grondwet nieuwe bepalingen moe ten worden opgenomen ter bestrij ding van de crisis en haar gevol gen, is verworpen. Het betreft hier een z.g. initia tief-voorstel dat was uitgegaan van de vakvereenigingen, de soci aal-democraten, de personeelbon- den en dergelijke organisaties, en dat door rond 335 000 stemgerech tigde personen onderteekend was. Het voorstel had o.m. ten doel een loonsverlaging voor werkne mers te verhinderen. Van de groo te politieke partijen hadden de vrijzinnig-democraten en de katho liek-conservatieven zich tegen het voorstel uitgesproken, de sociaal democraten ervoor. De tegenstanders van het voor stel waren van meening, dat de voorgestelde wijziging in de grond wet het economische leven dreig de te socialiseeren en devaluatie van de Zwitsersche franc zou meebrengen. De uitslag der stemming duidt dus den wil aan van het Zwit sersche volk om zijn tradities en valuta te verdedigen, Het verwerpen geschiedde met 5 566.000tegen 4.260.000 stemmen Het crisis-initiatief is door 4 kantons aanvaard en verworpen door 18 kantons. Het percentage kiezers dat stemde, bedroeg 84. wijle de zorgen en beslommerin gen van allen dag in bosch en duin of strand te vergeten. Wel dadig schenen de warme zonne stralen en zoo leek deze eerste morgenstond een prachtige be lofte voor de beide komende Pinksterdagen. Het is evenwel anders geloo- pen dan men gedacht had. De tweede Pinksterdag werd het te genovergestelde van een zonnedag. 'Donkere wolken en regensluiers hingen over het land, de regen dreigde steeds en in den namid dag striemde de regen de Pink- stergangers en een vreeselijk onweer, gepaard gaande met een hagelbui zooals men die op som mige plaatsen sedert jaren en zeer zeker in dit jaargetijde niet had gezien, teisterde het uitgaand publiek. Hagelkorrels van bijkans een centimeter in doorsnee, kletter den minutenlang tegen de ruiten en op de dakenen achter de ramen van de huizen zag men de verschrikte gezichten der be woners, die zich bezorgd afvroe gen, waarheen al dat water zich een uitweg zou zoeken. De gril ligheid van het Hollandsche kli maat heeft zich gedurende deze Pinksteren wel zeer duidelijk ge demonstreerd en voor velen zul len de herinneringen aan dezen dag niet bepaald tot de meest aangename behooren. Enfin, gezien het noodweer dat elders in ons land heeft gewoed en dat helaas hier en daar ern stige gevolgen en ongelukken veroorzaakte, zijn wij er weer goed afgekomen. En zoo geven we dan hierbij weer, wat de Pinksterdagen onze ingezetenen aan amusement brachten Het concours-hyppltpte. AXEL, 14 Juni 1935. Na veie kille dagen, ontwaakte men Zondagmorgen onder een helderblauwen voorjaarshemel, waaruit een lachende zon reeds vroegtijdig haar gouden stralen goot en in blijde stemming trok men naar buiten om voor een Als naar gewoonte gaf de ruime propaganda en raclame, die V. V. V. vooraf ruim en ver heeft gemaakt voor de door haar te geven wedrennen met de beschik bare prijzen en de aankondiging van eerste klasse renners, dit alles gaf aanleiding voer velen om zich een goede plaats te te verzekeren op de tribune en rond de baan, zoodat er in den middag heel wat drukte in ons stadje heerschte, gezien ook, dat voetbal-, korfbal-, boogsport en danslust hunne gegadigden trokken. En ook van onze ingezetenen trok natuurlijk eveneens een groot getal over den Kinderdijk naar 'de sportterreinen. Toch moesten we opmerken, dat de drukte niet zoo groot was als andere jaren. En verschil lende omstandigheden gaven I daartoe aanleiding. Ten le crisis en portemonnaie ten 2e ook de buitengewoon goedkoope gelegendheid, die de spoorlijn Mechelen—Terneuzen bood voor een uitstapje naar de Wereldtentoonstelling te Brussel en dan de verschillende autobus sen hier en in de omgeving, die hun tochten met die dagen weten te organiseeren en 3e was ook het programma voor het concours dezen keer wat sober. Men versta ons goed sportief viel er veel te genieten, maar door vroegere attractie s is het publiek wat verwend gewor den en zoo verwachtten dan de genen, die zich minder op de resultaten der rennen instellen, weer iets anders, terwijl ook het laten wachten van het publiek tusschen de nummers door een ziekte schijnt, die ongeneeslijk is. Overigens hoorden we lof over de organisatie. We moeten hier bij echter opmerken, dat als het wat minder vlot verloopt, dit niet te wijten is aan het V. V. V. bestuur, want dat de rennen worden gegeven onder gezag en toezicht van het „Vlaamsch Ver bond van Paardenloopstrijden En deze heeren zijn natuurlijk eveneens verantwoordelijk voor een goeden gang van zaken onder de deelnemers, die nu niet altijd even mak zijn. Dit zijn omstan digheden waarmede het publiek wel eens te weinig rekening houdt. Intusschen is afgezien van het weer alles naar besten wensch geslaagd en ook Con dordia" gaf door vroolijke muziek aangename verpoozing. Te 3 ure viel het eerste start schot en werden de koersen in gezet met een draf voor alle paarden (aangespannen of onder den man) over een afstand van 1600 M. Uitslag: 1. „Ex-écho", eigenaar Ad. Goethals, 500 francs2. „Ange- Pitou", eig. dezelfde, 300 fr.3. „Mérowich", eig. L. de Baedts, 200 fr.4. „Errouville", eig. O. Dhondt, 150 fr.; 5. „Diaoul", eig. F. Ghijselinck, 100 fr.6. „Re- veuse 11", eig. R. Olivier, 50 fr. Hierop volgde een vluchtkoers over 1600 M. Uitslag 1. „Quiska", eigenaar G. de Vos, 500 francs; 2. „Luckey Land", eig. E. de Spiegelaere, 350 fr. 3. „Minn Elskide", eig. G. de Schaubroeck, 250 fr.4. „Laurette", eig. L. van den Bulck, 200 fr.5. „Fasco", eig. G. Schaubroeck, 100 fr 6. „Eva", eig. J. de Meijer, 100 fr. Als derde koers kregen wij een draf over 2000 M. Een span nende race. Uitslag 1. „Ange-Pitou", eigenaar Ad. Goethals, 500 francs2. „Prince Peters", eig. A de Keijzer, 350 fr.3 Réveuse 11", eig. R. Oli vier, 250 fr.4. „Emir IV", eig. H. de Cock, 200 fr.5 „Ex- écho", eig. A Goethals, 100 fr. 6. „Diaoul", eig. F. Ghijselinck, 100 fr. De belangrijkste koersen waren de beide laatste. De voorlaatste was een drafkoers over 2000 M. Uitslag 1. „Quiska", eigenaar vnd., 600 francs; 2. „Minn Elskide", eig. vnd., 400 fr.3. „Dark Lady", eig. E. de Spiegelaere, 300 fr. 4 „Walpy", eig. M. Gevaert, 200 fr.5. „Bella"," eig. G. van den Heede, 100 fr.6. „Prince", eig. L. van den Bulck, 100 fr. Het hoogtepunt voor de lief hebbers was het slotnummer een draf aangespannen of onder den man over 2600 M. 1. „Prince Peters", eig. vnd, 800 francs; 2. „Errouville", eig. vnd., 500 fr.; 3. „Ange-Pitou", eig. vnd. 300 fr.4 „Diaoul", eig. vnd., 200 fr.5. „Emir IV", eig. vnd. 100 fr.6. „Mérowich", eig. vnd., 100 fr. Na de laatste rennen werd het een sauve qui peut, want toen kwam de beruchte bui opzetten. Velen vluchtten en werden letter lijk kletsnat, anderen wachtten in de tent en kwamen droog thuis. Ook de andere sport-evene- menten waren in goede orde zij het dan met verlies voor de Axelaars afgeloopen. We zouden te kort schieten, indien we geen melding maakten van de goede verkeersregeling, die weer door het Hoofd van politie is getroffen en dank zij de goede uitvoering daarvan is er van geen enkel ongeval sprake geweest in onze gemeente, of schoon het op sommige punten toch overdruk was van verkeer per auto, tram, fiets en tevoet. Het overige van den dag is voor bepaalde neringdoenden als van ouds weer een goede dag i geweest. Beogschietfng. Ook de vereeniging „Ons Ver maak" alhier had op 2e Pinkster dag succes met haar uitgeschreven schieting. Er waren 70 schutters van hier en elders opgekomen, van wie de hoogvogel werd ge schoten door A. van Pottelberghe van Koewacht. De zijvogels werden geveld door P. Buyck van Zuiddorpe en C. Goossens van Selzaete, terwijl de kallen vielen voor L. van Hoor van Stekene en (bij loting) aan A. van Haelst te Zuiddorpe. De zgn. koningsschieting had tot uitslag, dat dhr. Em. Misse- ghers den koningsvogel trof. Zij vogels troffen Th. Neve en E. Hofman en de kallen C. Verhelst en A Mattheeuws, allen alhier. zou bezorgen. Het Centrum was nl. reeds voor den aanvang ge heel uitverkochtwel een bewijs, dat de verwachting hoog was gespannen en deze verwachting werd niet teleur gesteld. Van begin tot eind werd het tooneel- spel door alle aanwezigen met aandacht gevolgd en de lieflijke en aangename vertolking van het geheel, maar in het bijzonder van de hoofdrollen, deed de spelers herhaalde malen een daverend applaus oogsten. Maar ook de uitstekend verzorgde muziek bracht er het hare toe bij, om de opvoering van deze populaire operette tot een succes te maken. We kunnen niet nalaten, dit ge zelschap dilettanten toe te wen- schen dat zij in staat zullen zijn hun ontspanning op denzelfden voet voort te zetten en hopen dat het niet hun laatste bezoek aan Axel moge geweest zijn. Tot weerziens 1 Het Hollandsch Wijfje. Dinsdagavond had in het Cen trum de opvoering plaats van het Hollandsch Wijfje", welks inhoud wij reeds in ons vorig nummer opnamen. Per extra-tram arriveerde uit Moerbeke het gezelschap, dat aan velen een genotvollen avond Tot directeur van de Har monie „Concordiaalhier is be noemd de heer A. J. Schieman, onderwijzer alhier en tot op heden waarnemend directeur, sedert de ziekte van wijlen den heer J. E Blansaart. Ter gelegenhetd van het feit, dat Lev. Verberkmoes en Maatje de Groote Woensdag hun 45-jarige echtvereeniging vierden, bracht de harmonie Concordia hun een serenade aan de woning. Na een hartelijke toespraak en een dankwoord van den jubilaris, klonk het lang zullen ze leven. Er was zoodoende heel wat drukte aan den Oudenweg. Dat er liefhebberij bestond voor den goedkoopen trein naar Biussel moge hieruit blijken, dat er ruim 500 passagiers uit Zeeuwsch-Vlaanderen van die gelegenheid gebruik maakten. O. i. wel aanleiding om de proef te herhalen. De lotinv. Heden had de jaarlijksche lo ting voor den dienstplicht plaats die meer en meer de publieke belangstelling trekt. De loting is gehouden voorde lichting 1937, dus voor degenen, die in 1936 ingeschreven worden. Getrokken is de naam van MAX BLOM, zoodat men nu kan nagaan, wie al of niet dienst plichtig is, d.w.z., dat zijn de genen, wier naam hierna in alfa betische volgorde het eerst volgt. Zaterdagvoormiddag bevond de wed. Fr. Peters te Terhole zich met een k'einkind van één jaar alleen thuis. De schoonzoon en dochter waren als naar gewoonte op het land aan den arbeid. De 62-jarige weduwe verwarmde zich aan een stoof vuur, waarbij haar kleereu vlam vatten. Ze wilde naar buiten vluchten en is in de deur opening gevallen, waar de buren haar totaal verkoold hebben ge vonden. Wonder boven wonder is het kind en het huis gespaard gebleven. Comité voor Nationale Veiligheid. In overleg met eenige ambtge- nooten heeft de heer Huizinga, burgemeester van Terneuzen, alle burgemeester van Oost Zeeuwsch Vlaanderen bijeengeroepen voor een bespreking met vertegenwoor digers van het Comité voor Na tionale veiligheid. Na eenige uiteenzetting van den heer Mithon, lid van het hoofd bestuur van het Comité en van den Luitenant-generaal van Ermel Scherer, militair-deskundig ad viseur van het Comité heeft de vergadering besloten om ter voorlichting van de bevolking, in vier centra van Oost Zeeuwsch Vlaanderen openbare vergaderin gen te organiseeren, waar door deskundige sprekers en zonder noodelooze onrust te verwekken, de groote belangen zullen worden uiteengezet, die zoowel voor Ne derland en voor West-Europa in 't algemeen alsook voor Zeeuwsch Vlaanderen in 't bijzonder, zijn gemoeid met het op peil brengen van geoefendheid, samenhang en materieele voorziening der Ne- derlandsche weermacht. Binnen kort zullen nadere inlichtingen betreffende die vergaderingen j volgen. listorische kapel te St. Janstoen. Te St. Jansteen zal, mgr. P. dopmans, bisschip vait Breda, in tegenwoordigheid van mgr. H. Coppieters, bisschop van Gent, op 2 Juli een historische kapel inzegenen. Eenigen tijd geleden was het plan opgevat om op dezen historischen bodem de aloude bedevaartskapel, die tot in de zeventiende eeuw duizen den bedevaartgangers uit Vlaan deren trok, te herbouwen. Thans.. is het bouwwerk nagenoeg vol tooid. Maandagavond half twaalf had te IJzendijke een ongeluk met een motorfiets plaats. F. uit Groede reed met zijn verloofde naar huis. Bij den uitgang van het dorp ïeden ze tegen een fiets. Beiden kwamen te vallen. De zwaargewonde F. werd in een café gedragen, waar hij Dinsdagmorgen nog bewuste loos lag. De duopassagier kon met een anto naar huis gebracht worden. Politie en dokter waren spoedig ter plaatse. Nationale trekpaarden- tentoonstelling. De nationale trekpaardenten toonstelling, welke de Vereeniging „Stamboek voor het Nederland- sche Trekpaard B T." ter gelegen heid van haar 20-jarig bestaan op 27 en 28 Juni a.s. te's Hertogen bosch zal organiseeren, belooft een succes te worden. Het aantal inschrijvingen bedraagt meer dan 400. Dit groote aantal demonstreert de belangstelling voor trekpaar- deafokkerij in ons land, waarbij nog komt, dat op deze tentoon stelling voor het eerst alle pro vinciale afdeelingen met fokmate- riaal zullen zijn vertegenwoordigd. De inschrijvingen bestaan uit 100 hengsten en ruim 300 merriën, welke het puikje van Neerlands trekpaardenras vormen. Tevens zijn verschillende oud-kampioen- hengsten en kampioen-merriën ter opluistering aangegeven. v 1 Predikbeurten te Axel. ZONDAG 16 JUNI 1935. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. Van Oeverea Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Ds. J. A. Vink, van Hoek. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Lseskeik. Nam. 2.30 Zondag is te Vlissingen op bet vliegveld een vliegmachine ge daald en door een verkeerde manoeuvre van den piloot P. Kousemaker uit Middelburg tweemaal over den kop geslagen en totaal vernield. De twee inzittenden die uit Rotterdam kwamen meegevlogen, kwamen er goed at. Talrtyke ongevallen. Het drie-jarig zoontje van de familie Balsbeek te Smilde, stak Maandagmiddag plotseling den weg over en werd door een juist passeerendeo motorrijder gegre pen en ernstig gewond. Te Apeldoorn is de ll-jarige Van Engeland bij het onoplettend oversteken van den rijweg door een auto, bestuurd door den heer Van W. aangereden. Het jon getje werd zeer ernstig gewond en is in het ziekenhuis bezweken. Zondagavond zwenkte een 6- persoonsauto vau den heer N. Schotman uit PurmereDd te Heer Hugowaard, plotseling naar rechts en raakte daardoor twee boomen. De auto werd totaal vernield. Van de zes inzittenden is mevr. Koppenhol uit Hoens- broek op slag gedood. Een an dere dame, de echtgenoote van den bestuurder, bekwam ernstige hooldwonden en is naar het zie kenhuis te Alkmaar vervoerd. De overige inzittenden bekwa men min ot meer ernstige ver wondingen aan hooid en handen. De oorzaak van het ongeluk is een defect aan de stuurinrichting. Zaterdagavond waren de gebr, K. uit Haarlem in twee kano's p bet Spaarne bij Spaaraerdan»

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2