Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 19. Vrijdag 7 Juni 1935. Landbouw. Buitenland. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede 131ad. Loop dor bevolking AXEL. Gedurende de maand Mei zijn in deze gemeente Ingekomen: Hugo L. J A. Kesbeke, zonder beroep, Weststraat D 7, van St. Nicolaas (B.) Anna Hilda Buma, zonder be.- roep, Noordstraat B 64, van Deventer. Em. A. van Hecke en echtgen., kantoorbediende, Kanaal K 32, van St. Jansteen. Maria A. Buysrogge, zonder beroep, Spui O 1, van Honte- nisse. Pietro Bernardi en gezin, fabr. arb., Sluiskil P 30, van Sas van Gent. Jarmeke Roose, dienstb., Ouden- weg I 43, van Koewacht. Magdalena Hamelink, dienstb., Magrette N 61, van Hoek. Elizabeth A. Riemens, dienstb Sluiskil P 60, van Hoek. Julia M. van Ecke, dienstbode, Buitenweg H 31, van Terneuzen. Marinus van den Berge, zon der beroep, Nieuwstraat G 77, van Rotterdam. Jan van den Berge, zonder be roep, Nieuwstr. G 77, van Rot terdam. M. A. A. de Smit geboren Verlinde, zonder beroep, Molen straat B 39, van Terneuzen' P. H. F. Leeuw en echtgen., scheikundige, Sluiskil P 40 d, van Terneuzen. Irma M. Hermans, dienstbode, Markt C 11, van Boschkapelle. Alphons H. de Bock, melk venter, Julianastraat E 149, van Koewacht. Arth Neyt en gezin, Stations klerk, Wilhelminastraat GG 2 a, van Sas van Gent. Lena J. H. F. v. d. Kuil, zon der beroep, Nieuwstraat G 85, van Rotterdam. Herman Gysel, winkelbediende, Noordstraat B 58, van Hulst. Jos. v. d. Kruisen en gezin, fabr. arb Julianastr. E 96, van Clinge. Jac. Moorthamer geb. de Jonge, zonder beroep, Walstraat C 36, van Schoondijke. Adriaan Koster en gezin, land bouwer, Emmastraat, van St. Jansteen. Clazina Buyze, zonder beroep, Sassing, van Terneuzen. Rosalia van den Bos, dienstb., Kanaalkade A 92, van Terneuzen Elizabeth van der Poel, dienstb, Spui O 1, van Hontenisse. Vertrokken: Hendrikus Mangold, zonder be roep, Sassing Q 15, naar Pynac- ker. Albertus J. de Rijk, landarb., Gentsche Vaartstraat, naar Wie- ringen. Johanna P. Mechielsen, zonder beroep, Kanaalkade A 98, naar Terneuzen. Al. de Groene en gezin, ran geerder, Drieschouwen A 36, naar Westdorpe. Jacs. Adr. Dees, melkknecht, Buthdijk J 17 b, naar Diemen. Angela Hayette, zonder beroep, Stationstraat G 3, naar Bergen op Zoom. Georg H. W. Troost, monteur, Sluiskil P woonbarak, naar Frei burg (D.) Josephus Seghers en echtgen., schilder, Armendijk H 47 e, naar Wachtebeke (B.) Johannes Ch. Steel, broodbak kersknecht, Oudewijk F 47, naar St. Jansteen. Josef Fr. de Soomer, kantoor bediende, Sluiskil P 70, naar Kieldrecht (B.) Matthias Harren, bankwerker, Zeestraat A 26, naar Walden- rath (D.) Jac J. Verduin en gezin, straat maker, Nieuwendijk I 55, naar Dordrecht. Jacob Datthijn, opperman, Sin- gelweg J 11 r, naar öroede. Carolina J. Wissink, zonder be roep, Stationstraat G 38, naar Goes. Pieter Huyssen en gezin, win kelier, Koestraat D 73 a, naar Hoek. Catharina M. de Ft-yter, dienst bode, Oudenweg I 36 e, naar Hoek. Maria M. de Maa', zonder be roep, Spui O 1, naar Hontenisse. Frangois van de Wege en echtgen., landb., Schapenbout O 49, naar St. Laurens. Hagelverzekering. De „Onderlinge Verzekerings- Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland" zond aan hare deel nemers een uitvoerig jaarverslag over het 44ste boekjaar. We ontleenen hieraan het vol gende Evenals het vorige jaar hebben wij vooruitgang te boeken in het verzekerd kapitaal, waardoor ook het premiebedrag is gestegen. Voor hagelschade hebben wij belangrijk meer utibetaald en wel in totaal f 4997,69 tegen f 1009,93 in het vorige jaar. Het overblij vende premiebedrag en de ge kweekte rente konden weer bij het kapitaal worden gevoegd. Niettegenstaande de belangrijk hoogere uitkeering aan hagel schade, kan het resultaat over het afgeloopen boekjaar toch nog gunstig genoemd worden. Bij de geleden hagelschade waren betrokken 24 deelgenoo- ten, waarvan 3 in Axel, 7 in Westdorpe, 4 in Zuiddorpe, 1 in St. Jansteen, 2 in Nieuw Na men en 7 in Graauw. De schade strekte zich uit tot60.070 ge met suikerbieten, 73 gemet vlas, 25 gemet erwten, 10 gemet brui ne boonen, 1 gemet tarwe en 2 150 gemet koebieten. Bij de schatting varieerde de schade van 5 tot 60 pet. De Maatschappij telt thans 552 leden, die ongeveer 22.120 gemet of 9856 67 H. A. hebben verze kerd tegen 21.990 gemet of 9708,74 H. A. in het vorige jaar. De verzekerde waarde bedroeg f 3 105.833,38 tegen f 2 993.063,12 in het voorgaande jaar. Van de 22.120 gemet zijn 16.912 gemet verzekerd door 442 deel- genooten mede deelgerechtigd in het afzonderlijk beheerd ka pitaal, bestaande uit: f54.000 effecten volgens specificatie on der de afrekening „Oud Kapitaal" waarde per ultimo December 1934 f 50716,50, alle in bewaring bij De Nederlandsche Bank, in contanten f 648,77, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December 1934 be droeg f 3,03 (in 1933 f 2,92) per gemet. Gezamenlijk bezitten alle deel- genooten (Art. 22 Reglement) f 4000 4 pet. Nederland 1933, f 1000 4 pet. Nederland 1931 en f 500 41/2 pet. België 1930, waar de per 31 Dec 1934 f 5550,62, eveneens in bewaring bij De Nederlandsche Bank, in contan ten f 185,41 en op postrekening f 174,12, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit per 31 December 1934 bedroeg f 0,26 per gemet, (in 1933 f 0,07). Zooals uit het verslag over het dienstjaar 1933 blijkt werd in dat jaar, het afzonderlijk be heerd kapitaal aan de leden te rugbetaald onder aftrek van di videndbelasting, waarvoor een bedrag van f 5249,60 werd ge reserveerd. Dit bedrag wordt geplaatst op de Rijkspostspaarbank. In het afgeloopen jaar werd de Maatschappij voorloopig aange slagen in de dividendbelasting voor een bedrag van f 4595,30 in afwachting van een definitie- ven aanslag. Er blijft dus nog op de Rijks postspaarbank een reserve van f 654,30. De heeren Al. de Deckere te Clinge en Alf. Staal te Graauw werden als bestuurslid herkozen. De Vereeniging in 1891 be gonnen zonder kapitaal, heeft aan hare leden reeds ruim f 228 000 uitgekeerd voor schadevergoe ding van 1891 tot 1934..,.. f223115,71 in 1934.... f 4997,68 Samen f 228113,39 Zij bezit thans pi.m. f 57.925. Blauwmaanzaad en Lupinen f 0,45 per f 100 aangegeven waarde. Aardappelen en Wortelgewas sen f 0,25 per f 100 aangegeven waarde. Spinazie, Koolraapzaad, Raap zaad, Chicorijzaad, Salizaad en Mangelwortelzaad f 0,90 per f 100 aangegeven waarde. Aardbeien en bessen f 1,50 per f 100 aangegeven waarde. In dezen tijd van algemeene depressie is het beslist noodig dat met man en macht aan de instandhouding en de uitbreiding der Maatschappij wordt gewerkt, waartoe eveneens door de leden kan ^worden bijgedragen,® door ieder in zijne omgeving de land bouwers die nog niet verzekerd zijn van het nut en de noodza kelijkheid eener verzekering te overtuigen. De Fransche Frank. De Engelsche bladen melden, dat Dinsdag een goudvlucht op groote schaal van Frankrijk naar Engeland heeft plaats gehad. In den loop van den dag zijn 5 ton goud in baren ter waarde van 1 250.000 pond sterling (ruim 9 millioen gulden) per vliegtuig van Le Bourget naar Croydon ver voerd. Zelfs particuliere passa giers hadden gouden munten en gouden sieraden tusschen hun bagage meegenomen. De mail boot van Boulogne bracht een goudlading aan ter waarde van een half millioen pond sterling (ruim 3 5 millioen gulden) Aan boord bevonden zich honderden Franschen, die in Engeland hun francs in ponden sterling gingen omwisselen. Verscheidene der schepen die de eerstvolgende dagen naar de Ver. Staten ver trekken, zullen eveneens groote noeveelheden Fransch goud aan ooord hebben. De eerste dezer goudzendingen zal worden ver scheept met het reuzenschip Nor- mandi, dat Woensdag zijn eerste reis naar New-York begon. Voor de zooveelste maal is een internationale speculatieve aanval op den Franschen franc geopend, met het gevolg, dat enorme be dragen in goud aan de Bank van Frankrijk zijn onttrokken om naar het buitenland te worden uitge voerd. Het kabinet-Flandin en vooral de minister van Finanoien, Germain Martin, gedwongen, daar tegen stelling te nemen, vroeg, nadat de Bank van Frankrijk een drastische disconto-verhooging als middel van verweer tegen de speculanten had toegepast, aan de volksvertegenwoordiging vol machten, teneinde den toestand te kunnen blijven beheerschen. Deze volmachten, beoogende de regeering gelegenheid te bieden onmiddellijk te kunnen ingrijpen op elk oogenblik, waarop dit noodig blijkt, dus zonder daarin eerst het parlement te kennen, zouden volgens het ingediende voorstel, tot 31 Dec. a s. moeten worden verleend. Minister Germain Martin, die het voorstel in de Kamer verde digde, legde daarbij voornamelijk den klemtoon op den onwrik- baren wil der regeering, niet tot devaluatie van het betaalmiddel pver te gaan. De minister be toogde voorts, dat het eenige doel der speculatie is onrust te wekken. Dit moet dan opgevat worden, naar uit de toelichting kon worden opgemaakt, dat die onrust niet zoozeer wordt nagestreefd op financieel, dan wel op politiek gebied. Zwitserland tegen devaluatie. Bij de in Zwitserland gehouden volksstemming is het crisis-initia tief verworpen met 566.242 tegen 424.878 stemmen, alzoo met een meerderheid van 141.364. De uit slag van dit referendum beteekent, dat het Zwitschersche volk afkee- rig is van de devaluatie van den franc. De Rott. Team M(J. De financieele moeilijkheden, waaronder de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij sedert ge- ruimen tijd gebukt gaat en die tot moeilijkheden aanleiding hebben gegeven met de obligatiehouders, schijnen thans te zullen worden opgelost in een faillissement. De ft-ande met steungelden. Op klacht van den burgemees ter der gemeente Hillegom, als hulpofficier van Justitie te Haar lem is in verzekerd- bewaring gesteld de heer J. B. V,, direc teur van den Gemeentelijken Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Steun verleening te Hillegom, als verdacht van het plegen van jarenlange malversaties bij dezen dienst. De heer V. genoot als direc teur van de Arbeidsbeurs het volste vertrouwen. Sinds vele jaren toonde h(j zich een uit stekend ambtenaar, die op voor beeldige wijze zijn veel omvat tende taak vervulde. Da traude, waaraan de heer V. zich schuldig heeft gemaakt, bestaat voornamelijk uit het toeë'genen van steungelden. Hij deed dit door werklooze arbeiders die geruimen t\jd steun genoten en geen recht meer hadden op het geld, doordat zij weer werk kregen, iu de administratie te doen voorkomen, alsof zij nog niet afgeschreven waren. Hij teekende daarvoor weke lijks een lijsr, waarop de steun bedragen worden verantwoord. De drie ambtenaren, die mede op hef bureau een deel der ad ministratie voerden, moeten heb ben geweten, dat hetgeen V. deed, niet eerlijk was. Uit vrees voor ontslag durfden zij echter geen ruchtbaarheid aan deze handelingen geven. Op deze wijze heeft V. de gemeente Hillegom en het Rijk in den loop oer jaren voor zeer belangrijke bedragen benadeeld. Te Roermond, waar men doende is met het ophoogen van bet terrein, en zandtreineu at en aan rijden, had een greote aard verschuiving plaats, waardoor van een juist aankomenden trein de machine en twee wagens kantelden. Op het laatste oogen blik wist de machinist, die bet ongeluk zag aankomen, door van de machine at te springen, z ch in veiligheid te biengen. De rails werden over een leegte van zestig meter verbogen. De materieela schade is aanzienlijk. Dit is naar de Tel. meldt, de tweede maal, dat bij dit werk een dergelijk ongeval is voorge komen. In beide gevallen kwa men wonderlijk genoeg geen per- sooulijke ongevallen voor. Ongeluk bij den Lutine toren. Dinsdag was de duiker J. de Beer met zijn collega E. Met- tinga iD den Lutiue-toren bij Terschelling bez'g met bet ver richten van werkzaamheden. Aan de signaallijn stond een 3e duiker, Bjjlsma, die op zjjn sei nen naar de Beer op een gegeven moment geen antwoord kreeg. Hij stelde zich toen onmiddellijk in verbinding met Mettioga, die dadelijk bovenkwam. Nadat deze van het uitblijven van eenig antwoord van de Beer op de hoogte was gesteld, dook hij ijlings weer onder en vond de Beer bewegingloos op den bodem liggen. Hij bracht hem aan de oppervlakte, waar bleek, dat de levensgeesten waren geweken, waaraan de doodsoorzaak moet worien toegeschreven, staat nog niet vast. Het slachtoffer, dat 40 jaar oud was, laat een vrouw en een kind achter. Te Schiedam zag een con troleur N. v. W. van den Nachts veiligheidsdienst in het pand van den heer D. een man in de ach terkamer staan. De waker riep den man toe naar huiten te ko men, waaraan deze voldeed maar nauwelijks was hij bij het tuin hek gekomen, of sprong ever een heg en rende weg. Het ge lukte den waker echter den man te achterhalen en staande te honden. De bewoner was inmiddels wakker geworden en wilde de politie opbellen, maar vond den draad doorgeknipt. Er was echter nog een tweede i a sluiting in huis. die intact was. De politie was onmiddellijk ter plaatse en ging tot de arrestatie van de inbreker over die een Roemeen bleek te ziju. In zijn bezit was een waarde van onge veer 500. De man had bij zich een doik, twee handschoe nen, een zaklantaarn, een huis sleutel een looper en een schroe vendraaier. De man werd opgesloten in een cel voor verdachten in het hootdburan van politie, in welke cel een ledikant, een tatel en een stoel staan. De man. dien men niet geheel vertrouwde, werd om de vijf mi nuten gecontroleerd. Een dezer dagen evenwel, na een controle heelt de arrestant vermoedelijk den stoel op de tatel geplaatst om bij het tuimelraampje te komen. De man is er in geslaagd het raampje stuk te breken. Bij de volgende contiöle stonden tafel en stoel weer op hun plaats en de man vertel ie, dat hij niet lek ker was, waarop de controleur hem zeide, dai h j dan maar naar beu moest gaar, hetgeen de man deed. Bij de daarop volgende controle welke geschiedt door een klein raampje in de celdeur, zag men dat alles donker was. De cel be hoort evenwel verlicht te zijn en daarom werd de deur openge maakt. Het bleek toeü, dat de arrestant een stuk goed voor het celdeur raampje bad gehangen. Men vond den Roemeen in bed met een die pe snijwonde, veroorzaakt door glas aan de pols. De man bloedde hevig en in het bed en op degroud lagen bloedplassen. Een arts heelt den man verbonden. Hij is naar het gemeente ziekenhuis ver voerd, waar hij thans onder voort durende bewaking wordt ver pleegd. Auto te water. In het nieuwe kanaal onder de gemeen te Aduard (Gr.) ontdekten pas- seerende arbeiders een auto, welke in het water lag en waar van de koplampen Eog brandden. De bestuurder van de auto, de 28 jarige J. P. R. uit Groningen werd dood achter het stuur vandaan gehaald. Het ongeluk moet in den voornacht hebben plaats gehad. Gebleken is, dat de auto niet is geslipt en regel recht in de diepe vaart is ge reden. Vermoedelijk is de be stuurder achter het stuur in slaap gevallen. Op de Venlosche veiling zijn ruim 2000 kisten sla en 3000 kisten spinazie, welke door da tuinders waren aangevoerd, naar de mestvaalt gebracht, omdat de kooper8 er niet de minimum prijzen voor betaalden. Lteza bedragen voor sla 1 cent per krop en voor spinazie 2 cent per kg. In verband met den geringen export naar Duitsch- land zyn ook de prijzen der overige groentensoorten, alhoe wel het seizoen nog nauwelijks is begonnen, zeer aan deniagen kant en veelal niet loonend. De 22 jarige J. M. te Rot terdam, was in de Rotte aan het kanoën. Jongens gooiden met steenen naar hem. Hjj maakte zich hierover zoo kwaad, dat hij er dood van bleef. L(jk gevonden. Bij het schoonmaken van een kelder van een hotel in Z -O. Londen, heeft men het gebeente gevonden van een man van middelbaren leeftijd. Men ver moedt, dat de man 10 k 20 jaar geleden vermoord is, Het lijk was gewikkeld in lompen van gordijn, linoleum en karpet,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3