Gemengd Nieuws. waaraan werd deelgenomen door een compagnie adelborsten met vaandels. Onmiddellijk hierop volgden een compagnie man schappen van Hr. Ms. Marine- Kazerne, een compagnie van Hr. Mr. Hertog Hendrik, een gecom bineerde compagnie van Hr. Ms. Onderzeedienst-kazerne en Hr. Ms. Vliegkamp „De Kooy", ge volgd door een combinatie van Hr. Ms. Wachtschip en Hr. Ms. „van Speyk". Met gevolg begaf zich thans de koningin naar het front van het monument. Duizenden oogen paren volgden de ontroerende plechtigheid. Aan de voorzijde van het monument gekomen, plaatste H. M. de lauwerkrans aan den voet van de zuileven verwijlde zij met haar gevolg daar, waarna de landsvrouwe zich weer naar haar auto begaf. Nadat nog eenmaal om het mo nument was heen gereden, reden de auto's door de Paleisstraat naar de Rijkswerf. Ook hier werd de hooge bezoekster her haalde malen spontaan toege juicht. Van de werf begaf men zich naar de buitenhaven, waar H. M.'s Hertog Hendrik gepa- voiseerd gereed lag in afwachting van de komst van de Koningin; Op het buitenhaven-plein heerschte middelerwijl een opge wekte stemming. Herhaalde malen brak als de Koninklijke auto naderde, een gejuich los. Kinderen zwaaiden met vlaggetjes, hoeden en petten. Vriendelijk groetend dankte de Koningin voor deze spontane ontvangst. Gevolgd door den commandant der marine, scnout bij nacht, T. L. Kruys, begaf de hooge be zoekster zich vervolgens naar de Hertog Hendrik. Toen zij op de loopplank stond, klonk het Wil helmus, gevolgd door een dui zendvoudig „hoera* en „Leve de Koningin" van de zijde van het publiek. Aan boord van het vaartuig gekomen inspecteerde de koningin de bemanning, terwijl de muziek onderwijl vaderlandsche liederen ten gehoore bracht. Van de commandobrug af sloeg H.M. het vertrek van de Hertog Hendrik gade, welke door de sleepboot Drente langzaam van den wal werd gesleept. Ook van de brug groette de Koningin nog voort durend naar de juichende massa op den wal. Langzaam voer het schip buitengaats. Op de voor plecht stonden de Jantjes kaars recht opgesteld. Bij het verlaten van de haven werd de Koninklijke Standard op den oorlogsbodem geheschen en werden de vlagge tjes der pavoiseering ingenomen. Tegen kwart voor drie, het tijdstip waarop de plechtigheid van de onthulling en inwijding der beide monumenten door H. M. de Koningin zou plaats heb ben, had zich een groote men- schenmenigte op het Westplein verzameld. De ruimte ter plaatse is beperkt, zoodat buitengewone maatregelen moesten worden genomen. Aan de Noordzijde van het plein waren de 500 zangers en de musici van het muziekcorps, die de plechtigheid zouden opluisteren, opgesteld. Aan de overzijde was de Ko ninklijke tribune. Nadat de Ko ninklijke auto's waren aangekomen en Hare Majesteit was uitgestapt, zetten koor en orkest het oude Wilhelmus in. Hierna werden verschillende autoriteiten aan de Koningin voorgesteld, waarna het vlaggeüed van Verhulst ten gehoore werd gebracht. De burgemeester van Den Helder, de heer W. F. G. L. Driessen, hield hierna een rede, waarna H M. de Koningin sprak als volgt Mijnheer de Voorzitter van het Comité-Monument Reddingswezen Alvorens aan uw verzoek te vol doen, het borstbeeld van mijn geliefden Gemaal, en daarna in de plaats mijner Dochter, die nog niet voldoende hersteld is om hier tegenwoordig te kunnen zijn, het monument voor het Neder- landsche reddingwezen te ont hullen, wensch lk van deze plaats een woord van bijzondere waar deering te richten tot uw comité voor het initiatief in dezer, ge nomen. Moge dit gedenkteeken tot in lengte van dagen den dank van ons volk vertolken voordedadtn van moed, zelfopoffering en naas- tentiefde, door den kloeken red der op onze kust verricht. Temeer gevoel ik mij gedrongen, uiting te geven aan mijn waardeering voor hetgeen u heeft tot stand gebracht, waar ik overtuigd ben daarmede weer te geven de ge voelens van Hem, die bescherm heer was van uw comité en van de beide reddingsmaatschappijen, die met warme belangstelling uw arbeid volgde en voor wien het heden een groote dag zou zijn geweest. Met ontroering endaik baarheid hebben mijn Dochter en lk kennis genomen van uw voor nemen tegenover het monument voor het reddingswezen het borst beeld te plaatsen van onzen Echtgenoot en Vader, wiens naastenliefde en medeleven hem zoo nauw verbonden heeft met ons volk en het opofferende werk van de helden der zee. En thans wensch lk de Neder- landsche reddingsmaatschappijen en met name de bemanningen der reddingbooten en reddngsloe- pen oprecht geluk te wenschen met dezen voor hen allen zoo heuglijken dag. Met groote vol doening kunnen zij terugzien op een meer dan 100 jarigen zegen rijken arbeid op de golven ver richt, dank zij de persoonlijke plichtsbetrachting en durf van hen, die hun leven voor anderen waagden. En nu verzoek Ik de aanwezi gen met mij op te staan, teneinde op deze wijze in eenige oogen- blikken stilte plechtig te geden ken de velen, die in hun moedige pogingen om schipbreukelingen te redden, hun leven gaven. Moge God hun schoone voorbeeld van opoffering en naastenliefde, door de kloeke zonen van het vader land bij hun reddingwerk te allen tijde gegeven, in heden en ioe- komst doen strekken tot bezie ling en leven van ons volk. AXEL, 7 Juni 1935. De traditie getrouw zal op 2e Pinksterdag alhier weer een con- cours-hipp que worden gehouden, georganiseerd door de V.V.V. Op 4 Juni waren hiervoor de volgende paarden ingeschreven Dravers Mietje en Prince Peters, van Alfons de Keyzer. Ange Pitou en ex-echo of Unie, van Adiel Goethals. Diaoul van Florent Ghyselinck Merowich van Léon de Baets. Rèveuse II van René Olivier. Errouville van Odo Dhont, Conscrit II van Maurice Saelens en Emir IV van Henri de Cock. Vluchters Luckey-Land en Darch-Lady, eig. Emiel Spiegelaere. Minn-Elskide, Fasco en Séri- nette, eig. Gustaaf Schaubroeck. Walpy, eig. Maurice Gevaert. Lanrette, Versy-Colore en Prince eig. Léon van den Bulcke. Bella, eig. Georges van den Heede. Quiska, eig. Gilbert de Vos, en Eva, eig. Jules de Meyere. Totaal dus tien dravers en twaalf vluchters, wat zeker voor de liefhebbers van deze sport weer een groote aantrekkelijk heid zal bieden en als het weer meewerkt een groot aantal be zoekers naar onze oude veste zal voeren. De harmonie Concordia ver leent weer haar medewerking. Ook de voetbalvereeniging en de korfbalclub hebben voor de Pinksterdagen weer een paar wedstrijden op haar programma, zoooals u uit de advertentieru briek kunt constateeren. Na afloop nooden de verschillende dansge legenheden de jeugd uit tot aan gename verpoozing en de oude ren tot gebruik van een versna pering een gezellig zitje. Woensdag werd in het hotel „Het Gulden Vlies" bij den heer J. J. de Lozanne alhier een ver gadering van stembevoegde inge landen van den polder Beoosten- en Bewestenblij gehouden. Tegenwoordig of vertegenwoor digd 35 ingelanden, De Voorzitter opende de ver gadering en doet verslag over den toestand des polders, zulks overeenkomstig art. 100 van het Alg. Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland. De heer S. van Hoeve Fzn. werd herbenoemd tot gezworene. Ter vergadering was ook tegen woordig de heer Bommel van Vloten, als lid van de wegen commissie uit Gedep. Staten van Zeeland, alsmede de heer hoofd ingenieur van den Prov. Water staat in Zeeland in verband met de wegsverbetering van den Kin derdijk. Na uitvoerige discussie werd besloten om gedurende 40 jaar een bedrag van f 1200 bij te dragen voor deze wegsverbetering. De rekening werd goedgekeurd in ontvang op f 15742 88 en in uitgaaf op f 14515.51, alzoo met een goed slot van f 1227 37, ter wijl de begrooting voor het dienst jaar 1935-1936 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op eenzelfde bedrag van f 19712 28. Het dijkgeschot werd vastge steld op f8, f6, f 4 en f 2 per H.A. respectievelijk voor de le, 2e, 3e en 4e klasse. Maandag werd alhier weder het badseizoen geopend; ofschoon het weer zich niet direct leende voor deelname, waagden enkelen zich toch reeds aan een verfris- schend bad. We hopen, dat we ons spoedig mogen verheugen in de warme zomerdagen en wen schen de Bad- en Zweminrich ting vele gasten in dit nieuwe seizoen. Gistermiddag had alhier ten overstaan van notaris Fanoy de herveiling plaats van twee woon huizen, eigendom van de fam. v.d. Welle. Het hoogste bod van f 2500 werd niet aanvaard. Door den heer Iz. de Feijter, secretaris van den alhier te hou den fokdag is van den Commis saris der Koningin een fraaie zil veren medaille ontvangen, waarop het wapen van Zeeland en als randschrift „Commissaris der Koningin". Onze stadgenoot L. Schie man Az. behaalde het diploma voor autogeen lasschen. Gisteren slaagde aan de Chr. Kweekschool te Middelburg voor het onderwijzersexamen mej. J. P. W. Oggel van Axel. Het Hollandsch W'jjfje. Dinsdagavond biedt het Cen trum ons de Weener Operette „Das Holland Weibchc-n", (Het Hollandsch Wijfje), muziek van Emmerich Kalman, zeker bij alle muziekliefhebbers en radioluiste raars bekend. De korte inhoud van deze operette is als volgt Prinses Jutta trouwt met Prins Paul. In hooge staatsie wacht de Prinses haar bruidegom op, maar deze komt niet, hij wil niet trou wen, maar toch gaat het huwelijk door en de acte wordt geteekend door zijn vertegenwoordiger Von Stetsel, terwijl de Prins in Wijk aan Zee geniet van de frissche zeelucht. In het tweede bedrijf ontmoet Paul het „Het Hollandsch Wijfje", dat evenwel Prinses Jutta zeifis, die door haar man niet wordt herkend, en als bekoorlijk Hol landsch meisje hem gemakkelijk weet te verleiden. De vader van Paul zendt een heele hof houding om hem terug te halen, maar Paul zweert nooit Prinses Jutta te zullen trouwen. Nu ont popt Het Hollandsch Wijfje zich als Prinses en Paul staat als door den bliksem getroffenzoo laat ze hem alleen achter en vertrekt. Nu laat de Prins evenwel zijn rechten gelden en eischt haar op als zijn wettige vrouw, maar de Prinses kent geen genade en scheurt de huwelijksacte aan stukken. Het 'stuk wordt uitgevoerd door 60 spelers, begeleid door een orkest van 14 personen. Afscheid en Installatie. Zooals gemeld, had Dinsdag middag in de Chr. Lag. Land bouwschool het afscheid plaats van den leeraar, den heer P. le Feber en de installatie van diens opvolger, den heer K. Booy. Behalve dat het feestelijk karakter dezer samenkomst bleek uit de versiering der zaal met guirlandes, vlaggen en bloe men, sprak het plechtige karakter uit de aanwezigheid van leerlin gen, oud-leerlingen, leden van de Christelijke Boeren en Tuin- dersbond, het bestuur van de school met hunne dames, de familie Le Feber, de Commissie van toezicht, de oud voorzitter, de heer Joh. de Feijter van Zaam slag, het dagelijks bestuur van de afdeeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van de Z. L. M., maar inzonderheid kenmerkte de plechtigheid zich onzes inziens daarin, dat aanwezig waren de heeren lr. D Huizinga, inspecteur van den landbouw te 's Graven- hage, de heer Hooving, rijksland- bouwconsulent voor Zeeland te Goes (opvolger van den heer Stevens), de heer Mesu, voorzit ter van de commissie van toe zicht op het landbouwonderwijs, de heer Dominicus als afgevaar digde van het hoofdbestuur van de C. B. T. B., de heer Vogelaar, voorzitter van de afdeeling Zee land van de C. B. T. B., de burgemeesters van Axel en Zaam- slag en de heer Oggel als wet houder, benevens de heer Van Dijk, leeraar aan de landbouw school te Schoondijke en ver schillende genoodigde notabelen. Weinig vermoeden hadden we, toen we ter plaatse kwamen, dat we door koorts zouden worden overmand, en nog minder, dat we bij het thuiskomen onze le gerstee zouden moeten opzoeken, die we tot heden niet konden verlaten. Onnoodig alzoo te schrijven, dat het tot onzen spijt niet mogelijk is geweest, de verschillende uitvoerige aantee- keningen van een tiental sprekers, van wie er zelf enkele meermalen het woord vroegen, nog nader uit te werkenwe zullen ons daarom beperken tot een kort verslag, ofschoon dit op geen volledigheid aanspraak kan maken. Ongeveer 2 uur noodigde dhr. C. de Putter de aanwezigen uit tot het zingen van Ps. 75 vers 1 en las daarna voor Ps. 33, waarna spr. in gebed voorging. Alsnu werd door dhr. de Putter vnd. als voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuindersbond een woord van welkom gericht tot vergadering en de voornoemde autoriteiten. De heer Le Feber, het woord verkrijgende, begon met tal van jeugdherinneringen uit het verre verleden te schetsen; hoe hij kweekeling en vervolgens onder wijzer werd op een salaris van aanvankelijk f525 te Axel. 43 jaar geleden kwam hij hier en na 25 jaar in functie te zijn ge weest bij het Christ. Lager On derwijs werd hij op treffende wijze gehuldigd. Hij herinnert aan den tijd van voor de oprichting der school, toen hij in zeer wijden kring cursussen gaf tot in Kloos- terzande toe. Uit de rede van den heer Le Feber bleek dat hij een „self made" man is, die aan niet minder dan een 600-tal cur sisten les gaf in landbouwonder wijs na zonder te solliciteeren te zijn benoemd tot directeur der school. Hij was een der 10 eer sten die een landbouwonderwijs- akte verwierven en hoopte nu hij officieel van de school afscheid ging nemen dat deze onder lei ding van het nieuwbenoemde hoofd zou groeien en bloeien. Met het „Soli Dei Gloria" (God alleen zij de eer) eindigde spr. zijn rede. De voorzitter dankte hem voor zijn buitengewone verdiensten an dermaal en bood hem een prach tig fototoestel aan als blijk van waardeering van het bestuur. Hierna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de h.h. Huizinga, Mesu, burgemeester Blok, burgemeester S. van Hoeve, dhr. van Dijk, directeur der La gere Landbouwschool te Schoon dijke, A. Haak namens de Z L.M C. de Kraker, penningm. van den C.B.T.B., den heer K. de Kraker van Zaamslag (Veer) en den heer J. Ramondt uit Sas van Gent. In de pauze werden door be reidwillige dameshanden ver snaperingen rondgediend. In de tweede helft dchtte de voorzitter zich tot denfc opvolger van den heer Le Feber, den heer K. Booy, dien hij met eenige hartelijke woorden installeerde en aan de school verbonden ver klaarde. De nieuwbenoemde directeur richtte zich vervolgens tot den voorzitter, bestuur, autoriteiten met een welsprekend betoog, waarin hij beloofde naar zijn bescheiden kunnen in de voet sporen van zijn voorganger te treden van wie hij nog veel raad en steun verwacht. Vervolgens spraken nog de heeren Huizinga en Mesu woor den van gelukwensch en werd achtereenvolgens nog 't woord gevoerd door den Rijkslandbouw- consulent den heer Hovinge, de heeren Vogelaar en Dominicus namens het H.B. van de C B.T.B., waarvan de laatste vooral een treffende rede hield waarin hij de drie hier aanwezige en in het middelpunt der belangstelling staande generaties schetste. Burgemeester Blok sloot zich met de heeren Haak (Z.L.M.) en van Dijke hierbij nog met ge- lukwenschen aan, en daarop richtte de voorzitter zich met een hartelijk woord van dank tot allen, die aan het welslagen van dezen onvergetelijken middag het hunne hadden bijgedragen. Tot slot werd staande nog ge zongen Ps. 72 11 en sloot de voorzitter met dankgebed. Provinciale Statenverkiezing. De heeren E. Kalle te West- dorpe gekozen op een vrij katho lieke lijst en de heer A. S. Wisse te Waaide, gekozen op de lijst der Staatkundig Gerefor meerden, hebben hun geloofs brieven niet op tijd ingezonden en zijn dus van de lijst der ge kozenen afgevoerd. In hun plaats zijn gekozen verklaard de heeren P. Bauwens te Hulst en J. A. Meertens te Hoek. Vooralle raelkverkoopers. Men deelt ons mede, dat de Nederlandsche Zuivel Centrale besloot, dat waar in Zeeland de beperking der melksteun over het aantal gehouden melkkoeien, zal worden berekend, buiten het wettelijk consumptiemelkgebied Walcheren, voor den verkoop van consumptiemelk en voor alle ver voer en handel in consumptie- melk ge n vergunning zal noodig zijn. Alle verkoopers van consump tiemelk, melkhandelaren en win keliers buiten Walcheren, knnnen zich dus ontheven achten van de verplichting daarvoor vergunning aan te vragen. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 9 JUNI 1935. (le Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V, ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk, Nam. 2.30 MAANDAG 10 JUNI 1935. (2e Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 ure Geen dienst. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Geen dienst. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Man en twee kinderen verdronken. Een schokkend drama heeft zich gistermiddag afgespeeld te Barger-compascuum, waarbij de 31-jarige landbouwer Louwes en zijn twee dochtertjes van dertien en elf jaar, om het leven zijn ge komen. De beide meisjes zaten aan den kant van het kanaal te visschem Omstreeks half vijf brak een hevig noodweer los, gepaard gaande met onweer en hagelslag.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2