Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen, No. 19. VRIJDAG 7 JUNI 1935. 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. BERICHT. Het Pinksterwonder. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. -Eerste Blad. Wegens het Pinksterfeest zal aanst. Oiosdag geen nummer van dit blad verschijnen. We deelen tevens mede, dat we in de gelegenheid zijn, in het eerstvolgend nummer weer met een boeiend f e u i 11 e t o n aan vang te maken. DE UITGEVER. Dit is het laatste wonder, waar in Jezus uiting geeft van Zijn gemeenschap met de aardsche stervelingen. Wel zijn er per soonlijk oogenblikken in het leven van den Christen, waarin deze contact met den Zaligmaker voelt, maar niet, dat daarvan een heele wereld spreekt. Eigenlijk gezegd zitten we wel wat met dat wonder, maar als het begrijpelijk was, zou het geen wonder zijn. Het is wel eigen aardig, ook hier weer dat het niet de geleerden waren of de machthebbers maar eenvoudige menschen ofschoon ter andere zijde het hun toch ook was vóórzegd er. getrouw aan's Hee- ren woord bleven zij wachten. Hei was nu al de tiende dag. In een bovenzaal te Jeruzalem zaten op een Zondag twaalf mannen, heel eenvoudige menschen, zon der pretentie of adel of weten schap of macht, met als eenige trek op hun aangezicht het merk van den arbeid, een door de zon gebruind gelaat, knuistige han den, zooals visschers en zeelui kunnen hebben. In het oog van de menschen stumperds, die zich door het woord van den Naza- rener hadden laten betooveren en Die hen nu in in den steek had gelaten, maar zij bleven wachten en bidden. Vertrouwend op de belofte, die de Heer bij zijn op vaart ten Hemel had gedaan. En wat zouden ze kunnen doen, zon der die belofte, zonder die Heilige Tieest, machteloos als ze zich woelden, om als simpele vis- schersgezellen, die slechts de taal van hun eigen land kenden, de wereld door te trekken en in de talen van Perzen, Grieken, Ro meinen en Arabieren 's Heeren grootheid te vermelden. En ge steld nog dat ze dat konden en zich de talen hadden aangeleerd, wat zouden ze zich nietig voe len, nietig als eenvoudige vis- scherslieden, tegenover de bewo ners van Jeruzalem, de hoofdstad hunner natie, nietig tegenover den haat der Joden van wie ze maar alles hadden gezien. Ja, waarlijk, daar ontbrak nog 3l wat en 't was nog een lange, lange weg, voor die van Antio- chië, Athene en Rome hun stem zouden hooren, vrees niet 1 Heeft God niet, wat dwaas is in 't oog van de menschen, uit gekozen om te beschamen, wat wijs is en het zwakke om te be schamen, wat sterk is? Het was nu de tiende dag, dat ze daar zoo waren, wachtend en biddend. En nu is het woord aan het Boek van de Handelingen der Apostelen En plotseling ontstond er uit den hemel een hevig gedruisch als van een voorbijgaanden stormwind en vervulde geheel het huis, waar zij gezeten waren. En hun verschenen verspreide tongen als van vuur en namen boven ieder hunner plaats. En vervuld werden allen van den H. Geest en ze begonnen ver schillende talen te spreken naar de Geest hun ingaf zich te uiten. En de menigte liep te hoop voor het huis, een menigte uit elk volk onder den hemeiwant Jeruzalem zat in die dagen over vol van vreemdelingenen ze stonden onthutst, wijl ieder daar hoorde zijn eigen landstaal. 't Vuur van den H. Geest had de vrees van de twaalf verteerd 1 Petrus had de de deuren open gesmeten en trad frank op de menigte toe, nu is hij niet bang meer, nu zoekt hij niet naar zijn woorden, ze vlammen en brui sen hem recht uit de ziel, waar de Heilige Geest ze ontvonkte. En ongeveer drie duizend zie len traden toe op dien dag. Van het Pinksterfeest begint de victorie. Maar we zijn er nog niet: 't Woord Gods heeft zijn loop nog niet volbracht. Nog moeten er duizenden worden gewonnen duizenden zwakke broeders ge sterkt, duizenden gevallenen op gericht. Wat we noodig hebben is het Pinksterwonder. Tongen, die weten te spreken en durven te spreken, zacht, waar het kan scherp waar het moet; onverbiddelijk altijd. Tonger. vol vuur, wegschroei- end al het valsche, dat nog zoo vele ooren verstopt en het vuile, dat nog zooveel harten verstikt. Tongen vol vuur, woorden spre kend, die lichten als toortsen in den nacht, vernieuwend en lou terend al wat er aan waarachtig goud nog ligt in de harten der menschen. Prinses Juliana. Gemeld wordt, dat H. K. H. Prinses Juliana thans nagenoeg genezen is van Haar keelaandoe ning. Teneinde opnieuw kou vatten te voorkomen, zal Zij zich echter nog eenigen tijd onttrek ken aan officieele gebeurtenissen. De regeering in een Douglas-rliegtaig. Heden zullen de leden van het Kabinet met uitzondering van de ministers De Wilde, Deckers en Slotemaker de Bruïne ge deeltelijk vergezeld van hun echtgenooten en enkele andere genoodigden, met één der Dou- glastoestellen van de K.L.M. een vliegtocht boven ons land maken. De tocht zal een aanvang nemen op Waalhaven, van daar zal de route gaan langs Haamstede, Vlissingen, Eindhoven en Twente om op Schiphol te eindigen. Minister Gellssen beëedigd. De nieuwe minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. ir. H. C. J. M Gelissen is gisterenmid dag om 2 uur op Hel Loo door H. M. de Koningin beëedigd. De Nederlandsche Bank heeft haar jaarverslag gepubli ceerd en daarin vrijwel den fi an- ciëelen toestand van ons land geschetst. We nemen uit het verslag enkele grepen, met ver mijding van de vele duizeling wekkende cijfers. De President dan zegt o.m, in dat verslag, dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat alle regeeringen het standpunt inne men, dat in de practijk de sta biliteit van de wisselkoers slechts bereikt kan worden doórdealge- meene aanvaarding van een inter nationaal monetair systeem, ge baseerd op den gouden standaard. Er bestaat echter een wijde kloof tusschen dit beginsel en de daden, die hiertoe noodig zijn. De waarde van den wereld handel in 1934 is gedaald tot 31 pet. van het cijfer van 1928. Alle landen ondervinden de scha delijke werking van deze ontwik keling. De kosten van het levensonder houd zullen niet op het huidige peil gehandhaafd kunnen blijven. De positie van het Nederland- sche particuliere bankwezen bleef zeer krachtig. Met betrekking tot den inter nationalen economischen toestand kan als voornaam algemeen ver schijnsel van gunstigen aard het beperkte herstel in de grondstof fen produceerende landen en de overzeesche gebieden met over wegend agrarisch karakter wor den beschouwd. Dit geldt ook voor Nederlandsch-lndië, dat, hoe groot de te overwinnen moeilijk heden nog mogen zijn, zoowel financieel als economisch teeke nen vertoont van aanpassing en evenwicht. Dit proces ontwikkelt zich slechts traag, maar tenslotte zal het zich doorzetten, onder den dwang, dien de feiten opleggen. In redelijkheid kan niet anders verwacht worden, dan dat de overheid temperend optreedt en naar geleidelijkheid in het aan passingsproces streeft. In verband met den toestand in Nederland vestigt de president de aandacht op de uitspraak der Regeering in de jongste millioe- nennota, volgens welke als regel zal moeten worden gesteld, dat overal waar in eenigen vorm door de overheid steun of hulp wordt verleend, die steunverleening steeds zal moeten geschieden in zoodanigen vorm dat de aanpas sing aan een lager niveau daar door wordt bevorderd. Alleen op deze wijze zal de vereischte verlaging der productiekosten verkregen kunnen worden, die noodzakelijk is voor de verster king van de positie van het be drijfsleven en de vermindering van de werkloosheid. De pro ductiekosten zijn te onzent over het algemeen gedaald deze da ling wordt belangrijk in die tak ken van ons bedrijfsleven welke aan buitenlandsche concurrentie zijn blootgesteld. De kapitaal- lasten zijn in zeer vele gevallen door conversies of door regelin gen met de crediteuren aanmer kelijk verlaagd, de budgetaire positie van den weg der verbe tering voortgeschreden. De aan neming door de Staten-Generaal van het onlangs ingediende wets ontwerp tot het verkrijgen van verdere bezuiniging op de staats begroting zal een verdere be langrijke stap op dien weg be- teekenen. Toch zullen de kosten van het levensonderhoud op het huidige peil niet gehandhaafd kunnen blijven. Wanneer de teekenen niet bedriegen, schijnt in het op zicht der aanpassing van loonen, hnren, distriebutiekosten en pu blieke uitgaven in zooverre een kentering nabij alsdemachtderfei» ten tot een verandering van politiek en tot een dalende beweging zal dwingen. Voorts wordt in her innering gebracht, in verband met de grief, dat de vaste kapitaal- lasten een uiterst bedenkelijk verstarringselement vormen, dat het Nederlandsche en Nederl.- lndische bedrijfsleven zich ont houden heeft van het aangaan van belangrijke vaste rentedra gende schulden en dat de finan ciering plaats had met aandee lenkapitaal, welks houders zich uitermate belangrijke opofferingen hebben moeten getroosten. De omvangrijke conversies en aflos singen van uitstaande leeningen hebben tot een vermindering van uitstaande rentelasten geleid Bo vendien heeft de regeering maat regelen genomen voor een verla ging van de rente van het hypo thecair crediet. Ook voor Nederland geldt, dat het welbegrepen belang van den consument onvoldoende in het oog werd gehouden en dat de kosten van het levensonderhoud zich op een te hoog niveau ble ven bewegen. Hoewel ons land op den weg naar het evenwicht voortschreed en hierbij in verschillende op zichten resultaten van beteekenis heeft verkregen, werd het eind doel nog niet bereikt. Met de meeste nadruk dient er op ge wezen te worden, dat het hier allerminst een vraagstuk betreft, dat uitsluitend of in overwegende mate in een nationale omlijsting mag beschouwd worden. Welke maatregelen van ordening, van overheids-inmenging, van indu strialisatie ook worden overwogen, of aanbevolen, bij de beslissing zal steeds een soort doorslag moeten worden gegevenhet antwoord op de vraag of die maatregelen inderdaad zullen dienen het belang van een zoo ruim mogelijke voorziening van het Nederlandsche volk met goe deren en diensten en 't belang van de positie, welke Nederland in het internationale verkeer in neemt. De weg, welke naar de over tuiging van den President voor Nederland in zijn eigen welbe grepen belang is aangewezen, leidt in het binnenland naar het aanvaarden en doorzetten van de aanpassing, die men door kunstmatige en slechts tijdelijk werkende maatregelen kan ver schuiven maar niet ontgaan. Dat Nederland in zijn taak zou tekort schieten, wanneer 't vrijwillig zijn ruilmiddel van het goud zou losmaken, behoeft geen uitvoerig betoog. Hetgeen de laatste jaren en in het bijzonder den laatsten tijd ons geleerd hebben zal een ieder doen erkennen, dat een dergelijke stap tot verdere inter nationale ontwrichting zou leiden, die niet zou nalaten zich op den duur tegen het eigen land te keeren. Ook voor het afgeloopen jaar geldt, dat de werkzaamheid van de Nederlandsche Bank zich con centreerde op de goudwaarde van een gulden. Groote moeilijkheden leverde dit in bedoeld jaar niet op Bij het eindigen van het boekjaar 1933-34 beliep de goud voorraad der Bank f787.604.000. Daarna vertoonde dit cijfer een voortdurende stijging tot begin November 1934, toen een bedrag van f 882.567 000 werd bereikt. Daarna liep de hoeveelheid terug ten gevolge van de onevenwich tige positie van den Amerikaan- schen dollar en den val van den Belga. Aan het einde van het boekjaar bedroeg de goudvoor raad f786.749 000.of slechts f855.000 minder dan bij den aan vang van het boekjaar. Het zal geen betoog behoeven, dat de goudafvloeiïng geenerlei verband hield met de normale ontwikke ling van de Nederlandsche beta lingsbalans. Het betrof uitsluitend kapitaalbewegingen welke haar oorsprong vonden in de onge rustheid en speculatie. Het is opnieuw gebleken, dat voor onge rustheid geen reden behoeft te bestaan, wanneer de geëigende middelen voor de verdediging van het ruilmiddel worden aan gewend en de positie van het bankwezen gezond is. Noch de speculatie, noch de onjuiste en tendenzieuze voorlichting in eenige buitenlandsche bladen was in staat het beoogde doel te verwezen lijken. Ontranesteo Ned. Spoorwegen De definitieve ontvangsten der Ned. Spoorwegen over Februari 1935 bedroegen f7.354 761, dat is rond f 280 000 meer dan de geschatte over die maand, doch ruim zeven ton minder dan de definitieve ontvangsten over Febr. 1934. De totale achteruitgang over Januari Februari, ten opzichte van dezelfde maanden van het vorige jaar, bedroeg rond f 1.850,000. KoninklQk bezoek aan Den Helder. Zooals we in ons vorig num mer reeds terloops meldden, bracht H. M. de Koningin Dins dag een bezoek aan Den Helder. Reeds bij het aanbreken van den dag schaarde zich een dui zendkoppige menigte om het monument voor „Hen, die vielen", in een tijd, dat de Nederlandsche wateren onveilig waren door mijnen. Klokslag 8 uur werden op Hr. Ms. wachtschip eenige veelkleu rige vlaggen geheschen, de tam boer blies het „Jongens bij de vlag". Allen stonden stram in de houding en gelijkertijd gingen alle vlaggen van de schepen om hoog. Na het signaal „Doorgaan" klonk, ontroerend mooi van het wachtschip, het aloude Wilhel mus. Ook de statmuziek, opge steld achter de met de Neder landsche driekleur versierde tri bune, hield zich gereed. Een donderend gejuich weer klonk dan eensklaps, handen zwaaien tn een groot enthousi asme maakte zich van de menigte meester. De auto van de Ko ningin 1 Vlak bij het monument werd stilgehouden. Hare Maje steit, gekleed in een wit mantel- costuum met wit bont afgezet, steeg uit, vergezeld door schout bij nacht T. L. Kruys, overste J. C. van den Berg, garnizoenscom mandant en burgemeester Driessen. De stafmuziek viel cp dit oogenblik in met een vaandel- marsch en even later nam een ieder op het plein den hoed van het hoofd. Alle militairen namen de houding aan en wederom klonk het Wilhelmus over het breede plein. De koningin stond daar vol devotie voor het monument, voor hen, die vielen. Opnieuw viel de stafmuziek in. De tonen van de defileermarsch weerklonken thans, Onder het geroffel van de tam boers ving daarna het défilé aan» AXELSCHE® COURANT

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1