Recntszaken. Gemengd Nieuws. hoeft niet nog eens te zeggen tot welke moeilijkheden dit leidt. Heihaald wordt slechts, dat uit ziende naar de komende collecten op het Pinksterfeest, ondertus- schen ook aan de dagelijks te- rugkeerende behoeften moet wor den voldaan. De Prinses weer ongesteld. Naar gemeld wordt, is de keel aandoening, waaraan H. K. H. Prinses Juliana de vorige week lijdende was, thans tijdens het verblijf van H. K. H. op Het Loo, in lichte mate teruggekeerd. Evenals de vorige keer doet zich tevens een weinig tempera- tuursverhooging voor. AXEL, 3L Mei 1935. Het is gebleken, dat V. V. V. een dankbaar werk heeft verricht met het organiseeren van het Zo meravondconcert op gisteravond. Het marktplein stond letterlijk eivol en met aandacht werden de nummers van het programma aangehoord. Zooals gemeld had men voor de verzorging van het concert geëngageerd de Konink lijke fanfare uit Zogge, gemeente Hamme, dat zich uitstekend van die taak heeft gekweten. Gewoon als men is aan Har- monie-muziek, en zelfs hoorden we hier meermalen goede gezel schappen, lijkt het bij velen dat fanfare iets afvalt, maar we mo gen er zeker wel op wijzen, dat het technisch heel wat moeilijker is, om nummers als Tannhauser en Donauwellen uit te voeren met uitsluitend koper dan wel in harmonie-bezetting. We verkla ren hierbij gaarne, dat als het gezelschap heet „De Leerzuchtige Vrienden", hier blijk is gegeven, dat die naam de muzikanten van Hamme een leuze is geworden. Vandaar dan ook, dat applaus niet ontbrak en dhr. Van Maale, als voorzitter van V.V.V. namens alle toehoorders sprak, toen hij het bestuur dank bracht voor hun moeitevolle reis en de muzikanten lof toezwaaide voor hun goed uitgevoerd programma, waaraan natuurlijk de wederzijdsche volks liederen niet ontbraken. Terloops zij nog medegedeeld, dat het gezelschap bij het pas- seeren aan de grenskantoren nog met groote moeilijkheden te kam pen had. Het is eigenlijk moeilijk te begrijpen, hoe men zoo streng kan zijn in zulke gevallen waar het toch niet te vermoeden is, dat aan smokkelarij wordt ge dacht. Met ingang van 22 Mei j.l. is de heer W. J. K. Dieleman alhier benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Westkapelle. Koninklijke Legpenning. Voor de aanst. paarden- en veetentoonstelling, op 18 Juli alhier te houden is bij het be stuur ingekomen een zilveren legpenning van H. M. de Konin gin, waarop ter eene zijde de beeldtenis van H. M. met het randschrift Koningin Wilhelmina en ter andere zijde Ceres, in de myth, de godin van den oogst en den landbouw. Het is een zeer fraaie penning, waarop voor zeker de winnaar trotsch kan zijn en die hem.en zijn familie jaren lang tot eer kan strekken. Postpersoneel. Op Hemelvaartsdag werd alhier in gebouw „Het Centrum" een landdag gehouden van de drie samenwerkende afdeelingen van de C. B. P. T. T in Zeeuwsch- Vlaanderen, welke werd bijge woond door 150 leden en ge- noodigden. Als spreker was aanwezig de algemeen secretaris van dien bond, de heer Van Giessel uit 's-Gravenhage, die als onder werp had gekozen De crisis en Ie vakorganisatie". Er was een zeer geanimeerde koffietafel. Vertoond werd een gedeelte van de bondsfilm en „de Jantjes", terwijl een plaatselijk orkestje zorgde voor opgewekte muziek. Zeer noode gingen allen te ruim 9 uur uiteen, want men had nog nimmer zoo'n gezellige, sdam- noorige bijeenkomst gehad van vakbroeders en belangstellenden, all dezen middag en avond. „Het Centrum" in het centrum van Zeeuwsch Vlaanderen bleek hiervoor weer buitengewoon ge schikt, zoodat bij afscheid van alle kanten het „tot weerziens" klonk. Moderne Stralen Therapie. Men schrijft ons Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt zal op aanst. Woensdagavond in het Vereeni gingsgebouw „Het Centrum", al hier een interessante lezing ge houden worden met lichtbeelden en demonstratie over de toepas- sings-mogelijkheden der bestra- lings-geneeswijze bij verschillen de ziektegevallen en verouderde kwalen. Dat de bestralings-the- rapie tegenwoordig wel in het brandpunt der publieke belang stelling staat, blijkt wel uit de belangstelling, welke deze lezin gen trekken. Alhoewel deze le zingen niets stuitends of zeden- kwetsends bevatten, zijn zij alleen voor volwassenen toegankelijk. Voor ieder belangstellende is de toegang vrij. Tijdens een kort doch he vig onweer sloeg de bliksem Maandagavond in de landbouw- schuur van dhr. Joh. de W. te Biervliet. Deze werd heelemaai een prooi der vlammen. De mo torspuit was spoedig ter plaatse, doch kon niet veel anders doen dan nablusschen. Er waren geen dieren in de schuur. Een en ander was verzekerd. Tijdens een kort onweder, gepaard met vrij hevigen regen val, is de landbouwer L. de J. Fzn. in den Bontepolder onder de gemeente Hoek door den blik sem getroffen. Daar hij met an dere personen op het land ver toefde, was er aanstonds hulp. Zijn toestand was niet zonder gevaar. Een oplichter. Dezer dagen vervoegde zich bij een winkelier te St. Jansteen een persoon die de aanwezige win keljuffrouw 7 kg koffie, merk Special en 5 kg van een andere soort bestelde. Nadat de 7 kg waren afgewogen en ingepakt, verwijderde de juffrouw zich ten einde de andere soort koffie in het pakhuis te halen. Toen zij in den winkel terugkwam, bleek de man te zijn verdwenen en de koffie natuurlijk ook. Bij onder zoek is gebleken, dat de persoon een Belg, afkomstig uit een der omliggende grensplaatsen, deze „truc" bij verschillende winkeliers in de omgeving van St. Jansteen heeft uitgehaald. Verplichte arbitrage. De minister van Economische Zaken heeft aan de landbouwers in Oost- en West- Zeeuwsch- Vlaanderen, die georganiseerd zijn bij de Landbouw Crisis-Organi satie voor Zeeland op grond van artikel 3 lid 1 der Crisis-Organi satie beschikking 1934 II arbi trage opgelegd inzake de vast stelling van de arbeidsvoorwaar den der bij hen werkzame land arbeiders. Tot arbiter is benoemd prof. dr. ir. G. Minderhcud te Wage- ningen. Coöperatieve Boerenleenbank te Ter Neuzen. Vrijdag j.l. hield de Coöpera tieve Boerenleenbank te Terneu- zen onder voorzitterschap van den heer D. J. Deés haar gewone jaar- lijksche algemeene vergadering. We ontvingen hiervan het vol gende verslag Uit het inleidend woord van den voorzitter bleek o.a- dat het saldo van het ingelegd spaargeld in den loop van 1934 en in de eerste 4 maanden van 1935 be langrijk is toegenomen, en de liquiditeit der bank gunstig is te noemen. De rekening over 1934, met een eindcijfer van f 12.354 241,79 dat nog nimmer over eenig jaar bereikt is, gaf tot geen op- of aanmerkingen aanleiding en werd met algemeene stemmen onver anderd vastgesteld, Deze rekening geeft o.m. aan, dat is ontvangen aan spaargel den f2.241.372,45 en uitgegeven f 1.964.387,21. Op de verstrekte voorschotten werd f 137.465,18 afgelost, terwijl f 43 000,aan nieuwe voorschotten werd ver leend. In rekening-Courant werd van de Centrale Raiffeisenbank, de leden en anderen ontvangen f 9.753.563,56V2 en aan de C. B., leden e.a. uitbetaald f 10.185.111,14 Aan renten is ontvangen f 107.722,78 en uitgegeven de som van f 76 055,(MVj De pro visies en diverse ontvangsten be liepen f 6.305,69. De diverse uitgaven, jaarwedden, bijdragen C. B. en Waarborgfonds f 23.334,46. Afgeschreven werd f 1000,op de kantoren te Terneuzen en Axel en f 1499 op de kluisinrichting. De balans per 31 December 1934 geeft de volgende cijfers: Bezittingen Kas f46 123,88, uit staande voorschotten f 741.607,64, rekeninhouders f763.103,07, depot bij de C B. f 877 023,75, post rekening f 763,29, aandeelen C. B., grondkap. bank en waarde papieren f 8 305,94, kantoorge bouwen f 10000,—, kluis en meubilair f 2,—, belegde reserve f 48 718.90, achterstallige rente en provisie f 561,85. Schulden Ingelegd spaargeld f 2 220.705,- rekeninghouders f 107.341,19, reserve's f 156 527,16, winst f 11 639,96. De reserve's stijgen alzoo tot f 168.167,12^- De heeren G. van Fraaijenhove te Axel en C. Wolfert Hz. te Ter Neuzen werden met bijna alge meene stemmen herkozen resp. als lid van het bestuur en lid van den Raad van Toezicht. Een propaganda geschriftje getiteld „Welke is de spaar- en credietinstelling van het platte- teland zal op ruime schaal onder de leden en spaarders worden verspreid otn zoo moge lijk te komen tot belangrijke uitbreiding van het ledental der bank. Gezien het ledental van de boerenleenbanken in andere dee- len der provincie en des lands, is deze uitbreiding zeer wel mo gelijk als de landbouwers en anderen in deze streek maar meer doordrongen waren van het nut en de soliditeit van de boeren leenbank. Risico aan het lid maatschap verbonden is men- schelijkerwijs uitgesloten, vanwe ge de vele waarborgen, die de boerenleenbank omringen. Leden, spaarders en hunne minderjarige kinderen genieten bovendien meer rente dan niet-ieden. De vergadering werd door 73 leden bijgewoond. Werkloozen. Bij de districts-arbeidsbeurs te Terneuzen en bij de correspon denten der arbeidsbemiddeling in het district Zeeuwsch-Vlaanderen stonden als werkzoekenden inge schreven over de maand April Aardenburg Axel 219, Bier vliet 88, Boschkapelle 79, Bres- kens 31, Cadsand 18, Clinge 104, Ede—, Graauw c a. 102, Groede 21, Hengstdijk 11, Hoek 123, Hontenisse 163, Hoofdplaat 70, Hul&t 102, Koewacht 36, Nieuw- vliet 2, Oostburg 38, Ossenisse 21, Overslag 7, Philippine 48, Retran- chement 14, Sas van Gent 151, Schoondijke 12, St Jansteen 96, St. Kruis 2, Sluis 42. Stoppeldijk 50, Waterlandkerkje 3, Westdorpe 84, ljzendijke 30, Zaamslag 122, Zuiddorpe 25, Zuidzande 10, Ter Neuzen 800 totaal 2734, Bedevaart. De jaarlijksche samenkomst van de R. K. Werkliedenvereniging aan de grot te Zuiddorpe heeft ook gisteren weer duizenden menschen daarheen - getrokken. Van alle kanten kwamen auto bussen gereden en honderden per fiets. Een indrukwekkend moment was het toen het H Sacrament in processie over de openbare straat werd gedragen. Na afloop van de bedevaart begon op de markt een druk be zochte openluchtmeting, waarop o.m. het woord werd gevoerd door dhr. v. d. Velde uit Stop peldijk en Norbart uit Breda. Laatstgenoemde hield een rede over het godsdienstig-zedeleven iri Zeeuwsch Vlaanderen, waarbij hij o.a, zijn sterke afkeuring uit sprak over het in dienst nemen van buitenlanders in de streek. Een en ander werd opgeluis terd door de Fanfaremuziek van Zuiddorpe. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 2 JUNI 1935. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9"/, ure Ds. J. Mo;tier, van Kruininger. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S Pos'. Nam. 2 30 Dezelfde. Boete- en bededag. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nim. 2 30 Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag werden de volgende uitspraken gedaan A. M. R huisvrouw van E. A. A., 40 jaar, te koewacht, wegens mishandeling van Anna de Letter, vrijgesproken. J. D. van D., 21 jaar, landbou wer te Clingc, wegens mishande ling van Marie van Dorsselaer, f 5 of 3 d. h. D. F. E., 24 jaar, wonende te Hulst, wegens mishandeling van P. J. Adriaanse te Kapellebrug, f 20 of 10 d. h. J. A. R., 35 jaar, wonende te Hoek, wegens diefstal van een jas, toebehoorende aan Jan Kolijn, 1 maand gevang, proeftijd 3 jaar. A. A. van der K37 jaar, wo nende te Clinge, wegens belee- diging van Camillus Hoefnagels, f 15 of 5 d. h. A. B-, 19 jaar, timmerman, wo nende te Ter Neuzen, wegens mishandeling van A. J. de Vries, f 15 of 5 d. h. L. M. de B., huisvrouw van G. F-, 50 j huishoudster, wo nende te Nieuw Namen, wegens beleediging van Emma Schuddings 10 of 5 d. h. Zware straffen opgelegd. Door een viertal personen, K. uit Stoppeldijk, E. v. S. uit Terneuzen, B. B. uit St. Jansteen en J. V. uit Hulst werden twee vrachtauto's geladen met 11 koeien uit Zeeuwsch-Vlaanderen de grens overgebracht naar België. Door de douanen aangehouden weigerden zij zich aan een onder zoek te onderwerpen. De Recht bank van Dendermonde sprak B. B. vrij. De drie anderen kre gen echter 6 maanden gevang, en in totaal 530000 francs boete met verbeurdverklaring van vee en auto's. Op het Leidsche Plein te Am sterdam geraakte een 20-jar ge wielrjjdster met een der wielen tusschen de tramrails. Zi.i slipte en viel juist voor een vracht auto. Een wiel van dezen zwa- ren wagen ging het meisje over het hootd met het gevolg, dat zjj zeer zwaar werd gewond In bopeloozen toestand is zjj naar het ziekenhuis vervoerd. Nabjj De Bilt is een onge veer 40-jarige dame, die per rjjwiel van den Amersfoortschen weg naar den Utrechtschen weg overstak, door een auto aange reden en gedood. De verraderlijke briefkaart. Op merkwaardige wijze zijn de dieven ontdekt van een paar rijwielen, die onlangs, bij een boerderij in den Pinsterwolder- polder (Gron.) waren gestolen van de arbeiders van den heer K. Vandaar waren de fietsen door een paar brutale dieven naar Duitsch grondgebied overge bracht. Door scherpzinnigheid van de marechaussee's was gebleken dat de dieven, e»nigen tijd aan den kant van den weg hadden geze ten. Een hunner had daar de saippers vaa ebn aan hem ge adresseerde prentbriefkaart. De politie plakte de zorgvuldig bij een gezochte stukjes weer aaneen waardoor men achter het adres van de ongewenschte gasten wist te komen. Er werd samenwer king gezocht met de politie aan de andere zijde van de grens, welke laatste op de gestolen rij wielen de hand kon legger,zoo dat de fietsen aan de oorspron kelijke eigenaren terug bezorgd zijn. Een pientere taxi chauffeur. Zaterdagavond waren twee jongens te Rotterdam op stap gegaan. Op den Coolsingel maakten zij kennis met twee meiden, met wie zjj in een huur auto een eindje gingen toeren. Na eenigen tijd toonden de beide meiden opeens veel baast om naar huis te gaan en men stopte, om hen te laten uitstappen. Een van de jongens zou met den chauffeur afrekenen, maar hoe bjj ook zocht, zijn b«urs wa3 zoek. In zijn vestjeszak had hij nog een paar gulden, waarmee bij den chauffeur kon betalen. Daarna is hij met zijn vriend Daar de politie gegaan, om aan- giite te doen, dat hij vermoedelijk beroofd was. De chauffeur, die het zaakje evenmin vertrouwde, heeft ziju auto nog eens goed nagekeken en vond de vermiste beurs. Maar het geld was er uit verdwenen. Hij is daarop de binnenstad gaan doorkruisen en zag de beide meiden in den Oppert loopen. Hij is toen door gereden, totdat hjj een paar agenten ontmoette. Dezen ver telde bij wat er gebeurd was, waarop de agenten in de taxi stapten, om met den chauffeur de meiden weer op te zoeken. Na eenig rondrijden vond men beide in de Jonker Fransstraat wandelen. De agenten tarnen de meiden in arrest. Ze be weerden van niets te weten. Het merkwaardige was echter dat in de beurs ongeveer J 30 bad gezeten en dat de meiden ieder precies ƒ15 bij zich had den. Nog merkwaardiger is, dat de aangever gezegd had, dat bjj dat geld twee briefjes van 10 waren en dat ieder1 van de mei den een zeer verfrommeld brietje van tien in baar bezit bad. De politie vermoedt, dat de meiden de zakken van een der jongens hebben gerold en daarna de opbrengst hebbeD gedeeld. De twee meiden, de 37 jarige J. A. GL K. en de 33-jarige M. G.zyn opgesloten. N. R. Crt. Te Helmond heeft op den Mierloschen weg een ongeval plaats gehad, waarbij de agent F. van Eyk door een auto werd aangereden. Hij werd met erns tige verwondingen naar een zie kenhuis overgebracht. Op het genoemde tjjdstip kwam een auto, bestuurd door J. van B. uit Helmond met groote vaart den weg afrijden. De agent ge lastte den chauffeur van den wa gen te stoppen, doch de bestuur der reageerde hierop niet onmid- dellijk. De agent liep naar den kant van den weg, docb werd door den wagen gegrepen en meegesleurd. In het ziekenhuis bleek, dat het slachtoffer zijn pols had gebroken, een schedelbreuk bekomen had en bovendien ver schillende kneuzingen. Enkele uren voordat bovenge noemd ongeval geschiedde, pas seerde op denzelfde weg met groo te snelheid een tractor met aan hangwagen een bocht. De aan hangwagen werd hierbij tegen eeu geladen tankwagen van de A P.O. uit Eindhoven geslingerd, reed bet trottoir op en botste tegen een bakkerij, waarbjj de gevel werdt ingedrukt en een deur uit de hengsels gelicht. De motor van de tankwagen werd totaal vernield. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. De Of-scbe bende. Telkens en telkens deed de Brabantsche stad Oss van zich spreken, doordat daar in den omtrek misdaden voorkwamen, waarvan de daders wel zoo goed als bekend waren, maar de fiel ten zorgden steeds voor gebrek •dn bewjjs, doordat het een

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2