Bekendmaking. Bekendmaking. Zij, Herveiling. Binnenland. Advertentiën. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Donderdafl 6 Juni a.s., op voorschrift door het Rijk ge regeld. Dhr. 't GILDE wijst hierna op de vele woningen in de Juliana- straat, die leeg staan, zoodat de gemeente al 25 pet in de huren moet bijpassen. Dat is een strop voor de gemeente, die z. i. ver oorzaakt wordt door die f 25 waarborg. Kan dat niet tot f 10 verminderd worden De VOORZ. wil dit in de vol gende vergadering behandelen, nu ook de Minister huurverlaging mogelijk stelt door dat wijziging in de annuiteit is ingetrokken. De Minister wil de huren verla gen, mits de gemeenten voor een derde deel aansprakelijk blijven. Spr. zegt, dat B. en W. daartoe wel bereid zijn. Dhr. 't GILDE meent, dat de commissie teveel op het stand punt staat van een huisjesmelker. De VOORZ. Dat geloof ik niet. Dhr. 't GILDEEigenlijk is dat beeld ook verkeerd, want dan zou men er meer op uit zijn de woningen verhuurd te krijgen. De VOORZITTER sluit hierna de vergadering met dankzegging. Rectificatie. In het reeds vermelde gedeelte van het Raadsverslag is uit on verklaarbare oorzaak het onder staande gedeelte weggevallen Naar aanleiding van het verzoek om ontheffing van enkele houders van motorrijtuigen, om in de door hen bedoelde straten ontheffing te krijgen van het rijverbod voor motorrijtuigen, zejde dhr. OGGEL, dat het hem speet, dat zijn col lega Van de Bilt niet ter verga dering was, wijl deze eigenlijk de oorzaak ervan is, dat het adres hier besproken wordt. Spr. vond het onbillijk om den een onthef fing te verleenen en den ander niet, nu ook voor de Nieuwstraat ontheffing was verleend. Spr. was steeds voor ontheffing ge weest. Dhr. Van de Bilt wilde het echter bij den Raad aanhan gig maken, om zich als raadslid en niet als wethouder uit te spreken. Zijn gedachtengang was, dat als hij als wethouder voor ontheffing was, de Raad zou zeggenjullie maken verorde ningen en voeren ze niet uit en daarom wilde dhr. Van de Bilt de meening van den Raad. Spr. stelt zich de mogelijkheid voor, dat de Raad zich kan uitspreken om ontheffing te verleenen aan degenen, die hun zaken hebben in de betrokken straten, zooals ook dhr. Van Kampen in de Prins Hendrikstraat b.v. Het heeft bij mij aldus zei dhr. Oggel steeds voorgezeten, dat de verordening moest gelden voor het doorgaand verkeer en dat de ontheffing, die bij de vorige verkeersregeling voorde bewoners der Nieuwstraat gold, ook thans voor de gedupeerde bewoners zou gelden. Spr. heeft zich meer malen in dien zin uitgesproken, anders had hij aan deze verkeers regeling niet meegewerkt. Dhr. Verschelling: Ik ook niet. Het spijt ons, dat dit belang rijke deel der discussie aan het verslag ontbrak, ofschoon aan dit feit alle persoonlijke overwe ging vreemd is. Het is louter toeval. Red. Luchtbescherming;. Eenige burgerlijke autoriteiten In samenwerking met militaire des kundigen, hebben het initiatief ge nomen tot het stichten van de Algemeene Nederlandsche Lucht- beschermingsvereeniging, welke zich ten doel stelt 1. Het verschaffen van juiste berichten aan de bevolking om trent de mogelijkheden van den luchtoorlog en van de beperkingen waaraan deze is onderworpen, de uitwerking en de groote van het luchtgevaar, en de mogelijkheden van bescherming tegen luchtaan vallen 2. Het inlichten in den ruim- 8ten zin des woords van de be volking in alle geledingen nopens de van overheidswege (Staat, Gewest, Gemeentebedrijf) geno men en te nemen beschermings maatregelen en den steun, welke aan de desbetreffende organisa tion kan en moet worden verleend; 3. Het uitdragen in elk Ne- derlandsch gezin van de nood zakelijke kennis omtrent de door iederen burger in huis of bedrijf zelf te nemen beschermingsmaat regelen en te volgen gedragsre gels in het openbaar vóór, tijdens en na luchtaanvallen 4. Het krachtig en daadwer kelijk bevorderen van de voorbe- rijeiding, den opbouw en de ver wezenlijking van die zelfbescher ming, deze, waar mogelijk te leiden, te steunen en hiervoor geschoclf personeel en betrouw baar materiaal ter beschikking te stellen. Onder de centrale organisatie hoopt men bestaande organisaties van verwanten aard in te scha kelen en plaatselijke organisaties zullen worden opgericht voor het onmiddellijk contact met de bevolking. Vrouwelijke stewards. De K L M. heeft het voornemen bij wijze van proef, voorloopig alleen op de lijn Amsterdam Milaan, een tweetal stewardessen in dienst te stellen. Sinds eenigen tijd heeft de Swissair eenige stewardessen in dienst, in navolging van Amerika, waar het inderdaad zeer juiste woord air-hostess („lucht-gast- vrouw") voor haar functie bedacht is en waar zij op alle belangrijke lijnen een geregeld lid van de bemanning der vliegtuigen zijn. Air-hostess duidt beter dan ste wardessen de veelzijdige functie aan, waarmede deze dames belast zijn. Want zij vervullen aan boord van de vliegtuigen uit naam der luchtvaartmaatschappij de rol van gastvrouw. Voorts moet zij zorg dragen voor ververschingen, letten op verwarming en ventilatie en behoorlijk begrip hebben van lich te verpleging, verzorging en eerste hulp. Nederlandsch Jongelings verbond. Naar men ons meldt hoopt het Nederlandsch jongelings verbond op Woensdag 29 en donderdag 30 Mei (Hemelvaartsdag zijn 82ste nationale jaarvergadering of bonsdag te Utrecht te houden. In de Avondvergadering, spre ken een viertal secretarissen van het verbond en verleent het Utrechtsch dubbel mannenkwartet muzikale medewerking. Donderdag is er gemeenschap pelijke kerkdienst in de Domkerk waarin voorgaat ds. B. C. Kool haas, van Utrecht. Daarna worden de deelnemers aan den Bondsdag, wier aantal op meer dan 3000 wordt geschat, verdeeld over twee zalen. In Tivoli houdt de bondsvoor zitter ds. P. Veen zijn bondsrede. 's Middags spreken dr. A. van Selms, van Hansweert, over „On dergang", ds. A. Adriani, van Delfshaven, over „Doorgang" en dr G. P. van Itterzon, van Den Haag, over „Opgang". Dezelfde sprekers voeren ook het woord in de Nieuwe Kerk. Waarschijnlijk zal tenslotte nog een excursie naar Soestduin en het vliegveld Soesterberg volgen. AXEL, 28 Mei 1935. Onze lezers hebben in ons vorig nummer kunnen lezen, dat aanst. Donderdagavond ter gele genheid van den Hemelvaartsdag alhier, dank zij de bemoeiingen van het V. V. V.-bestuur, een luisterrijk concert zal worden gegeven. Het is het eerste der zomeravondconcerten, die.V.V.V. zich voorstelt te zullen geven. Men heeft daartoe weer den blik naar het Zuiden gewend, omdat bekend is, dat daar op zelfs de kleinste plaatsjes flinke corpsen zitten. Thans is het de Kon. Fanfare van Hamme in Bel gië, dat ons zal vergasten met een mooi programma. We meenden goed te doen met de vermelding van het pro gramma te wachten tot heden, ofschoon we dit reeds eerder hadden kunnen publiceeren. Het bestaat uit de volgende nummers t 1. Nederlandsch Volkslied. 2. Le Gamin de Paris, marsch E. Rubin. 3. Antigone, ouverture J. Rousseau. 4. Fantasie op motieven v. von Weber J. Bauwens. PAUZE. 5. Tannhauser, fantasie sur l'opéra de Wagner G. Gadenne. 6. Flots du Danube, valse I. Ivanovici. 7. De Vlaamsche Leeuw, staf- marsch K. Miry. 8. Belgisch Volkslied. Prorinciale Zeeuw,sche vereeniging voor vreemdelingenverkeer. Zaterdag had te Middelburg een algemeene vergadering plaats van de onlangs opgerichte Pro vinciale Vereeniging voor Vreem delingenverkeer onder voorzitter schap van j. Moolenburgb. Deze zette nog eens het belang van samenwerking uiteen en wees op het reeds bereikte succes met het deelnemen aan de tentoonstelling „Mooi Nederland" te Amsterdam en het verstrekken van inlichtin gen aan journalisten, die reizen door Zeeland maken en daarvan beschrijvingen geven. Medegedeeld kon worden, dat thans 13 V.VV.'s in Zeeland zijn toegetreden. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld mr.J. Moolenburgh, Middelburg. G. Hnutekamer, Kloe- tinge, R. Gerritsen, Zierikzee, J. Verhaagen, Zoutelande, L. Du- vekot, Vrouwenpolder, W. G. Boot, Haamstede, J. A. Eekhout, Breskens, A. J. de Pauw, Groede, C. J. Neeteson, Cadzand, J. L Dregmans, Koudekerke en C. Windt van Merkesteijn, Terneu- zen, terwijl Renesse en Domburg nog geen dubbeltallen toezonden. Tot leden van het dagelijksch bestuur zijn gekozen de heeren mr. J. Moolenburgh, voorzitter, R. Gerritsen, vice-voorzitter, G. Hijutekamer, secretaris, C. Windt van Merkestein, tweede secretaris en J. A. Eekhout, penningmeester. Door het Ingenieursbureau v/h J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen is als uitvoerder van het kanaalwerk van het Water schap Hulster- en Axelerambacht aangesteld de heer Th. P. van der Maas, waterbouwkundig opzichter te Kloosterzande. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een duimstok. Smies-Meul- broek. Twee mannen drongen te New York 's nachts het huis bin- Den van den 35 jarigen George Keeler, een werkbaas van een ploeg havenwerkers, met wie by dezer dagen oneenigheid had ge kregen. De indringers doodden den man met 5 kogels. Zijn vrouw die in hetzelfde bad sliep, lieten zij ongedeerd. Haar toestand is tengevolge van den schok vrij ernstig. De indrin gers wisten onherkend te ont snappen. Sportnieuws. Predikbeurten te Axel. DONDERDAG 30 MEI Hemelvaartsdag Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97i ure Ds. Van Oeveren Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Pos*. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitge sproken valschheid in geschrifteP. F. v. E., 24 j., vertegenwoordi ger, wonende le Axel, 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar, en f 25 of 10 d. h. eenvoudige beleediging- C- M. v. H., 19 jaar, arbeider, wonende te Philippine, f 10 of 5 d. h. mishandeling van een dier: J. R. M: 38 jaar, landbouwer te Hontenisse, f 25 of 10 d. h. verboden invoer C. S., 25 j landbouwer, wonende te Sas van Gent, f 15 of 10 d. h. verboden terugkeer: D. H. de W., 51 jaar, koopman, wonende te Hontenisse, 1 week gevange nisstraf. Te Zaandam is op den Pro vinciale weg nabjj de spoorlyn naar Hoorn, de 26 jarige dans meester J. Vroljjk, die op een motorrijwiel reed, in botsing ge komen met een handkar, waarby hy kwam te vallen. Kort daarna is h(j tengevolge van dezen val in het ziekenhuis overleden, Alliance—Axel 2—1. Het gaat er nu wel sterk op lijken, dat er niet veel van zal komen om onze stadgenooten het volgend seizoen weer in de 2e klasse terug te zien. Zondag toch werd te Roosendaal tegen Alliance met 21 verloren. Geen groote nederlaag dus, doch de puntjes zijn weer verloren en de achter stand op de andere gegadigden wordt steeds grooter. Eén punt uit 3 wedstrijden is werkelijk geen bemoedigend resultaat, terwijl de anderen er reeds 4 en 5 verzameld hebben. De kans is natuurlijk nog niet geheel verloren, maar dan mogen de Oranjemannen in de resteerende 3 wedstrijden ook geen enkelen misstap meer doen, waarbij dan nog dient afgewacht te worden wat de andere concur renten zullen doen. Het is nl. mogelijk, doch haast niet aan te nemen, dat deze enkel nederlagen zullen lijden, die Axel ten goede zouden komen. Iritusschen is Zondag de kans voor Goes, dat op eigen terrein Boeimeer er onder hield, aanmer kelijk gestegen, zoodat het nog een interessante eindspurt kan worden. Stand Promotie- en Degradatie- competitie. Boeimeer 4 2 11 21—10 5 Goes 3 2 0 1 7— 6 4 Alliance 4 2 0 2 8—11 4 Axel 3 0 1 2 6—15 1 Axel III-Tern. Boys 3—4. Het derde elftal van Axel bond hier den strijd aan tegen de Ter- neuzensche Boys voor de com petitie van den Z. V. B. De rust ging in met 1 1; de einduitslag werd 43 voor de bezoekers. Marktberichten. AXEL, 25 Mei 1935. Ter markt van heden waren de prijze'n, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,50— 7,—, wintergerst 5,00—5,25 zomergerst 5,00—5,25, haver 5,50 —6,00, groene erwten 9,00—10,00 bruine boonen 10,00—11,50, duivenboonen 7,00—8,25, paar- denboonen 6,00—6,25, blauw- maanzaad 12,00—12,50, karwei- zaad 16,00—17,00, geel mosterd zaad 00,00-00,00, lijnzaad 5,— -6,00. HULST, 27 Mei 1935. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 0,00—0,00, wintergerst 5,00—5,50 zomergerst 5,00—5,50, haver 5,- —5,75, erwten 8,50 -10,00, paar- denboonen 5,00—6,00, duiven boonen 6,007,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,50 12,—, lijnzaad 6,00—9,—, blauw maanzaad 12,00—13,00, mosterdzaad 00,00-00,00, kool zaad 0,00-0,00. Rundvee aanvoer 18, verk. 8. Varkens 26, 15. Boter per Kg. 1,40. Eieren per 100 stuks 2,— Het Bestuur van den polder BEOOSTEN- EN BEWESTEN- BL1J maakt bekend: dat eene vergadering van Stem bevoegde Ingelanden zal worden gehouden op WOENSDAG 5 JUNI 1935, namiddags 1 uur (zomertijd) in het hotel „Het Gulden Vlies" bij den Heer J. J. de Lozanne te Axel dat de rekening en verantwoor ding over 1934'35 gedurende acht dagen vóór en de be grooting over 1935—'36 met memorie van toelichting, gedu rende acht dagen vóór en na de vaststelling ten kantore van den Ontvanger-griffier ter inzage zullen liggen, en dat die stukken tegen betaling der kosten van de eigenaren van gronden in dien polder in afschrift verkrijgbaar zijn. Het Bestuur voornoemd, P. J J. VAEL, Dijkgraaf. W. A. DEN BOQGENDE, Ontvanger-griffier. Axel, 24 Mei 1935. Het Bestuur van net waterschap KOEüORS c. a. maakt bekend dat eene vergadering van Stem bevoegde Ingelanden zal worden ^houden op DINmDaG 4 JUNI 1935, des namiouags 3 uur (zomertijd) in het notel „Het Gulden Vlies", bij den Heer J.J. de Lozanne te Axel dat de rekening en verantwoor ding over 1934-'35 gedurende acnt dagen vóór en de be- grooting voor 1935—'36 met memorie van toelichting, gedu rende acht dagen vóór en na de vaststelling ten kantore van den Ontvanger-griffier ter inzage zullen liggen, en dat die stukken tegen betaling der kosten van de eigenaren van gronden in dat waterschap in atschrift verkrijgbaar zijn. Het Bestuur voornoemd, L. VAN HOEVE Jzn., Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontvanger-griffier. Axel, 24 Mei 1935. Zij, die zich op willen geven om den RIJTOER mee te maken op 10 Juli el., door den Kring Axel van de Z. L. M., kunnen zich vóór of op 15 Juni opgeven bij den Secretaris van de Rijtoer commissie den heer K. VAN DER HOOFT, Axel, Nieuwstraat G 89. Burgemeester en Wet houders van AXEL maken bekend, dat in verband met de Hemelvaartsdag op Don derdag a. s., de wekelijksche op haaldienst van huisvuil, in de geheele kom zal plaats hebben op Vrijdag 31 Mei, Axel, 28 Mei 1935. De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. die zich met nun auto willen beschikbaarstel len voor de te houden RIJTOER op 10 Juli e.k. door den Kring Axel van de Z. L. Mgelieven zich vóór of op 15 Juni op te geven bij den Secretaris van de Kijtoercommissie den heer K VAN DER HOOFT, Axel, Nieuw straat G 89. Het WOON- en WINKELHUIS te Axel, Oosterstraat en net daar naast gelegen WOONHUIS, ver huurd aan M. de Fouw, geveild voor de Fam. VAN DER WELLE, zullen worden herveild, op nam. 4 uur, in het hotel van Lozanne te Axel. De perceelen zijn inmiddels uit de hand te koop. Notaris FANOY. TE HUUR: Een nieuw WOONHUIS, voorzien van gas- en electrische leiding, Direct te aanvaarden en staande in de Pieter Paulusstraat te Axel. Te bevragen bij C« D1ELEMAN, Stationstraat,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3