Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 16. DINSDAG 28 MEI 1935. 51e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën werden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 21 Mei 1935. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Aanwezig de h.h. J. M. Oggel, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, A. Hamelink, Iz. de Feijter, P. van Bendegem, B. Seghers, C. van Kampen, A. de Ruijter, F. Dieleman, J. de Feijter en de Secretaris. II. De punten 4 en 5 gelden aan koop van bouwgrond door en van particulieren van en door de gemeente. Alvorens voorstel len daaromtrent te behandelen wenscht de Voorz. een bespreking in geheime vergadering en daar om stelt hij voor deze het laatst te behandelen. 6. Benaming der traverse. Voorgesteld is om aan de nieuwe traverse den naam te geven van «Oranjestraat". Binnen kor ten tijd zal de nieuw aangelegde weg voor het verkeer worden opengesteld. Het zou dan ge- wenscht zijn, dat deze weg een naam had, mede met het oog op de woningen, die daar zullen worden gebouwd. Teneinde de naam traverse niet langer in den volksmond te laten voortleven, zal een nieuwe aanduiding wen- schelijk zijn. In verband hiermede was reeds een paar weken geleden door dhrn. J. C. Vink, J. R. de Jonge en D. J. Oggel Jz., vormend de „Commissie tot onderzoek van de historie van Axel", vei kort Coha genoemd, aan B. en W. een schrijven gericht van den vol genden inhoud Edelachtbare Heeren, Ondergeteekenden, leden der „Coha", nemen door dezen eer biedig de vrijheid om het vol gende onder Uwe aandacht te brengen In ons schrijven.van Juli 1934 is onzerzijds de wensch uitge sproken: le. de thans als Kaai- wal bekende straat in tweeën te splitsen en het gedeelte ten Oosten van het achtererf van dhr. Marijs Kaaiwal te blijven noemen en ten Westen daarvan der. naam Ba rakken te geven, 2e. de straat, die nu gelegd wordt van de Barakken naai de Zeestraat Bas tion Oranjestraat te willen noe men. Waar wij hoorden, dat die naam wat lang wordt gevonden, zouden wij U willen opmerken, dat er meer lange namen bestaan als Pieter Paulusstraat en Prins Hendrikstraat. Bestaat er Uwerzijds onver hoopt bezwaar tegen de lengte van dien naam „Bastion Oranje- Straat" dan zou die straat kunnen genoemd worden Bastionstraat, terwijl op het naambordje eronder kan vermeld worden „Bastion Oranje 18e eeuw" zooals in ver schillende gemeenten zooals Den Haag en Rotterdam geschiedt, wanneer een straatnaam naar een historische persoon of plaats wordt vernoemd. Zooals bekend, is het ons doel de herinnering aan het Bastion Oranje en dus aan de plaats der oude vestingwerken van Axel levendig te houden, waarmee Uw geacht College ongetwijfeld zal instemmen. Aangenaam zou het ons zijn hierover Uw meening te mogen vernemen. Met de meeste hoogachting, enz. B. en W. zijn van meening, IjUit men aan de hand van de reeds gegeven straatnamen met „Oranjestraat" ook in de lijn van de historie blijft. Dhr. VAN KAMPEN is het er niet mee eens, dat de naam „Oranjestraat" in de lijn van de geschiedenis ligt. Men ziet de naam Oranje zoowat overal voor gebruikt. Spr. is het eens met de Coha, dat Bastion Oranje of Bastionstraat wel aan de geschie denis van Axel herinnert. Een vreemdeling, die op het naam bordje den naam Bastion ziet staan, zal zich daarvan de betee- kenis afvragen, maar niet als er staat Oranjestraat. Spr. zal daar om tegen het voorstel stemmen De VOORZ. acht dat juist, maar zegt, dat het praeadvies in dezen niet volledig is. Bedoeld is n.l., dat onder den naam „Oranjestraat" zal worden gezet Bastion Oranje, 18e eeuw. Dit is ook besproken met den voor zitter. (Dit moet zijn den secre taris. Red.), die daarmede te vreden was. Dhr. VAN KAMPEN vindt dat niet voorzichtig geweest van die persoon, want met den naam Oranjestraat is niet het doel be reikt, dat de commissie voorstaat. Dhr. 't GILDE is het er mee eens, als B. en W. dat woord traverse niet geschikt achten. Dat is een Fransch woorden ais we nu in de plaats daarvan Bastionstraat zeggen, dan hebben we weer zoo'n Fransch woord. Spr. is daar tegen, hij ziet geen enkele reden, om dat woord Bastion te handhaven. Als het nu nog was dat weleer Prins Maurits daar binnen gevallen was, dan zou men Mauritsstraat kunnen zeggen maar nu vindt hij beter Oranjestraat, dat is een zuiver Hollandsch woord. Dhr. DE RUIJTER kan er zich mee vereenigen, als er bij gezet wordt Bastion Oranje, want met alleen te zeggen Oranjestraat vindt hij ook, dat de geschiedenis heelemaal weg valt. Dhr. IZ. DE FEIJTER denkt dat het bord veel te groot zal worden, als er zooveel op staat. Dan wordt het verkeer nog ge stremd I ln stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. aan genomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen dhrn. lz. de Feijter en Van Kampen. 7. Aanschaffing beermachine. De VOORZ. zegt, dat de thans in gebruik zijnde beerruimings- installatie, die sedert 1925 in exploitatie is, dezer dagen bij het in functie zijn, zijn dienst heeft geweigerd, op grond dat de on derdeden hoofdzakelijk versleten zijn Het was reeds bekend, dat de kracht, welke wekelijks van deze installatie wordt geëischt, aan het afnemen was. Toch hadden B. en W. gewild eerst bij de begrooting voor 1936 met een voorstel te komen voor aan schaffing van een nieuwe instal latie, maar nu de noodzakelijkheid blijkt, is prijsopgaaf gevraagd van een dergelijke installatie met een z.g. pompsysteem, daar het ontploifingssysteem niet voldoet. De kosten van een beerruimings- machine met een inhoud van 2Vs Ms. bedragen f 875. De in houd van de tegenwoordige be draagt slechts 1V» M8. De nieuwe machine kan gemonteerd worden op de aanwezige wagen. Met de kosten van montage en vracht zal een en ander begroot kunnen worden op f 1000, B, en W. stellen voor te be sluiten le. tot aanschaffing van een nieuwe beerruimingsinstalla- tie met pompsysteem 2e. voor deze uitgaaf een geldleening aan te gaan groot f 1000, rentende hoogstens 4V, pet. en af te los sen in vier jaar. Dit bedrag op te nemen in dit jaar. De VOORZ. wil eerst zien uit gesproken het besluit om een nieuwe machine aan te schaffen. Voorzeker zal een machine met grooter reservoir beter voldoen, omdat de nu gebruikte te klein is. Dhr. VAN BENDEGEM had gaarne een meer nauwkeurige berekening gezien van een en ander en b.v. de kosten van ver vanging van de oude door nieuwe onderdeelen. De VOORZ. betoogt, dat men met de oude machine niets meer doen kan. We moeten met onzen tijd mee en dus een ander systeem volgen. De oude machine is nu 10 jaren gebruikt, maar is ook versleten. Onderdeelen zijn daarvan niet in den handel, om dat deze machines niet meer ge maakt worden. Nadere bereke ning is niet te geven. De gem. opzichter heeft die prijs gekregen, toen hij op de jaatbeurs is ge weest. Ook wordt van de oude machine nog het onderstel ge bruikt, waarop de nieuwe ma chine kan gemonteerd worden. De nu bedoelde van 2]/s M8 blijkt de goedkoopste. Dhr. VERSCHELLING vraagt of die niet te zwaar zal zijn, zoo dat men er niet mee van een bepaald terrein zal kunnen. Hij heeft wel eens gezien, dat ook voor de oude soms 2 paarden noodig waren, om er mee op den openbaren weg te komen. De VOORZ: Als de machine gevraagd wordt voor plaatsen, die niet te bereiken zijn, dan kan ze daar ook niet gebruikt worden. Maar een groot voordeel is al, dat met een grootere keiel niet zoo vaak heen en weer moet worden gereden. De oude is versleten en binnen een paar weken zouden we de beerruiming stop moeten zetten, als niet spoe dig een nieuwe wordt gekocht. Dit zou erg moeilijk zijn, want de geheele gemeente is er op in gesteld. Dhr. OGGEL merkt nog op, dat financieel bezwaar niet kan gelden, want het bedrijf bedruipt zich zelf. Dhr. IZ. DE FEIJTER vraagt of de aankoop door tusschenkomst van een ingezetene geschiedt. De VOORZ: We hebben de prijs van de fabriek. Dhr. VAN BENDEGEM meent, dat het voor de gemeente toch het zelfde zal zijn, of ze een tusschenpersoon neemt en zou dan gaarne zien, dat een ingeze tene er iets aan verdiende. De VOORZ. zal dit in over weging nemen. Dhr.' DE RUIJTER: En dan Hollandsch Fabrikaat 1 Het voorstel wordt hierna met alg. st. aangenomen. 8. Reclame schoolgeld, enz. Op de ingekomen verzoeken om teruggave van schoolgeld en hondenbelasting wordt beschikt, zooals reeds gemeld is. 9. Wijzigingen gemeente-be grooting 1934 en 1935. Besloten wordt de volgende wijzigingen aan te brengen A. Dienstjaar 1934. De inkomsten worden verhoogd met f 1254, gespecificeerd als volgt Teveel betaalde premie onge vallenwet f788, teveel betaalde rente f 125, te weinig ontvanger, uitkeering L. O. f85, subs, van de Prov. voor krankzinnigen f 178, teveel betaalde kosten van ver pleging f 76. De uitgaven worden verhoogd met f 1054, wegens: uitkeering voor L. O. f 20Ö, idem aan doc toren f40 en onvoorzien f814. De uitgaven worden f 200 min der, wegens minder uitkeering voor L. O. B. Dienstjaar 1935. De inkomsten worden verhoogd met f 24500, wegens geldleening f8200, idem f16150 en over schrijving f 150. De uitgaven worden verhoogd met f 24880, gespecificeerd als volgt Plaatsen van waarschuwings borden f300, leermiddelen f80, aanleg van straten f 7200, aankoop beermachine f 1000, aankoop van grond f 15,150, bouwbureau f 1000 kosten van geldleeningen f 150. De uitgaven worden verminderd met f 300, wegens minder kosten van straatverlichting en met f80 wegens minder licht en vuur in de school. De VOORZ. schorst hierna de openbare zitting, die overgaat tot geheime vergadering. Nadat een paar uur is onder handeld over den aan- en ver koop van bouwgrond wordt de openbare zitting weer voortgezet en stelt de VOORZ. aan de orde punt 4. Virboop bouwgrond. 4a. Van de Directie van de P.Z.E.M.is een verzoek ingekomen om een gedeelte van een perceel bouwgrond te koopen in de Pr. Hendrikstraat, nabij den uitweg van de molen van J. A. Cappon, genummerd onder no. 55 zijnde een oppervlakte van 110 M3., teneinde aldaar een schakelstation te bouwen. Aanvankelijk had de Directie van de P.Z.E.M. haar plan uitge werkt op den berm van den Buth- dijk. Op verzoek van B. en W. heeft de Directie dit plan laten varen en zou zij dit gebouwtje om die reden willen plaatsen op het bovengenoemde terrein. Het komt B. en W. voor dat dit verzoek voor inwilliging vatbaar is en dit college hierbij een te gemoetkomende houding aan den dag moet leggen door de eenige meters grond achter dit gebouwtje te trekken bij het daarnaast lig gende perceeltje. Besloten wordt dit gedeelte van dat perceel te verkoopen tegen den vastgestelden prijs van drie gulden vijftig cent per M'. 4b. Nog is ingekomen een verzoek van A. Lenos om een gedeelte vrijkomende grond, nabij de traverse in het verlengde van zijn perceel, te koopen Het betreft een oppervlakte van 25 M8. grond, welke door de gemeente voor het verkeer niet kan worden benut. Een gedeelte buiten deze oppervlakte zal be stemd worden voor urinoir. In overleg met den heer Inge nieur van de Prov. Waterstaat kan dit aan Lenos worden afge staan. Lenos zal dit terrein op zijn kosten meteen steenen muur afbakenen. Z. h. s. wordt besloten deze strook grond aan adressant te verkoopen voor f 25 in totaal. 4c. Door M. de Keizer is een verzoek ingekomen om een per ceel grond te koopen, gelegen naast zijn garage aan de Wilhel- minastraat met een breedte van 97j Meter, alzoo een oppervlakte van 315 M3. Waar de ligging van een per ceel bouwgrond ten opzichte van een auto-garage door velen niet wordt begeerd en het een aan sporing kan worden om in dat gedeelte te gaan bouwen, stellen B. en W., gehoord de bouw commissie, voor, om dien grond aan adressant te verkoopen en wel tegen een verminderde pr^s van f 2,75 per M3., waartoe z.h.s. wordt besloten, nadat er de voor waarde aan was verbonden, dat de woning 2,75 M. achter het troittoir wordt gebouwd en op 3 M. afstand van de garage, terwijl de muur van de garage in orde moet worden gemaakt. Desgevraagd deelt de Voorz. mede, dat de Keizer daarvan in kennis is gesteld en ermede ac- coord gaat. 4d. Door G. J. A de Jonge is een verzoek gedaan om een strook gemeentegrond te koopen aan de traverse, grenzende aan een perceel van de familie Van Dixhoorn, waarover hij in onder handeling is met die familie. Het is gelegen aan de Noordzijde van het perceel van Van Waes aan de Zeestraat, zooals op de teekening nader is aangegeven en groot 75 M'. De bouwcommissie kan zich met dezen verkoop vereenigen. De prijs van den grond meenen B. en W. te moeten bepalen op f5 per M'. Tevens stellen zij voor met genoemden De Jonge een ruiling aan te gaan, teneinde het aangrenzende perceel op een behoorlijke grootte te houden. Dhr. VERSCHELLING gelooft, dat de prijs te hoog is gesteld. Spr. meent ook te weten, dat De Jonge wel f4, maar geen f5 wil geven en aangezien f 4 de hoogste prijs is, die tot heden is gevraagd en de bouw nogal uit de diepte moet komen en er ook nog de ruiling aan vast zit, vindt spr. f 4 genoeg. De VOORZ. zegt dat de bouw commissie ook heeft geadviseerd tot f4, maar B. en W. meenden, dat gezien de mooie plaats f5 wel op zijn plaats is; ook in verband met de andere perceelen, die daar beschikbaar komen. Dhr. DE RUIJTER is het eens met dhr. Verschelling, waarbij zich ook dhrn. 't Gilde, Van Bendegem en Seghers aansluiten. Dhr. OGGEL zegt, dat het college van B. en W. met f5 zijn gekomen, omdat van andere zijde f 6 was geboden. Dhr. VAN KAMPEN meent dat de overheid moet voorgaan met vermindering van vaste lasten. Wat dhr. Oggel zegt, is meer koopmanschap, maar we moeten de bouwgrond toch niet te hoog houden. Dhr. SEGHERS wil ook de menschen, die bouwen willen, meer tegemoet komen. Dhr. VERSCHELLING betwij felt het, of dhr. Oggel gegevens of bewijzen heeft, dat er f6 is geboden. De VOORZ Als dhr. Oggel hier zegt, dat hij dat gehoord heeft, zal dat ook wel zoo zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 10 tegen 1 stem van dhr. Oggel verworpen. Z. h. s. wordt besloten den grond te verkoopen voor f 4 per M, AXELSCE1E? 5 COURANT.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1