A. Diïerse Woonhuizen Landbouw. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. ORANJESTRAAT. V I S CH AKT E N. BMNENVISSCHBBIJ. JACHTAKTEN. Advertentiën. Vrijdag 14 Juni 1935, B. Het WOONHUIS Verlaging der tarieven der PZEM. Bij tiet lezen van de nieuwe verlaging van de tarieven, die de N V. PZEM. heeft aangekondigd voor den stroom voor verlichting en huishoudelijk verbruik, gaan de gedachten onwillekeurig een jaar of zes terug, toen de prijs nog 45 cent per KW.U. bedroeg en het vastrechttarief in Zeeland nog een vrome wensch was. Thans zal men van ongeveer 1 Juli a.s. af bij het gewone enkel tarief 30 cent, in enkele plaatsen 29 cent per K.W.U. be talen, terwijl het vaste recht naar verhouding een zelfde verminde ring zal ondergaan. Deze ver mindering van het vaste recht geldt niet voor Schouwen-Dui- veland, Tholen en St. Philipsland, waar het pas kort geleden ver laagd werd, noch voor Terneuzen (kom). Inderdaad mogen de aangeslo tenen over deze tariefsverlaging tevreden zijn, als men bedenkt, hoe weinig Zeeland, met haar vele eilanden, haar betrekkelijk weinige industrie en haar over wegend landelijk karakter zich leent voor de electriciteitsvoor- ziening. En toch wordt in vrijwel alle gemeenten in de provincie elec- triciteit geleverd en is de PZEM. er steeds op uit, de stroom ook verder buiten de kommen der steden en dorpen verkrijgbaar te stellen. Het streven der PZEM. is dan ook, de electriciteit zooveel mo gelijk overal verkrijgbaar te stel len tegen den laagst mogelijken prijs en zij wordt daarbij gesteund door de Provincie, haar voor naamste aandeelhoudster, die zich met een bescheiden dividend over het door haar gestorte kapi taal tevreden stelt. Naar wij vernemen was dit jaar tariefsverlaging bijna achter wege gebleven tengevolge van de omzetbelasting, die dreigde groote kosten met zich te willen medebrengen, welke de PZEM voor hare rekening zou hebben genomen en niet op haar afnemers zou hebben verhaald. Maar ge lukkig heeft de regeering deze belasting voor de electriciteitsbe- drijven zoodanig verzacht, dat het Bestuur der PZEM. de tariefsver laging, waartoe thans besloten is, verantwoord achtte en tevens de middelen vond om ook de omzet belasting voor rekening van het bedrijf te nemen. Gemeenteraadsverkiezingen. Ossenisse. Een lijst met: P. J. C. Serrarens (aftr.), E. P. M. Verdurmen, A. Warrens, L. Q. Hermans (aftr.), A. J. Rosseel (aftr.). Een lijst met A. A. Schelfhout (aftr.), J. F. de Dalie, L. Picavet, J. A. de Meijer. Een lijst met P. A. Hermans (aftr.), F. de Bruijn (aftr.), L. H Roelans. Stemming op 19 Juni. Philippine. De volgende personen zijn candidaat gesteld E. F. A. Arbrocheer (aftr.), C. A. Barbé (aftr), Ph. M. Wijne, A P. E. Rammeloo, E. A IJse- baert, R. F. Everaerd (aftrR. A. de Mul, A. F. van Hurck, Arth. Roegiest, Dirk Moelker, C. P. van Hurck geb. Rammeloo, M. G. Geense. De h.h. F. J L. M. Dhooge, E. A. Rammeloo, W. F. Voerman en Edm. de Graeve, zullen niet meer in den raad terugkeeren. Stemming op 17 Juni. Sas van Gent. Vrije lijst P. A. Neeteson (aftr.). Sociaal-Democraten J. J. de Leux (aftr.), J. P. van Hulle, H. M. P. van Ham geb. Dierick, C. C. van der Westen, J. W. F. Schröder, M. P. de Groff, Vrije lijst: Th. F. Warrens. Vrije lijst: A. A. Marquinie (aftr.), L. F. B. de Meijer (aftr.), J. L. Renique, J. V. Vermoet Lzn., P. J. Kaas (aftr.), A, Stouthamer, A. Ver- naeve, L. A. van den Hemel, L. E. Warrens, H. Wauters. R.-K. Staatspartij G. J. L. Goossens, C. F. van Acker, P. C. van Hecke, C. L. de Maaijer (aftr), W. L. Lammens, E. C. van Goethem (aftr B. C. Puijlaert, M. C. F. van Goethem, E. A. T M. Coene, A. J. üoethals Ingevolge deze lijsten zullen niet meer in den raad terugkeeren de h.h. C. Machielsen, P. J. Seij bel, W. Tak en V. Verschaffel. Stemming op 18 Juni. Westdorpe. R.-K. iijst landbouwers en mid denstand A. de Beleir (aftr.), P. van der Heijden (aftr.), O. J. E. Verhaegen (aftr.), E. C. Verheist, M. J. C Hamerlinck, E. J. Goethals, L. de Caluwé, H. Janssens. R-K. .ijst werknemers: E. Kalle (aftr.), E. de Marte- laere (aftr.), X. Janssens (aftr.), A. D. Lafort, R. L. M. Simoen, H. van Vooren, K. de Koeijer, A. J. Kindt. S. D. A. P.: F. P. J. de Jonge (aftr.), C. Verschelden, H. J. Schooff, G. P. F. Vermast, L. Morcus. Stemming op 19 Juni. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 26 MEI 1935. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Tekst Matth. 28 16—20. Nam. 2 30 Dezelfde. Catectr. Zondag 41. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Dhr. J. v. d. Berg Proponent te Rotterdam. Nam. 2 30 Dezelfde, 's Av. 6 Dezelfde. Merriekcuring. Gisteren hadden alhier de premiekeuringen plaats van de Prov. Regelingscommissie, met den volgenden uitslag: A. 2-jarige merries. 27 stuks. Goedgekeurd resp. Martha van Jac. de Putter Pz., Axel, Emma van A. Haak, Zaamslag, Mimi van Adr. de Putter, Veer, Lena van G. Govaert, Westdorpe, Orpha van Kinderen de Jonge, Zaamslag, Aurore van C. de Munck, Zuiddorpe, Jolie van S. van Hoeve Fz., Axel, Dorine van Gebr. Daelman, Westdorpe en Clara van A. Haak vnd. B. 3 jarige. Kleine maat. 15. Reine van Kinderen Daelman, Lillie van Adr. de Putter, Ideale van Gebr. Daelman, Mina van Alt. Mangnus, Boschkapelie, Her mine van A. de Feijter Cz., Axel, Bertha van A. van Arenthals, Zaamslag, Nellie van C. de Put ter, Axel. C. 3-jarige. Groote maat. 7. Jeanne van Gebr. Daelman, Ce lesta van P. Moorthamer, Axel, Martha van Jac. de Jonge, Axel, Stilma van Mar. de Regt, Axel. D. 4-jarige. Kleine maat. 5. Monna van Jac. de Feijter Cz., Boschkapelie, Leona van J. de Putter, Axel, Sjora van P. B. van Hoeve, Axel. E 4-jarige, groote maat 6. Marlona van J. de Putter vnd., Victorina van W. de Feijter, Axel, Prinses van Wed. F. de Feijter, Axel, Mimie van Kind. Daelman, Charlotte van J. de Putter vnd. Oudere merrie's, kl. maaat 16. Bertina van J. de Putter vnd., Clara van Kind. Daelman, Flora van A. Haak vnd., Schoonheid van Adr. de Putter vnd., Juultje van C. de Putter vnd., Luna van A. Buysse, Zuiddorpe. Oudere merrie's, gr. maat 13. Lisette van J. de Putter vnd., Gerda van C. de Putter vnd., Fiorina van J. de Putter vnd., Mafalda van Gebr. Daelman, Carla van A. Buysse vnd., Su- zanna van C. de Putter vnd Poes van Iz. de Feijter Hz., Axel, Mistriquette van A, de Putter, Rabanda van H. Bonte, Koewacht, Mina van A, Haak vnd» 300 „onwillige landbouwers. Zaterdag vergaderden ie Goes de besturen van 21 afdeelingen van de Ned. Chr. Landarbeiders- bond op Z. Beveland. Medegedeeld werd dat de land bouwers in zoo goed als alle gemeenten op Z. Beveland waren uitgenoodigd tot overleg ever een collectief contract. Het resultaat was dat in 6 plaatsen waar dit nog niet bestond een contract met enkele patroons werd afge sloten. Velen bleven echter wei gerachtig. Dezer dagen zijn de namen van ongeveer driehonderd „onwillige patroons" aan den minister van economische zaken opgegeven met verzoek op grond van de landbouwcrisiswet han delend op te treden. Mdb. Crt. H K. H. Prinses Juliana heeft een liclfte verkoudheid. Mislukte moordaanslag. Te Uden had de 42-jarige ar beider A van B. met zijn 30-ja rige neef J. van B. den Zondag op vroolijke wijze doorgebracht en gezamenlijk verschillende herber gen bezocht. Onderweg naar huis ontstond oneenigheid. Het bleef echter bij hooge woorden. A. van B. schijnt over den afloop niet tevreden te zijn geweest. Maandag was zijn woede nog niet bekoeld en hij besloot de kwestie uit te vechten, Met een geladen jachtgeweer begaf hij zich naar zijn neef, waar hij in opge wonden toestand aan het raam klopte. J. van B. kwam naar buiten, doch op hetzelfde oogenblik richt te zijn oom het jachtgeweer op hem en loste een schot hagel in zijn richting, Door snel te bukken wist J. van B. het schot te ont wijken. De hagel kwam in de huisdeur terecht, aldus het Volk. Het schot verwekte groote con sternatie in de buurt. Van alle kan ten snelde men toe en de dader maakte van de verwarring gebruik om te vluchten. De dader van den moordaan slag staat ongunstig bekend. Hij heeft reeds verschillende jaren in de gevangenis doorgebracht. De reputatie van zijn neef is evenmin vlekkeloos. Wegens schaking van een 18-jarig meisje uit Melick (L is door de marechaussee uit Roer mond aangehouden de 22 jarige bakkersknecht H. V. uit Echt. De man is op last van den officier van justitie in de strafgevangenis opgesloten. Tusscben Alkmaar en Koe dijk is een wielrijder het slacht offer geworden van een aanrij ding door een auto. Op een ge geven oogenblik naderde een auto met verblindende koplam pen. .Terzelfder tijd reed een an dere auto de wielrijders achterop. Vermoedelijk is de bestuurder van dezen laatsten tijdelijk ver blind geworden door den anderen auto, waardoor bjj de wielrijders niet zag, met het noodlottige ge volg, dat een van hen, de 18-ja- rige van H. uit Alkmaar werd aangereden en zeer ernstig ge wond. Bij zijn aankomst in het ziekenhuis bleek hij reeds te zijn overleden. Bloedig Chtneezen-drama. In het Cbineesche restaurant te Utrecht ontstond twisttusschen twee Chineesche bedienden voor zoover men kon nagaan over sigaretten. Het kwam tot een handgemeen, waarbij de een den ander met een hakmes doodde. Het slachtoffer werd gevonden met ingeslagen schedel en een diepe snede aan den hals. De dader sprong uit het dakraam en viel juist op een jongedame, die per rijwiel passeerde. De man wasiop slag dood, De wietrjjdster werd licht gewond. Een 90 jarige tweeling Gister vierde de oudste twee ling van Nederland, Cornelis en Hendrik van Harten, wonende in de buurtschap Blokland, ge meente Mijdrecht, zijn 90sten verjaardag. Te Hilversum heeft zich een ernstig geval van kolendampver giftiging voorgedaan bij een echt paar waarvan de man 67 en de vrouw 68 jaar oud is. Toen hun kleiukinderen hen een bezoek wilden brengen, werd op hun herhaald aanbellen niet opengedaao. Zij waarschuwden hun vader, die zich toegang tot de honing wist te verschaffen en daar tot zijn grooten schrik, zijn beide ouders bewusteloos zag lig gen, terwijl in de kamer een zwa re kolendamp hing. De G.G D. werd onmiddellijk gewaar scbuwd, die met zuurstofappara ten trachtte, de beide oudjes weer tot bewustzijn te brengen, hetgeen echter niet gelukte Zij werden daarop naar het zieken- hats vervoerd, waar zij eerst na geruimen tijd weer tot bewust zijn kwamen. Hun toestand is zorgelyk. Gebleken is, dat de pijp vsd den haard vol roet zat, waardoor de kolendamp zich in de kamer kon ontwikkelen. De 43 jarige Weenink, wo nende te Pijuacker, zou, zooals hij reeds jaren doet, met een door hem vervaardigd vlotje de Laanvaart te Pijnacker overva ren teneinde op ziju land te ko men dat door dit water vanzjjn woning is gescheiden. Hst vlotje sloeg om en W. ge raakte in de Laanvaart. Daar er maar weinig water staat, zagen de toeschouwers hierin geen ge vaar en zij vermaakten zich om het geval. Toen W. evenwel uit het water werd gehaald, bleek de man te zijn overleden. Bij de vlootmanoeuvres in Amerika is een vliegtuig in zee gestort. De zes inzittenden zijn verdronken. ca" De Belgische ballon„ Belgi- bestuurd door den beroem den ballonvaarder Demuyter, is in de nabijheid van Briers in Bretagne in een moeras terecht gekomen en geheel vernield. De drie inzittenden konden wor den gered. MWjSfcÊF*' Burgemeester en Wet- lr1%' houders van AXEL, maken bekend, dat aan den nieuwen verbindingsweg van Weststraat naar Zeestraat door den raad de naam is gegeven van (Bastion Oranje 18e eeuw). Axel, 21 Mei 1935. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Het Hoofd van plaatselijke politie te AXEL maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie koste loos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen tot het be komen van een visch- of hengel- akte, voor het jaar, aanvangende 1 JULI aanstaande en eindi gende 30 JUNI daaropvolgende. Belanghebbenden worden uitge noodigd hun aanvragen zóóveel mogelijk vóór 15 Juni e.k. aan hem in te dienen. De aanvraag van een minderjarige wordt mede onderteekend door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep vermeldt. De navolgende akten worden uitgereikt: a. GROOTE VISCHAKTEN A tot het visschen in de binnen wateren en de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van f7,50; b. GROOTE VISCHAKTEN B tot het visschen uitsluitend in de rivieren met alle ge oorloofde vischtuigen, tegen betaling van f2,501 c. KLEINE VISCHAKTEN tot het visschen, hetzij met één peur, hetzij met één hengel geaasd met visch of met één sleephengel, tegen betaling van f I,— d. HENGELAKTEN tot het visschen met meer dan één hengel, tegen betaling van f 0,50. Axel, 22 Mei 1935. Het Hoofd van plaatselijke politie voornoemd, BLOK. Het Hoofd van plaatselijke politie te AXEL maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie ver krijgbaar zijn blanco aanvraag formulieren ter bekoming van jachtakten, voor het üjdvak, aan vangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni van het vol gende jaar. Belanghebbenden worden uitgenoodigd hun aan vragen ter bekoming dier akten, zooveel mogelijk, vóór 15 Juni e k. iu te dienen. Voor minder jarigen van achttien jaar en ouder worden de jachtakten aangevraagd door hun ouders of voogden. Ingezetenen van het Rijk, hou ders van een groote jachtakte, kunnen ten behoeve van niet in het Rijk woonachtige personen, onder overlegging van dezer por tret, een jachtakte, logeerakte ge naamd, verkrijgen, geldig gedu rende veertien opeenvolgende dagen. Betaald moet worden a. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, dertig gulden b. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jacntbedrijf, met uitzondering van de valken jacht, vijftien gulden c. voor een logeerakte, tien gulden d. voor een kleine jachtakte tot het vangen van waterwild met netten, waarvan het gebruik geoorloofd is, vijt gulden. Bovendien moet de aanvrager betalen het zegelrecht, dat, ook bij niet-afhaling van de aange vraagde jachtakte, ten laste des verzoekers blijft, alsmede gemeen telijke leges. Axel, 22 Mei 1935. Het Hoofd van plaatselijke politie voornoemd, BLOK. Notaris N. M. J. H. PYLS te Hulst, zal op nam 3 uur (W.T.) in het hotel de Lozanne te Axel, krachtens art. 1223 B.W., in het openbaar verkoopen met aanbehooren te Kijkuit, Axel, plaatselijk gemerkt nos. 43, 45, 49, 49a, 51, 52, 53, 54 en 56. met erf aan de Oosterstraat te Axel, plaatselijk gemerkt no. 43, in huur bij den heer A. Vinke. Een en ander eigendom van den heer H. W1LLEMSEN te Kijkuit, Axel. Aanvaarding en betaling 16 Juli 1935. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris, Markt 21, Hulst. TE HUUR: Een nieuw WOONHUIS, voorzien van gas- en electrtsche leiding. Direct te aanvaarden en staande in de Pieter Paulusstraat te Axel. Te bevragen bij C. DiELEMAN, Stationstraat. BIJVERDIENSTE. Zij, die genegen zijn tot het verwerven van eenige bijverdienste en in het bezit zijn van een win- celtje, kunnen daartoe inlichtingen bekomen aan het Bureau v.d. bladi n 1 1 '1'

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3