Gemengd Nieuws. Landbouw. Bekendmakingen. Openbare Vergadering Buitenland. Beslissing over ingeleverde candidatenlgsten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. Reglement der Wegen en Voetpaden Advertentiën. Bekendmaking. „Noord bij Axel" Vrijdag 24 Mei 1935, if» Het W00N- """l. en WINKELHUIS Het WOONHUIS KMfl een tweetal vechtende stieren kleurig mozaieke voorstellingen van den Nederlandschen Leeuw, een bloemstuk, en den bekenden stier van Potter, enz. Op de eerste plaats wordt in het slagersvak evenwel beoogd het vleesch zoo aantrekkelijk en appeiij elijk mo gelijk voor te zetten aan het publiek en dat werd vooral be reikt met het priisa en veelzijdige garneerwerk van de talijke inzen ders. Om 2 uur nam dhr. H. Colsen van Sluiskil het woord en dankte den Commissaris der Koningin voor den kampioenprijs, burge meester Huizinga voor zijn mede werking, dhr. P. Verstraten te Axel en allen die voorts medailles beschikbaar nebben gesteld. Ook dank aan den leeraar, dhr. Hiem- stra te Utrecht, juryleden en de cursisten. Spr. bepleitte voorts om het vleesch te koopen bij den slager en niet van particulieren. Hierna sprak burgemeester Hui zinga het openingswoord op de van hem bekende wijze en looide het werk der plattelandsslagers, die nu de steden naderen met hun werk. Moge ook het publiek dat waar- deeren. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, werden de stands bekeken, door de talrijke aanwezigen. Iedereen was vol lof over het getoonde. Bewonderenswaardig was in derdaad, hoe men als rnet taover- staf sommige voorwerpen had nagebootst Hit spek en vet. Prijswinnaars waren mej P. Verstraten te Axel, die behalve de kantpioensprijs (hoogste aantal punten) nog verkreeg twee le en een 2e prijs; Alb. IJsebaert, Neuzen, de eereprijzen en twee le prijzen, P. M. van Meenen fe /^cel een le prijs en vervol gens A. de Smet, Hulst, Joris Wisse, Zaamslag, Leo Wouters, Neuzen, A. de Smit, Hulst, Ed. Biesbroek, Hulst, en Piet Verstra ten te Axel. R.-K Landbouwschool te Holst Bij de overgangs- en eindexa mens aan deze school werd het einddiploma in alphabetische volgorde verleend aan Als. Bogaert te Walsoorden j Alf. Bonte te Koewacht Gabr. Ferket te N.-Namen Sal. de Feij ter Jzn, te AxelAug. Haverbeke te ljzendijkeJos. Heijens te BoschkapelleRené Martinet te St. JansteenTheo Stallaert te HontenisseHon. de Waele te Koewacht; Fr. van Wolfelaar te Boschkapelle, Van de le naar de 2e cursus werden bevorderd C. v. d. Aa te Nieuw Namen, B. Bleijenberg te St jansteen, F. Burm te Hulst, A. Borm te Bosch kapelle, J. Burm te N. Namen, F. de Caluwé te Westdorpe, F. Cam- maert te St. Jansteen, O- Cletren te Clinge, A- van Essen te Lams waarde, A. Fassaert te Schudde- beurs, D. Dekker, Jan v. Hoeve en Sai. v. Hoeve, allen te Axel, Ed. de Maat te Ossenisse, Leon de Moor te Axel, Alb. Schuurman te St. Jansteen, Em- de Schepper te Stoppeldijk, Alf. Stallaert te Lamswaarde, Jos. Verbist te Boschkapelle, Fr. Vereecken te Stoppeldijk, Gijsb. de Waal te Ossenisse, Eug. van Wesemael te N -Namen, Jac. de Zwart te Boschkapelle. r. k. en de neutrale) zijn een viertal adressen gezonden aan de Regeering. le. Om te bevorderen, dat aan den Ned. export van vee- en tuinbouwproducten naar Duitschland een grooter betalings contingent wordt toegewezen 2e. Om de gevolgen van de zware jachtrechten en daardoor ontstane rentebelasting niet op de grondeigenaren te leggen, maar op den Staat 3e. Om verlaging van vaste lasten en 4e om steun aan de melkvee houderij, door bevordering van het gebruik van ondermelk als veevoeder, waardoor een verlaging van productiekosten zou ontstaan. Daar de bereiding van melk poeder altijd nog vrij kostbaar is en in alle zuivelfabrieken niet kan worden toegepast, zou het van het grootste belang zijn, dat een methode ter verduurzaming van de ondermelk kon worden gevo. den, welke minder kostbaar was en op eenvoudige wijze in elke zuivelfabriek kan plaats vinden. De kerkdiefstal te Gent. Leeskerk. Ds. Van Oeveren Predikbeurten te Axel. ZONDAG 19 MEI 1935. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vt ure Nam. 2 Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Pos*. Tekst Luc. 24:4748. Nam. 2.30 Dezelfde. Catech. Zondag 40. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Vier adressen. Doof de drie centrale land bouworganisatie^ (de chrde Omtrent den diefstal te Gent, waarby naar men weet waarde volle paneelen, geschilderd door de gebroeders van Eyck, werden ontvreemd, weet „Het Laatste Nieuws', bet volgende mede te deelen De man, die de paneelen heeft gestolen, was de wissel-makelaar Arseen Goedertier, gehoren te Lede op 23 December 1876, dus 59 jaar oud, en overfedetj te Dendermonde op 25 November jl. De man woonde te Wetteren. Op 25 November bad te Dendermonde een belangrijke vergadering plasty waair o. a Arseen Goèdertier, die voorzitter was van „Het Werkmansbuis", een christen-democratische or ganisatie, het woord vgr.rcfe, Dp vergadering pegou om twee nur Om drie uur was Arseen Goe dertier een lyk- Hij leed n.l, aan een hartziekte eu ln het vyur van het debat had hy zich zoe opgewonden, dat by een beroerte kreeg. HU b'ie« den laatsten adem uit bij een fami lielid te Dendermonde. Niemand kon toen denken, dat by de dader was van den opzienbarenden diefstal in de St. Baafskerk. Hij kreeg te Wet teren een plecbtige begrafenis onder deelneming van al zyn politieke vrienden. Kort nadien brak het schan daal uit. Goedertier is vroeger jaren lang koster geweest in de booldkerk te Wetteren. Hij taeett zich geleidelijk opgewerkt, is een rol gaan spelen bij de chris ten-democraten, beGt bet kos tersambt opgegeven en is zich tenslotte gaan vestigen als wis selagent en bankier. Hy be woonde op bet oogenblik van zijn dood een groot heerenhuis dat by voor ruim 200 000 franc had gekocht. Voor een ander buis, dat wat verderop in dezelfde straat staat, betaalde by ruim 100.000 franc. By de verdeeling van de erfenis bleek, dat Goe dertier zeer veel geld verloren had en men gaf er zich reken schap van, dal by teitelyk tail liet was. Een advokaat uit Den dermonde werd aangesteld als curator en allen schuldeischers werd verzocht hun vorderingen in te dienen. Te Wetteren zyn verschillende slachtoffers. Een persoon zou benadeeld zijn voor 100 000 Iranc. Het „Werkmans huis" moet eveneens zware ver liezen hebben geleden. Te Oor degem is een geheele lamilie geruïneerd en ook te Kalken zijn slachtoffers. De papieren van Goedertier werden onderzocht teneinde den financieelen toestand bloot te leggen. De dood had Goedertier verrast op een oogenblik, waarop bij er niet het minst aan dacht en b(j had dan ook niets uitzfjn papieren doen rerdwjjnen. De man die de papieren na ging, had eenige kladjes en pa pieren gevonden, waarvan hy on middellijk het verdachte karakter begreep Deze kladjes waren niets anders dan de kladschriften van de brieven, die Goedertier aan het bisdom te Gent, betref fende de onderhandelingen over de teruggave van de schilderijen en den te betalen losprijs had gestuurd. De overleden wisselagent was dus de veelgezochte dief. Wie had ooit kunnen denken, zegt „Het Laatste Nieuws", dat deze achtbare man, die eiken dag met zijn auto onderweg was en een rol speelde in zyn gemeente, de dader was van deze schandelij ken diefstal De politie werd gewaarschuwd en er had een huiszoeking plaats, die, hoe gron dig ook gevoerd, tot niets leidde. Mevrouw Goedertier verklaarde van niets op de hoogte te zijn Het onderzoek werd op groote gchaal voortgezet. Onder de pa pieren van Goedertier ontdekte men ook nog een re§u van het voorwerp, dat hij te Gent in het depót voor bagage van het St Pietersstation had afgegeven Men dacht op het goede spoor te zijn voor de ontdekking van het tweede paneel. Doch het bleek, dat in het depót niet» andeis was dan een schrijfmachine, die zeer speciale eigenschappen vertoonde. Een deskundige heett deze machine onderzocht en daarby *8 gpbleken, dat de brie ven, die op het bisdom werden ontvangen, op deze machine waren geschreven. Ia alle bagagedepots ran het land, in alle banken en opslag plaatsen van meubelen etc werd een onderzoek ingesteld naar het ontbrekende paneel, maar het bleet onvindbaar Goedertier heeft iD zyn brieven aan het bisdom geschreven, dat hy alleen op de hoogfe was van de plaats vyaap de schilderyeD zich betonden. Dit wordt echter be twyfeld, want de persoonsbe scbryving van den man, die het eerste paneel in het Noord- siatton te Brussel heett afgege ven, stemt niet met die '*n Goedertier ovppeen en men acht fcet onwaarschijnlijk, dat hy die hy den diefstal zou hebben ge holpen, niet zou weten waar bet laatste papeel is verborgen. In elk geval kan men met eenige zekerheid aannemen, dat Goe dertier een medeplichtige beeft gehad. den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, gearrangeerd, welke evenwel in verband met de ongesteldheid van den „Leeuw van Wilna" geen doorgang kon vinden. H. M. de Koningin heeft uit Brussel een telegram gezonden aan den Poolschen gezant om Haar deelneming te betuigen met het overlijden van maarschalk Pilsudski. Burgerlijke Stand. Clinge. Gehuwd. 19 April. Anto- nius Willaert, 25 j. en Maria Pilaet, 24 j. 26. Florimond Bleijenberg, 2i j. en Irma d Hollander, 21 j. Joseph de Smet, van St. ansteen, 23 j. en Elisa booijmans, 20 j Geboren. 2 April. Maria, d. van Joseph van Putte en Helena van Bog get. 4. Emma, d. van Josephus de Deckere en Maria van Strijdonck 5. Mariëtte, d. van Frans Bolssens en Eugenie Weemaes. 9. Anna, d. van Désiderius de Bruijne en Maria van Strijdonck. 15. Johannes, z. van o- hannes Heije en Maria Pharasyn. Camiei, z. van josuë Mariman en Ma ria de Sandré. Ter Neuzen Ondertrouwd. 10 Mei. Minikus de Bruijn, 34 j., gesch. v. echt en Maria Dielemen, 35 j. Gehuwd. 9. Robert de Moór, van Zaamslag, 30 j en Elvira Galle, 27 j. Jacobus de Smidt, van Axel, 22 j. en Maria verlinde 26 j. Geboren. Robertus z. van Pe trus Verbiest en Maria van Liefferinge. 6. Maria d. van René Eggermont en Maria Ongenae. Aaldrik, z. van Her mann de Vries en Margaretha Cort- vriendt 8. Alphonsus, z. van Aloui- sius de Vree en Martha van Water schoot. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eenc van den Gemeenteraad van Axe. op Dinsdag 21 Hei 1935, des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Polen. Zondagavond 9 uur is de dic tator van de Poolsche republiek, maarschalk Pilsoedski, overleden. Deze zware slag treft Polen vrij overwacht. Alle publieke vermakelijkheden werden onmiddellijk na het be kend worden van Pilsoedski's overlijden, afgelast. De radio uitzendingen mochten niet meer plaats hebben De maarschalk bereikte den 68-jarigen leeftijd. Joseph Pilsoedski, Poolsch officier en staatsman, werd in 1867 te Zoelow bij Wilna gebo ren. Reeds op jeugdigen leeftijd nam hij deel aan de Poolsche nationalistische beweging. In 1888 werd hij naar Siberië ver bannen in verband met den aan slag op den tsaar. Na zijn te rugkeer trad hij in 1890 toe tot de Poolsche socialistische Partij In 1900 werd hij opnieuw gear resteerd, doch een jaar later ont snapte hij uit een krankzinnigen gesticht te St. Peterburg en ves tigde zich te Kraukau. Aan de revolutie in 1905 had Pilsoedski een werkzaam aandeel. In 1914 organiseerde hij de Poolsche le gioenen, die aan Oostenrijksche zijde tegen Rusland te velde trok ken. Tijdens de Duitsche revo lutie werd hij in 1918 hoofd van den staat en opperbevelhebber van het Poolsche leger. In 1926 werd hij minister-president Ook in zijn laatste levensjaren heeft hij nog een belangrijke adviseerende rol in de Poolsche politiek gespeeld. Nog dezer Axel, 17 Mei 1935. De Burgemeester, BLOK. De Voorzitter van het hoofd stembureau in de gemeente AXEL maakt bekend, dat het hoofd stembureau op 18 MEI 1935, des voormidta,s lOVj uur in het gemeentehuis in een openbare zitting zal beslissen over de geldigheid der op 14 Mei 1935 voor bovengenoemde verkiezing ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voor komende candidaten. Axel, 14 Mei 1935. De Voorzitter voornoemd, BLOK. Art. 42 1. AAN KONDIG I N G. Burgemeester en Wethouders der Gemeente AXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 25 Mei 1935, van wege de Gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden mei de kunstwerken. Axel, 15 Mei 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Melkslijters en zij, die melk aan huis verkoopen, en die op 16 Mei niet ter vergadering zijn versche nen, worden in hun eigen belang drlBKPNd aangeraden zich zoo spoedig mogelijk te wen den tot den heer K O O IJ, Kanaalkade alhier, voor het ver krijgen van in te vullen formu lieren. Zij, die zulks verzuimen, zullen van het slijten en verkoopen van melk worden uitgesloten. C. C. A. Het Bestuur van den polder BUTH maakt bekend dat eene vergadering van Stem bevoegde Ingelanden zal worden gehouden op VRIJDAG 24 MEI 1935, namiddags 4 uur (zomer tijd) in het hotel „Het Gulden Vlies" bij den Heer J. J. de Lozanne te Axel dat de rekening en verant woording over 1934'35 gedu rende acht dagen vóór en de Degrooting voor 1935'36 met memorie van toelichting, gedu rende acht dagen vóór en na de vaststelling ten kantore van den Ontvanger griffier ter inzage zullen liggen, en dat die stukken tegen betaling der kosten van de eigenaren van gronden in dien polder in afschrift verkrijgbaar zijn. Het Bestuur voornoemd, J. DE FE1JTER Lzn Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontvanger-griffier. Axel, 17 Mei 1935. Het Bestuur van den polder maakt bekend 1. dat te rekenen van 18 Mei 1935, ter inzage van de eige naren van landen, gelegen in dien polder, gedurende acht dagen, ten huize van den Ontvanger-Qriifier te Axel zijn nedergelegd a. de rekening en verantwoor ding over 1934/1935 b de begrooting voor 1935/ 1936 met de memorie van toelichting. dat op Dinsdag 28 Mei 1935, des namiddags vfjf uur, zomertijd, in het hotel „Het Gulden Vlies" te Axel, een algemeene vergadering van ingelanden zal gehouden worden. 3. dat voormelde begrooting met de memorie van toe lichting, weder gedurende acht dagen, te rekenen van 30 Mei 1935, ter zelfder plaatse ter inzage zal liggen. Het Bestuur voornoemd, C. A DEKKER Cz., Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontv.-Griffier. VIKTOR PICHLER EN JOHANNA MANNHART betuigen hiermede hun harte- lijken dank voor de bujxen van belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden, dagen wm een ontmoeting met j Axel, Kerkdreef 17, Mei 1935. Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van de familie VAN DER WELLE, in het hotel van dhr. Lozanne te Axel, op des namiuuags 2 uur (zomertijd), verkoopen KOOP 1. te Axel, Oosterstraat, kad. sectie G no. 3075, groot 1 Are 50 c.A, KOOP 2. aldaar, kad. sectie G no. 2956, groot 1 A. 1 c.A., verhuurd aan M. DE Fouw voor f 2 per week. Terstond bij de betaling te aanvaarden. Betalenuiterlijk 22 Juni 1935* sa min.m

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3